edereen in 1991 er ivenveel op vooruit Ex-kampbewoners hebben hoop op YN gevestigd Vuiloven Alkmaar wordt opgeknapt Grafzerken vernield in Eindhoven en Oudenbosch JNENLAND EcidócSomaitt MAANDAG 27 AUGUSTUS 1990 PAGINA 3 tie achtervolgt 15 km te voet |CHT Twee Utrechtse poli: sen hebben gisteren na een kilometer lange achtervol- voet een inbreker op heter- Cunnen betrappen. De agenten her kregen 's ochtends het ver- He man in de gaten te houden [hij zich verdacht had gedragen |zen aan de rand van Utrecht, jit ging het verder naar De Bilt, Jiij weliswaar enkele huizen in- ||erde, maar nergens naar bin- ing. Pas voorbij Zeist, na een Jing van vijftien kilometer, jjhij een woning binnen. Een deer buiten werd de dief opge- loor de Utrechtse politiemensen n Zeister collega's. Voetganger overleden na twee aanrijdingen RODEN De negentienjarige B.J. Hiele- ma uit het Drentse Roden is in de nacht van zaterdag op zondag in zijn woonplaats overleden nadat hij twee keer- was aangere den: eerst door een personenauto en later door een onbemande ambulance. Hielema werd lopend op de Roderweg door een pas serende auto aangereden. Toen hij gewond op de rijbaan lag, stopte de gewaarschuwde ambulance vlak voor hem. Nadat de be stuurder was uitgestapt reed de ziekenauto door nog onbekende oorzaak vooruit. Be halve de gewonde man werd ook een acht tienjarig meisje door de ziekenwagen aan gereden. Zij is met schedelletsel in een zie kenhuis opgenomen. De politie onderzoekt de juiste toedracht van het ongeluk. Luik weer vluchtweg voor gedetineerden HOOGEVEEN Drie gedetineerden in de gevangenis Grittenborgh hebben gis termiddag even aan de vrijheid gero ken. De mannen waren door een venti- latieluik naar buiten geklommen en renden via het platte dak en een klim over de buitenmuur de vrijheid tege moet. Snel reageren van politie en be wakers bracht het drietal binnen tien minuten weer binnen de gevangenis. Het luik is voor de tweede keer in de jonge geschiedenis van de Grittenborgh als vluchtweg gebruikt. Enkele maan den geleden ontkwamen twee gevange nen ook op die manier. Om meer ont snappingen tegen te gaan zijn toen maatregelen getroffen, maar dat was blijkbaar niet afdoende, aldus de politie. Vrije doorgang voor Nederlands transport DEN HAAG Minister Maij-Weg- gen van verkeer en waterstaat heeft tijdens telefonisch overleg met haar Italiaanse collega Bernini de toezeg ging gekregen dat Nederlandse vrachtauto's met bederfelijke waren zoals bloemen vrije doorgang hebben aan de Italiaans/Oostenrijkse grens. Dit ondanks de Italiaanse blokkade die vrijdagnacht om 24 uur van kracht werd. Vandaag zou in Brussel spoedoverleg plaatsvinden tussen de verkeersministers van Italië, Oosten rijk, de Bondsrepubliek en Neder land. Zij wilden proberen een oplossing te vinden om de blokkade zo spoedig mogelijk te beëindigen. Advies: vitamine K voor pasgeborenen UTRECHT Om bloedingen bij pasgeborenen te voorkomen, verdient het aanbeveling de baby in de eerste uren na de geboorte 1 milligram vi tamine K te laten slikken. Voor zuigelingen die vooral op borstvoeding zijn aangewezen, is het raadzaam toediening van vitamine K (1 milli gram per week) voort te zetten tot het kind aan andere voeding toe is, zo adviseert de Landelij ke Vereniging voor Thuiszorg, het Voorlich tingsbureau voor de voeding en de Nederlandse Vereniging voor de Kindergeneeskunde. Baby's hebben bij de geboorte nauwelijks of geen voor raad vitamine K, waardoor