VWAudi-dealer gaat snelle service aan klant verlenen Citroën brengt goedkope Jort-versie van de XM 19 Lip mikt op jonge kopers met lichtgewicht caravan iesta Turbo: veel van het goede Alexander (11) wint auto BOVAG: statiegeld olie onzinnig plan °v.d.Vliet caravans JONG'S Automobielbedrijven s ËeidóeSouttuit ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1990 PAGINA 19 nieuwe Citroën is vijfduizend gulden goedkoper dan zijn voorganger, maar het verschil zie je uwelijks. FOTO: PR ;t was in een stripver- al, meen ik, dat ik eens ze briljante variant las een bekend Neder- hds gezegde: waar een wil is, is een omweg, t karakteriseert wel dig de voor de hand gende reaktie op de be- tingmaatregelen vol- ns het plan Oort om te oeien op de aftrekbaar- id van autokosten. gere toegestane kilometer- •goeding, hogere bijtelling Dr een auto van de zaak? n moeten we goedkopere i's in het programma opne- n om de daaruit volgende itenstijging zoveel mogelijk neutraliseren, is de alom irsende gedachte, ewel men zich daarbij dus vooral richt op de zakelijke rij der belet natuurlijk niets de particulier om zo'n goedkoper gemaakte 'zakenauto' te kie zen de prijsdrempel naar een ruime, representatieve reiswagen wordt voor ieder een lager. Alweer een sprekend voor beeld daarvan (na de recente ïntrodukties van een goedko pere BMW 518i en Mercedes 190 E 1.8) is de nieuwste Ci troën XM basisversie. Toch maar aan het Nederlandse gamma toegevoegd, hoewel men eerst koos voor juist erg compleet uitgevoerde versies om de grootste Citroën zo een high class imago mee te geven. Door selektief wat kleine at tenties weg te laten (en onge twijfeld ook door extra scherp te calculeren) kon er bijna vijf mille van de prijs af. We vergelijken dan de nieuwe XM 2.0i met het tot nu toe goedkoopste model, dat ook XM 2.0i heet. Andere wieldop pen vallen meteen op, maar verder moet je wel scherp kij ken om de verschillen te zien. Echt nuttige uitrustingen als elektrische ramen voorin, cen trale deurvergrendeling en stuurbekrachtiging bleven on aangetast. Ook de motor (tweeliter, centrale injectie, ge regelde katalysator, 81 kW/110 pk) en transmissie (vijfbak) blijven hetzelfde, zelfs hydractieve vering wordt meegeleverd hoewel de XM ook met gewone ongeregelde hydropneumatische vering wordt gebouwd. Toch knap dus dat er een prijs van f 49.400,- uitkomt, net beneden de kennelijk magische vijftig- mille-grens, terwijl de nauwe lijks omvangrijker uitgeruste oude basisversie nog voor f54.300,- op de lijst staat. De belangstelling daarvoor zal wel flink teruglopen SNELSERVICE VOLGENS VOORAF VASTGESTELDE PRIJS In het autobedrijf behoort de klant koning te zijn. In de autoverkoop geldt dat de klant zijn eerste auto van een bepaald merk kiest vanwege de kwali teiten' van het produkt. Maar hij blijft dat merk ook werkelijk trouw, wanneer de 'after sales' service van het bedrijf goed is. Dat wil zeggen: servicebeur ten, reparaties, onderdelen- en accessoireverkoop moeten tot tevredenheid stemmen. Een dealerbedrijf kan niet alleen bestaan van de winst op de verkoop, er moet ook geld ver diend worden in de werk plaats. Dat laatste werd er de afgelopen jaren echter niet makkelijker op. De nieuwste auto's hebben steeds minder onderhoud nodig. Bovendien kan men voor kleine repara ties tegenwoordig terecht bij snelservice-bedrijven, die zelfs beurten doen. Waarom een af spraak maken bij de dealer en je auto minstens een halve dag kwijt zijn, als het snelservice- bedrijf de 'klaar terwijl u wacht' formule biedt? Merkgebonden autobedrijven zien in dat deze concurrentie alleen met gelijke