Musea moeten geschoold orden over sponsoring" EDERLANDSE MUSEUMVERENIGING: Niemand heeft ooit gezegd dat dit leven gemakkelijk zou zijn - NST/RTV CcidócSornxmt WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1990 PAGINA 15 jf dirig' enten in finale meesterklas VERSUM Vijf van de deelnemers aan de Europese Inter- inale Dirigenten Meesterklas zullen als dirigent optreden I'net slotconcert vrijdag in het Concertgebouw in Amster- Het Radio Symfonie Orkest zal dan worden geleid door de an Paolo Carignani, die Forza del destino van Verdi diri- door de Brit Philip Ellis (Rococo-variaties van Tsjaikov- de Deen Thomas Dausgaard (de Vuurvogel-Suite van Stra- Ki), de Fransman Philippe de Chalendar (Prélude 1' apres- e d'un faune van Debussy) en de Duitser Gregor Bühl (Till nspiegel van Richard Strauss). De Europese Internationale I genten Meesterklas wordt jaarlijks georganiseerd door de in samenwerking met het NOB en de BBC. De leiding is anden van de Japanse dirigent Hiroyuki Iwaki. Aan één I de geselecteerde vijf jonge dirigenten wordt het stipendium de Eduard van Beinum Stichting toegekend. Dat niet vier enten meewerken aan het slotconcert, zoals de bedoeling 'maar vijf, kan volgens de NOS gezien worden als een aan- ng voor het hoge niveau van de deelnemers aan de mees- las. De NOS-televisie zendt het slotconcert uit op vrijdag 14 :mber. Ds. Van der Veer voorzitter EO HILVERSUM Ds. A. van der Veer is benoemd tot de nieuwe voorzitter van de Evangelische Omroep. Hij volgt op 1 november oud-voorzitter van het bestuur dr. J, Meulink en oud-voorzitter van de Stichtingsraad J.H. Velema op. In de nieuwe vereni gingsstructuur van de EO is gekozen voor 'n eenhoofdig voorzitterschap. Ds. Van der Veer (48) is sinds 1966 predikant binnen de Christelijke Ge reformeerde Kerken. Hij was ver bonden aan de gemeente te Nieuwe Pekela en sinds 1972 aan Zwolle. Van De nieuwe EO-voorzitter der Veer is reeds vele jaren actief op ds. \jan der Veer. het terrein van evangelisatie en jeugdwerk. F0T0: E0 Quirine Viersen met Jeugdorkest uit Beieren JtlbilcUIÏlVOOrStcllillg voor Gré Brouwenstijn DEN HAAG In het kader van een tournee door Nederland wordt op dinsdag 11 september 1990 in het Koninklijk Conservatorium in Den Haag een concert gegeven door het Bayerisches Landesjugendorchester. Soliste is de 17-jarige Ne derlandse celliste Quirine Viersen in het cello concert van Edward Elgar. Quirine Viersen won in 1987 de le prijs van het Concours van de stich ting Jong Muziektalent, in 1988 was zij prijswin- nares van Concertino Praga en vorig jaar won zij als jongste deelnemer dé tweede prijs van het In ternationaal Celloconcours van Scheveningen. Het Jeugdorkest uit Beieren werd opgericht in 1974 en maakte in de loop van de jaren meerdere uitgebreide tournees door Europa en Australië. Het orkest, dat geleid wordt door Lutz Köhler, speelt van Aribert Reimann ,Sieben Fragmente', een werk dat is opgedragen aan Robert Schu mann. Van Schumann zelf zal de derde'symfonie, de Rheinische, worden uitgevoerd. AMSTERDAM Op 30 september vindt in de Stadsschouwburg in Amsterdam een groot opera-gala plaats ter viering van de 75ste verjaardag van Gré Brouwenstijn. In dit theater heeft de sopraan vele triomfen gevierd. Op dit gala-concert zal een aantal operasterren uit binnen- en buitenland ari a's uit het repertoire van Gré Brouwenstijn zingen. Onder hen bevinden zich Alexandra Marc, Henk Poort, Jan Hendrik Rootering en Deborah Polaski. Gré Brouwenstijn werd op 26 augustus 1915 geboren. Zij werd aan vankelijk concertzangeres maar speciali seerde zich later in het operavak en debu teerde in 1946 bij de Nederlandse Opera. In 1971 nam zij afscheid met de rol van Léono- re in Fidelio van Beethoven. ITERDAM „Onder (umdirecteuren be lt veel behoefte aan iling om het werven