Jammer, deze is ook niet giftig, maar wel heel groot I fteidó&Qowtcunt Kristi Rose staat voor country van de harde lijn Vakantie én rui nekken vogelbeurs van Avibus Wie bewaakt de Haarlemmerstraat REGEL RECHT i JN HAAG OMGEVING MAANDAG 20 AUGUSTUS 1990 PAGINA 7 a9<$litie Lisse kent ildadige Mngeren in 1SE De politie van 5< hield in de nacht i saterdag op zondag ze- i jeugdige Lissers aan. Ipngeren richtten in centrum kleine ver dingen. Zo werden ver- 2 :rsborden omgedraaid 'o werd er tegen lantaarn- "en geschopt. De groep eerder op de avond al vaarschuwing gehad, amgehouden jongeren allen rond de 16 jaar IF- EN WURGSLANGEN IN LEIDSE HORTUS Nachtwaker raakt vingertopje kwijt LISSE Een 33-jarige nachtwaker uit Noord wijk raakte afgelopen nacht bij een bedrijfsongeval in Lisse een topje van een van zijn vingers kwijt. De man raak te in een bedrijfspand aan de Heereweg met zijn vin ger bekneld in een zogehe ten „sheetapparaat", een toestel waarmee kaartjes en dergelijke kunnen worden geplastificeerd. De nacht waker is per ambulance overgebracht naar het AZL. LEIDEN Liefhebbers van de country western werden de afgelopen week opgeschrikt door de vreselijkste berichten rond diva Dolly Parton. De hoogblonde zangeres lijdt on der zware rugklachten; een reeks operaties lijkt onafwend baar. Voorlopig dus geen Dolly meer. Dat is jammer, maar haar opvolgster staat reeds klaar in de persoon van bru nette Kristi Rose. Dezelfde country-ontboezemingen, al leen de aanpak is anders. Dat bleek afgelopen zaterdag in het Leids Vrijetijds Centrum, waar Rose optrad met The Midnight Walkers. Kristi Rose en haar Midnight Walkers maken country van de harde lijn. In Nashville zouden de Stetsons, de buitenmodel cowboyhoeden, afwaaien bij haar tamelijk rumoerige aan pak. En anders wel uit veront waardiging voor zo weinig eer bied voor traditie. Het „suikerspingevoel", het handelsmerk van de hoofdstad van de country, wordt volledig verontachtzaamd door Kristi. Maar Leiden raakt niet zo gauw ontzet, de LVC-gangers zo langzamerhand uitge groeid tot de meest enthousias te en symphatieke supporters- schare van het hele clubcircuit lustten er wel pap van zater- Kristi is een „verrukkelijk or dinaire" verschijning. En laten we eerlijk zijn, de beste popmu ziek heeft iets afstotends over zich. Uitdagend staat ze met haar handen in de zij. De vuur rood gelakte nagels priemen in haar mollige lijfje. Haar stem is uitgerust met zo'n fantastisch Amerikaans knauw-accent, waarvan omroepsters op sta tions en vliegvelden zich door gaans bedienen. Als een derge lijke dame dan ook nog eens gaat zingen, is iedereen ver kocht. Schobbejak Vergeleken met twee jaar gele den, bij haar Nederlandse podi umdebuut, is de band met sprongen vooruit gegaan. De liedjes op de eerste CD „Some People..." waren natuurlijk al redelijk, maar live blijken ze een schot in de roos. Kristi kan er wat van. Haar man Christos lang haar, Zappa-sikje is een schobbejak op gitaar. Qua uiterlijk kan hij zelfs Lemmy van Mötorhead de schrik op het lijf jagen. Hij ziet er uit als een motorduivel, hij speelt als een brullende Harley David son. Hard en gemeen. Maar be slist niet zonder smaak en, als het moet, wordt ook naar een tandje lichter geschakeld. De inspirerende vertolking van Bobby Gentry's wereldhit uit de jaren zestig „Ode To Billy Joe" laat de band in al zijn ver schillende aspecten zien. Nu eens stampvoetend, dan weer licht schuifelend. Te hard mis schien voor de Amerikaanse honky tonks, maar op maat voor de Hollandse fans. Kristi Rose is inmiddels we reldberoemd in Nederland. Haar volgende plaat zal ze hoogst waarschijnlijk ook hier komen opnemen. In december zal die dan in de winkels lig gen. Slim bekeken zo in de tijd rond Sinterklaas en Kerstmis. Behalve de waardering van