'ositieve resultaten wonen boven winkelpanden Sowuvnt# Fretten zijn geweldige huisdieren STAD OMGEVING EEK INDE Duitse delegatie bezoekt Leiden Persoonlijk cadeau CcidócSomotit annviMiiina ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1990 PAGINA 13 HAARLEMMERSTRAAT EIDEN De werk- roep Wonen Boven rinkels van de ge- eente Leiden heeft bsitieve resultaten ge bekt. Onderzocht werd be het wonen iri de jaarlemmerstraat gesti- kileerd kon worden, we hebben veel posi- eve reacties gehad", Irtelt W. de Wolf van l werkgroep. „En er is jadwerkelijk wat in ng gezet". b contacten met eigenaren In drie panden nabij de ema, heeft de gemeente In architect opdracht gege- n een haalbaarheidson- rzoek te verrichten. De jchitect moet onderzoeken het haalbaar is om wo- pgen in de panden te rea- pren, of indien er al wo ngen zijn die te verbete- n. Ook moet de architect de kosten hiervan bereke nen. De resultaten van dit onderzoek worden in het najaar verwacht. „Wij hebben ook bemiddeld bij de panden van De Haas Die zijn verkocht aan Immo Select. Daarin worden drie bovenwoningen en winkel ruimte gerealiseerd", vertel' De Wolf over de panden bij de hoek Vrouwenkerkkoor- straat. „Voor Haarlemmer straat nummer 47 en 49 is concrete subsidie aange vraagd. Nummer 49 wil de woonruimte verbeteren en nummer 47 heeft subsidie van monumentenzorg aan gevraagd om de bouwtech nische staat te verbeteren". De Wolf merkt op dat er eindelijk schot in de zaak komt. Sociale controle Doel van het wonen boven winkels is 'het vergroten van de sociale controle. In het Aktieplan Piko Krimi van maart 1989 van de ge meente werd gesteld dat veel ruimten boven de win kels in het centrum worden gebruikt als opslagplaats. Een subsidie van veertig procent werd verstrekt voor de aanleg van een aparte opgang naar een zelfstandi ge woning boven bedrijfs ruimtes. De winkeliers maakten nauwelijks ge bruik van subsidieregelin gen. In januari 1990 werd de gemeentelijke werkgroep Wonen Boven Winkels in gesteld. De werkgroep moest zich richten op het uitvoeren van haalbaar heidsonderzoeken van en kele panden in de Haarlem merstraat en de directe om geving. Daarvoor is een budget van 10.000 gulden beschikbaar. Na de diverse haalbaar heidsonderzoeken moet een nota worden opgesteld. Aan de hand daarvan wordt be keken of er een mogelijk heid is om een fonds „Her stellen van woonruimten boven winkels" te creëren. 99 LEIDEN Silvester, Mira, Teddy, Mona, Spek, Beertje, Bobby, Billie, Floortje, Felice, Aicha, Leila, Moppie, Teela, Bel la, Wodan, Rambo, Fred, Bertus de Bunzing. Het Leidse echtpaar Mizee heeft de afgelopen vier jaar aan gezinsuitbreiding gedaan. Hoewel het iedereen duidelijk is dat in vier jaar tijd niemand zoveel kinderen kan krijgen, is dat toch de kwalificatie waar mee het echtpaar Mizee zijn huisdieren bestempeld. „Het zijn gewoon onze kinderen", zegt Hennie Mizee (46). Een vermoeiende oudertaak wel licht, want het gaat hier om een vrolijke verzameling van levenslustige, rondrennende, stoeiende, aanhankelijke, lie ve, zachte knuffelbeestjes ge naamd: fretten. „Het zijn kwajongens, dat geef ik volmondig toe'zegt Ab Mi zee (46). „Fretten zijn gek op spelen, gek op snoepen en gek op mensen. Het zijn geweldige huisdieren!". Het gezin Mizee kan het weten want momen teel rennen er zo'n negentien fretten rond in de woonkamer van hun huis aan de Magdale- na Moonstraat. Het echtpaar heeft met zoveel beesten abso luut geen moeite, integendeel, er wonen in het huis ook nog twee katten, twee grote hon den en een paar gekooide knaagdiertjes. En in de tuin lo pen kippen. Ab Mizee houdt er een wel een heel aparte filosofie op na. „Er is op de wereld maar één beest, dat is de mens. De rest zijn 'dieren'. Mijn vrouw en ik houden veel van dieren. Maar we zijn verslaafd aan fretten geraakt". Het houden van een fret als huisdier is niet zo vreemd als