Saddam Husayn moet weg" n de schuilkelder staan Je blikjes erwten al klaar CeidóeSouacuit X-AMBASSADEUR L. PAUL BREMER: Ambassade- oorlog gaat aan Nederland voorbij Amerika ingenomen met uitspraak VN JITENLAND OPEC bijeen over ogere produktie MAANDAG 27 AUGUSTUS 1990 PAGINA 5 ENEN De olieministers van de >EC hebben in Wenen hun verken- nde besprekingen voortgezet over de 'elaag of het oliekartel de produktie et verhogen om rust te brengen op wereldoliemarkt, die door de Golf- :is de afgelopen dagen een scherpe .e jsstijging te zien heeft gegeven. Om vergadering was gevraagd door Sau- Arabië en Venezuela. „De oliemarkt rkeert in een grote ontwrichting en moeten daar wat aan doen", zo zei Venezolaanse olieminister Celestino as. Beide landen hebben aangekon- hun produktie op korte termijn te Jen verhogen, met of zonder OPEC- 1 koord. ■e! sis n mas. Irak: doodstraf voor hulp buitenlanders BAGHDAD De Revolutionaire Commandoraad, het hoogste bestuur sorgaan van Irak, heeft besloten de doodstraf op te leggen aan inwoners die buitenlanders verbergen. Vooral in Kuwayt zouden inwoners onder dak verlenen aan buitenlanders, die bang zijn door Irak te worden opge pakt en met onbekende bestemming weggevoerd. Er zitten rond drie mil joen buitenlanders vast in Irak en Kuwayt. Onder hen zijn zo'n dertien duizend westerlingen. Meer dan tweehonderd Amerikanen, Britten en Fransen zijn opgepakt en overge bracht naar militaire en strategische plaatsen die een mogelijk doelwit bij een aanval op Irak. Slachtoffer De operatie „Desert Shield", de codenaam voor de Amerikaanse operaties in de woestijn van Saudi-Arabië, heeft aan Amerikaanse kant i al een slachtoffers ge- ëist. Verleden week ver- A ongelukte een militair op een landingsbaan, gisteren werd het li chaam naar de VS over gevlogen van elektriciën Daniel Jones. Hij kwam bij een ongeluk aan boord van een Ameri kaans marineschip om het leven. FOTO: AP Duizenden Iraniërs zijn weg uit Irak BAGHDAD Irak heeft be kendgemaakt dat het alle ge registreerde Iraanse krijgsge vangenen heeft teruggestuurd naar Iran. Volgens Iran zijn tot zaterdag 30.000 Iraanse en Iraakse krijgsgevangenen uit gewisseld. Volgens het Rode Kruis verbleven er in 1988, toen het vredesbestand in de Golfoorlog van kracht werd, in beide landen in totaal 70.000 krijgsgevangenen. De uitwis seling t?an krijgsgevangenen begon op 17 augustus toen Irak alsnog instemde met de Iraan se voorwaarden voor een vrede tussen beide landen. VREDESORGANISATIES WUZEN GEWELD AF DEN HAAG Nederland mag geen geweld gebruiken in de Golfcrisis, zo staat in een oproep die vier vredesor ganisaties aan de Nederlandse rege ring hebben gedaan. Volgens Gene raals voor de Vrede, het Humanistisch Vredesberaad, Kerk en Vrede en Vrouwen voor Vrede mag de VN-re- solutie van zaterdag, die oproept tot „proportionele maatregelen ter onder steuning van het embargo tegen Irak", niet worden gezien als een vrij brief voor het gebruik van geweld. De kerkelijke vredesbewegingen Pax Christi en IKV keuren gebruik van geweld door Nederlandse strijdkrach ten niet onder alle omstandigheden af. Maar zij menen dat dat alleen mag ge beuren onder VN-vlag. Hulp van Unicef naar Jordanië DEN HAAG Unicef heeft hulpgoederen ter waarde van ongeveer 200.000 gulden naar Jordanië gestuurd, bestemd voor vluchtelingen in dat land die afkomstig zijn uit Irak. Het grootste deel van de goederen is gefinancierd door de Neder landse afdeling van Unicef. De zending bestaat uit medicijnen, tenten, dekens, matrassen en watertanks. De Jordaanse re gering heeft verschillende hulporganisaties om hulp ge vraagd en de nationale lucht vaartmaatschappij gelast de hulpgoederen kosteloos op te halen. •otes Hl (Van onze correspondent) wereldwijd anderen afsch ken van nolitieke avontu: