Leiden vestigingsplaats islamitische basisschool ALLER LEI(DS) foidóe SouACWit .inderen beschuldigen pleegvader van ontucht STAD OMGEVING/RTV Noordeinde is overlast koffieshop Happy zat Nieuw gebouw voor Groen/SMD Persoonlijk cadeau EeidócSouxcmt WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1990 PAGINA 11 ieuwe polikliniek in AZL voor ichtoffers van seksueel geweld DEN Voor de opvang van slacht- rs van seksueel geweld en behande- van personen met seksuele proble- wordt binnenkort een nieuwe poli- iek geopend. Deze maakt deel uit van [deling Gynaecologie van het Leidse Jemisch Ziekenhuis. Cicero, het blad het AZL, maakt deze week melding de komst van de nieuwe polikliniek laar verwachting begin volgend jaar ationeel zal zijn. polikliniek is nodig omdat huisart- RIAGG en andere instanties merk- niet voldoende te zijn ingesteld op de uele problemen waarmee zij in toene- de mate te maken krijgen. Met de in- ing van de nieuwe kliniek kunnen genoemden voortaan daarheen verwij zen. Ook binnen het AZL krijgt de kli niek een verwijsfunctie. De nieuwe kliniek behandelt niet alleen de lichamelijke maar ook de emotionele en maatschappelijke aspecten. Seksueel geweld zal het belangrijkste aandachts punt worden van de kliniek die het AZL een voortrekkersrol op dit gebied moet geven. Staatssecretaris Simons van Volksgezond heid heeft meer dan een half miljoen gul den beschikbaar gesteld voor de aanstel ling van twee gynaecologen, twee psy chologen en een secretatriaat. De dage lijkse leiding komt in handen van P. Weijenborg. Zij is reeds staflid van de af deling Gynaelogie. Man geboeid en bestolen LEIDEN Een 25-jarige Leide- naar is vannacht in zijn woning aan de Smaragdlaan door drie mannen geboeid en bestolen. De man werd in zijn slaap gewekt door het drietal dat zich toegang tot zijn woning had verschaft. De drie sprongen vervolgens op hem af. Hij werd geboeid en zijn gezicht werd diep het kussen in geduwd. Daarna hebben de drie de woning doorzocht. Vermist worden een stereo-installatie, televisie, video apparatuur, CD's, cassettebandjes en een bedrag van ongeveer 150 gulden. De man werd voor het ver trek van het trio weer losgemaakt. Amerikaanse verkracht op Noordwijkse strand NOORDWIJK Een 22-jarige Amerikaanse toeriste is gis teravond om tien uur op brute wijze verkracht op het Noord wijkse strand. De vrouw is met diverse verwondingen naar het Academisch Ziekenhuis Leiden gebracht. De toeriste maakte een strandwandeling van Zandvoort naar Noordwijk. Twee kilometer ten noorden van de Noordwijkse vuurtoren werd zij in het donker overvallen en verkracht door een man. De vrouw verzette zich hevig, waardoor de man ge wond raakte in het gezicht. De Amerikaanse werd op het strand gevonden door twee Noordwijkse vrouwen, die er on middellijk een dokter bij haalden. De Noordwijkse politie vraagt mensen die zich tussen half tien en elf uur op het strand bevonden, te reageren. Gezocht wordt naar een Zuid- Europese man, ongeveer 1 meter 75 lang en tussen de 20 en 25 jaar oud. Hij spreekt geen Nederlands. De man is mogelijk in het bezit van geld en paspoort van de Amerikaanse. Ge tuigen kunnen bellen naar de politie: 01719-11100. Kakkerlakken gesignaleerd in Academisch ziekenhuis LEIDEN Volgens schoonmakers zit de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis in Leiden vol met kakkerlakken. Zieken huiswoordvoerder D. Ketting ontkent dat er in het AZL sprake is van een plaag. „Zoals in elk gebouw lopen ook in de nieuwbouw natuurlijk weieens beesten rond, maar be slist niet meer dan gebruikelijk. De situatie is in elk geval niet verontrustend". De lei