Ambassades bedreigd met geweld DE PRIJS IS EEN BEWIJS finale Kwaliteit VS: bij provocatie bliksemoperatie 2 3 5 7 13 19 25 26 27 £ekïóe(3oivumt □DDEzsnoo ei Ih IBM PS/2 MODEL 30-H31 O install data Kabinet praat dinsdag verder over koopkracht VANDAAG iiaajl-fast) \14 Dagen Gratis Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Zaterdag 25 augustus 1990 81ste jaargang no. 24811 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 2 nummers f. 1,35 HET WEER Vandaag veranderlijk bewolkt met mogelijk een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur van 21 graden aan de kust tot 26 graden in het oosten van het land. Overwegend matige naar noordwest draaiende wind. VAN ROY c.s ADVOCATEN Rapenburg 55, 2311 GH Leiden. Tel. (071) 122362 eater op literatuurlijst STGEEST Op initiatief van het Landelijk rsteuningsinstituut Kunstzinnige Vorming V) wordt in het schooljaar 1990-1991 op het ands Lyceum in Oegstgeest het experiment ater voor de lijst" gehouden. Havo- en vwo- ngen bezoeken cabaret- en toneelvoorstellin- <jeren mogen de tekst mee laten tellen als titel de literatuurlijst Nederlands, zo heeft het V bekendgemaakt. De meewerkende theaters )je Koninklijke Schouwburg in Den Haag, de ;e Schouwburg en het LAK-theater in Leiden. ;bben ingestemd met een extra reductie op de ngsprijzen. Voor leerlingen van 4 havo geldt naximum van vier en voor 5 vwo een maxi- i ïitiatief door er op te wijzen dat toneellitera- een weliswaar gerespecteerd, maar ook stief- erlijk behandeld onderdeel van het litera- Archieffoto van Brian Keenan. Gijzelaar Keenan na vier jaar vrij BAYRUT Gijzelaar Brian Keenan (39) is gisteravond in Bayrut vrijge laten. Keenan, die zowel de Ierse als de Britse nationaliteit bezit, werd in april 1986 ontvoerd. Zijn ontvoering is nooit opgeëist, maar gisteren liet de pro-Iraanse groepering 'Islamiti sche Zonsopgang Organisatie' in een verklaring weten dat zij Keenan hadden vrijgelaten. Een hoge Syri sche functionaris in Damascus be vestigde: ..Keenan is nu veilig in Sy rische handen en zal zaterdag aan de j?- Ierse minister van buitenlandse za- ken worden overgedragen". Na de vrijlating van Keenan worden er in Libanon nog 12 westerlingen ver- FOTO: AP mist. Dodelijk onderschrift PARIJS Een zeer gevaarlijk misver stand over paddestoelen heeft ertoe ge leid dat Larousse, de grootste uitgever van Franse encyclopedische woorden boeken, 180.000 delen van de kleure- nuitgave van dit jaar heeft terugge haald. „Het is een klein detail dat ech ter fatale gevolgen kan hebben voor de lezers, zeker waaneer het plukseizoen van start gaat", aldus woordvoerster Fabienne Jacob. In de kleureneditie uit 1990 van de Petit Larousse, die sinds juli te koop is in België, Canada, Zwit serland en Frankrijk, komt een foto voor met een foutief onderschrift. Op die foto staat een dodelijke paddestoel afgebeeld met het onderschrift „niet gevaarlijk". Op een andere afbeelding staat een ongevaarlijk exemplaar met onderschrift „dodelijk". Vredesmacht voor anker MONROVIA Zes schepen met aan boord 3000 soldaten van de Westafrikaanse vredes macht die tussenbeide moet komen in de Libe riaanse burgeroorlog liggen buitengaats in af wachting van toestem ming om de haven van Monrovia binnen te va ren. Rebellenleider prince Johnson heeft gezegd dat hij de komst van de interventie macht op prijs stelt. De andere rebellenleider Taylor, zal de soldaten echter bevechten. Goedkope benzine, dure brandschade DEN HAAG Hamsteren ven benzine is een 17-jarige Haagse jon gen duur komen te staan. Hij vulde gisteravond in een kelderbox van een flat aan de Loevesteinlaan in Den Haag de tank van zijn brom mer bij met behulp van een jerry can. Hij morste daarbij over het nog hete motorblok waardoor zijn brom mer en ook de jerrycan in brand vlogen. De jongen wierp de jerrycan weg die daarna brandend leegliep. Acht kelderboxen brandden geheel uit, de flats erboven kwamen zon der stroom en telefoon te zitten. De jongen zelf bleef nagenoeg onge deerd. De schade wordt geraamd op 60.000 gulden. KUWAYT-STAD De ambassades in Ku- wayt zouden met ge weld worden ont ruimd als ze vanoch tend om 08.30 uur plaatselijke tijd niet gesloten zouden zijn. Volgens de ambassadeur van Spanje in Jordanië, Ramon Armengod, hadden de Iraakse autoriteiten de ambassadeur van de Bondsrepubliek in Bagh dad en andere EG-landen een waarschuwing ge stuurd dat alle diplomaten in Kuwayt-Stad na half negen zouden worden geë vacueerd". Eerder