ASHINGTON De manereld is er ondanks het om inde van de Koude Oor- 'g niet heel veel veiliger geworden, is een van conclusies die L. Paul ïmer III heeft getrok- uit de crisis' rond zijn royale werkkamer in t hart van Washington heeft j nog twee observaties geno- rd: het is nonsens te denken economische kracht de ats heeft ingenomen van (litaire macht. Ook na de ude Oorlog kun je jezelf al- n met militaire middelen loende beschermen. En ten- itte is het duidelijk gewor- n dat Amerika nog steeds n supermacht zijn. et verloop van deze crisis dat alleen de VS in staat om tegelijk diplomatiek, bnomisch, politiek en des- jods militair leiding te geven, Bus Bremer. „Ik kan mij en crisis herinneren waarbij Amerikaanse regering zo ap heeft geopereerd. Maar tijd werkt tegen ons. Iedere die nu verstrijkt speelt in voordeel van Husayn. Op eerste plaats zal het ruw- bg een half jaar duren voor- de economische sancties de akse leider dwingen tot toe ven. Maar intussen worden Arabische landen, die alle- aal bang zijn van Saddam iisayn, nerveus omdat ze lersijorzien dat hij het misschien rerleeft. Zij zullen daarom enlijk of stiekum toenade- hg met hem zoeken. Zo gauw gebeurt, zullen ze ook L. Paul Bremer (48) was van 1983 tot 1986 ambassadeur van de VS in Nederland. Na zijn verblijf in Den Haag was Bremer ge durende drie jaar de speciale ambassadeur van president Reagan voor terrorisme-be- strijding. Tegenwoor dig is hij consultant bij Kissinger Associates Inc. Dit adviesbureau van de vroegere minis ter van buitenlandse zaken stelt politieke en economische analy ses en adviezen op voor instellingen over de hele wereld. meewerken aan het ontduiken van het economische embargo. Tenslotte zal in de VS het en thousiasme voor ons verblijf in Saudi-Arabië afnemen. Als de Japanners en de Europeanen zich niet moe maken voor olie die zij nodig hebben, waarom moeten wij Amerikanen dat dan doen?". Isolationisme Nu de strijd tegen het commu nisme is „gewonnen", steekt in de VS het isolationisme weer de kop op, vooral onder de conservatieve Republikeinen. Dat is volgens de oud-ambas sadeur een extra reden waar om de regering Bush geen tijd mag verliezen. Bremer denkt dat de goedkeuring door de L. Paul Bremer (48), ooit ambassadeur en nu werkend voor het bureau van ex-minister Kissinger: „Saddam moet weg". FOTO: CEES VERKERK VN van desnoods de inzet van militair geweld een Ameri kaans ingrijpen zal versnellen. Bremer: „Wij hebben een reeks doelstellingen. Op de eerste plaats moet Kuwayt be vrijd worden en de legitieme regering daar terugkeren. Op het spel staat echter vooral de manier waarop internationale verhoudingen verlopen in het tijdperk na afloop van de Kou de Oorlog. Nu er in 1990 nog hoogstens één supermacht over is, zul je de komende twintig jaar zien hoe elders in de wereld de 'Saddam Hu- sayns' hun kans ruiken. Als wij deze Husayn nu niet stop pen, gaan wij naar een buiten gewoon instabiele internatio nale situatie. Dan zullen de sterkste heersers in andere re gio ook denken dat zij, des noods onder dreiging met nu cleaire-, chemische-, of biolo gische wapens hun macht kunnen uitbreiden. De Vere nigde Naties moeten nu bewij zen dat internationale samen werking de regel wordt tegen aggressors. Dat zal vervolgens vereldwijd anderen afschrik ken van politieke avonturen. Dat is de inzet van dit conflict en niet op de eerste plaats de olie". Israël Bremer ontkent overigens niet, dat de olie ook een rol speelt. „Veertig procent van de olie zit onder de grond van Irak, Kuwayt en Saudi-Ara bië. Wie daar overheerst dic teert min of meer de wereld economie. Dat wil Saddam Husayn, een man die massa- vernietigings-wapens durft te gebruiken. Ik kom dan ook tot de conclusie dat het voor Amerika en Europa niet vol doende is als Irak