het Nederlandse publiek, heeft ze kennelijk ook al een beetje onze koopmansgeest verwor ven. ROBBERT TILLI 1IDCN Erg origineel as h?t niet, maar het was el efectief. De door me iweikers van de slange- ixpoitie Serpo op de idse straten geverfde ingeiafbeeldingen lok- in navolging van de iotaflrukken van de di- isauiërs veel mensen ihtir? Hortus Botanicus n hè Rapenburg. Daar 1 ngen afgelopen week- nde <e poorten open van slargententoonstelling. po bjkt vooral de jeugd te meien. Bovenop het wanke- ]nde hkwerk voor de terra- kriolt het van de kinde die ader of moeder luid- chtig rijzen op de lui voor ih uitstarende slangen. In slangn zelf is geen bewe- 2ng te rijgen, ondanks ver- oede pgingen om met snelle ibaren n gehamer op de rui- n van e terraria de beesten n de )1 te krijgen. Alleen ratelangen doen hun is&am et aan, maar blijven -dderenin hun hoek liggen. 3eel ang boezèmen de dieren et in. 2 zijn wel interessant. „Hij spert z'n muil helemaal open en dan kan-ie een prooi opeten die veel groter is dan hijzelf. Daar doet hij wel een week mee", verklaart een jon getje van een jaar of zeven aan z'n moeder die niet begrijpend van een dunne slangenek naar het bijbehorende bord met in formatie kijkt. „Dat zou ook wel wat voor jou zijn", mur melt ze tegen hem. Zoonlief ziet dat wel zitten: „Dat moet dan wel een halve koe zijn", roept hij hongerig. Serpo trekt het eerste week einde veel bezoekers. Slangen in alle soorten en rrtaten zijn er door de organisatoren in terraria neergezet. De meeste daarvan hebben alleen een waterbak en een kale tak; in een enkele liggen ook wat dor re bladeren. Genoeg voor de slangen die daarvan dankbaar gebruik maken om onzicht baar weg te kruipen. Maar de meesten zijn goed te zien. Hij gaapt „Het is er maar één hoor, Brenda", zegt een meisje tegen haar zus die gebiologeerd naar een kluwen kronkels staart en angstvallig haar kinderwagen met pop op afstand houdt. „Zó, die bek. Gatver" laat haar zus je zich ontvallen. „Hij gaapt", weet de ander, die een dreun tegen het glas geeft. Maar de slang beweegt zich niet. Sommige van de dieren zijn in Leiden beter af dan in hun thuisland, als de informatie klopt. In Malagasië (het vroe gere Madagascar) bijvoorbeeld heeft de bevolking weinig res pect voor dierenleven en zijn sadistische spelletjes met slan gen populair. Vooral het aan kop en staart vastbinden van een slang over de weg en wachten tot een auto hem aan stukken scheurt is een geliefde bezigheid. Met een gemiddelde verkeersdrukte van drie auto's per dag een geduldspelletje dus. .De Australische waterpython lijkt het niet veel uit te maken waar hij zit. Volgens de Abori ginals in Australië is het maar goed dat ze niet al te groot worden, anders zouden de py thons niet alleen alle kangoe roes maar ook de aboriginals hebben opgegeten. Volgens de Serpo-medewerkers valt het met die agressiviteit nogal mee: de beesten mogen graag bluffen. Eenmaal beetgepakt zijn ze poeslief. Terug in het terrarium zijn ze echter weer de bluffers en slaan ze wild om zich heen. „Zó hé, die is giftig", waar schuwt een meisje haar vader voor een pseudo-koraalslang. „Nee hoor, die is niet giftig", reageert vader. Het meisje tuurt ongelovig naar de kleu rige slarig en rent dan naar an dere slangen. „Jammer, ook niet giftig. Maar wel groot", meldt ze haar vader. De terraria met de reuzenslan gen zoals pythons, boa's en anaconda's trekken veel be kijks. Ook de opvallend wit geel gestreepte koningsslang, die verwoede pogingen doet om uit te breken maar niet verder komt dan z'n tong in een luchtrooster te steken. De medewerkers van Serpo moeten oppassen met het beest. Als twee koningsslangen zich bij het voederen aan de zelfde prooi vergrijpen is de kans groot dat degene met de grootste bek de ander mee naar binnen