wil oostelijk deel binnenstad opknappen Leidenaren zijn feesten nog niet zat ALLER LEI(DS) Automobilisten maken meer gebruik van de autogordel Informatiepaneel bij t Huys Dever Weer jaarmarkt in Leidschendam EIDEN OMGEVING EcidócSouotuit MAANDAG 27 AUGUSTUS 1990 PAGINA 7 ewonde bij steekpartij llDEN Een 24-jarige Leidenaar is hdagmorgen omstreeks half vier bij een Üie in een woning in de Julianastraat it een mes in de buik gestoken. De Lei- fiaar was eerder op de avond betrokken leen ruzie op de Agaatlaan met een 28- \ge Leidenaar. De laatste reed na die naar huis maar het latere slachtof- I zette de achtervolging in. In het huis I de 28-jarige werd door de twee nog .fcraat, maar toen de ruzie opnieuw op- {ide, pakte de dader een mes en stak ft slachtoffer in de buik. In paniek reed slachtoffer vervolgens naar het poli- Ibureau aan de Langegracht. Daar ver- jr hij de macht over het stuur en kwam hij tegen een lichtmast terecht. De i is vervolgens overgebracht naar het De dader werd later aangehouden. Alphenaar trekt mes ALPHEN AAN DEN RIJN Een 19-jarige Alphenaar heeft gistermiddag om kwart over vijf mensen be dreigd met een uitbeenmes. Dat gebeurde in de Van Boetzelaerstraat bij winkel centrum De Aarhof. De man werd door deze men sen aangesproken, omdat hij een fiets zou hebben gesto len. De man sloeg na de be dreiging op de vlucht. Toen hij viel, werd hij aangehou den. Hij ontkende de fiets te hebben gestolen. Het mes is in beslag genomen. Fietser aangereden ALPHEN AAN DEN RIJN Een 62-jarige fietser uit Hazerswou- de is zaterdag om streeks het middaguur met hoofd- en beenlet sel naar het ziekenhuis Rijnoord gebracht. De man fietste over De Hoorn in de richting van Leiden.. Hij ver leende geen voorrang aan een 41-jarige Al- phense automobiliste die vanaf de Onderne mingsweg De Hoorn op wilde rijden. Vechtpartij tijdens Langeraarse Nachten TER AAR Twintig jongeren zijn gisteren met elkaar op de vuist gegaan tijdens de Langeraarse Nachten in Lange- raar. Tijdens een concert van de Havenzangers braken in de tent aan de Van Wassenaerstraat ongeregeldheden uit. De ordedienst zette vervolgensde vechtenden buiten de tent zette. Daar werden over een weer nog meer klappen uitge deeld. De politiekorpsen van Leiderdorp, Alphen ën Alkemade werden erbij gehaald nadat er was gemeld dat vierhonderd mensen betrokken zouden zijn bij een massale knokpartij. Uiteindelijk wist de Ter Aarse politie de zaak te sussen. De aanleiding tot de vechtpartij is voor de politie nog een raadsel, omdat de festiviteiten juist in bijzonder goede sfeer verliepen. Ook aangiftes van mishandeling zijn nog niet bin nen. Het onderzoek wordt vandaag voortgezet. De verwondingen bleven beperkt tot blauwe plekken. Een van de bezoekers miste na het concert een paar tanden. Auto doelwit van vandalen VALKENBURG De rijkspolitie van Rijnsburg is naarstig op zoek naar de van dalen die het hebben voorzien op een rode Suzuki Alto. Het wa gentje staat gepar keerd aan het Buiten- joght in Valkenburg. De auto is in de afge lopen maanden al di verse malen bescha digd en ook vannacht sloegen de vandalen weer toe. De schade loopt inmiddels in de duizenden guldens. Verkrachting bij Molenwerf LEIDEN Een 25-jarige Leidse vrouw is vrijdaga vond omstreeks half acht verkracht op de Molen- werf. De vrouw fietste in de omgeving van de molen toen een ongeveer 20-iari- ge man haar aanhield en bedreigde. Hij dwong haar tot stoppen en verkrachtte haar. De politie is op zoek naar