zich uit Ku wayt zou terugtrekken, zoals de resolutie 661 van de VN vraagt. Ook dan blijft Saddam Husayn aan de macht. Mijn conclusie is dat hij weg moet. Ik verwacht binnen een week de ontknoping, maar het kan net zo goed binnen 48 uur zijn. Er is geen diplomatieke weg om Husayn aan de kant te schuiven. Alle andere oplos singen doorkruisen zeker op langere termijn onze belan gen". Volgens Bremmer zal de af loop van de crisis rond Irak op den duur ook voor Israël in grijpende gevolgen krijgen. „Als wij dit probleem kunnen oplossen, zal het gevolg zijn dat wij Israël veel meer onder druk moeten zetten. Israël is daarom uiteindelijk, hoe dit conflict ook afloopt, de verlie zer. Als Husayn wint begint hij een oorlog. Als Amerika wint, moeten wij vervolgens toegeven aan de druk van de Arabische wereld en veel neer pressie uitoefenen op Israël". In navolging van andere Europese landen heeft Spanje ook schepen gestuurd naar de Perzische Golf. Het afscheid op de kades van Cartagena was, zoals overal elders, emotioneel. En er waren demon stranten die luidkeels hun afkeer van de missie tegen Irak verkondigden. Het kwam daarbij tot een opstootje. FOTO'S: EFE/AP •(Terwijl in het gebied van de Perzische Golf de spanning voortduurt, is het net 1 alsof de crisis wat aan Israël voorbij gaat. Het land houdt zich nadrukkelijk afzij dig en lijkt geen rol te spelen in de Amerikaanse „omsingeling" van Irak. Dat beeld is echter maar schijn, zo schrijft onze correspondente Willy Werkman in I onderstaande, zeer persoonlijk getinte, bijdrage vanuit Tel Aviv. Israël volgt de gebeurtenissen rond Irak met nauwelijks verholen angst en de psychologische spanning waaronder de bevolking leeft wordt met de dag zwaarder. el 6 ont AVIV Nu weten e het tenminste. We 'ufioeten de schuilkelders laarmaken, zo heeft de ojescherming Burgerbe- Iking gezegd. Voedsel eerste hulp klaarzetten, n telefoonlijstje- voor Aloodgevallen ophangen vooral niet vergeten atterijen te kopen voor transistorradio. indei)u weten we dat niet alleen Am(le klap" snel kan komen, jjiaar ook dat de oorlog zelfs ng kan duren. En nog be nauwender: dat de gevreesde jJqq ïemische aanval kan komen, rs op^°rdat er besloten wordt de twee weken beloofde gas- laskers uit te delen. „Gewoon iumcarbonaat vermengen t water en een daarin ge drenkte lap voor neus en mond houden", zegt de BB. En als je geen sodium hebt (de hamsterwoede heeft de schap pen in de winkels leegge maakt) dan maar bleekwater, ook al stinkt dat. Nu weten we dat gekken die op knoppen kunnen drukken de biologische, chenjische of zelfs atoomramp over ons en het hele Midden-Oosten kun nen afroepen. We hebben plakband klaarge legd om de ramen dicht te plakken, als we tenminste nog tijd hebben om die gassen te gen te houden. We hebben plastic 'zakken met elastiekjes om over onzé voeten en han den te trekken en regenjassen, die kennelijk ook wel wat be scherming bieden. Maar we zijn ook wat in de war. Hoe weten we of er mos terdgas op ons wordt afge-- vuurd dan wel zenuwgas? Wat moeten we doen als Saddam voor mosterdgas kiest en of als de maskers (als we die dan al hebben) niet helpen? En welke kansen hebben we als de bom bacteriën of virussen bevat? De adem inhouden? Nóg gaan we door met onze dagelijkse beslommeringen. De was doen, inkopen doen, eten in de tuin, vloeren dweilen, het leven gaat door, nietwaar? Onze kinderen gaan met vrienden naar het strand en naar dat belangrijke jazz-con- cert. De tuinman is gisteren nog geweest om de afgevallen bladeren weg te vegen en het huis moet nodig geschilderd worden. Maar straks kan dat voorbij zijn. We praten met vrienden en collega's, we stellen elkaar ge rust, we vertellen onze fami lieleden in Nederland dat het best meevalt hier, dat we ons goed voelen. Alleen