Echt een week om even alle kanten op te gaan in de Hema. HEMA De normaalste zaak van de wereld Concertgebouworkest op Uitmarkt in Amsterdam 10.- 6.50 3.75 8.25 8.75 4.75 22.- KUNST/RTV eckUcSomtmt dinsdag 21 augustus 1990 paginj AMSTERDAM Tijdens de dertiende driedaagse Uitmarkt zal het Concert gebouworkest, net als twee jaar geleden, een openlucht-concert geven. Twee jaar geleden trok dat concert 70.000 bezoe kers. Het Koninklijk Concert gebouworkest neemt zaterdag avond om 21.55 uur plaats op het podium op het Museum plein. Onder leiding van Ric- cardo Chailly worden de „Ouverture Semiramide" van Rossini, de „Fantasie-ouvertu re Romeo en Julia" van Tsjai- kowsky en de „Slavische Dan sen" van Dvorak gespeeld. De Uitmarkt opent vrijdaga vond op het Museumplein met een openluchtspektakel door de Amsterdamse theatergroep De Dogtroep. Met ruim zestig medewerkers, twee hijskra nen, zes percussionisten, zeven koperblazers en tal van zelf ontwikkelde machinerieën voert De Dogtroep om 21.30 uur „Kluit zonder vleugels" op. De groep bestaat 15 jaar en is gespecialiseerd in open luchtspektakels waarmee gere geld wordt opgetreden in het buitenland. Het Metropole Orkest sluit de eerste dag af onder leiding van Martin Koch, muzikaal leider van onder meer de Londense produkties van „Les Miséra- bles" en „Miss Saigon". Spe ciaal voor de Uitmarkt is een compilatie ingestudeerd van de musical „Les Misérables" met als solisten onder meer Danny de Munck en Paul de Leeuw. De derde attractie op het bui tenpodium wordt op zondaga vond om 22.30 uur het Neder lands Ballet Orkest dat 25 jaar bestaat. Onder leiding van Roelof van Driesten wordt on der meer de ouverture „La Forza del Destino" van Verdi uitgevoerd. Het Nederlands Dans Theater, voor het eerst aanwezig, brengt tijdens deze afsluiting van de Uitmarkt het ballet „Sinfonietta" van Jana- cek/Kylian. De akoestiek van de concert zaal wordt in de open lucht nagebootst door middel van vier zogenoemde reflexiewan- den. Boven het Museumplein worden daartoe 144 geluids boxen opgehangen. De Uit markt heeft de primeur van deze „grossofonie' De bezoekers van de Uitmarkt kunnen op veertien binnen- en buitenpodia verder optre dens verwachten van onder meer de Hoofdstad Operette, Karin Bloemen, Jango Ed wards, Brigitte Kaandorp, de Zuidafrikaanse cabaretier Pie- ter-Dirk Uys, de Amsterdamse Bach Solisten, Pieter Wispel- wey en Paul Komen, Fred Ol denburg, de Stichting Dans- produktie, Reflex, De Rotter damse Dansgroep, Het Con cern, Spo Dee O Dee, Rowwen Hèze en Raggende Manne. Pianist Jo Spiers overleden AMSTERDAM In Amster- dam is afgelopen vrijdag op 72-jarige leeftijd de pianist Jo Spiers overleden, zo is gisteren bekend gemaakt door de caba ret-historicus Wim lbo. Spiers trad onder meer op als begeleider van Fien de la Mar, in het cabaret van Martie Ver- denius en in het liedjespro gramma van Dorien Mijkse- naar en Perry Cavallo. Haitink wil niet meer voor Concert gebouworkest AMSTERDAM Bernard Haitink ziet af van een gastdi- rigentschap bij het Concert gebouworkest. De dirigent heeft in antwoord op een uitnodiging van het be stuur van het orkest om in 1993 een gastdirigentschap te verzorgen afwijzend gerea geerd. Haitink geeft in zijn brief aan het orkest geen re den voor zijn afwijzing. De di rigent staat overigens met de Dresdener Staatskapelle ko mend seizoen in het Concert gebouw. door René de Cocq Strandjutter We zouden natuurlijk met mildheid kunnen vaststellen dat de tand des tijds weer eens danig heeft huisgehouden en dat daardoor 'Sil de strandjutter', de serie die de NCRV uit een stoffig achterkamertje heeft opgevist en weer uitzendt, er zo verschrikkelijk ouderwets uitziet. Niet ouderwets omdat het verhaal in het verleden speelt, maar ouderwets omdat er zo oorverdovend 'toneel' in wordt gespeeld. Grappig, hoe