•addams dreigement ervult Van den Broek Inet grote afschuw KUWAYJ" Roep om strafmaatregelen kan overweldigend worden Giro 55055 JITENLAND BINNENLAND SaidaeSoutatit ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1990 PAGINA 7 Jog meer Iraakse Inkers in Jemen "pNDEN/ADEN Groot-Brittan- heeft gisteren gemeld dat een lakse tanker olie gelost heeft in Jen, de economische hoofdstad van men, ondanks het handelsembargo li de Verenigde Naties tegen Bagh- Volgens de Britse minister van !|tenlandse zaken, Douglas Hurd, ift de Iraakse tanker Ain-Zaleh op «augustus de olie overgeladen op de jfinaderij van Aden. Volgens Hurd Ier nog een Iraakse tanker in de iren van Aden en zijn er nog drie ^le Golf op weg naar Jemen. „Deze tadel moet stilgelegd worden. Deze Tidel is onwettig gezien de VN-re- «tie", aldus Hurd. Irak en Kuwayt sportief gescheiden PEKING Irak en Kuwayt nemen sportief gescheiden deel aan de Aziatische Spelen, die op 22 september in de Chinese hoofdstad Pe king beginnen. Hoewel Kuwayt door Irak on der de voet is gelopen en het oliestaatje aan de Golf volgens de regering in Baghdad niet meer bestaat, wordt er wel een selectie afgevaardigd naar China. „We zullen er zijn", verklaarde de Kuwaytse ambassadeur Shukri naser al-Shraim gisteren in Peking. „Dat besluit hebben we al voor de invasie genomen en daar houden we ons aan. Gelukkig .trainden veel van onze atle ten tijdens de overval door Irak in het buiten land"; Zijn minister van buitenlandse zaken had eerder laten weten, dat Kuwayt onder geen beding aan de Spelen zou meedoen onder Iraakse vlag. Wereldwijd demonstraties voor Iraakse leider Husayn AMSTERDAM Ongeveer 10.000 Palestijnen hebben gisteren in Jeruzalem gedemonstreerd voor de Iraakse leider Saddam Husayn en te gen de stationering van Amerikaanse strijd krachten in de Golf. Ook in Nederland, de Sov jetunie en Bangladesh kwam het, zij het op kleinere schaal, tot dergelijke betogingen. En kele tientallen Arabieren hadden zich voor het -Amerikaanse consulaat aan het Musemplein in Amsterdam verzameld. „Hoewel de demonstra tie officieel niet betiteld mag worden als een pro-Saddam Hussayn-demonstratie", aldus or ganisator A. Takidin, „sta ik achter hem en vol gens mij ook tachtig procent van de Arabie ren". Tijdens de demonstratie werd ook een niet- ondertekende tegenverklaring uitgedeeld In Amsterdam demonstreerden slechts tientallen Arabieren tegen de Ame- waarin stond: „Amerika wij zijn trots op je. De rikaanse 'agressie' in het Midden-Oosten. FOTO: anp Nederlanders zijn dankbaar". Joodse vredesbeweging veroordeelt steun PLO DEN HAAG De Nederlandse afdeling van het Internationaal Centrum voor Vrede in het Midden-Oosten (ICPME) veroordeelt de steun van de PLO aan de agressieve plannen van de Iraakse president Saddam Husayn. „Door de dictator van Baghdad te omhelzen draagt de PLO het vredesinitiatief ten grave en herstelt zij klaarblijkelijk in ere haar aloude handvest dat de vernietiging van de staat Israël beoogt", aldus ICPME-Nederland, waarvan burgemees ter Ed van Thijn van Amsterdam voorzitter en D66-senator Hanneke Gelderblom secretaris is. De joodse vredesbeweging vindt het onbegrij pelijk dat er in het Palestijnse kamp mensen zijn die denken dat hun gerechtvaardigde ei sen voor zelfbestuur ook maar enige kans van slagen hebben als Husayn het in het Midden- Oosten voor het zeggen zouden krijgen. 