ofi „Uitgummen, daar beginnen we niet meer aan" PVC uit verpakkingen. ort geding kritiek lanti- fismiddel OM eist meer geld voor opsporing van misdaad ortvliegtuigje stort ïer: vier gewonden Voedingsbond stopt met fiscale truc Tientallen mensen staan op wachtlijst longtransplantatie Landverovertje bij eb Rechtbank beveelt vrijlating asielzoeker gi JNENLAND CcidócSouotMlt zaterdag 25 augustus 1990 pagina 3 ofi ECHT De stichting for Life gaat een geding aanspannen 1 de HIV Vereniging veejle Nationale Commis- Aidsbestrijding el i&B), die haar gisteren idei >en beschuldigd van frik rgvuldigheid bij het met het anti- niddel Kemron. Vol- voorzitter W. Kamp de stichting zal Fight Life op alle punten rstificatie eisen, starei dat de kritiek onjuist is. nergens uit gebleken dat ,MC bereid zou zijn tot sa- verking. Evenmin hoeft deelfNO-rappoft over de zui- angeid van het middel te en afgewacht. De stich- orium. „We hebben al- uit zorgvuldigheid ook om een rapport ge- de »d. Maar daar hoeft niet worden gewacht", nties voor de blijvende likbaarheid van het mid- >n de voortgang van het zwirzoek zijn er volgens hem o, ipegelijk. De dagelijkse do- voor aidspatiënten (105 eden) is vele malen lager ie dosis die sommige leu- epatiënten nu krijgen a tien miljoen eenhe- Met de hoeveelheid voor leukemiepatiënt kunnen duizenden aidspatiënten len geholpen, aldus Kamp. estrijdt verder dat de pri- en de psychosociale op- van de patiënten niet en zijn gegarandeerd en het officiële onderzoek- [tocol nog niet klaar is. Het col is volgens Kamp be- lit jaar in samenwerking mderen al opgesteld door uisarts dr. H. Laane, die Ie grondstof voor Kemron ie VS naar Nederland gehaald. Kamp zei dat ia enkele detailwijzigin- alleen nog moet worden oppetikt. eerochtend zijn twee artsen baai nnen met intake-gesprek en bloedonderzoek bij bestipatiënten die mee willen t, kDe eerste dertig patiën- en zijn gisteravond vrijdaga- alkel al „op Kemron worden aneijt". ifgelopen vier dagen zijn estig aanvragen voor de spijtrekking van het middel engekomen en de telefoon rinkelen. Aanvankelijk len alleen patiënten ge en bij wie het natuurlijke iersysteem het zwaarst is etast. „Maar vanaf half mber kunnen we be- eken over iedere hoeveel- die we willen", aldus ginder banen :OOQ j gemeenten HAAG De werkgele- leid bij de gemeenten is g jaar sterk gedaald. Het iti'al volledige arbeidsplaat- j'p nam in 1989 af met ruim .j luizend. Vanaf 1982 zijn er '.547 arbeidsplaatsen ver- 1 gegaan, een inkrimping 15 procent, zo is gisteren eld door de Vereniging Nederlandse Gemeenten G). Volgens de VNG is het erkelijk dat de daling zich tzet, „omdat de gemeen- er vooral de laatste jaren ds meer taken bij hebben egen op de terreinen soci- vernieuwing, werkgele- leid en milieu". Als oorza- voor de inkrimping wor- ombuigingen, efficiëncy- tregelen en privatisering >emd. Consumptie stijgt met vier procent DEN HAAG Vergeleken met 1989 zijn de consumptieve bestedingen van gezinnen, ge corrigeerd voor prijsverande- ringen, in het tweede kwartaal van dit jaar met 4 procent ge stegen, zo blijkt uit gegevens van het CBS. Uitgaven aan duurzame goederen gaven de grootste stijging te zien (8 pro cent). Uitspringend zijn verder de stijging in de bestedingen voor kleding, woninginrich ting en elektronische artike len. Douane neemt huiden in beslag SCHIPHOL De douane op Schip hol heeft donderdag 87 pythonhuiden en 103 cervalhuiden afkomstig uit