)liecrisis speelt <okker in de kaart Beurzen herstellen zich Tanken in Duitsland steeds voordeliger itzonderingstoestand l woonsteden Zuid-Afrika Pyromaan houdt huis in Antwerpse haven NENLAND HaidóQ Soutont ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1990 PAGINA 5 R: monument voor tio irande predikant In de Oostduitse stad Zeitz and monument opgericht voor de al ant Oskar Brüsewitz die zich augustus 1976 uit protest tegen iriminatie van de christenen in R in brand stak. De rode zand- zuil met het opschrift 'Qskar vitz, 18 augustus 1976' staat op meters van de plek waar de ant zich in zijn auto met benzi- irgoot en vervolgens in brand lij werd zwaar gewond overge- naar een ziekenhuis, waar hij lagen later overleed. Aan zijn ad hij borden bevestigd met de iften: 'Kerken klagen commu- aan' en 'Richt deze jeugd niet ide'. Tadzjikistan ook 'soeverein' MOSKOU Het parlement van de Sovjet-republiek Tadzji kistan, in Centraal-Azie, heeft gisteren een soevereiniteitsver klaring aangenomen. Volgens deze verklaring staan de wetten van de republiek boven die van de Sovjetunie. Het besluit on dergraaft pogingen van het cen trale gezag in Moskou om met een nieuw unie-verdrag de poli tieke en economische relaties tussen Moskou en de 15 Sovjet republieken te regelen. Het par lement van Tadzjikistan volgt op besluiten die eerder deze week in andere republieken zijn genomen. Oeral: explosie chemische fabriek MOSKOU Meer dan honderd personen zijn gewond geraakt door een explosie in een chemische fabriek in Oefa, een stad in de Oeral in de Sovjetunie. Het merendeel van de gewonden is met ernstige brand wonden en/of vergiftigingsverschijnselen in ziekenhuizen opgenomen. De eerste ont ploffing deed zich voor in een opslagplaats van aceton-fenol. Vervolgens explodeerden ook andere gebouwen op het fabriekster rein. Bijna alle gewonden zijn brandweer mannen die probeerden het vuur te bestrij den. Omdat giftige produkten van de che mische fabriek in de rivier Oefimka terecht kwamen, zijn momenteel zeshonderddui zend inwoners van Oefa verstoken van wa- Haarscheuren bij Britse Boeings LONDEN De luchtvaartmaat schappij British Airways houdt haar zeven Boeing 767 vliegtuigen aan de grond, omdat tijdens routine-onder houd bij zes van de vliegtuigen haar scheuren zijn ontdekt in de ophan ging van de motorgondels aan de vleugels. De verbindingen in de Brit se vliegtuigen zouden enig in hun soort zijn, omdat ze speciaal zijn ge maakt voor motoren van het Britse bedrijf Rolls-Royce PLC. Een jumbo jet van Olympic Airways is gisteren een 150 kg wegend onderdeel van een motor verloren boven Athene. Het brokstuk stortte neer in een bui tenwijk van de Griekse hoofdstad. Niemand liep verwondingen op. Autovignet op Waalse autoweg? BRUSSEL In Belgie wordt weer eens gepraat over de in voering van een autowegenvig net. Maar dit keer op regionale in plaats van op nationale schaal. Amand Dalem, de Waal se gewestminister van finan ciën, begroting en transport, heeft het idee gelanceerd om de gebruikers van de Waalse auto wegen te verplichten een vignet te kopen. De gewestminister zegt dat Wallonië het onder houd van de wegen niet langer kan betalen. Maar Dalem wil geen tolheffing op de Waalse wegen. Dat leidt maar tot files, zo zegt hij. Amerikaanse dollar iets omhoog AMSTERDAM De Ameri- kaanse dollar heeft kans ge zien zich te herstellen van het dieptepunt van 1,7400 aan het slot van de handel van donderdag. De slotkoers van gisteren bedroeg f 1,7460. De dollar wist in de loop van de dag een niveau van 1,7535 te bereiken, maar kon dat peil niet vast houden. De hogere koers is een gevolg van de geringe daling van de olieprijzen. Bovendien werd in de middag bekendgemaakt dat het eerder opgegeven percenta ge van 1,2 van de groei van de Amerikaanse economie in het tweede kwartaal niet is gewij zigd. De dollarkoers kon gisteren bo vendien stijgen omdat er dol lars werden gekocht. Niemand wil maandag zonder dollars zit ten als er in het weekeinde een oorlog in het Midden-Oosten uitbreekt. Komt het tot een treffen, dan zal de dollar zeker in koers stijgen, ook al blijken de