Onderzoek naar veehandels- centrum bij Groenoordhallen Man schiet beste vriend zes kogels in lichaam £eidóc6ouxant Zeidóa(2owumt STAD OMGEVING/KUNST/RTV/SPORT Leidse stropdassenfabrikant Verstrikt in personeelsprobleem Stichting voor behoud Molen de Heesterboom Uit eten VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1990 PAGINA 9 raw< VN phenaar zwaar ond bij ongeval IEN Een 23-jarige Alphe- heeft gisteravond bij een ;eersongeval zwaar hersenlet- ien. De man stak om /eer half zeven over op het voor het station. Een iestuurd door een 20-jarige vrouw, komend uit de van de Schipholweg, kon niet meer ontwijken. Vol- ooggetuigen aarzelde de man even voor het oversteken, een stap terug om vervol- toch het Stationsplein op te Hij werd geschept en enke ter meegesleept. De man is kennis maar verkeert bui zensgevaar. Man beroofd op station LEIDEN Een 43-jarige Am sterdammer is gistermorgen op brutale wijze beroofd op het station. De man liep omstreeks 10.30 uur in de richting van het perron toen hij door twee jonge mannen werd benaderd. De een schopte hem zonder aanleiding neer en samen pak ten ze de polstas van de Am sterdammer af. De twee vluchtten daarna via de ach teruitgang van het station aan de Terweeweg. De buit be draagt 1100 gulden en een on bekende hoeveelheid Ameri kaanse dollars en Belgische franken. Reeks auto inbraken in de Stevenshof LEIDEN In de Stevenshof, maar ook op andere plaatsen in Leiden, zijn gisteren en vannacht verschil lende auto's open gebroken. In de meeste gevallen bedroeg de buit een autoradio of -muziekinstallatie. De inbraken deden zich voor op de Rie Cramerstraat, Louise Windtstraat, Mimi Boesnachstraat, Corrie van Bruggenweg en de Stevenshofdreef. Ook op het Stationsplein, Molenwerf en Muiderkring werden auto-inbra ken gepleegd. Jubileumboekje over het begeleid wonen LEIDEN Stichting Begeleid Wonen de Schakel heeft een boekje over begeleid wonen uitgegeven. Dit vanwege het vijfjarig jubileum van een huis voor mensen met een psychiatrisch verleden. De titel van het boekje is „Niet bij de pakken neerzit ten". De Schakel wil met dit boekje in een leemte voorzien. In de vakliteratuur wordt namelijk zel den het verhaal van of door de bewoners verteld. In het boekje wordt door middel van tekst en fo to's informatie gegeven over de manier waarop mensen met een psychiatrisch verleden met wat begeleiding zelfstandig kunnen wonen. De Schakel wil laten zien dat de eenvoudige en goedkope op lossing van begeleid wonen werkt. „Niet bij de pakken neerzitten" kan worden besteld door 6,75 over te maken op postbanknummer 41 46 367 ten name van Stichting Begeleid Wonen de Schakel in Leiden onder vermelding van jubileumboekje. VOOR KENNISMAKING MET AMBTELIJK MANAGEMENT TEAM D66 en YYD boos over uitblijven uitnodiging LEIDEN De fractievoorzit ters P. Langenberg (D66) en T. van der Nat (VVD) maken groot bezwaar tegen het feit dat zij pas op het laatste mo ment zijn uitgenodigd voor een gesprek met het nieuwe Ambtelijk Management Team (AMT) van de gemeente. „Alles bij elkaar heeft dit wei nig met bestuurlijke vernieu wing te maken. Met name te gen de achtergrond van het collegeprogramma, waarin zo veel gesproken wordt over ge lijke informatieverschaffing aan de gehele raad, over open heid en versterking van de raad als geheel, valt ons dit bitter tegen", aldus de beide fractieleiders in de brief aan fractievoorzitters van de colle gepartijen. Het AMT heeft, zo schrijven Van der Nat en Langeberg, een aantal taken gekregen die de raad als geheel raken. Het gaat om het uitwerken van het collegeprogramma, het opzet ten van de begrotingsstukken en de verbetering van de fi nanciële organisatie van de ge meente. De fractieleiders mer ken op dat zij via toevallige en informele weg te horen kre gen dat de drie collegepartijen een (kennismakings)gesprek hadden met het AMT. Volgens Langenberg en Van der Nat is er geen enkele reden om be paalde partijen uit te sluiten van dit overleg. Zeker niet omdat de voorzitter van het AMT, O. Scheepbouwer, heeft laten weten