^eontien van Moorsel igt voor op het schema eter Murphy haakt af uit nvrede met beleid NeVoBo iriam Oremans hoofdtoernooi Connors trekt zich terug rijke SVV lasser •ij de tref L300 DRT Ceidóc Sou/iant MAANDAG 27 AUGUSTUS 1990 PAGINA 13 Ma enkrfi' De YORK Miriam Oremans heeft zich verrassend- tiet hoofdtoernooi om de open Amerikaanse tennisti- i New York geplaatst. De speelster van Jong Oranje ■rlicum, die 9 september 18 jaar wordt, voegde zich bij la Schultz en Manon Bollegraf, die in het damesen- el rechtstreeks waren toegelaten. Oremans voegde >ij de laatste acht uit het kwalificatietoernooi door in rde ronde in drie sets te winnen van de Canadese Re- mpson: 6-4, 1-6, 6-3. De Brabantse hoofdklassespeel- teeg onlangs tot een plaats rond nummer 200 op de h dranglijst door in twee Italiaanse Challenger-toer- n de kwartfinales te halen. In november vorig jaar, ïaand nadat ze had besloten prof te worden, won Ore- twee 10.000 dollar-toernooien in Israël. Thomas Muster krijgt schorsing van tien weken NEW YORK Direct na de open Amerikaanse tenniskampioen schappen in New York kan Tho mas Muster met vakantie. De spe lersvakbond ATP legde de Oosten rijker naar aanleiding van diens snelle opgave in Praag een schor sing op van tien weken. De straf gaat direct na Flushing Meadow in. Ook de scheidsrechter, die in Praag sanctioneerde dat Muster in de eer ste ronde van de baan liep, werd geschorst. Muster zelf kreeg boven dien een geldboete van 40.000 gul den. NEW YORK Jimmy Connors heeft zich teruggetrokken voor de open Amerikaanse titelstrijd, die vandaag op de banen van Flushing Meadow in New York is begonnen. De veteraan, die op 2 september 38 jaar wordt, trok zich zaterdag in Forest Hills tij dens zijn partij tegen Ivan Lendl terug wegens kramp in een been. „Ik kan alleen meedoen als ik bij het wakker worden tien jaar jonger ben", aldus Connors die het toernooi vijf keer won. „Ik heb niet meer de conditie, die noodzakelijk is om mee te strijden in een toernooi als de US Open. Ik geef het toe". Voor zijn rentree in Forest Hills stond Connors een half jaar stil we gens een hardnekkige polsblessure. Hij fungeerde in die tijd bij de grote toernooien als televisiecommentator. Connors speelde twintig jaar achtereen in het toernooi om de open Amerikaanse titels en won in die periode 107 wedstrijden, zes minder dan Chris Evert, die met 113 zeges het record in bezit heeft. Ook de Rus Andrej Tsjesnokov vreest te moeten afzeggen. In zijn partij voor de kwartfinale tegen de Amerikaan Krickstein moest hij bij een achterstand van 6-3, 4-3 van de baan in Forest Hills. Tsjesnokov heeft hinder van een oude knieblessure. GOEDE GENERALE VOOR LIJSTAANVOERDERS NEW YORK De huidige nummers één van de wereld ranglijst, Steffi Graf en Stefan Edberg, beleefden goede ge nerale repetities voor de vandaag te beginnen open Ameri kaanse titelstrijd. Graf bracht het invitatietoernooi van Mahwah in New Jersey op haar naam door in de finale Jennifer Capriati met 6-3, 5-7, 6-4 te verslaan. Edberg zege vierde in het toernooi van Commack op Long Island over Goran Ivanisevic: 7-6, 6-3. Ook de voormalige nummer één Ivan Lendl was succesvol. De Tsjechoslowaak won bij veertig graden hitte de eindstrijd van Forest Hills met 6-5, 6-7, 6-3 van de Amerikaan Aaron Krickstein. In Schenec tady won de 29-jarige Indiër Ramesh Krishïian het achtste toernooi van zijn loopbaan ten koste van de Nieuwzeelan- der Kelly Evernden. Bij de dames won de Westduitse Anke Huber, nummer 118 van de wereld, van de Ameri kaanse Marianne Werdel. Sport op tv VANDAAG Nederland 3, 19.00 uur: AVRO s Sportpanorama. Nederland 3. 