Arendsoog herleeft op de Leusderhei „Iedereen wil naar Zuid-Afrika" ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1990 PAGINA LEUSDEN - De helden van legen darische kinderboeken als Old Shatterhand, Dave Crocket en Arendsoog krijgen volgende week opnieuw gestalte tijdens de wereld kampioenschappen historische wa pens op de Leusderhei. De schut ters verschijnen weliswaar niet met paard, holster en suèdejasje, maar wel met pistolen, revolvers of gewe ren uit die tijd of zelfs ver daar voor. Onder de noemer Nationaal Schutters feest luistert de Koninklijke Nederlandse Schutters Associatie (KNSA) haar eeuw- viering op. Blikvanger, en verreweg het belangrijkste evenement van het schut tersfeest, zijn de wereldkampioenschap pen historische wapens, of, zoals de schutters zelf zeggen, 'zwart kruit'. Voor het eerst in de historie van de internatio nale schutters federatie (MLAIC) wor den door het honderdjarig bestaan van de KNSA twee wereldkampioenschap pen na elkaar gehouden. „Na het wereldkampioenschap histori sche wapens vorig jaar in de Bondsrepu bliek is er daarom dit jaar wederom een WK," zegt Yspeert, de voorzitter van de KNSA. „Normaliter wordt een wereld kampioenschap eens in de twee jaar ge houden, maar in het kader van ons hon derdjarig bestaan is er dit jaar, zeg maar een extra kampioenschap georgani seerd". „In eerste instantie hebben we gepro beerd de wereldkampioenschappen in alle schietdisciplines naar Nederland te halen, maar omdat Amsterdam de Olympische Spelen van 1992 niet kreeg toegewezen, is daarvan uit financieel oogpunt afgezien. Het was de bedoeling de accommodatie met behulp van het Nederlands Olympisch Comité te bou wen, zodat ook de organisatie van Am sterdam daarvan gebruik zou kunnen maken". Kostenplaatje Om de wereldkampioenschappen histo rische wapens enigszins te bekostigen, werd dit jaar een éénmalige contributie verhoging van zes gulden per volwassen lid doorgevoerd. De uit een kleine der tigduizend leden bestaande KNSA haal de met de transactie anderhalve ton aan extra inkomsten binnen. „Het geld moest ergens vandaan komen", ver woordt Yspeert de financiële basis aan de vooravond van het WK. „We komen elk jaar redelijk rond, maar hebben zelf geen vermogen. De schuttersassociatie moest echter wel drie ton opbrengen voor het totale kostenplaatje van het we reldkampioenschap historische wapens". De begroting wordt verder sluitend ge maakt uit de inschrijfgelden van de deel nemende landen, die overigens zelf de verblijfkosten voor rekening nemen, twintig mille subsidie van WVC, en „een marginaal bedrag aan reclamegel den, want de sponsors steunen ons voor namelijk in materiële zin". De kosten worden laag gehouden door .de inzet van KNSA-leden. Eén van die leden is Leo Mertens, de team-captain van de Nederlandse ploeg, maar vooral specialist van historische .wapens. „Het schieten met historische wapens brengt mensen terug in de tijd. Dat vleugje his torie maakt het én voor de schutter èn voor de toeschouwers interessant. Het is Piet van Staverenin het dagelijks leven geen Arendsoog maar pompbediende, maakt komende week bij het WK historische wapens deel uit van Nederlandse ploeg. FOTO: PERSt niet zo dat je het magazijn vult en daar na je pistool of revolver leegschiet. De kogels worden door de schutter zelf uit lood gegoten en na elk schot moet hij zijn schiettuig schoonmaken voor een volgende poging". Ri itueel Aan het schieten gaat, vooral bij de ge- Weersch utters, een heel ritueel vooraf. Nadat de schutter de loop met kruit heeft gevuld, wordt over de loop een met speeksel vochtig gemaakt doekje ge legd. Om vervuiling tegen te gaan wordt 1 de kogel met vet ingesmeerd, waarna de zelf gemaakte kogel met doekje en al in de loop wordt geduwd en het schot op verschillende manieren kan worden af gevuurd. Bij het ene geweer komt de ontsteking via een lont, bij een ander via het zogenaamde percussie-systeem; met een slaghoedje of een hamertje. Piet van Staveren vertegenwoordigt Ne derland volgende week op de onderdelen pistool, revolver en vuursteen-pistool. Na een centrale training van de landelij ke technische commissie historische wa pens werd de 48-jarige Delfgauwenaar voor zijn eerste WK 'zwart kruit' gese lecteerd. „Nadat ik het wereldkampioen schap drie jaar geleden in Canada op een haar na was misgelopen, heb ik me twee jaar lang week in week uit kapot ge traind om er bij te