dat hij de visie en verwachtingen van alle raads fracties wil horen. Na veel aandringen werd het gesprek dan toch opengesteld voor de andere fracties. Op zo'n korte termijn konden Van der Nat en Langenberg zich echter niet meer vrij maken bij hun werkgevers. Ze wach ten een nieuwe uitnodiging af, beëindigen ze de brief. F. Austmann toont een grote hoeveelheid dassen. Zijn vrouw en compagnon (derde links) buigt zich over de afwerking. foto: wim van noort ERK IN OVERVLOED EN GENOEG RUIMTE VOOR 1TBREIDING iSIDEN Zijn grootou- rs hadden een dassen- |>riek en zijn ouders dden een dassenfa- ek. (Klein)zoon F. stmann was oorspron- 19 lijk niet van plan deze 19|i door te zetten. „Daar 19|b ik later spijt van ge- 19 ïgen. De machines wa- 19{i al verkocht en alleen ■jg kennis bleef over", al- ■jgjs de stropdassenmaker 1$ samen met zijn -jg iuw vier jaar geleden -jg iloot alsnog in de voet- -jgiren van zijn ouders en igiotouders te treden, ^nvankelijk lachte het 1C):ces het echtpaar toe ]qiar: „Er doet zich een >r Nederland unieke --latie voor. We hebben ter werk dan we aan- nnen. Soms moeten zelfs orders wegstu- want het blijkt niet igelijk om voldoende ■soneel te krijgen". een dode hoek van de He- isingel, praktisch naast de ephkerk, is sinds novem- van het vorig jaar das- fabriek Allegro gevestigd. >r de ruiten hangen grijze, loten gordijnen zodat bij langslopen niets de he vigheid in het pand ver- dt. Alleen op de deur zit naam- en openingstijden- ^atje wat totale anonimiteit omt. Binnen wordt r schotten van gipsplaten kantoortje van een naai- ier afgescheiden. Het con- ite gebrom van verschill ede naaimachines is her- ibaar maar na enkele mi- en treedt gewenning op lijkt het geluid weg te val- Austmann zelf draagt ui- tard een das, maar is geen zamelaar of overdreven hebber. „Ik mag graag i das dragen maar het ge- irt uiteraard zelden dat ik een koop". vier jaar geleden werkte stmann bij Sikkens en zijn iuw in de verpleging. Een ibod van zijn ouders om familiebedrijf over te ne- n had hij naast zich neer- egd. Toen hij in 1986 op i besluit terugkwam, be- likte hij alleen nog over de iow-how" en moest hij ■der vanaf nul beginnen, t gebeurde in een houten ds in Valkenburg. Aust- nn deed het zakelijk ge uite en zijn vrouw runde atelier. Nu, na vier jaar een verhuizing naar Lei- kan het bedrijf de vraag ik niet meer aan: „Er zijn ld In de zomerrubriek „In Bedrijf' wordt een aan tal Leidse, niet alle daagse bedrijven, win kels en ondernemers belicht. In deze vijfde aflevering staat „Alle gro" centraal. maar zes of zeven bedrijven in Nederland die zich spe ciaal op dassen toeleggen en er is werk genoeg", aldus Austmann. Fenomeen Allegro werkt op dit moment met drie vaste werknemers en twee part-time krachten. Verder staat er nog een bord je „thuisnaaister gezocht" voor het raam. Door middel van handwerk en verschille den soorten naaimachines en strijkbouten gaan per dag een kleine 4000 dassen de deur uit: „Dat zouden er ook tien duizend kunnen zijn als Ave er het personeel voor had den", stelt Austmann nuch ter. Daarmee belandt hij op een merkwaardig fenomeen waar niet veel bedrijven mee te maken hebben. Werk is er in overvloed maar personeel is nauwelijks te krijgen bui ten uitzendkrachten. „Ik heb er geen verklaring voor. De deur van het arbeidsbureau loop ik plat maar zonder suc ces", aldus de ondernemer die graag zijn zaak zou willen uitbreiden, daar ook de ruim te voor heeft, maar afhanke lijk is van nieuw personeel. De dassenfabrikant verwacht echter wel dat er verbetering komt in deze situatie. Van alle dassen die bij Alle gro worden gemaakt, is 95 procent in opdracht van de confectie groot- of tussenhan del. Die hebben op hun beurt orders gekregen van andere bedrijven. Maar omdat het bij dassen gaat om gespeciali seerd handwerk, wordt het weer uitbesteed aan Allegro. Er wordt voorbedrukte of - geweven stof, waar het logo al in verwerkt is, afgeleverd op de Herensingel. Austmann toont zo'n speciale rol een rapport bstaande uit delen van ongeveer tachtig centi meter die