,.Dit van is onderschatting leerling èn leraar" De verplichte '21' Bouw: overheid laks met arbeidsomstandigheden ANC: geweld geen p stammer conflict Duits verenigingsverdrag maakt weinig kans De lijst van Nederlands/Vlaamse romans (15) en dichtbun dels (6) voor eindexamenkandidaten van havo en vwo die een commissie van letterkundigen heeft voorgesteld, ziet er als volgt uit: Camera Obscura (Hildebrand), Max Havelaar (Multatuli), Inwijding (Emants), Van oude menschen en din gen die voorbij gaan (Couperus), O rijkdom van het onvol tooide (Leopold), Tiaantjes, De Uitvreter en Dichtertje (Nes- cio), Eva (Van Bruggen), Witte hoeven achter de horizon (Van Ostaijen), Terug tot Ina Damman (Vestdijk), Nieuwe gedichten (Nijhoff), Bint (Bordewijk), Het dwaallicht (El- schot), De avonden (Reve), De Metsiers (Claus), Aprocrief (Lucebert), Een nieuwer testament (Haasse), Menuet (Boon), De donkere kamer van Damocles (Hermans), een bloemle zing van Gerrit Achterberg, Rituelen (Nooteboom) en De aanslag (Mulisch). DOCENTEN KRITISEREN VOORGESCHREVEN BOE KENLIJST BINNENLAND/BUITENLAND ÜlAduiQowWMt „Vier miljoen voor Zwitserse gijzelaars" BAYRUT Een tot nu toe vrij onbekende Palestijnse groepering heeft gisteren ge zegd dat er een losgeld van vier miljoen gulden is betaald voor de medewerkers van het Zwitserse Rode Kruis die deze maand na een gijzeling van tien maanden werden vrijgela ten. De Zwitserse regering heeft tegensgesproken dat er geld is betaald, maar de be richten dat dat wel het geval is blijven opduiken uit de Liba nese onderwereld. Waarne mers zeggen dat dat erop zou kunnen wijzen dat de kidnap pers ruzie hebben gekregen. (Van onze parlementaire redactie) ROSMALEN De overheid zou als één van de grootste op drachtgevers in de bouw best eens eisen mogen stellen aan de arbeidsomstandigheden op de werkplek van de uitvoer ders. Momenteel wordt bii de selectie van offertes vooral op de prijs gelet, waardoor werk gevers die dure maatregelen voor de veiligheid van hun personeel hebben genomen buiten de boot vallen. Met dit pleidooi gaf voorzitter De Vil der van het Algemeen Ver bond Bouwbedrijf (AVBB) vanmiddag in Rosmalen het startsein voor de voorlich tingscampagne 'Een bouwvak ker is niet van steen'. In de campagne wil het AVBB de nadruk leggen op de economi sche voordelen van goede ar beidsomstandigheden. Toch duurt het volgens De Vilder nu nog te lang voor betere werkomstandigheden econo misch vruchten afwerpen. Om valse concurrentie te voorko men zouden de opdrachtgevers daarom al bij het ontwerp, aanbesteding en de planning van een project eisen moeten stellen aan de veiligheid en het ongemak op de werkplek. De Vilder deed een klemmend beroep op de bouwvakbonden en overheid om niet „alleen maar tekortkomingen" te sig naleren. „Dat is slecht voor het imago van de hele bedrijfs tak, die al veel moeite moet doen om nieuwe jonge werk nemers aan te trekken". Pakistan levert kapers uit KARACHI De Pakistaanse autoriteiten gaan de elf vlieg tuigkapers die zich gisteren op het vliegveld van Karachi hebben overgegeven, uitleve ren aan de Sovjetunie. Het Ae- roflot-toestel van het type Toepelev-154 werd zondag tij dens een binnenlandse vlucht door een groep gevangenen gekaapt. De gedetineerden, die naar een andere gevangenis zouden worden overgebracht, hadden hun bewakers over meesterd en ontwapend. Ze hoopten politiek asiel te krij gen in Pakistan. Volgens TASS zijn de 29 passagiers en bemanningsleden ongedeerd. DINSDAG 21 AUGUSTUS 1990 PAGIBU Schwammberger wacht proces STUTTGART Het open- baar ministerie in Stuttgart heeft gisteren een aanklacht ingediend tegen Josef Schwammberger, een voorma lige SS'er