het risico van bloe dingen bestaat. Jaarlijks doen zich bij enkele tientallen baby's bloedingen voor door het te kort aan vitamine K. In andere Westeuropese landen is het toedienen van vitamine K al inge burgerd. Nypels voorgedragen als voorzitter VHP UTRECHT E. Nypels (57), voormalig lid van de Tweede Kamer voor D66, is voorge dragen als voorzitter van de Vereniging van Hoger Personeel (29.000 leden, aange sloten bij de vakcentrale MHP). Bij zijn verkiezing op 25 september volgt hij F. Paymans op, die enige tijd als interim-voor zitter heeft gefungeerd, nadat mr. J. Coster voortijdig was opgestapt. Coster kon zich niet verenigen met de „besluiteloosheid" binnen de VHP over de omvorming van een pure vakbond naar een meer op indivi duele dienstverlening gerichte organisatie. De VHP (voorheen NCHP) is de overkoe pelende organisatie van zo'n 150 verenigin gen van hoger personeel, waarvan de helft juridisch zelfstandig is. erieP A - FRACTIELEIDER WAARSCHUWT KABINET: g HAAG Het kabi- loet ervoor zorgen •a ederéén er volgend evenveel in koop- it op vooruit gaat. nu de economie als van de Golfcrisis druk staat is het be- ijk dat de minima, name de bejaarden ;n klein pensioentje alleenstaanden met salarissen, gelijke ïouden met de hoge rs comensgroepen. dere )ge 8 h t f. PvdA-fractievoorzit- js Wöltgens in reactie bericht dat het kabinet nog geen overeenstem- 'ist te bereiken over het :e ensbeleid in 1991. Mor- raten de ministers daar Wöltgens doet ingend beroep op de re- om in elk geval voorlo- alleenstaandentoeslag in inkomstenbelas- iet af te schaffen. regeerakkoord is afge- in dat we de verhouding de belastingniveaus alleenstaanden, alleen- ners en tweeverdieners ;ns nader zouden bekij- Jaarvoor is nu de com- i-Stevens aan de gang, n larschijnlijk volgend jaar uitbrengt. Ik vraag nu iedereen: laten we dat afwachten en in de ijd geen dingen doen of meer onherroepe- r v el PvdA-fractieleider Th. Wölt gens FOTO: DIJKSTRA nemen, lost hij toch een schot voor de boeg. „De regering moet zich er heel goed van be wust zijn dat zij, als ze pro beert een sociaal-economisch klimaat te creëren waarin de mensen zich betrokken voelen bij de ontwikkelingen, geen lastenverzwarende maatrege len moet nemen voor groepen met een laag inkomen". Wölt gens voegde eraan toe dat deze denkbeelden van de PvdA een tamelijk breed draagvlak heb ben in de Tweede Kamer. Dat wijst erop dat de PvdA bereid is om de plannen van het ka binet zonodig in het parlement onder vuur te nemen. Minister-president Lubbers liet vrijdag doorschemeren dat het uitgangspunt van een eer lijke lastenverdeling nu door het kabinet is geaccepteerd. Waarom maakt de PvdA zich dan nog zo druk? Wöltgens: „Het gaat er nu om dat het ka binet dat uitgangspunt ook zo veel mogelijk in de praktijk probeert te brengen. Juist met het oog op de onzekerheden in Advocaat en notaris duurder DEN HAAG Hoewel er een gat gaapt van 900 mil joen gulden in de rijksbe groting voor volgend jaar gaan de belastingen niet omhoog. Het kabinet denkt het gat op een ande re manier te dichten: meer inkomsten uit aardgas (250 miljoen), Nederlandsche Bank moet meer dividend aan de staat afdragen (450 mil joen), diensten van advocaten en notarissen komen on der het hoge btw-tarief (140 miljoen), reserves van zieken fondsen worden aange sproken (160 miljoen). Al deze maatregelen moeten ervoor zorgen dat het tekort van de overheid volgend jaar op de afge sproken 4,75 procent