Nieuwe schokdemper loet Spaan opveren 3? Positieve wapenschouw van rugbyploeg John van den Berk stelt teleur Hattrick Senna in Ardennen ►50.000 mensen bij powerboot-regatta Rotterdam Handhaving drie vakken is dood voor veldkorfbal" PORT EeidócSouoant MAANDAG 27 AUGUSTUS 1990 PAGINA 15 ornado-duo behaalt limiet SDEMBLIK Ron van Teylingen en Paul Manuel hebben op laatste dag van de wereldtitelstrijd zeilen in de Tornado-klas- arijldde vergassend hoge klassering in het klassement niet kunnen larmaken. Het Rotterdamse duo eindigde tijdens de zevende :e op de 39e plaats, de zwakste notering uit hun serie. In de j [emene rangschikking vielen de twee studenten van de vijfde par de achtste positie terug. De teleurstellende afsluiting kon «xv. vreugde over de behaalde A-limiet nauwelijks bederven. WK?et een plaatsJe hij de eerste twintig waren we al dik tevreden ^••reest", glunderde de succesvolle combinatie, die sinds kort 1 uitmaakt van de C-kernploeg. Van Teylingen en Manuel men zich de komende week in Barcelona opnieuw bewijzen, ijwel alle leden van de twee kernploegen verschijnen in anje aan de start van de pré-olympische week. Alleen Roy liner en zijn bemanningsleden Ed van der Steene en Niels Un- r nem< t ten inde e rel< (kampioenschap in de Soling-klasse af met een negentien plaats. In het klassement bleef Heiner, derde tijdens de Euro- se titelstrijd, steken op de negende positie. De nieuwe wereldkampioenen in de Tornado-klasse, de Fransen Clevnot en Eisenblatter in de F224, dobberen op het IJsselmeer. FOTO: ANP UTRECHT De Neder landse rugbyploeg is de aanloop naar de kwalifica tieronde om het toernooi voor de wereldbeker, die van 30 september tot 7 okto ber in Italië wordt gespeeld met deelneming van Italië, Roemenië, Spanje en Ne derland, sterk begonnen. Twee gerenommeerde En gelse ploegen werden dui delijk verslagen: Berkshire County werd met 13-10 te ruggewezen, het sterke Gloucester RFC leed even eens een duidelijke neder laag: 18-7. De wapenschouw van het coachduo Snijders/Paul is positief verlopen. Was de confrontatie met Berkshire in Utrecht qua spel enigs zins teleurstellend, maar qua resultaat goed, het tweede treffen tegen Glou cester werd een sensatie. De Engelse ploeg, vorig jaar in de finale om de nationale beker met klein verschil verslagen en tweede in de Britse competitie, kreeg geen vat op het agressieve spel van Oranje. „Tegen Berkshire zat er weinig lijn in het spel van beide kanten", aldus Theo Snijders. „Het was voor ons na de zomerstop de eerste wedstrijd en dat was te zien. Maar ook de tegenstander bakte er nog niet zoveel van". Een rommelig geheel waarin Oranje tenslotte door Vermeulen en Kamp de overwinning naar zich toetrok. In Amstelveen was het een totaal ander Oranje. De faam van Gloucester bleek een stimulerende uitwer king op het moreel van Ne derland te hebben, want met agressief rugby werden de Engelsen aangepakt. De gasten waren duidelijk overdonderd en slaagden er niet tijdens de wedstrijd in grip op het verloop te krij gen. Mark Michielsen nam de vrije schoppen met pre cisie. Hij schoot ze alle zes raak. Het was een wedstrijd van zeer goed niveau. „Door dit resultaat heb ik wat meer vertrouwen ge kregen in een aanvaardbaar resultaat straks in Italië", aldus Snijders. TREUER KAN TITEL ZIJSPANNEN VERGETEN MO Hans Spaan is maar voor elke motor- :e zo zenuwachtig als i schooljongen van zes. Brno stuiterde hij tij- is de trainingen voor Grote Prijs van |echoslowakije over het luit. n kwartier voor de race liet (gisteren een nieuwe schok- inper monteren. Het resul- jrde in zijn vijfde zege in de 5 cc in dit seizoen. Een re- fd voor de Castricummer tin de vorige jaargang vier er winnend over de streep verde. (it zijn zenuwslopende wed- Ijden", merkte Spaan na de je op. „Ik had er absoluut ■r^^n vertrouwen in. Hield re- f Mning met een tiende plaats, ir die schokdemper waren veringsproblemen voor- In de race had ik er totaal •n last van", in vocht op een zonnig, circuit voor 200.000 toe- iouwers een pakkend duel met de Westduitser Prein, aanvoerder in het klasse- iedeJnt om wereldtitel. Prein FOTCP n*et °P GP-zege, hij Vld alleen het achterwiel p Spaan in het oog. De der kandidaat voor de wereldti- Wayne Rainey op weg naar de titel in de 500cc-klasse. FOTO: AP liep drie punten in op Prein. Zijn achterstand werd terugge bracht tot tien punten. „Als tel, de 17-jarige Italiaan Capi- rossi, was niet bestand tegen de stress. Hij kwam ten val en zag met nog twee races te gaan zijn titelkansen in uitlaatgas sen opgaan. Acrobatisch Prein had tot twee ronden voor het einde de leiding. In de slotronde ging Spaan er met een acrobatische inhaal- moeuvre over heen. Prein drong niet aan, hij werd twee de op 3/lOe seconde. Spaan twee races moet hij verder achterop raken". Wayne Rainey werd de eerste wereldkampioen. Hij verover de de titel in de 500 cc. De 29- jarige Amerikaan was de enige coureur in de konings-klasse die in alle races overeind bleef. Zijn grote concurrent, de Texaan Schwantz, buitelde in de vierde ronde al over de baan. Hij riskeerde te veel in een poging een slechte start uit te wissen. Na de val was Rai ney, kopman van de stal van Kenny Roberts, zeker van zijn eerste wereldtitel. Hij gaf die cachet door ook de dagprijs op te eisen. In de 250 cc reed Zeelenberg, pas 24 geworden, volgens ei gen zeggen een solide race. Hij werd er achtste mee. In het klassement om het wereld kampioenschap zakte hij naar de zesde plaats, een punt ach ter Wimmer, zeven achter Bradl. De derde plaats is niet meer in zicht voor de Bleiswij- ker. De wereldtitel is een strijd tussen Cardus en Kocinski. In Brno won de Catalaan Cardus. Hij nam tien pimten voor sprong op de Amerikaan (193- 183). In de zijspannen verspeelde Streuer/De Haas de wereldti tel. Het tweetal sloeg in Brno over de kop. De fout werd ex treem duur door de overwin ning van Michel/Birchall, de grootste concurrenten van de Nederlanders in het mini- gevecht om de titel. Michel, een sympathieke Fransman, nam door de zege 16 punten voorsprong op Streuer 168- 152). Tussen beide kemphanen nestelde zich de Brit Webster (166 punten). lokskampioen iekenhuis ngeslag m en kLERNO Door een k.o. in vierde ronde van de strijd de Europese titel tegen de rit Patt Barret in het super e tipsihtgewicht is Efrem Calama- in Hivrij zwaar gewond naar een 18.30 ekenhuis vervoerd. De Ita- aan moet daar tenminste .vee weken blijven, nadat hij 2. Dpi in het gezicht werd ge lakt en neerging. De 26-jarige jfn'(jplamati was sinds 1988 kam- Cuddoen in deze gewichtsklasse. (7-2-1 BIELSTEIN -John van den Berk heeft ook de strijd om de tweede plaats bij het WK mo- tocross in de 250 cc-klasse ver loren. De Italiaan Puzar was al weken niet meer te achterha len voor de concurrentie, maar een goede prestatie bij de Gro te Prijs van de Bondsrepubliek Duitsland in Bielstein zou hem toch nog de vooral in Duits land gangbare titel van vice- kampioen hebben opgeleverd. Van den Berk kon echter geen afstand nemen van de Fin Vehkonen. In de eerste man che