en kampcomman dant in het bezette Polen, die door Simon Wiesenthal ooit op de lijst van de tien meest ge zochte oorlogsmisdadigers werd geplaatst. De thans 78-ja- rige Schwammberger is in mei dit jaar door Argentinië aan de Bondsrepubliek uitgeleverd. Het OM beschuldigt hem van moord op minstens 50 joden en acht hem medeplichtig aan de dood van zeker 3377 mensen van joodse herkomst. Meningitis doodt duizenden Etiopiërs ADDIS ABEBA De rege- ring in Etiopië heeft gezegd dat een meningitis-epidemie al duizenden mensen in de door rebellen bezette provincie Wollo het leven heeft gekost. Volgens het officiële persbu reau ENA sterven er tussen de zeven en tien Etiopiërs per dag aan hersenvliesontsteking. ENA hield de rebellen van het Volksfront voor de Bevrijding van Tigray verantwoordelijk voor de doden. „Klinieken en gezondheidscentra zijn ver woest en er is geen organisatie meer in het gebied die vacci naties tegen de dodelijke ziek te regelt", aldus ENA. Israël: politie verdrijft daklo^ JERUZALEM De sche politie heeft gistere honderd daklozen verja; een kamp dat in een vc1.1 van Tel Aviv was opgei1 j protest tegen het grote aan woonruimte. De poli a. resteerde vijf daklozen a rel begonnen toen in de -^-i stad Bnei Brak een gr; v chine arriveerde die d lH nen- en houten hutten daklozen moest komen ken. De daklozen zoude hutten in brand hebben ken en agenten aangei Het was der eerste keer autoriteiten ingrepen mensen in 'tentenkampe dl DEN HAAG/JOIat NESBURG „Hef'J" weid dat uit de prol Natal de laatste da^ilit overgeslagen naar jen i zwarte woonsteden hannesburg is geen r menconflict", benabj r Kumar Sanjay, de ija genwoordiger van Wc ANC in Nederland. „Het is een strijd tusseJteui tieke krachten, waartbeidi erom gaat dat Inkathapidc Mangosuthu ButhelezAme plaatsje op de kaart van [ven tionale politiek wil tyrilit verduidelijkt hij. M d< naast zijn de Zuidafrijnag regering en de politiële v, betrokken bij de strijd pre Inkatha en het ANC. iDe treem-rechtse krachteipusf de politie zijn erteg|ers1 president Frederik de p li overleg voert met ANCje c Nelson Mandela en hetpyn ook geen toeval dat het jfelij op dit moment is opgel^est andere delen van het lale g Vrijwel direct na het ine la Afrika historisch geniyri' besluit van het ANC lichu de eerste rellen buitenielac uit tussen aanhangers vjoog thelezi, die zich de leidiraal alle Zulu's noemt, en de ei thisanten van het ANCg vc ge week sloegen de oifnast via de zwarte woonstedDe bokeng, Thokoza, Kath)ara en Vosloorus over n^e E zwarte miljoenenstad Sust die geldt als één van deilev bases van het ANC. {usti De Zuidafrikaanse aniena deur in Nederland, ingc Nothnagel, zegt dat etfeha sprek tussen Mandela öaire thelezi van kardinaal |veri is. Het lijkt Nothnagel [auc gens onwaarschijnlijk dand politie bij het geweld Bgre ken is. „Als dat mocht IPe dan zal de regering dafaar standpunt over innemefaat is niet de benadering woor Zuidafrikaanse regeringkral politie betrokken raakt fonc politieke strijd". terz Met machinegeweren Jche pende Zulu's zijn gisteren pension van Xhosa artyen in het woonoord Kwjjest; bij Johannesburg binjoek drongen en hebben tenipra 21 mensen gedood. Het i efe tal als gevolg van de week uitgebroken orten tussen Zulu's en Xhostaal middels gestegen tot 3(rak Europese Gemeenschap ei vanuit Brussel een beroen daan op de Zuidafrikaaiiet1 gering om snel een eind ken aan de strijd tussen e ten en aan het zinloos vergieten. De Zuidafrikaanse re iesi heeft de vrijwaring land rechtsvervolging van di ooi ders van het Afrikaans c naai Congres (ANC) inj ken. De drie manneiani Chris Hani, Ronnie Kastosl Mac Maharaj. Zij zijn b am van