eorge Bush van doetje tot Rambo Irak zet buitenlanders bij strategische doelen a [ERIKAANSE PRESIDENT WEET WAT HIJ WIL riN. JITENLAND CeicbcSouoant MAANDAG 20 AUGUSTUS 1990 PAGINA 5 be;ntagon vordert k, ïrger vliegtuigen SHINGTON Het Amerikaanse isterie van defensie heeft bij zes- burgerluchtvaartmaatschappijen i< liegtuigen gevorderd. Die worden jzet om in een versneld tempo erikaanse troepen en militair ma- eel naar het Golfgebied over te De vliegtuigen maken deel van de Reserve Burgerluchtvaart ot (RBLV) van maximaal vijfhon- vliegtuigen, die door de oproep het Pentagon binnen 24 uur ter hikking staat van de luchtmacht, is voor het eerst in het 38-jarige aan van de RBLV dat het Penta- een beroep doet op de vliegtui- Franse marine moet scherp controleren PARIJS De Franse marineschepen in het Golfgebied hebben bevel gekregen om „met vastbeslotenheid" strikte controle uit te oe fenen op handhaving van het handelsem bargo van de Verenigde Naties tegen Irak. Met dit verharde standpunt is Frankrijk volgèns waarnemers weer op één lijn geko men met Groot-Brittannië en de Verenigde Staten, die hun schepen in de Golf hebben opgedragen desnoods met beperkte militaire middelen het embargo af te dwingen. De verklaring van Parijs volgt op de Iraakse beslissing om alle westerse buitenlanders in Irak en Kuwayt vast te houden. Zo zouden 27 Fransen door Irak naar een onbekende plaats zijn overgebrach Vrachtschip door blokkade Een Iraaks vrachtschip, dat kennelijk door de blokkade heen is kunnen komen, ligt in de haven van Aqaba (Jordanië). Gisteren hebben Amerikaanse oorlogsschepen in de Rode Zee een Sudanees passagiersschip de toegang tot de haven ontzegd en een Chinees schip, op weg naar Aqaba, berichten uit de na controle verder haven zou het laten varen. Volgens vervoer van en naar Irak ondanks het VN-embargo nog steeds doorgaan. FOTO: AFP Saudi-Arabië eist besluit van OPEC NICOSIA Saudi-Arabië wil dat er binnen twee dagen spoedberaad wordt gehouden door de Organisatie van Olie-Exporterende Landen. De OPEC zou een besluit moeten nemen over vergroting van de olieproduktie. Gebeurt dat niet dan zal het land zijn pro- duktie eenzijdig vergroten mét twee miljoen vaten per dag, om zo het wegvallen ,van de export van Irak en Kuwayt op te vangen. Door het wegvallen van een deel van de pro- duktie zijn de olieprijzen sterk gestegen. Vol gens de Saudische minister van olie, Hisham Nazer, kan. zijn land op zeer korte termijn ongeveer de helft van de export van Irak en Kuwayt compenseren. Verder kunnen vol gens hem Venezuela en de VAE meer produ ceren. Deze twee landen steunen het Saudi sche pleidooi voor spoedberaad. Emiraten 'open' voor buitenlandse troepen ABU DHABY De Verenigde Ara bische Emiraten (VAE) hebben beslo ten „de stationering op hun grondge bied van Arabische en vriendelijk ge zinde strijdkrachten toe te laten, als bijdrage tot de multinationale inspan ningen ter bescherming van het ge bied rond de Golf". Details over de omvang van de toe te laten troepen macht, wanneer de stationering kan beginnen en welke landen troepen mogen sturen zijn niet gegeven. De VAE zijn het tweede land in de Golf na Saudi-Arabië dat buitenlandse strijdkrachten op zijn grondgebied toelaat, nadat Irak op 2 augustus Ku wayt binnenviel en later annexeerde. IHINGTON Als r dagen één ding op- aan de Amerikaanse lident George Bush, is het wel de ontspan- wijze waarop hij rea- •t op wat zonder twij- de spannendste tijd is ;ijn politieke loopbaan. :n hij midden vorige sk zijn vakantie in zijn tenhuis in Kennebunk- t in Maine onderbrak r een tweedaags ver in Washington, zag Ijer uitgerust en relaxed I manier waarop George de crisis in de Perzische i tegemoet treedt, verschilt ndenens waarnemers in Was- ;ton hemelsbreed van de >ak van de binnenlandse nietblemen van de VS. Dan hortende zinnen en een klaaglijke stem zijn han- zijmerk. Zodra het over de gaat, staat er een andere i. 