NOC geeft interpretatie van olympisch niveau Invaller Gerard van Eykelenborg loodst Carisma Darby naar winst Eindsprint loont voor Mark McNulty £eidóe<3ou*<Mit Clerc remiseert tegen Baljakina Topbridge in Zandvoort YELLOWA IN DE FOUT TIJDENS KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND ROB BAREL TWEEDE BIJ CHAOTISCH EK TRIATHLON Thea Sybesma beweegt zich tussen extremen promovere DEN HAAG Het nieu we bestuur van het Ne derlands Olympisch Co mité heeft de normen vastgesteld, waaraan ploe gen en individuele atleten dienen te voldoen om te wprden uitgezonden ngar de Winterspelen van 1992 in Albertville en de Zo merspelen van 1992 in Barcelona. De procedure wijkt weinig af van voorgaande gelegenheden. Uitgangspunt is wederom dat strijd dient te worden geleyerd op olympisch niveau, dat wil zeggen dat er een redelijke kans moet bestaan op het De reiken van de laatste acht, twaalf of vijftien, al naar ge lang de „grootte" van de sport. Een uitzondering is de landen- wedstrijd dressuur. Daar geldt de „beste vijf" als criterium. Bij de teamsporten is kwalifi catie via de regels van de be trokken internationale federa tie over het algemeen voldoen de. „Daarbij hebben we onze eigen uitgangspunten niet in geruild, we gaan ervan uit dat de internationale eisen vol doende scherp zullen zijn", al dus NOC-lid mr. Jan Loor- bach. „Hét is een vertaling van onze eigen norm In tegenstelling tot sommige andere landen wordt opname in de (voor)-olympische ploeg in Nederland niet apart (finan cieel) beloond. Wel is het NOC bezig in het kader van de indi viduele begeleiding een inko men-garantie te ontwikkelen voor de allerbesten in een be paalde tak van sport. Die rege ling gaat trouwens ook gelden voor de niet-olympische sport- De selectie van een olympi sche afvaardiging heeft in het verleden enkele keren geleid tot fricties, waaraan zelfs de burgerrechter te pas is geko men. Het NOC lijkt die weg te hebben afgesneden door in de laatste alinea op te merken, dat het stuk de beleidsvrijheid van het NOC niet beperkt. Er kunnen in individuele geval len geen rechten aan worden ontleend. BEIJING Na de Aziati Spelen wil Beijing, de ho stad van China, de Olyi. sche Spelen organiseren, voorzitter van het Natio Olympische Comité van land, He Zhenliang, heef! gezegd. China wil de Sp van het jaar 2000, waar zich ook al Berlijn heeft meld, in huis halen. Het Irlee nationale Olympische Co:, beslist in 1993. Van 22 sepl ber tot 7 oktober worde; SPORT Raymakers tweede in Luxemburg MONDORF-LES-BAINS Piet Raymakers weet weer wat zijn paard Olympic Zamira Zb waard is. Gisteren was dat in het hoog gedo teerde concours hippique van Mon- dorf-les-Bains in Luxemburg goed voor de tweede plaats in de Grote Prijs achter de Oostenrijker Thomas Frühmann met Lamor. Het leverde de 33-jarige ruiter uit Asten-Heus- den een prijs van circa 25.000 gul den op. De helft van de som, die Frühmann in ontvangst mocht ne men. Het verschil in de barrage met acht combinaties tussen de Oosten rijker en Raymakers was slechts 0,15 seconden. Jos Lansink eindigde als zevende; Jennie Zoer haalde de beslissende barrage niet. DUSSELDORF Met een fraaie eindsprint heeft Mark McNulty giste ren zijn derde zege behaald in het open Westduits golf kampioenschap. De 35-jarige professional uit Zimbab we, die eerder in 1980 en '87 won, ach terhaalde met een slotronde van 65 slagen, zeven onder par, zijn concur renten