ding van de Ziekenhuis Diensten Groep, die verantwoordelijk is voor de schoonmaak van het ziekenhuis, heeft dan ook volgens de woordvoerder geen aanleiding gezien de Infectiecommissie in te schakelen. Het is aan het warme weer van de laatste tijd te wijten dat de kakkerlak in vrijwel het hele land veelvuldig wordt gesignaleerd. Het gaat vooral om de Duitse kakkerlak. Man fietst gracht in LEIDEN Een 77-jarige Lei- denaar is gisterochtend bij de Sebastiaansdoelen de gracht in gefietst. Hij reed rond kwart voor elf in de richting van de Doelensteeg toen hij de macht over het stuur verloor. Dit werd veroorzaakt door een verlengsnoer dat langs de kant van de weg lag en werd ge bruikt bij gevelwerkzaamhe den. Hij kon zijn buiteling nog naar links plannen zodat hij een meerpaal die aanvankelijk recht voor hem uit opdoemde, kon vermijdend De bejaarde kwam met de schrik vrij. LEIDEN De kans is groot dat er een islamiti sche basisschool in Lei den komt. Het college van B en W heeft de aanvraag van de Stich ting Islamitische Basis scholen gistermiddag goedgekeurd. De aan vraag van de Protes tants-Christelijke School vereniging Leiden voor een tweede protestants- christelijke basisschool in de Stevenshof is afgewe zen. De gemeenteraad moet het voorstel van eleggingsfonds il bankgarantie in huurder huttersveld N HAAG/LEIDEN Het iggingsfonds Schuttersveld den en Beheer kantoren- iplex Schuttersveld Leiden willen van F.D Kouwen- ren een bankgarantie. Kou- ïhoven heeft een juridisch ies bureau aan het Schut- veld. Dat gebouw, waarin het Integraal Kankercen- m West (IKW) is gevestigd, :dt door een vennootschap het fonds en de BV be rd. Om die garantie, over komend met ongeveer 625 ien per gehuurde vierkan- ïeter, af te dwingen diende daag een kort geding voor Haagse rechtbank. beheerder had aanvanke- zowel Kouwenhoven als IKW gedagvaard. Het V heeft echter inmiddels bankgarantie voldaan. Vol- A.G. Standhart (coördi- or interne zaken van het IV) gaat het om ongeveer 000 gulden. uwenhoven piekert er niet r om de bankgarantie af te en. „Er is een geschil tus- huurder en verhuurder, gebouw is gewoon nog goed opgeleverd. Daarom ns ik niet over het afgeven de bankgarantie". Hij lt daarbij op de slechte itilatie van het gebouw „en lijst andere, kleine'klach- Ook volgens Standhart is met de ventilatie in' het ge- w niet helemaal in orde. geen goede aan- en af- ;r van lucht. Daardoor wor- in het gebouw, zeker op hogere verdiepingen, ft Kouwenhoven al een r werkdagen gekost. „Dan dt het zo heet dat we het ïtoor maar verlaten. Er is die hitte niet te werken en rien open zetten helpt ook al Beiden vinden dat er haast gemaakt moet wor- met de aanleg van een I- en losplaats en een par- rplaats voor invaliden, ndhart: „Het gebouw is nu voldoende bereikbaar", uwenhoven wil eerst dat de reken worden opgeheven, dan wil hij een bankgaran- afgeven. Ook Standhart is idaag, ondanks dat de eis i de beheerders tegen het iV is vervallen, bij zitting veest. „Ik wil voorkomen het IKW de kosten van geding moet gaan betalen". het college nog goedkeu ren. De tweede poging van de stichting voor een islamiti sche basisschool in Leidfen is voorlopig geslaagd. Vorig jaar werd de aanvraag afge wezen door de gemeente om dat die niet voldeed aan de wettelijke eisen. Zo waren de papieren niet volledig en ook niet op tijd ingeleverd bij de gemeente. Bovendien was volgens de gemeente niet aannemelijk gemaakt dat de nieuwe school bij opening vijftig leerlingen zou bevat ten. Volgens het plaatsver vangend hoofd van de direc tie onderwijs, N. Smulders, is dat nu wel het geval. „Ze hebben aan kunnen tonen