I I Theatervoorstellingen op literatuurlijst 2eidóc0ouxcmt K](D®I Peen door de jaren heen Soepele regels moeten kinder opvang stimuleren «2 [DEN OMGEVING EcidócSouoant ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1990 PAGINA 15 tiek bespreekt erdagverblijf IDWIJK De gemeente Noord ie «spreekt in de eerstvolgende com- (i vergadering de gisteren uitgeko- nota kinderopvang. De plannen i woensdag aan de orde in de cipatiecommissie. Deze vergade- egint om half acht. ■3 wijk wil op het terrein aan het 'j epad, waar vroeger kleuterschool i vertje stond, een nieuw kinder- ■blijf bouwen. De opvang moet in el plaats bieden aan 33 kinderen, i grotere behoefte aan opvangmo- f ïeden kan de accommodatie wor- tgebreid tot 40 plaatsen. De plan- "4 omen eind september in de ge- eraad. Om geen rijkssubsidie mis »n wil Noordwijk nog dit jaar be- 1 met de bouw. Vierdaagse ten einde NOORDWIJK De 3-jarige Anouke De Brouwer en de 2-jarige Lillian Os kamp waren de jongste deelnemers die gisteravond de avond-wielervier- daagse in Noord- wijk succesvol be sloten. de slotavond met als eindpunt Noordwijk. Alle ruim honderd deel nemers kregen van voorzitter M. Goze- ling een standaardje uitgereikt. Smalspoormuseum vraagt bijdrage gemeenten VALKENBURG De Stichting Nationaal Smal spoormuseum heeft de ge meente Valkenburg en ze ven andere omliggende gemeenten financiële steun gevraagd om in het recreatiegebied Valken- burgse Meer het Nationaal Smalspoormuseum te kun nen bouwen. Dit staat naar verwachting begin 1991 te gebeuren. In het museum wordt een collectie van 14 stoom- en 47 diesellocomotieven onderge bracht. Op een twee kilome ter lange smalspoorlijn zullen voor het publiek ritten met dit materieel worden gehou den. Nu worden deze rondrit ten nog verzorgd op het smal- spoornet in de duinen tussen Wassenaar en Katwijk. De stichting heeft de gemeen ten om geld gevraagd, omdat zij meent dat heft museum en de smalspoorlijn van belang zijn voor de hele regio. Het gaat hierbij om het belang voor het toerisme, maar ook als aanwinst voor de eigen bevolking. De stichting heeft de gemeenten ook aangebo den de leerlingen van hun scholen het museum te laten bezoeken in het kader van een scholenproject. De gemeente Valkenburg is gevraagd om een bijdi van 25.000 gulden, Katwijk en Leiden om 15.000 gulden en de gemeenten Wassenaar, Voorschoten, Noordwijk, Rijnsburg en Oegstgeest is elk een bedrag van 5000 gulden gevraagd. De provincie Zuid- Holland, het ministerie van landbouw en visserij en het Prins Bernhardfonds hebben al toezeggingen gedaan voor in totaal 450.000 gulden. Voor een uiterst sobere uitvoering van het project is 750.000 gul den nodig. Baak vraagt Ihter j3 stemming «breiding HAAG/NOORD- „De recht- kafdeling van de van State kan er ndilomheen Stichting De in Noordwijk toe- is. ning te geven voor itbreiding van haar "3 ;rruimte onder het rentiecentrum aan 'J oningin Astridboule- Dit betoogde raads- A. van Gelder giste- 1 een beroepszaak bij rechtspraakafdeling Ie Raad van State. De stond in deze zaak over het provincie- ur en het Hoogheem- hr« chap Rijnland. eigeren voor de bouw de vereiste toestem- te geven. Uitbreiding kelder zou de water onaanvaardbaar aan- ns Van Gelder meten ncie en Hoogheemraad- Zlt met twee maten. Hij eke hierbij op een vergun- u, ti die is verleend aan het inhi bedrijf Fraanje voor appartementengebouw (bei elder. Dit gebouw komt tens aan de Zuidboule- nst viakbij De Baak. Van l,ne ir klaagde er voorts dat de Noordboulevard 