Afrika in beslag genomen. Dat ge beurde in samenwerking met de Al gemene Inspectie Dienst van het Mi nisterie van Landbouw en Visserij. De slangehuiden en de huiden van de cerval, een katachtig dier, mogen niet in Nederland worden ingevoerd omdat de dieren tot de beschermde diersoorten behoren. De douane ont dekte de huiden tijdens een routine- onderzoek toen een reiziger zijn na gezonden bagage kwam ophalen. De douane heeft tegen de betrokkene proces verbaal opgemaakt. Van ontucht verdachte pastoor aangehouden ROERMOND De 60-jarige pastoor P.J.V. van de Noord-Limburgse parochie Reuver- Offenbeek (gemeente Beesel) is gisteren aangehouden op verdenking van het ple gen van ontucht met twee vijfjarige meis jes. Dit heeft de Roermondse persofficier van justitie, mevrouw mr. E. van der Bijl, meegedeeld. Tegen de pastoor liep reeds een oriënterend onderzoek naar aanleiding van een klacht van de moeder van een van de meisjes. Volgens haar had zij de pastoor op heterdaad betrapt toen hij met haar dochtertje ontuchtige handelingen pleegde in de sacristie. Het kind had de avondmis bezocht. Toen het te lang weg bleef ging de moeder poolshoogte nemen. Afgelopen dinsdag deed een tweede moeder aangifte bij de politie. DEN HAAG Het Open baar Ministerie (OM) wil voortaan 40 procent van de politiecapaciteit en de politiebegroting besteden aan misdaadopspöring. inbraken zullen worden opge lost. Dit blijkt uit het Beleids plan van het Openbaar Minis terie voor de komende vijf jaar, dat waarschijnlijk in sep tember officieel wordt gepu bliceerd. Op dit moment besteedt de po litie slechts 15 procent van haar budget en haar capacitei ten aan opsporing en 65 pro cent aan het alledaagse politie werk zoals het handhaven van de openbare orde en veiligheid en de zorg voor het verkeer. In het voorstel van het OM liggen de verhoudingen straks anders. Opsporing (onder het •gezag van het ministerie van justitie) en handhaving van de openbare orde'(ministerie van binnenlandse zaken) krijgen dan ieder een aandeel van 40 procent. De resterende 20 pro cent gaat naar het overige po litiewerk, zoals adminstratie en opleidingen. In de nieuwe Politiewet, die nu nog in de maak is, krijgt het ministerie van justitie en dus het Openbaar Ministerie verregaande medezeggenschap in belangrijke beslissingen, zo als de begroting, het stellen van prioriteiten en de organi satie binnen de politie. Het OM wil daarvan gebruik ma ken door meer prioriteit voor opsporing van misdaad te vra gen. (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Voe- dingsbond-FNV zal „geen verdere activiteiten meer ontplooiien in de stichting KUL". De stichting blijft voorlopig echter wel be staan. Een woordvoerster van de bond heeft dit gis teren desgevraagd meege deeld. De stichting KUL (Kunst Uit Liefhebberij) werd in 1984 door de bond opgericht met als doel mensen met een laag in komen een fiscale aftrekpost van tweeduizend gulden te verschaffen. Het besluit om deze belastingtruc in de toe komst niet voort te zetten is het gevolg van een uitspraak van het Hof in Arnhem. De stichting KUL wist mensen met een laag inkomen jaren lang een aftrekpost te bezor gen zonder dat er een cent aan te pas kwam. Via de stichting riep de Voedingsbond mensen op kunstwerken aan te bieden die dan tegen het standaardta rief van tweeduizend gulden zouden worden gekocht. Di rect na de koop onderteken den de makers van de kunst werken een verklaring