Olieprijs daalt OPEC-accoord Irak bindt wat in 6 3 4 5 9 11 Vitamine K Moge zijn handen afgehakt worden" 10 14 Dagen Gratis ficidóe SouAO/nt 1 augustus 1990 81ste jaargang no. 24813 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 112300 AA Leiden, telefoon 071 -122 244, fax 071-134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. s nummers f. 1,35 HET WEER Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtempera- tuur rond 25 graden. Zwakke tot matige wind uit uiteenlo pende richtingen. De vooruit zichten tot en met zaterdag: af en toe zon en droog, vanaf donderdag kans op wat regen en geleidelijk koeler. ntvoerde kapitein jfigedeerd terecht [SSEL Herman Veenhuizen, de Ne- andse kapitein van een Belgisch schip >p 17 augustus gekaapt werd, is terecht, mankeert niets. Hij vliegt binnenkort lit Bangkok naar huis. De 2.700 ton me- e kustvaarder Marta werd onder de van Viétnam overvallen door piraten, schip was met een lading tinplaten on- veg van Bangkok naar het Zuid-Korea. >iraten overmeesterden de bemanning, ien de lading en namen Veenhuizen Over zijn lot bestond gedurende tien grote onzekerheid. De kapitein is eni- jd vastgehouden op een vissersboot. La- s hij op een eilandje voor de kust van land afgezet. Vandaar heeft hij een f)ont genomen naar het vasteland. Willy Vandersteen Willy Vandersteen overleden ANTWERPEN Willy Vandersteen, geestelijk vader van de ook in onze krant al vele jaren gepu bliceerde strip Suske en Wiske, is vanmorgen vroeg op 77-jarige leeftijd in zijn woning in het Belgische Edegem overleden. Hij was reeds gerui me tijd ernstig ziek. Willy Vandersteen, geboren in Antwerpen, was reeds van jongs af aan geboeid door tekenen. Hij startte zijn carrière als stripteke naar tijdens de oorlogsjaren. De doorbraak kwam met de avonturen van Suske en Wiske, waarmee hij internationale befaamdheid verwierf. Suske en Wiske werden in meer dan twintig talen vertaald. Naast Suske en Wiske creëerde hij verder ook nog in ons land bekende strips als Bessy, De Rode Rid der en De Geuzen. De laatste jaren werd het werk aan deze strips echter voornamelijk verricht door tekenaars in zijn studio Vandersteen. STEUN VOOR TOERISME IN LEIDEN DEN HAAG Vijf toeristi sche projecten in Leiden, Lely stad, Zutphen, Mijnden, en Midden-Limburg krijgen ter ondersteuning 14,2 miljoen gul den van het ministerie van eco nomische zaken. De projecten passen in het nieuwe toeristi sche beleid van het departe ment, zoals dat onlangs is ge presenteerd in de nota Onder nemen in toerisme. Leiden krijgt 2,2 miljoen om een begin te maken met de doorvaarbaar- heid van de stad, voornamelijk door het beweegbaar maken van de Blauwpoortsbrug. Honderden paspoorten gestolen RIJSSEN Dit het gemeentehuis van Rijssen zijn enkele honderden paspoor ten en rijbewijzen ge stolen. De inbrekers hebben voor dat doel een kluis opengesle pen. Onderzocht wordt of de inbraak in het gemeentehuis van Rijssen verband houdt met de diefstal van paspoorten en rijbewijzen elders in Nederland. Amerikaan in Irak overleden WASHINGTON Een Amerikaan die uit Kuwayt naar Irak was over gebracht om als menselijk schild te dienen is overleden, kennelijk tenge volge van een hartaanval. Ameri kaanse functionarissen in Baghdad zijn door Irak van de dood van de man op de hoogte gesteld. Vanmor gen heeft Baghdad Kuwayt officieel uitgeroepen tot de 19e provincie van Irak. Een strook aan de grens tussen Irak en Kuwayt is vernoemd naar president Saddam Husayn. Kuwayt is verdeeld in drie districten: Kazimah, al-Jahraa en al-Nidaa. Al-Nidaa wordt ook de nieuwe naam van de Kuwaytse stad al-Ahmadi. okker niet aar Leiden DEN/SCHIPHOL De itevaartdivisie van vlieg- "abrikant Fokker, Fokker :e Systems, verhuist niet Schiphol-Oost naar Lei- Dat heeft de directie van ker Space Systems be- De gemeente Leiden nog geen officieel be- gekregen van Fokker' is van plan de vliegtuig- ikant aan het contract te len. Volgens Fokker is de luizing overbodig gewor- De reden voor de verhui- was dat de zogenoemde i bay' van de ruimtevaart- iie zou