doorgaans wel wordt gedacht, sterker nog, het dier komt in de vrije natuur helemaal niet voor. Fretten zijn het eerst ge fokt door de oude Romeinen. Het is tamme zijtak van de bu- zing, een marterachtig roof- diertje. De fret wordt tegen woordig in Engeland en de Verenigde Staten gebruikt bij de jacht op konijnen. Echtpaar Mizee: „Fretten zijn echte kwajongens, maar ook aanhankelijk". Het huisdiergedrag van een fret is te vergelijken met de aanhankelijkheid van een hond en de eigenzinnigheid van een kat. „Je moet je huis wel 'fret-proof' maken, want ze kruipen in ieder hoek of gat, nieuwsgierig als ze zijn", terwijl Ab Mizee vertelt, springt één van zijn levende knuffels pardoes op zijn schoot. „Kijk", zegt hij terwijl hij het diertje liefdevol streelt. „Dit is Fred, de allereerste. Het is de lieveling van mijn vrouw". Zijn vrouw heeft een flinke taak aan de verzorging van de dieren, vooral sinds haar man eindelijk een baan heeft ge vonden. Ze is verzot op de die ren. „Overdag heb je geen last van ze, dan willen ze slapen in hun hok. Ze zijn in de late ochtend en in de vroege avond het levendigst, dan willen ze met je spelen" Ab Mizee is een aantal jaren werkloos geweest en in die tijd heeft hij de waarde van geld leren relativeren. „Mijn liefde voor dieren is belangrijker dan al het geld op de wereld. Hij verkoopt zijn fretten niet zo maar. Als mensen een fretje willen hebben dan moeten ze eerst maar eens een paar uur komen praten. Een fret is geen wegwerpartikel, je moet er zorgvuldig mee oijigaan an ders wordt 'ie bijterig". Ab Mi zee waarschuwt voor verkeerd gefokte fretjes die vaak op die renmarkten worden verkocht. Hij meent dat voorlichting heel belangrijk is. „De mensen weten niet dat een fret zindelijk is, dat 'ie kattevoer eet, niet agressief is, enzovoorts. Ik heb maanden lang gezocht naar goede infor matie over fretten, bij de Leid se universiteit, bij een nertsen fokker, bij het proefdierenin stituut TNO en bij de Erasmu- suniversiteit. Uiteindelijk ben ik heel veel te weten geko- Bertus Ab en Hennie Mizee zijn bij zonder trots op Bertus, een volbloed bunzing die ze ooit hebben gekregen van een ja ger. Bunzings zijn - net als wolven - wilde roofdieren, bij na ontembaar. 'Bertus de bun zing' woont bij het echtpaar Mizee in een speciaal hok in de huiskamer. Hij slaapt onder een dekentje en dat is ook het enige zichtbare achter de gla zen wand van het hok. Ab Mizee pakt een paar dikke garagehandschoenen en opent foto: w1m van noort het deurtje. Hij trekt het de kentje weg en er verschijnt een prachtig exemplaar van een mannetjesbunzing met een mooie kleurschakering in zijn vacht en een sierlijke staart. Ab Mizee probeert het dier aan te raken, maar het schiet in een dreigende houding. Bertus laat zijn scerpe tandjes zien en knort gevaarlijk. „Als 'ie bang is dan kan hij een vie ze geur uitscheiden, net als een stinkdier. Maar dat is slechts één keer gebeurd, na melijk toen ik hem weghaalde bij zijn vorige baas". Hij wijst: „Hij is iets groter dan een fret. Zijn kop is iets breder en zijn nek is dikker. Die kun je niet zomaar beetpakken hoor! Soms mag ik hem zachtjes aai en. Het is moeilijk, maar ik zal hem temmen". DRÉ SCHOONDERWOERD t bijdragen van: Frank prman, Loman Leef- ds, Karin Swiers en li de Vlieger. tokken loordwijk rollen ze weer massaal knokkend over it. De politici gaven be- deze week al het goede •beeld toen de benoeming Hans van der Sluijs tot •nemend burgemeester ;nd werd. VVD heeft goede be- irders in huis, dat blijkt weer eens", kraaide -fractievoorzitter Koos van plezier. En kenne- gesterkt door de komst zijn partijgenoot, haalde Vervolgens fel uit naar Bedijn die sinds half 1 als locoburgemeester ing aan het college gaf. t werd de hoogste tijd dat weer een teamleider m. Het college kon het aan want er zijn de laat- maanden dingen gebeurd niet door de beugel