Bulgaarse hoofdstad volledig afgegrendeld Duits staatsverdrag op losse schroeven Roemenen demonstrer^p opnieuw tegen Iliescu Ziekenhuis houdt baby vast als ondérpand Vredesmacht Liberia verzeild in gevechten Andere gijzelaar zijn nog in leven (1 Zuidafrikaanse chiefs manen zwarten tot vrede BUITENLAND MAANDAG 27 AUGUSTUS 1990 PAGI1 ■tjr KGB: sinds 1985 zeker dertig spionnen gepakt MOSKOU De Sovjetunie heeft sinds 1985 meer dan dertig „extreem gevaarlijke" spionnen gearresteerd. Onder hen bevond zich een hoge militair van de Generale Staf. Volgens de partijkrant Pravda zou de KGB in dezelfde periode meer dan 120 keer heb ben weten te verhinderen dat westerse ge heime diensten geheimen in handen kregen. Viktor F. Groesjko, hoofd van de afdeling contraspionage van de KGB, zei dat bijna alle gearresteerde spionnen zijn veroordeeld en geëxecuteerd. Onder de veroordeelde spionnen noemde Groesjko generaal-majoor Poljakov, een voormalige topfunctionaris van de contra spionagedienst van de Generale Staf van het leger. Abchazië verklaart zich onafhankelijk MOSKOU Het parlement van de autonome republiek Abchazië heeft zaterdag voor herstel van de onaf hankelijke status gestemd, die de re publiek van maart tot december 1921 genoot. De regering van Georgië, die zelf een grotere onafhankelijkheid van Moskou nastreeft, heeft zich al tijd verzet tegen de onafhankelijk heidsneigingen van de Abchaziërs. Van de 72 afgevaardigden stemden 70 voor de resolutie, terwijl de Geor gische afgevaardigden niet waren ko men opdagen. Het parlement telt 137 leden. Abchazië is een kleine repu bliek aan de Zwarte Zee, met een half miljoen inwoners. Twee miljoen Bulgaarse sigaretten voor inwoners Moskou MOSKOU Onder zware bewa king zijn gisteren in Moskou meer dan twee miljoen Bulgaarse sigaretten uit spoorwagons gelost, die nog vandaag beschikbaar werden gesteld aan de inwoners van deze stad. De kostbare rook waar is nog maar een deel van de in totaal 26 wagons, waarin een lading zit van 14 miljoen sigaret ten. Daarmee moeten de Mosko- vieten het kunnen redden tot 1 september. Want dan pas gaat de Moskouse Ducat tabaksfabriek open, aldus een vertegenwoordi ger van de staatshandelsmaat- schappij. Steeds meer cocaïine Colombia naar Europa BOGOTA Zuidamerikaanse handelaren in cocaïne verleg gen hun activiteit meer en meer naar Europa, zo staat in een recent rapport van de Co lombiaanse politie. Het rap port wordt op korte termijn toeegestuurd aan de autoritei ten in Nederland, Spanje, Por tugal en Italië. Deze landen hebben het meest te lijden van cocaïnetransporten uit Zuid-Amerika, aldus een Colombi aanse krant die bekend staat om zijn goede contacten bij de Colom biaanse politie en die het rapport in handen heeft gekregen. Volgens het rapport wenden de cocaïnehan delaren zich hoe langer hoe meer tot Europa omdat de prijzen hier veel hoger liggen. Bovendien treedt de Amerikaanse politie steeds har der op tegen de drugssmokkel. De handelaren zijn bovendien naar Europa uitgeweken omdat het in Colombia steeds moeilijkèr wordt om aan de chemicaliën te komen die nodig zijn voor het bereiden van cocaïne. Spanje is de belangrijkste bestem ming voor cocaïne uit Latijns-Ame- rika. Het Zuideuropese land geldt als het belangrijkste centrum voor het smokkelen van dit verdovende middel naar andere Europese lan den. NA BESTORMING PARTIJGEBOUW SOFIA De Bulgaarse hoofdstad Sofia is door de politie van de buitenwe reld afgegrendeld, nadat demonstranten daar giste ren het hoofdkantoor van de vroegere communisti sche partij in brand had den gestoken. Alle toegangswegen naar de hoofdstad