Zwitserse frank en het pond sterling de functie van de dol lar als veilige belegging in ban ge tijden te hebben overgeno- TERDAM Fokkers iciële topman E. J. irkoorn ligt niet di- wakker van de Golf- De olieprijsstijging Fokker in de kaart, eent hij. ,,De gestegen dstofprijzen zijn lastig luchtvaartmaat- ipijen, maar zullen de zaak van het vliegen moderne vliegtuigen ri maar vergroten". aag brandstofverbruik is erk punt van de nieuwe irvliegtuigen. Zodoende tert de concurrentieposi- - de Fokker 50 en de Fokker 100 door de hogere ke- rosineprijzen, zo heeft Neder- koorn gisteren verklaard in een toelichting op de halfjaar cijfers. Fokker heeft zijn nettowinst in de eerste zes maanden van het jaar zien toenemen van f 14,08 miljoen tot 41,91 mil joen. Daarin is een incidentele boekwinst van 10 miljoen be grepen uit de verkoop van vijftig procent van de aande len van Aircraft Financing Trading. Nederkoorn sluit een verdub beling van de winst over 1989 niet uit. Toen boekte Fokker een nettoresultaat van f 42,44 miljoen. Net als vorig jaar zal de onderneming in de tweede helft van het jaar meer vlieg tuigen afleveren dan in de eerste helft. Van de lage dollarkoers heeft Fokker voorlopig geen last. „Of de dollar hoog gaat of laag maakt geen verschil, dit jaar niet en ook niet in de loop van het volgend jaar. Maar we zou den natuurlijk vrolijker zijn met een hele hoge dollar". Pas als de dollar lang op een lage koers blijft, komt de winst van de vliegtuigfabrikant on der druk te staan. Op korte termijn kan Fokker een deel van de koersdaling opvangen, doordat in de leveringscon tracten clausules zijn opgeno men voor doorberekening van kostenstijgingen die het gevolg zijn van inflatie. Bij de Fokker 50 ondervindt Fokker vooral concurrentie van Europese fa brikanten die gelijke proble men hebben met de dollar koers. Bij de Fokker 100 heeft het bedrijf te maken met Boeing en McDonnell-Douglas als concurrenten, die het voor deel van de lage dollar heb ben. De belangrijkste oorzaak van de winststijging in het eerste halfjaar zit in het renteresul taat; dat is verbeterd van 40,31 miljoen negatief tot 23,29 miljoen negatief. De rentebaten zijn toegenomen van 1,18 miljoen tot 5,57 miljoen en' de rentelasten zijn afgenomen van 41,49 miljoen tot 28,86 miljoen. E.J. Nederkoorn, lid van de raad van bestuur van Fokker. ,,A.NNESBURG -Afrika heeft gisteren taal 27 zwarte woon- i rond Johannes- waaronder de agglo- itie van Soweto, tot stgebieden verklaard. etekent onder meer dat gebieden voortaan het n van wapens als speren. ifrikaanse regering heeft nee in de betrokken regio praktisch weer de noodtoe stand uitgeroepen, zoals die tussen 1986 en 1990 in het ge hele land van kracht was. De maatregel van de Zuidafri- kaanse autoriteiten is bedoeld om de gewelddadige gevech ten tegen te gaan die sinds 13 augustus tussen de strijders van het ANC en van de Inkat- ha in de zwarte woonsteden worden gevoerd. Daarbij zijn tot nu toe al 500 doden geval len. Het ministerie van defen sie van Zuid-Afrika heeft te vens reservisten gemobiliseerd die de met aanzienlijk grotere bevoegdheden toegeruste poli tie moeten helpen nieuwe bloedbaden te voorkomen. De nieuwe maatregelen betreffen de woonsteden Soweto, Dob- sonville, Katlehong, Thokoza en Vosloorus, Evaton, Sebo- keng en Kagiso. De leider van het Afrikaanse Nationale Con gres (ANC), Nelson Mandela, noemt de noodmaatregelen van de Zuidafrikaanse rege ring volledig overbodig. „Dit is zonder enige twijfel een terug keer naar de uitzonderingstoe stand in de betrokken gebie- KE EN WISKE DE KLEINE POSTRUITER DEN HAAG De aande lenkoersen op de effec tenbeurs van New York zijn gisteren over het alge meen flink omhoog ge gaan. De Dow Jones-in- dex van de dertig indus triële fondsen, die don derdag nog kelderde met bijna 77 punten, boekte een winst van 49,51 pun ten om te sluiten op 2532,93 punten. Niettemin was de index ongeveer 112 punten of 4,3 procent lager dan vorige week vrijdag. Al een kwartier na aanvang van de handel stond de beur sindex op een winst van 41 punten. Dat kwam doordat de economische groei van de VS over het