HCG-mast blijft behouden der wet Plannen voor logeerhuis geestelijk gehandicapten STAD OMGEVING/RTV Fraaie reiswekker Ccidóc Gowuvrit DINSDAG 28 AUGUSTUS 1990 PAGINA 9 irkeerbon Leidse kantonrechter en cier van justitie verbazen i regelmatig over het par- rbeleid van de gemeente den. Dat doen ze al jaren ze zijn inmiddels door de geverfd. Maar gisteren het toch weer raak bij kantongerecht aan het jenburg. De studentikoos rilde jongeman in streep- iverhemd had in april 9 zijn auto geparkeerd de Nieuwe Rijn en had een parkeerbon voor :regen. „Aha, dan had u parkeervergunning", rechter Van Leeuwen, is nog niet zo lang kan- rechter in Leiden, maar trucjes en verrassingen de gemeente zijn hem bijgebracht door zijn rgangers, zo liet hij blij- had wel een parkeerver- ining, maar er ontbrak een betalingsbewijs. Ik nog geprobeerd de par- rwachter te achterhalen, ar die was al met VUT. Ik in die periode wel tien nen gehad. Toen ben ik r de gemeente gegaan en hebben gezegd dat ik de moest verzamelen, dat het nogal lang duurde rdat dat bewijs kwam. volgens moest ik ze inle en bij de dienst parkeer- eer. Daar maken ze een ie van de bonnen met de gunning en dan sturen ze op. En dat ging goed, ne- van de tien bonnen heb liet meer gezien, behalve was een nieuwe vondst de gemeente, daar had- ze niet op gerekend. Van uwen was zo verbaasd hij nog net heel diploma- ,een vreemde gang van i" wist te stamelen, is van de gekke", vond cier Van Ek ronduit. De denaar legde het nog een r uit, en nog een keer en telde dat het nooit een )leem was. Het was de iter nog niet helemaal [lelijk. ,,U heeft wel van eerlijke blauwe ogen, ar had u nou een vergun- vroeg hij ongelovig, had de man wel en toon- het in Leiden zo felbe- ■de papiertje, de stomverbaasde offi- liet de gedaagde zijn ïaal nog een keer herha- „In juli van dit jaar was betalingsbewijs ook te toen heb ik vier bonnen regen en die zijn keurig rgegeven. Ik hoefde ze te betalen", voegde de daar nog aan toe. Merk- irdig, heel vreemd, rea- rden zowel de rechter als officier, ze begrepen er van, zaten met de han- in het verwarde haar. !t ene gemeentelijke ap- aat houdt het andere aan ;ang. Dat is een uitermate 'ige manier van doen, idiote procedure", oor- lde de officier. De rechter de man daarop ir van rechtsvervolging, was het enige antwoord hij op de zoveelste ver- iing van het Leidse par- rsysteem kon verzinnen. WW en een jeugdige Noord- eer met een eveneens rassende en creatieve klaring werd daarente- kordaat opgetreden. Hij vorig jaar zomer in de de Mortelstraat in rdwijk met zijn auto over ventweg gereden. De poli agenten die achter hem en, hadden hem daarvoor hiddellijk bekeurd. En vond de man niet aardig, duit flauw. „Ik wist toch dat ik daar niet in cht. U denkt toch niet dat ;en verboden truc uithaal een agent achter me. De tie moet de burgers juist )en en niet in moeilijkhe- brengen", zo stelde hij. t is een goeie", vond offi- Van Ek, „Maar de poli- moet ook corrigerend op en, dat is in Nederland te met de Franse slag ge- Dat de Noordwijker niet bewust had gedaan, ijfelde hij. „U moet eens en wat er onder de ogen de politie gebeurt, de sen hebben er lak aan", r hij vond het verhaal aardig en eiste 35 gul boete. Ook rechter Van uwen kon de verklaring de man wel waarderen, zo dat hij hem het liefst boete wilde geven. „U op een waarschuwing °opt", vroeg hij de ge- Daarop werd beves- nd geantwoord. „U be- t dat als ik u geen boete dat ik uw actie goed- r, en dat kan niet", legde uit. Geen waarschuwing halve, maar een boete 35 gulden. KARIN SWIERS Besluit Fokker donderslag bij heldere hemel (vervolg van voorpagina) LEIDEN Volgens beleidsmede werker D. Swaneveld van de directie economische zaken van de gemeente ■Leiden was er gisterochtend nog overleg met Fokker. „Vorige week hebben we nog met elkaar om de ta fel