!cid6cSouAcmt Hans Kagie niet verdacht van schouwburgfraude Referendum af lassen als er geen geschikt onderwerp is m Burgerzaal opgeluisterd door muzikale talenten £cidóc@ou/ta/rit STAD OMGEVING/KUNST/RTV azen Bewoonsters van Lammenschansweg eisen wisselwoning Persoonlijk cadeau li ii DINSDAG 21 AUGUSTUS 1990 PAGINA 9 er van justitie Van •n kantonrechter De moeten wel een zeer ;e vakantie hebben Ze waren zelfs zo eluimd dat ze een 25- Leidse mevrouw zo- gulden boete scholden. Toch had 8 maart van het vo- ar voor de zoveelste zonder vergunning auto geparkeerd op lommarkt. Maar als echtsgeleerden van intongerecht aan het iburg het écht wil- an blijken de kleine van de wet plotse- rat groter. icht deze juffrouw maar ik eis geen aldus klonk de ge maar rechtvaar- stem van Van Eek. is duidelijk dat me- van goede wil is. Ze inmiddels een par- argunning gekocht, dien heeft ze alle boetes betaald", aan keek nog 'ns Ie zeven betalingsbe- die de verdachte iet zien. De papier gen bij hem op tafel, keer 35 gulden. In maanden tijd verza- 'Dat is een duur au- I mevrouw", zei hij. kon de Leidse bea- want op een zeker it had ze zoveel gele jes op haar voorruit len en verzameld, ze allemaal in één gaan betalen. Dan er meteen van af. moest ze echter de •an 8 maart over het hebben gezien, laan kon zich hele enden in de eis van ficier. Het Rijk had g aan haar verdiend, tórklaar u schuldig, k oplegging van klonk het genadig. >t leek wel alsof de Ir die andere zeven ook wilde kwijt- jen. Maar zo groot [ie beroemde mazen wet nou ook weer older genadig was het tegen de 54-jarige die moest voor- ji omdat hij was aan- den in een onge- e auto.De man le dat de boete hem pn worden kwijtge len, omdat hij in het pas van een vrijstel en het belastingkan- ,Ik moet mijn auto jaar de garage kun- rengen!", verdedigde le wagen te laten h was de man in de (stapt en naar de ga- gereden. Onderweg iij gefotografeerd en Maar hij had vrijstelling van elastingkantoor ge- „Een duidelijk ver- >ch?". ck en De Haan ke kaar even aan. Een in verstandhouding. )te iets niet. En ver werd de man dus Van Eek op beslist nader aan de tand ,Meneer, is uw u gekeurd?", vroeg „Eh..nee, dat is /al, de wagen is jk afgekeurd", an verhardde daar- stem: „Nog steeds? uw ongekeurde aat op de openbare 3at mag niet, dus al die tijd strafbaar, lien kunt u niet vrijgesteld door lastingkantoor, wel le Rijksdienst voor egverkeer. Dus er niets van uw ver as duidelijk dat De ;n Van Eek het roe- ïet elkaar eens wa- eneer moest gewoon De Leidenaar kon eleurstelling maar •erbergen toen orde dat hij geen had op een vrij- Zijn goedge stem- verdween als voor de zon. Hij verhaal toch goed eid? Er zijn toch izen in de wet? in ik het niet mee ja in hoger riep hij boos. Dat liter de rechter niet •f koud maken. Een 'an 75 gulden was pnis. En dan kwam nog goed vanaf, er was 120 gulden door de officier. Die Hg was het enige dat Ban voor hem kon En praten als brug- (ielp echt niet. SCHOONDER- WOERD Riolering vernieuwd LEIDEN De riolering in de Van Speykstraat, de Evertsenstraat en de Oosterstraat wordt ver nieuwd. De gemeente begint met het karwei in ok tober. De werkzaamheden duren drie maanden. Na de vernieuwing van de riolering worden de staten heringedeeld en herbestraat. Aan de riolering in het Zijloevergebied moeten herstelwerkzaamheden worden verricht. De Su- matrastraat wordt als eerste hiervoor opgebroken. Daarna zijn de Voorstraat en de Javastraat aan de beurt. De klus begint vandaag en duurt ongeveer twee weken. Bewoners kunnen tijdelijk gebruik maken van