zich steeds herha len. Uit zo'n rapport worden twee dassen „gehaald". Productieproces Het productieproces loopt in het kort als volgt; na het aan leveren van de stof wordt eerst het patroon langs een mal uitgesneden. Een das is gemiddeld 140 centimeter lang en bestaat uit twee of drie stukken. Daarna wordt de voering ingenaaid en ver volgens de drie delen met de naad naar binnen gehecht. Vervolgens worden de pun ten gestreken en een verste vigende tweede binnenvoe ring ingenaaid. Als laatste wordt de das, die tot dan toe binnenstebuiten is bewerkt, omgekeerd en wordt deze in model gestreken. Tot slot wordt en labeltje aan de ach terzijde vastgezet. Alles is handwerk en voor elke han deling is één persoon nodig. Austmann zou het ook niet anders willen omdat volgens hem daarmee een goede af werking wordt gegaran deerd: „Er is helaas nog geen machine uitgevonden waar je een stuk stof in stopt en waar dassen uitkomen". Label Het systeem van werken „in opdracht" heeft een groot voordeel en een nadeel. „Het is een klein wereldje en de grote opdrachtgevers weten ons daarom makkelijk te vin den. Je bent van werk verze kerd. Als ik zelf achter de or ders aan zou moeten dan heb ik een secretaresse, ja zelfs een heel verkoopapparaat nodig. Nu is vaak een tele foontje genoeg. Ik vraag: stuur nog eens wat rollen, en ze komen er aan", vertelt Austmann tevreden. Nadeel van dit, in opdracht werken, is dat de naam van de op drachtgever op het label van de das komt te staan en niet die van Allegro. Austmann zit daar niet mee. Schoude rophalend zegt hij: „Nee, dat vinden wij niet vervelend, daar worden wij voor be taald. het is een zekere boter ham met weinig risico". De overige vijf procent van het werk zijn opdrachten van particulieren. Clubs, (studen tenverenigingen, bedrijven en instanties komen ook rechtstreeks naar Allegro voor een das naar eigen ont werp. Kleur(en), stof en logo zijn in vrijwel alle combina ties mogelijk. Voor een vijf tigtal gestreepte dasjes met logo ligt de prijs onder de twee tientjes per stuk. „We richten onze advertenties niet speciaal op studenten en -verenigingen. We zijn nog een beginnend bedrijf in Lei den maar het zal er wel van komen dat het percentage van vijf procent omhoog gaat". LOMAN LEEFMANS LEIDEN Een veehan delscentrum bij de Leid se Groenoordhallen. Dat is de wens van directeur André de Jong en burge meester C. Goekoop. Ze willen het Leidse college voorstellen een onder zoek te laten verrichten naar de mogelijkheden van het totale Groe- noordhallencomplex. De investeringen moeten in principe aanhaken bij de veemarkt. „Het veemarktge- beuren moet worden gemo derniseerd en in een bredere context worden geplaatst. Operationeel moeten we mee kunnen blijven draaien met Europa 1992. Alle moderne markverkoopmethoden en alle faciliteiten moeten we hier zien te krijgen", schetst Goekoop de toekomst. Een veehandelscentrum staat bovenaan het verlanglijstje. Maar of er een andere evene mentenhal bij moet komen en of het restaurant met de banken en administratiekan toren moet worden gecombi neerd in een apart gebouw, dat zijn allemaal nog vragen die leven bij De Jong en Gevoelige klap slachtveemarkt De Leidse Groenoordhal kampt nog steeds met een dalende omzet van de veemarkt. De totale aanvoer van vee is met bijna vier procent gedaald. Landelijk gezien is dit percentage nog geen anderhalf procent. Uit de halfjaarcijfers over 1990 blijkt dat vooral de slachtveemarkt een gevoelige klap heeft gekregen. Het totaal geraamde exploitatietekort komt hier door uit op 350.000 gulden en dat is 80.000 gulden hoger dan beraamd. Volgens directeur A. de Jong komt dit „omdat de muur weg is. Er volgde een enorme importhoos van Oostduits vee, de kwaliteit was minder, maar de prijs was veel lager. De aan voer van slachtvee in Leiden lag veertig procent onder het normale peil. Daarnaast was er een scherpe daling van de verkoopprijzen". Volgens De Jong duurt deze hausse niet lang. „Het is echter niet meer goed te maken". Lichtpunt is dat de aanvoer van schapen en lammeren