3 y-«a:c Si'an Pa'«4 v >v Marotto GfCAt-SrittawH 'PCCaf-er Palts 'v SUUn '•hV Hc:S' Paleis i Hotel i Airbassadei Y' B BCanad» Hong«1Jt■Pctai - Jtftnm ■Nooowgen 1 -v-BHs* ~r «V ZtüMrtrnd FrtnMpt Nederland fyai Heter Rsgercy i Pa ace Hc'.tl rtwratoftf* 'T* X 'uchthawn rzicht van de ambassades in Kuwayt-stad. DEN HAAG Minister Van den Broek van bui tenlandse zaken heeft gis teravond met grote af schuw gereageerd op het dreigement van Irak dat er westerse gijzelaars zul len worden doodgescho ten in geval van een mili taire aanval op het land. Volgens de Nederlandse be windsman is dat dreigement een teken hoe weinig men kan afgaan op uitspraken van de Iraakse autoriteiten. Van den Broek wees erop dat president Saddam Husayn tot dusver steeds heeft gezegd dat hij de buitenlanders in zijn land als gasten beschouwde, wier vei ligheid hem zeer ter harte ging- De minister zag overigens geen aanleiding te veronder stellen dat Nederlanders in Kuwayt of Irak direct gevaar liepen. „Er zijn geen bedrei gingen rechtstreeks in hun richting geuit". Maar de be windsman wachtte wel in gro te spanning op enig bericht over de mogelijke sluiting van de eigen ambassade. Gister avond was er nog geen sprake van een belegering van de Ne derlandse missie. Andere ambassades waren toen wel al geruime tijd om singeld door Iraakse troepen. Van den Broek: „Mijn indruk is dat men doende is de ko mende 24 uur het werk in alle ambassades praktisch onmoge lijk te maken". Als dat gebeurt zullen ook de Nederlandse di plomaten hun ambassade moeten verlaten. Van den Broek zei andere personen in Kuwayt-stad bereid gevonden te hebben de contacten met de Nederlandse kolonie veilig te stellen. De diplomatieke missie van ons land in Kuwayt werd gis teravond nog gevormd door ambassadeur drs. J. Veling, ambassadesecretaris mr J.F.M.A. Damoiseaux, diens vrouw en twee kinderen en attaché C.P. van Hese. De ge zinnen van van Damoiseaux en Van Hese hebben geen ge bruik willen maken van de mogelijkheid om van Kuwayt naar Baghdad te reizen, om zo het land eventueel te kunnen verlaten. Zij hebben vrijwillig besloten uit solidariteit met hun mannen en vaders in Ku wayt te blijven. Minister Van den Broek ver telde dat zo'n zeven landgeno ten vanuit Kuwayt met twee konvooien auto's waren ver trokken in de richting van Baghdad. Het was niet bekend of deze mensen de grens met Jordanië of Turkije hebben, bereikt. Van den Broek achtte de kansen dat de Nederlanders op deze wijze de grens over zouden komen, niet zo groot, ook gezien de ervaringen van burgers van andere landen. Volgens het crisiscentrum van het ministerie van buitenland se zaken bevinden zich thans nog 74 Nederlanders in Ku wayt. Tot nu toe werd het ge tal van 84 aangehouden. Tegen geweld De Nederlandse regering blijft vooralsnog tegen het gebruik van geweld jegens Irak. Als echter de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zou be sluiten 'beperkt geweld' toe te staan om de handelsboycot te gen Irak kracht bij te zetten, wil Nederland zich daaraan niet onttrekken. Er is dan wel een apart kabinetsbesluit no dig om de lijn van de Veilig heidsraad te volgen, zo ver kondigde minister Van den Broek gisteren tijdens een spoedoverleg over de Golfcri sis met de kamercommissies voor defensie en buitenlandse zaken. Zijn mening werd door vertegenwoordigers van alle fracties behalve die van Groen Links gedeeld. Groen Links toonde zich enkele weken ge leden al tegenstander van het sturen van schepen en troepen naar de Golf omdat dit volgens de fractie eerder oorlogsbevor- derend dan oorlogsvoorko- mend is. De vrouw van de Nederlandse ambassadeur in Irak, M. van Dam, is gisteren met haar drie kinderen op Schiphol teruggekeerd. Ook mevrouw De Leeuw, echtgenote van de assistent kanselier, keerde terug. Allen kwamen met een vlucht van Royal Jordanian Airlines uit Amman. foto: anp Van den Broek stak zijn be zwaren tegen militair ingrij pen overigens niet onder stoe len of banken. „Alle mogelijk heden moeten onderzocht blij ven worden om escalatie van het conflict en gebruik van militair geweld te voorko- Minister Ter Beek van defen sie deelde mee dat het kabinet hoogstwaarschijnlijk aanstaan de maandagavond zal beslui ten of het bevoorradingsschip Hr. Ms. Zuiderkruis de twee Nederlandse fregatten Witte de With en Pieter Florisz ach terna