gingen zij wiel aan wiel over de finish. Van den Berk was goed gestart. Lag zelfs in derde positie. Maar na vijf ronden moest hij lossen en halverwege de race ging hij zelfs onderuit. Vehkonen was in het gedrang bij de start ge vallen en begon zijn race van af de laatste plaats. Aan het einde reden ze zij aan zij. Van den Berk had moeite met ademhalen en moest zelfs overgeven. In de tweede man che viel hij uit. Strijbos, die in de eerste manche als zesde was geëindigd, reed een verstandi ge wedstrijd. Achter de op nieuw oppermachtige Puzar werd hij tweede na een fel gevecht met de Amerikaan Parker. Door dat teleurstellende rijden is het niet geheel zeker of Van den Berk wel wordt gekozen in het team voor de Motocross des Nations op 16 september in Zweden. Aanvankelijk ging men ervan uit dat het team zou bestaan uit Strijbos (125 cc), Van den Berk (250 cc) en Van der Ven (500 cc). Nu wordt het waarschijnlijk Trag- ter (125 cc), Strijbos (250 cc) en Van der Ven (500 cc). Chaos bij de start van de GP van België. FRANCORCHAMPS Ayrton Senna heeft zijn contractverlenging bij McLaren gevierd met de overwinning in de Grote Prijs van België. Het was voor de 30-jarige formule- 1-coureur uit Sao Paulo zijn derde opeenvolgende zege op het circuit van Francorchamps, zijn 25e in zijn 105e Grand Prix en zijn 5e in dit seizoen. Senna leidde in de Ardennen van start tot finish. Hij was voor de 48e keer van pole po sitie vertrokken, een absoluut record in de formule 1. Hij won voor de vierde keer in België, waarmee hij het record van de legendarische Schot Jim Clark evenaarde. De race in Francorchamps moest twee keer herstart wor den. Eerst werd Mansell in de vangrails geduwd, de tweede keer stond de Italiaan Martini in de tweede ronde na een ca- rambolage met een collega midden op de baan stil en ging de rode vlag de lucht in. Sen na bleef er opvallend kalm on der. Hij vertrok drie keer en drie keer als snelste. Achter Senna werd Alain Prost tweede op ruim drie se conden. De achterstand van de wereldkampioen op Senna na elf van de zestien races be draagt dertien punten. Achter beide vijanden werd Berger derde op bijna een halve mi nuut, Nannini vierde en Pi quet vijfde. De wedstrijd op het lastige 6940 meter lange circuit werd voorafgegaan door pokerspel in de onderhandelingen over nieuwe contracten. Prost ver lengde donderdag zijn contract bij Ferrari met drie jaar. Sen na tekende zaterdag voor één jaar bij bij McLaren, met een optie voor nog een jaar. Best betaald De Braziliaan werd de best be taalde coureur in de formule- 1. Zijn handtekening was 15 miljoen dollar (27 miljoen gul den) waard. Ron Dennis, baas van de renstal, was zo blij als een handtekeningenjager van vijf jaafr met de krabbel van zijn coureur. „He's the best", wist hij nog net uit te brengen. „En McLaren doet alleen za ken met de beste". Senna was niet zo spraakzaam over zijn contractverlenging. „Ik heb er uit gehaald wat er in zat. Financieel en sportief. Onderhandelen met Dennis vreten energie". Hij haalde herinneringen op aan zijn en tree bij McLaren. „Vijf jaar ge leden hebben Dennis en ik weken onderhandeld over een half miljoen gulden. We kwa men er niet uit. Op het mo ment dat we uit elkaar zouden §ian, zei Ron: kruis of munt", p die manier ging het dit jaar niet. Wel waren beide partijen maanden in gesprek. Het ver schil tussen vraag en aanbod was groot, een drie miljoen dollar. Senna stond sterk. Wil liams en Ferrari zaten op het vinkentouw. Williams wil niet verder met Patrese en