getuigen die de man met mediterraan uiterlijk, snor en blauw, gestreept trai ningspak hebben gezien. Het nummer van de poli tie is: 071-258888 Vrouwen op de vuist NOORDWIJK De Noordwijkse politie had zaterdagnacht rond half drie de groot ste moeite om een groep vechtende vrou wen uit elkaar te halen. Vijf vrouwen raak ten in conflict met twee vrouwen uit Sas- senheim. Een vechtpartij op de Quarles van Uffordstraat volgde. De groep van vijf vrouwen, afkomstig van een camping uit Noordwiikerhout, reed over de rijbaan van de Quarles van Ufford straat. Eén van hen viel van haar fiets. De twee uit Sassenheim zagen dat en lachten daarom. De vijf smeten daarop hun fietsen, opzij en stortten zich op het tweetal. Hen werden de haren letterlijk uitgetrokken. Passerende voorbijgangsters gingen zich vervolgens met de vechtpartij bemoeien. Surveillerende politie-agenten hai handen vol om de twee in veiligheid te brengen. i NIEUWE WONINGEN OP EN OM TERREIN MEELFABRIEK EIDEN Woningbouw- jreniging Leiden (WVL) het gebied tussen de 14.1 irengracht en de Zijlsin- fors aanpakken. Het Jlkele tientallen miljoe- (na n kostende project 7]f >rdt op 6 september ge- iieco esenteerd. Er zijn plan- B^Ll n om het terrein van de ?elfabriek tweehonderd Iningen te bouwen. Bij cS 0 woningen worden 18. npassingen en onder- ud verricht. Zo'n 25 wo- ngen worden geschikt maakt voor bejaarden. pii ;rder wordt de woon- 21.! igeving aantrekkelijker maakt met betere be- igwijzering, gezelliger Jrlichting en meer ODfoen. Jansen, hoofd van de tech nische dienst van WVL, wil nog niet helemaal uit de school klappen: „Dat gebeurt pas tij dens de presentatie". Wel is duidelijk dat de nieuwbouw een aanvulling is op de be staande bouw. Dat betekent dat er laagbouw komt. Daar naast wordt op het terrein van de meelfabriek hoogbouw ge realiseerd. Er worden zowel huur- als koopwoningen ge bouwd. „We moeten de hoogte in om de wijk te markeren. Dat sluit ook aan op de meel fabriek. Maar de mensen zul len wel denken: tweehonderd woningen, waar laat je die? Dat kun je heel overwogen toelichten tijdens een presen tatie", aldus Jansen. Bij woningen aan de Waar- dgracht, Oranjegracht, Lange- straat, Herengracht en Zijlsin gel zijn gebreken geconsta teerd. „Er zijn problemen met de ventilatie en er zijn bouw kundige fouten gemaakt. De dakaansluitingen en de over dekte galerijtjes lekken hier en daar", geeft Jansen een voorbeeld van de aanpassin gen en het onderhoud dat moet worden verricht. De wo ningen zijn gebouwd in de ze ventiger jaren. „Eigenlijk wordt er groot onderhoud ge daan, maar de woningen zijn te jong om dat zo te noemen. Er zit dus geen rijkssubsidie op". Strakke kanaaltjes Over de 25 bejaarden wonin gen zegt hij: „Een aantal wo ningen is te klein. Nu kun je die samenvoegen zodat ze gro ter worden, maar je kunt ze ook geschikt maken voor be jaarden en er collectieve be jaardenvoorzieningen bij bou wen, maar het zijn nog maar ideeën, hoor", waarschuwt Jansen. De „semi-openbare binnenter reinen" worden opgeknapt en de directe woonomgeving wordt verbeterd. De beweg wijzering en de verlichting in de wijk worden verbeterd. „Er lopen wat strakke kanaaltjes, daar gaan we ook naar kijken. Bijvoorbeeld aan het eind van een kanaaltje wat groen plaat sen of een parkeerplaatsje of kinderspeelplaatsjes. De plaat sen voor vuilcontainers zijn te smal en te klein. Al met al wordt het gebied leefbaarder gemaakt". De kosten van het project zijn volgens Jansen nog niet bere