wat ver moeid. En dat we erop ver trouwen dat het leger het land beschermt. Maar we zeggen niet dat zelfs de beste strate gen zich kunnen vergissen en dat ook de modernste techno logie niet op alles een ant woord heeft. We luisteren naar psychologen die via radio en televisie kalmerende din gen zeggen. Maar diep in ons hart weten we. In de schuilkelder hangen de telefoonnummers van de brandweer, de politie, het zie kenhuis en de ambulance dienst. Op de planken staan de flessen water, de blikjes do perwtjes, aardappelen, maïs, de droge koekjes, de pakken suiker eiv meel. En eerste hulp-doos. Want nu weten we dat Sad dam Husayn niet zal opgeven. En de Amerikanen evenmin. We weten dat de oorlog onver- In Israël is men allesbehalve gerust op de afloop van het conflict rond Irak. Daarom doen de verkopers van gasmakers en luchtdichte pakken goede zaken. FOTO: ANP mijdelijk is en dat de bom niet alleen op Riyad of Baghdad of Kuwayt kan vallen, maar ook op Tel Aviv. Laten we alleen maar hopen dat ze daar in Irak óók de zenuwen heb ben. WILLY WERKMAN BAGHDAD De „oor log" om de westerse am bassades in Kuwayt, die weigeren gehoor te geven aan het Iraakse bevel te sluiten, lijkt vooralsnog aan de Nederlandse missie voorbij te gaan. Irak heeft twee ultimata om de ambassades te sluiten voor bij laten gaan zonder militair in te grijpen. Wel voeren Iraakse militairen een soort kat-en-muis spelletje. Soms worden ambassades omsingeld door soldaten en tanks, die daarna weer worden terugge trokken. Andere missies zijn afgesloten van water en elek triciteit bepaald geen pretje bij temperaturen die kunnen oplopen tot niet minder dan 48 graden. Bij een aantal ambas sades zijn verder de telefoon verbindingen verbroken. De Nederlandse ambassade in Kuwayt was tot vanmorgen aan de Iraakse acties ontko men. Uit boodschappen tussen Den Haag en Kuwayt is geble ken dat ambassadeur Veling, ambassadesecretaris Damoi- seaux, zijn vrouw en drie kin deren en kanselier Van Hese in de residentie (ambassa deurswoning) in Kuwayt-stad verblijven. De toevoer van water en elektriciteit tot die residentie is niet afgesloten en ook is lokaal telefoneren nog mogelijk. Onder de rond dertig missies die zich tegen sluiting blijven verzetten bevinden behalve die van de NAVO/EG-landen ook diverse Oosteuropese lan den, zoals Hdngarije, Bulgarije en Roemenië en verder niet- gebonden landen zoals Zwe den, Zwitserland en Oosten rijk alsmede Japan en Pakis tan. Ook de Arabische landen Egypte, Saudi-Arabië, Oman, Bahrayn en Qatar houden hun ambassades open. Gesloten zijn inmiddels wel de missies van de Sovjetunie, India, Malaysia, S/J Lanka, Jordanië, Libanon en Afghanistan. De EG zal in verband met de „flagrante schendingen" door Irak van de onschendbaarheid van diplomaten om een bui tengewone zitting van de Vei ligheidsraad verzoeken. Intussen heeft Irak in het weekeinde in Kuwayt op nieuw tientallen buitenlanders (Japanners, Britten en Fran sen) uit hun huizen gehaald om hen over te brengen naar onbekende plaatsen en te ge bruiken als menselijke schil den bij militaire en strategisch belangrijke installaties. Tegelijkertijd kregen 55 ge zinsleden van Amerikaanse diplomaten toestemming naar Turkije te vertrekken, maar de diplomaten zelf moeten blijven. Drie van de gezinsle den jonge mannen wer den overigens vanmorgen bij de Turks-Iraakse grens weer aangehouden. De overige 52 mochten het land wel uit. Een woordvoerster van het minis terie van buitenlandse zaken in Washington zei niet te we ten Wat er met de drie gaat ge beuren. Negentig Oostenrij kers mochten ook Irak uit, sa men met hun president Kurt Waldheim, die hiervoor spe ciaal naar Baghdad reisde. E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET GEHEIM VAN DE TUNNEL I Rob heeft het ongeluk