zijn door de politie afgezet om te voorkomen dat de ongeregeldheden zich uit breiden tot een volksopstand. In het hele land zijn politie en leger in verhoogde staat van paraatheid gebracht. Het partijhoofkwartier was gisteravond het toneel van een demonstratie van zeker tien duizend Bulgaren die „Weg met de communisten" riepen. Een kleinere groep radicale betogers gooide vervolgens brandende fakkels het gebouw in, dat in korte tijd in lichter laaie stond. Het bluswerk van de brandweer werd door de demonstranten zwaar gehin derd met onder meer het door snijden van brandslangen. Het duurde een uur voordat de brandweer bij het gebouw kon komen. Maar toen zij met het bluswerk wilde beginnen, ble ken vele slangen doorgesne den. Een arts ter plaatse verklaarde dat verscheidene brandweer lieden en omstanders waren getroffen door vallende brok stukken van het brandende gebouw. De brand werd veroorzaakt door een groep jongeren, die zich van de grote betoging af scheidde. Zij vernielden ruiten van het partijgebouw en gooi den brandende fakkels naar binnen. President Zhelyu Zhelev on derbrak zijn vakantie aan de Zwarte Zee om de bevolking in een radiotoespraak te ma nen tot kalmte. Zhelev sprak van een „grove schending" van de openbare orde die het risico van „wanorde, chaos en burgeroorlog" in zich droeg. „Dit is geen strijd voor demo cratie, maar een dwaas afglij den van de natie naar een mi litaire dictatuur", waarschuw- De voormalige communisten hebben zich tot socialisten om gedoopt en de verkiezingen in juni gewonnen. Bulgarije is daarmee het enige land van Oost-Europa waar de commu nisten in een nieuw jasje aan de touwtjes kunnen blijven trekken. Een groep jonge Bulgaren verlaat het hoofdkwartier van de vroegere communistische partij nadat ze het in brand hebben gestoken. FOTO: AFP Verleden week besloot het dreigd zich in brand te steken, zijn dreigement uit te voeren parlement om de rode sterren als die symbolen niet voor en werd besloten om in plaats en andere communistische zondagavond 21 uur waren daarvan het partijhoofdkan- symbolen van alle partij- en weggehaald. Toen bleek dat toor plat te branden, regeringsgebouwen te verwij- dat niet was gebeurd, weer- deren. Een activist had ge- hielden omstanders de activist SANTIAGO Een privé-kli- niek in de Chileense hoofdstad Santiago heeft een pasgeboren baby elf dagen in onderpand vastgehouden. Het Hoogge rechtshof moest er aan te pas komen voordat de ouders hun kind terugkregen. De kliniek had de bevalling tevoren becij ferd op 750 gulden. De moeder deed een aanbetaling van 350 gulden, maar kreeg achteraf een rekening gepresenteerd van 1.750 gulden, die niet met een kon worden voldaan. Het kind was intussen onder de hoede gesteld van een tehuis voor in de steek gelaten kin deren. De rechter kwam er aan te pas om het kind daar uit te krijgen, maar bepaalde tevens dat de ouders hoe dan ook eerst de ziekenhuisreke ning moesten voldoen. Ten einde raad schakelden de ou ders een advocaat in, die de zaak bij het Hooggerechtshof aanhanging maakte, met als resultaat dat de baby elf dagen na de geboorte eindelijk thuis Personeel Shell komt om na omslaan boot TAIPEI Een kleine met 85 personeelsleden van Shell Oil en hun gezinsleden aan boord, is zaterdagavond in stormachtig weer op het Sun- moon-meer bij Nantou in Tai wan omgeslagen. Aan boord bevonden zich 74 Taiwanezen en zes Britten. Van de tachtig opvarenden zijn er volgens Shell dertig gered. Vijftien hebben de dood gevonden en 35 personen worden nog ver mist. Er waren geen Nederlan ders aan boord. Volgens een woordvoerder van Shell in