schrokt. „Maar meestal eten ze elkaar niet op", stelt een medewerker ge rust. Elk van de slangen in de Hor tus lijkt iets bijzonders te heb ben. Zo broedt de tijgerpython De cobra trok veel aandacht van vooral de kinderen tijdens Serpo. Maar aanraken durfden ze het beest niet. foto: wim van noort haar eieren uit onder het ma ken van een slordige ander half miljoen hikbewegingen om de lichaamstemperatuur fors te verhogen. Andere gifs langen, zoals de witlip bamboe adder, worden door de farma ceutische industrie gemolken omdat hurt gif helpt tegen epi lepsie. Het afbreken van gif tanden bij slangen heeft vol gens de opstellers van Serpo weinig zin: binnen veertien dagen zijn er nieuwe gegroeid. Het uitsnijden van de gifklie ren is volgens hen uit den boze, omdat de slang het gif nodig heeft voor de vertering van voedsel. Zonder gif sterft het beest uiteindelijk de hon gerdood, hoewel hij best zal willen eten. Veel mensen in de gebieden waar slangen voorkomen laat dat koud. Sla dood of ga dood, luidt daar het motto. Overi gens niet zo vreemd in bij voorbeeld de Sahara en Saoe- die-Arabië, waar 36 procent van de slachtoffers van de De expositie Serpo is nog te zien tot en met 9 september in de Hortus Botanicus aan het Rapenburg in Leiden. Openingstijden van 10.00 tot 22.00 uur. JOEP VAN ZEUL ranöise ?Jangeand in uinei Noordwijk OORDTJK Een 15-jarig •ans m6je dat in Noordwijk een jegdherberg verblijft, vrijdgavond aangerand >or eenaog onbekende jon- iman. fet meisje wandelde avonds ond acht uur in het iingebid tussen de Randweg de ze toen zij plotseling >or een ian werd vastgegre- in. De anrander rukte het leisje er.ele kledingstukken an het jf en betastte haar ,o izedelijl Door op de man in pratenvist de Frangaise te iwerkstdigen dat hij haar ie|iteindeli: liet gaan. Met be- dulp van iet verstrekte signa- -s ment s:lt de Noordwijkse olitie ee: onderzoek in. heqies gestolen IEGSTGEST In een wo- ing aan le Willem de Zwij erlaan irOegstgeest is tussen rijdagavad en zondagmid- ag ingeb)ken. Om naar bin- en te kinen had de dader an de aaterzijde een raam pengebroen. Vermist wor- en een pspoort, cheques en eraden. e bewoners waren et weekeide niet thuis. Gis- irmiddagintdekten zij dé in- raak. Luto teng, radio weg 3 IEGSTGEST Een vrij- 1 agnacht de Juffermans- J' traat in 'egstgeest gestolen uto is gistren een kilometer erderop i de Waldeck Pyr- lontlaan truggevonden. Een 3 utoradio net booster ter vaarde varöOO gulden bleken zijn gesten. De groen gestipte pinkspotduif was een van de weinige bijzondere vogels bij Avibus. foto: wim van noort LEIDEN De vógelbeurs van Avibus heeft gisteren wei nig belangstellenden getrok ken. „Jammer, maar niet zo vreemd omdat de bouwvakva kantie pas deze week afloopt. Veel van onze leden werken in de bouw", reageert secreta ris J. Fielemon. Een andere reden voor de teleurstellende opkomst is volgens hem dat de beurs te vroeg in het jaar is ge houden: „Veel vogels zijn nog in de rui. Dan zijn ze niet op hun mooist". Het was gisteren de eerste keer dat Avibus een vogel- beurs organiseerde. Veel vo gels werden er door de geringe toeloop van belangstellenden niet verkocht. Zo'n 35 mensen die wel een vogel wilden ko pen, moesten door het kleine aanbod onverrichterzake naar huis terug. Worden er normaal zeker 160 vogels te koop aan geboden, gisteren waren dat er honderd minder. Op de beurs waren er daardoor niet veel bijzondere vogelsoorten te zien, op enkele na zoals de zeldzame pinkspotduif en Au stralische vinken. De ongeveer tachtig leden tel lende vereniging laat zich ech ter niet uit het veld slaan. Fier lemon: „We houden tot en met april volgend jaar elke derde zondag van de maand een vo gelbeurs. Ik weet zeker dat het dan wel druk zal zijn". Een grote vogelshow in november van dit