kend. „Zo'n project betekent natuurlijk vele miljoenen. Als je honderd woningen bouwt dan kost je dat tien miljoen", geeft hij een indicatie. „Bij de presentatie wordt niet gezegd: zo moet het. Het is een voor stel met wensen, een start van de discussie", legt het hoofd technische dienst uit. De ge meente heeft volgens hem „positief afwachtend" gerea geerd op het pakket plannen, maar heeft zich „nog nergens aan gebonden". leiderdorp Jij telt eisen oor A4 aan (ïinisterie Wl IIDERDORP rie van Verkeer aat moet bij de innen voor de n Rijksweg A4 ook de moge- ;en (varianten) van een iel en omleiding bekijken, it schrijft het Leiderdorpse llege van burgemeester en 1 nactthouders in een brief aan de 1 nister May-Weggen. Verder ;nst het gemeentebestuur lstrekte duidelijkheid om- ENHlènt een eventueel door Lei- rdorp aan te leggen „hoge woer leidslijn" van de Neder- pollkPdse Spoorwegen. C.U. varianten die wel in de u. tonnen zijn opgenomen, de 0- ziek€ riant en de openbaar ver- aidener vai"iant worden volgens Brstr»1 Leiderdorpse college res- Binka ctievelijk „niet systematisch keken" en „op een achter- °tindspositie gezet". Voordat uitbreiding van de A4, in 07 slke vorm dan ook, kan hebben, willen B en W rst dat er een milieu-effect Eda»PPortaSe wordt opgesteld: en y mdat slechts dan de garantie afdeli staat dat alle, redelijk in be- 0. N houwing te nemen alterna- patlë (ven worden onderzocht", al- uur"1 s een Passaêe uit de brief. olstrekt onaanvaardbaar ht kt >rdt door het college een word mbinatie van verbreding én v n hoge snelheidslijn ge- De verantwoordelijke 9.30 ïthouders C. Huigen-Van 2.00 >ven en J. Veldstra-Van 0-16J >nk geven vandaag een toe- 3n Uhting op het standpunt van *30 ''derdorp. JS'S msterdamse ■eek° utomobilist Ells ■°Jj eemt ruimte sse: i aORDWIJK Een 24-jari- *:0q°! Amsterdamse automobilist r 45 ,erd vannacht aangehouden .30 Oor „spookrijden". Surveille- D: d#nde agenten zagen de Am- Jjjerdammer met hoge snelheid patië 'er de Van Panhuysstraat rij- bezcfn- In de Van de Mortelstraat 5-i5.xeeg de Amsterdammer geen om in te halen. Met als oudefvo^ ^at kij de rijbaan voor ïtiënt 't tegemoetkomende verkeer Bezo^ni. De Noordwijkse politie jer altte de achtervolging in. Met b hulp van de rijkpolitie werd ipecto man in Sassenheim klem- !klini< reden. De Amsterdammer n gre ijgt een proces verbaal. zoef >euw onderkomen oudj )or Roadrunners a CIDEN Wethouder W. Keaettinga van sportzaken opent oahel ,nstaande zondag om 17. 00 5.00 ilr officieel het nieuwe on- anhu rkomen van de Leidse Road 18.3 inners Club (LRRC). De «akin irdlopers zijn voortaan ge- Kindi st^d in het sportcomplex De n v0 liet aan de Voorschoterweg. deze zondag houdt LRRC INDEbk een „open-dag" met diver- 23 activiteiten. Belangstellen- ïdero n kunnen de gehele dag t/mTeraan deelnemen. Groot ongemak op trouwdag Hoe de rest van het huwelijksleven zal verlopen is onbekend, maar het zat een Leids bruidspaar op hun trouwdag al meteen vreselijk tegen. Za terdagmiddag moest het bruidspaar in allerijl een vervangende trouwauto regelen. De statige witte Mercedes, die dienst deed als trouwauto, hing namelijk met twee wielen boven het water aan de Steenschuur. De oorzaak is niet duide lijk. Toen de malheur ontdekt werd, stonden er nog diverse ceremoniële activiteiten op het pro gramma. In grote haast ging de bruidegom zich naar de brandweerkazerne aan de Langebrug voor hulp. De hulp die noodzakelijk bleek om de witte wagen weer in bedrijf te krijgen was