wapens be streden kan worden. Opel voerde daarom het Master Fit systeem in volgens dezelfde formule en het inspireerde VW/Audi importeur Pon tot het opzetten van Express Ser vice, gecombineerd met een zogenaamd Pakket Prijzen Sy steem (PPS). Het gaat bij dc Express Service om kleine werkzaamheden die niet meer dan circa drie kwar tier in beslag nemen. Dit soort werk kan bij een aantal VW/Audi dealers nu zonder afspraak uitgevoerd worden Monteurs aan het werk bij de Express Service afdeling van de werkplaats. en het omvat nog heel wat: een kleine servicebeurt, een apk-keuring, montage van een nieuwe uitlaat,, banden of schokdempers en controle van de motorafstelling. Alles bij el kaar gauw meer dan de helft van alle aanleidingen voor een bezoek aan de garage. Het is erg handig dat deze in grepen zonder planning vooraf en in principe op elk moment dat het de klant schikt uitge voerd kunnen worden. Snelle service is niet echt nieuw bij VW/Audi, zegt men, maar er is nu een algemeen toegepaste en herkenbare vorm aan gege ven. Dit jaar moeten 60 dealers Express Service kunnen leve ren, volgend jaar nog eens 70 daarbij en vanaf 1992 iedere VW/Audi dealer. Er is dan overal een aparte, opvallende Express Service ontvangstbalie en gereserveerde plaatsen in de werkplaats, waar monteurs in oranje overalls onmiddellijk beschikbaar zijn. De klant kan erbij blijven kijken, of in een wachtruimte waar kranten lig gen en een telefoon beschik baar is gaan koffiedrinken, of zich laten verleiden tot aanko- liggen. De meeste accessoires vallen eveneens onder Express Service: uitkiezen en meteen laten inbouwen. Prijsgarantie Verbonden aan deze snelservi- ce is het prijzensysteem PPS. Een puur Nederlands initia tief, zegt de importeur, terwijl snelservice ook in andere lan den toegepast wordt. PPS staat voor een pakket dat een voor af bepaalde prijs voor een be paalde reparatie omvat. Bij een kleine servicebeurt bij voorbeeld zitten in het pakket alle onderdelen, het arbeids loon en het gebruik van tes tapparatuur. Aan de Express Service balie ontvangt een receptionist de klant, stelt vast wat er aan de auto gedaan moet worden en zoekt per computer het bijbe horende pakket op. Er komt dan een bindende prijs uitrol len, die desgewenst als offerte wordt uitgeprint. Binnen een bepaald aantal dagen of on middellijk kan de klant deze werkzaamheden laten uitvoe ren. Geen rad van avontuur meer, zoals de folder zegt, maar een bindende prijsaf spraak vooraf. Er zijn nu dertig pakketten sa mengesteld, die circa 40 pro cent van de normaal voorko mende werkplaatsaktiviteiten dekken, aldus VAG-dealer Van Beynum in Woerden, die we als voorbeeldbedrijf be zochten. Volgens deze dealer, die nog maar een half jaar met Express Service en PPS werkt, is nu al een verbetering van het imago en verhoging van de werkplaatsomzet te zien. PPS is overigens al verder verbreid dan Express Service. Bijna de helft van alle VAG- dealers werkt ermee, de rest volgt komend jaar. PPS werkt namelijk via het bestaande in formatienetwerk dat alle dea lers en de importeur verbindt, terwijl voor Express Service het een en ander in de werk plaats moet worden omge bouwd. Men heeft overigens niet de il lusie, aldus Van Beynum, dat de klandizie die verloren is aan goedkope banden- en uit- laatstations hiermee terugge wonnen kan worden. Er zal niet met de prijs van A-kwali- teit onderdelen gestunt wor den. „Maar verder verlies van klanten aan dergelijke stations zal wel beperkt worden", lijkt me. PETER FOKKER fct komt wel een beetje s mosterd na de maal- id, een nieuwe caravan- pie aan het eind van