gezeten. Als het waar is dat Fok ker niet naar Leiden verhuist, dan zou dat als een donderslag bij heldere hemel komen. We wachten eerst op officieel bericht". De gemeente Leiden en de vliegtuig bouwer zetten half maart hun hand tekening onder het contract. De be nodigde grond, 2,7 hectare in het Biosciencepark, werd in erfpacht uit gegeven. Ook werd een intentiever klaring getekend, waarin Fokker uit breiding van het personeel binnen het gemeentelijk doelgroepenbeleid zou houden. Het bedrijf zou langdu rig werklozen, allochtonen en herin tredende vrouwen in dienst nemen. De gemeente wil Fokker aan dit con tract houden.„Ze hebben hun hand tekeningen onder het contract gezet. Dat kan juridisch een vervolg krij gen. Ze hebben geen potje papier ge tekend", zegt Swaneveld veront waardigd. „Als we officieel bericht hebben ontvangen, dan gaan we om de tafel zitten en kijken we naar de consequenties". Ze vertelt dat de vliegtuigbouwer een artikel 19 procedure is begonnen voor de wijziging van het bestem mingsplan. Voor de zomer heeft het bedrijf de bouwplannen gepresen teerd. Er zou een kantoorgebouw en een produktiehal worden neergezet. In totaal zouden daar zo'n 500 men sen gaan werken. „We hebben op verzoek van Fokker mappen met in formatiemateriaal over Leiden naar het personeel gestuurd. Ook hebben we presentaties voor het personeel gehouden over Leiden. Daar is heel veel werk in gaan zitten", aldus Swa neveld. Hoe het met het Leidse con tract zit, wordt volgens D. van Veen van Foker nader uitgezocht. „Fokker wikkelt zijn zaken altijd netjes af", stelt hij gerust. De gemeente wordt in de loop van de dag op de hoogte ge steld" Het college van B en W was vanochtend niet voor commentaar bereikbaar. Wegloophuis op zoek naar medewerkers LEIDEN Het Leidse Wegloophuis be gint 3 september een introductiecursus over de activiteiten van het huis. Het We gloophuis is een erkende vrijwilligersor ganisatie en onderdeel van de Stichting Crisisopvang. Er is bij het Wegloophuis behoefte aan mensen die op vrijwillige basis willen meewerken aan de opvang van jongeren tussen de 14 en 20 jaar die een problematische opvoedkundige situa tie zijn ontvlucht. Het gaat om de eerste opvang, onderdak en begeleiding gedu rende zes weken. In deze periode wordt er samen met de jongeren en diverse ex terne organisaties gewerkt aan een oplos sing van de problemen. Voor informatie: 071-225126. OP ANDERE PLAATS EN MET MEER RECLAME LEIDEN De 48 meter hoge mast van de Haagse Constructie Groep (HGG) op het voormalige vei lingterrein aan de Zoe- terwoudseweg zal wor den afgebroken en enke le tientallen meters ver derop weer worden op gebouwd. Dat deelde di recteur P. de Waal van het Katwijkse bouwbe drijf De Raad gisteren desgevraagd mee. De kosten, die voorzichtig worden geschat op 350.000 gulden, komen voor reke ning van De Raad maar dan wil het bedrijf wel zelf de re clame-mogelijkheden van de mast gaan exploiteren. Dat betekent dat de aanduiding HCG waarschijnlijk uit de top verdwijnt. Omwonenden gaven in mei tijdens een inspraakavond over' de bouwplannen voor het terrein te kennen ge hecht te ziin aan de mast. De 26 jaar oude mast wordt door de omwonenden als gezichts bepalend voor de buurt erva ren. De constuctie werd in 1964 door medewerkers van de HCG aan het bedrijf ge schonken ter gelegenheid van het vijftigjarige bestaan van de HCG. De Waal, wiens bedrijf verantwoordelijk is voor de nieuwbouw op het terrein, liet toen weten dat hij de mogelijkheid tot be houd van de mast zou inder- zoeken. „Het ziet er nu naar uit dat hij kan blijven. We zullen hem wel moeten verplaatsen omdat waar hij nu staat wo ningen staan gepland. Hij moet vijftig tot honderd me ter worden verplaatst naar het toekomstige bedrijfster rein", aldus De Waal. De ver plaatsing moet volgens de di recteur van de