dat de school bij leerlingen jonger jaar telt". De school krijgt vanaf augus tus 1991 „bekostiging" van het Rijk. Smulders vertelt dat de stichting bij voorkeur een gebouw in Zuid-West wil hebben. Op het verlanglijstje staat een gebouw met zo'n veertien klassen en bijbeho rende ruimten. Stevenshof eniging is afgewezen. De ver eniging wil al sinds 1986 een tweede protestants-christelij ke basisschool in de Stevens hof stichten. Tot aan de Raad van State toe heeft de vere niging daarover vergeefs ge procedeerd. De Wet op het Basisonderwijs schrijft voor dat de vereniging aan moet kunnen tonen dat de school na vijftien jaar minstens 200 leerlingen telt. De vereniging kon dat volgens de Raad van State niet hard maken. Volgens Smulders heeft de vereniging nu opnieuw niet aan kunnen tonen dat die norm van 200 leerlingen over vijftien jaar wordt gehaald. „De vereniging komt in de eigen prognose boven de 200 leerlingen uit. Volgens onze standaardprognoses komt het aantal leerlingen lager uit. Wij tellen er 35 minder dan 200", geeft Smulders aan. Hij vertelt dat in de Stevens hof vier tot zes noodlokalen worden gebouwd om het gro te aantal leerlingen van de huidige protestants-christelij ke en rooms-katholieke ba sisschool op te vangen. Ver der is voor 1992 renovatie aangevraagd voor de basis scholen De Morskring, De Dukdalf, De Zijlwijk, De Zonnewijzer, De Roomburg en De Leidse Hout. LEIDEN De gemeente Lei den moet adequate maatrege len treffen tegen de overlast van koffieshop Happy aan het Noordeinde. Dat schrijft het actiecomité Noo(r)deinde in een brief aan het college van B en W. Het comité wijst op da gelijkse overlast, zoals keihar de muziek, heftig gebeuk op het tafelvoetbalspel, een grote concentratie rijwielen en de dreiging die uitgaat van de groep bezoekers die buiten voor het pand rondhangt. In het verleden hebben diverse bewoners al brieven gestuurd en gesprekken gevoerd met de politie. „Ook bellen we de ei genaar van Happy regelmatig op met het verzoek om de mu ziek zachter te zetten. Dat gaat dan heel even goed maar niet lang. Dit alles heeft niet gere sulteerd in een voor de omwo nenden bevredigende situa tie", schrijft het actiecomité. Happy bepaalt voor de omwo nenden het dagelijkse leefrit me, vindt het comité. „Ten overvloede willen wij u erop wijzen dat Happy dagelijks open is van 11 uur in de och tend tot 12 uur in de avond. Er is geen sprake van een rustig moment, omdat de drugsklan- dizie er de hele dag terecht kan", luidt de brief. Tot slot stipt het actiecomité ook de overlast aan van de andere ho recagelegenheden in de buurt, namelijk cocktailbar Fandan go en café De Wagen. Een zogeheten „artist-impression" van het nieuwe gebouw van Groen/SMD dat aan de Roosevelt- straat gebouwd moet gaan worden. FOTO: pr LEIDEN De Leidse drukkerij annex uitgeverij Groen/SMD wil een nieuw gebouw laten neer zetten op het braakliggen de terrein aan de Roose- veltstraat 12. De Rotter damse architect A. Ganev heeft een gebouw ontwor pen dat vier miljoen gul den kost. Het vloeroppervlak bedraagt ruim 3500 vierkante meter. Aan de kant van de Roosevelt- straat komt een glazen pui. Het pand krijgt aan de straat kant twee verdiepingen. Daar in komt een overdekt atrium met kantine- en kantoorruim te. De hal wordt, zo is de be doeling, als expositieruimte in gericht. Aan de achterkant heeft het gebouw geen verdie ping. Achterin komen de drukkerij, montageruimte, be drijfsruimte en magazijnen. Voor de auto's van de bezoe kers en het personeel worden vijftig parkeerplaatsen ge creëerd. Het bedrijf heeft al enkele ja ren plannen om uit de binnen stad (Langebrug) te