„Tot over een half jaartje Moskou loopt in Golfcrisis over 'Arabische eieren' Saudi-Arabië zal )liekraan openen 'okerspel om t gijzelaars FREGATTEN OP WEG NAAR DE PERZISCHE GOLF CDA-kamerlid laakt houding kabinet ^BUITENLAND CcidócSouoatit DINSDAG 21 AUGUSTUS 1990 PAGINA 5 ÏICOSIA Oliehandelaren verwachten dat Saudi-Ara bië de oliekraan zal opendraaien, nu binnen de organisa- $e van olieproducerende landen OPEC onvoldoende iteun bestaat voor een spoedzitting over een verhoging Tan de olieproduktie. Eerder had Saudi-Arabië al gezegd |at het meer olie zou gaan produceren, ongeacht of daar door toestemming zou worden gegeven. Op deze wijze villen de Saudi's het gat opvullen dat is ontstaan door iet wegvallen van de Iraakse en Kuwaytse olie-export. Saudi-Arabië is met een produktie van 5,3 miljoen vaten [uwe olie per dag 's werelds grootste olie-exporteur. Vol lens de gezaghebbende Middle East Economie Survey jn Saudi-Arabie, Venezuela, de Verenigde Arabische miraten, Qatar en eventueel Ecuador voor verhoging Tan de produktiequota. De overige van de dertien pPEC-landen zouden daarvoor weinig voelen omdat ze jauwelijks in staat zijn meer olie te produceren. Alarm op basis in Saudi-Arabië DHAHRAN De Britse lucht- machteenheid bij Dhahran, in het noordoosten van Saudi-Arabië, is gisteren in staat van paraatheid gebracht na een waarschuwing voor een mogelijke aanslag door Palestijnse terroristen. De Britse eenheid bij Dhahran voert regel matig verkennings- en oefen- vluchten uit bij de Saudische grens met Kuwayt, waar 120.000 man Iraakse troepen zijn gecon centreerd. Volgens bronnen bin nen het Britse leger zou de Pale stijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) een aanslag in de zin heb ben. In Saudi-Arabië wonen dui zenden Palestijnse arbeiders. Vrachtschip onderweg met oorlogsmateriaal LONDEN Een Iraaks vrachtschip is onderweg naar Jordanië met aan boord Oostduitse gepantserde bru- gleggers waarmee brede wateren en geulen overgestoken kunnen worden, zo heeft het gezaghebbende Britse militaire tijdschrift Jane's Defense Weekly bekend gemaakt. Volgens uitgever Paul Beaver hebben de Ira ki's het materiaal vorig jaar in Oost- Duitsland gekocht, voor het ineen storten van het regime van Erich Ho- necker. De nieuwe Oostduitse rege ring is pas 10 augustus achter de ver koop gekomen en heeft de vier geal lieerde machten gevraagd het schip tegen te houden, aldus Jane's. Het is niet duidelijk waar het schip nu is. In de haven van Aqaba (Jordanië) staan honderden lege vrachtwagens in de verzengende hitte te wachten op een lading voor Irak, die voorlopig niet zal komen. Benzine vier cent duurder ROTTERDAM De prijzen van benzine, diesel en lpg zijn van daag weer omhoog gegaan. De verhoging is volgens de olie maatschappijen en de vrije pomp houders noodzakelijk omdat de prijzen voor olieprodukten op de internationale markt als gevolg van de spanningen in de Golf sterk zijn opgelopen. De prijzen voor super-benzine en Euro lood vrij zijn met vier cent per liter omhoog'gegaan tot achtereenvol gens 184 en 176 cent per liter (zelftank). Diesel (zelftank) is drie cent per liter duurder geworden en LPG, afhankelijk van de maatschappij, twee of drie cent. fjICOSIA De Iraakse president Saddam Husyan js een sinister pokerspel begonnen met als inzet bet lot van de duizenden in Irak en ^■"•(Cuwayt. Keker 172 westerlingen zijn in middels met onbekende be- temming uit Baghdad ver- Bwenen. Aangenomen wordt zij, zoals Irak heeft gezegd, lijn gehuisvest in de nabijheid yan