de volgende toegangswegen: vanaf de Sumatrastraat via de noodweg voor het bouwver- keer naar de rest van het Zijloevergebied; vanaf de Lage Rijndijk tussen de bloembakken door aan het begin van de Voorstraat en vanaf de Lage Rijndijk via de noodweg voor het bouwverkeer van het be jaardentehuis. Aanhouding na achtervolging LEIDEN Een 33-jarige Leidse automobilist is van nacht na een achtervolging aangehouden. De man reed op de Lammenschansweg toen de aandacht van agenten op zijn auto viel. Dit omdat de uitlaat over de grond sleepte en dat gaf een vonkenregen. De Lei denaar negeerde vervolgens enkele stoptekens en kon pas op de hoek van de Oude He rengracht en de Herensingel worden aangehouden. Bij de aanhouding beschadigde de man een politieauto en verzet te zich hevig. Hij bleek onder invloed van alcohol en ver moedelijk ook van drugs. Start van vijftiende avondzwem vierdaagse LEIDEN Zes Leidse verenigingen en in stanties houden van maandag 27 tot vrijdag 31 augustus de avondzwemvierdaagse Het is voor de vijftiende maal dat de vierdaagse wordt gehouden. Meedoen aan deze vier daagse betekent dat vier van- de vijf avon den in de zwembaden De Vliet en De Zijl een afstand van 500 meter per dag ge zwommen moet worden tussen 19.00 en 20.30 uur. Wordt de totaal twee kilometer volbracht dan is een medaille de prijs. Bei de baden, waartussen per avond gewisseld mag worden, hebben voor muzikale omlij sting gezorgd. De organisatie is in handen van de Zijl/LGB, LZ'86, de Reddingsbriga de, de Watervrienden, directie sport en re creatie en de EHBO-brigade. Eenden veroorzaken kleine kettingbotsing LEIDEN Overstekende eenden hebben gisterochtend voor een kleine kettingbotsing op de Oegstgeesterweg ge zorgd. Vier auto's waren in co lonne bezig een trage leswagen in te halen toen de voorste, be stuurd door een 50-jarige Lei denaar, ter hoogte van het Heempark voor het groepje eenden moest stoppen. De an deren konden elkaar niet meer ontwijken. De materiële schade was groot maar per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Ook de eenden bleven ongedeerd. LEIDEN Het verschaffen van een wisselwoning en bij behorende vergoeding van de (verhuis)kosten. Dat eisten drie bewoonsters van de Lam menschansweg gistermiddag in een kort geding voor de Haagse rechter tegen de Leid se woningbouwvereniging Ons Doel. Volgens het drietal is de overlast die het opknapwerk JUSTITIE SCHRAPT VERDUISTERING 132.000 GULDEN IN DAGVAARDING LEIDEN Hans Kagie wordt niet beschuldigd van het verduisteren van 132.000 gulden bij de Leidse Schouwburg door het openbaar mi nisterie. Dat blijkt uit de dagvaarding die de 48- jarige adjunct-directeur gisteren heeft ontvangen van justitie. De recht zaak dienst op donder dag 4 oktober bij de Haagse rechtbank. Raadsman C. van der Burg is zelfs verbaasd dat justitie een dagvaarding heeft uitge bracht. „We zullen het hele dossier opnieuw bestuderen. Justitie zal het zwaar krij gen", voorspelt hij. De advo caat wil liever geen medede lingen doen over de inhoud van de dagvaarding. „Er staat niet dat Kagie wordt beschuldigd van het verduis teren van 132.000 gulden bij de Leidse Schouwburg en dat is het belangrijkste. Jus titie heeft een behoorlijk aantal beschuldigingen en vermoedens laten vallen". Wat Kagie door justitie ten laste wordt gelegd is dat hij zonder toestemming van zijn directeur door hemzelf on dertekende overwerkdecla- raties heeft ingediend in 1985 en 1986. Dat hij de re- cettestaat van 4 januari 1990 heeft gecorrigeerd voor 400 gulden. Dat hij een een re kening