Veilingkade af, in de richting van de Lammenschansweg plaats hebben. Reclame Voor het zover is, heeft De Raad eerst een bouwvergun ning van de gemeente nodig. Als deze wordt verstrekt zal naar alle waarschijnlijkheid De HCG-mast op het voormalige veilingterrein. in het najaar met de ver plaatsing worden begonnen. „De mast staat er zodanig lang dat we de lasnaden een voor een moeten nakijken. Daarna wordt hij weer in on derdelen in elkaar gezet", al dus De Raad. In ruil voor de gemaakte kosten wil De Waal zeggenschap over de reclame die op de mast ge maakt mag worden. Hij denkt hierbij aan de bedrij ven die zich op het nieuwe industrie- terrein gaan vesti gen en waartussen de mast komt te staan. Bij de gemeente werd voor zichtig positief gereageerd: „Het klinkt me niet onrede lijk in de oren. Ik kan echter niet inschatten in hoeverre de buurt hecht aan de aan duiding HCG. Daarom zulen we eerst met hen overleg gen", aldus het hoofd stads beheer L. Meijer. Als de buurt akkoord is dan zullen de reclame-uitingen eerst nog worden bekeken door de inspecteur „stadsschoon". Die zal ze moeten beoordelen op criteria als, „het in overeen stemming zijn met de omge ving". Herkenning G. Weissberg, lid van het buurtcomité is positief over het behoud door verplaatsing van de mast: „De mast is leuk omdat je vanuit elk punt in de stad je eigen wijk je kan zien. Wat die reclame hangt het er zeer van af hoe dat er uit gaat zien. Gaat het bot reclame worden dan hoeft het voor mij niet maar iets van herkenning voor de omliggende bedrij ven lijkt me wel aardig". Aanstaande maandag wordt tijdens de vergadering van de begeleidingsgroep Veilingter rein, bestaande uit omwonen den en ambtenaren, de toe komst van de mast bespro ken. Hoe bij de HCG gedacht wordt over de mast zonder de aanduiding van de firma naam is onbekend. Op het hoofdkantoor in Rijswijk was niemand voor commentaar bereikbaar. (ADVERTENTIE) Deze special biedt modehuizen en boetieks een prima gelegenheid om hun wintercollecties en aanbiedingen onder de aandacht te brengen van een groot publiek. Informatie over de adverteermogelijkheden wordt graat verstrekt door Bouke Jagt, bereikbaar onder nummer 071 - 122244. I I I I I CcidócSotwcmt Expositie over medicijngebruik Wethouder P. Bordewijk (links) gaf gistermiddag het startsein voor de tentoonstelling „Ouderen en medicijngebruik", in het Leidse Stadhuis. Hij onderschreef in zijn openingstoespraak het belang van voorlichting op het gebied van medicijngebruik: „Het is goed dat er medicijnen bestaan. Toch kunnen ze gevaar ople veren. Gevaar dat groter wordt als er verschillende soorten naast elkaar worden gebruikt. Ook is het belangrijk dat ze alleen dan worden gebruikt als het voorgeschreven is". Bordewijk sprak zich tevens verheugd uit over de goede samenwerking tussen de Leidse gezondheidsinstellingen. Met een druk op de knop van de video over medicijngebruik, was de opening van de tentoonstel ling een feit. De expositie, bestaande uit een videofilm en ver schillende posters, vormt een onderdeel van een door de ge meente gesubsidieerd project. Doel van het project is het wegne men van knelpunten die ouderen en hulpverleners ervaren bij het medicijngebruik. De tentoonstelling is tot en met 31 augustus te zien in de hal van het Leidse Stadhuis. Vervolgens gaat. hij tot januari 1991 rouleren op diverse in Leiden te houden thema-bij- eenkomsten. FOTO: WIM VAN NOORT Man onder tractor OEGSTGEEST Een dubbe le enkelbreuk en een gebro ken voet. Dat waren de gevol gen voor een 35-jarige Lisse- naar die gistermiddag in Oegstgeest onder zijn eigen tractor belandde. Het ongeluk gebeurde net na drie uur toen de Lissenaar, die in Oegstgeest een bedrijf heeft, over de Oude Rijnsburgerweg reed. De tractor kantelde door onbe kende oorzaak en de bestuur der zag geen kans zich tijdig