het kantieseizoen. Maar [sschien vast een idee lor de volgende zomer- ptantie, zodat er nog |en gespaard kan wor- toch al in compacte en ite caravans gespecialiseer- fabrikant Kip brengt name- een nieuwe lichtgewicht •serie uit. De typenaam u, tevens de Europese munt- ïheid, is uiteraard een knip- naar de Europese eenwor- in 1992. Kip rekent erop le zaken te kunnen doen een verenigd Europa. Ecu-Line dankt zijn lage sa mede aan een relatief npele inrichting zonder erdreven luxe, hetgeen te ns de prijs beperkt houdt. ;n richt zich zo ook op een ïg publiek dat op de klein- moet letten en niet de gste eisen stelt aan ruimte comfort. De lage massa irdt echter voor het grootste el bereikt door de lichte istructie van de opbouw et sandwich-panelen) en het iteneur ch is het interieur wel com- :et, met verwarming, koel st en driepits kookstel. Ook details als rolgordijn en voor het dakluik en vol- ;nde openslaande ramen" is lacht. Er zijn vijf typen van De Ecu-Line heeft een mooie, compacte vormgeving. de Ecu-Line, met opbouwleng- ten van 330 tot 380 cm en ei gen massa van ten* hoogste 660 kg (bij een laadvermogen van 300 kg). Op het onderstel is gelukkig niet bezuinigd, in tegendeel. Wielophanging met schok dempers zorgen voor behoor lijk weggedrag. Uniek is dat Kip zijn caravans ingeremd af levert. Nieuwe caravans wor den op een remtestbank gezet, waar de remmen kunnen inlo pen. Ze hebben dan bij afleve ring meteen hun volle capaci teit, terwijl het meestal zo is dat die pas na een paar hon derd kilometer inrijden en vervolgens nastellen beschik baar komt. De prijs voor de in modern lichtgrijs uitgevoerde Ecu- Line loopt van f 15.500,- tot f 17.500,-. Als trekauto is door de lage massa een licht gemo toriseerde middenklasser al voldoende, zoals een 1,4 liter Ford Escort of Citroën BX. De lege caravan mag zelfs al ach ter een Fiat Panda of Ford Fiesta hangen. renlang leken Fords ak- 'iteiten in de autosport, e bepaald niet uitge- akt mogen worden, wei weerslag te vinden in produktiegamma. Er as een Sierra Cosworth, n Sierra XR4x4, waar in er zo mogelijk nog inder verkocht werden, n Fiesta XR2 en een Es- rt XR3. dan de Escort RS Turbo, al en zeldzaam op de weg als n de Sierra XR4x4. De euwste modellen van Ford, lijkt het, moeten op sporti- eit meer nadruk leggen en ïdeliik in prestaties weer ietellen. De nieuwe Escort l krijgt geen 1,6 maar 2,0 li- motorinhoud en er zal irwielaandrijving beschik- ar komen. Voor wie het ech- wat goedkoper wil doen 6dt de Fiesta voortaan naast XR2i een Turbo-variant. Is XR2i met zijn 76 kW/104 in zijn klasse geen afgete- nde koploper, de Turbo is met 98 kW/133 pk wel. hoefde Ford niet te zoe ken om de Fiesta aan nog meer vermogen te helpen: in de Turbo staat in principe de reeds bekende krachtbron van de Escort RS Turbo. Die werd voor de Fiesta wel verder ver fijnd, met name, aldus Ford, om de souplesse te verbeteren. Dat bereikte men met een kleiner formaat turbo (dat sneller aanspreekt), en een nieuwe brandstofinjectie met Fords eigen EEC IV micropro cessor. De 1,6 liter turbomotor levert dan ook in de Fiesta een haartje meer kracht dan in de Escort, bij iets lagere toeren tallen. Het scheelt uiteraard verder dat de Fiesta veertig kilo lichter is. Het is inderdaad absoluut niet te merken wanneer de turbo precies op gang komt. Echt fors trekken doet hij natuur lijk nog niet bij 2000 tpm, maar bij 3000 begint het aardig te komen. Daarna holt de mo tor moeiteloos verder door, desnoods tot ver in het rode gebied. Uiterlijk lijkt de Turbo sterk op de XR2i, met dezelfde spoi lers en batterij extra lampen