van Maijol Flore uit de Leidse Chansonweek heeft geboekt als reiskosten. Verder het incasseren van subsidiegelden van het .in ternationale volksdanfesti- val dat in 1984 in Leiden werd gehouden, in totaal 10.000 gulden. En een be drag van 5100 gulden dat hij zich volgens justitie als ad junct-directeur van de schouwburg wederrechtelijk heeft toegeëigend. Opgelucht De adjunct-directeur wil geen commentaar leveren op de inhoud van de dagvaar ding. „Ik ben opgelucht, ja. Ik ben niet beschuldigd van het verduisteren van 132.000 gulden. En dat is heel be langrijk. Vooral als je zoveel om daar op te reageren. We moeten eerst zelf maar eens onderzoeken wat er in die dagvaarding staat", zo zei hij. Kagie werd begin januari van dit jaar aangehouden op verdenking van het verduis teren van 132.000 gulden bij de schouwburg. Hij werd aangegeven door directeur Frans Boelen. Na twaalf da gen voorarrest werd Kagie weer op vrije voeten gesteld. Sindsdien is hij geschorst door de gemeente. De ad junct-directeur werd eind februari opnieuw aangehou den. Hij bekende te hebben geknoeid met de administra tie van het tot in 1984 in Leiden gehouden internatio nale volksdansfestival. Ka gie was indertijd als mede werker van de gemeentelij ke directie cultuur de hoofd organisator van het festival. maanden met die beschuldi- Hij zou twee keer 5000 gul- ging hebt moeten leven. Ik den in eigen zak hebben heb zeven maanden lang met dat stempel opgelopen" gisteren zijn eerste stoken, naar zijn zeggen om dat hij eerder bedragen had voorgeschoten om dansgroe- tie. Cultuurmanager Y. van pen te betalen. Bovendien heeft hij toegegeven valse gegevens te hebben opgege ven om subsidies van rijk en provincie binnen te halen. Half februari werd directeur Boelen aangehouden voor het knoeien met declaraties. Hij heeft toegegeven voor ongeveer 2000 gulden aan Baarle wil meente geen commentaar le veren. „Ik ga daar niet zo voor de vuist weg op reage ren, bel Scheepbouwer maar". Woordvoerder O. Scheepbouwer had vanoch tend nog niets gehoord van justitie. „We hebben net - hoord dat de dagvaarding uit privé-uitgaven ten onrechte was. We hebben tijd nodig te hebben gedeclareerd. In de burgerzaal van het stadhuis verzorgden de Tsjechische kinderen een muzikaal optreden. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De galmende a- koestiek van de Burgerzaal in het Leidse stadhuis gaf giste ren een betoverend accent aan de muzikale voorstelling van een groep Tsjechische kinde ren. De 22 kinderen zijn een paar dagen in Leiden, als on derdeel van een vredesmissie door Europa. Het geluid van de Tsjechische instrumenten en de vrolijke volksdansen die de kinderen opvoerden waren een onverwachte traktatie. De Tsjechische jongens en meisjes trekken door Europa, met als eindbestemming de Helsinki II conferentie voor ontspanning en vrede op 27 augustus. Daar zullen zij de onderweg verzamelde kinder tekeningen overhandigen aan de burgers van Helsinki als symbool van eenheid en Na een rondvaart door de Leidse grachten werden de kinderen door loco-burge meester W. Hettinga ontvan gen in het stadhuis. Hij over handigde hen de tekenirtgen van de kinderen van de Leid se Teldersschool. „Wij hebben de afgelopen jaren erg meege leefd met de ontwikkelingen voor democratie in jullie land. Jullie president Vaclav Havel dragen we in ons hart", aldus Hettinga. De reis door Europa is het ini tiatief van een Praags radio station. Deze organiseerde on langs een kinderwedstrijd met als hoofdprijs een 6100 kilome ter lange reis langs de grote steden