zal reizen naar de Golf. Bepalend voor dit besluit is de uitkomst van het overleg dat de militaire stafchefs van de negen WEU-landen Westeu ro pese Unie) maandag voeren over de samenwerking tussen de Westeuropese marinesche pen die naar de Golf op weg zijn. Israël: „Jerreur is lerste doel an Saddam IRUZALEM Niet een re- lrechte oorlog in de Golf, lar terreur zal de volgende ip van Saddam Husayn zijn. e terreur zal zich in de eer- plaats richten op doeken in ddam-vijandige Arabische iten, zoals Syrië, Egypte en udiarabië. Deze overtuiging nt steeds meer terrein in ingen van het Israëlische le- r en bij hoge regeringsfunc- narissen in Jeruzalem. „Het zijn enige mogelijkheid", al- s een zegsman, „maar hij u liever Arabische doelen tkiezen dan Amerikaanse of •aëlische". De verwachting t terreur als wapen in de Dlfcrisis gebruikt gaat wor- n is gebaseerd op de concen- itie van PLO-manschappen Baghdad. Na de omstreden fdesverklaring van PLO- der Arafat zou de Iraakse ofdstad het nieuwe hoofd kwartier van de PLO gewor- n zijn. Volgens de Israëli- he krant The Jeruzalem Post schikt de Palestijnse Bevrij- ;n lgsbeweging in Irak over lSS .000 man. Volgens de Israëli- he kolonel Ahora Levran is kans op een gasaanval van- t Irak „erg klein". ONDANKS VERHARDING VAN STANDPUNTEN AMERIKAANSE BURGERS WASHINGTON „Ame rika gegijzeld!'. Met deze woorden werden de Ame rikaanse televisiekijkers elke avond begroet gedu rende de 444 dagen dat Amerikaanse diplomaten gevangen gehouden wer den door ayatollah Kho meini. Vandaag, tien jaar en twee presidenten later, ziet George Bush zich geconfronteerd met een probleem dat herinnert aan dat wat Jimmy Carter ten val bracht: Amerikaanse bur gers in gevaar in de Golf. Dit maal is Amerika echter niet de enige natie die haar burgers gebruikt ziet als politieke pionnen. Van 4 november 1979 tot hij 14 maanden later aftrad speelde Carters overmogen de 52 land- gënoten die in Iran werden vastgehouden los te krijgen hem parten. Vanaf het begin wisten hij en zijn adviseurs hoe moeilijk het zou zijn een reddingsoperatie op touw te zetten in het hart van de Iraanse hoofdstad, bijna 14.000 kilometer van Amerika. Het was de angst dat een aantal van de gijzelaars gedood zou worden die de president er in april 1980 toe bracht een wan hopige reddingspoging te on dernemen. De mislukking daarvan in de Iraanse woestijn bevestigde de eerdere beden kingen. Ronald Reagan, Carters opvol ger, pochte dat hij vergelding zou eisen voor terroristische daden tegen Amerikanen in het buitenland. Maar zoals duidelijk werd in Libanon had hij geen betere oplossingen, militair of diplomatiek, om de vrijheid van gegijzelde Ameri kanen te bewerkstelligen. De moeilijkheden van presi dent Bush worden nog ver groot door de verklaring van Irak dat het lot van de Ameri kanen en andere buitenlan ders gekoppeld zal worden aan elke vorm van miltaire actie tegen belangrijke Iraakse mili taire doelen. Zich wel bewust van zijn moeilijke positie, pro beerde Bush een tijdlang te ontkennen wat steeds duidelij ker werd: dat president Sad dam bereid is de buitenlan ders, en vooral Amerikanen, die hij in zijn greep heeft maximaal te benutten. Bush' ontkenningstactiek moest de aanvang van een nieuwe gijzelaarscrisis die ge paard zou gaan met de roep van het Amerikaanse volk om harde actie vertragen, zo niet voorkomen. Maar zoals al eerder is gebeurd mislukte dit door de onverzadigbare sensa- tielust van de televisie, die on der meer interviews uitzond met Amerikaanse burgers die in het vijandige Baghdad in de knel zitten. Het is echter mogelijk dat Bush meer flexibel is dan zijn voorgangers, ondanks het feit dat de Amerikaanse beeldbuis dagelijks een potentiële trage die schildert. In de jaren tach tig werd de mythe ontkracht dat de Amerikanen op de één of andere manier immuun wa ren voor het terrorisme