had Irak gezegd dat het ulti matum voor de sluiting van de ambassadegebou- vrijdag 23.00 uur (lokale tijd) zou aflopen. Premier Margaret That cher van Groot-Brittannië herhaalde gisteren dat de Britse vertegenwoordiging in Kuwayt open blijft. De premier voegde hieraan toe dat zij de dreigende Iraakse „dictator" verant- 'oordelijk houdt als de Britse diplomaten iets mocht overkomen. Gisteravond werd de stroomtoevoer naar de om singelde Britse ambassade in Kuwayt-stad afgesne den. De regering van de Verenigde Staten zei eerder al te verwachten dat Iraakse troepen de le vering van voedsel en wa ter zouden blokkeren en de communicatielijnen zouden verbreken. Na de ambassades van de VS, Groot-Brittannië, Frank rijk, de Bondsrepubliek, Zweden, Noorwegen, Hon garije, Japan, de DDR en Roemenië werd gister avond ook die van Canada omsingeld door Iraakse troepen. Op het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag was vannacht nog geen enkele informatie binnengekomen over de situatie rond de Neder landse ambassade in Ku wayt. Het laatste contact tussen Den Haag en de ambassadeur had gister ochtend plaatsgehad. De meeste regeringen hebben besloten hun ambassades in Kuwayt te handhaven. Ook Spanje en Turkije kondigden aan hun am bassades open te houden. Als enig Arabisch land be sloot Saudi-Arabië zijn vertegenwoordiging open te houden. Jordanië kon digde aan gehoor te geven aan de eis van Irak. Slui ting van de ambassade zou neerkomen op erkenning dat Kuwayt door Irak ge annexeerd is. Irak heeft gewaarschuwd dat het res terende ambassadeperso neel vandaag de diploma tieke status verliest en be handeld zal worden als ge wone burgers. De Sovjetu nie heeft inmiddels wel al haar ambassadepersoneel geëvacueerd. De Sovjet-re- gering heeft daarbij uit drukkelijk laten weten dat dit niet betekent dat de ambassade gesloten is. In de Amerikaanse ambas sade in Kuwayt waren sinds gisteren slechts de ambassadeur en een hand jevol medewerkers over gebleven. Zij waren van nacht druk bezig met het vernietigen van geheime archieven. Topoverleg in Den Haag tussen minister Van den Broek van buitenlandse zaken (links) en Ter Beek van defensie. Manila onder water Uitgestrekte delen van de Filipijnse hoofdstad Manila zijn gisteren na hevige moessonregens overstroomd. Tot dus ver zijn minstens negen mensen om het delen leiden. In Manila en in de noorde leven gekomen. Automobilisten lieten lijke provincies Bulacan en Tarlac moes hun vastgelopen voertuigen midden op ten meer dan 60.000 mensen uit hun de weg staan, waardoor grote verkeers- huizen geëvacueerd worden, opstoppingen ontstonden. Deze oudere dame liet zich naar hogere en drogere foto: anp WASHINGTON De VS bereiden in het geval van oorlog een bliksemopera tie voor, maar zullen niet zonder provocatie aanval len. Bij zo'n bliksemoperatie moeten alle in de Golf samen getrokken krijgsmachtonder delen tegelijk een snelle ver nietigende slag toebrengen. En niet alleen aan het hele Iraak se militaire apparaat, maar ook aan de Iraakse president Saddam Hussayn zelf en zijn coiriplete commandostructuur, zo heeft de stafchef van de VS-luchmacht, generaal Mi chael Dugan, gisteren ver klaard in een vraaggesprek met de Los Angeles Times. De eventuele sluiting van de 64 ambassades in Kuwayt door Irak en de overbrenging van hun staven voor gijzeling in Baghdad zouden zo n aanlei ding kunnen zijn. Een andere was de mededeling door Wit- te-Huiswoordvoerder Marlin Fitzwater dat Irak in weerwil van VN-sancties nog steeds produkten voor chemische oorlogsvoering en ander mili tair materieel binnenkrijgt. Maar volgens waarnemers moet Washington nog zeker met een aanvalsactie wachten totdat de nieuwe Veiligheids raadsresolutie is goedgekeurd die gebruik van geweld moge lijk maakt om naleving van het VN-handelsembargo tegen Irak mogelijk te maken. Sov jet-leider Michail Gorbatsjov zond de Iraakse president gis teren een persoonlijke spoed- boodschap, waarin hij hem vroeg zich onverwijld te hou den aan de VN-sancties. 