kon- bralde Koos, die zich aatste tijd ontpopt als het 4 Bste jochie van de Noord- li se klas. - ^or Salman nam het voor makker op. „Smit ver- >t flauwekul. Die is er altijd niet overheen dat rd i rVD buiten het college is orer illen. Bedijn heeft het voortreffelijk gedaan, ik weet zeker dat Smit ook gezegd zou hebben hij maar zelf wethouder geworden, zoals hij zo ig had gewild", wat een slangennest 30.11^ in die badplaats. Com- iaris van de koningin elto Patijn moet een voor- iende blik hebben gehad hij krachtfiguur Hans der Sluijs overplaatste Hazerswoude naar nokken (2) een staaltje van oprechte rdwijk-promotie speelt af in het toeristische we- je van de badplaats. De emene Vereniging van rdwijkse Logiesverstrek- r 5 (AVNL) vindt dat ze te- LkJ 1 moet betalen aan de V. Die op haar beurt gt met het voor straf laten van de wanbetalers de voor de toeristen be ide Noordwijk-brochure. bedrog, achterklap, val- Yoorwendsels, leugens en gebruiken van ander- is boekje als strafmaatre- Zo ongeveer luiden de misselijke beschuldigin- ten aan het adres van de tichting VVV Noordwijk Promotie. In het toeristenbu reau haalt men zijn schou ders op over „een discussie op zo'n laag niveau". De AVNL dreigt inmiddels met een rechtzaak, terwijl de VVV het afscheidsfeestje van Wim Rovers what's in a name voorbereid. En wederom: commissaris van de koningin Schelto Pa tijn moet een vooruitziende blik hebben gehad toen hij krachtfiguur Hans van der Sluijs overplaatste van Ha zerswoude naar Noordwijk. Van der Sluijs schijnt zijn sporen in het toerisme al in zijn Haagse tijd te hebben verdiend. Hij kan er nog een paar bijverdienen. Staartje (1) Het begint met een wit bolle tje en eindigt met een krul lend staartje. Nee, het is geen konijn, geen ballon en geen taugé, maar een heuse zaad cel. En ze zijn, alsof er een soort explosie is geweest, over de hele Leidse binnen stad verspreid. Is dit de nieuwste vorm van de veilig vrijen campagne? Of is dit weer een stunt van het Pest huis of de gemeente om meer mensen naar de dino-exposi- tie te krijgen. Eerst brave di- novoetstappen schilderen en nu het niet werkt dan maar .grof geschut van de dino's? Nee dus, de cellen werden te gelijkertijd met een lading eerstejaars over de stad ge sproeid en dat geeft al de eer ste aanwijzing. Volg vervol gens de zaadcellen en dan wordt alles duidelijk. De cel len zwemmen naar de stu dentenvereniging Catena aan de Kolfmakerssteeg. Tussen het geweld van de grote studentenverenigingen zoals Minerva en Quintus, dient minivereniging Catena op te vallen om nog enkele studenten te lokken. Daarom schilderden de ledei van ludieke stunt op gevels en straten in de binnenstad. Hoeveel eerste jaars dat heeft aangetrokken in de El Cid week is nog maar de vraag. Veel eerste jaars weten waarschijnlijk niet eens wat de geheimzin nige tekens op straat beteke nen. Laat staan dat ze ze vol gen. Aangezien de Hortus Botanicus daarvoor net een slangenexpositie aangekon digde, zal de link al gauw naar de botanische tuin zijn gelegd. Staartje (2) Normaal krijgen dergelijke cellen na negen maanden pas een vervolg. Voor Catena ging het heel wat sneller. De voortplanting verliep in ras tempo. Niet alleen meldden zich totaal onverwacht hon derd leden aan. En meldt het universiteitsblad Mare dat het bestuur van Catena di rect na de introductieweek met schadeclaims werd ge confronteerd. Eigenaars van de bekladde panden eisten schadevergoeding. Het be stuur distantieerde zich van de actie en stuurde de slacht offers een brief met veront schuldigingen. Als de gedu peerde bewoners hun gevel laten reinigen en de rekening naar Catena sturen zal het bestuur de kosten over de schilders omslaan. Het was de bedoeling dat een regenbui de zaadcellen weg zou kunnen spoelen, zo ver telde de penningmeester. In plaats van witkalk hebben de enthousiaste schilders echter acryllatex