mogelijke doelen van een aanval op Irak. deskundigen sluiten larien reddingsactie voor de wes- n Werlingen uit. Het zijn er ge- V>n te veel. Er zijn nog di- Verse andere opties, zo zeggen >na|ij. De belangrijkste is dat Irak e Via een economische blokkade an l/ordt gedwongen de gijzelaars je laten gaan. Maar het welsla gen van het embargo hangt af /an de vraag of Amerika :un krijgt van de VN-Veilig- idsraad om het met militaire iddelen op te leggen. In het imerikaanse Congres klinken [venwel ook geluiden dat de lilitaire strategie van de VS de Golf niet echt beïnvloed worden door het lot van itieïe westerlingen die door Irak |/orden vastgehouden. Amerikaanse president ih sprak gisteren voor het rtegierst openlijk over „gijzelaars" de h Irak en Kuwayt. Bush stel- .NCje de Iraakse president Hu- het |ayn persoonlijk verantwoor- gelijk voor het welzijn van de en riep hem op lale gijzelaars onmiddellijk vrij. t ine laten. genlyrië heeft Irak gewaar- C kchuwd dat het nemen van gij- itenjelaars de kans op oorlog ver- •s vjoogt. Terugtrekking van de leidjraakse troepen uit Kuwayt is se enige manier om een oorlog ,NC|e voorkomen, aldus Radio Da- oitnascus. Egyptische president Mu- waarschuwde Baghdad n^e Egyptische onderdanen met d Sust te laten. In Kuwayt ver- deleven tot de invasie op 2 au- ustus ongeveer 200.000 Egyp- anenaren. Egyptische vluchte- ingen klagen over de slechte handeling door Iraakse mili- :1a éairen. Egypte, Syrië hebben venals Marokko troepen naar igel audi-Arabië gestuurd om dit jk cand tegen eventuele Iraakse ld 1 gressie te beschermen. :ht )e opbouw van de Ameri- daiaanse legermacht in de Golf bme aat intussen onverminderd ig tfoort. Nadat de Verenigde irabische Emiraten (VAE) ondag buitenlandse troepen erzochten het land te be- chermen, kondigde Washing- sterdon aan dat Amerikaanse troe- artyen in de Emiraten worden Kwa estationeerd. Tijdens zijn be- bin|oek aan vier Golfstaatjes teniprak Amerika's minister van iet defensie Cheney in Oman en e Qatar ook over het aanhalen orran de banden met deze olie- 34rak zei zondag landen te zul- belonen die geen militai- beroten naar de Golf sturen met kaai 'et vrijlaten van hun onderda- indöen. Zo kreeg Portugal of fi ssen eel te horen dat de Portuge- :oos en in Irak en Kuwayt mogen /ertrekken. Ook de 700 Indo- re lesiërs in Kuwayt mogen het ring and verlaten als beloning n dikoor het feit dat Jakarta geen chepen naar de Golf stuurt. ing herder mogen de 90.000 Pakis- nnei ani Kuwayt verlaten. Maar Kas )ostenrijkers en Zwitsers, die jn b anvankelijk ook mochten i lid vertrekken, werden in Irak )mm lsnog tegengehouden. Presi- ent Kurt Waldheim van Oos- inrijk, die in de Arabische zereld een goede reputatie ge- ïiet, riep zijn Iraakse ambtge- loot op de Oostenrijkers in rak en Kuwayt te laten gaan. IïT VAARROUTE VAN DE TWEE NEDERLANDSE FREGATTEN NAAR 1 DE GOLF DEN HELDER Een stormachtige noordwes ten-wind probeerde de schepen nog in de haven te houden. Maar gister middag zijn de fregatten Witte de With en Pieter Florisz dan toch vanuit Den Helder vertrokken naar de Perziche Golf. Uitgeluid door minister Ter Beek van defensie, omhelsd door huilende familieleden en zelf ook een beetje snotterig kozen de 360 marinemensen het ruime sop. Voor de ingang van de marinehaven stond een handjevol demonstranten, met spandoeken waarop viel te le zen dat er geen olie op het vuur geworpen moest worden, dat Nederland uit de Golf moest en dat de arbeiders aller landen er goed aan zouden doen zich te verenigen. De