en de persoonlijke kwetsbaarheid waaraan de Westeuropeanen en mensen uit het Midden- Oosten al lang gewend geraakt waren. Beloften om op een ef fectieve wijze met het terroris me af te rekenen werden niet ingelost. De Amerikanen raak ten langzamerhand gehard te gen gewelddaden en werden alleen nog maar diep geraakt door nieuwigheden, zoals de gruwelijke beelden vorig jaar van de ophanging van de Amerikaanse kolonel van de marine William Higgins in Li banon. In oktober 1986 hoorde het Amerikaanse volk ook dat hun kampioen in het gevecht tegen terrorisme, president Reagan, een oplichter geweest was. Terwijl hij naar de bui tenwereld toe weigerde te on derhandelen met terroristen, had hij dat toch gedaan. Zo verkocht hij stiekem wapens aan Iran in ruil voor vage be loften over de vrijlating van de Amerikaanse gijzelaars in Libanon. Als gevolg van de desillusie over de mogelijkheid van effectieve Amerikaanse actie maakte de publieke opi nie een totale ommezwaai. Toen in januari 1987 drie Amerikaanse staatsburgers werden opgepakt in Bayrut, werd niet om een militair in grijpen geroepen. In plaats daarvan klonk de vraag: „Waarom waren die Amerika nen daar?" Deze verharding van de stand punten betekent niet dat de el lende van hun landgenoten de Amerikanen koud laat. Bush zou nog steeds voortgestuwd kunnen worden door twee conflicterende vloedgolven binnen de publieke opinie, waarvan de één vraagt hard uit te halen naar Irak en de ander militaire actie wil uit sluiten. Als de Amerikaanse gijzelaars iets overkomt kan de roep om strafmaatregelen wel eens overweldigend worden. Ongelukkige manier Begaat Irak echter niet die domheid, dan komt Bush wel licht tot de slotsom dat de ge middelde Amerikaan zijn ge vangen landgenoten niet ziet als een symbool van Ameri kaanse onmacht, maar als in dividuen die op een ongeluk kige manier vast zijn komen te zitten in een potentiële oorlog. Bush zou het vertrouwen van het Amerikaanse volk om hem te laten handelen zoals hij dat het beste acht, kunnen waar maken. President Saddam Husayn heeft nieuw voedsel gegeven aan Bush' pogingen de Iraakse dictator af te beelden als een vijand van de rest van de we reld. Het is essentieel voor de Amerikaanse stellingname dat de Amerikanen niet speciaal uitgekozen zijn voor Saddams 'gastvrijheid'. Op dit punt moet ook de nadruk liggen bij de westerse, voorwaar mondi- JN679 Enkele uren voor de „Astra" de haven van Cadiz zal innenlopen, verandert het weer snel. De lucht betrekt en flui- md giert de wind door het want. Snel worden de zeilen gereefd t Larry laat het roer wenden, want bij zo'n hoge zee is het on- ogelijk de haven binnen te lopen. De „Astra" blijft buitengaats n slingert hevig. Maar de opvarenden vinden het niet zo erg. De torm zal wel gauw bedaren en bovendien is het de laatste we ten zo warm geweest, dat deze afwisseling iedereen welkom is. Mona gaat ook aan dek om een luchtje te scheppen. Er komt zo nu en dan wel een zeetje over, maar Mona is een sportief meisje en ze kan er wel tegen. Door het loeien van de wind hoort ze echter niet, dat Larry van de brug af haar toeschreeuwt: ,,Ga naar binnen, Mona! Het is te gevaarlijk aan dek!" Te laat! Een hoge golf tilt de „Astra" op, het schip smakt weer neer en brui send stort het schuimende water over dek. Een gill En Mona slaat over de verschansing in zee. Gironummer voor vluchtelingen DEN HAAG Vier sa- menwerkende hulpverle ningsorganisaties hebben besloten een gezamenlijk gironummer (555) open te stellen voor hulp aan mensen die massaal de grens tussen Irak en Jor danië oversteken om van daar uit naar hun vader land terug te keren. Mensen in Nood, Het Neder landse Rode Kruis, de Stich ting Oecumenische Hulp en Unicef zullen via hun zuster organisaties in Jordanië geld en goederen zenden om de grote stroom op te vangen en te verzorgen. Nederland heeft