zijn. Of het vruchten afwerpt, weet ik nog niet. Hoewel ik meedoe voor de eer, hoop ik diep in mijn hart op een plaatsje bij de eerste tien". Van Staveren is pas een kleine zeven jaar lid van de KNSA. Enkele jaren later kwam hij bij toeval in contact met histo rische wapens. „Ik was meteen ver kocht," zegt de revolver-en pistoolschut- ter nu. „Je duwt niet alleen wat patro nen in je pistool, maar er komen ook wat andere dingen bij kijken. Als je niet nauwkeurig bent in bijvoorbeeld het af wegen van het kruit, verlies je een wed strijd". Het meest belangrijke in de schietsport is ongetwijfeld de concentratie voor een serie en de daarbij behorende spanning. „Als je de spanning niet aankunt, ben je gezien", zegt Van Staveren kort, maar krachtig. „In het begin ging het bij mij vaak fout, doordat ik te zenuwachtig was. Doordat ik echter veel wedstrijden schiet, ben ik veel rustiger geworden". „De ultieme training om van je zenuwen af te komen, is het deelnemen aan wed strijden", vindt ook Mertens. „Ook het oefenen van ademhalings- en trekker stechnieken wil helpen. Kijk, Van Stave ren heeft zijn plaats in de selectie ruim schoots verdiend, maar het blijft de vraag of hij de spanning aankan". De verwachtingen voor het wereldkam pioenschap historische wapens, waaraan 450 schutters uit zeventien landen deel nemen, zijn bij' de Nederlandse ploeg hoog gespannen. Misschien zelfs te hoog. De laatste jaren werden regelmatig me dailles weggehaald bij EK's, maar zegt Mertens: „Vorig jaar tijdens het WK in Westduitsland rekende de KNSA oo vier of vijf medailles. Dat werd er één. De vraag blijft: Kan deze Ni landse ploeg de druk aan?" Gezien het relatief kleine aantal Var sen de 500 en 1000 schutters op he derdeel historische wapens in Nedei ligt daar vooralsnog het probl „Hoewel de aanwas vanuit de recr< schutters redelijk te noemen is, groep van ongeveer vijftig fanatiek gen te klein," zegt Mertens. „In de komst zou ik op het onderdeel hi: sche wapens graag met een kern| gaan werken. Je ziet elkaar als ploeg vaker, kunt gerichter trainen en sell ver te werk gaan met betrekking tc ternationale wedstrijden". MARK CALDENHO DEN HAAG - In de auto op weg naar de Zuidafrikaanse ambassade in Den Haag meldt de radio dat het leger van Zuid-Afrika zwarte woonwijken is binnengetrokken om een eind te maken aan geweld dat al tientallen mensen het leven heeft gekost. Een jaar geleden zou zo'n bericht nog aanleiding zijn ge weest voor een spontane demon stratie voor het ambassadegebouw. Nu registreert de tv-camera van de be wakingsdienst slechts een verlaten Was- senaarseweg. De elektronische hekken, de rolluiken en de zwaar vergrendelde deuren lijken volkomen misplaatst. Ambassadeur Albertus Erik Nothnagel heeft niet meegemaakt dat de stenen door de ruiten van de ambassade vlogen of dat de ME er aan te pas moest komen om het gebouw te ontzetten. Integen deel. Sinds hij een jaar geleden zijn ge loofsbrieven aanbood aan koningin Bea trix hebben de ontwikkelingen in zijn land de ambassade veranderd van een slagveld in een ontmoetingsplaats. Nu het weer 'mag', wil iedereen naar Zuid- Afrika om de veranderingen zelf te proe ven. „De muur van de apartheid is gevallen", zegt Nothnagel. „Ik weet niet wie ik hier allemaal in mijn kantoor heb ontvangen: mensen uit het bedrijfsleven, van de universiteiten en van de kerken. En overal bemerk ik groot respect voor wat president De Klerk tot nu toe heeft ge daan". Raar De ambassadeur heeft zelfs vertegen woordigers van de anti-apartheidsbewe ging over de vloer gehad, al is van een dialoog met hen nog geen sprake. En dat zit Nothnagel nogal dwars. „Ik zie in Nederland in zijn algemeenheid een bui tengewoon groot begrip ontstaan voor de uiterst complexe situatie in mijn land. We krijgen ontzettend veel post en ik zou veel meer lezingen kunnen houden dan ik nu al doe. Maar waar zelfs in Zuid-Afrika de heer Mandela en presi dent De Klerk met elkaar praten, is het wat raar dat er in Nederland nog groe pen zijn die zeggen dat de tijd niet rijp is voor een gesprek. Dat vind ik niet erg logisch. Ik wil er niet over bekvechten - wat een prachtig woord trouwens, ik ga proberen het in de Zuidafrikaanse taal ingeburgerd te krijgen. Maar het is niet reëel als iemand een gesprek nu nog uit de weg gaat. Je zou bijna denken dat de anti-apartheidsactivisten onzeker zijn over hun eigen standpunten en bang zijn overtuigd te