Craig Parry (Aus) en Anders Forsbrand (Zwe). Hij kwam uit op een totaal van 270, achttien slagen onder het baangemiddelde. De zege in Düs- seldorf lanceerde McNulty, die dit sei zoen tweede werd bij de British Open, naar de eerste plaats in het Europese geldklassement. Ruud Bos, de enige Nederlandse deelnemer, werd na twee van de vier ronden uitgeschakeld. Nederland wint biljart - triathlon SLUIS Het Nederlands biljartteam - bestaande uit Piet van Adrichem, Dick Jaspers en Rini van Bracht - heeft gisteren het internatio nale triathlon-toernooi in de Zeeuwse plaats Sluis gewon nen. In de finale versloeg het Oranje-drietal België met 6- 2. Van Adrichem versloeg in het anker kader 71/2 Frédé- ric Caudron met 2-1. Dick Jaspers toonde zich in het bandstoten iets beter dan Ludo Dielis: 2-1. Driebander Rini van Bracht had al aan twee sets voldoende voor de zege op Paul Stroobants. Titel rolstoeltennis voor Ellen de Lange MUNCHEN Ellen de Lange heeft gisteren het open West duits kampioenschap rolstoel- tennis op haar naam gebracht. In de finale won de speelster uit Al phen aan den Rijn overtuigend van de Westduitse Regina Isec- ke: 6-4, 6-1. Isecke was verras send tot de finale doorgedron gen. Ze profiteerde van een bles sure van de Nederlandse favo riete Chantal Vandierendonck. de beste rolstoeltennisster tei wereld. De 24-jarige Australiër Mike Connell won bij de heren Hij won in de finale van de Fransman Laurent Giammartini: 4-6, 6-2, 6-1. Rob Clerc. FOTO: DIJKSTRA HUISSEN Het voor de negende keer georganiseerde dam- toernooi in Huissen heeft dit jaar een internationale bezet ting. Met drie grootmeesters is dit tweejaarlijkse evenement ook direct het sterkst bezette uit de historie van de Gelderse club. Europees kampioen Gerard Jansen boekte in de ope ningsronde een vrij eenvoudige zege op Heusdens, terwijl Rob Clerc zijn handen vol had aan de zich aanvankelijk goed verdedigende Baljakina. De partij eindigde in remise. Wesse- link wilde combinatief naar winst afwikkelen maar overzag een sterke tegenactie van Hoekman, waardoor het toch nog remise werd. MAANDAG 27 AUGUSTUS 1990 PAGI»P( DEN HAAG Mede ter ge legenheid van het zestig-jarig bestaan van de Nederlandse Bridge Bond wordt in sep tember in Zandvoort het Op- tiebeurs bridgtoernooi gehou den. Aan dit misschien wel sterkste toernooi ooit in Ne derland gehouden, nemen in totaal zestien paren deel, zon der uitzondering behorend tot de wereldtop. De koppels spelen een paren- toernooi waarbij de resultaten per paar tevens deel uitmaken van een wedstrijd tussen de Ver enigde Staten, Europa, Neder land en de Rest van de Wereld. Vijf van de sterkste Amerikaan se paren nemen deel, waaronder vier wereldkampioenen. Ook Australië zendt zijn sterkste paar, maar de grote publieks trekker is de Pakistaanse kaart- vedette Zia Mahmood, die speelt met de Indiër Shivdasani. Voor Europa speelt onder meer de fa meuze Engelse combinatie For- rester-Robson. Nederland wordt vertegenwoordigd door Enri Leuvkens-Berry Westra, Anton Maas-Bep Vriend, Marijkic der Pas-Elly Schippers en i«' Bertens-Jan Kolen. De drie leden van het ï!em lands vrouwenteam Van d« Schippers en Vriend, die wonnen bij het laatste WK gen de kans zich te bewijz gen de sterkste speelsters t(® n( reld. Het toernooi vindt van 17 tot 20 september en besloten met een vele prominente bridgend zullen deelnemeCrel gehele opbrengst komt aan het ook al jubilerende