sponsors onder de te krijgen. Ik vind heel belangrijk omdat ieumdirecteuren er van hebben als colle- in dit opzicht falen, aas is het ook zo dat ;ea gedwongen zijn als isorzoeker met elkaar incurreren". zegt Marieke Burgers, zitter van de Sectie Public tions van de Nederlandse iumvereniging (NMV) en werkzaam bij het Mari- Museum in Rotterdam. In artikel in Museumvisie, uitgave van de NMV, zette •der dit jaar uiteen hoe lumdirecties in het begin de jaren tachtig nog een ndige afkeer" van sponso- hadden. „Door het afne- van overheidssubsidies, ja het toenemen van bezui-' ïgen, werd de nood echter r dan de principes", ;ef Burgers. De NMV lit nu de leden de basis- 3 kt cipes van sponsorwerving -lijk te maken tijdens studiedagen, onder meer I november over de ethi- problemen rond sponso- 'erter 1 BT 1,31) P it n samenwerking Marieke Burgers van de Nederlandse Museumvereniging: „Een van de nadelen van sponsoring is de kans op vertrossing van het tentoonstellingsaanbod". FOTO: ANP eke Burgers wijst erop dat verven van sponsors voor klappers als de Van i-expositie relatief mak- 3odei c gaat: „Grote bedrijven n nu eenmaal dat ze daar net als bij sportevene- en, veel publiek berei- Vooralde directeuren van kleine musea hebben ech ter nog steeds het idee dat ze meedoen aan een soort tombo la. Succes is nooit verzekerd". Als probleem bij de keus van sponsors komt als regel de naam van Shell om de hoek kijken. De betrokkenheid van het bedrijf bij Zuid-Afrika maakt deze geldschieter bij pers en publiek bij voorbaat verdacht. Burgers wijst er ech ter op dat deze problematiek niet alleen voor Shell opgaat: „Er zijn talloze bedrijven waarvan we niet precies we ten of ze misschien ook moeten worden genegeerd om dat ze bij voorbeeld het milieu vervuilen of wapens blijken te leveren. Daar moet dus goed over worden nagedacht. Is het echter niet érg aantrekkelijk om meteen ja te zeggen als een bedrijf een half miljoen gulden aanbiedt?" Ander probleem: „Een mu seum moet er voor oppassen dat het zelfcensuur gaat toe passen bij de organisatie van een tentoonstelling door alleen projecten te bedenken die een sponsor welgevallig zijn", zo zegt zij daarover. „Een van de nadelen van sponsoring vind ik de kans op vertrossing van het tentoonstellingsaanbod, zo dat minder makkelijke onder werpen blijven liggen". Directeur W. Crouwel van het museum Boymans-van Beu- ningen stelde twee jaar gele den als eerste een professione le sponsorwerver aan, maar neemt onmiddelijk de illusie weg dat aanstelling van een dergelijke functionaris snel vruchten afwerpt. „We heb ben het volgens het boekje aangepakt door zorgvuldig te selecteren, keurig geïllustreer de en gedocumenteerde dos siers toe te sturen en daarna bij de bedrijven te gaan pra ten. Dat heeft echter geen structurele bijdragen opgele verd. Het is gebleven bij inci dentele sponsoring van grote exposities zoals „Het Goud der Thraciërs" en op het ogenblik „De Verboden Stad" over de hofcultuur van de Chinese keizers". Crouwel signaleert in het bedrijfsleven een golfbewe ging met betrekking tot muse ale sponsoring die te maken heeft met economische bloei en neergang. Hij voegt eraan toe: „Het mag dan zo zijn dat musea op dit terrein nog veel hebben te leren, ook bij veel bedrijven ataat het denken over sponsoring nog in de kin derschoenen, zo hebben we ge merkt. Het besteden van cul turele sponsorgelden maakt meestal geen structureel on derdeel uit van het budget en de besluitvorming daarover. Dat maakt de werving een moeizame zaak. Ik heb zelf er varen dat het binnenhalen van geld meestal een toevalstreffer is omdat je onverwacht ie mand tegen het lijf loopt. Dan gaat het vaak snel". Crouwel ziet perspectieven in de eenwording van de Europe se markt in 1992. „Bedrijven als Siemens, Volkswagen en Olivetti hebben eigen