met sprongen om hoog is gegaan, met zo'n twintig procent en dat is vijf procent boven het landelijk gemiddelde. Leiden heeft nog steeds een leidende positie in de handel in nuchtere kalveren. Het Landbouw Economisch Instituut legt de laatste hand aan een onderzoek naar het belang van de Nederlandse vee markten in Nederland. Volgende maand komt het rapport uit en dan wil De Jong de uitkomsten onmiddellijk gaan toe spitsen op de Leidse veemarkt. Goekoop. Voorop staat dat ze willen weten hoe de Groe noordhal aantrekkelijker en moderner gemaakt kan wor den. Wat de mogelijkheden zijn en wat het gaat kosten moet een onderzoeksbureau uitvinden. Op het Groe- noordterrein is nog ruimte en het ligt uitstekend, aldus Goekoop. De voorwaarden die worden gesteld zijn dat de hal en het parkeerterrein niet worden aangetast. „Je kan omhoog en je kan naar beneden", gaf De Jong de overblijvende mogelijkheden aan. Concurreren met de RAI of andere grotere hallen in Nederland wil De Jong „absoluut niet". Projectbureau Voorlopig moet De Jong het stellen met een nieuw verQe voor de buitenkant, het laten ophogen van het parkeerter rein, het laten herbestraten en het aangeven van een be tere route op het terrein. Plantenbakken en vlagge- stokken moeten het aanzien van de hal verlevendigen. Het zijn zaken die nog bin nen de begroting van de hal passen. De Jong wil daarmee in het najaar beginnen. „Sinds de gemeente een con tract met Publex heeft afge sloten is het niet meer betaal baar om reclame in de bin nenstad voor de hal te ma ken. De publiciteit voor de evenementen komt nu op borden langs de buitenhek ken", zegt De Jong. „We wil len platgezegd het smoelwerk oppoetsen". De plannen voor een project bureau dat evenementen naar de Groenoordhallen moet trekken, heeft De Jong voorlopig in de ijskast gezet. „Wij zitten vol op dit mo ment, een projectbureau zou nu niets voor ons kunnen doen". Hij geeft aan dat de hal sinds het begin in 1969 nog nooit zo'n overvol pro gramma heeft gehad. „Een verheugende toename", vindt De Jong. De bezettingsgraad is gestegen van bijna 84 pro cent naar 86 procent. „We kunnen echt niet hoger gaan. We hebben zoveel nachtelij ke changementen en prak tisch alle feestdagen zijn be- „Landelijk gezien krijgt de hal in de examensector een steeds grotere naam. Diverse instanties die eerst in Utrecht examens afnamen komen naar Leiden. Het afgelopen jaar hebben we er duizend examentafels bijgemaakt". Meer examens, maar ook meer grote evenementen. Vanwege groot succes gepro longeerd zijn de kerstsnuffel- markt, de nationale fiets- crossdag, het Hindoestaans nieuwjaarsfeest en de Aruba - dag. Nieuw zijn de vak- en publiekbeurs school '91, de nationale bierbeurs en een super oldtimer festival. „Al deze evenementen hebben een economische uitstraling naar de Leidse binnenstad. De hotelkamers zitten bij voorbeeld vol", wijst de di recteur nog even op het be lang van de hal. Restauratie bank kost 12.000 gulden WARMOND De restauratie van de monumentale zitbank in het plantsoen aan het Kaaksplein in Warmond zal omstreeks 12.000 gulden gaan kosten. Op advies van Monu mentenzorg wordt daartoe een specialist ingeschakeld. Deze zal de bank reinigen en de er op aangebrachte tekst weer leesbaar maken. Vervolgens worden de scheuren geïnjec teerd en losse delen vastgezet. Tot slot volgt er nog een be handeling met een bescherm laag. Voor dit alles wordt de bank naar de werkplaats van de restaurateur vervoerd. De leden van de commissie fi nanciën waren gisteravond unaniem van mening dat de bank hersteld moet worden. Het betonnen gevaarte stamt uit 1929 en is typerend voor de bouwstijl in die tijd. Hij is voorzien van afbeeldingen en ornamenten en de rugleuning is voorzien van de tekst „War- monds ingezetenen 1907 bur gemeester A. J. Schölvinck 1929". LEIDEN De gemeente en de firma Noord man aan de Haagweg willen samen een stichting in het leven roepen om Molen de Heesterboom te onderhouden. Het college van B en W besloot gistermiddag om gehoor te geven aan een initiatief daartoe van