echter dermate omvangrijk er moest een kraanwa gen aan te pas komen om de wagen onbescha digd op de kant te krijgen dat overstappen in een minder luxueuze auto noodzakelijk werd. foto: wim van noort LEIDEN/LEIDSCHENDAM Leidse automobilisten ma ken meer gebruik van hun au togordel. In december 1989 droeg 56 procent van de Leid se bestuurders een gordel. Uit metingen in juli van dit jaar blijkt dat het aantal gestegen is naar 64 procent. Het ver scherpte toezicht van de politie in de regio lijkt vruchten af te werpen. Dat concludeert de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) in Leidschendam. De Leidse politie houdt sinds begin dit jaar verscherpt toe zicht op het gebruik van de gordel. Hierbij wordt nauw sa mengewerkt met de rijkspoli tie van Leiderdorp, Zoeter- woude, Alkemade, Voorscho ten en Oegstgeest. Het gordel- toezicht maakt deel uit van een experiment om de ver keersveiligheid te bevorderen. Het gordelgebruik wordt ge controleerd wanneer automo bilisten staande worden ge houden bij een snelheids- of alcoholcontrole. Ook al ontwikkelt het gordel- gebruik zich in positieve rich ting, het Leidse percentage zit nog steeds onder het landelijk gemiddelde, plaatst de SWOV een kanttekening. Vooral bin nen de bebouwde kom wordt de gordel niet gebruikt. Dit in tegenstelling tot het gebruik op de snelweg. Zo'n 85 procent ziet het nut van de gordel dan wel in. „Kennelijk zijn veel automobilisten ten onrecht van mening dat de gordel bij lagere snelheden weinig of §een effect sorteert", aldus de WOV. Vooral bij mannelijke bestuur ders onder de 25 jaar is het gordelgebruik het laagst, na melijk 48 procent. „Een zorge lijke situatie", vindt de SWOV. Een echte verklaring kan de stichting hier niet voor aan dragen. „Wellicht is er bij het niet dragen van de gordel door jonge mannen sprake van een zekere hang naar bravoure", merkt de stichting op. Het experiment om te ver keersveiligheid te bevorderen duurt tot het einde van dit jaar, daarna worden de verza melde gegevens geëvalueerd. LISSE Loco-burgemeester van Lisse J. Meulemans-Seelen onthult zaterdag een informatiepaneel bij 't Huys Dever. Zij doet dit samen met W. Rietbergen van de ANWB. Op het paneel wordt uitleg gegeven over de betekenis van de verschillende muren van het voorhuis en de voorhof, zoals deze vorig jaar op de teruggevonden oude fundamenten zijn opgemet seld. De onthulling en de officiële overdracht van het paneel, door de ANWB aan het college van burgemeester en wethouders van Lisse, is om vier uur. Dezelfde middag begint om twee uur een bijeenkomst van de Vrienden van Dever. Ook wordt een tentoonstelling geopend over de ontwikkeling van Lisse als woon- en werkgemeente in de laatste 60 jaar. Deze tentoonstelling werd door de stichting op basis van gegevens uit het gemeente-archief samengesteld. De tentoonstelling is met uitzondering van de maandag dagelijks van twee tot vijf uur te bezichtigen en duurt tot en met woens dag 13 september. Tijdens de Open Monumentendag, zaterdag 8 september, is 't Huys Dever vanaf tien -uur geopend. De publieke belangstelling was groot afgelopen zaterdagavond bij Summerjazz '90. foto wim van noort LAATSTE ZOMERFESTIVITEITEN SUCCESVOL VERLOPEN LEIDEN Voor de ge middelde „Leienaar" zijn de Lakenfeesten blijkbaar niet genoeg om 's zomers te voldoen aan de zin in feest, muziek en de trek in bier. Dat bleek het af gelopen weekeinde toen bij diverse feesten en ma nifestaties op verschillen de lokaties in Leiden dui