in veiligheid te stellen. De man is overgebracht naar het AZL. Graffiti op sommige plaatsen in Leiden niet meer strafbaar LEIDEN Op verschillende plaatsen in Leiden mag bin nenkort legaal graffiti worden aangebracht. De directie cul tuur en wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening) staan positief tegenover een verzoek van enkele jonge graffiti-„ar- tiesten" hiertoe. De jongeren willen niet langer in de illegale sfeer opereren als zij hun „kunst" op muren aanbrengen. Als door de gemeente hiervoor definitief het groene licht wordt gegeven, betekent dit onder andere dat de gespoten voorstellingen veel meer om het lijf zullen hebben dan een aaneenschakeling van letters, namen en schunnige taal. „Wat studentenvereniging Catena heeft gedaan in Leiden met die witte spermaatjes is schanda lig", geeft Van Rij als voor beeld Op het Stadsbouwhuis wordt binnenkort bekeken welke locaties in aanmerking komen Over deze plaatsen en enkele voorwaarden zal met de graffiti-artiesten overleg wor den gevoerd. Van Rij denkt aan blinde muren en tunnel- wanden zowel in de binnen stad als ook daarbuiten. Van de jonge kunstenaars wordt wel verwacht dat zij de (spuitbus- )verf zelf aanschaffen. Graffiti-artiesten zijn vannacht actief geweest bij van Gend en Loos aan de Haagweg. Daar werden op twee auto's de lo go's AUDY, DAYS en TRIPLE aangebracht. Inbraak overdag ALPHEN AAN DEN RIJN Onbekenden hebben gisteren op klaarlichte dag een televisie en een videorecorder gestolen. Dat gebeurde uit een woning aan de Heihof tussen negen en zes uur. De bewoner was niet thuis. Een schuifpui aan de voorkant werd geforceerd. (ADVERTENTIE) CURSUS CAFÉBEDRIJF 295.- Binnenkort start in o a Den Haag, Delft, Lelden, Gouda en Zoetermeer de cursus Cafébedrijf. Deze opleiding bestaat uit 10 wekelijkse lesavonden en kost in totaal ƒ295,- Men kan zich nog aanmelden. Er is geen vooropleiding nodig. Het examen vindt plaats op 3 januari. De zeer afwisselende cursus wordt zowel door vrou wen als mannen uit pure hobby gevolgd Sommigen hebben in'hun achter hoofd ooit nog eens een eigen bedrijf(je) te beginnen. Er is een groot tekort aan gediplomeerd Horecapersoneel. De lessen worden levendig gebracht met dia's, vrijblijvend wijnproeven en men gaat gezamenlijk naar een Brouwerij Met het Diploma kan men zelfstandig een Café, Petit-Restaurant, Disco. Kan tine etc beheren De cursus is zowel mondeling als schriftelijk te volgen SUBSIDIE TOT 100% IS MOGELIJK1!! LEIDEN Het Regionaal Overleg Zwakzinnigen zorg (ROZ) dient binnen kort bij het ministerie van WVC en de Ziekenfonds raad een aanvraag in voor een logeerhuis voor gees telijk gehandicapten in Leiden. Dat bevestigde di recteur van het Sociaal Pedagogische Centrum Leiden, S. Landermont gistermiddag. „De behoefte aan zo'n huis is groot en de politieke bereid heid is aanwezig. We moeten de kans nu aangrijpen". Het aan de Rijnsburgerweg geves tigde centrum verleent ambu lante hulp aan mensen en ge zinnen met problemen door zwakzinnigheid. Vorig jaar mei heeft de Neder landse Ziekenfondsraad subsi die beschikbaar gesteld voor logeerhuizen. Doel van de voorziening is om thuiswonen de geestelijk gehandicapten de mogelijkheid te geven af en toe een weekje uit logeren te gaan en zo de gezinnen te ont lasten. Op zo'n manier zou de finitieve opname in een instel ling voor geestelijk gehandi capten uitgesteld of zelfs hele maal overbodig kunnen wor den. Het meestal in een woonwijk gevestigde lo geerhuis biedt plaats aan onge veer vijf gehandicapten van allerlei niveau's. Ze mogen er niet meer dan zeven dagen per maand logeren. Aan vijftig ge zinnen moet een logeerhuis een uitkomst bieden. Vorig jaar juni werd het eerste in Nederland geopend. Momen teel beslaat het tweejarig expe riment zeven huizen. De dichtstbijzijnde logeerhui zen voor de