het ANC tevens lid rert Zuidafrikaanse comrapn sche partij. lenl 'Even Apeldoorn bellen' Op de Veluwe vraagt menige voorbijganger zich hier af: 'Zou dit het toestel zijn waar alle telefoon tjes naar 'Apeldoorn' binnenkomen?' foto: anp Pakistaanse en Indiase troepen slaags in KashrrH NEW DEHLI Indiase en Pakistaanse troepen zijn in hd legen grensgebied van Kashmir met elkaar slaags geraakt - bij zijn volgens het Indiase persbureau UNI minstens 10 staanse soldaten om het leven gekomen. Indiase troepen in de regio zijn na het incident in verl staat van paraatheid gebracht. Een regeringswoordvoer New Delhi meldde dat Pakistaanse troepen met zware ar op Indiase grensposten hadden geschoten. „Het uitwisselt schoten met geweren aan de grens komt vaker voor, m L inzet van zware artillerie en brandbommen is een nieui schijnsel", zei de woordvoerder, die er aan toevoegde dal defensieve maatregelen had getroffen. Een defensiewooi der in Islamabad ontkende het incident met klem. In Srinagar, de zomerhoofdstad van de Indiase deelstaa mu-Kashmir, spraken defensie woord voerders van een incident, waarbij enkele projectielen tot wel 500 meter 1 grens op het grondgebied van India waren neergekome incident vond plaats bij Kupwara, ongeveer 100 kilomet jj' noorden van Srinagar, waar aan beide zijden van de greifeb zenden manschappen elkaar argwanend in het oog houdé India en Pakistan hebben twee oorlogen gevoerd om KaQN( Deze zomer laaiden spanningen over het grensgebied weeEegt op, mede door hernieuwde activiteiten van een separatijrien beweging in Kashmir. Bij ongeregeldheden in de KashmirVijfn vonden sinds afgelopen januari ruim 1000 mensen de dofiet crisis kon mede dankzij diplomatieke inspanningen van déchi enigde Staten en de Sovjetunie tot dusver in de hand \4el gehouden. brui DE KLEINE POSTRUITER DEN HAAG Nog maar nauwelijks hebben drie letterkundigen hun voor stel voor een verplichte leeslijst voor eindexamen kandidaten gelanceerd of de literaire en onderwijs wereld staat al op z'n kop. Furieus zijn schrijvers, uit gevers en leraren over de 21 titels tellende klassie- kerlijst die zou moeten bijdragen tot de vernieu wing van het eindexamen Nederlands. Bekende schrijvers als Wolkers en Cremer, die niet op de lijst voorkomen, hebben het plan demagogisch ge noemd. Prof.dr. A. Anbeek, prof.dr. J. Goedegebuure en dr. H. Bek kering zijn coryfeeën op het gebied van de moderne letter kunde. Zij hebben de boeken lijst gemaakt op verzoek van de commissie-die staatssecreta ris Wallage adviseert over de vernieuwing van het examen Nederlands. Of deze commis sie de lijst zal overnemen is nog niet bekend, maar wel is de commissie van mening dat de vrijheden rond het 'lezen voor de lijst' ingeperkt moeten worden. De voorschriften zijn nu heel ruim, wat betekent dat leraren in feite zelf kunnen bepalen wat wel of niet geschikt is voor de boekenlijst. De enige verplichting die leraren Ne derlands hebben is om werken uit de periode van vóór en na 1880 te behandelen. Die vrijheid leidt volgens de commissie tot te grote ver schillen tussen scholen onder ling. Waar de ene leraar zich tot het gangbare werk beperkt, stimuleert de andere leraar leerlingen om van de platge treden paden af te wijken. Maar ook bestaan er grote ver schillen in de aantallen boe ken die leerlingen moeten le- Voorzitter Doesborg van de sectie Nederlands van de Ver eniging van Leraren in Le vende Talen kan zich bijna niet voorstellen dat het voor stel van het trio ooit werke lijkheid wordt. „De reacties die ik tot nu toe gehoord heb waren in de zin van: 'dit kan gewoon niet, dit is té betutte lend'. Misschien dat er best zinnige ideeën achter