dat dat zij eenzelfde bedrag aan KUL schonken, waardoor zij dit be drag konden aftrekken als gift. Aanvankelijk werden de af trekposten door de belasting inspecteur geaccepteerd. Door de publiciteit rond KUL werd de belastingdienst wakker ge schud en stuurde een gepen sioneerde vakbondsman, die een kandelaar aan KUL had aangeboden, alsnog een navor dering. Uiteindelijk leidde dit tot een rechtszaak voor het Arnhemse Hof dat de truc ver bood. Volgens de woordvoerster staat de Voedingsbond-FNV nog steeds achter het idee om mensen met lage inkomens via een truc belastingvoordeel te bezorgen. Volgens de bond moet belastingaftrek niet al leen voor de hogere inkomens voorbehouden zijn. UTRECHT Het Antoni- us Ziekenhuis in Nieuwe- gein hoopt voor de tiental len mensen die op de wachtlijst staan voor een longtransplantatie dat er zo snel mogelijk een eind komt aan de „oneigenlijke financiering" van deze in greep. Algemeen directeur ir. B.F. Dessing zei dit gisteren desge vraagd naar aanleiding van het verbod van staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken) aan de gemeente Nieuwegein om via de Bijstandswet de kosten te betalen van ingrepen waar voor haar collega van volksge zondheid nog geen geld be schikbaar heeft gesteld. De gemeente heeft eerder dit jaar 50.000 gulden bijgedragen in de kosten van een long transplantatie bij een inwoon ster van Nieuwegein. Het ge meentebestuur ziet in het be sluit van Ter Veld geen ver oordeling van deze „zorvuldig afgewikkelde zaak", maar het is de gemeente wel duidelijk geworden dat het in de toe komst niet meer mag. Het Nieuwegeinse ziekenhuis is tot dusver het enige in Ne derland dat longtransplanta ties uitvoert. Ook in een twee de geval sprong de gemeente van de patiënt - die niet uit Nieuwegein kwam - via de Bijstandswet bij. Staatssecretaris Simons van volksgezondheid heeft de Zie kenfondsraad dit voorjaar ad vies gevraagd over het subsi diëren van een beperkt pro gramma voor longtransplanta ties. Aan de hand van de re sultaten daarvan kan dan later worden beoordeeld of deze in greep in het gewone verstrek kingenpakket moet worden opgenomen. Een longtransplantatie kost 250.000 gulden. Alle patiënten die nu op de wachtlijst staan zijn op een of andere manier met cfe financiering bezig, al dus Dessing. Kabinet houdt vast aan snelheidsbegrenzer DEN HAAG Het kabinet houdt vast aan het standpunt dat de snelheidsbegrenzer ver plicht wordt gesteld als na toetsing blijkt dat vrachtwa gens en bussen zich niet aan de maximum-snelheid houden. Minister Maij (verkeer) schrijft dit mede namens de minister Alders (VROM) en Hirsch Bal- lin (justitie) als reactie op de motie van het CDA-kamerlid Roosen-Van Pelt in een brief aan de Tweede Kamer. Het CDA-kamerlid had in de mo tie verzocht af te zien van een zijdige nationale invoering van de snelheidsbegrenzer. CDA, VVD en Centrumdemocraten steunden de motie, omdat vol gens deze partijen de snel heidsbegrenzer alleen in Euro pees verband mag worden in gevoerd. Minister Maij schrijft nu dat het kabinet zijn eind oordeel over de motie opschort tot het voorjaar van 1991. 1 JWVLIET Een éénmotorig sportvliegtuigje is gistermid- J_( ïeergestort in een bouwland bij Nieuwvliet in Zeeuws- ïderen. Daarbij zijn de vier inzittenden gewond geraakt. 