CDA: geen geld voor bejaarden Prisma- Pech onder: weg Vermogensbelasting drijft miljonairs over de grens opzoekboeken NENLAND CfiidócSoUAOTlt DINSDAG 21 AUGUSTUS 1990 PAGINA 3 irnalisten ontevreden richtlijn justitie 1AAG De Nederlandse Vereniging van Journalisten n het Genootschap van Hoofdredacteuren zijn ontstemd richtlijnen van het ministerie van justitie over de voor- aan de pers. Volgens de organisaties betekent de giste- gevaardigde richtlijn een verslechtering van de informa- ziening. De NVJ en het Genootschap menen dat uitvoe- de richtlijnen een terughoudender voorlichting bete- ds 'ersonalia van verdachten zullen bijvoorbeeld volgens de ier ii voortaan achterwege moeten blijven. In z'n algemeen- erwachten de organisaties minder informatie te krijgen 111 Dlitie en justitie. Bovendien verwacht Genootschap-be- wcd P. Gaanderse dat de informatievoorziening achteruit 5 vrijwel altijd de persofficier van justitie de enige spreek- e 1Een woordvoerster wan justitie deelde mee dat bij het üeien van de richtlijnen ook rekening is gehouden met de „gens van de Orde van Advocaten en het Landelijk Over- 'Achtofferhulp. Volgens haar wilden deze instellingen nog eer beperkingen in de voorlichting naar de media. VERMOORDE JONGEN GEÏDENTIFICEERD LELYSTAD De jongen die vorige week donderdag dood werd aangetroffen op een par keerplaats bij Lelystad, blijkt afkomstig te zijn uit het West- duitse Neustadt an der Wein- strasse. Het slachtoffer is de tienjarige S.P.D.Th. Hij is van Indiase afkomst. Zes Neder landse rechercheurs zijn inmid dels naar Neustadt afgereisd, waar zij in samenwerking met de Duitse politie een onderzoek zullen instellen. Een Neder landse vrouw herkende de foto van het slachtoffer. Eerder had zij aan de gevel van het politie bureau in Neustadt een plak kaat gezien over de vermissing van de jongen. Vriendin Ira-verdachte komt spoedig vrij ROERMOND De 19-jarige studente Ingrid H, die ruim een maand geleden werd aangehouden in verband met de IRA-aanslag in Roermond, komt zeer waarschijnlijk deze week vrij. Haar voorlopige hechtenis loopt komende don derdag, na 36 dagen, af. Ingrid H. werd aangehouden nadat zij een liefdesbrief schreef aan de gearresteerde IRA-ver- dachte Sean Hick. Deze wordt verdacht van betrokkenheid bij de moordaanslag in Roermond op vier Australische toe risten, in mei. H. verklaarde tegenover justitie een relatie te hebben met Hick. In haar studentenflat in Amstelveen vond de politie onder meer het huurcontract van een appartement in de Haagse Pletterijstraat, waar vier IRA-verdachten lan gere tijd verbleven. Ook werden valse identiteitspapieren gevonden. Volgens een woordvoerder van het recherche team in Roermond heeft Ingrid H. geweten dat de haar be kende Ieren Ira-leden waren. Vrouw mag kind adopteren ARNHEM Lena Tuitman (33) uit Doetinchem mag de tweejarige Jeffrey uit Zuid-Korea adopteren. Dat heeft het gerechtshof in Arnhem, naar nu pas bekend is gewor den, vorige maand bepaald. De Doetinchemse vrouw is op grond van deze uitspraak de eerste alleenstaande vrouw in Nederland die een kind mag adopteren. Het hof ver nietigde een uitspraak van de Arnhemse rechtbank uit maart van dit jaar. De rechtbank oordeelde dat de Doe tinchemse vrouw het kind niet mocht adopteren, omdat zij net voor de behandeling van de aanvraag was geschei den van haar man. Volgens een bepaling in het Burger lijk Wetboek mogen alleen echtparen die minstens vijf jaar getrouwd zijn een kind adopteren. Het hof week van die bepaling af, omdat Lena Tuitman haar Zuidkoreaanse zoontje al vrijwel vanaf zijn geboorte verzorgt en daar door een onmiskenbaar gezinsleven met hem opgebouwd heeft, zo staat in de uitspraak. Bovendien zijn de biologi sche ouders van het kind onbekend en terugkeer van de jongen naar zijn geboorteland is ondenkbaar, aldus het hof. Veel dierproeven voor kankeronderzoek onnodig DEN HAAG Het aantal dieren dat wordt gebruikt bij onderzoek naar de bestrijding van kanker kan aanzienlijk omlaag door intensiever onderzoek naar alternatieven. Dit is de belangrijkste conclusie die de Dierenbescherming en de Bestrijders van Dierproeven (NBBV) trekken uit een rapport van de Rijks