plaatsmaken voor wbouw ten behoeve van produktieuitbreiding van okker 100. De high bay is speciale ruimte voor het aardigen en het testen onderdelen van ruimte- tuigen. Fokker is er in- lels echter in geslaagd het uktietempo van de Fok- 100 eindlijn door reorgani- zover te verhogen dat de 1 waarop de high bay niet langer nodig is. Te- dat licht bezien beschouwt directie van de ruimte- tdivisie het afbreken van ïigh bay' op Schiphol en bouwen van een nieuwe in Leiden niet langer als economische investering. van Veen, woordvoerder Fokker, noemde het niet uizen vanochtend „bui- kvfewoon vervelend voor i. Maar je gaat geen ze- ig miljoen investeren als ,.i4"et nodiS is"- 9: Besluit Fokker don- lag bij heldere hemel J BENZINEPRIJS (1OOT* OP VOORLOPIG HOOGTEPUNT WENEN Het ziet er niet naar uit dat de ben zineprijs de magische barrière van twee gul den per liter zal door breken. De oliemaat schappijen zouden in de loop van vandaag beslis sen of de benzineprijzen worden verlaagd. Direc te aanleiding is de da ling van de olieprijzen na het in Wenen bereik te OPEC-akkoord. De ministers van tien van de elf OPEC-landen die in We nen bijeen waren, zijn er mee akkoord gegaan dat de produktiequota's van Saudi- Arabië, Venezuela en enkele andere landen tijdelijk wor den verhoogd om het weg vallen van de produktie in Irak en Kuwayt op te van gen. Alleen Iran stelde zich terughoudend op. Iran vindt produktieverhoging onno dig, omdat het olie-aanbod nog ruim voldoende zou zijn en de industrielanden daar naast beschikken over grote buffervoorraden. Iran is het er wel mee eens dat de olie- produktie van de OPEC met ingang van oktober wordt verruimd met het oog op de aankomende winter. De produktieverhoging geldt slechts voor de duur van de Golf-crisis. Op olie-importe rende naties wordi* voorts druk uitgeoefend om een deel van hun reserves aan te spreken. Om de vergadering was gevraagd door Saudi- Arabië en Venezuela, omdat die landen vinden dat de OPEC het wegvallen van de 4 miljoen vaten olie per uit Irak en Kuwayt moei compenseren. Vooruitlopend op het OPEC akkoord gingen de prijzen van ruwe olie op de markt in New York gisteren al scherp omlaag. In het hoofd kantoor van Shell worden de beursnoteringen nauwge zet gevolgd. „Eén ding is heilig bij ons, wij lopen nooit vooruit in prijswijzigingen. Om de markt niet extra rustig te maken moet er een tendens te bespeuren zijn. Welnu, gisteren gingen de noteringen omlaag. Zet die tendens door en is er een ze kere stabiliteit in het Mid den-Oosten, dan zal dat con sequenties hebben", aldus een woordvoerder van Shell. Pagina 6: Tientallen pomphouders in grens streek failliet (Van onze speciale verslaggever Paul de Schipper) ertfIRO Het is een ar- ierig groepje mensen uit het grote vracht- gtuig klimt. De Hercu- C 130 van de Egypti- luchtmacht lost man met tulbanden, een halfgesluierde vrou wen die alleen zijn en ook Hog vijftien kinderen. Tweehonderd mensen sjokken het donkere vliegveld op. De aankomsthal is leeg. Geen fa milie, geen zoenen. Dit is vlucht EAF (Egyptian Air Force) 1498 van Aqaba naar Cairo. Ze zijn gevlucht voor de oorlog en voor Saddam Hu sayn. „Moge zijn handen afge hakt worden", bromt de 52-ja- rige Abdul Sana bij het horen van de naam van de Iraakse leider en hij zakt vermoeid neer op zijn plunjezak. Uit de verhalen van Abdul Sana en de anderen bij de uitgang van het vliegveld blijkt dat er in Kuwayt nog elke dag gevoch ten wordt. Ze vertellen dat ze Palestijnen hebben zien schie ten aan de zijde van de Irake zen. „Pas de laatste dagen. Het zijn vrijwilligers. Ze kwamen uit Jordanië en hebben gerea geerd op de oproep van Sad dam om in Kuwayt te komen vechten". Een vrouw zegt dat ze langs de weg in Irak drie dode kinderen heeft gezien, omgekomen door ontberingen tijdens de lange vlucht door de woestijn naar de Jordaanse grens. Een andere vrouw zat vijf dagen met een paar liter water in een kapotte auto. Als eten had ze alleen een paar koekjes van het merk Petit Beurre. Ze laat er een zien. Beet President Bush kan tijdens