het voorstel zitten, maar die zullen dan wel op een andere manier uitgevoerd moeten worden". Doesborg vindt niet dat de vrijheid rond de boekenlijst nu te groot is. „De docent kan nu zijn eigen sterke punten inzet ten en die hoeven niet per se dezelfde te zijn als die van de collega drie deuren verderop". „Zó klein" En leraar Nederlands Harry Oltheten zegt: „Ik kan me al leen voorstellen dat ze er van uitgaan dat de animo tot lezen zó klein is dat ze dan in gods naam maar de klassiekers ver plicht willen stellen. Dat vind ik een onderschatting van de leeskunst van zowel de leer ling als de leraar. Die een en twintig boeken zijn geweldig, begrijp me goed. Maar er is zo veel meer. Dat valt dan in één keer weg. Heel veel modern werk is niet in de lijst opgeno men. En als een leerling nu graag boeken uit de laatste tien jaar leest, daardoor en thousiast wordt en aan het le zen slaat, moet je 'm dat dan ontnemen? Op zich vind ik het Treinongeluk Polen: 16 doden Bij een botsing tussen twee treinen in een voorstad van de Poolse hoofdstad Warschau zijn giste ren 16 doden en ruim 50 gewonden gevallen. Van de gewonden zijn er 43 in het ziekenhuis opge nomen. Een internationale trein die op weg was van Praag naar Warschau botste in dichte mist met een snelheid van 100 kilometer per uur achter op een veel langzamer rijdende trein uit Szklars- ka Poreba, in het zuidwesten van Polen, en eveneens op weg naar de hoofdstad. De langzame trein reed zo'n 15 kilometer per uur. De achterste wagon van deze trein werd volledig vernield. foto: ap Bulgarije doet rode ster weg SOFIA De socialistische partij van Bulgarije zal de rode ster van het partijgebouw in het centrum van de hoofdstad Sofia verwijderen. De beslissing werd door het centraal comité geno men nadat twee mannen hadden gedreigd zich te zullen ver branden als de ster niet zou worden weggehaald. Dat weghalen gebeurt vrijdag of zaterdag. Op het congres van de socialisten, dat volgende maand gehouden wordt, zal gesproken worden over aanspassing van alle niet-Bulgaarse symbolen en over de aanname van nieuwe symbolen. De socialistische partij is de op volger van de communistische partij. Oogst bedreigd in Roemenië BUKAREST Het waterpeil in de rivier de Donau is door de aanhoudende droogte in de afgelopen 20 dagen gemiddeld twee en een halve meter gedaald waardoor de oogst in het zuiden van Roemenië ernstig in gevaar is. Het opwekken van elektriciteit door waterkrachtcentrales is door de lage waterstand ook ern stig bemoeilijkt. De schade aan de oogst lijkt volgens deskundi gen catastrofaal en in de zuidelijke regio's Calarasi en Ialomita is de oogst in gevaar omdat irrigatiesystemen niet meer werken. In de delta van de Donau is onlangs cholera uitgebroken. Tot dusver zijn 74 mensen met ziekteverschijnselen behandeld en zijn 31 mensen in ziekenhuizen opgenomen. SUSKE ENWISKE Ook het werk van de populaire schrijver Jan Wolkers, winnaar verhalend proza, ontbreekt op de voorgestelde boekenlijst. terecht dat Leopold als klassie ker bestempeld wordt. Maar dat werk is meer geschikt voor de universiteit dan voor de middelbare school". ,\Een krankzinnig plan. Wan neer die lijst er inderdaad komt, zullen we hem zeker ontduiken", reageert docent drs. J.F. Geerds. „Onze leer lingen in de bovenbouw mo gen alles lezen, we schrijven niets voor. We proberen er een persoonlijk leesavonturier vap te maken". Onderwijzer-dichter Piet Kal- teren: „Ik vind de lijst heel erg mager, vooral wat betreft de hedendaagse literatuur. Ik mis schrijvers als Maarten 't Hart, Jan Wolkers, Slauerhof en de dichter Roland Holst". Leraar Smit: „De keuzevrij heid staat bij ons voorop. De