18.00 en 22.30 uur EK atletiek. Veronique, 23.35 uur Match. Duitsland 2, 19.30 uur Atletiek. BBC 1, 00.15 uur: Atletiek. BBC 2, 17.40 en 01.25 uur Cric ket. Eurosport, 18.00-02.30 uur: Sport. MORGEN Nederland 1, 17.40 uur Surfen. Nederland 3, 17.00 uur: Atletiek. België Nederlands 2, 16.45 uur Atletiek. Duitsland 1, 16.45 uur Atletiek. BBC 2, 11.00 uur: Atletiek; 11.50 uur: Cricket; 14.35 uur Atletiek en cricket. Eurosport, 10.00-18.00 uur Sport. Rai Uno, 16.00 uur: Sport. lASHI Leontien ioorsel gaat met gro- :ongen door het loop schema dat coach Hoekstra voor haar (uitgestippeld. De we- ;ampioene achtervol- en de tweevou- iationaal kampioene weg werd vorig jaar gespaard voor het ;et dat de ploegen- tijdens het wereld- lioenschap reed. „Ik 'zuinig zijn op Van iel" stelde Hoekstra, kan veel, maar nog alles. Wanneer ik nu voor de leeuwen loop ik het risico dat j de Spelen van Bar na is opgebrand en risico wil ik niet lo- i Bui Wasirr f oedlachse Van Moorsel de vorige twee seizoenen ?ambi i de schaduw van olym- kampioene Monique Ondanks haar wegtitel „^^1989 als vervolg op de Bosch k plaats van een jaar Het kampioenschap de renster uit Boekei immers in de hand ge- Toeit door het uit de strijd ne- van Knol. de No Valk 'ijziging in het rollenpa- vond in de periode tus- e seizoenen plaats. Knol, mLatiz'ns verzadigd door haar tssen en het daaruitvol- overwicht, had enige e met de harde hand van 1 p-ppVa. De koele Fries hecht o g aan de triomfen van erleden, denkt in het he- nderimaar werkt nadrukkelijk in mi 1 ver Dat het niet altijd goed ging bij het WK wielrennen bewezen deze twee dames, die tijdens de puntenkoers ten val kwamen. De Spaanse Extaniz (rechts) en de Britse Louise Jones waren door de valpartij uitgeschakeld voor een hoge klassering. FOTO: EPA aan de toekomst. Daar, stelde hij met klem, zou slechts een goede plaats voor de rijdster uit Boekei zijn, wanneer zij keihard zou gaan werken aan haar overtollige kilo's. Vorig seizoen stond nog op een spandoek bij de finish: „Tien met haar dikke reet, gaat als eerste over de meet". De Van Moorsel die dit jaar op de weg terugkeerde, had kilo's achter gelaten in een degelijk dieet, maar niets van haar kracht en zeker niet van haar ambitie Michel Le Grand kansloos in puntenkoers MAEBASHI Michel le Grand, de enige Nederlandse beroeps- renner bij het wereldkampioenschap op de baan, heeft er giste ren in de puntenkoers weinig van terecht gebracht. De profes sional uit Huizen ging in het geweld, dat werd ontketend door jongens als Ekimov, Freuler en Clark, ten onder. Halverwege de wedstrijd werd Le Grand wegens een te grote achterstand uit koers genomen. De Fransman Laurent Biondi werd de verras send wereldkampioen. Hij pakte in gezelschap van de Deen Mi chael Marcussen een ronde voorsprong. De Australiër Danny Clark veroverde in deze discipline zijn tweede bronzen medaille. Eerder reed hij als stayer achter de Nederlandse gangmaker Bruno Walrave al naar de derde plaats. Een gelukkige Leontien van Moorsel (mid den) poseert voor de foto grafen na de prijsuitreiking. Lings de Au stralische Har- ris, die zilver veroverde en rechts Barbara Erdin Ganz met de bron zen plak. FOTO: ANP Hoekstra beloonde de inspan ningen van zijn voor-vrouw met haar iets minder zuinig te behandelen en stuurde haar zelfs naar de nationale titel strijd op de baan, waar hij haar, ook als debutante, kans hebster achtte voor de achter- volgingstitel. Eric Geserick sleep een beetje bij en deze zo mer had Nederland, voor het eerst sinds het einde van de ja ren zeventig weer een wiel- renster die zoals Keetie van Oosten-Hage de sterkste op weg en baan is. Van Moorsel was dit jaar bij de WK in Japan ingeschreven voor de individuele wegwed strijd, de