'Ml 1 is volgebouwd, terwijl Jp® terkering daar juist het 396 kwetsbaar zou zijn. laa ns de provincie zijn 7^ de vergunning van 5klJ bedrijf Fraanje voor- ui den verbonden. Zo mag nde zand worden verplaatst pj tag niet worden uitge- jre in de richtjng van de 1.0( Van Gelder zei daarop Vo inzorgvuldig te vinden >e*e° iet De Baak geen over doe gevoerd over eventueel i» Qen voorwaarden. „Die 2^ «spreekbaar", aldus de is man. a meente steunt De Baak oor ar verzoek. Een bouw- inning kan echter niet 30 en verleend vanwege var itbrekende toestemming 00de provincie en het 3tj heemraadschap. Vol- e«i een woordvoerder van ■0& imeente zullen de dui- !..k lechts minimaal worden E0'S itast als de kelder, die 15- ild is als ontspannings- )0-i[e voor congresgangers, [j® t uitgebreid. Overigens n De Baak wel toestem- alle van de provincie een 1 d e bouwlaag op het ge- db'( te zetten. 00- echtspraakafdeling van /ooiaad van State velt over ®!kp le weken een oordeel. OEGSTGEEST Het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest is uitverkoren als proefschool in het ka der van het experiment „Theater voor de lijst". Dit initiatief van het Lan delijk Ondersteuningsin stituut Kunstzinnige Vor ming (LOKV) houdt in dat leerlingen van HAVO en VWO bezoeken aan ca baret- en toneelvoorstel lingen mee mogen laten tellen als titel voor de li teratuurlijst Nederlands. De toetsing verloopt ana loog aan die van gelezen boeken. Aan het experiment werken verder de Leidse Schouwburg, het Leidse LAK-theater en de Koninklijke Schouwburg in Den Haag mee. Volgens het LOKV is toneelliteratuur een gerespecteerd, maar tevens stiefmoederlijk behandeld on derdeel van het literatuuron derwijs. Theater wordt vaker gelezen dan gezien. Het project „Theater voor de lijst" verge makkelijkt de gang naar het theater met speciaal hiervoor gemaakte informatiefolders, lessuggesties en een extra re ductie op de toegangsprijzen. Nederlandstalige voorstellin gen van oorspronkelijk buiten landse stukken tellen ook mee voor de lijst. Op die manier wordt de wereldliteratuur bin nen het vak Nederlands ge bracht. Voor leerlingen van 4-HAVO geldt een maximum van vier en voor 5-VWO een maximum van vijf voorstellingen. Voor HAVO blijven minimaal 16 en voor VWO minimaal 20 boe ken te lezen voor de litera tuurlijst. De Stichting Cen trum voor Onderwijsonder zoek zal de ervaringen van do centen en leerlingen met het project onderzoeken. De leerlingen kunnen kiezen uit een lijst van op kwaliteit en aantrekkelijkheid voor een jong publiek geselecteerde voorstellingen of kunnen zelf een keuze maken uit de pro gramma's van de theaters. De selectie is gemaakt door het LOKV in overleg met de be trokken theaters en het Rijn lands Lyceum. Speciaal gese lecteerd zijn onder meer: „De wereldverbeteraar" van Tho mas Bernard onder regie van Harrie Hageman, „Hedda Ga- bler" van Ibsen door Art Pro, „Groot herenleed" door Cherry Duyns, „Bruid in de morgen" van Hugo Claus on der regie van Marcelle Meule- man en „De vrije val" van Victor Thieu door Bavo Gale- Plaatselijke jeugd kampeert in Voorhout Een groep van 22 kinderen in de leeftijd van zes back show gehouden die door Marleen Alkema- tot twaalf jaar heeft de afgelopen nacht enthou- de als Tina Turner werd gewonnen. Daarna was siast gekampeerd in elf tenten rond het jeugd- er disco. De organisatie was enigszins teleurge- centrum De Speleweij in Voorhout. Dit „evene- steld over het aantal deelnemers aan het kam- ment" wordt jaarlijks