Bout- sen, bij Ferrari was Mansell niet bestand tegen de stress van de knechtenrol van Prost. McLaren gaf Senna zijn zin. De Braziliaan kreeg wat zijn hartje begeerde. Veel geld en de belofte van een nieuwe bo lide in het volgend seizoen met een fonkelnieuwe motor en alle snufjes van de concur rentie. Mansell zei zaterdag dat zijn afscheid definitief was. Een dag later kwam hij er op terug. Williams had een enve loppe onder de deur van zijn hotelkamer laten glijden. Met een riant aanbod en de zeker heid dat hij kopman wordt. 'rear6 powerboten razen over de Nieuwe Maas. f (OTTERDAM Rotterdam tie kwamen er zaterdag en het grootste waterspektakel eeft dit weekeinde op uit- gisteren meer dan een half ooit in de Maasstad gehou- lundige en massale wijze het miljoen mensen kijken naar den. Gisteren kwamen onge- ;P 50-jarig bestaan van de stad de activiteiten rond de Rot- veer 350.000 mensen kijken jplevierd. Volgens de Rotter- terdam Pittsburgh-regatta, naar het wereldkampioen- lamse politie en de organisa- schap Formule-1 powerboot- Bondsrepubliek, de Canadees racing op de Nieuwe Maas bij Larry Everitt werd wereld- de Willemsbrug. De wed- kampioen. Everitt hoefde de strijd werd gewonnen door race slechts uit te varen om Michael Werner uit de wereldkampioen te worden. Profbokser John Held verliest op punten BIHAC Profbokser John Held heeft in de Joegoslavische plaats Bihac op punten verloren van Anton Josipovic. De Joego slaaf werd in 1984 in Los Angeles olympisch kampioen in het halfzwaargewicht. Held, steigerbouwer in Vlaardingen, is natio naal kampioen in het cruiser-gewicht (tot 82 kilo). De wedstrijd was afgesloten over acht ronden van drie minuten. Het was voor Held de dertigste partij als prof. Kanovaarders willen trainer Bogie terug POZNAN De beste ka novaarders van Nederland willen trainer Piet Bogie, die in het verleden suc cessen vierde met het duo Derckx/Cox, terug langs het water. Mark Weijzen maakte van zijn redelijke prestaties tijdens de wereldtitelstrijd in Poznan ge bruik om een pleidooi te hou den voor Bogie, die momenteel alleen de trainingsschema's le vert aan hem en collega Nij- kamp. Van de vier Nederlanders op de Malta-baan in Poznan had Weijzen de meeste reden tot tevredenheid. De Maastrichte naar behaalde op de slotdag de zesde plaats in de KI 10.000 meter, een niet-olympisch nummer. Zijn voormalige pro- vinciegenote Annemarie Wood-Cox behaalde voor Au stralië, met haar compane De- nise Cooper, de vijfde plaats over 5.000 meter. Met tevredenheid keek Weij zen terug op het toernooi hoe wel de doelstelling, een finale plaats met Jan-Dirk Nijkamp in de K2 500 of 1000 meter, niet werd gehaald. Volgens de Limburger gaat het duo vol gend seizoen op de huidige weg verder. Binnenkort wil het duo een gesprek met het armlastige bondsbestuur om uit te zoeken wat de mogelijk heden en vooral onmogelijk heden voor volgend seizoen zijn. Belangrijk gesprekspunt is de grotere rol die de twee willen inruimen voor Piet Bogie. Hij verdween twee jaar geleden van het toneel, toen de bond niet inging op zijn eis tot een vast dienstverband. Toch is de man uit Roermond nog on zichtbaar aanwezig, want de Nederlandse toppers trainen trouw op zijn schema's. Ze vinden Jaro Boubin best een aardige bondscoach, maar ne men verder weinig van hem aan. Hij is nuttig om langs het water de tijden door te geyen, maar voor trainingstechnische aspecten van de sport wenden ze zich tot Bogie. Weijzen is duidelijk: „Piet is de enige trainer in Nederland die echt verstand