Rotterdam waren er geen Ne derlanders op het schip. ABORTUSKWESTIE VERDEELT PARTIJEN WEST-BERLIJN Het tweede Duitse staatsver drag waarin de wettelijke details van de Duitse een wording worden geregeld staat op losse schroeven. De Westduitse SPD wei gert het verdrag te teke nen wegens een geschil over de abortuswetgeving. Bondskanselier Helmut Kohl en andere leden van zijn rege ring voerden tot vanmorgen vroeg overleg met de dwars liggende sociaal-democraten, maar kwamen niet tot een vergelijk. SPD-kandidaat voor het kanselierschap, Oskar La- fontaine verklaarde na de bij eenkomst dat de geschillen niet zijn opgelost. In de Bondsrepubliek bestaat een strengere abortuswet dan in de DDR. Afgesproken is om die verschillende abortuswet ten te laten voortbestaan, tot het nieuwe, gezamenlijke par lement na de verkiezingen van 2 december een nieuwe abortuswet kan uitwerken. In de tussentijd wil de CDU-rege- ring zonodig met gerechtelijke vervolging voorkomen dat Westduitse vrouwen gebruik maken van de soepelere abor tusregeling in de DDR. En dat gaat de SPD te ver. De West duitse kerken hebben ook al laten weten elk voorstel waar in rekening wordt gehouden met de Oostduitse wetgeving af te wijzen. De SPD dreigt nu het eenwor dingsverdrag niet te onderte kenen, dat daarmee op losse schroeven komt, aangezien daarvoor een tweederde meer derheid in de Bondsdag nodig is. De beoogde eenwordingsda tum van 3 oktober komt niet in gevaar, omdat alle partij het daarover al eens zijn. Maar als het verdrag niet wordt getekend, worden de meeste Westduitse wetten zon der meer van kracht in het vroegere gebied van de DDR. De Oostduitse premier Lothar de Maizière heeft verklaard dat hij daar een groot tegen stander van is, omdat dan de vrees van veel Oostduitsers wordt bewaarheid dat de DDR eenvoudigweg wordt opgeslokt door de Bondsrepubliek. Het overleg tussen de regering en de SPD wordt woensdag voortgezet. Pan-Duitsland Als de nog her op te richten deelstaten van de DDR tot de Bondsrepubliek toetreden, krijgt pan-Duitsland er vijf deelstaten bij. Op het grondge bied van de Bondsrepubliek en de DDR samen wonen dan 78,7 miljoen mensen in bij el kaar 16 deelstaten. Met de toe treding van de DDR krijgt de Bondsrepubliek er ongeveer een kwart aan inwoners bij, terwijl de oppervlakte van pan-Duitsland met bijna de helft stijgt tot 357.000 vierkan te km. Nordrhein-Westfalen blijft met ongeveer 17 miljoen inwo ners de volkrijkste deelstaat van pan-Duitsland. Terwijl de bevolkingsdicht heid in de Bondsrepubliek 246 mensen per vierkante km be draagt, daalt ze in het verenig de Duitsland naar 220 inwo ners per vierkante km. Weer joodse graven geschonden Op een joodse begraafplaats in Ihringen, twintig kilometer van Freiburg in het zuidwesten van Duitsland, zijn in de nacht van zaterdag op zondag 177 grafzerken omver getrokken en besmeurd met anti-semitische leuzen. Het is de derde keer binnen een maand dat een joodse begraafplaats in Baden-Württemberg het doelwit is van vandalen. De politie in Freiburg zei geen idee te hebben wie de daders zijn. Eerder werden joodse graven besmeurd in Tübingen en Stuttgart. FOTO: EPA MONROVIA Kort na dat zij in Monrovia, de hoofdstad van Liberia, voet aan land hadden ge zet zijn militairen van de vredesmacht van de Eco nomische Gemeenschap van Westafrikaanse Staten (ECOWAS) slaags geraakt met opstandelingen van het Nationaal Liberiaans Patriottistisch Front van Charles Taylor, die zich verzet tegen de inzet van de vredesmacht. De ruim 3.500 soldaten uit Ni geria, Gambia, Sierra Leone, Guinée en Ghana waren vrij dag aangekomen en raakten