Kantoren doen werknemer meer waad dan goed" Weggebruikers gebaat bij afzien uitbreiding 100 km •iabinet worstelt nog jet inkomensbeleid Bijzonder onderwijs mag zelf kerndoelen basisvorming bepalen MediCenter ten onrechte vergunning geweigerd nfcjNENLAND CfiidócSouoant WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1990 PAGINA 3 I HAAG Het kabinet is er ook gisteren in geslaagd het eens te worden over het end jaar te voeren inkomensbeleid. De A-ministers onder leiding van vice-premier willen dat de laagste inkomens evenveel op -uitgaan als de hogere inkomens. bejaarden met een klein pensioentje en alleenstaanden zou nog iets extra's gedaan ten worden. CDA-ministers voelen niet veel voor dat ste. Volgens minister De Vries van sociale ;n is er helemaal geen reden deze groepen voordeeltje te geven, zo zei hij gisteren na oj op van het beraad. n kabinet hoopt dit probleem uiterlijk vrijdag r( ebben opgelost. Woningpremie-B onderdeel inkomen DEN HAAG De jaarlijkse bijdrage voor kopers van premie-B woningen moet wor den beschouwd als een vorm van inkomen. Over de bijdrage mag inkomstenbelasting worden geheven. Dat heeft de Hoge Raad, naar nu pas bekend geworden is, vorige maand beslist. De derde kamer van Hoge Raad meent dat kan worden gesproken over een periodieke uitkering. De Hoge Raad maakt daarmee een einde aan meningsver schillen over het recht van de fiscus belas ting te heffen over de premie. De afgelopen jaren werden daar massaal bezwaarschriften tegen ingediend. De premie-B is enkele ja ren geleden afgeschaft, maar is nog van be lang voor die mensen die vlak voor het ein de van de regeling een dergelijke woning hebben gekocht. Rijn nog lang niet schoon BASEL De lozing van vervuilende stoffen in de Rijn moet nog vijftig tot tachtig procent verder worden terug gebracht om te kunnen spreken van een gezonde rivier. Eerder dan in de volgende eeuw zal daarvan geen sprake kunnen zijn. Dat heeft dr. Jan Dogterom, directeur van het Interna tionaal Centrum voor Waterstudies, gisteren in Basel gezegd. Volgens Dogterom is de verontreiniging van de Rijn tussen 1978 en 1985 welis waar drastisch afgenomen, maar blijkt daaruit vooral hoe „dramatisch slecht" de waterkwalitiet was. „Ver beteringen konden in die periode met relatief eenvoudige maatregelen be reikt worden", aldus Dogterom. Inbrekers onder gif HENSBROEK Enkele inbrekers zijn gisterochtend min of meer ern stig vergiftigd bij een inbraak in een kassencomplex in het Noordholland se Hensbroek. Zonder dat de dieven iets merkten zijn zij, bij het demonte ren van zogeheten „groeilampen", geruime tijd blootgesteld aan een computer-gestuurde bespuiting met Dedevap. De politie omschrijft Dede- vap als een zeer giftig bestrijdings middel, onder meer gebruikt bij de teelt van chrysanten. Omdat de be spuiting reukloos is en pas later ern stige ziekteverschijnselen geeft, heb ben de inbrekers niets van de be sproeiing gemerkt. In een opspo ringsbericht heeft de politie de die ven aangeraden, zo spoedig mogelijk medische hulp te zoeken. Burgemeester Emmen tijdelijk leraar HASSELT Burgemeester F. Kof- frie van Hasselt heeft aan de Christe lijke Scholengemeenschap in Emmen een tijdelijke deeltijdbaan als leraar wiskunde aanvaard, zo heeft hij gis teravond tijdens de raadsvergadering meegedeeld. De raad toonde zich weinig ingeno men met het besluit van de burge meester omdat hij hierdoor acht uur per week niet voor de gemeente be schikbaar is. Burgemeester Koffrie vertelde dat er aan de school een noodsituatie was ontstaan rond het vervullen