verhuizen. Het huidige parkeerbeleid van de gemeente heeft de Groen- groep doen besluiten om defi nitief naar een andere locatie uit te zien. Over de toekomsti ge bestemming van de panden aan de Langebrug heerst nog onzekerheid. Bij de gemeente ziet men het liefst dat er wo ningen, eventueel in combina tie met winkels komen. Om die reden is een plan van een Rotterdamse projectontwikke laar om daar een tropisch zwemparadijs te vestigen, af gewezen. Zwemvierdaagse Plonzen, ploeteren, of ge woon zwemmen, de twintig ste editie van de Leidse avondzwemvierdaagse is deze week in volle gang. In de zwembaden De Zijl en De Vliet moet door de deelne mers vier dagen lang 500 meter per dag worden afge legd. Gisteravond werd de vrolijke en sfeerverhogende muzikale noot door een dis coshow verzorgd. Maar de zwemavonden worden ook opgeluisterd door bandjes als de straatklinkers, de ge spleten klomp, of simpelweg door orgelmuziek. Jong en oud moeten daarentegen de sportieve prestatie leveren. Vrijdagavond wordt de zwemvierdaagse afgesloten en krijgen de deelnemers die de eindstreep hebben ge haald een medaille. FOTO: WIM VAN NOORT Rommelmarkt Het buurtfeest van buurtver eniging Pancras West, dat aanstaande zaterdag wordt gehouden, wordt onder steund door een rommel markt op het plein onderaan De Burcht. Bij het Koetshuis speelt er vanaf 12 uur een big band. De winkeliers van de Ste- vensbloem houden op zater dag 29 september een ruil- en rommelbeurs. Deze wordt ge houden rond het winkelcen trum in de Stevenshof. De kosten per kraam bedragen 35 gulden. Halve kraam, hal- oZ Chemie De Koninklijke Nederlandse Chemische Vereniging houdt donderdag en vrijdag haar jaarlijkse Zomercongres. Tij dens het congres spreken di verse wetenschappers over het motto van het congres „Molculen herkennen mole culen". Het congres wordt gehouden in de Gorlaeus La boratoria van RUL, Einstein- weg 5 in Leiden. De aanvang is op donderdag om 10.00 uur, op vrijdag om 9.45 uur. Karate Een beginnerscursus Shuri- Ryu Karate voor (gehandi capte) vrouwen wordt vanaf begin september in een gym zaal in de buurt van het sta tion gehouden. Shuri-Ryu Karate is een mengeling van Karate, zelfverdediging, straat- en stokvechten. Voor meer informatie: 071- 720772/223640. Platenbeurs Verzamelaars en liefhebbers van grammofoonplaten en compact-discs kunnen aan staande zaterdag terecht op de grammofoonplatenbeurs. De beurs is open van 10.00 tot aan 12.00 uur en heeft plaats in de zalen van het Antonius Clubhuis, Lange Mare 43 in Leiden. Open dag Stichting voor Buurt- en Clubhuiswerk Westerkwar tier houdt aanstaande zater dag van 11.00 tot 15.00 uur een open dag. Er is een schil derijenexpositie en er kan in formatie verkregen worden over de aktiviteiten in het buurthuis. Westerkwartier is gevestigd in de Ten Kate- straat 10a in Leiden. Massage Een voorlichtingsavond over de rijkserkende opleiding Sportmassage wordt donder dag gegeven in wijkcentrum Staalwijk. Het wijkcentrum is gevestigd aan de Heren straat 45. De aanvang is 20.00 IVN De afdeling Leiden van het IVN start op 1 oktober met een Herfstcursus, waarin ty pische herfstverschijnselen aan de orde komen. Er zijn vier theorie-avonden en vier excursies op zaterdagochtend. Deelname kost 35 gulden. Aanmelden via 071-215123. Zuid-West positief over nieuwe afvalwaterzuivering LEIDEN De bewoners van Zuid-West bleken gisteravond te spreken te zijn over de plannen voor uitbreiding van de afval waterzuiveringsinstallatie aan de Voorschoterweg. Ongeveer vijftien vertegenwoordigers van groepen uit Zuid-West hebben gisteravond een voorlichtingsavond bezocht. De