het be drijf. „Het is voor Noordman een hele klus om de molen te onderhouden. Omdat de Hees- térboom gezichtsbepalend is voor Leiden, wil de gemeente best daaraan meebetalen", al dus J. Luksenburg, hoofd van de afdeling bouwkundig on derhoud van de gemeente. De Heesterboom stamt uit 1804 en vormt samen met molen de Herder (achter de Haarlem merweg) de enige twee over gebleven houtzaagmolens in Leiden. In de Heesterboom werd de laatste jaren nauwe lijks meer gezaagd. De molen heeft zodoende geen bedrijfs- functie meer. Slechts enkele vrijwillige molenaars maakten er in het weekeinde nog ge bruik van. „De molen zelf is nog in goede staat, maar het zaaghuis is slecht en de staat waarin de fundering verkeert is onbekend", aldus directeur J. Noordman. Een enkele ja ren geleden opgesteld restau ratiebestek kon vanwege fi nanciële tekorten niet worden uitgevoerd. Volgens Noord- man kwamen de voorzichtige schattingen uit tussen de vier en vijf ton. Nu wordt een stichting in het leven geroepen die zich voor het onderhoud zal inzetten. De Heesterboom blijft eigendom van de hout en wijnhandel. ZES JAAR GEEIST WEGENS POGING MOORD OP MINNAAR ECHTGENOTE DEN HAAG „Als ik Til niet kan hebben, dan Jan ook niet". Vol van harte- leed schoot de 44-jarige Leidenaar Joop op 25 mei van dit jaar zijn revolver leeg op zijn beste vriend, die een verhouding met zijn vrouw was begonnen. Het slachtoffer werd ge raakt in zijn knieën, pols en buik en verloor vier li ter bloed. Het werd giste ren voor de Haagse recht bank een wonder ge noemd dat de man het er nog levend vanaf had ge bracht. Wegens poging tot moord eiste de officier van justitie een gevange nisstraf van zes jaar. De Leidenaar, al acht jaar lid van een schietvereniging, had herhaaldelijk tegenover de se cretaris van zijn club gezegd dat hij zou zorgen dat z'n op ponent in een invalidenwagen terecht zou komen. Op de och tend van de schietpartij had Joop nog een keer met de se cretaris gebeld met de vraag of deze een goede advocaat voor hem wist. De raadsman was niet bedoeld om de echtschei ding te regelen, zo liet hij er veelbetekenend op volgen. Vervolgens achtervolgde de Leidenaar enige tijd de auto, waarin zijn echtgenote en twee kinderen en haar min naar zaten. Na verloop van tijd dook de Leidenaar op bij zijn schoonouders, waar ziin vrouw en haar vriend inmiddels wa ren gearriveerd. Joop gaf te kennen dat hij zijn vijftien maanden oude zoontje Tim wilde zien. Als reactie stak zijn vroegere vriend voor het raam de middelvinger omhoog. Daarop sloegen de stoppen bij hem door, zo zou de Leidenaar zijn daaropvolgende actie later verklaren. Hij pakte een re volver uit zijn heupholster en schoot dwars door het raam. Vervolgens sloeg hij de ruit stuk en stapte de woning bin nen, waar hij zijn rivaal nog enkele malen raakte. Toen het slachtoffer viel, schoot Joop op een afstand van drie meter nog in de knieën van Jan en ten slotte in diens buik. „Als je beste vriend een verhouding met je vrouw begint, pleeg je verraad", zei de Leidenaar na derhand. „Ik voelde alleen nog een diepe haat jegens mijn ex- vriend". Officier van justitie mr. J. van Ek achtte poging tot moord met voorbedachten rade bewe zen, omdat de verdachte al ruim van tevoren met dreigen was begonnen. „Het is zeker niet in een opwelling ge beurd". Mr. Van Ek vond dat ook de anderen in de woning, onder wie een dochtertje van de schutter, gevaar hadden ge lopen. Advocaat mevrouw mr. H. Koudstaal bepleitte een lagere straf, omdat volgens haar spra ke was geweest van een crime passionel. Bovendien had haar cliënt niet de bedoeling gehad de man te vermoorden. „An ders had hij hem als geoefend schutter met met één welge richte kogel door het hoofd ge schoten". de rechtbank doet 6 iber uitspraak. TOM VAN RIJSWIJK Deze handige mini picnic-set, ver pakt in een etui, wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I I Adres: I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank de mini picnic-set naar: J Naam: j Adres: I Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9