55-jarige man uit Amstelveen raakte bij het ongeval zwaar nd. Hij werd per helikopter overgebracht naar het Acade- gei] 1 Ziekenhuis in het Belgische Brugge. De drie andere inzit- n, de 57-jarige piloot uit Muiden, die bekend staat als een en vlieger, een 45-jarige Amsterdammer en de 55-jarige 1 enote van de zwaar gewonde man uit Amstelveen, werden die ebracht naar het ziekenhuis in Oostburg. Het sportvlieg- 1 en, een éénmotorige Robin-3000, eigendom van de Aeroclub 0 a de KLM in Amsterdam, werd geheel vernield. Het toestel half één opgestegen van Schiphol met bestemming Oos- in België. Boven de Westerschelde trad een motorstoring Ie piloot zond onmiddellijk een noodsein uit en gaf te ken- rke ien noodlanding te willen maken. Die mislukte echter. Het neergestorte vliegtuigje. DEN HAAG Nog een maandje en Van Dijks Boekhuis in Kampen, de grootste handelaar in stu dieboeken, zal weer ge woon bereikbaar zijn. Nu ruim anderhalf miljoen scholieren zich weer over de schoolboeken zullen moeten buigen, staan tele foon en fax van het be drijf niet meer stil. Torenhoge stapels boeken lig gen er nog in de magazijnen. Van wiskunde voor de boven bouw tot Engelse grammatica, gebruikt en nieuw. Zo'n vier honderd werknemers, groten deels tijdelijke krachten, wer ken aan de samenstelling van de bestelde pakketten die deze dagen de scholieren moeten bereiken. Wie bij Van Dijk vraagt om een literair boek, wordt vol gens directeur L.H. van Dijk steevast doorverwezen naar de reguliere boekhandel. „Studie- en schoolboeken is het enige waar wij ons mee bemoeien", aldus Van Dijk. Handel in dit soort boeken is een ontdek king van Van Dijk senior. Op het gymnasium verkocht deze slimmerik zijn boeken aan me destudenten tegen commissie loon. Na zijn universitaire stu die op die manier te hebben bekostigd, besloot hij in 1937 van deze vondst zijn brood te maken. In 1964 ging Van Dijks Boekhuis ook nieuwe boeken verkopen. De jongste uitbrei ding is sinds, enkele jaren het verhuren van schoolboeken, die aan het eind van het schooljaar weer worden inge nomen. Milde prijs Volgens directeur Van Dijk overstijgt de vraag naar ge bruikte studieboeken het aan bod ver. Vooral in de afgelo pen economisch gezien krap pere jaren gaf de relatief milde prijs van gebruikte boeken de doorslag bij de ouders van leerlingen. Een prijsverlaging van vijftig procent is normaal. Een hier en daar met pen of potlood gemaakte aantekening of wat ezelsoren maken dan niet zoveel meer uit. In dat laatste zit volgens direc teur Van Dijk de zwakste schakel van zijn branche: de controle op ingekochte, ge bruikte boeken. „Honderdvijf tig mensen zitten hier 's zo mers hele dagen door boeken te bladeren, op zoek naar be schadigingen of aantekenin gen. Het uitgummen van pen of potlood, daar kunnen we echt niet aan beginnen. Het probleem is ook wat een be schadiging is. Wij hanteren al tijd de stelregel dat boeken niet abnormaal beschadigd in geleverd mogen worden. Een subjectief gegeven. We krijgen wel eens klagende brieven van mensen die een boek heb ben gekocht waar op bladzijde 10 twee kruisjes staan. Ande ren hoor je niet eens over wat flink uitgevallen ezelsoren". De afgelopen jaren is het aan tal leerlingen in het onderwijs afgenomen, scholen werden kleiner. „Toch mogen wij niet klagen over de omzet van dit jaar", zegt Van Dijk. De grote groei lijkt weliswaar uit de markt, maar daar staat volgens de directeur tegenover dat steeds meer afgestudeerden de opdoemende werkloosheid ontvluchten door een vervolg studie aan te vangen. En dat betekent weer handel voor de uitgevers van educatieve boe ken. Nadelen Minder blij met de florerende handel in gebruikte boeken is Freeke Bosscha van de Groep Educatieve Uitgeverijen (GEU). 