universiteit Utrecht. Het rapport is gis teren aangeboden aan minister Ritzen van onderwijs. Behalve meer geld voor alternatieven dringen de dierenbescher mers ook aan op een betere ethische toetsing van de dierproeven voor het onderzoek. Zij denken daarbij ook aan de vraag of een bepaald doel wel recht vaardigt dat dieren leed ondervinden van het onderzoek. kÜ iisscholen ?ht gespreid olg van de voorpagina) 1AAG Nederland telt basisscholen die icht gespreid zijn. Leer- hebben gemiddeld min- zlc|n vijf minuten nodig om lis op school te komen. itaat tegenover, consta p ie Projectgroep, dat de van het basisonderwijs Dg zijn. Een kind op een school kost bijna twee oveel per jaar als een llin gen00t °P een grote respectievelijk 3700 en ïlden per jaar. alv vafe produktiviteit, de ver- vjg tussen de kosten van «even onderwijs en de enJde prestaties, is op gro- ]>len hoger dan op klei- &e|t de Projectgroep. Leer- op grote scholen zouden rbeeld gemiddeld beter rekenen en taal. Vol- Projectgroep heeft dat ;n met de mogelijkhe- deze scholen voor een organisatie en inrich- het onderwijs, ïale omvang van een looi is volgens de Pro- ;p 500 leerlingen. Bij jrgelijk aantal zou een te ook beter in staat zijn mePê te houden met indi- var# verschillen van leer- an t De verwijzing naar het il onderwijs (bv. LOM- de j zou dan tot een mini- an jrunnen worden beperkt in' |s zou de terugkeer van jlovgen uit het speciaal on- bê kunnen worden bevor- peent de Projectgroep, betl ryADVERTENTIE eimzinnigheid 1 NS-tarieven CHT Het geduld van jizend Nederland wordt pgjypp de proef gesteld. De Jandse Spoorwegen heb- jnister Maij-Weggen van en waterstaat gisteren >rjaar besloot het kabi- niet jiici de tarieven voor het vervoer volgend jaar .3,5 procent omhoog nr openbaar-vervoer- ond'en zÖn echter min of ivrij de tariefverhoging pen 1 vu^en- De invulling :ivorm gekregen in de in de minister. een woordvoerder Spoorwegen is er op ien ...isterie „bestudeertijd" Informatie komt voor n augustus niet beschik- 1 hebben NS en Ver- Waterstaat afgespro- ;n woordvoerder van listerie, die bevestigde brief- „eindelijk" was [ekomen, hield zich net NS-collega aan die af- lere berichten als zou- prijzen van enkele rei- retourtjes volgend jaar icent in prijs stijgen nog steeds niet inge- vereniging van open- irvoerreizigers Rover it „in NS-kringen" ver- Over het lot van de lingkaart, die - ook in luren - 40 procent kor- bestaat eveneens rheid. Volgens Rover de kaart uit het assorti- ïalen. rin de morgenster zich iderscheidt van de goedendag? VICE-PREMIER KOK VERBIJSTERD (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De con flicten in het kabinet over het inkomensbeleid voor volgend jaar stapelen zich in snel tempo op. Gister avond werd bekend dat het CDA er weinig voor voelt bejaarden met een klein pensioen volgend jaar een extraatje te ge ven. Dat is tegen het zere been van de PvdA, die al afgelopen zomer reparatie van de koopkracht van deze groep tot speerpunt van beleid verklaarde. De CDA-fractie en -bewinds lieden zijn echter op grond van recente cijfers tot de con clusie gekomen dat de bejaar den dank zij het nieuwe ziek tekostenstelsel van staatssecre taris Simons voldoende aan hun trekken komen. Minister De Vries van sociale zaken ziet geen reden om in te grij pen. Fractiespecialist Terpstra meent: „De nadelen die be jaarden hebben van het plan- Oort worden vrijwel geheel gecompenseerd aoor lagere ziektekostenpremies. De groep die er op achteruit gaat is zo klein dat het geen zin heeft al gemene maatregelen te ne men". Het CDA is wel bereid de zaak over een half jaar nog eens tegen het licht te houden. Vice-premier Wim Kok is ver bijsterd over de categorische weigering van het CDA om iets aan de inkomens van be jaarden te doen, de PvdA-frac- tie is op zijn beurt ronduit ver ontwaardigd. De sociaal-demo craten gaan ervan uit dat ten minste 310.000 bejaarden met een klein pensioen ten onrech te getroffen worden door een hoger belastingtarief. Het plan-Simons zou voor deze ou deren geen soelaas bieden; zij gaan er per jaar maximaal 300 gulden op achteruit. Om deze strop te compenseren is per jaar 130 miljoen gulden nodig. De