van een vacature. Hij deed de toezegging dat zijn werk als bestuurder in Hasselt niet zal lijden onder de bijbaan in het onderwijs. Casino's haler bingospel binnen HOOFDDORP Bezoekers van de Ne derlandse casino's kunnen binnenkort te recht voor een elektronische variant op het populaire bingospel. Aanstaande za terdag wordt in Valkenburg en Gronin gen het Holland Casino Bingo geïntrodu ceerd. Volgend jaar kan ook bingo wor den gespeeld in het casino in Schevenin- gen en Amsterdam. Het bingo kent 9 spelvarianten en kan individueel worden gespeeld vanachter een speciale „desk". Op een beeldscherm verschijnen de bin gokaarten die 1 gulden per stuk kosten. Op een centraal scherm is te zien of de spelers iets gewonnen hebben op een van de nummers van de spelkaart. Er kan een bedrag van maximaal 100.000 gulden worden gewonnen. OF. VROON ONDERZOCHT GEBOUWENZIEKTE RECHT Is een 01Vknemer die regelma- ge» klaagt over hoofdpijn, 'te! moeidheid, concentra- ;er toornissen, ontstekin- ee of andere ongemak- tsc'i een aansteller? Zijn zofe mag denken van wel, ge f. dr. P.A. Vroon zegt de klachten wel dege- reJ serieus genomen eten worden. Het kan- rpand waarin de werk- !ner zich dagelijks be dt, doet volgens Vroon sr kwaad dan goed. Nederland zijn 50.000 tot 00 kantoorgebouwen, rin in totaal zo'n 2 miljoen ïsen werken. Geweldig ie panden verrijzen nog zeilelmatig aan de horizon, de architectonisch e jiwste snufjes. Kolossale t is gelende blokkendozen, echter één praktisch pro- st 0 mpje: er kan geen raam rijgn en de aanwezige aircon- O0oning verspreidt een ziek jtende onbestemde geur kan zweet> parfum, sigaretten- vr l en chemische middelen. 0 n historische blunder" mt prof. dr. Vroon deze mjj ling dan ook. „Het systeem 0ITj kt goed in de woestijn, maar in Nederland had het nooit mogen worden toege past". Vroon is hoogleraar in de functieleer en theoretische psychologie aan de Utrechtse Universiteit. In opdracht van het ministerie van VROM voerde hij een onderzoek uit naar het „Sick Building Syn drome", zoals de verzamel naam voor de kantoorkwaal tjes luidt. Overigens noemt Vroon de nieuwbouw van VROM, pas opgeleverd in '93, een schoolvoorbeeld van ver keerde bouw. Dat kantoren mensen ziek ma ken is al jaren bekend. De We reldgezondheidsraad spreekt zelfs van „een mondiaal vraagstuk". Projectontwikke laars, architecten en beleggers deden de klachten van de werknemers nogal eens af als psycho-somatische reacties op een slechte werksfeer of orga nisatie-problemen. Volgens Vroon is dat echter onzin. Het binnenmilieu yan veel kan toorgebouwen in Nederland is volgens hem zo slecht dat daardoor jaarlijks een produk- tieverlies wordt geleden van een miljard gulden. Het direc te gevolg van ziekteverzuim, geringere prestaties en voortij dig vertrek. Hoewel de airconditioning de grootste boosdoener is, valt er volgens Vroon ook op andere facetten van de moderne kan toorbouw genoeg aan te mer ken. Die zijn tegenwoordig volgens de psycholoog in strijd met de basiswetten van het menselijk bestaan. Want als de Homo Sapiëns ergens behoefte aan heeft, dan is het volgens Vroon wel aan variatie. Thuis wil dat nog wel lukken. Ra men kunnen open en dicht, muziek aan en uit, een meubi lair kan eens vervangen wor den. In kantoorgebouwen is dat nagenoeg onmogelijk, zo stelt de hoogleraar. Het Sick Building Syndrome is dan ook te herleiden tot een vorm van onnodig opgedrongen on macht: „Er valt niets te bepa len en in te grijpen in veel ka ntoorgebou wen Het is volgens Vroon de vraag of de architectuur zich wel