cultuur fondsen, een onbekend feno meen in ons land. Ik verwacht dat Nederlandse bedrijven daarbij niet achter zullen wil len blijven". Crouwel waagt zich net als Marieke Burgers niet aan een uitspraak over sponsors die hij absoluut zou uitsluiten omdat zij om wat voor reden dan ook niet deugen: „Je krijgt altijd te maken met de vraag wat je het publiek anders zou onthouden. Ik zal samen met de museum staf proberen van geval tot ge val een verantwoorde beslis sing te nemen". Dat is overi gens ook de algemene beleids lijn van de NMV. C.H. Slechte, directeur van het Speelgoed- en Blikmuseum in Deventer, heeft een gewaar deerde sponsor gevonden in de vorm van de lokale vestiging van Talamini. Dit ijsbedrijf be kostigde het drukken van een vier-kleurenfolder en kreeg in ruil daarvoor daarop een naamsvermelding. Voor expo sities in het Speelgoed- en Blikmuseum nodigde hij in dustrieën en ontwerpers uit die als tegenprestatie hun pro- dukten achterlieten ter uit breiding van de collectie van het museum. Slechte: „Ik ben altijd uitgegaan van het princi pe: doe wat voor mij, dan doe ik wat voor jou. Als richtlijn hanteerde ik verder dat een sponsor nooit een vette vinger in de pap mocht krijgen. Spon sorgeld moet nooit noodzake lijk zijn om een museum nor maal draaiende te houden, an ders krijg je problemen". Het uitsluiten van bepaalde sponsors is voor hem in zover re een vanzelfsprekende zaak dat hij de algemene richtlijnen van de lokale politiek volgt. „Bovendien is het in een klei ne stad als Deventer niet moeilijk om ondernemers met een wat ranzige lucht te mij den." Marktonderzoek Directeur D. Cannegieter van het Rijksmuseum Twenthe heeft besloten niet zelf naar FOTO: ANP sponsors te zoeken, maar eerst een marktonderzoek te laten doen door een sponsorbureau. „Ik heb geen zin in vergeefse arbeid, vandaar dat ik eerst wil kijken of er hier nog mo gelijkheden zijn na de recente sponsorwerving voor het Mu ziekcentrum". Ook zij wil geen enkele sponsor bij voorbaat al uitsluiten: „Dat kan van geval tot geval verschillen". Hoe zij het ook aanpakken, ge schoold of ongeschoold, met of zonder sponsorbureau of spe ciale werver, de museumdirec teuren krijgen allemaal ooit het gevoel dat de terugtreden de overheid hen het sponsor pad opstuurt „om de hand op te houden", meent Crouwel. Als steuntje in de rug heeft het Rijk inmiddels wel het initia tief genomen tot het ontwik kelen van de algemene spon sorvideo „De dienstingang". Marieke Burgers: „Het liefst zou je natuurlijk helemaal niets met het vruchteloze wer ven van sponsors te maken willen hebben. Maar we moeten de tent nu eenmaal draaiende houden. Het beste is natuurlijk dat dan ook zo pro fessioneel mogelijk te doen." FRANCOISE LEDEBOER luw podium voor iidentie Orkest HAAG De dr. Anton ipszaal, vast onderkomen het Residentie Orkest, is vakantiemaanden voor van een nieuw podium. echthoekige vorm van het podium heeft moeten ^üfen voor een trapgewijs op- 1 39. nd podium in de vorm van e cirkels. Het nieuwe po- kan in zijn geheel weg- hoven worden. Het is zien van het zogenoemde ad-systeem', dat net als bij Hovercraft lucht onder podium blaast waardoor met een hand verplaatst worden. Het nieuwe podi- uw's> naar voorbeeld van de lgr|jjn harmonie van Berlijn, ebracht om het samenspel 'n dirigent en musici te leteren. De musici zijn 'nu rondom de dirigent op- Id. De eerste repetities chef-dirigent Hans Vonk 'coesticus V. Peutz hebben >tigd dat de akoestiek en samenspel zijn verbeterd, nenteel is het Residentie est op tournee door Zwit- nd, Italië en Frankrijk, lerste keer dat het publiek lis kan nemen van de ver ingen van het orkest op lodium is op 18 september ns het Prinsjesdagconcert. ILEUMPRODUKTIE OFDSTAD OPERETTE 5TERDAM De Hoofd- Operette komt ter gele- leid van haar 45-jarig be- i