Kinderziekenhuis. WASSENAAR Carisma Darby is de beste draver die momenteel op de Ne derlandse banen rond loopt. De merrie won gis teren op Duindigt in han den van gast-pikeur Ge rard van Eykelenborg op magistrale wijze in een ki- lometertijd van 1.16.8 het Kampioenschap van Ne derland. Carisma Darby had tevens het geluk dat haar aartsrivaal Yel- lowa te kampen had met een „off-day". De tempobeul maakte aan de start een lange galoppade en raakte hierdoor zo goed als kansloos voor een hoge eindklassering. Yellowa maakt zelden een fout. Vol gens eigenaar/trainer/pikeur Ton Blok is een „huppeltje" in de aanloop naar de startauto het enige waaraan Yellowa zich wel eens schuldig maakt. Maar de lange galoppade na de start deed gisteren in eerste in stantie vermoeden dat Yello wa niet fn goede doen was. De schade was groot. De achter stand op de staart van het pe loton bedroeg zeker tachtig meter. Over een afstand van 2600 meter niet of nauwelijks overbrugbaar. Zelfs niet voor een paard als Yellowa. Terwijl aan de kop van het veld Action Skoatter met op de sulky haar vaste pikeur Ovationeel applaus voor Kees Verkerk WASSENAAR Tussen de bedrijven door werd het publiek op Duindigt gistermiddag ook nog aangenaam verrast met een „op treden" van de inmiddels 21-jarige draver Kees Verkerk. De ruin was tot eind juli de meest winnende draver in Nederland met een winsom van net boven de 800.000 gulden. Op die dag werd hij onttroond door Action Skoatter, die inmiddels op een gewonnen bedrag van ruim 819.000 gulden is beland. Kees Ver kerk werd net als vroeger gereden door zijn pikeur Gerard van Eykelenborg, die voor deze gelegenheid speciaal zijn oude buis (rood met witte ballen) uit de linnenkast had gehaald. Dat het publiek good-old Kees Verkerk niet was vergeten, bleek wel uit het ovationele applaus waarmee de ruin werd begroet. Appie Bosscha er een hoog tempo tegenaan gooide, dacht het publiek dat Blok met Yel lowa rechtsomkeert zou ma ken om het stalterrein op te zoeken. „Ik heb inderdaad ook even met die gedachte ge speeld", sprak Ton Blok na af loop. „Maar ik wilde toch kij ken hoe Yellowa zich verder zou gedragen. Het springen bij de start wijt ik aan zijn heftig heid. Het heeft niets te maken dat hij oververmoeid zou zijn vanwege al die buitenlandse Blok ging dus met Yellowa op jacht naar het alsmaar voort jakkerende peloton en vond na anderhalve ronde aanslui ting. „Kijk", sprak Blok ver der, „hij loopt hier toch wel eventjes weer rondjes van on der de 1.15. Als-ie werkelijk moe was, dan had hij dat nooit gekund". Yellowa zag zelfs nog kans een eindsprint te plaatsen en eindigde, welis waar buiten de prijzen, als zes de. Beenbreuk Jammer dus voor het publiek, dat had gehoopt op een strijd tussen Carisma en Yellowa. Wie zich niets van die spring- partij van Yellowa aantrok, was de nuchtere' man achter Carisma Darby, Gerard van Eykelenborg. De Westlander kweet zich uitstekend van zijn taak als invaller-pikeur voor de gekwetste Cees de Leeuw, die nog altijd vanwege een beenbreuk in een Alkmaars ziekenhuis vertoeft. Het was een eerste ontmoeting tussen Van Eykelenborg en Carisma Darby. En wat voor één. De Westlander kreeg pas een uur voor de koers de gele genheid om aan de merrie te wennen. Het klikte direct tus sen die twee. Van Eykelen borg: „In het voorwerk ging ze echt perfect. Je merkt direct dat je een crack in handen hebt. Toen het er in de koers op aankwam, heb