eerste kwartaal bij de herziening ervan niet bleek te zijn veranderd. Weliswaar be droeg de groei een magere 1,2 procent, maar er was een neerwaartse herziening ver wacht. Ook de daling van de olieprijzen leverde een positie ve bijdrage aan de richting van de aandelenkoersen. Ook de effectenbeurzen in Eu ropa hebben zich gisteren we ten te herstellen van de forse dalingen van de aandelen koersen van de dagen ervoor. De beurshandelaren vonden het nog te vroeg om enthou siast over de stijging te zijn. Er hoeft maar iets te gebeuren in het Midden-Oosten en de koersen kunnen weer zakken, zo werd gezegd. De stijging van gisteren werd toegeschreven aan de hogere beurs van Tokyo, aan aanko pen op het lage koerspeil en aan de iets lagere olieprijzen. Het koersherstel op de beurs van Londen zwakte in de mid dag af toen bleek dat het ho ger geopende Wall Street toch weer wat afgleed. Het gemid delde koersverlies over de hele week heeft 4,16 procent bedragen. In Frankfurt verklaarde de handelaren dat de markt een of andere bodem heeft gevon den. Ze waagden zich niet aan een voorspelling voor de koersbewegingen in de ko mende week. Sinds de invasie van Irak in Kuwayt zijn de aandelenkoersen gemiddeld 17,6 procent omlaag gegaan. Op de beurs van Zuerich be reikten sommige fondsen een koersstijging van tien procent. Als dit weekeinde een militai re confrontatie in het Midden- Oosten uitblijft wordt de ko mende week fantastisch, aldus een handelaar. De koersdaling over de hele week bedroeg ge middeld 6,5 procent. Steenkamp Koningin Beatrix en prins Claus kijken lachend toe terwij! minister Dales bij Eerste- Kamervoorzitter Piet Steenkamp de versierselen omhangt die horen bij het commandeur schap in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Steenkamp kreeg de onderscheiding gisteren in de Ridderzaal tijdens de viering van het 175-jarig bestaan van de Eerste Kamer. ANTWERPEN In de haven van Antwerpen loopt een pyromaan rond. Dat is de stellige overtui ging van de gerechtelijke politie in de grootste Bel gische havenstad. De branden die de haven de afgelopen maanden hebben geteisterd moeten aangestoken zijn, zo meent men. De politie ontwerpt op dit moment plan nen om de brandstichter te pakken. De eerste verdachte brand da teert van 3 juli. Toen ging de stedelijke opslagplaats aan de d'Herbouvillekaai in vlammen op. Zes dagen later brandden de loodsen van Houtnatie Snauwaert aan dok 337 volle dig af. Op 14 juli ontstond er brand in een suikeropslag plaats van het bedrijf Noord natie. Op 23 juli werden de magazijnen van Ziegler aan het Kattendijkdok geheel ver nield en afgelopen woensdag was het de beurt aan de maga zijnen Marco Polo van Hesse- natie aan het vijfde havendok. De politie heeft inmiddels een systeem in de havenbranden ontdekt. Ze ontstaan meestal tijdens de schafttijden, bij het wisselen van de ploegen of even na het vertrek van de dagploegen uit de haven. De branden breken steeds uit in zeer grote magazijnen waar veel brandbaar materiaal ligt opgeslagen. Westduitse kerken wijzen abortusregeling regering af BONN De Rooms-Katholie- ke Kerk en de Evangelische Kerk in de Bondsrepubliek hebben zich gisteren gemengd in de discussie over de abor tusregeling in een verenigd Duitsland. In een gezamenlijke verklaring wijzen ze het voor stel van de regering-Kohl af waarin rekening wordt gehou den met de huidige regeling in de DDR. Die regeling, waarbij abortus tot in de twaalfde week is toegestaan, zou voor het DDR-gebied nog twee jaar na de eenwording gelden. De huidige DDR-regeling is on verenigbaar met de funda mentele overtuiging van het christelijke geloof en van de kerken, aldus beide kerken. Bovendien is ze in strijd met de Westduitse grondwet en de uitleg daarvan door het Con stitutioneel Gerechtshof uit 1975. Opvallend is dat de verklaring alleen door de Westduitse ker ken en niet ook door de ker ken in de DDR is uitgegeven. Een zegsman van de EKD ver klaarde dit door erop te wijzen dat het niet mogelijk was alle vier kerken op korte termijn om één tafel te krijgen. Aan het opstellen van de verkla ring, waarin veel over vrou