uit- Politie krijgt 7 5 miljoen voor werving allochtonen de economie voor de komende periode, de hogere olieprijs en dergelijke, is het van ontstel lend groot belang dat we het idee weten te creëren dat we er met z'n allen de schouders onder moeten zetten, dat we met z'n allen de lusten én las ten van de economie moeten dragen. Dan zijn we wellicht ook in staat met werkgevers en werknemers een beleid te ontwikkelen waarmee Neder land op een veilige manier door eventueel zwaar weer wordt geloodst". UTRECHT De komen de zes jaar wordt 75 mil joen gulden uitgetrokken voor de werving van dui zend allochtone politie mensen. De inhaalslag is bedoeld om het percenta ge Turken, Marokkanen, Surinamers en Antillianen binnen de korpsen meer in overeenstemming te brengen met de samen stelling van de bevolking. Aan het wervingsproject doen 51 korpsen mee van gemeen ten met meer dan duizend al lochtone inwoners, aldus pro jectleider C. Ottevanger, com missaris van politie in Rotter dam. De ministers van binnen landse zaken en justitie zullen het allochtonenproject binnen kort officieel aankondigen. De 75 miljoen gulden komt vol gens Ottevanger voor de helft uit het arbeidsmarkt- en oplei dingsfonds van Binnenlandse Zaken en voor de helft uit de politiebegroting. Terwijl de bevolking in Ne derland voor 8 procent bestaat uit allochtonen, ligt dat per centage bij de politie veel la ger. In de grote steden is 18 procent van de bevolking al lochtoon, terwijl het Amster damse korps voor 3 procent uit allochtonen bestaat, Rotterdam 1 procent en Den Haag 0,6 procent. Het Coördinerend Po litieberaad, het samenwer kingsverband van alle politie chefs, heeft dit jaar daarom uitgeroepen tot actiejaar voor het minderhedenbeleid. Op het water Als ergens in Nederland vakantie wordt gevierd dan is het wel op het water. Sommigen bevaren onze plassen, meren, rivieren en kanalen met kan jers van zeekastelen. Anderen voelen zich al meer dan gelukkig op het „smaldeel" van een surf plank. Het bezitten van een eigen vaartuig blijft overigens een aangelegenheid, waar landrotten totdat zij ook tot het water zijn bekeerd alleen maar uit de verte zich iets van kunnen voorstellen. FOTO: ANNE MARIE KAMP ALKMAAR Het bestuur van de intergemeentelijke vuilverbranding Alkmaar heeft besloten de in april ge sloten installatie te renoveren. Door het bouwen van een rookgasreiniger bij elk van de drie ovens verwacht men dat de installatie opnieuw aan de milieunormen kan gaan vol doen. De verbrandingsovens werden op last van de Raad van State gedoofd, nadat me tingen een forse overschrij ding van de toegestane uitstoot aan chloor hadden aange toond. Later bleek de installa tie bovendien onaanvaardbaar hoge doses dioxines te lozen. De circa 150.000 ton huishou delijk afval die er voordien werden verbrand, worden nu her en der in het land ver brand en gestort. De hiermee gemoeide vervoerskosten heb ben in alle aangesloten ge meenten tot forse stijgingen van de reinigingsrechten ge leid. I geleerd nel de Firato in de RAI in Amsterdam vooral een wat ouder lek trekt, is dit knulletje er al vroeg bij. Met een zeer serieus ïht test hij een koptelefoon op geluidskwaliteit. 