van Europa. De 22 kinderen blinken alle maal ergens in uit. In het stad huis gaven ze blijk van een verbluffend muzikaal talent. Ze beëindigden hun voorstel ling met het Engelstalige strijdlied: 'We shall overcome'. De kinderen vertrekken woensdag naar Kopenhagen. INITIATIEFNEMER PEX LANGENBERG: 31 LEIDEN D66'er Pex Langenberg wil niet de conclusie trekken dat de voorbereidingen voor het referendum „waardeloos" verlopen. Wel vindt hij dat de gemeente een aan tal „slordigheden" heeft begaan. Daardoor is vol gens hem het risico ont staan dat het referendum niet zo'n succes wordt. Krabbelt de initiatiefne mer van het referendum 'nu al terug? Langenberg vindt van niet. „Ik denk dat het referendum met veel inspanningen wel goed zal verlopen". Hij heeft wel kritiek op de manier waarop de gemeente de burgers heeft opgeroepen om onderwerpen aan te dra gen voor het referendum. Een advertentie in het zondagsblad vindt hij niet de methode om honderden suggesties te krij gen. „Er zijn twintig onder werpen aangedragen. Achteraf wordt dan gezegd: het interes seert de burgers niet. Maar bij deze methode kun je van te voren al zeggen dat er weinig reacties op komen. Het refe rendum is voor Nederland im mers een volstrekt nieuw in strument. Je moet dus veel doen om het bekend te ma ken". Ook vindt hij het jammer dat een meerderheid van de ge meenteraad niet méér geld be schikbaar heeft gesteld voor de voorlichting over het refe rendum. „De voorlichtings campagne moet heel zorgvul dig en groots worden opgezet. Het is iets nieuws, we moeten eerst duidelijk maken wat het is. Daarna moet er voorlich ting worden gegeven over het onderwerp. Dat vergt nogal wat". Langenberg is bang dat hiervoor niet genoeg geld is uitgetrokken, hetgeen de kans Initiatiefnemer Pex Langenberg: „Meer geld uit trekken voor voorlichting". op een hoge opkomst kleiner kan maken. Hij wil bijvoorbeeld een televi sie-uitzending van tien minu ten over het referendum een aantal malen via de regionale omroep uitzenden. De oproep kaart voor het referendum moet zo laat mogelijk worden verspreid. „Die krijgen de mensen zes weken van tevo ren. Dan zijn ze niet in de ver- kiezingsmood en gooien ze de kaart misschien weg". Club- en buurthuizen moeten ook worden betrokken bij de cam pagne. Langenberg hoopt dat ze zelf of in samenwerking met de gemeente sprekersfora en debatten zullen organise- Kritiek Joop van den Berg, hoogleraar Nederlandse politiek en parle mentaire geschiedenis aan de Leidse universiteit, heeft eerder in deze krant nogal wat kritiek geuit op het Leidse ini tiatief. Hij vond het ontbreken van een onderwerp „belache lijk". Langenberg wijst dat van de hand. „Dat is voor zijn rekening. We hebben nog nooit ervaring opgedaan in Nederland met het referen dum. We hebben in ons land een stevig geworteld systeem van vertegenwoordiging. De raad zet nu bij een referendum tijdelijk een stapje opzij. Het referendum is een heel ingrij pend instrument als je het goed bekijkt. Eerst moeten we het instrument op zichzelf ac cepteren, daarna het onder werp bepalen. Stel dat het re ferendum in maart geen suc ces wordt, dan mogen we niet zeggen dat het geen bestaans recht heeft. Pas na een aantal ervaringen in een aantal ge meenten weet je of het werkt". Van diverse kanten werd er op gehamerd dat het initiatief voor een referendum uit de bevolking moet komen. „Dat wil D66 ook. Nu gaat het om de eerste keer. Na een aantal goede ervaringen met onder werpen die vanuit de raad ko men, willen we de mogeljk- heid geven aan de kiezers om onderwerpen