zijn vakantie in Kennebunkport geen stap doen, geen bal slaan en zelfs geen hengel uitwerpen of hij wordt belaagd door verslaggevers. Met al die drukte om hem heen is de kans dat hij wat vangt uiterst klein. De fotografen zijn op zo'n moment de enigen die 'beet' hebben. FOTO: AFP TROEPEN TERUGGETROKKEN VAN GRENS WASHINGTON De Amerikaanse president George Bush is pessimis tisch over de kansen op een diplomatiek akkoord in de Golfcrisis, ook al lijkt Irak momenteel wat in te binden. Volgens het Amerikaanse tv-station ABC heeft Irak zijn voor ste troepenlinies aan de grens met Saudi-Arabië enkele kilometers terug getrokken. Het Amerikaanse ministerie van defensie weigerde com mentaar te geven op het be richt. Eerder had minister van defensie Dick Cheney ver klaard dat Irak in Kuwayt en langs de grens tussen Irak en Saudi-Arabië over ongeveer 200.000 militairen beschikt. Aan de andere kant van de grens staan circa 35.000 man Amerikaanse troepen en er komen er elke dag nog bij. Het totaal van de ingezette Ameri kaanse militairen kan eind ok tober zijn opgelopen tot 150.000 man. Een tweede aanwijzing voor een wat andere houding van Irak wordt gezien in de op dracht van Baghdad aan Iraakse schepen in het Golf- gebied geen weerstand te bie den aan de blokkade die wes terse marineschepen hebben ingesteld. Deze nieuwe in structie volgt op het recente besluit van de VN-Vei'.igheids- raad in te stemmen met het „gebruik van geëigende mid delen" om toe te zien op de na leving van de handelsboycot. Waarnemers zijn van mening dat het Iraakse besluit de kans op een militaire confrontatie op korte termijn heeft ver kleind. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft van nacht bepaald dat secretaris generaal Javier Perez de Cuel- lar donderdag in de Jordaanse hoofdstad Amman, tijdens zijn overleg met de Iraakse minis ter van buitenlandse zaken Aziz, moet vasthouden aan de resoluties 660 en 664 van de Veiligheidsraad. Daarin wordt de Iraakse invasie in Kuwayt veroordeeld en wordt de on middellijke terugtrekking van de Iraakse troepen geëist. De Britse premier Margaret That cher blijft tegen alle „halfbak ken en zinloze" pogingen om een dialoog te beginnen met Saddam Husayn. Elders in de wereld is echter positief gerea geerd om de poging een poli tieke oplossing te zoeken voor het conflict. Pagina 5: Amerika wijst Iraakse diplomaten uit Moeder Teresa 80 jaar Nut toediening vitamine K bij baby's onzeker Geding moet herinvoering shock-therapie tegenhouden VS wijzen Iraakse diplomaten uit Gouden tijden voor Shell en Esso HCG-mast blijft behouden voor Leiden Tennispark Zuid- West strijdtoneel voor Mastersplaatsen Rock and roll in Zoeterwoude springlevend Humor de grote jfk kracht van Willy Vandersteen I Êm BUITENLAND ECONOMIE SPORT LEIDEN OMGEVING KUNST/RTV RADIO- EN T V -PROGR WEER/PUZZEL/MENU (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRANGERS Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p dag HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 uto na tien maanden terug DEN Eindelijk kon hij auto ophalen, de 49-jarige iterdammer. Maar daar hij wel een tien maanden moeten wachten. Geheel v )dig, want zijn auto stond ie tijd geheel tot zijn be kking op het politiebureau ■eiden. De man was in ok- r van het vorig jaar door siinglieidse politie aangehouden hij beschonken achter het zat. Na een blaastest t hem een rijverbod opge- waarop zijn auto werd aid op het terrein aan de gegracht. De man ging met de trein richting Amster dam. Eenmaal m Amsterdam was hij totaal vergeten dat hij een bekeuring had gekregen. Hij deed dus aangifte van dief stal. Gisteren kwam in het mysterie van de verdwenen auto helderheid: de man kreeg een dagvaarding. Hij moest voorkomen wegens het rijden onder zware invloed van alco hol. Daarvoor bleek hij aange houden te zijn in Leiden. Met een wist hij waar zijn „gesto len" auto gebleven was. Einde lijk kon hij weer toeren in zijn verloren gewaande auto. ordwijker overlijdt aan gevolgen ongeval ffiDWIJK/LEIDEN De vkrige P. van Eeden