worden. De enige andere verklaring die ik kan bedenken is dat de strijd tegen de apartheid als front heeft gediend voor wat eigenlijk een strijd was tegen de blanken in Zuid-Afrika. Tegen zo'n uitdrukkelijke keuze» pro-zwart heb AMBASSADE VAN SLAGVELD TOT ONTMOETINGSPLAATS ik grote bezwaren, want dat komt neer op een omgekeerd racisme". Verligten In meer dan één opzicht is ambassadeur Nothnagel in staat de gedachten en ge voelens te vertolken van zijn regering. Als officiële gezant is hij gehouden de standpunten van de Zuidafrikaanse rege ring uit te dragen. Maar voor hij vorig jaar zomer naar Den Haag kwam, zat hij vijftien jaar voor de Nationale Partij in het parlement. Hij gold er als een van de 'verligten', de parlementariërs die al ge ruime tijd geleden tot het inzicht kwa men dat het zó niet langer kon met Zuid-Afrika. Nothnagel is een goede vriend van presi dent De Klerk en verbaast zich dan ook niets over de wijze waarop deze tracht Zuid-Afrika naar een andere toekomst te sturen. „Ik was natuurlijk bevoorrecht door mijn parlementaire verleden. Ik wist van de discussies die werden ge voerd en van het veranderingsproces dat zich in de Nationale Partij voltrok". Het was, zo wil hij zeggen, niet alleen de druk van de internationale sancties die Zuid-Afrika hebben doen omgaan, al hebben die wel invloed gehad. Er is, be nadrukt de ambassadeur, binnen de Na tionale Partij een oprecht besef gegroeid dat het apartheidssysteem even onrecht- „Waar zelfs in Zuid-Afrika de heer Mandela en president De Klerk met elkaar praten, is het wat raar dat er in Nederland nog groepen zijn die zeggen dat de tijd niet rijp is voor een gesprek", meent de Zuidafrikaanse ambassadeur Albertus Erik Nothnagel. FOTO: SP vaardig is als onhoudbaar. „We moeten er helemaal van af en dat zal ook gebeu- Onderhandelingen Later dit jaar zullen de regering en de oppositie in Zuid-Afrika om de tafel gaan zitten voor de echte onderhandelin gen over de toekomst van het land. Of die erin resulteren dat Nelson Mandela of een van de andere ANC-leiders n ter, premier of president wordt is vraag die Nothnagel niet bijster int seert. „De grote vraag is hoe de macht verdeeld. Of voorkomen kan worde alle macht bij één man of één komt te liggen. Als dat niet lukt, z toestand binnen vijf jaar nog erger den dan de apartheid op z'n ergst, gaat er helemaal niet om blankei een achterdeur veto-rechten te late houden. Maar kunt u mij voorbei geven waar machtsconcentratie vooruitgang te zien heeft gegeven? meer de macht is geconcentreerd, groter de chaos uiteindelijk wordt, wil niet zeggen dat er geen systeem komen van 'een man een stem', het ANC bepleit. Maar een 'winni kes-it-all'-stelsel, zoals Groot-Britt; het heeft, is geen oplossing. Dan kr een oppermachtige premier en zij ministers politieke slaven. Een waarde moet zijn, dat de inspraak rechten van alle minderheidsgroep! de grondwet worden vastgelegd moeten instrumenten komen machtsmisbruik en manipulatie teg gaan. Het debat zal moeten gaan begrippen als vrijheid, democrati vooruitgang. Alle mooie beloften vi politieke leiders ten spijt: het gaat e eindelijk om wat hiervan in de gron terug is te vinden". Niet afkeren De grootste fout die de westerse w volgens Nothnagel op dit momenl maken is, nu de apartheid op zijn i loopt, de aandacht af te wenden Zuid-Afrika. „Nederland en al die re landen zijn al zoveel jaar betro bij de situatie in Zuid-Afrika. Daar nen ze niet opeens mee stoppen. D( reld moet in zekere zin als arbiter c den om te voorkomen dat in de ni grondwet enige vorm van onrecht opgenomen. Ze moet dat doen me zelfde kracht waarmee in het verl het einde van de apartheid is geêis Nothnagel heeft niet de illusie da overgang zonder problemen zal pen. Het huidige geweld tussen de hangers van het ANC en de Inkath weging is maar één voorbeeld va conflicten die aan de oppervlakte nen komen. Om nog maar te zu over de dreiging die uitgaat van de ke rechtse extremisten. Voor Nothnagel allemaal bewijzei de westerse wereld, juist nu, betro moet blijven bij de gebeurtenisse Zuid-Afrika. „De sociaal-econom werkelijkheid en de politieke instabi zijn bronnen van angst en bezorgd zowel onder de zwarten, de blanke de kleurlingen als onder de Indiërs vrees en dat wantrouwen kun je nil maar in één keer uit de harten va mensen halen. Dat kan in geen land". JOS TIMM 'Ceidóc Gomottt'

Leidse Courant | 1990 | | pagina 26