gebruikt. Een on gelukje dus. Hoog tijd dat de schilders eens een lesje in voorlichting krijgen. Weten ze nou nog niet dat zaadcellen zonder gebruik van een goed voor behoedmiddel behoorlijke el lende kunnen veroorzaken. Rekening (1) l'eurgesteld in de gemeente Voorschoten. Zij werd een tijdje terug door de gemeente gevraagd mee te werken aan een expositie van „vrij werk" van ontwerpers die aan ta pijtweverij het Paapje ver bonden zijn geweest. Dit als aanvulling op de succesvolle expositie over het uit Voor schoten verdwenen Paapje zelf. Lies ging graag op deze uitnodiging in. Zij maakte tijd vrij voor de presentatie van haar werk, trof voorbe reidingen en maakte kosten voor de expositie. De kunste nares werkt monumentaal, daarom werden van uitge voerde projecten foto's ver groot en ingelijst. Terwille van een goede presentatie liet ze voor ontwerpen in ma- quettevorm beschermende kappen van perspex maken. Toen Lies van der Sluis ver volgens weer eens contact opnam met de kunstambte naar van de gemeente bleek de belangstelling danig verf lauwd. De ambtenaar vertel de onvoldoende reacties te hebben gehad. Acht dagen voor de opening van de expo sitie werd de hele zaak afge blazen door de gemeente. Het aantal inzendingen zou zo ge ring zijn geweest, dat de be schikbare ruimte niet kon worden gevuld. En zo bleek Lies alle kosten voor niets te hebben gemaakt en veel tijd te hebben verspild. De kos ten, omstreeks 1400 gulden, wil ze verhalen op de ge meente Voorschoten. Met name de stofkappen hebben haar veel geld gekost. Rekening (2) Lies van der Sluis heeft zo haar twijfels over het gesig naleerde gebrek aan animo voor de expositie. Zo beweer de de kunstambtenaar dat hij geen reactie van de kunste nares Anna Mes had gekre gen. Maar uit navraag bleek dat Anna Mes niet eens was benaderd, terwijl zij beschik te over veel groot werk en dat graag in Voorschoten had willen exposeren. Ook Klaas van Biezen zou aan de expo sitie meewerken. Deze kun stenaar had ruim voldoende werk beschikbaar. De drie genoemde kunstenaars had den gezamenlijk de expositie ruimte van het Ambachts- en Baljuwhuis enkele malen kunnen vullen. De verantwoordelijke ambte naar kan zich niet verdedi gen. Hij is met vakantie. Joop Peeters, secretaris van de de missionaire functionele com missie voor cultuur meent dat de kunstenaars zich rijk hebben gerekend. „Het initi atief voor de expositie ging van de kunstenaars uit. Die wilden wel wat verdienen. De gemeente heeft alleen ge vraagd of ze eventueel werk hadden om te exposeren. Daaruit hadden ze niet moeten concluderen dat de tentoonstelling doorging en zich er al zo uitgebreid op moeten voorbereiden". Overigens is wethouder Mie- ke Breunesse bereid om Lies van der Sluis financieel tege moet te komen. „Onverstan dig", meent Joop Peeters, „want straks staan er 20 kunstenaars in de rij voor schadevergoeding". Het lijkt er op dat de kunst duur wordt betaald in Voorscho ten. Zelfs het ontbreken van kunst wordt duur betaald. Maar dat ga je krijgen als de gemeenteraad verzuimt om de commissie voor cultuur bijtijds opnieuw te installe- Schouwburg 1 Begin januari 1990 werd Lei den opgeschrikt door een froot gat in de Leidse chouwburg. Een financieel gat wel te verstaan, van 132.000 gulden. Maar het ef fect was er niet minder om, de ontdekking sloeg in als een bom. Het geld was ver duisterd, fraude, daar was ie dereen van overtuigd. De ad junct-directeur werd van zijn bed gelicht en twaalf dagen in de cel gestopt op verden king van deze fraude. Daar na werd de directeur een paar dagen in het kot gezet voor het vals declareren van privé-uitgaven. Na veel spit- werk werd er nog iets gevon den over de adjunct-direc teur, een zaak uit 1984, maar goed, genoeg om hem toch weer een paar dagen in de gevangenis te werpen. Im mers: als justitie eenmaal op pad is, keert het gerechtelijk apparaat niet