voorop. Het verschil is subtiel: de Turbo heeft nog mooiere lichtmetalen velgen, nog lage re banden (185/55 VR 14), een nog verder opgesierd interieur en luchtroosters in de motor kap. De Recaro-sportstoelen geven alle nodige steun en zijn toch niet overmatig hard. Dat valt bij de vering ook nog aar dig mee, hij voelt niet korter of stugger dan die van de XR2i. Toch is de achtervering stugger, en de stabilisator daar dikker gemaakt. De uitrusting is vergelijkbaar met die van de XR2i: elek trisch bediende ramen en een mechanisch antiblokkeer-rem- systeem zijn standaard. De stuurinrichting en voorwielop hanging zijn zo gewijzigd dat de besturing lichter en direk- ter werd (ten opzichte van de XR2i). De gewijzigde achter- vering moet de onderstuur neiging beperken. Men heeft dus al het mogelijke gedaan om de Fiesta Turbo een zo probleemloos mogelijk rijgedrag te geven. Maar het blijft erg veel van het goede, ruim 130 pk in zo'n' kleine auto. Met vol vermogen erop na het aansnijden van een bocht wordt de besturing toch even zwaar en is onderstuur onvermijdelijk. De gevoelig heid van de besturing bete kent tevens dat de auto zich in rechte lijn nogal nerveus ge draagt, vanzelf strak rechtuit lopen doet hij niet. Bij het remmen stabiliseert de auto gelukkig wel vanzelf. Op een stevige veerafstem- ming stuurt de Fiesta behoor lijk neutraal. Dat merkten we al bij de introduktie van het model aan een gewone Fiesta S, die veel strakker stuurt dan versies zonder sportieve tint. Ook bij de Turbo gaat dat nog op, mits de chauffeur verstan dig met het naar verhouding enorme motorvermogen om gaat. Wie blind op het gas blijft staan komt geen enkele bocht normaal door, wie het gas juist weet te doseren (ide aal mogelijk door de gelijkma tige trekkracht) heeft weinig te vrezen. Een geweldig speeltje dus, waarmee ie heel wat mede weggebruikers die hard den ken te gaan aardig kan verras sen. Een Opel Kaaett GSi, VW Golf GTI 16V of Toyota Corol la GTi kun je net voorblijven. Dat zijn de concurrenten, ze kosten evenveel als de Fiesta Turbo. Autodiefstallen weer toegenomen DEN HAAG In de eer- ste zeven maanden van dit jaar is het aantal diefstal len van auto's, vrachtwa gens en motorfietsen met 13 procent gestegen ten opzichte van dezelfde pe riode in 1989. Vorig jaar werden in zeven maanden tijd 10.582 diefstallen van voertuigen gemeld, dit jaar is dat aantal 11.953. Dit blijkt uit cijfers van de Centra le Recherche Informatiedienst (CRI) in Den Haag. Een woordvoerster van de CRI tekent bij deze cijfers aan dat ze geen 100 procent be trouwbaar beeld geven. Soms is niet duidelijk of het om een diefstal gaat, danwel om joyri ding. Tevens komt het voor dat de rechtmatige eigenaar van een auto het terugvinden van zijn eigendom niet meldt bij de politie. De wagen blijft dan wel geboekt staan als ge stolen. Amsterdam De vier grote steden staan bo venaan de top tien van ge meenten waar de meeste voer tuigen worden ontvreemd. In Amsterdam werden in de eer ste zeven maanden 2.586 per sonenauto's, 155 bedrijfswa gens en 228 motorfietsen ge stolen. Rotterdam is nummer 2 met 652 personenauto's, 67 vrachtwagens en 40 motorfiet sen. Den Haag staat op de der de plaats met in totaal 585 voertuigen en Utrecht is vier de met 491 gestolen wagens en motorfietsen. De toename van het aantal diefstallen komt het meest tot uiting in de maanden januari (1.830 dit jaar, 1.389 in '89), maart (1.852 nu, 1.410 in '89) en mei (1.731 nu, 1.394 in '89). Alleen in april was het aantal diefstallen minder dan vorig jaar (1.563 nu, 1.629 in '89). Landbouwschap pleit voor groene benzine DEN HAAG De overheid gaat in het milieubeleid voor bij aan de mogelijkheid om fossiele brandstoffen te ver vangen door brandstof uit landbouwgewassen. 