ik haar be wust van die startauto van daan gehouden. Ik wist dat het dan een heftige tante kon zijn. Maar ze was zo rustig, dat ik haar zelfs naar de auto moest dragen. Achteraf gezien heb ik dus nodeloos vele meters ver speeld. Maar wat een paard is dit". Van Eykelenborg zal waar schijnlijk de rest van het jaar, zo lang Cees de Leeuw is uit geschakeld, achter Carisma Darby plaats nemen. „Iets dat ik met plezier zal doen, al denk ik dat als Carisma bij voorbeeld in Frankrijk zal starten, Jan Kruithof de man zal zijn die haar zal rijden. En dat vind ik logisch". Action Skoatter greep overal naast. Appie Bosscha wist na afloop te melden dat in de laatste bocht Action de hand doek in de ring gooide. „Voor mij nu een teken dat ze de af stand van 2600 meter niet meer aankan. We moeten het over de mijl of hooguit de 2000 meter met haar proberen. Het is de realiteit". Verrassende tweede werd Be- kila Ludwig met de nog jonge, maar veelbelovende pikeur Cees Kamminga op de sulky. De ruin werd in zijn carrière nogal door pech achtervolgd, maar was als vierjarige op zijn top door het kampioenschap der vierjarigen te winnen. De tweede plaats achter een ont ketende Carisma Darby werd door slechts een handjevol spelers voorzien. Ook voor oud-Hagenaar Hugo Langeweg lagen er twee prij zen aan de meet. Zijn eerste assistent Gerard Hulleman legde met Yick Buitenzorg be slag op de derde plaats, terwijl Langeweg zelf met oud-Der by-winnaar Clan Vrijenesse met een vierde plaats een uit stekende prestatie neerzette. Zora Volamon (Joop Pool) ein digde als vijfde, toch altijd nog goed voor 2000 gulden. Commotie Enige commotie was er na af loop van de Star Ride-prijs, een ren voor driejarige paar den over een afstand van 1800 meter. Staten Nikita, een kanshebster voor de eerste prijs, werd door haar jockey Angelique de Heer met de karwats op de rechterflank aangespoord. Hierdoor week Staten Nikita van haar lijn af waarvan diverse combinaties, waaronder Makimba (Terry Cain) en Ranska (Mario van Gisteren) behoorlijk veel hin der ondervonden. Beijing wil ook Olympische Spt LINZ De chaos ontging Thea Sybesma. De 29-jarige Friezin had in Linz geen oog voor het gekissebis bij de heren. Zij veroverde gisteren haar eerste Europese titel in de triathlon. Op de kwart af stand. Na 1500 meter zwem men, 40 kilometer fietsen en 10 kilometer lopen had de stu dente medicijnen aan de Uni versiteit van Groningen één minuut en drie seconden voor sprong op titelverdedigster Si- mone Mortier uit de Bondsre publiek. Sybesma beweegt zich tussen extremen.. Twee weken gele den werd ze in een tropisch- warm Trier tweede op de EK halve afstand, vorige week no teerde ze in een koud en nat Almere op de hele triathlon de beste Europese tijd ooit, in Linz (25 graden) was ze van alle vermoeienissen hersteld. Ze hanteerde de juiste tactiek door in het spoor van Mortier te blijven. Pas op de tien kilometer lopen ontwikkelde Sybesma haar ei gen tempo. Op dat onderdeel bleek ze over meer dan vol doende inhoud te beschikken om Mortier te onttronen. Ze liep de Westduitse zoek en fi nishte met ruim een minuut voorsprong. Voor Sybesma was haar overwinning een openbaring. „Ik voelde me goed. In het begin was ik heel even moe, maar dat was snel De overwinning van Sybesma, vorig jaar zesde in Cascais in Portugal, vormde de basis voor de zege in het landenklasse- ment bij de dames. Pool werd twaalfde, Wiltenburg