aan te dragen", reageert Langenberg. Het moeilijkste is om voor het voetlicht te halen wat voor in strument het referendum is, dat het een middel is om rechtstreeks invloed uit te oe fenen op het bestuur. Andere partijen zouden ook, vóór het referendum wordt gehouden, moeten zeggen dat ze de uit slag bindend vinden. Natuur lijk onder bepaalde voorwaar den, zoals bijvoorbeeld een goede opkomst en voorlich ting. Het voorstel dat na het referendum weer terug komt in de raad moet eigenlijk niet meer dan een hamerslag zijn". Boekenwijsheden „Het referendum wordt ge bruikt als de raad iets wil be slissen, maar niet durft. Het is een bewijs van onvermogen. Of interne conflicten worden opgelost met behulp van de kiezer, of de. mond van actieve minderheden wordt ge snoerd", luidde felle kritiek van Van den Berg. „Boeken wijsheden", reageert Langen berg een beetje kribbig op aan merkingen van zijn vroegere docent. „Uitspraken van een theoreticus zonder praktische ervaring. D66 wil een referen dum vanuit de bedoeling de burger meer bij het bestuur te betrekken. We weten het on derwerp nog niet, dus je kunt niet zeggen dat we het instru ment misbruiken. Deze argu menten worden altijd theore tisch tegen het referendum in- Congres over het referendum De Vereniging van Neder landse Gemeenten en de ge meente Leiden houden vrijdag 9 november een congres over het lokale referendum. Dat ge beurt in de Stadsgehoorzaal. Bijdragen leveren de Leidse burgemeester C. Goekoop, P. Gilhuis, hoogleraar staats- en bestuursrecht aan de Katholie ke Universiteit Brabant en de burgemeester van Ridderkerk, H. Bruins Slot. Gilhuis houdt een pleidooi voor het referen dum. Bruins Slot plaatst kriti sche kanttekeningen. Het con gres begint om 9.00 uur. Leiden beleeft bij de verkie zingen voor de provinciale sta ten op 6 maart 1991 namelijk de primeur van het plaatselij ke referendum. De bevolking krijgt dan de gelegenheid om zich uit te spreken over een belangrijke plaatselijke kwes tie. Voor het zover is komen voor- en tegenstanders en rechtstreeks betrokkenen aan het woord in de Leidse Cou rant. Vandaag is het de beurt aan D66'er Pex Langenberg, initiatiefnemer voor het hou den van het referendum. gebracht. Laten we nu eerst maar eens afwachten hoe het in de praktijk werkt". Het enige wat nog roet in het eten kan gooien, is het ontbre ken van een onderwerp. Lan genberg vertelt dat D66 nog geen favoriet onderwerp heeft. Hoog scoren volgens hem vrije sluitingstijden, het bebouwen van de Oostvlietpolder, een autoluwe of autovrije binnen stad. het instellen van een 30 kilometer-regime in grote de len van Leiden en het uitbrei den van het aantal zenders op de kabel. Langenberg is posi tief, verwacht wel dat er een goed onderwerp komt. „Het is van groot belang dat het on derwerp over de hele stad mensen trekt. Maar het is niet zo dat er per se honderddui zend Leidenaren van wakker moeten liggen". Hii blijft reëel. Als er geen geschikt onder werp wordt gevonden, moet het referendum worden afge blazen. Hij verwacht dat ech ter niet. Bovendien is bij Lan genberg uitstel geen afstel. „Misschien lukt het wat later dan wel, bijvoorbeeld over twee jaar". KARIN SWIERS Woonhuis gekraakt LEIDEN Een pand aan de Rijn- en Schiekade is gister ochtend voor enkele uren ge kraakt geweest. Vier personen van onbekende herkomst, be trokken rond acht uur het huis op nummer 74 dat na on derzoek al vanaf 17 januari leeg bleek te staan. De gealar meerde politie besloot na over leg met de officier van justitie het pand te ontruimen. De