1 FOTO: ANP bade brand Cirex zeker 10 miljoen De brand die gisteren een deel van het Almelose irijbedrijf Cirex heeft verwoest, heeft volgens de brandweer zeker tien miljpen gulden schade veroorzaakt. Als de roet- (ookschade tegenvallen kan dat bedrag nog aanzienlijk oplo- De brand is waarschijnlijk ontstaan door een storing in een pine. De firma Cirex levert in hoofdzaak aan de auto-indus- STICHTING JAPANSE ERESCHULDEN EIST SCHADEVERGOEDING DEN HAAG Het tele foonnummer van de Stichting Japanse Ere schulden (SJE) is voortdu rend in gesprek. Een half uur later, na diverse ke ren bellen, nog steeds geen gehoor. De lijn blijft bezet. „Ja, wij horen dat wel meer", zegt een medewerkster van 008. „U hebt wel het goede nummer gedraaid, maar ze schijnen het daar heel druk te hebben. U moet het straks nog maar een keer proberen". Al weken staat de telefoon roodgloeiend op het kantoor van de SJE in Den Haag. Vrij willigers zijn de hele dag in touw voor een zaak die 45 jaar na dato nog steeds tienduizen den Nederlanders bezig houdt: het opeisen van een reële schadevergoeding voor al die mensen ongeveer 141.000 burgers en militairen die in de oorlog in Nederlands In- dië in een Jappenkamp zaten. Het gaat om tien Amerikaanse dollar per dag voor de tijd die in Japanse gevangenschap is doorgebracht. Of de actie ook werkelijk lukt is echter nog maar de vraag. Dat het vooral een getouwtrek tussen juristen wordt, is wel duidelijk. „Ik ben niet optimis tisch, maar ook niet pessimis tisch", zegt voorzitter S.A. La- pré uit Ermelo, die destijds als KNIL-officier was geïnter neerd. Eén dezer dagen (maandag of dinsdag) zal hij de zaak aanhangig maken bij de VN-commissie voor de rechten van de mens in Genève. Hij doet dat door het aanbieden van de tienduizenden verzoek schriften om schadevergoe ding die de afgelopen maan den op het kantoor van de stichting zijn binnengekomen. Schatting Volgens een schatting gaat het nu al om 40.000 tot 60.000 claims, maar elke dag komen er weer nieuwe verzoeken bij. Uit het feit dat 45 jaar na de bevrijding de respons zo over weldigend is de stichting ging pas in mei aan de slag blijkt wel hoeveel gevoelens de oorlog nog losmaakt. Dat echter nooit eerder een derge lijke actie is ondernomen ver klaart Lapré als volgt: „Er spe len een aantal dingen. Bij het vredesverdrag van San Fran cisco in 1951 hebben de geal lieerden afgesproken dat Ja pan geen schadevergoeding kon worden opgelegd, omdat het land zo arm was. Maar nie mand heeft er toen aan ge dacht wat er moest gebeuren als Japan niet meer arm was". „Iets anders is dat de Neder landse regering in 1956 een overeenkomst met Japan heeft gesloten voor smartegeld. Let wel, ik heb het over smarte geld, niet over een schadever goeding. Dat ging toen om ge middeld twee- tot driehonderd gulden. Heel weinig. Alleen voor de burgers, niet voor de militairen. En dat geld heeft trouwens ook lang niet ieder een bereikt", aldus Lapré. In totaal keerde Japan volgens S.A. Lapré uit Ermelo, voorzitter van de Stichting Japanse Ere schulden, destijds zelf ook als KNIL-officier geïnterneerd. FOTO: MARTIN HOLLERING deze overeenkomst 10 miljoen dollar (toen 38 miljoen gulden) aan de ex-geïnterneerden uit. In ruil daarvoor deed de Ne derlandse regering afstand van verdere claims. En daar mee leek de zaak afgedaan. Totdat de Amerikaanse en Ca nadese regering in 1988 scha devergoeding gingen betalen aan hun Japanse landgenoten die na de aanval op Pearl Har bour gevangen waren gezet, omdat ze verdachte personen waren. Lapré: „Die ménsen hebben 23.000 dollar gekregen, terwijl ze destijds heel goed behan deld waren en wij zouden niets krijgen, terwijl we ver schrikkelijk geleden hebben? Daar komt nog bij dat Duits land al 