wen wordt gesproken, heeft geen enkele vrouw meege werkt, zo meldt het prote stantse persbureau EPD. SPD: topgesprek De leiding van de sociaalde mocratische oppositiepartij (SPD) in de Bondsrepubliek wil met bondskanselier Hel mut Kohl (CDU) op korte ter mijn een topgesprek over de Duitse eenheid. Volgens een brief die SPD-leider Hans-Jo- chen Vogel gisteren op de kanselarij van Kohl in Bonn heeft laten bezorgen, bevinden de onderhandelingen met de DDR over het verdrag dat de politieke eenwording moet re gelen zich in een diepe crisis. Naar de mening van de SPD moet het topgesprek plaatsvin den voordat volgende week de voorgenomen parafering van het verdrag plaatsvindt. Ook de liberale FDP in Bonn is voorstander van een dergelijk topgesprek van de partijvoor- Andriessen dringt aan op zuiniger rijden DEN HAAG Minister Andriessen van economi sche zaken adviseert auto mobilisten zuiniger met brandstof om te springen. Ze kunnen dit doen door minder hard te rijden, te zorgen voor een juiste bandenspanning en door de raampjes gesloten te houden, om zo de lucht- weerstand van hun auto te verminderen. Andriessen schrijft dit in een brief aan Konsumenten Kon- takt, dat had aangedrongen op een prijsbeschikking voor ben zine, nu de literprijs van dit produkt de twee gulden begint te naderen. Volgens de minis ter is een dergelijke ingreep op basis van de Prijzenwet alleen mogelijk als een ontwikkeling van de inflatie dat noodzake lijk maakt. De verhoging van de prijzen van aardolieproduk- ten rechtvaardigen zo'n maat regel niet. Wel beloofde de mi nister bij de oliemaatschappij en aan te zullen dringen op een terughoudend prijzenbe- leid. (Van onze correspondent Rink Drost) BONN Ook voor auto rijders die wat verder van de Duitse grens wonen wordt het langzamerhand interessant een tankreisje naar de oosterburen te maken. Een liter benzine is in de Bondsrepubliek op het ogenblik minstens 35 cent goedkoper dan bij een vergelijkbaar service punt in Nederland. Voor een liter gelode super- benzine moet aan de meeste merk-zelfbedieningspompen in Duitsland 139,9 Pfennig worden betaald, omgerekend zo'n 158 cent. De prijs in Ne derland: 194 cent. Een liter loodvrije Eurosuper kost in Duitsland 129,9 Pfennig ofwel 146,8 cent, in Nederland 186 cent. Loodvrije Super-Plus kost in Duitsland 135,9 Pfen nig ofwel 153,6 cent, in Neder land 190 cent. Wie een auto rijdt die genoe gen neemt met de in Neder land vrijwel nergens verkrijg bare normale benzine is over de grens nog voordeliger uit. Een liter loodvrije normale benzine kost 124,9 Pfennig of wel 141,1 cent. Voor dieselrij ders is het prijsverschil tussen Duitsland en Nederland nau welijks interessant. Bij de om rekening van de prijzen in Ne derlands geld is uitgegaan van een wisselkoers van 113 cent voor 1 D-Mark. Net als in Nederland hebben de oliemaatschappijen In Duitsland in verband met de Golfcrisis prijsverhogingen doorgevoerd, een keer van 6 Pfennig en een keer van 4 Pfennig. De overheid houdt zich tot nu toe buiten de prijs vorming. In de afgelopen jaren hebben de maatschappijen vele keren prijsverhogingen aangekon digd en doorgevoerd, maar vrijwel steeds kon de verho ging geen stand houden. Dat komt door de moordende con currentie van pomphouders. In de Bondsrepubliek zijn on danks een ingrijpend sane ringsproces nog steeds te veel tankstations om alle exploitan ten een redeijk inkomen te ga randeren. De strijd om het marktaandeel doet meestal eerst de vrije-pomphouders de prijsverhogingen niet of slechts gedeltelijk overnemen, waarna de merkpomphouders met prijsverlagingen volgen. Een belangrijk deel van het verschil in benzineprijs tussen Nederland en Duitsland kan voorts worden verklaard uit de accijnzen waarmee de over- twee procent lager. Anders dan de Nederlandse heeft de Duitse regering twee jaar gele den, toen de benzineprijzen re latief uitgesproken laag waren, afgezien van een accijnsverho ging. Bovendien bevordert de overheid - met groot succes - door middel van een subsidie van 4 Pfennig per liter het ge bruik van loodvrije benzine.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5