bijeenkomst werd gehouden ter voorbereiding op de hoorzit ting die volgende week wordt gehouden over de plannen voor uitbreiding van de installatie. Doel was de betrokken bewoners voor te lichten over mogelijke stank- en geluidsoverlast. Een deel van de installatie, ongeveer een kwart, blijft in bedrijf. De rest wordt niet meer gebruikt. Daarvoor komt een nieuw stuk in de plaats, waarmee de capaciteit wordt uitgebreid. Nu is de installatie berekend op 75.000 inwoner-equiavÈdenten, dat is de hoeveelheid afvalwater die een „gemiddelde" inwoner per dag produceert. Er worden echter 95.000 inwoner-equivalenten op geloosd. Dat heeft stankoverlast tot gevolg. Na uitbreiding, waarbij de capaciteit 140.000 inwoner-equivalen ten wordt, moet het met de stank veel minder zijn. Voorlichter Kees Meijer van het Hoogheemraadschap: „Dan is de installatie op het aanbod berekend. En het nieuwe deel wordt meteen afge dekt, voordat er maar een druppel afvalwater in is geweest. De lucht boven de installatie wordt afgezogen en langs een speciaal biofilter gevoerd, waardoor de lucht niet meer stinkt. Verder gaan we het slib anders drogen. Nu nog gebeurt dat in de open lucht. In de toekomst gaan we er een soort centrifuge voor ge bruiken". ÊIDEN/DEN HAAG kunnen op basis van materiaal in ernst niet een veroordeling ko en. De overtuiging ont- :kt. Een vonnis op ijfzand baseren mag it". Volgens advocaat J. Duynstee waren er ïliswaar belastende ver klaringen van drie pleeg kinderen tegen zijn cliënt, een 46-jarige inwoner van Leiden, maar van ontucht was geen sprake geweest. Uit talloze verklaringen van mensen uit de omgeving zou zijn gebleken dat de kinderen hadden gezegd dat het alle maal leugens waren. Een pleegzoon zou zelfs hebben rondgebazuind dat hij de Lei- denaar „voor vijf jaar zou op hangen", „dat hij hem een hak zou zetten". De officier van justitie achtte echter ontucht bewezen en eiste daarom een gevangenisstraf van twee en een half jaar. naar de rechter-commissaris om verschillende mensen te verhoren. Uit die verklaringen kwam gisteren een beeld naar voren van een a-sociaal gezin, „doortrokken van seks", waar chaos heerste, de kinderen de baas waren en pleegvader als de kop van Jut fungeerde. cte Haags^recMbank^geweest^ Familie Flodder maar was toen terugverwezen De moeder werd omschreven als een „losbol", die vreemd ging en het huishouden ver waarloosde. De maatschappe lijk werker omschreef het als „een multi-probleem gezin". Mr. Duynstee noemde de Lei- denaar de enige vaste factor in deze Leidse versie van de fa milie Flodder. Inmiddels heeft één van de meisjes haar be schuldiging weer ingetrokken. Als verklaring voor haar ver anderde opstelling voerde ze aan dat ze van haar moeder aangifte had moeten doen om de Leidenaar het huis uit te krijgen. Officier van justitie mr. C. van der Voort zei dat het wettig bewijs duidelijk was geleverd. De rechtbank moest uitmaken of ook de overtuiging aanwe zig was om tot een veroorde ling te komen. De uitspraak is op 11 septem ber. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I1 J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: l I l Adres: ij j Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) J I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. J Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: l maand (automatisch betalen) f 24,85 I G kwartaal via acceptgiro f 75,10 J Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: Naam: I l Adres: Postcode/plaats: Op de pen moet komen te staan: N 8 Mtn doorfor oonlndwg botaot ka i Miinwmii i

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11