ploegachtervolging en op de baan voor achtervol ging en de puntenwedstrijd. Hetzelfde kwartet dat de nog altijd unieke Francaise Jean- nie Longo vorig jaar drie gou den medailles opleverde. Zo ver is Van Moorsel met haar twintig jaar nog lang niet, na haar halve finale-zege op Bar bara Ganz, de enige die Longo vorig jaar in Lyon partij kon geven en in de eindstrijd op Donna Harris, die al koerste, toen Van Moorsel nog op een driewielertje fietste. „Ik heb er hard voor ge werkt", vertelde de kampioe ne, „maar ik had natuurlijk nooit op een dergelijk resultaat gerekend. Het is pas mijn tweede achtervolgingstoer- nooi, ik heb nog maar drie we ken op de baan getraind, maar ik ben er in ieder geval wel met zelfvertrouwen aan be gonnen, want als je wilt win nen moet je natuurlijk vóór al les in jezelf geloven Baancoach Eric Geserick, die een paar weken heeft ge schaafd aan de rijdster, die hij voor die periode te leen kreeg van Hoekstra, staat ook op het. standpunt dat één wereldtitel nog geen vedette maakt. „Het is mogelijk dat zij hetzelfde be reikt als Longo. Eén kampi oenschap is een prestatie, maar nog geen bewijs. Het is in ie der geval een goed begin. Zij leeft volledig voor haar sport, haar inzet is tweehonderd pro cent. Er zijn veel wielrenners met talent, maar er zijn er maar een paar die er het volle dige gebruik van maken. Van Moorsel behoort tot die groep". Peelen strandt op zevende plaats MAEBASHI Leo Peelen is gisteren tijdens de wereldtitelstrijd op de baan te Maebashi als zevende geëindigd in de punten koers. De winnaar van olympisch zilver nam met zes anderen een ronde voorsprong op het peloton. In de door de Australiër Steve Mc Glede gewonnen finale kwam de renner uit Elden te kort voor een ereprijs. „Er zat echt niets meer in", verzuchtte Peelen. „Ik had het ge voel dat ik een tandje te zwaar reed. Nadat wij een ronde voor sprong hadden genomen, kon ik niets meerDe talentvolle Leon van Bon, tweede-jaars junior uit Apeldoorn, eindigde in de middenmoot. „Leon heeft fantastisch gereden" aldus bonsd- scoach Eric Geserick. „Toen Peelen weg was, stopje hij de groep af, waardoor Leo een ronde kon pakken. Was Van Bon mee ge weest in de ontsnapping, dan had hij zonder meer een medaille kans gehad". Bij de vrouwen werd Petra Grimbergen vijfde. Tot de beslissende sprint had de Rijnsburgse uitzicht op een medail le. Volgens Geserick ontbrak het Grimbergen, die haar eerste grote titelstrijd reed, nog aan ervaring om in de prijzen te rijden. De titel ging naar de Nieuwzeelandse Karin Holliday. Leontien van Moorse! deed het na haar gouden achtervolging rustig aan en werd twaalfde. WERELDRECORD VOOR MOREAU MAEBASHI Bij de wereldkampioenschappen wielrennen in Maebashi heeft de Fransman Francis Moreau het wereldrecord op de 5 kilometer voor professionals op de overdekte baan ver beterd. Hij reed 5 minuten en 41,104 seconden over de afstand. Het oude record werd in 1987 gereden door de Deen Hans-Hen drik Oersted, 5.54,344. kf NYANG Volley- tenner Peter Murphy ïgt respect af. Natio- en internationaal, niet zo lang geleden e de Westduitse Isvoorzitter Mader voor de functie van I jnisch directeur. Murp- fl(]bedankte glimlachend. Hij was al technisch direc teur. Bij de NeVoBo, de Nederlandse Volleybal Bond. In het najaar van 1985 promoveerde hij op de golven van het bron zen EK-succes van de da- mesploeg van bondscoach tot technisch directeur. In die vijf jaar was hij het ge-* ogwerkers in actie Jiy Cosmo staat op het punt om van een hoogte van 270 me- if te duiken in een vanaf dit niveau als een pierebadje ogend )in in een wedstrijd in het Amerikaanse Syracuse. Cosmo Jkt deel uit van het Grote Amerikaanse Hoogduikteam, dat