georganiseerd door de peren. Vorig jaar namen nog veertig kleine plaatselijke stichting Vakantie Evenementen. Voorhoutenaren deel. Gisteravond werd door de kinderen een play- FOTO: HENK VAN DEN ENDE MINI-SYMPOSIUM IN KATWIJK KATWIJK Keizer Ti berius schijnt 2000 jaar ge leden zo'n beetje de eerste peenliefhebber te zijn ge weest. Volgens overleve ring liet hij de eerste ton nen worteltjes uit de win gewesten via de Rijn naar Rome brengen. Tegen woordig eet de doorsnee Hollander zes kilo peen per jaar. Bovendien is de peensector goed voor een omzet van 100 miljoen gulden per jaar. Grote getallen bij een kleine lekker nij. Daér werd gisteren door de jubilerende Nationale Peen- commissie in Katwijk dan ook op gedenkwaardige wijze bij stilgestaan. De landelijke Peen-commissie doet sinds 1980 uitgebreid aan reclame; organiseert ontmoe tingen met telers en anderen in het vak en bedenkt nieuwe methoden om peen te telen. Dat de 'verjaardag' van de commissie in Katwijk werd gevierd is op zichzelf niet zo vreemd. Volgens voorzitter Houtkamp is die gemeente juist de bakermat van de peen- teelt in Nederland. De beken de, oranje peen werd vroeger in zandgronden achter de dui nen voor het eerst verbouwd. Nu is Katwijk bomvol, dus voor peen is geen plaats meer. Dit produkt wordt tegenwoor dig geteeld in de kop van Noord-Holland, Friesland, de IJsselmeerpolders en de veen koloniën in Drenthe. Bospeen wordt verbouwd in Brabant. Historie Voorzitter Houtkamp is blij met peen. „De consument ook", zo verzekert hij. Peen staat na tomaten, Uien en kom kommers op een vierde plaats wat populariteit betreft. Voor al de bospeen doet het goed in de export naar met name Zwe den, Portugal en Joegoslavië. De consumptiegraad in ons land ligt ook hoog. „De meest luxueuze diners zonder peen zijn ondenkbaar. In rauwkost- salade hoort sowieso peen", al dus Houtkamp. Peen is er in verschillende maten en soor ten. Je hebt de bospeen, was- peen, breekpeen. De bekende winterpeen is vooral geschikt voor hutspot. Terug naar Rome. Volgens Tjerk Buishand, peen-deskun dige, spraken de Romeinen niet over peen. Ze noemde het 'Gallac Pastinaca', de Galli sche pastinaak, een cultuurge was uit Midden- en Noord-Eu- De jubilerende, landelijke peencommissie. ropa. De Griekse arts en na tuurkundige Dioscorides ge bruikte de wortel van de peen een eeuw na Christus als medi cinaal rustmiddeltje en schreef daarover in zijn geschriften. Volgens Buishand heeft de peen bij onze voorouders op die manier lange tijd dienst gedaan. De herkomst van de wilde wortel schrijft hij toe aan landen als Afghanistan, Turkije en Syrië. Helemaal zeker zijn de histori ci niet. „De eerste duidelijke omschrijving van de wortel dateert uit de tiende eeuw na Christus en komt van de Ara bier Ibn Al Awam. Hij be schreef een paarse en en gele peen die geschikt waren voor consumptie. Beiden zijn daar na over de wereld verspreid. In de twaalfde eeuw teelden Arabieren hun peen in Spanje. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Daarna volgden Italië, Frank rijk, Duitsland en Nederland De Mechelse dokter Dodo naeus noemt in zijn 'Cruyde boeck' (1554) drie peensoorten. Het heeft tot ongeveer 1700 geduurd voordat de bekende oranje peen in Nederland werd geteeld. Tal van grote meesters hebben de peen des tijds met de kwast op doek vereeuwigd". Onder redactie van Ton Pieters. 