'From whimp to war en 'from whimp to Ram- ichrijven de kranten, wat path iel wil zeggen als 'van ties je tot vechtersbaas'; een grcjvijzing naar het softe ima- npat Bush had tijdens de voor de presidents- van 1988. niet Pralverbazingwekkend is het figpnc allemaal niet. Bush ft altijd veel beter overweg und met de buitenlandse iek dan met de binnen- se. Een groot deel van zijn ieke loopbaan heeft in het n gestaan van de interna- ale betrekkingen. Zo was le eerste na-oorloge Ame- ambassadeur in Chi- iirecteur van de CIA, am- adeur bij de Verenigde es en acht jaar vice-presi- 1 in welke functie hij ook Pleit beslecht Op het Pentagon, het Ameri kaanse ministerie van defen sie, heeft men traditiegetrouw geen hoge dunk van politici. Maar Bush heeft het pleit in middels in zijn voordeel be slecht. „Hij is bijzonder goed van alle aspecten van deze zaak op de hoogte en stelt moeilijke vragen. Hij kent het onderwerp en hij weet wat hij wil", aldus een hoge functio naris van het Pentagon. Bush krijgt zijn briefings in een zwaar beveiligde zaal in het National Military Com mand Centre, diep onder de grond onder het Pentagon. De ruimte heeft wat weg van een grote directiekamer. Aan een van de wanden bevinden zich acht schermen, waarop techni ci vanuit een belendende ka mer alle informatie kunnen projecteren die nodig is, inclu sief de laatste foto's van spio- nagesatellieten. Op de zwarte vergadertafel staan microfoons en telefoons waarmee direct contact kan worden gelegd met elke Amerikaanse militai re basis waar ook ter wereld. Vanuit deze zaal heeft presi dent Bush nu bijna drie weken met krachtige hand leiding ge geven aan de grootste Ameri kaanse militaire operatie sinds de oorlogen in Korea en Viet nam, waarbij tienduizenden manschappen en enorme hoe veelheden materieel naar de andere kant van de wereld worden overgebracht. Daarnaast hebben hij en zijn medewerkers op diplomatiek vlak een front tegen Irak we ten te vormen, dat zijn weerga niet kent. In sommige opzich ten is de wereld wat op zijn kop gezet. Zo staan Ameri kaanse en Syrische militairen bij wijze van spreken schouder aan schouder bij de verdedi ging van Saudi-Arabië, terwijl beide landen niet bepaald vrienden zijn. Syrië staat nog steeds hoog op de Amerikaan se lijst van landen die het ter rorisme in, de wereld steunen. Moskou Een belangrijke ontwikkeling was de komst naar het Penta gon, afgelopen donderdag, van de militaire attaché van de ambassade van de Sovjetunie in Washington. Wat hij mee bracht was hoogst opmerke lijk: de technische details van de Russische Scud-B raketten. Moskou heeft deze raketten in het verleden aan Irak gele verd en met hun reikwijdte van enige honderden kilome ters vormen, zij een grote be dreiging voor de Amerikaanse troepen in Saudi-Arabië, voor al nu Irak deze raketten zou hebben voorzien van een che mische lading. Met behulp van de Russische informatie kun nen de VS proberen de drei ging van deze wapens te ver minderen. Daarnaast heeft Moskou de VS nog meer informatie gegeven over de vele wapensystemen die het Irak heeft geleverd. De overhandiging van deze gege vens is voor Washington een bewijs dat Moskou in het con flict in de Golf partij heeft ge kozen, wat