uit personen bestaat en dit soort hoogtes moeiteloos over- 3t. De springers leveren daardoor prestaties, die door hun haculariteitswaarde aanspreken bij de op stunts beluste ïrikaanse toeschouwers. zicht van het succesvolle top- sportbeleid van de NeVoBo. Ónder zijn supervisie werkten Arie Selinger en Harrie Brok king aan de vijfde plaats van Seoul en de bronzen EK-me- daille in Zweden. Hij was de drijvende kracht achter het model, dat de heren losweekte uit de competitie, waardoor een jaarprogramma werd gere aliseerd. Er kwam een systeem van se lectietrainingen voor getalen teerde jeugd (het zogenaamde steunpuntenplan) van de grond. Er verschenen techni sche brochures. Hij werd na de Olympische Spelen van Seoul benoemd tot lid van de coa- ches-commissie. Kortom, Murphy ging oranje-gekleurd door het leven. Tot ergernis van Piet de Bruin, de egotrip pende voorzitter van de bond. Op 26 jiili bedankte Murphy voor zijn functie. Hij had zich groen en geel geërgerd aan het eigenzinnige optreden van voorzitter De Bruin en pen ningmeester Bakker. Het duo had geweigerd een gooi te doen naar de organisatie van de Europese titelstrijd voor da mes in 1991 en had uit eigener beweging voor het vertrek van de internationals Blangé en Grabert een transfersom van 25.000 dollar per speler Voor Murphy was daarmee de maat vol. „Van ruzie is geen sprake. Wel van sterk uiteen lopende zienswijzen". Hij nam ontslag op de dag dat De Bruin in Amstelveen de amputatie van de herenploeg bekend maakte. Toch hadden die twee dingen niets met elkaar te ma ken. Het was de trotse mede deling van De Bruin dat Ne derland in 1991 de finale van de prestigieuze World League wilde organiseren, die de door slag gaf. Onverenigbaar Prestige en financieel gewin ging boven sportief succes. In de ogen van topsporter Murp hy onverenigbaar. Niet omdat FOTO: SP De Bruin hem in dat streven buitenspel had gehouden, maar omdat de voorzitter klakkeloos was voorbijgegaan aan de mogelijkheid het EK voor dames binnen de'grenzen te halen. Eind april werd be kend dat Zweden de organisa tie teruggaf. Murphy wilde dat toernooi. Hij zag er de uitgelezen kans in de kwalificatie voor de Olympische Spelen van Barce lona '92 af te dwingen, temeer omdat ook de verliezende fi nalist zeker werd van een tic ket. De Bruin en Bakker von- den het EK een financieel ha chelijke zaak. Zij gingen ge ringschattend voorbij aan de argumenten van Murphy. De bondscoach herinnerde het tweetal aan het EK in '85, dat door de damesploeg was ge schraagd en gered. Bij de heren resteerde slechts de bla mage van een miljoen gulden verlies aan voorbereiding door onderlinge ruzies en de tiende (van twaalf) plaats. Dat telde niet. De organisaties van d£ World League-finales en eventueel van het olympisch kwalifica tietoernooi bij de heren kregen voorrang. Op financiële gron den. De NeVoBo deed geen poging het EK dames binnen te halen. Dat ging naar Italië, nota bene de grootste concur rent van de Oranje-ploeg. Murphy was gepikeerd. Te meer omdat hij zijn licht had opgestoken bij een sportmar ketingbureau en geleerd had dat de organisatie een fluitje van een cent was geweest. „Acht sponsors van zestig mil le, zes sponsors van tachtig mille, en het was rond ge weest. De bond weigerde zelfs de mogelijkheden te onderzoe ken. De dames werden ander maal het siefkindje". Evaluatie Murphy trok zijn conclusies. In de evaluatie van de turbu lente ontwikkelingen bij de heren bedankte hij voor zijn functie als technisch directeur. De Bruin vroeg om een schrif telijke bevestiging. Die lag een dag later op zijn bureau. Ruim op tijd om te voldoen aan de opzegtermijn van drie maan den, waarvan de deadline