zaterdagochtend vroeg in gevecht met de verzetsstrijders van het NPLF. De ECOWAS- militairen hebben het stadje Clara op enige kilometers van de haven van Monrovia in middels in handen. Tevergeefs eiste de vredes macht van de strijders van Prince Yormie Johnson dat zij de haven van Monrovia zou den ontruimen. De strijdmacht van Johnson controleerde be halve de haven ook het cen trum en de noordelijke buiten wijken van Monrovia. Lidstaten van de ECOWAS besloten enige tijd geleden een vredesmacht naar Liberia te sturen om een eind te maken aan de acht maanden durende burgeroorlog in dat land. De ECOWAS-troepen hebben als taak een bestand te bereiken en een interim-regering in het zadel te helpen die vrije ver kiezingen moet uitschrijven. Taylors front wil dat de West afrikaanse troepenmacht Libe ria verlaat en dat het conflict door „de Liberianen onder ling" wordt uitgevochten. Tay lor heeft om een top van de Westafrikaanse landen ge vraagd. Alleen op een top kan er een oplossing gevonden worden voor de burgeroorlog in Liberia, aldus Taylor. John son en president Doe, die nog met enkele honderden solda ten stand houdt in het presi dentiële paleis, zijn echter voorstander van de interventie van de ECOWAS. o{ BUKAREST Honder- den anti-regeringsdemon- stranten hebben gisteren voor de vijfde achtereen volgende dag het Univer siteitsplein van de Roe meense hoofdstad Buka- rest bezet. De demonstranten voorna melijk arbeiders met een laag inkomen protesteerden te gen de onder president Ion II- liescu aftakelende economie, met name het tekort aan voed sel en brandstof. Eenheden van de oproerpolitie stroomden 's avonds met grote aantallen het centrum van Bu- karest in om met knuppels en schilden de betogers te verdrij ven die blokkades opwierpen. Er .werden in totaal tachtig mensen aangehouden en er zouden verscheidene gewon den zijn gevallen. Een eerdere actie van de politie maakte korte tijd verkeer door de straat mogelijk, maar de beto gers keerden terug en sloten de route, een van de puntep waar tijdens de decemberrevo- lutie vorig jaar fel gevochten werd, opnieuw af. De menigte, die in het begin niet meer dan 200 demonstranten groeide snel. Dit weekeinde kwam I hoofdstad meermalen tl Ef singen tussen de oproer en demonstranten. Zate vond laaide het gewe tnpn 7n'n twppHui7Pnd Aré toen zo'n tweeduizend van de ordepolitie, de mij politie en de brandweer monstratie uiteen probe te drijven. Ze werden onl A President Iliescu, een voj K lig communist die ooit banden onderhield met rig jaar geëxecuteerde di Nicolae Ceausescu, woi door tegenstanders vai schuldigd geen haast te met het herstel van de cratie in Roemenië. 0< voedseltekorten zoudei woede van de betogers h opgewekt. Het regerende Front voi tionale Redding riep gi alle partijen, vakbonden bevolking op de protes niet te ondersteunen. H .ya nisterie van binnenland ken zei „vastbesloten elk noodzakelijk antwoiï' geven op acties en manure ties die bedoeld zijn om ijr de ciale en politieke leven I land te destabiliseren". Ontroerd begroet Brian Keenan, geflankeerd door de lersC- mier Charles Haughey, zijn landgenoten na aankomst in Ofo VRIJGELATEN KEENAN: DAMASCUS De Ierse universiteitsdocent Brian Keenan, die vrijdag in Bayrut na een gijzeling van ruim vier jaar is vrij gelaten, heeft zaterdag ge zegd dat hij twee dagen voor zijn vrijlating nog de gijzelaars Terry Anderson en John McCarthy gezien heeft en dat zij in leven en in goede gezondheid zijn. Terry Anderson (42), de chief of bureau van AP in Bayrut, had van zijn gijzelhouders brieven en boodschappen van vrienden en kennissen gekre