jaar moet een van de hoogtepunten worden. Er wor den daar meer dan 600 vogels verwacht. (c) Standaard UltgeverlJ/Wavery Produc Limburger randt Leidse vrouw aan LEIDEN Een 20-jarige man uit Maastricht is vrijdagavond aangehouden omdat hij een dag eerder een vrouw in een wo ning aan de Beethovenlaan had aangerand. De man liep op vrij dagavond twee meisjes van 15 en 16 jaar achterna. In hun wo ning aan de Stalpoorthof belden ze de politie. Bij het onderzoek in de omgeving vertelde een vrouw dat ze de dag ervoor door waarschijnlijk dezelfde man was aangerand. De Limburger werd direct daarna in de omgeving aangehouden. Kleine drugsvangst bij huiszoeking LEIDEN Bij een huiszoeking in drie woningen heeft de Leid se politie vrijdagavond drugs en munitie gevonden. In een wo ning aan de Nicolaas Beetsstraat werden omstreeks 19.30 uur en kele grammen cocaïne en amfetamine gevonden. Twee vrouwen van 25 en 38 jaar en twee mannen van 30 en 40 jaar werden aangehouden. In de woning van de 38-jarige vrouw aan de Haarlemmerweg werden honderd zowel groot als klein kaliber patronen aangetroffen. In een derde woning aan de Formosa- straat was niets aanwezig. Het viertal is aangehouden. Buurman met schilmesje gestoken LEIDEN Een 65-jarige Leidenaar heeft zaterdagavond tijdens een ruzie in de Alexanderstraat een 57-jarige buurman met een schilmesje verwond aan het oog. De 65-jarige klaagde rond half elf over de harde muziek van zijn buurman. Die verkeerde on der invloed van alcohol en maakte een stekende beweging met een mesje. De oudere man is overgebracht naar het AZL waar de wond werd gehecht. Hoe krijgen we de Haar lemmerstraat veiliger; praatpalen televisiecame ra's? Vandaag in de ru briek van de Rechtswinkel de voor- en nadelen van be wakingsdiensten. Het is misschien wat vreemd, dat van alle leden van de on dernemersvereniging juist winkelier Labruyère was, die het idee kreeg om de Leidse Haarlemmerstraat door een particuliere beveiligings dienst te laten bewaken. Wie op zoek is naar een mes, dolk of slagzwaard, vindt in zijn „dumpzaak" wel iets van zijn gading. Toch geen koopwaar die de binnenstad veiliger heeft gemaakt. Onveilig schijnt het daar in ieder ge val wel te zijn; zekér voor winkeliers. Met lede ogen moeten zij toezien hoe win keldieven keer op. keer hun slag slaan. Vandalisme en criminaliteit nemen toe. Er is minder personeel in de win kels en door bezuinigingen kampt ook de politie met te korten. Het is dus begrijpelijk dat men naar oplossing zoekt. Iedereen wil zijn eigendom men beschermen en vele Ne derlandse winkelcentra heb ben al een beveiligingsdienst in de arm genomen. Nu zal niemand er bezwaar tegen hebben, wanneer een industrie- of fabrieksterrein op deze wijze wordt bewaakt, maar het ligt anders als men ook op de openbare weg gaat surveilleren. La Rivière, ver vangend korpschef van de Leidse politie, is er niet echt een voorstander van: „Het handhaven van de openbare orde is bij uitstek een taak van de politie. De plannen van winkeliers om door pre ventieve beveliging onge wenst publiek van de Haar lemmerstraat te weren stuit mij tegen de borst. De straat is er voor iedereen, ook voor mensen met groen haar. Pre ventie kan snel uitmonden in intimidatie." Bevoegdheden Er zijn nogal wat verschillen tussen de reguliere politie en een particuliere beveligings- dienst. De laatste heeft slechts tot taak op te komen voor het belang van zijn op drachtgever; in dit geval de winkelier. Of men ook zal in grijpen als uw fiets wordt ge stolen, blijft de vraag. In ie der geval bestaat de vrees dat, misschien onbewust, de surveillance op de Haarlem merstraat door de politie zal afnemen. Er is ook een groot onder scheid tussen de bevoegdhe den van beide organisaties. Het zal u misschien verbazen, maar aan een