marinemensen, onder wie ook 22 vrouwen en tien dienst plichtigen, lieten zich er niet door weerhouden. Ze gingen. „Natuurlijk vind ik het wel vervelend", zei een matroos, terwijl hij zijn vriendin om armd hield. „Zo lang van huis en toch een zeker risico- .maar als je ervoor kiest bij de marine te gaan, weet je dat je kunt worden uitgezonden. Dan moet ie eigenlijk ook niet mopperen' Dat de komst van de twee Ne derlandse oorlogsschepen het conflict rond Irak alleen maar zou verscherpen ('olie op het vuur'), geloofde niemand. „We gaan juist om agressie te be teugelen, om geweld af te schrikken", zei een groepje op varenden dat zich gereed maakte om in de houding te gaan staan. „Geef acht!", schreeuwde ie mand en de Jantjes (m/v) ga ven acht. Daarmee begroetten ze minister Ter Beek, die hen kwam toespreken. „U staat aan het begin van een lange tocht en aan het einde daar van wacht u een zware taak", zei de bewindsman. „Zwaar, omdat er risico's aan verbon den zijn. Het is niet mogelijk die op dit moment goed in te schatten. Speculeren heeft geen zin, terughoudendheid is geboden. We moeten het ge vaar niet overdrijven, maar ook niet onderschatten. Uw taak is zwaar, maar bovenal eervol. De regering ziet uw optreden vol vertrouwen tege moet. De koninklijke marine heeft dat vertrouwen in de loop der eeuwen nog nooit be schaamd. U wordt gesteund door de regering, de volksver tegenwoordiging en de bevol- Zo verdwenen de Nederlandse fregatten gistermiddag uit Den Helder, de spanningen in de Perzische Golf tegemoet. Een laatste inspectie van de erewacht, kort voordat minister van defensie Ter Beek namens de regering afscheid kwam nemen van de fregatten en hun bemanning. king. Ik wens u een behouden vaart en vooral een behouden terugkeer. Wij gaan in gedach ten met u mee". Nadat de mi nister uitgesproken was, gin gen de bemanningen zo lang zaam mogelijk aan boord. „Ga je echt om vijf uur weg", vroeg een moeder ongelovig aan haar zoon. Hij knikte; nog vijf minuten, dan zou hij de loop plank overgaan. De kade be stond opeens uit louter stelle tjes. Er rolden vrouwentranen, er rolden mannentranen. Een jongen trooste zijn geünifor meerde vriendin. „Goeie reis, hou het heel", werd er geroe pen en een vader gaf zijn kind voorlopig voor het laatst een aai over de bol. „Tot over een half jaartje, hoi", riep een ma troos quasi-nonchelant en toen was het afgelopen. Om half zes maakte eerst de Pieter Florisz zich los van de wal en direct daarna de Witte de With. Zwaaien en foto's maken was het laatste dat restte, tot de twee fregatten, vergezeld door stuntende helikopters, uit het gezichtsveld verdwenen. STEVO AKKERMAN Griekenland stuurt 'Nederlands' fregat ATHENE Griekenland zal ook een fregat naar de Golf sturen als onderdeel van een internationale mi litaire blokkade van Irak. Volgens premier Constan- tine Mitsotakis hebben de regeringen van Kuwayt en Saudi-Arabië om de Griekse steun verzocht. Hij kondigde aan dat Grie kenland het fregat Limnos zal sturen, maar zei niet wanneer het schip ver trekt. De Limnos is het modern ste vaartuig van de Griek se vloot, een schip van Ne derlandse makelij uit de Kortenaer-klasse. Het heeft een 180-koppige be manning en is uitgerust met een Phalanx-raketaf- weersysteem, luchtdoelra ketten en grond-grondra- ketten. (Van onze correspondent) MOSKOU De Sovjetunie loopt in het Golfconflict op 'Arabische eieren'. Immers, juist met Irak had het land sinds 1958 een diepe vriend schapsband opgebouwd. Welis waar werd die enkele malen aangetast, bijvoorbeeld