96 Procent van de Ne derlandse educatieve uitgeve rijen is bij haar organisatie aangesloten. De handel in ge bruikte boeken noemt ze „een oncontroleerbare ontwikke ling", waaraan in haar ogen nogal wat nadelen kleven. „Er is een schimmig tweede-hands circuit ontstaan, waarin hope loos verouderde drukken ge woon nog verkocht worden", aldus Bosscha. Hoewel de opmars van het ge bruikte boek volgens haar moeilijk te meten is, kan Bos scha wel constateren dat de omzetcijfers van de educatieve uitgeverijen de laatste jaren met ongeveer tien miljoen gul den gedaald zijn. Maar op een totale omzet van jaarlijks zo'n driehonderd miljoen geeft dat volgens haar reden voor som berheid noch optimisme. Over schoolboeken doen nog wel eens hardnekkige fabeltjes de ronde. Een bekend verhaal is dat uitgeverijen en schrij vers hun boeken nodeloos zou den herzien, om zo een nieuwe druk en dus een grotere oplage te realiseren. „Onzin", zegt Bosscha. „Tachtig procent van de scholen voor voortgezet on derwijs heeft tegenwoordig een eigen boekenfonds, waarin geen ruimte is voor snelle wij zigingen. Een schoolboek gaat gemiddeld vijf jaar mee, dan is het op en is er ruimte voor aanschaf van nieuw materiaal. Op basisscholen gaan boeken zelfs tien jaar mee. Het is bo vendien voor uitgevers veel voordeliger een boek gewoon te herdrukken, zonder veran deringen van de schrijver. Na tuurlijk geldt voor sommige maatschappijvakken wel dat de boeken door de actualiteit achterhaald raken. Het zou natuurlijk absurd zijn wanneer scholieren over vier jaar nog over Oost-Duitsland praten". Hoogtijdagen in de boekhandel bij het begin van het nieuwe schooljaar. Druk op het strand? De Noordzee is zo vriendelijk zich telkens een tijdje terug te trekken. Kenners maken dankbaar gebruik van dit natuurlijke gebaar, klappen hun stretcher uit op het harde zand en laten zich vangen door een aangename roes. De tien duizenden opeengepakte zonaanbid- ders in het mulle zand achter zich la tend... iAIBAAI 1 EN VAN PE WHISKEV OVER- IAPT WAAR COGNAC, 6PCOT! door WILLEM RITSTIER ROERMOND De raadkamer van de rechtbank in Roermond heeft beslist dat de Roemeense asielzoeker die sinds vorige week in het huis van bewaring is gedetineerd, onmiddellijk moet wor den vrijgelaten. Met die uitspraak wijkt de rechtbank in Roer mond af van een eerdere uitspraak in een soortgelijke zaak dins dag van de rechtbank in Assen. Daar besliste de raadkamer van de rechtbank dat drie in bewaring gestelde Roemeense asielzoe kers niet hoefden te worden vrijgelaten. Roemeense asielzoekers zijn sinds vorige week maandag onderwerp van een experiment van het ministerie van justitie waarbij de toelatingsprocedure voor deze asielzoekers is versneld. Onmiddellijk nadat zij zich hebben gemeld bij Justitie met een asielverzoek, worden zij aan een verhoor onderworpen. Zoals u ongetwijfeld weet, zijn wij bezig daar waar mogelijk onze verpakkingen pvc- vrij te maken. We kunnen u nu melden dat dit bij vrijwel al onze verpakkingen is gelukt. Op 'n aantal na, waarbij dit technisch nog niet mogelijk is. Donderdag a.s. verschijnt de nieuwe AllerHande. Hierin kunt 1 lezen waar pvc uit de verpak king is gehaald en waar we nog aan werken. verschijnt

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3