's Avonds echter kwam Baghdad met het dreigement dat als het Westen besluit tot een invasie van Irak Britse gijzelaars zul len worden gedood. Dit meld de althans het onafhankelijke Britse tv-station ITN uit Bagh dad. Daarnaast leek Irak ook de in hotels in Baghdad opge sloten 213 Japanners te kun nen gaan verspreiden over strategische plaatsen. De eva cuatie van Sovjet-burgers uit Kuwayt werd gisteren vol tooid, zo meldde het Sovjet persbureau TASS. De Oosten rijkse president en vroegere VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim sprak gisteren in de Jordaanse hoofdstad" Amman met koning Husayn. Hij ver klaarde voor een diplomatieke oplossing van de crisis te zijn en zaterdag naar Baghdad te reizen om te pogen de Iraakse president te spreken. Pagina 7: Saddams dreige ment vervult Van den Broek met afschuw v VOOR DE ÉCHTE FIETSLIEFHEBBERI (ADVERTENTIE) Wie de prijs ziet van deze IBM PC zal niet ge loven dat het hier om een van de paradepaard- jes gaat op het gebied van de automatisering En toch is het zo. Lees de specificaties er maar eens op na. Alleen bij Install Data! 10 Mhz 80286 microprocessor I MB werkgeheugen 3,5" 1,44 MB diskette-station 30 MB harde schijf PC/AT busstructuur uitgebreid toetsenbord monochr. beeldscherm (8 503)/ DOS 3 3 en Windows 3 0 DEN HAAG Hoewel het kabinet de rijksbegroting voor 1991 gisteravond officieel heeft vastgesteld, is het nog onzeker hoe de koopkracht van de burgers zich volgend jaar zal ontwikkelen. Dinsdag praten de ministers verder over dit onderwerp. Pre mier Lubbers maakte dit gisteravond bekend op een persconfe rentie. De minister-president is optimistisch over de mogelijk heid volgende week wel overeenstemming te bereiken. Zowel Lubbers als minister Kok van financien lieten doorschemeren dat er in het kabinet nu eenstemmigheid is over de noodzaak van een „redelijk gelijkmatige" stijging van de koopkracht voor de diverse inkomensgroepen. Het gaat er alleen nog om hoe dat uitgangspunt verwezenlijkt moet worden. „Het is een beperkt probleem, maar het luistert toch zeer nauw", aldus Lubbers. Aanvankelijk zag het ernaar uit dat de hoge inkomens er vol gend jaar iets meer op vooruit zouden gaan dan de lage inko mens. De PvdA-bewindslieden weigerden daarmee akkoord te gaan. De begroting voor 1991 draagt een „wat bijzonder karakter", zei premier Lubbers. De Golfcrisis, met name de stijging van de olieprijzen, en de Duitse eenwording kunnen zorgen voor finan ciële tegenvallers in het najaar. De premier sluit niet uit dat de economie in „wat ruwer weer" terecht zal komen. Mocht dat zo zijn, dan zal het kabinet in het voorjaar aanvullende maatrege len nemen. (ADVERTENTIE) AUTCEHEEMSKERI TTnruVmm OFF DEALER LEIDEN £3 NISSAN R0EL0FAREN0SVEEN Lammenschansweg 128 Alkemadelaan 1 Tel. 071-310811 Tel. 01713-12866. Tenten in Moskou Bij het Rode Plein in Moskou hebben vijftig inwoners van Azerbaijan hun tenten opgeslagen om hun eisen aan de Sovjet-regering kracht bij te zetten. Een man die een portret van Gorbatsjov met beledigende op schriften en tekeningen droeg is als eerste gearresteerd wegens bele diging van het staatshoofd. foto: ap 30 PAGINA'S Mens wordt uniek in ontmoeting met dood Vraag naar gebruikte studieboeken stijgt nog steeds Oliecrisis speelt Fokker in de kaart Roep om strafmaatregelen kan overweldigend worden Stijgende bewoning boven winkels Haarlemmer straat VW/Audi-dealer service aan klant verlenen Slag aan de I Jzer impuls voor Vlaams nationalisme ledereen wil naar Zuid-Afrika Literatuur onderwijs op de wip Leo Wisselink schildert Den Haag in feesttooi CO geestelijk leven/opinie2 binnenland 3.5 buitenland 5.7 economie 9 sport9.10.11 leiden/omgeving 13.14.15 kunst/rtv 17 auto19 GOED VAST MET Ir. G. te W. heeft altijd gedacht.dat er maar één kwaliteitskrant was en die las hij. Tot hij hem op een dag niet in de bus kreeg en in arren moede bij de boekhandelaar op het pleintje een losse krant ging kopen. Zijn keus viel als vanzelf op de Leidse Courant, die hij thuis op zijn gemak las. Met stij gende verbazing. „Ook op regionaal niveau is er een kwaliteitskrant", liet hij zich tegen zijn vrouw ontvallen. „Ik wil best èens een tijdje die twee met elkaar vergelijken, want dat nieuws uit Den Haag en omgeving wil ik toch ook graag lezen". En uit al de ingevulde bonnen die op antwoordnummer 998 binnenkomen, blijkt telkens weer dat ir. G. niet de enige is die er zo over denkt. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, I gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. I Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 17,50. I G Noteer mij direct als abonnee. I De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Naam: Voorl.: Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar I de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071 -122 244 (L0) I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1