ook blijkt uit ver klaringen dat de Sovjetunie bereid is deel te nemen aan een internationale troepen macht, maar bij voorkeur on der auspiciën van de Verenig de Naties. Die keuze van Sovjet-presi dent Gorbatsjov is ook weer niet zo vreemd. Hij is voor het succes van zijn .economische hervormingen mede aangewe zen op geld van het Westen. Het is daarom in zijn eigen be lang dat de voor het Westen geldverslindende crisis in de Golf niet blijft voortduren. Die steun vanuit Moskou is voor de opstelling van presi dent Bush van immens belang. In tegenstelling tot zijn na oorlogse voorgangers hoeft hij niet voortdurend rekening te houden met een mogelijke nu cleaire dreiging vanuit Mos kou. Dat is een hele geruststel ling voor een Amerikaanse president die onmiskenbaar afstevent op een oorlog. Gijzelaars In Washington is de hoop dat het conflict diplomatiek kan worden opgelost al lang ver vlogen. Het Pentagon hoopt echter dat de vijandelijkheden zullen uitblijven, totdat de Amerikaanse troepenmacht in Saudi-Arabië voldoende op sterkte is om Iraakse provoca ties effectief te kunnen beant woorden. De stappen van Sad dam Husayn zijn echter moei lijk te voorspellen, ook al kan hij nauwelijks meer iets dóen zonder dat de moderne Ameri kaanse spionage-apparatuur hem volgt. Vorige week werd nog ge dacht dat Irak zich in Kuwayt zou ingraven en afwachten. De laatste dagen echter wordt weer volop rekening gehou den met een Iraakse aanval. Zo heeft de CIA ontdekt dat Irak de gevreesde Scud-B ra ketten naar Kuwayt heeft overgebracht. Maar een directe aanval is niet de enige manier waarop Irak de Amerikanen zou kunnen provoceren. Inlichtingendiens ten houden rekening met aan slagen op Amerikaanse, Britse of Saudische doelen. Per slot van rekening is Saddam Hu sayn de beschermheer van Abu Nidal, 's werelds meest gevreesde terrorist. En dan zijn er natuurlijk de duizenden buitenlanders die Irak in gijzeling houdt. De uit spraken van de Iraakse leider van zaterdagavond over het lot van de „gasten van het Iraakse volk" zijn niet mis te verstaan. President Bush heeft al laten weten dat hij alles zal doen om zijn landgenoten en andere westerse gijzelaars te beschermen. Maar er hoeft geen twijfel te bestaan over zijn besluit als hij zal moeten kiezen tussen het leven van deze westerlingen en het lot gesteld ziet. De inzet van man van de gehele westerse we- schappen en materieel in de reld. Golf is een uiterst kostbare operatie en komt juist op een Dilemma S moment dat de Amerikaanse Dit is echter niet het enige di- economie balanceert op de lemma waar Bush zich voor ranc' van een recessie. Hoe lang kunnen de VS zich dit veroorloven? En hoe lang houdt de consensus in de Ara bische wereld tegen Irak stand? Een Amerikaanse func tionaris gaf openhartig ant woord: „We gaan niet maan den zitten wachten om te kij ken of de sancties werken. Een status quo is het grootste gevaar dat ons bedreigt. Als dat gebeurt, heeft Saddam Hu sayn in feite gewonnen". Volgens waarnemers in Was hington bestaan binnen de Amerikaanse regering twee stromingen. De een zou zich meer willen richten naar de Verenigde Naties en bepleit het afwachten van mogelijk succes van de sancties. Tegen over deze opvatting, die vooral leeft binnen het ministerie van buitenlandse zaken, het State Department, staat die van het Pentagon. Daar is men van mening dat, als de Ameri kaanse troepenmacht gereed is, de aanval moet worden geo pend. President Bush zou, na uitgebreide discussies, hebben gekozen voor het standpunt van het Pentagon. Het is nu zoeken naar