geestelijk gehandi capten uit Leiden vormen mo menteel die in Waddinxveen, Hoofddorp en Haarlem. Lan dermont pleit voor een logeer huis in Leiden: „De bestaande logeerhuizen voldoen duidelijk aan de behoefte. Er kan zelfs niet eens aan de vraag worden voldaan. Bij de selectie wordt gekeken naar de afstand die een gehandicapte van het dichtsbijzijnde logeerhuis woont. Hoe dichterbij, hoe gro ter de kans op logeren. Im mers, de logé moet wel van zijn of haar reguliere dagvoor ziening gebruik kunnen blij ven maken. Leiden valt net tussen Heemstede en Wad dinxveen. Temeer omdat er bij deze voorzieningen al een wachtlijst bestaat van gehandi capten die dichterbij wonen, komt iemand uit Leiden er dus nauwelijks voor in aan merking". Staatssecretaris Simons van WVC wil een sluitend net werk van logeerhuizen in Ne derland. „Iedere thuiswonende geestelijk gehandicapte moet dus de kans krijgen om op een dergelijke voorziening terug te kunnen vallen", verklaart Landermont. Groot belang Op initiatief van het ROZ is een projectgroep gevormd, be- Werkdruk SPD is te hoog De Sociaal Pedagogische Dienst Leiden vreest dat het werk in gevaar komt als er niet wat aan de werk druk wordt gedaan. Dat zegt directeur S. Lamber- mont. Zij geeft aan dat lan delijk gezien vooral de werkdruk bij het maat schappelijk werk is toege nomen. „Vanaf 1983 zien we dat er bijna geen groei is geweest van de kernfunctie van de SPD. Toch zagen we in Nederland kans tussen 1986 en 1988 onze gemiddel de instroom met tien pro cent te verhogen". Ook bij de afdeling prak tisch pedagogische gezinsbe geleiding begint de situatie zorgelijk te worden. Lam- bermont: Ondanks de groei van deze hulpvorm bestaat er momenteel een wachtlijst van 115 gezinnen in Neder land. Een zelfde beeld zien we bij begeleid zelfstandig wonen. Deze hulpvorm kende een onstuimige groei. Toch staan er op dit mo ment 550 verstandelijk ge handicapten op de wacht lijst", aldus de directeur. Ze heeft bij staatssecretaris Si mons van WVC gepleit voor meer personeel. staande uit afgevaardigden van het centrum, de Stichting Voorzieningen Gehandicapten (SVG) en de Federatie van Ouderverenigingen Leiden en omstreken. Het ROZ coördi neert allerlei activiteiten op het gebied van de zwakzinni genzorg. De projectgroep is be zig met het ontwikkelen van een plan dat samen met de aanvraag zal worden inge diend. In het plan worden de ideeën omtrent de plaats, het vervoer van en naar de dagop vang en de financiën ge schetst. De SVG gaat het plan uitvoeren. Nu wordt ook wel gelogeerd in de bestaande instellingen voor verstandelijk gehandicapten, zoals in de Willem van der Berghstichting in Noordwijk en in Swetterhage in Zoeter- woude. Alhoewel Landermont blij is met deze mogelijkheid, die zeker voor een aantal mensen in een behoefte voor ziet, acht zij daarnaast realisa tie van een logeerhuis van groot belang: „In een logeer huis is iedereen nieuw voor el kaar. Iedereen komt en gaat. Logeren in een internaat bete kent toch dat hij of zij in een bestaande groep terecht komt. Ouders kunnen voor deze mo gelijkheid kiezen, bijvoorbeeld in de situatie waarin de gehan dicapte alvast moet wennen aan permanente opname. Toch zal er in veel situaties gekozen worden voor een logeerhuis", aldus Landermont. Deze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donker bruin kunstleer, is voor u wan neer u ons een nieuwe abon nee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 cm. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl I I Adres: I Postcode/plaats: Telefoon: J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank de fraaie reiswekker naar: J Naam: Adres: I I j Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I I^Leidsè Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ I

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11