zenden mensen kwamen opdraven. Hoogtepunt vormde Summer jazz '90 dat zaterdagavond meer dan tienduizend bezoe kers trok in de omgeving van Doeza- en Kaiserstraat. Verder werden kleinere manifestaties bij winkelcentrum De Luifel- baan, het Arsenaalplein en de Pieterskerkchoorsteeg ook naar behoren bezocht. Daar mee werd het wellicht laatste zomerse weekeinde van 1990 in Leiden feestelijk beëindigd. Summerjazz '90 was zaterdag middag om even over vieren nog maar net begonnen, of de terrassen zaten vol en de buurt gaf zich voor de rest van de avond gedwongen over aan jazz-geluiden in alle soorten en volumes. Op het vierkantje Doezastraat, Boisotkade, Kai serstraat en Rapenburg werd voor de zesde maal, op de ge bruikelijke vierde zaterdag in augustus, door de horeca uit de buurt een jazz-festival gehou den. En met doorslaand succes. Uit alle hoeken en gaten klonk de hele avond muziek van zachte, gevoelige blues tot de pretentielozer dixieland. Bij elke zaak stond een kennelijk in de haast opgesteld, en met vastgebonden zeildoek over dekt podium, waar groepen van maximaal vier personen met evenzoveel instrumenten maar ternauwernood op kon den blijven staan. Vlaggetjes, veel reclame en oneindige koorden met „peertjes" 5000 in totaal moesten voor de feestelijke ambiance zorgen. De knulligheid waarmee de verhogingen waren opge bouwd werd voor een groot deel gecompenseerd door de grenzeloze overgave waarmee sommige bandjes de zomerse jazz speelden. Coryfeeën als Hans Dulfer, Frits Landesber- gen en Dolf del Prado waren van de partij. Om tien uur was er op beide hoeken van de Kaiserstraat al geen doorko men meer aan en bij L'Espe- rance was de wachtttijd voor een drankje meer dan een kwartier. Gelukkig waren er veel mobiele taps in de open lucht opgesteld, zodat er altijd nog bier uit plastic gedronken kon worden. Vanwege de vergunningen verhuisden de bandjes om middernacht naar binnen en leek het straatfeest zich in de kroegen en restaurants voort te zetten. Door het zachte weer brachten échter nog enkele honderden de late uurtjes lie ver op straat door dan in de stampvolle cafe's. Volgens mede-organisator Henny Kwik bezochten tien- tot twaalfduizend mensen Sum merjazz '90 „Dat is slechts een schatting want ik heb ook over 15.000 horen praten". Enkele duizenden Leidenaren bezochten afgelopen donder dag, vrijdag en zaterdag win kelcentrum De Luifelbaan bij het Bevrijdingsplein en het Vijf Meiplein. Daar waren de zogeheten Midzomerfeesten aan de gang. Op dit middên- standsfestijn zorgden tiental len kraampjes van onder an dere het Rode Kruis, het die renasiel, de Zonnebloem en kramen waarin diverse vor men van huisvlijt voor een ex tra afname van goederen en diensten door het winkelende publiek. Wies Café trad op, evenals de Stalenband en Big band Hans Dubbelaar. Verder verzorgden voetbalvereniging Leidse Boys en een ouderwets fiets- en een turnstuntteam voor verpozing. Bij het eiergooikampioenschap van Leiden was lang niet elke deelnemer zeker van een breukloze vang. foto wim van noort Op het Arsenaalplein, tussen Rembrandtstraat en universi teitsgebouwen had zaterdag een jeu de boule kennisma kingsavond plaats. Deze werd georganiseerd door petanque- club Heleboule en De Grote Beer. Het plein was van een grindbak zo veel mogelijk om getoverd in een dorpsplein van een klein Franse plaatsje. Alles was Frans, het spel, de hapjes, de drank, de voertaal, de semi-verdekt opgestelde, antieke Citroëns en zelfs het weer deed denken