zien gebeuren, bedenkt zich ogenblik en duikt van de brug af in de kokende zee. Het is i waagstuk, maar wanneer hij weer bovenkomt, kan hij de inkelinge, die al geheel is uitgeput, grijpen. Daar suist ook al i lijn door de lucht, die een de matrozen uitwerpt. Rob grijpt t touw en even later staat hij met de drenkelinge weer veilig en Jl aan dek. Wanneer tegen de avond de wind afneemt en de lAstra" het anker kan laten vallen op de rede van Cadiz, is Mona weer helemaal opgeknapt. Larry zoekt haar op in de kajuit en zegt: „Een brutale vent, die Rob. Hij duwde mij gewoon weg, toen ik wou springen. Die knaap schijnt met alle geweld een wit voetje te willen halen bij de baas". Mona antwoordt maar niet veel; ze begrijpt wel, dat het Larry dwars zit dat hij haar niet heeft gered. Dat ze Rob een veel flinkere kerel vindt dan Larry kan ze hem toch maar niet zo in zijn gezicht zeggen... (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON Bin nen de Amerikaanse rege ring bestaat grote tevre denheid over het feit dat Veiligheidsraad van de Verenigde Naties Irak za terdag de duimschroeven heeft aangedraaid. In een resolutie werd in bedekte termen de weg geopend voor het gebruik van ge weld om het handelsem-, bargo tegen Irak in stand te houden. „Het Amerikaanse streven om Saddam Husayn te isoleren is geslaagd. President Bush wacht nu af hoe de Iraakse leider rea geert", aldus veiligheidsadvi seur Scowcroft in een inter view op de Amerikaanse tele visie. De resolutie van de VN betekent dat met name alle commerciële scheepvaart van en naar Irak verboden is. „De schepen zullen door ons wor den aangehouden en geïnspec teerd", zo kondigde Scowcroft aan. Volgens het Pentagon hebben de Amerikanen de be wegingen van een twaalftal Iraakse schepen op het oog. Al les draait rond de vraag of een militaire botsing volgt zodra de VS vandaag of morgen een schip voor Irak tegenhouden. De aanvaarding van de resolu tie over Irak door de Veilig heidsraad was een historisch moment. De enige twee voor gaande keren dat de raad het gebruik van geweld goedkeur de was bij de invasie van Zuid- Korea door Noord-Korea in 1950 en op een kleinere schaal na de eenzijdige on afhankelijkheidsverklaring van de vroegere Britse kolonie Rhodesië in 1965. Dat nu voor de derde maal zo'n resolutie is aangenomen komt door de toenadering tussen bei de supermogendheden. Maar de Sovjetunie liet via minister van buitenlandse zaken Sje- vardnadze weten dat zij „niet voornemens is geweld te ge bruiken of om deel te nemen aan operaties" om de naleving van het VN-handelsembargo tegen Irak af te dwingen. De nieuwe resolutie, 665, is de vijfde van de raad tegen Irak sinds dat land op 2 augustus Kuwayt binnenviel. Zij vraagt „de lidstaten die samenwerken met de regering van Kuwayt en zeestrijdkrachten in het ge bied maatregelen te nemen in overeenstemming met de situa tie op het moment dat het no dig zal zijn om, onder het gezag van de Veiligheidsraad, alle handelsschepen die aankomen of vertrekken, aan te houden teneinde hun lading te inspec teren, hun bestemming na te gaan en de bepalingen van re solutie 661 het embargo te gen Irak met betrekking tot transport over zee toe te pas sen". De resolutie nodigt de leden van de VN voor het bewerk stelligen van de naleving van het embargo uit tot „het maxi male gebruik van politieke en diplomatieke maatregelen". Het opnemen van deze zinsne de was een concessie aan de Sovjetunie, die heeft onder streept dat pas naar militaire middelen mag worden pen als alle andere r den zijn uitgeput. Volgens de Iraakse minister van buitenlandse zaken, Aziz, toont de resolutie duidelijk aan de Veiligheidsraad „een instru ment is geworden van het bui tenlandse beleid van de VS".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5