havo-leerling kan uit honderd boeken achttien titels kiezen van de PC Hooftprijs 1989 voor foto: milan konvalinka en de vwo vier en twintig". Collega-neerlandicus Loovers: „Het belangrijkste doel van li teratuur is om kinderen te le ren lezen. Nu wordt het weer' een kwestie van domweg uit je hoofd leren. Er is geen speel ruimte meer. M'n dochter heeft pas eindexamen vwo ge daan. Gelukkig heeft ze zelf haar lijst samengesteld, anders had ze de komende 25 jaar geen boek meer ingekeken". mer', samengesteld door de deelstaten) zit er niet in wan neer er in deze laatste onder- han'delingsweek niet een aan tal drastische wijzigingen wordt aangebracht. Aan der gelijke wijzigingen denken de onderhandelingsleiders echter Het komende weekeinde, zo verwachten de onderhande laars, zijn de laatste scherpe kantjes van het concept afge slepen en de laatste puntjes op de i gezet, zodat de handteke ningen van de onderhande laars eronder kunnen worden gezet. De bondsregering wil ondanks de dreigingen van de sociaaldemocraten en van de deelstaten en van de breuk in de grote coalitie in Oost-Ber- lijn vasthouden aan het opge stelde tijdschema. De christen democratische Westduitse kanseliersminister Seiters: „Wij willen een fair verdrag met de DDR; wij zijn van me ning dat een verenigingsver drag meer in het belang van de DDR ligt dan een over- bruggingswet". Zonder medewerking van de sociaaldemocraten kan de bondsregering het vereni gingsverdrag wel vergeten. Gisteren kwam in Bonn het presidium van de SPD met de kopstukken van de zusterpar tij in de DDR bijeen. Het werd een demonstratie van eensge zindheid. De partijvoorzitters Hans-Jo- chen Vogel en Wolfgang Thierse en kanselierskandi daat Oskar Lafontaine formu leerden de eisen waaraan het verenigingsverdrag zal moeten voldoen wil het de instemming van de SPD krijgen. De Bondsregering moet werkelij ke concepten op tafel leggen en vooral duidelijkheid ver schaffen over wat de eenheid gaat kosten en hoe die moet worden gefinancierd. Kanselierskandidaat Oskar Lafontaine, minister-president van de deelstaat Saarland., vat te samen: „Wij zijn bereid mee te werken, om het even hoe de formule heet: verenigingsver drag, tweede of derde staats verdrag of overbruggingswet. Van belang is dat de nodige maatregelen worden getrof fen". Lafontaine had ook de hand in een alternatief verenigings wetsontwerp dat de minister presidenten van de elf West duitse deelstaten gisteren op tafel legden. Dat voorstel gaat ver uit boven hun belangrijk ste eis betreffende de financie ring van de nieuwe DDR-deel- staten. Die politieke schaakzet' wekte de woede van kanse liersminister Seiters: „De soci aaldemocraten provoceren daarmee het mislukken van het verdrag". Bondsminister van binnenlandse zaken Wolf gang Schauble heeft de ge sprekken met de DDR-delega- tie onderbroken om uit te zoe ken of met de deelstaten een compromis te bereiken valt. In de deelstaten en daarmee de Bondsraad hebben de sociaal democraten de meerderheid. (Van onze correspondent Rink Drost) BONN Meer dan dui zend pagina's dik was het ontwerp-verenigingsver- drag voor de beide Duits- landen dat gistermiddag op tafel lag voor de laatste onderhandelingsronde in Bonn. Anderhalve ton pa pier en dertig kilo druk inkt had het volgens voor lichtingsminister Hans Klein gekost om alle be treffende afdelingen en personen dit concept te la ten toekomen. Daarbij is de kans dat al dit druk werk voor niets is gepro duceerd levensgroot. De benodigde twee derde meerderheid in de Oostduitse Volkskammer en de Westduit se Bondsdag plus de Westduit se Bondsraad (de 'Eerste Ka-

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4