ze dat vroeger deden. Maar dat gaat niet op: we vonden 'Sil' al bij de eerste vertoning, dertien jaar geleden, niet om aan te zien. Waarom we daar nou weer mee moeten worden geteisterd is een raadsel. Al in de eerste aflevering rollen, de discrepanties over je heen. Het verhaal speelt zich af op Oost- Terschelling, waar zoals algemeen bekend iedereen nog koppiger en n oester is dan op West-Terschelling; geen wonder dus dat beide eilandhelften elkaar zo slecht kunnen uitstaan. In de serie spreekt iedereen algemeen beschaafd Nederlands, behalve de hoofdpersoon, Sil zelf, die Vlaams spreekt. Dramatische scène in deze eerste aflevering: er staat een vliegende storm, er is een schip in nood, een vrouw met kindje wordt in een sloep overboord gezet (waarom alleen zij het schip verlaat, wordt niet uitgelegd). Honderd meter verderop, op het strand van Terschelling, staat het voltallig strandjuttersgilde (bestaande uit nors grommende mannen met harten van goud) toe te zien. En wie schetst onze verbazing: daar is het mooi weer. Geen zuchtje wind, een mild najaarszonnetje. Dan weer een kijkje in de branding: storm. Dan weer een blik op het strand: zon. Sil rijdt per paard de zee in, aan de waterstralen te zien natgespoten door de plaatselijke brandweer, en redt het. kindje, zonder zelfs maar een poging te ondernemen ook de moeder mee te nemen. Een meisje, ziet iedereen op het strand meteen aan het doorweekte bundeltje dat hij draagt. Dat komt goed uit, want Sils vrouw Jaakje kan na het baren van twee knaapjes geen kindertjes meer krijgen en ze hadden zo graag nog een dochtertje gehad, een famke', noemen ze dat steeds, in de enige poging tot verbale 'couleur locale' die de serie vertoont. Die twee knaapjes overigens worden nagespeeld door de twee slechtste acteurtjes van het westelijk halfrond, des te schrijnender om te zien in een periode dat we ook het adembenemende acteren zien van een stelletje Amerikaanse kinderen in de serie 'The wonder years'. En zo gaat het maar door, met buurvrouwen die geëmotioneerd in hun handen - klappen, met vileine ambtenaren die niet willen goedkeuren dat de kleine drenkelinge bij Sil en Jaakje blijft (wat ons persoonlijk nogal logisch voorkomt). Wordt vervolgd. Althans bij^ de NCR V; wij hebben (weer) Vorige week peddelden en} tientallen beroepswielrenne. keuvelend door ons land, in armzalige imitatie van een wielerwedstrijd. Ter inleidii daarvan vertoonde de A VR een interview met een van meest besproken hardfietse van de afgelopen twee jaar, Amerikaanse Tourwinnaar wereldkampioen Greg Lem En toen ging het mis: het interview kwam in handen de vertaaldienst van de NOl 1 die had kennelijk weer een weinig tijd of alleen maar leerling in huis. Vandaar Lemonds uitspraken van n< bizarre ondertitels konden worden voorzien. Rijdt hij g in NederlandJa hoor, het hier goed georganiseerd en rijdt over mooie wegen en 1 'nice clean towns'. Dat betekent zoiets als 'aan opgeruimde stadjes', maar 1 ondertitelaar luisterde niet goed, verstond 'ice cream' inplaats van 'nice cleanen ons weten dat Lemond hiei ijsjes zo lekker vindt. We r moesten meteen denken aai Dixielandliedje waarin met klankverwantschap tussen creamen 'I screameen gi wordt gemaakt. Maar daar gebeurt het bewust... £epo> aai NOS werd betaald door Sail '90 HILVERSUM Het Commissariaat voor de Media gaat onderzoe ken of de bijdrage die de organisatoren van Sail Amsterdam hebben geleverd aan de NOS door de beugel kan. Sail heeft volgens ad junct-directeur televisie L. Kool van de NOS een deel van de facili taire kosten die de NOS moest maken om het evenement op het scherm te brengen voor zijn rekening genomen. Kool wilde niet precies kwijt om welk bedrag het gaat, maar hij liet doorschemeren dat het in de buurt van 250.000 gulden ligt. Iti ruil voor het aanbod om een deel