aan het eind van de jaren '70 toen de leidende Ba'ath-partij opeens overging tot vervolging van de Iraakse communisten. Ook de oorlog met Iran was aanleiding voor de Sovjets om hun Arabische partner op de vingers te tikken en de de wa penleveranties stop te zetten. Pas toen de balans in de oorlog ten gunste van Iran leek door te slaan, hervatte Moskou de leveringen van wapentuig. Kortom, de relatie is steeds ge kenmerkt geweest door prag matisme. Het Kremlin had een entree in het Midden-Oosten nodig en Saddam Husayn kon daar voor zorgen. Maar nu Saddam Husayp niet meer te controleren is moet de USSR haar standpunt wijzi gen. Toch was dè felle toon waarop president Gorbatsjov afgelopen vrijdag voor een ge hoor van militairen het Iraak se optreden veroordeelde voor velen een verrassing. Hij he kelde vooral het feit dat Irak Sovjet-wapens had gebruikt om Kuwayt aan te vallen. Ter wijl die wapens, aldus Gor batsjov, door de Sovjetunie ge leverd waren onder het uit drukkelijke voorbehoud dat ze de defensie van het land zou den dienen. Het is niet bekend of er onder zijn gehoor hier en daar ge grinnikt werd om deze opmer king, die inderdaad nogal nai- ef overkomt. In elk geval voelde Gorbatsjov zich kenne lijk gedwongen om de door Moskou ingenomen positie (stopzetting van de wapenleve ranties, een gezamenlijk door Sjevardnadze en Baker opge stelde verklaring waarin Irak wordt gehekeld) tegenover de vertegenwoordigers van het Rode Leger te verdedigen. „In overeenstemming met onze nieuwe lijn in de buitenlandse politiek hadden wij geen ande re keus", zo lichtte de Sovjet leider toe. Het is op dit moment aller minst duidelijk hoe Baghdad deze opstelling van zijn grote In Moskou voerde minister Sjevardnadze (tweede van links) gisteren c premier Hammadi (rechts) over de situatie in de Golf. bondgenoot zal honoreren. De evacuatie van de Russische ge meenschap in Kuwayt is in middels beëindigd en is, zo zegt men in Moskou, vlot ver lopen. Het betrof hier een paar honderd mensen die door de Iraakse soldaten met alle egards werden behandeld en in een paar konvooien naar Jordanië werden weggebon- jourd. Maar ten aanzien van het veel grotere contingent Sovjet-burgers in Irak bestaat veel minder klaarheid. „Irak heeft de verzekering gegeven, dat Sovjet-burgers geen gevaar lopen", aldus een woordvoer der. Het gaat hier om enkele honderden meest militaire ad viseurs die onder de huidige omstandigheden hun functies moeilijk meer kunnen uitoefe nen. Want als dat aan het licht zou komen, zou Gorbatsjov al zijn geloofwaardigheid als vre desduif verliezen. De komst van de Iraakse vice- premier Hammadi naar Mos kou, gisteren, kan erop duiden dat de Sovjetunie op een be middelaarsrol in het conflict aanstuurt en in elk geval door Baghdad nog steeds als een aanspreekbare partner wordt beschouwd. Ook de tournee van de speciale regeringsafge vaardigde, Michail Sytenko, door de Arabische wereld wijst op het Moskouse streven naar een politieke oplossing. Maar omdat de Sovjetunie zich heeft gecommitteerd aan resolutie 660 van de Veiligheidsraad, die terugtrekking van de Iraakse troepen uit Kuwayt eist, lijkt er weinig speelruim- De vraag blijft hoe ver Mos kou zal gaan als de Verenigde Naties eventueel tot een geza menlijke krijgsmacht zouden besluiten. Volgens dr. Vitali Naoemkin, het hoofd van de Arabische afdeling van het Midden-Oosten-Instituut in Moskou, zal de Sovjet-bijdrage zeer beperkt blijven: hooguit een paar pelotons mariniers. Naoemkin meent met zeker heid te weten