op 1 november lag. In de daarop volgende dagen ontruimde Murphy al zijn bureau in op het bondskantoor in Woerden. Toch volgde er min of meer een verzoening. Op instignatie van de bestuursleden Amesz en Verrips. Na een gesprek zette Murphy de deur weer op een kier. En sloeg die hard dicht na de solo van De Bruin met betrekking tot de trans fersommen voor Blangé en Grabert. De voorzitter vroeg 25.000 dollar de man voor de overgang naar het Italiaanse Catania. Zonder overleg met wie dan ook. Kort daarvoor had Murphy beide spelers telefonisch be dankt voor hun verdiensten voor Oranje. Ook De Bruin had in Amstelveen nog gerept over doorbetaling van salaris sen van de spelers tot 1 no vember. In China was hij 180 graden gedraaid. Murphy voelde zich voor gek gezet en handhaafde zijn ontslagaan vrage. In zijn visie zijn het niet louter incidenten, die zijn vertrek hebben versneld, maar kent de bond een structureel pro bleem. Bij zijn aantreding in '85 was het beleidsveld over zichtelijk. Vijf iaar later we melt het van de commissies. Er is een sponsor met gezag hebbende stem, een marke ting-contract met TSM, een stichting Topvolleybal Neder land met als bestuursleden De Bruin en Bakker, een World League-commissie. Gebleven zijn een dagelijks bestuur, een hoofdbestuur, een commissie voor Eredivisie en Nationale Teams. Voor Murphy is het onduide lijk op welke plaats het beleid wordt voorbereid en door wie het wordt goedgekeurd. Wel is hem inmiddels duidelijk dat zijn eigen rol is onderge sneeuwd. Verloren voor het nationale volleybal is hij niet. Zeker niet. Hij wil doorgaan als coach van de damesploeg. De speelsters willen niets lie ver. Hij zelf heeft in de tussen tijd ervaren dat er niets gaat boven een plaats op de bank. Als coach. Basketbaltitel junioren Italië GRONINGEN De Italiaan se basketbaljunioren hebben de Europese titel veroverd. De Zuideuropeanen verrasten za terdagavond in de Evenemen tenhal in Groningen de Russi sche leeftijdsgenoten met 92-79 (44-40). De Nederlandse ieugd won een van de acht wedstrij den en werd tiende. De Italiaanse ploeg was in Groningen niet alleen de best geklede ploeg, maar speelde in de finale tegen de Sovjetunie fespierd basketbal. Het hield e Italiaanse traditie van een fysiek sterke verdediging bij zonder levend. De Russen ke ken vrijwel de gehele wed strijd tegen een achterstand aan en liepen met open ogen in de trucs van de Italianen. Dat resulteerde in een grote foutenlast van de Russen en dat werd de ploeg fataal. Van afstand was het schot van de Sovjetploeg beter. Olbrekjt en Koedelin lieten met grote regelmaat driepunters door het netje glijden. Koedelin scoorde vijf op acht, Olbrekit vier op negen. Zijn vertrek met vijf persoonlijke fouten was dodelijk. Italië zocht het meer in tweepunters, in inside scores, onder het bord. Boven dien pakte de ploeg meer re bounds dan de tegenstander (50-44) en leed de ploeg min der balverlies (11-15). Titelverdediger Joegoslavië kwam niet verder dan de vijf de plaats. Op die plaats had coach Harrewijn met zijn ploeg gegokt. Het werd een enorme afknapper, een decep tie van jewelste. De ploeg werd regelmatig geveegd, door Italië in de tweede wedstrijd zelfs met 44 punten. Harrewijn had vijf lange man nen tot zijn beschikking, maar miste een spelverdeler van enige kwaliteit en beweeglijke forwards. De ploeg won vrij dag zijn enige wedstrijd, de kruiswedstrijd tegen Tsjecho- slowakije. Door die zege stond het op de slotdag wederom te genover de Turken, in de strijd om de negende stek. An dermaal werd Oranje versla gen. Op de openingsdag met drie punten, zaterdag met twe«( (61-63).

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13