met een jubileumpro- ie: Orpheus in der Unter- van Jacques Offenbach, regie is in handen van Fretzer. Martin Mhltzer de muzikale leiding, ïard Senft tekende voor horeografie. De première 8 september in de Am- imse Stadsschouwburg, 'deze produktie doorbreekt loofdstad Operette een 45- traditie, aangezien tot uitsluitend geput werd [het zogenoemde „ijzeren nse repertoire". Orpheus er Unterwelt is een my- 'gische, parodistische ope- S0 DE. LEE PERRY: GENIE OF GETIKT? Veronica zendt vanavond (Neder land 2, 18.15 uur) een tv-special uit over reggaemuziek met daarin o.a. clips van Bob Marley. HILVERSUM Is reg- gaeproducer muzikant Lee Perry werkelijk ge tikt of houdt hij de hele wereld voor de- gek? Dat zal niemand ooit weten. Feit is dat de momenteel in Zürich wonende Jamaicaan in de loop der jaren in de reggae- wereld de status van levende legende heeft opgebouwd. Voor de carrière van wijlen Bob Marley is hij een niet te verwaarlozen pijler geweest en ook voor het gebruik van de drumcomputer heeft Lee 'Chicken Scratch' Perry baan brekend werk gedaan. Daar naast mag hij zich tot één van de eerste graffiti-kunstenaars rekenen. Perry's carrière als producer en muzikant om spant inmiddels een periode van meer dan twintig jaar en in die decennia heeft hij meer dan één reggaemeesterwerkje afgeleverd. Als Lee Perry de wereld voor de gek houdt, gaat hij soms wel erg ver. Aan het eind van de jaren zeventig stak hij zijn studio in Kingston in brand. Dagenlang stond hij op de ro kende puinhopen de mensheid hel en verdoemenis aan te zeg gen. Hij werd zelfs wereld nieuws door overal rond te ba zuinen dat Chris Blackwell, directeur van Island Records, verantwoordelijk was voor de dood van Bob Marley. Lee zit nog steeds vol rare streken. In april van dit jaar kwam hij naar Amsterdam als een le vende reclamezuil voor 'Zwit serse precisie': zijn hele li chaam was volgehangen met wekkers, klokken en horloges. De tiktakkende kwast gaf de verzamelde pers bij die gele genheid de meest vreemdsoor tige antwoorden op vragen die betrekking hadden op zijn nieuwe CD. Als klap op de vuurpijl deelde Perry aan het eind van die veelbewogen dag de baas van zijn platenmaat schappij mee dat hij toch maar af zag van de geplande tour nee door Nederland. Een flin ke financiële strop voor de fir ma, maar daar zat Lee niet mee. Wie of wat is nou Lee 'Chic ken Scratch' Perry? Om op die vraag een antwoord te krijgen belden we het mannetje óp in Zürich, waar hij momenteel domicilie houdt. We komen er al snel achter dat Lee in raad selen spreekt. Af en toe ten minste, want tussen de bedrij ven door komt er ook nog wel iets zinnigs uit. „Ik ben hier in Zwitserland geweldig populair, jongen", kraait Perry door de telefoon, „De mensen denken er zelfs over om mij hun ko ning te maken. Daar had ik op mijn laatste CD al rekening mee gehouden. Op de hoes po seer ik met een kroon op mijn hoofd en een koningskleed om mijn schouders voor de Zwit serse bergen". Perry heeft voordat hij naar Zwitserland trok, enige tijd,in London gewoond. Maar daar werd zijn aanwezigheid naar eigen zeggen niet al te lang op prijs gesteld. „Margaret That cher heeft mij in Engeland verdreven. Ik ben min of meer naar Zwitserland ge vlucht". Dit telefoontje uit Nederland roept bij Lee Perry een zoete herinnering aan Amsterdam op. „Wat een stad", zucht hij. „Ik heb ook daar een hele'tijd gewoond. Ik heb er een ge heim laboratorium gebouwd dat alleen kleine kinderen kunnen vinden". Lee heeft zich op muzikaal ge bied meer dan eens een genie getoond en geniëen willen nog wel eens doorslaan, daar zul len we het maar op houden. Maar dan landt de Zwitserse Jamaicaan plotseling even op aarde. „Ze hebben Jezus Christus aan het kruis gesla gen, omdat ze hem niet begre pen. In tweeduizend jaar is er niets veranderd. Sommige