5-1 ïeel in de Balti'sche sfeer ciek I zestig jaar geleden, be- ,t®ne itte de Leidsche Courant donderdag 14 augustus het volgende: „Een Rus- ïlle h vliegtuig verscheen gis- ïiddag boven Estlandsch tdgebied in de nabijheid de monding der Narwa. schip van de Estlandsche "'♦twacht opende het vuur de sovjet-machine, die te- vuurde. Na een kort bom- foni dement vloog het vliegtuig Xlnr de grens terug. Waar- 3-° ijnlijk is het getroffen, nt men zag, hoe het in de telt 'ijheid van de grens daal- De Estlandsche minister buitenlandsche zaken zou .den Russischen gezant met ™fls I kracht geprotesteerd heb- tegen herhaalde grens- ïding door Russische ®P igtuigen". ''kn, t waren me twee uit ges la te 1 heren'. „Woensdagmor- 1 bracht R., te Woerden be- >HI ger van 't „Weekblad", de int bij zijn vriend v.L. Deze dk W trakteeren op 'n borrel- iUi maar pakte bij vergissing in 1 flesch ammoniak. R. be- flttkte ook niets en dronk sje leeg met het ge il, dat hij zich van binnen "ig verbrandde en zijn keel opzwol dat hij geen woord meer kon zeggen. Per rijtuig is hij naar het R.K.ziekenhuis vervoerd. De politie heeft de flesch in beslag genomen". „Een 11-jarig jongmensch (natuurlijk in Amerika!), Wil liam Marsh genaamd, heeft een boek geschreven over het Leven van president Hoover. Niet alleen heeft hij reeds een uitgever gevonden, maar te vens heeft de veelbelovende jongeling verklaard, dat hij hoopt veel geld met zijn boek te verdienen". Uit Koudekerk a.d.Rijn: „In den laatst gehouden vergade ring van de Oranjevereni ging is besloten met het oog op den financieelen toestand der kas, dit jaar geen feest te vieren". Dat „vroeger" de vakanties, en zeker in de maand augus tus, altijd zonnig en warm wa ren, is een sprookje dat bij voorbeeld in aug.'30 (toen de lage landen en de rest van Europa werden geteisterd door slagregens en cyclo nen) werd ontzenuwd door de huisdichter van de L.C., „Troubadour" gepseudo- niemd, die een impressie daarvan gaf in „Vacantie- brief van Annie aan haar Ri- nus": „Lieve Rinus! 'k Heb vacantie En zooals ik heb gezegd Heb ik nu mijn domicilie Naar een fijn pesjon verlegd, 't Is een heele fijne badplaats Heel gezellig en niet duur, Eten fijn enstroomend wa ter", Dus dat wordt een reuzekuur. 'k Ben zoojuist hier aangeko men En ik schrijf direct aan jou, Op een heele kleine kamer In het donker en de kou. 'k Hoop dat gauw de zon gaat schijnen, 'k Zit hier fijn op mijn gemak, Maar 'k vermoed dat „stroom end water" Is een lekkie in het dak. 'k Vind de kamer wel wat kleintjes, Maar die is maar voor den nacht, 'k Ga direct gauw naar het strand toe, Want het regent nou maar zacht. 'k Ga dan heerlijk liggen droomen, En dan denk ik steeds aan jou, 'k Zal misschien dan wreed ontwaken Door de regen en de kou. Op den tweeden dag, steeds regen, 'k Ga weer verder met mijn Natte zomers had zijn van alle tijden. brief. Gisteren kregen we salade Met een fijne paardebief. Alle gasten zijn verlangend Naar de stralen van de zon, En we kijken naar de regen Door de ramen van 't pesjon. Gist'ren wou ik eens gaan ba den In m'n eentje in de zee, Maar dat was in-eens niet noodig, Toen ik de voordeur opendee. 'k Stapte argeloos naar bui ten.. Midden in een groote plas! Waarin ik, het scheelde wei nig, Bijna nog verdronken was. Lieve Rinus, 't blijft maar gie- Buiten heb 'k nog niks gezien, 't Is den heelen dag maar re gen En dan koud nog bovendien. Alles is hier miserabel, 't „Stroomend. water" slechts is goed. Lieve Rinus, duizend kussen Van je doorkletsnatte Snoet. P.S. Eind'lijk is nou, lieve Ri nus, Hier het eerste weekje om. 'k Denk dat ik, als jij het goed vindt, Maar weer gauw naar huis toe kom. 