voldoende heeft verdiept in de „psychologie van het dagelijks leven". Die psychologie kan in elk geval geen enkel argument leveren waarom in een kan toorgebouw een constante temperatuur en vochtigheid zou moeten heersen. Schom melingen daarin worden als veel natuurlijker ervaren. Een trend in de huidige kantoor bouw is „zo hoog mogelijk bouwen". In Rotterdam bij voorbeeld laat de verzeke- Het World Trade Centre in Amsterdam. Een van de kolossale spiegelende blokkendozen, met ech ter één praktisch probleempje: er kan geen raam open. foto- sp mers af te doen als aanstellerij, gezeur of projectie. Toch is nog veel onderzoek nodig, volgens hem. Zo is nog weinig bekend over de inwerking op de mens van lucht, licht en lawaai af zonderlijk. In het gunstigste geval zal het nog tientallen jaren duren voor het Sick Building Syn drome de wereld uit zal zijn. De bouwwereld zal eerst door drongen moeten worden van de gebouwenziekte. Vervol gens zullen oudere gebouwen moeten worden aangepast. Dat kost veel geld, en niet duide lijk is wie dat zou moeten be talen. Architecten, aannemers en beleggers kunnen zich in elk geval vast oriënteren op de mogelijkheden, want de bevin dingen van prof. Vroon zullen binnekort in een brochure over „gezonde gebouwen" te rug te vinden zijn. JEAN-PIERRE GEELEN ringsmaatschappij Nationale Nederlanden niet zonder trots „Nederlands hoogste kantoor pand" bouwen, een toren met meer dan vijftig verdiepingen. Maar zouden de ontwerpers zich ooit hebben gerealiseerd dat het leven op dergelijke hoogten regelrecht indruist te gen het menselijk instinct? Volgens prof. Vroon kan in hoge gebouwen in elk geval latente hoogtevrees manifest worden. Eenzelfde verhaal geldt voor het verschijnsel „kantoortuin". Het plaatsen van vele werkne mers in een grote ruimte zon der muren zou volgens de the orie de produktiviteit verho gen en de communicatie en werksfeer verbeteren. Volgens Vroon onderbouwt deze theo rie de praktijk geenszins. Inte gendeel: gebrek aan privacy en storende geluiden van col lega's drukken de prestaties juist. Een mens bezit net als een dier behoefte aan een ter ritorium. Terug dus naar de kantoren waarin iedereen zijn eigen kamer heeft. Aanbevelingen Vroon komt in zijn onderzoek tot een aantal aanbevelingen. Werknemers zouden zelf de temperatuur van hun omge ving moeten kunnen regelen, hinderlijke geuren zoals van tabaksrook zouden uit de lucht moeten worden gefilterd in plaats van het hele gebouw in geblazen. Lichte kleuren en pasteltinten moeten voorkeur krijgen boven grote donkere wanden en tapijten. Gebou wen zouden niet hoger moeten worden dan nu gebruikelijk is. Volgens Vroon is er zo langza merhand geen enkele aanwij zing meer regelmatig terugke rende lichamelijke en psychi sche klachten van werkne- DEN HAAG Scholen voor bijzonder onderwijs mogen, als zij daaraan be hoefte hebben, voor alle vakken zelf de zogeheten „kerndoelen" voor de ba sisvorming in het voortge zet onderwijs formuleren. Dat schrijft staatssecreta ris Wallage van onderwijs in zijn nota van wijziging op het wetsvoorstel basis vorming, die hij gisteren officieel naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. In de oorspronkelijke nota van wijziging, die de staatsecretaris op 28 maart publiceerde, was de zeggenschap van de bijzon dere scholen over de kerndoe len nog beperkt tot twee vak ken: geschiedenis en maat schappijleer. De scholen mo gen de eigen kerndoelen for muleren als zij „dringende be zwaren" hebben tegen de kerndoelen van de overheid. Het wetsvoorstel basisvórming regelt