uit Fl rdwijk is vannacht overle- aan de verwondingen die gelopen dinsdag opliep bij verkeersongeval in zijn nplaats. Van Eeden reed toen op zijn bromfiets op de kruising Gooweg/Van de Mor telstraat/Van Berckelweg en werd aangereden door een be stelbusje dat bestuurd werd door een Engelsman en ver moedelijk door rood reed. "Kleinzoon Stalin speelt grootvader in nieuwe film OSKOU Een kleinzoon van Sovjet-dictator Josef Stalin 1 in een film over de Tweede Wereldoorlog zijn grootva ar uitbeelden. De Pravda berichtte dat Jevgeny Djugasch- li, een hoogleraar aan een militaire academie, alsnog erin left toegestemd de rol van Stalin in „Oorlog is oorlog voor dereen" te spelen. Djugaschvili had lange tijd zijn medé- erking geweigerd. De film gaat over het leven van Stalins ion Jakov, Jevgeny's vader, die door de Nazi's gevangen l09S7erd genomen. De Duitsers boden Stalin aan Jakov te rui- n voor hoge Duitse officieren. Stalin, wiens werkelijke aam Josef Vissarionovitsj Djugaschvili was, wees het aan- ad af met de woorden: „Wij ruilen geen generaals voor sol- iten". Aangenomen wordt dat Jakov in een Duits gevan- ïnkamp is overleden. De rol van Jakov zal worden ge- leeld door Zaza Kolelischvili, een bekende Georgische ac- Landbouwschap kraakt plan bestrijdings middelen Braks DEN HAAG „De toekomst van de akker-en tuinbouw staat op het spel als het Meerja renplan Gewasbescherming wordt uitgevoerd. De werkge legenheid in deze sector is in gevaar". Dat zegt voorzitter Mares van het Landbouwschap in een eerste reactie op het plan dat vanmorgen door mi nister Braks van landbouw is gepresenteerd. In het plan staat dat het verbruik van bestrij dingsmiddelen in de land- en tuinbouw in 1995 met 35 pro cent en in 2000 met 50 procent moet zijn terug gebracht. De extra investeringskosten die boeren en tuinders hiervoor zullen moeten maken lopen tot het jaar 2000 op tot in totaal on geveer 2,3 miljard gulden. Het is vooral de vrees voor directe aantasting van milieu, voedsel en drinkwater die het kabinet ertoe hebben gebracht drasti sche maatregelen te nemen. Zo moet de hoeveelheid chemische middelen di,e uitspoelt naar de bodem en het grondwater in 1995 met 48 procent en in 2000 met 75 procent zijn terugge bracht. Voor het oppervlakte water gelden percentages van 70 en 90. Om het terugdringen mogelijk te maken zal onder meer de bestrijdingsmiddelen wet worden aangescherpt. Zo zal elke boer in het vervolg een spuitbrevet nodig hebben voor het gebruik van bestrijdings middelen en zullen die midde len alleen nog op recept ver krijgbaar zijn. f-'' Lichamen van 69 mijnwerkers geborgen Reddingswerkers (boven) rusten even uit van hun inspanningen bij het vrij maken van de ingang (links) van de Kreka-kolenmijn in Joegoslavië waar zich zondagochtend een gasexplosie voordeed die 179 mijnwerkers ins loot. Inmiddels zijn de lichamen van 69 mijnwerkers geborgen. Functiona rissen nemen aan dat de nog ingeslo ten mijnwerkers de ramp, die de erg ste is uit de geschiedenis van de Joe goslavische mijnbouw, niet hebben overleefd. Slechts èèn mijnwerker is levend naar boven gehaald. Heel wat mensen hebben het in het verleden moeten slikken. Direct na de geboorte. Een hap vi tamine K, lekker en gezond. Vele jaren is daarmee doorgegaan, totdat werd verondersteld dat de baby, vooral de flessenbaby, toch al over voldoende vita mine K beschikte. Onder meer omdat die van ho gerhand al in de fles was gestopt. Plotseling wordt nu wederom geadviseerd alle baby's, inclusief de flessenbaby, de vitamine maar weer toe te dienen. Maar omdat de Leidse Courant een dagblad is, dat ook niet alles zomaar slikt, komen er vandaag twee artsen in aan het woord, die vraagtekens zetten bij deze uitroeptekens. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Naam: Voorl.: Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) I Telefoon: Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071-122 244 <ic Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. I OCHZXZZKEXXX3I

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1