gen en ook een foto van zijn dochter Sulome. Sulome werd geboren drie maanden nadat Anderson op 16 maart 1985 was ontvoerd. John McCarthy (33) wordt sinds 17 april 1986 gegijzeld. Al wat langer gele den had Keenan de op 9 juni 1985 ontvoerde Amerikaan Thomas Sutherland gezien die het eveneens goed maakt. De 39-jarige Ier zei dit op het ministerie van buitenlandse zaken in Damascus waar hij een emotioneel weerzien had -V*- met zijn twee zusters, er vermoeid en bleek uit, zei zich „great" te voelei Keenan wilde niets kwij de omstandigheden waai hij gevangen had gezetei vertelde hij dat hij lan i nagedacht over wat doen als hij weer vrij „Uiteindelijk zei ik tegei zelf dat ik al het voedsel wereld zou eten en alle in de wereld zou drink gT met alle vrouwen in de v naar bed zou gaan en dai e schien een keer goed zou oe nen slapen". Keenan werd vrijdagavojg^ Bayrut vrijgelaten dooi jjj, gijzelhouders, leden va Organisatie van de Isl sche Dageraad. Keenanen docent Engels aan de A DO» kaanse universiteit in Eji en werd in april 1986 ont m en sindsdien in gijzelin houden. Keenan is de vijfde we gijzelaar in Libanon die gelaten in vijf maandei Eerder werden de Am< 'e nen Robert Polhill en Reed en de Zwitserse Kruis-werkers Elio Eriluv en Emanuel Christen doo Libanese gijzelhouders op voeten gesteld. e t lasl SUSKE EN WISKE DE KLEINE POSTRUITER (c) Standaard Ultgeverlj/Wavery Productions JOHANNESBURG - Zulu- en Xhosa-stamhoof- den zijn gisteren de zwar te townships bij Johannes burg rondgegaan om te pleiten voor een einde aan de zwarte factiestrijd die in twee weken tijd meer dan 500 levens heeft ge- eist. De chiefs gingen langs de ver blijven van trekarbeiders, de voornaamste haarden van het geweld tussen Zulu's die de In- katha-beweging aanhangen en de Xhosa's en andere zwarten die het Afrikaans Nationaal Congres steunen. De chiefs werden vergezeld door ANC- leider Walter Sisulu. Op het station van Roodepoort bij Johannesburg werd een zwarte man gedood en raakten twee zwarte vrouwen gewond door een granaatexplosie. Nie mand heeft de verantwoorde lijkheid voor de explosie opge ëist, maar in de afgelopen twee maanden zijn verscheide ne soortgelijke aanslagen in het gebied rond Johannesburg gepleegd door rechtse blanken. Voor het overige waren de townships rond Johannesburg rustig, nadat zaterdag para troepen en elite-eenheden van het Zuidafrikaanse leger naar de woonoorden werden ge stuurd om er de orde te her stellen. De veiligheidstroepen hielden op grote schaal huis zoekingen en namen allerhan de slag-, steek- en vuurwapens in beslag. In Kaapstad, Port Elizabeth en Pietermaritzburg werden za terdag door het ANC grote de monstraties gehouden tegen de regering, omdat die een veel te afwachtende houding zou in nemen bij de zwarte broeder strijd. De betogers lieten blij ken weinig vertrouwen te hebben in het legeroptreden in de zwarte woonoorden waar vrijdag de noodtoestand was afgekondigd. Ook de aankon diging van president De Klerk dat zijn Nationale Partij sa menwerking zoekt met andere gematigde, politieke groepe ringen inclusief zwarten, werd met scepsis ontvangen. De Klerk zei dat komende week op provinciale congressen zal worden besproken de rege ringspartij open te stellen voor alle rassen. Uit protest tegen de partijdigheid van de politie ten gunste van Inkatha had de Soweto Civic Organisation, een anti-apartheidsgroep, voor vandaag opgeroepen tot een algemene staking om de doden te herdenken. Soldaten houden de wacht bij de in de zwarte woonoorijen beslag genomen wapens jet .As

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4