de invoering van een gemeenschappelijk pakket van veertien vakken voor alle leerlingen op scholen voor mavo, havo, vwo en lbo. De kerndoelen (tot voor kort heetten ze nog: „eindtermen") geven aan wat de leerlingen per vak moeten kennen en kunnen als zij dat pakket heb ben afgerond. Het kennen en kunnen van de leerlingen worden gemeten met behulp van toetsen. Ook die mogen nu bij „dringende bezwaren" door de bijzondere scholen zelf worden opgesteld. De onderwijsinspectie zal be oordelen of de kerndoelen van de bijzondere scholen vergele ken met die van de overheid „van gelijk niveau" zijn. Bij verschil van mening daarover beslist de Onderwijsraad. Op deze manier houden de scholen voor bijzonder onder wijs hun vrijheid om het on derwijs zelf vorm te geven, schrijft Wallage aan de Twee de Kamer. Tegelijkertijd be houdt de overheid voldoende zicht op de kwaliteit. Wallage komt met de uitbrei ding van de zeggenschap over de kerndoelen voor de bijzon dere scholen tegemoet aan de algemene bezwaren tegen dit nieuwe fenomeen. Het bijzon der onderwijs vreest dat de kerndoelen een bedreiging vormen voor de grondwette lijk vastgelegde vrijheid van onderwijs. Op dit moment zijn er in het voortgezet onderwijs alleen examenprogramma's, die niet verschillen voor het openbaar en het bijzonder on derwijs. Wallage probeert in de officië le versie van de nota van wij ziging ook iets meer helder heid te scheppen over de ma nier waarop de basisvorming precies wordt afgesloten. Na twee jaar krijgt elke leerling in het voortgezet onderwijs straks van de school een ad vies: de basisvorming, die maximaal drie jaar mag duren, afmaken en dan kiezen voor één van de schooltypes mavo, havo, vwo of lbo of verder gaan met een zogeheten „door- stroomprogramma". In dat laatste geval volgt de leerling een aangepast programma waaraan geen diploma is ver bonden. Scholen mogen onderdelen van de basisvorming al eerder afsluiten, aldus Wallage. Het totale pakket mag echter pas op zijn vroegst aan het eind van het tweede jaar worden afgerond. onale Ji.Stl den ns aanbellen van de landse al ersiteiten ledebren voor de zaVersiteit waar iren de te Nationale e a ellendag et gehouden, pedel, die op niversiteiten andefmlsatorische j;tie heeft, Etgt net als de teleraren een re i. Bovendien de 9t zij of hij zogenoemde pe ellenstaf met at d etjes, om rmee het Saan te gen bij beeld bij de hing van het ISKE EN WISKE DE KLEINE POSTRUITER nniDDtujK vomnoc mis m of Horim mimumn het dhk urmo on i fin bi h in h Ti onntTun re6in oyfBnacHT Hftsin de tin 6iEn VEHUffn in i imtn uTTtn ijhlhteh eu 6BEHDEI de 6bdte inm m het vehteit innam wnrtn 6EBEUH0 15 DEN HAAG De Boerema- kliniek, het eerste experiment met commerciële gezondheids zorg dat in 1988 in Nijmegen werd opgezet, heeft destijds ten onrechte geen vergunning gekregen van het ministerie van WVC, zo heeft de Raad van State beslist. WVC stelde destijds dat het MediCenter, zoals de kliniek officieel heette, een zieken huisvoorziening was. Omdat volgens het ministerie daaraan geen behoefte was, weigerde zij de vergunning. Het Medi Center stelde echter dat het moest worden gezien als een centrumvoorziening voor anti ciperende gezondheidszorg en niét als ziekenhuis. Het centrum was een initiatief van de Nijmeegse uroloog J. Boerema en het Vendex-con- cern. De opzet was patiënten langer uit het ziekenhuis te houden door huisartsen met diagnostische faciliteiten en adviezen van specialisten in staat te stellen hen langer te behandelen. Aanvankelijk wilden Boerema en Vendex tien MediCenters