van de faciliteitenreke ningen te betalen krijgt Sail van de NOS de banden van de pro gramma's om die ver der te exploiteren. Het vergt volgens de woordvoerster van het Commissariaat enig on derzoek om uit te ma ken of de NOS met deze transactie binnen de grenzen van de me diawet is gebleven. De wet biedt de mogelijk heid tot een aantal vor men van sponsoring van programma's. Bij culturele manifesta ties bijvoorbeeld mag onder bepaalde voor waarden de naam van een sponsor van de ge beurtenis op televisie worden genoemd. Zo besteedde de NOS avond aan avond aan dacht aan de AKO-lite- ratuurprijs, in geheel door de AKO betaalde uitzendingen, zonder dat dat tot problemen leidde met het Commis sariaat voor de Media. Hetzelfde is toegestaan bij televisieverslagge- ving van sportgebeurte nissen, mits het niet te nadrukkelijk gebeurt. Omroepen mogen niet zichzelf rechtstreeks la ten sponsoren, maar do naties zijn soms weer wel toegestaan. Ook is het mogelijk de rechten op programma's te ver kopen aan derden. Veiling van deel collectie Bremmer AMSTERDAM Op 12 december wordt bij Christie's in Amster dam de collectie van de vorig jaar overleden mevrouw A.A. Brem- mer-Hollmann uit Den Haag geveild. Zij was de schoondochter van de kunstkenner Hendricus Petrus Bremmer (1871- 1956). Mevrouw Brem mer is getrouwd ge weest met Floris, die een deel van de collec tie van zijn beroemde vader erfde. Dit heeft het veilinghuis maan dag bevestigd. De te veilen verzameling be staat uit ruim 150 stuks. Daaronder bevinden zich zes werken van Van Gogh: vijf tekenin gen en één olieschets, een voorstudie van han den voor „De aardap peleters", aldus een woordvoerster van Christie's. Dr. Bremmer bracht het werk van schilders als Vincent van Gogh, Mondriaan, Thorn Prikker, Charley Toorop en vele anderen in de publieke belang stelling. De collectie Kröller-Müller werd grotendeels op zijn ad vies samengesteld. Hij redigeerde ook het maandblad Beeldende Kunst. De kijkdagen zijn van 7 tot en met 11 december. k Koffiezetapparaat, 1-8 kops. Schakelaar met controle- lampje. Kema Keur en 1 jaar Hema- QC >OJ." garantie. Espressotaart. Progrèsgebak met een verfijnde vul- Pure vruchtenlimonade siroop zonder kleurstof. Handdoek. In div. kleuren en streepdessins. O line van crème au beurre met mokka O Rfl Sinaasappel, citroen, cassis of aardbeien. Inh. 0,75 100% katoen. 50 x 100 cm. STlfUi O, vv j,.er O KG OU Breigaren "Atlanta" 30% wol/70% acryl. O ClT Batterijen tot 1000 x oplaadbaar. Monocel, halve engelse staaf of penlite, O OK 1,24 Volt. 9 Volt. i9r«- 16.75 U kunt de gebruikte batterijen bij de Hema, afd. Klan tenservice inleveren! Heren quartz horloge, waterdicht. Analoog/digitaal, met duikersring. Zwart of chroom. 7 K 1 JaarHema-garantie. IWi ling van crème au beurre met mokka 10^ "Het spreekbeurtenboek", het "Opstelboek" of "Huis werk leren". Handige hulpjes voor de C 7 R middelbare scholier. S>tt\ 23-Rings gelinieerd of 5 mm ruit inter- leur-blok. 3.75 2 voor A-4 schrift. Gelinieerd, 5 of 10 mm ruit. 2.10 2 voor Kaart met 10 dubbele scheermesjes. Vooj_apparaten met vaste scheerkop. 4.75 2 voor 1 or apparaten Fijn of grof volkoren brood. ZkQr/ZJ&r 1.90 50 gram. Bol over? Geld terug! Katoenen herenslip in div. kleuren en dessins. Mt. 4 t/m 7.4.- 3 voor r Dames T-shirt met col. Mt. 38/40 en 1 42/44. In div. kleuren. Katoen. lOi Tricot heren pyjama. 100% katoen. "I Cl Mt.42t/m 58. ZAtt Kinderkleding met kinderkanjerlabel tot voordeliger. Hairspray, normale of extra versteviging. Voor elk haartype en voor elke dag. 350 ml. 2.75 2 voor Uni herensokken in 10 kleuren. 85% katoen/15% polyamide. Mt. 39/42 en 43/46. ^Sweatshirt met print. 65% polyester/35% katoen, vanaf 29^75 vanaf Mt. 86 t/m 98.29^5-22.- Mt. 104 t/m 106 3U524- Mt. 128 t/m 164 3A?5 32.-

Leidse Courant | 1990 | | pagina 12