mensen zouden mij ook het liefst vastnagelen. Nee, ik wil me niet met Jezus vergelijken, integendeel. Voor mij is hij de enige in wie ik nog kan gelo ven. Zijn boodschap van liefde is tijdloos. Ik houd altijd zijn woorden in gedachten over de vele woningen in het Huis van de Vader. Dat zijn troostende woorden. Man, als ik me niet aan Jezus kan vastklampen, aan wie zou ik het dan moeten Lee Perry wordt steeds eerlij ker als hij doorgaat: „De men sen begrijpen vaak niet waar ik mee bezig ben en daarom verklaren ze me voor gek. En dus doe ik alsof ik gek ben. Dat is niet zo moeilijk, want ik ben. een vreemdeling in deze wereld. Ik voel me een thuis loze, voor wie de hemel de enige plaats is waar hij echt tot rust kan komen. Daarom doet het pijn om niet begrepen te worden. Niemand heeft ooit gezegd dat dit leven gemakke lijk zou zijn. Jezus zei immers ook al dat de weg rotsachtig is. Ja, de bijbel is mijn gids in dit leven. Want de bijbel is het Woord van God. Alles wat ik doe of zeg is geiispireerd door de bijbel". Op de achtergrond klinkt de stem van Perry's vrouwelijke manager en dat lijkt het sein voor de baardige muzikant om weer de malloot uit te hangen. Hij begint een wazig verhaal over een andere planeet waar hij zijn wijsheid vandaan haalt. De naam van die pla neet wordt me nota bene ge speld door Perry's manager. We onderbreken snel dit we reldvreemde gekakel door de vraag te stellen hoe Lee terug kijkt op zijn samenwerking met mensen als Terence Trent d'Arby en groepen als Simply Red. En dan blijkt onze vriend kaliber hoeft bij mij niet aan een eigenwijs baasje te zijn. te kloppen. Daar doe ik geen „Ik doe alleen produktiewerk zaken mee. Ik krijg veel aan- voor artiesten van topklasse, vragen om als producer op te Artiesten van mijn eigen ni- treden, maar ik selecteer heel veau. Iemand van een minder streng. Ik neem alleen de ar- Lee Perry, meesterproducer. FOTO: PR tiesten waarvan ik zeker weet dat ze in staat zijn de top te halen. En dat zijn er maar weinigen", HARRY DE JONG Nederlandse 'soap-opera' dagelijks bij Veronique AALSMEER In het winterseizoen brengt RTL4 'Goede tijden, slech te tijden' op het scherm, de eerste Nederlandstalige drama-serie die dagelijks wordt uitgezonden. De reeks is een idee van de Australische schrijver Reg Watson, die eerder 'Sons and Daughters' ver vaardigde, en laat een sa menwerkingsverband zien tussen Joop van den Ende Produkties en Grundy Te levision. 'Goede tijden, slechte tijden' vertelt van af 1 oktober dagelijks om zeven uur, het verhaal van een aantal jonge mensen op weg naar volwassen heid. De binding tussen deze jongeren is lerares Helen Helmink, een rol van actrice Marlous Fluits- ma. Net als in de Australi sche reeks 'Neighbours' bijvoorbeeld worden de meeste rollen ingevuld door nog jonge, onbekende acteurs. Zo speelt Antho- nie Kamerling de rol van de rebelse Peter Kelder, is Ingeborg Wieten het ver legen meisje Suzanne Balk en is Isa Hoes de dromeri ge Myriam van der Pol. Vijfennegentig procent van de opnamen wordt in de studio vervaardigd. Daarbij is van een hoog werktempo spraken, want er wordt drie-en-een-hal ve dag gebruikt om vijf af leveringen van elk een half uur te maken. Er zijn bijna tweehonderd afleve ringen gepland, die zullen worden gemaakt door drie regisseurs: Frank Schou ten, Vivian Pieters en Russel Webb. Een aantal acteurs zal gedurende kor tere of langere tijd een gastrol vervullen. door René de Cocq Het Journaal Hoe zou het toch komen dat Nieuws, écht Nieuws, zoals dat tot ons komt via het NOS- journaal, vaak lang niet zo 'n indruk maakt als wanneer we het zien in de daarvoor bestemde programma 's van BBC, BRT, ARD, ZDF of Veronique De afgelopen weken volgen we natuurlijk allemaal met meer dan de gebruikelijke interesse de verrichtingen van