'Groene Benzine' heeft minder nadelen voor het milieu; de kooldioxide die bij verbran ding vrijkomt is eerder door de plant vanuit de lucht opge nomen. Het Landbouwschap schrijft dit vrijdag aan de Tweede Kamer als reactie op het Nationaal Milieubeleids plan-plus (NMP-plus). Eind augustus beginnen in de Ka mer de hoorzittingen ter voor bereiding van het milieuplan. Door de produktie van groene brandstoffen (bijvoorbeeld uit koolzaad) wordt Nederland ook minder afhankelijk van olieproducerende landen. S'JM* Alexander Popma (11) bij zijn nieuwe aanwinst. FOTO: SJOERD ANDRINGA De hoofdredacteur van Auto week stond wel even gek te kijken. De hoofdprijs van de landelijke verhalenwedstrijd die georganiseerd was door dit weekblad voor autoliefheb bers, Veilig Verkeer Neder land en autofabrikant Skoda, bleek te zijn gewonnen door de elfjarige Alexander Popma uit het Friese Roordahuizum, een klein dorpje tussen Leeu warden en Sneek. Alexander won een spiksplinternieuwe Skoda Favoriet Mint. Een rijbewijs heeft Alexander vanzelfsprekend nog niet en dus laat hij zijn moeder voor lopig in de nieuwe aanwinst rijden. Vader Popma heeft zelf een auto. Overigens gaat moe der Popma er voorlopg maar van uit dat de nipuwe wagen zal worden verkocht. Het geld wordt op de bank vastgezet zo dat Alexander over een paar jaar zelf een auto kan kopen. Hij heeft per slot van rekening de prijs gewonnen en de op brengst is dus voor hem. De verhalenwedstrijd werd gehouden in het kader van de actie 'autogordels altijd' van Veilig Verkeer Nederland. Er kwamen flink wat verhalen binnen, maar het beste ver haal bleek toch te zijn geschre ven door de scholier ujt Roor dahuizum. Alexander schreef zijn verhaal in de ik-vorm over een gebeurtenis die hij een paar jaar geleden zelf meemaakte. In het dorp stond de brug open, terwijl de waar- schuwingslichten niet werk ten. Alexander fantaseerde wat er als gevolg daarvan had kunnen gebeuren en won tot zijn stomme verbazing de hoofdprijs. WIEP VAN DIJK De BOVAG, de branche organisatie voor onder meer de garagebedrijven, beschouwt het voorstel van minister Alders voor een: statiegeldregeling voor afgewerkte olie als een „onzinnig plan". Vol gens de BOVAG brengt het voornamelijk boek houdkundige rompslomp met zich mee. het milieu terecht komt. In een brief aan de Kamer liet hij weten met de producenten en importeurs van smeerolie tot een vrijwillige regeling te wil len komen. Terugnameplicht en statiegeld zou later alsnog wettelijk geregeld kunnen worden. Ook de Vereniging van Smeerolie-ondernemingen Ne derland (VSN) staat afwijzend tegenover het idee. De BO VAG meent dat Alders beter eerst met de branche overleg had kunnen voeren, alvorens de zaak bij de Tweede Kamer aan te kaarten. In dat g^val zou de bewindsman waar schijnlijk van zijn voorstel hebben afgezien, aldus de woordvoerder. Op elke liter olie moet ongeveer 15 cent sta tiegeld komen, zo wil Alders. De BOVAG meent dat daar door automobilisten nauwe lijks aangezet zullen worden hun afgewerkte olie in te leve ren. Hogere statiegeld-bedra gen zouden fraude uit het bui tenland of vermenging van olie-soorten in de hand wer ken. (ADVERTENTIE) KIP CARAVANS de eerste modellen '91 zijn binnenI Sterdealer: ADVERTENTIE Uw Citroën-dealer voor: Katwijk, Zeeweg 82b. Tel. 01718-16175 Noordwijk, v.d. Mortelstraat 254. Tel. 01719-19303 Valkenburg, Hoofdstraat 104-106. Tel. 01718-16947 Donderdag koopavond

Leidse Courant | 1990 | | pagina 19