een gerechtvaar digde aanleiding om in actie te komen. Daarbij zou het niet meer uit sluitend gaan om de bevrijding van Kuwayt, maar ook om het ten val brengen van Saddam Husayn. De Iraakse president is al in het bezit van chemi sche wapens, terwijl in labora toria hard wordt gewerkt aan het maken van biologische wapens en een atoombom. De dreiging die daarvan uit gaat is voor de Amerikanen vol doende reden Sadam Husayn te willen elimineren. Toen president Bush het afge lopen weekeinde in de mieze rige regen in Kennebunkport een partijtje golf speelde, leek het alsof hij nog bezig was de belangrijkste beslissing uit zijn loopbaan te nemen. In werke lijkheid is dat besluit al geval len. (c) The Sunday Times „Europa moet meebetalen" WASHINGTON - „De cri- sis in het Midden-Oosten vraagt om een 'deal' tus sen Washington en West- Europa", zegt dr. Robert E. Hunter, directeur Euro pese studies van het ge zaghebbende Centrum voor Strategische en In ternationale Studies in Washington. Het gaat volgens hem daarbij niet zozeer om de inzet van meer Westeuropese strijd krachten. Belangrijker is dat West-Europa, met name ook via de NAVO, een deel van de gigantische kosten betaalt van de Amerikaanse militaire ope- rSties in Saudi-Arabië. Daarnaast moet Europa de VS ook serieuzer nemen inzake twee ernstige conflicten die na de vakantie opgelost moeten worden: de landbouwsubsidies van de EG en de financiële steun aan Oost-Europa en de Sovjetunie. Hunter: „De Amerikaanse mi litaire macht is inmiddels waarschijnlijk sterk genoeg om een aanval van Irak af te slaan. Saddam Husayn heeft zijn kans om Saudi-Arabië binnen te vallen laten passe ren. Daarom is het niet nodig dat West-Europa ook nog een forse legermacht stuurt. Maar het is wel belangrijk dat de Westeuropese schepen en vliegtuigen Husayn blijven to nen dat er geen Amerikaans maar een geallieerd leger te genover hem staat". Het allerbelangrijkste is alles te doen om te vermijden dat Husayn's Irak in de toekomst nucleaire wapens krijgt, zo on derstreept Hunter. Hij heeft geen enkel bezwaar tegen ac ties, zoals de bombardementen destijds van Israël op Iraakse installaties, die Husayn belet ten die wapens te maken. „Maar daarmee ben je er niet", aldus Hunter. „De VS moeten absoluut meer doen om over leg op gang te brengen over het conflict tussen Israël en de Palestijnen. Saddam Husayn is populair bij de massa van de gewone Arabieren. Israël mag niet nog meer tijd verliezen". p74 In een grote loods staan de twee machines opgesteld. J, het zijn indrukwekkende werktuigen. „Het lijken wel tanks!" jt Mona lachend. Ja, daar lijken ze inderdaad wel op. Maar [leger kan je met deze gevaarten toch niet te lijf gaan. Rots- jden echter des te beter. Kijk, vooraan zitten twee enorm jke boren, die zich met dreunend geweld in het gesteente jigen en de massa los schudden. Een tandwiel, van reusachti- iklauwen voorzien, maalt de steenmassa in brokken en zo graaft de machine zichzelf een weg door de rots. „Net wat we hebben moeten, Larry", zegt Harries. „En de prijs?" informeert hij dan. Majoor Ross noemt een hoge som. „En u kunt contant in dollars betalen?" informeert hij nog eens als een voorzichtig za kenman. „In dollars!" bevestigt mr. Harries en om zijn woorden te onderstrepen maakt miss Mona haar tasje open en haalt er een rol bankbiljetten uit, die Ross en Rogers wel moeten overtui- (Vervolg van de voorpagina) BAGHDAD Volgens het Amerikaanse tv-sta- tion CBS is Irak begonnen met het „verspreiden" van buitenlanders over min stens vier mogelijke doe len van een Amerikaanse