bewakings dienst is niets meer toege staan dan aan u en ik. Zo mogen ook zij geen wapens dragen. Net als iedere gewo ne burger kunnen ze 'den verdachte aan houden bij ontdekking op heeterdaad'. Nu is het waarschijnlijk al weer een tijdje geleden dat u een winkeldief heef over meesterd. We kijken tegen woordig liever even de ande re kant uit. De beperkte be voegdheid van de bewaker roept ook vragen op. Wan neer een verdachte zich ver zet tegen de aanhouding door een politieagent, maakt hij zich schuldig aan „weder- spanningheid"; een misdrijf. Tegen een bewaker kan hij dat ongestraft doen en het lijkt dus zeker het proberen waard. De bewaker mag slechts doen wat nodig is om de aanhouding te verrichten. Het doen en laten van de po litie wordt gecontroleerd. Er bestaat een klachtenprocudu- re en disciplinaire maatrege len zijn mogelijk. Maar bij wie moet u klagen over een werknemer van een beveli- gingsdienst? Het bedrijf is weliswaar onderworpen aan de Wet op de Weerkorpsen (een overblijfsel uit de jaren dertig, waarmee indertijd ge poogd werd de activiteiten van de NSB aan banden te leggen), maar deze wet maakt het alleen mogelijk de benodigde vergunning in te trekken. Een zeer ingrij pende maatregel die ertoe zou leiden dat vele honder den bewakers op straat ko men te staan. Tweederangs In Leiden onderzoekt men al geruime tijd de mogelijkhe den om een gemeentelijke veiligheidsdienst op te rich ten. Het aanstellen van vei ligheidsambtenaren in dienst van de overheid lijkt finan cieel onhaalbaar. Ook aan het idee van een soort twee- derangspolitie, een combina tie van agent en vuilnisman zoals de stadswachten in Dor drecht, wordt niet meer ge dacht. Het zou het publiek in verwarring brengen. Eigen lijk verdwijnen de meeste plannen uiteindelijk geruis loos in een lade. Wel bestaat er nog het plan van onder anderen La Riviè re om een stichting in het le ven te roepen die op de markt haar veiligheidsdien sten kan aanbieden. De stich ting contracteert particuliere beveiligingsdiensten die het eigenlijke bewakingswerk verrichten. In het bestuur zouden onder meer politie functionarissen plaatsnemen en er kunnen afspraken wor den gemaakt over de samen werking en een klachtenpro cedure. De winkeliers storten een bijdrage in de stichtings- kas en de stichting kan tegen betaling ook politie- en ande re deskundigen inhuren. De opbrengsten zouden ten goe de komen aan de reguliere politie.Twee vliegen in één klap: controle op de beveili ging en nog een zakcentje ook. Maar wat blijft er over van de onafhankelijkheid en integriteit van onze politie als een deel van haar inkom sten afkomstig is van het bedrijfsleven? MICHEL SIEBES Opnieuw Golf GTI gestolen NOORDWIJK Voor de tweede keer in een paar dagen werd in Noordwijk een vrijwel nieuwe, peperdure Volkswa gen Golf GTI gestolen. De ei genaar deed zondagmorgen om half negen aangifte van de diefstal. De auto, waarmee nog maar enkele honderden kilo meters was gereden, was ont vreemd vanaf de Prins Hen driklaan. Jongeren misdragen zich in Noordwijk NOORDWIJK De politie van Noordwijk heeft het de nacht van zaterdag op zondag te maken gehad met jongeren die zich niet wisten te gedragen. Om half een werd een 18-jarige inwo ner van Nieuw-Vennep aangehouden. Hij werd er van verdacht op de Tappenbeckweg lantaanrnpalen uitgeschopt te hebben. Even later haalde de politie op de Parallelboulevard een tiental jongeren uit de laatste bus. Dit gebeurde op verzoek van de chauffeur. De jongens maakten zich schuldig aan allerlei verve lende gedragingen, onder meer het openen van de nooddeur. Onbekende vandalen tenslotte, trokken rond half een een licht mast aan de Oude Zeeweg omver. De politie trof de mast bran dend midden op de rijbaan aan.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7