Joop van Zijl, Henny Stoel, Pia Dijkstra en hun collega 's, al was het maar om op de hoogte te blijven van de benzin eprijson twikkelingen Maar zelfs als je op één dag twee of drie keer het Journaal ziet, kost het nog moeite om precies te begrijpen waar ze het over hebben, wat de Boodschap is van het gegeven journaalonderwerp. Na een poosje extra intensief kijken en luisteren denk ik dat ik weet waar het door komt: het Journaal laat vaak beelden zien waar de tegelijk uitgesproken tekst niks mee te maken heeft, en omgekeerd. Dat werkt dermate afleidend, dat zeker de helft van de inhoud verloren gaat. Een voorbeeld. Henny Stoel vertelt over de beslissing van president Bush om reservisten op te roepen en in te zetten, we horen ook nog iets over een verschil van mening dat hij heeft met het Pentagon over het aantal. Op het scherm zien we' archiefbeelden van (Amerikaanse?) soldaten, zo te zien ergens in een woestijn. Wie dat zijn, waar dat is, waarom we dat te zien krijgen, wordt niet duidelijk. Het is natuurlijk logisch, dat als je je hersens nodig hebt om die beelden te verwerken, je ze niet tegelijkertijd kunt inzetten om de gesproken tekst in je op te nemen. Beelden zijn nu eenmaal sterker dan geluid. Als na analyse die beelden niks te melden blijken te hebben, moet je constateren dat je ook haast niks hebt verstaan van de tekst. Dit is geen incident. Het NOS- journaal heeft er een haast ziekelijke voorliefde voor, zoveel mogelijk alle onderwerpen te illustreren met bewegend beeld. Zo zien we alsmaar, dagen achter elkaar, diezelfde shots passeren van tanks die op vrachtwagens worden geladen (waar? wie? waaromwaarheen?), van een hotel in Kuwayt City waarvoor iemand op een ligstoel van de zon geniet, van raketten die ergens in een woestijnachtig landschap worden afgevuurd, van marineschepen ergens in het water. Niemand bij het Journaal komt op het idee dat je een paar regels nieuws ook gewoon kunt laten voorlezen, zonder dat een leerling naar het archief wordt gezonden om 'bijpassende' beelden op te sporen. De vorm van het Journaal dicteert de inhoud van het Journaal, en dat daardoor die inhoud vaak wordt ondergesneeuwd door de vorm, dat deert de Journaalredactie niet. U kent die momenten wel, u kijkt zelf ook wel 's naar het Journaal. Een bedrijf publiceert jaarcijfers, het Journaal toont 'het hoofdkantoor. Een rechter doet een uitspraak, het Journaal toont de rechtbank. Een departement openbaart een rapport, het Journaal toont het ministerie. Een politieteam is samengesteld voor onderzoek naar een misdrijf, het Journaal toont het politiebureau. Het Planbureau is bang voor de economie, het Journaal toont de pui van het Planbureau. We hebben nog olie genoeg, het Journaal toont de containers in Europoort. Enzovoort, enzovoort, enzovoort. Is dat Nederlands? Hoewel, ik geef het toe, de Fransen er ook een handje van hebben, ben ik bang van wel. Bij de Belgen, de Duitsers en de Engelsen heeft over het algemeen de inhoud van het nieuws de overhand, bij ons de vormgeving. Nergens zie je de nieuwslezer van camera naar camera zwenken, bij ons wel. Het gedoe over die weermannen, die worden vervangen door hun populaire ex-collega Erwin Kroll, dat moet ook typisch Nederlands zijn. Het weerbericht moet toegankelijker worden, zegt de Journaalleiding, vandaar dat al die KNMI-mannen worden afgedankt en Kroll terugkomt. Laat ons dan maar dekking zoeken, want als iemand het weer onduidelijk maakt is het Kroll wel: je let bij die man inch alleen maar op z'n henden? Een apart weermens op televisie is sowieso onzin, bleek vorige week toen de heren allemaal zwak, ziek, misselijk of werkschuw waren en Henny Stoel gewoon zélf het weer deed. En het weer werd daar helemaal niet slechter van dan anders.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15