krakers waren echter 's mid dags reeds verdwenen. De ei genaar heeft het pand, waar van de deur zwaar is bescha digd, dichtgetimmerd. met zich meebrengt te groot om het in hun woning uit te houden. Woningbouwvereniging Ons Doel wil wel een zogeheten „uitrustwoning" ter beschik king stellen, maar geen finan ciële vergoeding geven. „De keuze van de verbeteringen is vrijwillig geweest, daarom moet men de consequenties dragen", aldus raadsvrouwe E. Schenkius namens Ons Doel. De woningbouwvereniging is eigenaar van het complex van 115 woningen aan de Lam menschansweg. Omdat deze in slechte staat verkeerden maakte Ons Doel in 1985 reeds de eerste plannen om het com plex op te knappen. De bewo ners werden bij de plannen betrokken evenals de gemeen te in de vorm van de directie welzijn. Uiteindelijk werd be sloten de benedenwoningen geheel te renoveren. De bewo ners daarvan zouden in wissel woningen worden onderge bracht voor de duur van de verbouwing. In de bovenwoningen zou groot onderhoud worden ver richt. Ook werd een pakket van „geriefsverbeteringen" opgesteld waaruit de bewoners konden kiezen. Het gaat hier bij om isolatie, dubbele begla zing, verbouw van badkamer en douche, aanleg van centrale verwarming en vergroting van het balkon. Bewoners van deze woningen konden vol gens Ons Doel in hun huis blij ven. Tenzij het gehele pakket werd gekozen, dan kreeg men een wisselwoning. De drie aanspansters van het geding hadden niet het hele pakket genomen en kwamen alleen voor een uitrustwoning in aanmerking. Alle vernieuwin gen, zowel boven als beneden, zouden in de toekomstige huurprijs worden verrekend. Ondraaglijk Een voormalige bewonerscom missie ging eerder akkoord met deze plannen van Ons Doel. Raadsvrouwe B. Meijer betoogde echter namens de be woonsters dat de overlast die ze van de werkzaamheden on dervinden toch zodanig is dat de drie en hun familie in aan merking moeten komen voor een wisselwoning. „Zij zien op tegen het overhoop halen van het huis en het aanhoudende lawaai", aldus Meijer. Ook het op verschillende momenten van de dag niet kunnen ge bruiken van het toilet en het soms ontbreken van warm wa ter werd als „ondraaglijk" er- „Ons treft geen enkel verwijt en de bezwaren zijn mis plaatst. Ons Doel heeft oor en oog gehad voor de bezwaren van de bewoners", betoogde Schenkius daarentegen. De aannemer zou op het hart zijn gedrukt dat hij de overlast zo veel mogelijk moest beperken. Er was zelfs een speciale gas leiding aangelegd voor de hui zen die tijdelijk zonder warm water kwamen te zitten. „Als een willekeurig gezin hun keuken laat verbouwen, zitten ze ook in de rommel", gaf Schenkius een voorbeeld. Ver der meldde zij dat de gemeen te de tegemoetkoming vanwe ge het ongemak voor de bewo ners heeft verhoogd van 750 naar 1250 gulden. Meijer wierp tegen de vermeende vrijwillig heid in: „De elementairheid van de voorgestelde verbete ringen geeft aan dat het niet echt een vrijwillige keuze was". Rechter R. Portheine doet aanstaande dinsdag uit spraak in dit geschil. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Voorl: Adres: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant cfe eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f 24,85 kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: Naarrf: Adres: Postcode/plaats. Op de pen moet komen te staan: II I II II N B Intttfi doortor oonleóng Pnfool kon ttn fnti om «n atanormmf mydrn gtvfqerd Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. iw □Hiïf.iinn

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9