aan een zo meravond in het land van „du pain, du vin en du knoflook- kaas". Aan de wedstrijdjes jeu de boule namen ongeveer tweehonderd mensen deel. Struif Naar verwachting was het pu bliek de grote winnaar bij de eerste Leidse eiergooikampi- oenschappen die gisteren op het Pieterskerkplein werden gehouden. Een kleine twintig koppels namen, met gevaar voor eigen kleding, deel aan dit onderdeel van de door ho- reca-ondernemers uit de Pie terskerkchoorsteeg georgani seerde Jan Steen Feest. Het duo Buijs en Leefmans werden de eerste Leidse kampioenen van dit „spel". De twee wisten een ei over een afstand van 42 meter zonder over te gooien. Tweede werd het gemengde koppel Nieuwenburg en Rey- ken met 35 meter en derde eindigden de organisatoren Van Aken en Manuputty met 26 meter? Na afloop bezochten enkele honderden een optre den van de Chain Of Fools. Ontsnappen aan de muziek was niet mogelijk de band speelde prima muziek, maar door de opstelling van de mu ziekanten was het ook vrijwel onmogelijk om de steeg te ver laten. LOMAN LEEFMANS Dans De stichting voor folkloristi sche dans FETA houdt lessen voor kinderen en volwasse nen. Voor nadere informatie: 071-21560/720211 of 123377. Vrijwilligers De Ouderen Aktiviteiten- commissie van het diensten centrum binnenstad aan de Hogewoerd 65 zoekt gast vrouwen en -heren voor de maandag- of donderdagmid dag. Mensen die gezellig thee en koffie willen schenken en mee willen werken aan het bevorderen van activiteiten kunnen bellen: 143503. Gymnastiek Voor bewoners uit het Mors- k war tier van 55 jaar en ou der begint vandaag een nieu we cursus ouderengymnas- tiek in het Dienstencentrum Morschwijck aan de Topaas laan 19. De cursus wordt ge organiseerd door de Stichting Ouderenwerk. Voor informa tie: 071-761196. Overgang Vrouwen in de Overgangsja ren (VIDO) houdt praat- en gespreksgroepen voor vrou wen tussen 40 en 60 jaar. Voor informatie: 071 892114. Morgenochtend kunne vrou wen in de overgang met vra gen terecht bij de vrouwen van de Vido en dokter Lege- maat. Zij geven van 9.30 uur tot 11.30 uur antwoord tijdens een informatie-ochtend in het gebouw aan de Doeza straat 34 in Leiden. Voor in formatie: 071-892114. Tuinders De Leidse Bond van Ama teurtuinders houdt donder dag in samenwerking met de landelijke bond een open in formatiemiddag. Beginnende tuinders kunnen van één tot vijf uur terecht bij het club huis 't Vogelnest aan de Nachtegaallaan in Leiden. LEIDSCHENDAM Gezien het succes van de twee jaarmark ten die in Leidschendam sinds het vijftigjarig bestaan in 1988 zijn gehouden, zal de gemeenteraad binnenkort worden voorge steld hiervan een jaarlijkse gebeurtenis te maken. Op verzoek van de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel zal de komende jaarmarkt dit jaar op zondag 14 oktober worden gehouden. De voorwaarden zijn dezelfde als. in vorige jaren. De gemeente zal niets organiseren en de jaarmarkt mag de gemeente ook niets kosten. De Vereniging voor de Ambulan te Handel zal na afloop zelf voor de reiniging van het terrein in Leidsenhage moeten zorgen. De jaarmarkt krijgt een groot standwerkersconcours en voorts zijn er aktiviteiten voor kinde ren. Aan de benodigde ontheffing van bepalingen van de Zon dagswet wordt de voorwaarde verbonden dat vóór 13.00 uur al leen aktiviteiten geoorloofd zijn die op een afstand van 200 me ter geen gerucht veroorzaken. De jaarmarkt zal open zijn van 10.00 uur tot 17.00 uur.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7