't Is hier allemaal heel prettig, En het is een pracht-pesjon, Maar aan één ding is gebrek hier En dat is: een beetje zon". „Donderdagmorgen tijdens een hevigen slagregen was een groot aantal musschen te Alkmaar zoo versuft, dat ze zich niet meer konden bewe gen. Eenige jongens pakten in de omgeving van de Laat een 75-tal vogels met de hand op. De stad is behalve door den regen ook geteisterd door een cycloontje. Daken werden vrij ernstig beschadigd en in de buurt van het Heilige Land werd een handkar opgeno men en tegen een luifel gesla gen en daarna teruggeworpen door de ruiten van een win kel. Ramen werden inge drukt, bomen ontworteld en tuinbouwgewassen uit den 'grond gerukt. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorge komen". ALPHEN PRESENTEERT EIGEN NOTA ALPHEN AAN DEN RIJN Alphen wil de kinderopvang aanzienlijk uitbreiden en verbeteren. Soepele regelgeving moet het particulier initiatief in de kinderopvang stimule ren zonder de kans op subsidie te blokkeren. De Alphense normen moeten voorkomen dat initiatief nemers voortijdig afhaken of gewoon afzien van hun plannen. De normen staan in de nota kinderopvang die kort gele den op aandrang van burge meester en wethouders is op gesteld. De nota moet vol gende maand door de ge meenteraad worden aan vaard om te voorkomen dat initiatieven op het gebied van de kinderopvang subsi die mislopen. Zonder ge meentelijke verordening kan vanaf 1 oktober geen aan spraak meer op rijksgelden worden gemaakt. Alphen wijkt in haar nota sterk af van de eisen die de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) stelt. De kwaliteitseisen worden gedu rende een aanloopperiode omlaag geschroefd om de ini tiatiefnemers meer kans van slagen te geven. In de veror dening zijn onder meer bepa lingen vastgelegd ten aan zien van de openingstijden, leeftijdsopbouw, groepsgroot te en de kwaliteit van het personeel. Verder stelt Al phen eigen normen voor hy giëne, brandbeveiliging en de binnen- en buitenruimten van de opvangcentra. Keurmerk Om de soepele regeling juri disch vorm te geven stellen B en W voor om een systeem van erkenning-verlening in te voeren, waar de VNG uit gaat van vergunning-verle ning. Volgens I. Siegers van de gemeente Alphen een voorwaarde om particulieren meer kansen te bieden. „In stanties hoeven niet meteen te voldoen aan de normen. Ze krijgen de gelegenheid naar het keurmerk van een erkenning toe te groeien". Het behalen van dat keur merk is weliswaar een voor waarde voor het verkrijgen van rijkssubsidie, maar bete kent niet dat de opvangvoor ziening ook automatisch sub sidie krijgt. Daar is weer een speciale toetsing voor nodig. Via de rijksstimuleringsrege ling krijgt Alphen tot 1993 jaarlijks 530.000 gulden. Ze ker 106 plaatsen kunnen hiermee gerealiseerd wor den. Alphen heeft de nota ook op gesteld voor het bedrijfs leven in de Alphense regio. Bedrijven moeten mogelijk heden krijgen voor het on derbrengen van de kinderen van hun werknemers. In 1989 huurden bedrijven nog maar 15 opvangplaatsen. Nu ligt dat aantal al op 50. Woensdag 19 september verschijnt bij deze krant wintermode '90 Deze special biedt modehuizen en boetieks een prima gelegenheid om hun wintercollecties en aanbiedingen onder de aandacht te brengen van een groot publiek. Informatie over de adverteermogelijkheden wordt graag verstrekt door Bouke Jagt, bereikbaar onder nummer 071 - 122244. Ccidoc SouAortt

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15