dat de Sovjetu nie geen chemische wapens aan Irak heeft geleverd. „Dat hebben de Duitsers gedaan. Onze leveranties betroffen voor een totaal van ongeveer tien miljard dollar". n JE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET GEHEIM VAN DE TUNNEL 1675 Wannmeer de koop van de Bullbiters achter de rug is It Harries, dat hij nog voor een ander doel in Gibraltar is geko- n. Al jarenlang ligt hier nl- aan de kade het vbormalig Duitse hmirjrijfmasterzeilschip „Carl Vinnen" gemeerd. De Engelsen willen it vekropen, maar wie heeft er nu belangstelling voor een zeif- :hip? Er is nooit een koper komen opdagen. „Ik wil het schip el eens bekijken", zegt Harries, „misschien kan ik het wel ge- ruiken". De tijd van de zeilschepen is anders al lang voorbij sir", zegt majoor Ross, „wat wou u er mee doen?" Harries geeft daarop geen rechtstreeks antwoord, maar wanneer ze het schip van boven tot onder hebben bekeken, zegt hij dat hij het zal ko pen. En de Engelsen zijn blij, dat ze eindelijk de „Carl Vinnen" kwijt zijn, terwijl ze er nog wel dollars voor krijgenl Ondertussen heeft Ross kans gezien Rob een briefje in.de hand te duwen. Wanneer hij even alleen is, leest hij het. „Probeer uit te vissen, hoe HaiYies aan die dollars komt", staat er in, „er is haast bij!" „SCHIETEN, ALS ARABIEREN JE DE KEEL DICHT KNIJPEN" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Neder landse fregatten, die giste ren zijn vertrokken uit Den Helder, mogen zich in de Perzische Golf niet beperken tot waarnemen, zoals de regering wil. „Als de gezondenen van Allah je de keel dichtknijpen, zit er niets anders op dan terug te vechten", zegt het Tweede- Kamerlid (CDA) Ton de Kok, zelf een voormalig marine-of ficier. Vorige week verklaarde pre mier Lubbers het niet eens te zijn met het besluit van de Verenigde Staten en Groot- Brittannië om de blokkade van Irak zonodig met militair geweld af te dwingen. Dat ging te ver, zei Lubbers, wij zend op de resolutie van de Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties. Ton de Kok deelt die mening niet. „Geen mens kan volhouden dat de Amerikanen en de Britten in hun maritieme embargo-beleid onverantwoordelijk hande len". De Kok wijst erop dat ook ons land bij gebrek aan kern centrales erg afhankelijk is van Arabische olie. Hij vindt het dus logisch dat ook Neder land oorlogsschepen stuurt. „Maar als we dan besluiten te rug te vechten, laten we dat dan niet van achter de rug van onze Britse en Amerikaanse bondgenoten doen, maar schouder aan schouder. Dan komt er mogelijk ook voor de Nederlandse marine een mo ment dat er geschoten moet worden". Ook als de Amerikanen en Britten een poging gaan on dernemen om (met behulp van hun mariniers) de westerse gij zelaars in Kuwayt en Irak te bevrijden, mag Nederland niet werkeloos toekijken, vindt De Kok. „Dat zou toch een schaamtevolle vertoning zijn. Wegens de Russische dreiging hebben wij (Nederlandse mari niers. red.) in Noord-Noorwe- gen eindeloos met Britten en Amerikanen geoefend. En dan zouden we nu ineens afhaken? Het gaat toch om een dreiging tegenover dezelfde burgers?" ten van de Westeuropese Unie in Parijs om te bezien op wel ke wiize er in de Perzische Golf kan worden samenge werkt. Volgens De Kok kan Nederland bij die gelegenheid gerust het opperbevel over de WEU-schepen claimen. „Per slot van rekening hebben wij, als het om belangrijke interna tionale functies gaat, van de Europese broeders nog een paar rekeningen open staan".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5