gaarne meer In de tussentijd werkten poli tie, justitie, advocaten, ac countants en het hele ge meentelijk apparaat met man en macht samen om de on derste steen boven te krijgen. Daar werd met spanning op gewacht, het zou maar een paar weken duren. Het duur de Janger dan een paar we ken. Maand, na maand, na maand, na maand.... Schouwburg (2) De sneeuwbal rolde echter door en werd een lawine. De directeur kreeg voorwaarde lijk ontslag opgelegd. De ad junct-directeur werd ontsla gen, maar dat moest na een bezoek aan de ambtenaren rechter weer door de ge meente worden terugge draaid. De directeur vond een nieuwe baan. Een raads commissie voor de rekenin gen maakte een doorwrocht rapport over de financiële chaos bij de schouwburg. De eerstverantwoordelijke wet houder, Fred Kuijers, trad af en Paul Bordewijk kreeg een standje. Er werd een onder zoek verricht naar de verbe tering van de financiële situ atie bij de gemeente. Het hoofd van de directie finan ciën werd ontslagen en een nieuwe werd benoemd. En Justitie liet elke keer maar weten dat het nog een paar weken zou duren voor dat het onderzoek was afge rond en de dagvaarding ver stuurd zou worden. Daarin zou uit de doeken worden ge daan wat Justitie de verdach ten zou aanrekenen. De spanning steeg, totdat na ruim zeven maanden bekend werd wat er in de dagvaar ding stond. En dat viel vies tegen. De fraude van 132.000 gulden bleek niet opgelost, werd niemand aangerekend, wordt nu wellicht toch maar gezien als een foutje van de schouwburgcomputer. De ad junct-directeur werd een to taalbedrag van 15.000 gulden in de schoenen geschoven dat hij zich onrechtmatig zou hebben toegeëigend. Bij de directeur bleef die teller op 2000 gulden steken. En dat alles moet volgende maand eerst nog bewezen worden ook. De 'schouwburgaffaire', zo heette deze zaak al snel. Een affaire met de proporties van een olifant. De dagvaarding van justitie is daarentegen van een ni veau dat het formaat mug nauwelijks ontstijgt. LEIDEN Een delegatie van acht Oost-Duitse be stuurders en bouwdeskun- digen maken aanstaande donderdag een stadwan- deling door Leiden. Deze wandeling vormt de af sluiting van een door de Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond verzorgd, vijfdaags bezoek aan Nederland. Middels dit bezoek, waarbij eveneens de gemeenten Am sterdam en Haarlem worden aangedaan, zal de delegatie kennis nemen van de Neder landse manier van monu mentenzorg en in contact worden gebracht met Neder landse bouwrestauratiebe- drijven en investeerders. De acht, afkomstig uit het nabij Berlijn gelegen Pots dam, komen 26 augustus op uitnodiging van het ministe rie van Buitenlandse Zaken naar Nederland. Aanleiding voor deze uitnodiging is de in een impasse geraakte res tauratie van de in Potsdam gelegen Nederlandse wijk: het „Hollandse Viertel". Hoewel deze wijk door de DDR als een monument van de eerste orde wordt be schouwd, zijn in de loop van 1989, na vijf jaar, de recon structiewerkzaamheden af gebroken. Oorzaken hier voor waren het gebrek aan materialen en specifieke kennis over de Nederlandse bouwkunst. „Leiden wordt bezocht van wege zijn krappe financiële situatie en is daarom enigs zins vergelijkbaar met Pots dam", verklaart Elsink van het KNOB. „Wij willen de delegatie laten zien hoe Lei den toch nog zijn zaken op het gebied van de monumen tenzorg voor elkaar weet te krijgen". Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na .het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I Adres: j J Postcode/plaats: Telefoon: itrole bezorging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f 24,85 l kwartaal via acceptgiro f75,10 J Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: 1 Naam: I I Adres: Postcode/plaats: 1 J Op de pen moet komen te staan: I I I 1 I I I ITT in obormtmtnt «wdm fmtgtnl

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13