luchtaanval, waaronder chemische fabrieken. Irak is pas bereid deze en an dere buitenlanders te laten gaan als de Amerikaanse en andere westerse troepen uit het gebied van de Golf ver dwijnen, zo heeft de woord voerder van president Saddam Husayn in een tv-rede laten weten. Die eis is inmiddels al gemeen van de hand gewezen. „Het lijkt èrop dat we dage lijks een cursus krijgen in be lachelijke Iraakse voorstellen", zei Marlin Fitzwater, de woordvoerder van het Witte Huis. Het voorstel van Husayn gaat niet in op de kern van het probleem: de terugtrekking van de Iraakse troepen uit Ku wayt, aldus Fitzwater. Vanmorgen zijn twee gezanten van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Javier Perez de Cuellar, naar Bagh dad vertrokken om een oplos sing te zoeken in de crisis rond de buitenlanders. De VN-chef besloot tot het sturen van ge zanten nadat de Veiligheids raad zaterdagnacht unaniem van Baghdad eiste dat alle bui tenlanders onmiddellijk uit Irak en Kuwayt mogen ver trekken. De Raad toonde zich bijzonder bezorgd over de dreigementen van Irak de bui tenlanders onder te brengen op strategische militaire doe len. De resolutie was de vierde tegen Irak, sinds het land be gin augustus Kuwayt binnen viel en annexeerde. Overigens zouden niet alle westerlingen door Irak wor- Een archieffoto van een van de hotels in Baghdad waarin wester lingen zouden worden vastgehouden. FOTO: AP den vastgehouden. De voorzit ter van het Iraakse parlement, Saadi Mehdi Saleh, verklaarde gisteren dat mensen uit landen die geen troepen en militair materieel naar de Golf hebben gestuurd, als „teken van goede wil" naar huis mogen. Het gaat daarbij om „een aantal iostenrijkse, Zweedse, Zwit serse, Finse en Portugese on derdanen", aldus Saadi via het Iraakse persbureau INA. Of alle mensen uit deze landen mogen vertrekken hangt vol gens Saadi af van de houding van die landen ten opzichte van het embargo tegen Irak dat door de VN is afgekon digd. Uit de vijf genoemde landen verblijven ongeveer 570 mensen in Irak en Ku wayt. Volgens de Iraakse president Saddam Husayn zijn de VS en Groot-Brittannië verantwoor delijk voor het lot van de wes terlingen in Irak en Kuwayt. Als er oorlog uitbreekt zullen tienduizenden mensen aan beiden kanten worden gedood. De westerlingen zullen dan ook pas uit Irak mogen ver trekken al» de Amerikaanse president George Bush „ge schreven, duidelijke en ondub belzinnige garanties geeft dat hij zijn troepen en die van zijn bondgenoten uit het gebied te rugtrekt". Verder moeten de VS beloven Irak niet te zullen aanvallen en de economische blokkade tegen Baghdad op heffen, aldus Saddam. Irak heeft ook al gewaarschuwd dat buitenlanders evenveel zullen lijden als gevolg van de blok kade als het Iraakse volk. Bui tenlandse baby's zullen even als Iraakse baby's lijden onder het tekort aan melk en medi cijnen, aldus Baghdad. In Kuwayt hebben behalve Britten en Amerikanen nu ook andere buitenlanders het bevel van de Iraakse autoriteiten ge kregen zich uit veiligheidso verwegingen te verzalemen in drie hotels. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag adviseert de in totaal 84 Nederlanders die zich in Ku wayt bevinden „thuis te blij ven, contact te blijven onder houden met de Nederlandse ambassade en in elk geval geen vluchtpoging te onderne men naar een ander land". Ook de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, België en Zwitserland hebben hun on derdanen opgeroepen de Iraakse bevelen te negeren en thuis te blijven.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5