PvdA-fractie wijst er op dat het plan Simons nog in de Vice-premier Kok foto dijkstra pijplijn zit. „Wij kunnen en willen de bejaarden niet met een kluitje in het riet sturen", aldus een woordvoerder. Als het kabinet in gebreke blijft wil de partij bij de behande ling van de miljoenennota in de Tweede Kamer met een initiatief-voorstel komen. Inkomens In het conflict over de aftop ping van de hoogste inkomens zijn de coalitiepartners elkaar gisteren geen millimeter gena derd. Het CDA blijft volhou den dat het geen zin heeft nu al de inkomens tot achter de komma te willen gelijk trek ken. De PvdA-ministers spe len de zaak echter hoog op en eisen dat het forse koop krachtvoordeel voor mensen met een inkomen boven de 80.000 gulden ongedaan wordt gemaakt. Vice-premier Kok beroept zich daarbij op het re geerakkoord waarin is bepaald dat d^ inkomensverschillen de komende vier jaar niet ver groot, maar ook niet verkleind mogen worden. Het CPB heeft echter uitgerekend dat de mi nima in 1991 op de nullijn blij ven staan, terwijl mensen met een tweemaal modaal inko men er 1,1 procent op vooruit gaan. Uit de PvdA-fractie vallen steeds strijdlustiger geluiden te beluisteren over het inko mensbeleid. Volgens een woordvoerder is een verdere denivellering absoluut niet te verkopen. „Wij kunnen ons hier niet bij neerleggen. Na vele jaren waarin de rijken rij ker werden kunnen wij niet naar de kiezers gaan met het verhaal: mensen met een in komen van tweemaal modaal gaan er nu nog verder op vooruit. Die hogere inkomens moeten dus aangepakt worden en de minima moeten er grof weg gezegd geld bijkrijgen". Hoewel CDA-minister De Vries in zijn nog vertrouwelij ke nota schrijft: „Het streven naar een gelijkwaardiger inko mensontwikkeling betekent stabilisering van de bestaande inkomensverhoudingen", voegt hij er meteen aan toe dat het inkomensbeeld voor 1991 er evenwichtig uitziet. De Vries stelt alleen een verho ging van de kinderbijslag voor, om zo te voorkomen dat al leenverdieners met kinderen er door het stelsel-Simons op achteruit gaan. In het regeer akkoord was hier overigens al van de alleenstaandenaftrek, zoals de PvdA wil, voelt hij niets. In de inkomensnotitie wordt berekend dat 685.000 al leenstaanden met een belast baar inkomen onder de 35.000 gulden er maximaal 1,9 pro cent in koopkracht op achter uit gaan. Daarbij is al rekening gehouden met het positieve ef fect van het plan-Simons. Kringen rond het kabinet worden met de dag somberder over de kans dat het begro tingsoverleg volgens schema aanstaande vrijdag kan wor den afgerond. Het kabinet heeft haast, omdat de stukken op tijd klaar moeten zijn in verband met Prinsjesdag (de derde dinsdag van september). Het conflict over het inko mensbeleid heeft echter zoveel aandacht opgeëist dat het ka binet nog nauwelijks is toege komen aan de dekking van het tekort van ruim 860 mil joen gulden op de begroting van 1991. Herdenking moord Kerwin Duinmeijer Ongeveer duizend mensen hebben gisteren in Amsterdam deelgenomen aan de herdenking van de moord op Kerwin Duinmeijer op 20 augustus 1983. Na een tocht door de binnenstad werden bij het monument ter nagedachtenis van Kerwin Duinmeijer in het Vondelpark bloemen gelegd. De 15- jarige Antilliaan werd uit racistische motieven neergestoken door een skinhead. foto anp door WILLEM RITSTIER Monteurs van de Wegenwacht zijn mensen die elke rijdende pechvogel die lid is van de ANWB of dat uit nood dan maar snel wordt, te hulp en ze dringen onvervaard door tot de kern van het probleem. Deze chauffeur van een bus lijkt zich echter af te vragen waar nu de schieten. Geen klusje is voor hen te grootste storing zit: bij zijn bus of bij klein, geen karwei te groot. Met volle de wegenwachter. overgave gooien ze zich in hun werk foto: milan konvaunka (ADVERTENTIE) Mishandeld meisje na weken uit coma NIJMEGEN Het vijftienja- rig meisje uit De Heurne bij Dinxperlo dat vier weken ge leden in coma werd gevonden na een zeer zware mishande ling, is bijgekomen, zo heeft een woordvoerder van de rijkspolitie district Nijmegen meegedeeld. Het is nog niet duidelijk of het meisje hele maal zal herstellen van haar verwondingen. Het meisje is nog