twee miljoen gulden beschikbaar gesteld voor hulp aan vluchtelingen uit Irak. De helft van het be drag, een miljoen gulden, komt ten goede aan een initia tief van de Europese Gemeen schap om Egypte en Jordanië te helpen bij de opvang en het vervoer van de vluchtelingen. De resterende een miljoen gul den van Nederland is gereser veerd voor ondersteuning van noodhulpacties die organisaties voorbereiden. Volgens het mi nisterie van buitenlandse za ken lopen de schattingen over het aantal vluchtelingen in Jordanië uiteen van 70.000 tot 150.000. Tienduizenden zitten vast in de Jordaanse haven plaats Aqaba, waar een gebrek aan water, voedsel en medi sche en sanitaire voorzienin- ale strategie. Nu een ongeëve naard aantal landen zich aan eengesloten heeft om zijn eco nomie de das om te doen, pro beert de Iraakse dictator hen te verdelen. De selectieve vrij lating van gijzelaars, op grond van nationaliteit, is een krach tig wapen om de vastberaden heid van de landen die zich te gen hem geschaard hebben te verzwakken. Geen enkel land kan zijn bur gers vragen te weigeren als zij de kans krijgen om naar huis te gaan. Elk land moet echter ook begrijpen wat nog meer op het spel staat: de levens van onschuldige burgers worden tactisch gemanipuleerd door de man die niet geschroomd heeft tegen de inzet van gifgas, op zeer grote schaal, tegen Iran en tegen zijn eigen Kur- dische bevolking. De giize- laarscrisis van nu moet ieder een er aan herinneren wat Irak nog meer in petto kan hebben voor zijn vijanden wanneer de wereld geen aan eengesloten front maakt tegen president Saddam. ROBERT HUNTER (c) The Times De auteur is vice-president van het 'Centre for Strategic and International Studies'. Conferentie van VN over verbod van chemische wapens maanden opgeschort GENÈVE De conferentie van de Verenigde Naties (VN) in Genève over een verbod op chemische wapens is gisteren verdaagd. De onderhandelingen, waar aan delegaties uit veertig lan den deelnamen, hebben drie maanden geduurd. Afgespro ken is dat ze in januari zullen worden hervat. Begin van dit jaar leek een doorbraak in Ge nève mogelijk maar later raakten de onderhandelingen in een impasse. De Golfcrisis van dit moment, waarbij Irak dreigt chemische wapens in te zetten, heeft de teleurstellende uitkomst in Genève schijnbaar niet beïn- Doorlopende expositie in Diaconessenhuis LEIDEN Het Diacones senhuis begint in septem ber met een doorlopende expositie. Het ziekenhuis wil het verblijf van de pa tiënten en bezoekers hier mee opvrolijken. Kunste naars wordt de kans gege ven hun „kunsten" aan het publiek te tonen. Het is de bedoeling dat elke zes weken een andere kunstenaar exposeert. De eerste tentoonstelling van aquarellen en sepia's begint donderdag 6 september en duurt tot en met dinsdag 16 oktober. Kunstenaar is de KNO-arts A. Philipszoon uit Voorburg. De expositie bestaat onder meer uit reistekeningen die hij heeft gemaakt tijdens zijn verblijf in Toscane, Flo rence en Parijs Ook de Am sterdamse St. Nicolaaskerk en de Wassenaarse Slag kriigen in zijn werken de aandacht. De expositie is te bezichtigen in de onlangs gerenoveerde gang, gelegen op de eerste verdie ping tussen de entreehal en de verpleegafdelingen. Dat kan dagelijks te bezichtigen van acht uur 's ochtends tot acht uur 's avonds. Franse avond op Arsenaalplein LEIDEN Om de Jeu de Boulesport wat meer bekertd- heid te geven, houdt de Jeu de Boulevereniging 'Heleboule' vanavond een „Franse avond" op het Arsenaalplein. Tiidens deze avond kunnen belang stellenden op het plein van vijf tot elf uur het traditionele Franse straatspel uitproberen en daarnaast genieten van de Franse muziek en hapjes. Het plein tussen LAK-theater en café de Grote Beer wordt op gefleurd met oude, antieke Ci- troëns. Astma Fonds bank 70.70.70.120

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7