80 miljard D-mark heeft uitbetaald. Dat is ongelo felijk, zoals ze dat doen. En Ja pan hoeft dan niks te beta- Verontwaardiging De oprichting van de Stichting Japanse Ereschulden1 in de maand april was het resultaat van de verontwaardiging hier over. En inmiddels waren ook in Canada, Australië, de VS, Groot-Brittannië en Nieuw- Zeeland vergelijkbare organi saties opgericht. Een gezamen lijk beroep van de SJE met deze zusterorganisaties op de VN moet nu leiden tot het in lossen van de ereschuld die Japan volgens velen heeft. Daarbij wordt steeds verwezen naar de 3e Geneefse Conven tie voor de rechten van de mens, die ook door Japan is ondertekend. De SJE heeft inmiddels de Amerikaanse advocaat Russell Huntley in de arm genomen en men verwacht veel van hem. Volgens Lapré is hij zeer deskundig op het gebied van VN-procedures en heeft hij bovendien goed contact met de advocaten van de zusterorga nisaties. Ook is de zaak aan politiek Den Haag niet onge merkt voorbijgegaan en heeft het VVD-kamerlid Wiebenga het kabinet onlangs gevraagd de claims van de SJE te on dersteunen. Japan zelf blijft tot nu toe ech ter weigeren op het verzoek van de stichting in te gaan on der verwijzing naar de over eenkomst met Nederland uit 1956. „Ik had eigenlijk ook niks anders verwachtzegt Lapré. „En daarom moeten we rekening houden met een pro ces van lange adem". Dat een dergelijke inspanning ook de nodige emoties teweeg brengt, erkent Lapré volmon dig. „Natuurlijk komen er emoties naar boven. Maar we moeten hierover zakelijk on derhandelen. Ik kan dat en mijn bestuursleden ook. Ik moet opkomen voor de men sen die dat niet meer kunnen. In een diep gat vallen als het niet lukt? Kijk, ik kan geen garantie geven dat we slagen. Maar we willen het zelf, net als alle andere mensen die meedoen. Het is ons ook ge lukt het Indisch monument in Den Haag op te richten. En door samen te werken met al die geallieerden dienen er zich nu toch perspectieven aan". CLARISSE BUMA Voor informatie of voor het aanvragen van een schade claimformulier kan men zich wenden tot de SJE, Stadhouderslaan 94, 2517 JC, Den Haag, telefoon: 070- 35.84.308. De inschrijving kost 30 gulden. Het secreta riaat is bereikbaar op werk dagen tussen 9.30 en 12.30 uur. Formulieren kunnen tot 31 december worden in gezonden. 1AIBAAI door WILLEM RITSTIER EINDHOVEN Op twee begraafplaatsen in Noord- Brabant in Eindhoven en Oudenbosch zijn dit weekeinde tal van graf zerken en kruizen ver nield. katholieke kerkhof Sint Mar- tinus aan 't Hofke in Eindho ven aanvankelijk één geschon- dagmorgen ontdekte men ech ter dat het in totaal om 115 grafzerken en kruizen ging. De graven zelf zijn niet be roerd. De politie van Eindho ven heeft inmiddels een uitge breid buurtonderzoek inge steld. Sporenonderzoek van de technische recherche heeft nauwelijks resultaat opgele verd. Wanneer de grafschen nis precies is gepleegd is nog niet vastgesteld. Om de nabe staanden zo goed mogelijk te begeleiden, heeft de Eindho- vense politie de hulp ingeroe pen van maatschappelijk wer kers. In Oudenbosch zijn op een begraafplaats soortgelijke vernielingen aangericht. Van 57 graven werden de zerken omgetrokken. Een groot aantal werd daarbij onherstelbaar vernield. Ook de rijkspolitie in Oudenbosch heeft tot dusver geen spoor van de daders. (ADVERTENTIE) KLEURKOPIEËN va f 1ifr*. btw) THE PRINTER ELKE DONDERDAG DE BIILAGE Bil UW KRANT

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3