openen. In maart 1987 werd in Den Haag een tweede geo pend, maar de patiënten- stroom kwam nooit goed op gang. Uiteindelijk bleken bei de klinieken niet levensvat baar. Er ontstonden financiële problemen, omdat als gevolg van de ontbrekende zieken huisvergunning alleen medi sche keuringen mochten wor den uitgevoerd. Boerema noemde de uitspraak van de Raad van State zeer verheugend, maar ook veel te laat. Hij zegt er zelf niet meer aan te denken het experiment nog eens te starten. CENTRALE POLITIE VERKEERSCOMMISSIE: (c) Standaard UitgeverlJ/Wavery Productions (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De Cen trale Politie Verkeerscom- missie (CPVC) vindt dat de weggebruikers gebaat zijn bij het voornemen van het kabinet om af te zien van uitbreiding van het aantal baanvakken in de Randstad waar 100 ki- lomter per uur mag wor den gereden. Volgens secretaris J.V. Vriend heeft het kabinet voor conti- nuïiteit en handhaving van de huidige situatie gekozen en wordt de situatie op de wegen in de Randstad in elk geval er „niet minder duidelijk" op. Uitbreiding van het aantal 100-kilometer baanvakken zou volgens de CPVC-secretaris slechts voor verwarring bij de automobilisten hebben ge zorgd, omdat het nog maar twee jaar geleden is dat op een groot aantal Nederlandse snel wegen de maximumsnelheid werd verruimd van 100 tot 120 kilometer per uur. De CPVC vindt dat dergelijke veranderingen in korte tijd niet goed uit te leggen zijn aan het publiek. „Wij pleiten voor duidelijkheid en helderheid. Het mooiste zou zijn als je in heel Europa één toegestane maximumsnelheid zou hebben. Dat zou 120 kilometer per uur kunnen zijn, maar ook 100 of 90. Jammer genoeg lukt dat nu niet, waardoor de handhaving van en controle op de maxi mum-snelheid moeilijk is". Uitbreiding van het aantal van deze bekende vangrailbordjes van honderd kilometer op tal van baanvakken In de Randstad kan achterwege blijven. foto: sp Planbureau voorspelt daling van werkloosheid DEN HAAG Hoewel het volgend jaar iets minder goed zal gaan met onze economie verwacht het Centraal Plan bureau (CPB) dat er ongeveer 80.000 banen bij zullen komen. Doordat het aantal schoolver laters rond de 70.000 ligt, zal de werkloosheid uiteindelijk met 10.000 personen dalen tot een totaal van 340.000 gerei- streerde werklozen. Dat staat in een concept van de Macro Economische Ver kenningen (MEV) voor 1991 die op prinsjesdag samen met de begroting worden gepresen teerd. Een woordvoerder van het CPB heeft dit vanmorgen bevestigd. De ambtenaren van het CPB zijn bij hun bereke ningen uitgegaan van een olie prijs van ruim twintig dollar per vat en een dollarkoers van 1,75 (de centrale variant). De woordvoerder verwacht niet dat er voor de derde dins dag in september nog veel aan de MEV zal veranderen. Wel is in de MEV rekening gehou den met een somberder vari ant waarbij de olieprijs niet twintig maar dertig dollar per vat bedraagt. Dan wordt net allemaal veel somberder voor onze economie. De woordvoer der spreekt zelfs van „een rampenscenario". In dat geval gaat bijna iedereen er in koop kracht op achteruit, stiigt de werkloosheid met 11.000 per sonen en loopt de rente op tot bijna tien procent. Ook zullen de bedrijfswinsten teruglopen. In de gunstigere centrale vari ant zal er niet veel veranderen ten opzichte van dit jaar. De economische groei zal iets te ruglopen van 3,8 procent dit jaar naar 2,6 procent volgend jaar. De inflatie zal uitkomen op 2,5 procent en het renteper centage op 9.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3