van kanovaren heeft". Hij hoopt dat de bond geld over heeft voor Bogie, zodat die komend jaar enige trai ningskampen kan meemaken. Dit seizoen hebben Nijkamp en Weijzen video-beelden van hun acties met Bogie bekeken. Weijzen: „Hij heeft nuttige tips voor ons. Ze vertelde hij me dat ik te gebogen in de boot zat. Ik heb mijn houding aan gepast". VOORZITTER RIEN GEUTJES (KNKV): ZUTPHEN Nederland, nota bene de bakermat van het mondiale korfbal, gaat als laatste natie over op het twee-vakken-sy steem in deze sport. Hoe lang het nog duurt voor dat het Koninklijk Neder lands Korfbal Verbond het derde vak afstoot, doet niet ter zake. De rest van de wereld - zelfs de eeuwige opponent België - is namelijk al overgestapt op de nieuwe formule zonder tussenvak. Het to tale isolement voor Ne derland als veldkorfbal- natie dreigt. Bondsvoorzitter Rien Geutjes is voorstander van een veran dering: „Toen dit vraagstuk begon te spelen, is in alle gele dingen onderzoek gedaan. De uitslag was inderdaad twee derde tegen en éénderde voor twee vakken. De korfbaltop zelf liet zich echter nauwelijks horen. Er is toen geen beslis sing genomen. Nu het geheel echter weer discussiepunt is, is een besluit noodzakelijk, al was het alleen maar om de bond voor gezichtsverlies te redden". „De overgang van de Belgen heeft tot gevolg dat, wanneer wij niet .meegaan, het veld korfbal dood is. De Nederland se top zal de zaal ingaan, want op het veld is er geen concur rentie meer. Bij de nieuwe stemming verwacht ik binnen kort wel een verschuiving van de opinies, maar nog geen meerderheid voor het twee vakken-systeem". ook tegenstanders van de re volutie. Hagenaar Chris Schmidt is zo iemand: „De heer Geutjes is volgens mij te internationaal georiënteerd. Korfbal is nu eenmaal een volkssport en dat zal het ook altijd blijven. Het heeft dus meer zin de sport aan de Ne derlandse wensen te laten vol doen dan aan de buitenland- Accent „Veel mensen beseffen niet wat het inhoudt om op twee vakken te spelen. Behalve dat het accent nog meer op het zaalkorfbal gaat liggen, is er ook een wedstrijdtechnisch as pect. Als er geen tussenvak meer is, gaat het spel ineens over van verdedigen op aan vallen. Mét tussenvak hebben de aanvallers aan de andere kant veel tijd om hun posities in te nemen. Daardoor is een verrassingsaanval bijna onmo gelijk. Zonder tussenvak kan men derhalve meer plotseling attaqueren. In ieder geval zijn er binnen afzienbare tijd weer vergaderingen en stemmingen. Het nadeel van een democra tisch systeem, zoals het KNKV dat hanteert, is de traagheid. Daarom duurt het iets langer om een beslissing er door te voeren", aldus Geutjes. Uiteraard zijn er naast voor- „Daarbij komt dat korfbal een drie-vakken-sport is; in het voetbal schaffen ze toch ook niet het middenveld af omdat ie dan eerder aan scoren toe komt? Bij het twee-vakken-sy steem zal de intensiteit rond de korven toenemen waardoor op het eind de velden verhard zullen worden. Het veld- en het zaalkorfbal zullen dan, net als in het handbal, te veel op elkaar lijken. Nu zijn het twee afzonderlijke sporten en dat moet zo blijven". Ook op het overstappen van de Belgische bond naar twee vakken is Schmidt duidelijk. „Op een gegeven moment kwam er een nieuwe bonds voorzitter en die vond het no dig naar twee te gaan. Zo werd de sport namelijk populairder en zou men de ledenaanwas, die dalende was, weer kunnen doen stijgen. Of dat lukt, valt njijns inziens nog te bezien".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15