bij haar debuut veertiende. Heren Bij de heren duurde het drie uur voordat de Belg Hamblock met een sprong in de stratos feer zijn Europese titel vierde. Rob Barel werd tweede, op ze- PARMA De oefentrip de Verenigde Staten hee beginnende honkbalploeg de Sovjetunie zo goed gei dat gisteren de promotie worden bewerkstelligd de Europese A-groep. In nale van de Europese strijd voor B-landen in he liaanse Parma wonnen Russen overtuigend me van de Bondsrepubliek 1 land. De Westduitsers s] niettemin de komende jaar weer in de Eur honkbalkelder. De Sovje is in de nabije toekomst t stander van Nederland ei lië, de landen die tradi trouw de dienst uitmak Europa. honkballer i ventien seconden. Hij versloeg in de eindsprint de Oostenrijk se thuisrijder Kattnigg, de oor zaak van veel ellende, ordinai re ruzies en een complete cha os. Door de korte afstand ont stond bij het fietsen een pelo ton van circa veertig man, on der wie de Nederlanders Ba- rel, De Bruin, Loyens en Katt nigg en Hamblock. Daarvoor reed de Franse titelverdediger Cordier, daarachter de sterke Nederlandse fietsers Van den Bos en Van der Marei. Stayeren is in de triathlon re glementair verboden. De veer tig werden herhaaldelijk ge waarschuwd, maar bleven bij een. Ten einde raad besloot de jury de complete groep te dis kwalificeren. Totdat de Oos tenrijkers in de gaten kregen dat hun eigen favoriet Katt nigg daartoe behoorde. Toen werden er 39 gedsikwalifi- ceerd, alleen Kattnigg niet. Dat ontlokte een massaal pro test. De jury ging in beraad en herriep drie uur later haar be slissing. Hamblock, een relatieve onbe kende, werd Europees kam pioen. De tweede Belg na Blondeel twee weken eerder in Trier op de halve afstand. Barel werd tweede. De 31-jari ge bioloog liep op de fiets lich te achterstand op in de slotki- lometers, begon als vierde aan de tien kilometer lopen, maar slaagde er niet in Hamblock te achterhalen. Van den Bos en Van der Marei eindigden in de achterhoede. Zij waren kansloos in hun in haalrace op de fiets. „Tegen veertig man valt als eenling niet te rijden", oordeelde bondscoach Lambert. „Die twee moeten in het fietsen hun achterstand bij het zwem men goedmaken. In Linz was dat absoluut onmogelijk". De veelbelovende Van den Bos werd 29e, Van der Marei 32e. m Daarvoor eindigde Loyens (19e). Rob Barel werd DEN HAAG Onze tipskhtj de paardenkoersen in Hilvr: sum (morgen om 18.30 ekt zijn: lan vee le koers: 1. Launch Pad, 2. EM che, 3. Donald D (1-8-5). Lk 2e koers: 1. Fairmont Jeanet, r, corello W., 3. First of John (Z-f1* 3e koers: 1. Dali Robel, 2. Cuddoei lann, 3. Duco 4e koers: 1. 10-5). 5e koers: 1 Passing Action, 2. ke M., 3. Clara Bella (5-3-1). 6e koers: 1. Briesly, 2. Ylius Bajonaire Veha (4-10-5). 7e koers: 1. David Morgan, 2. Morgan, 3. Dutch Oldeson (2-7 8e koers: 1. Cronic Way, 2 Star, 3. Donna Dennehof (10-5 lx 9e koers: 1. Beloved Child, 2 el David, 3. Chokey Treen (7-10- B 10e koers: 1. De Bles Princes, us van Troje, 3. Edwin David Russische Carisma Darby, met Gerald van Staten Nikita kwam wel als eerste over de finish, maar het rencommité sprak na afloop recht door Staten Nikita als- ling van Staten Nikita de tweede aankomende ka ka tot winnaar uitgeroe tweede bij het EK triathlon. Eykelenborg op de sulky, wint het nog uit te schakelen en jockey Angelique de Heer te bestraf fen met een rijverbod van ze ven dagen. Door de uitschake-

Leidse Courant | 1990 | | pagina 14