niet door de politie ver hoord. Dat laat haar toestand nog niet toe. De politie hoopt in latere instantie uit haar ver klaringen aanwijzingen te krijgen die kunnen leiden tot aanhouding van de daders. De hoofdofficier van justitie in Arnhem heeft inmiddels een beloning van 25.000 gulden uitgeloofd voor de gouden tip in deze zaak. (ADVERTENTIE) DEN HAAG Er is geen miljonair in Nederland of hij speelt wel met de ge dachte naar België of een ander belastingparadijs te emigeren. Grootste boos doener in de ogen van deze moderne rijken is de vermogensbelasting. Als allen de daad bij het woord zouden voegen, dan zat het ministerie van financiën in één klap met een strop van 2,8 miljard gulden. Staatssecretaris Van Amels- voort van financiën knipperde niet met zijn ogen toen giste ren in het Haagse Nieuwspoort deze opzienbarende conclusie van een uitgebreid onderzoek naar 'De invloed van vermo gensbelasting op de fiscale emigratie' uit de doeken werd gedaan. Het blijft gelukkig voor de meeste vermogenden bij plannen, merkte Van Amelsvoort laconiek op. „We moeten de conclusies niet dra matiseren. Van alle potentiële kandidaten gaat slechts een fractie daadwerkelijk tot emi gratie over". Van afschaffing van de ver mogensbelasting zal het dus voorlopig wel niet komen. Toch hield de opsteller van het gisteren gepubliceerde rap port, prof.mr D. Juch, twee iaar geleden een hartstochte lijk pleidooi voor de afschaf fing van deze gehate fiscale maatregel. Volgens de hoogle raar belastingrecht raakt de schatkist door de vermogens belasting eerder geld kwijt dan dat er geld binnenkomt: men sen met veel eigen vermogen zouden immers naar het bui tenland verhuizen. Twee jaar geleden gaf Finan ciën Juch de opdracht zijn be wering zélf nader te onderzoe ken. Honderden geëmigreerde Nederlanders werden geïnter viewd, ook voelden Juch en zijn onderzoekers vermogende landgenoten aan de tand over hun toekomstplannen. De fei telijke vlucht van miljonairs naar het buitenland valt nog wel mee, moest Juch op grond van dit onderzoek conclude ren. Maar het risico blijft aan wezig dat meerdere rijken vol gen als eenmaal de eerste schapen over de dam zijn. Tussen 1983 en 1988 zijn naar schatting 347 personen mede vanwege de in Nederland rela tief hoge vermogensbelasting geëmigreerd, aldus het rap port. België scoorde daarbij hoog als vestigingsland. Dat deze emigranten goed in de slappe was zaten blijkt uit hun vermogen: samen 1,1 miljard gevoegd bij een jaarinkomen van totaal 49,1 miljoen. Door het vertrek van deze belas tingbetalers heeft de schatkist voor 124 miljoen gulden aan inkomsten gederfd. Juch constateert dat de onvre de onder mensen met een groot eigen vermogen over de Nederlandse belastingwetge ving zeer groot is, maar dat het niettemin onrealistisch is te verwachten dat ze allemaal de biezen pakken. De maxima le derving aan belasting (2,8 miljard) is dan ook een theore tisch cijfer, aldus het rapport. Een conclusie die Van Amels voort gisteren met graagte overnam. Bovendien, zo merk te de staatssecretaris van CDA-huize fijntjes op: dankzij het belastingplan 'Oort' zijn de scherpe kantjes .al van de be lastingtarieven afgehaald. ri TAXI Protest taxichauffeurs Ongeveer 150 taxichauffeurs uit Amsterdam hebben gisteren urenlang hun auto geparkeerd voor het stationsgebouw van Schiphol. De taxichauffeurs zijn boos over de regio-indeling voor taxi's door de provincie Noord-Holland. De Amsterdamse taxichauffeurs, die vallen onder het gebied Amsterdam-Zaanstreek, zijn daardoor niet meer welkom op Schiphol. foto anp Hoofdredacteur Zondagkrant AMSTERDAM René de Bok wordt de hoofdredacteur van de Zondagkrant die bin nenkort uitkomt. De Bok is op dit moment verslaggever van het opinie-weekblad Elsevier. Uitgever van de 'De Krant op Zondag', zoals de naam van de nieuwe krant luidt, is Pieter Storms, eerder verslagger bij Nieuwe Revu. (ADVERTENTIE) geven u antwoord op vrijwel al uw vragen Er zijn er meer dan 100 verschenen over de meest uiteenlopende onderwerpen. Al v.a. 9,90 verkrijgbaar I Ga naar de winkel voor GRATIS Antwoordenboek SAMEN MET PRISMA mm WEET JE ALLES T

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3