De Frieslanden een super vroege aardappel Gorbatsjov wil leger ingrijpend wijzigen Gespannen sfeer na- bloedbad in Soweto, Servische bevolking van Kroatië stemt voor autonomie Merk als waarborg van kwaliteitseisen Mini-tomaatjes groeien als kool BUITENLAND CcidaeSommit MAANDAG 20 AUGUSTUS 1990 PAGIN, JIT Psycholoog Skinner overleden CAMBRIDGE De Amerikaanse psy choloog B.F, Skinner is zaterdag op 86- jarige leeftijd aan leukemie overleden. Skinner is bekend geworden als een fervent aanhanger van het zogeheten behaviorisme, een belangrijke richting in de hedendaagse psychologie. Hij ont wierp de Skinner Box, een toestel waar in een dier meestal een duif of een rat automatisch met een beloning, bijvoorbeeld in de vorm van voer, be krachtigd wordt voor het verrichten van een bepaalde handeling als reactie op een signaal. Burrhus Frederic Skinner bracht het grootste deel van zijn werkend leven door op de Harvard University. Volgens Skinner kan het gedrag zelf veranderd of beïnvloed worden. Harley-Davidson helemaal terug MILWAUKEE Vijf jaar ge leden stond de onderneming op het punt failliet te gaan. In de eerste helft van dit jaar boekte zij een recordwinst van 27,5 miljoen dollar na een winst van zeventien miljoen dollar in de eerste helft van vorig jaar. De 87 jaar bestaan de Harley-Davidson (HD), de enig overgebleven fabrikant van motorfietsen in de Vere nigde Staten, is weer helemaal terug. De HD is niet langer de motorfiets van de Hells An gels. Nu zijn het vooral artsen en advocaten van tegen de veertig jaar die de zware mo torfietsen kopen. Marilyn Monroe droomvrouw af LOS ANGELES Marilyn Monroe is niet langer de droom vrouw voor de meeste Amerikaanse mannen. Uit een onderzoek dat dit weekeinde door de Los Angeles Times is gepubliceerd blijkt dat het schoonheidsideaal nu een welgevormde vrouw met donker lang haar en blauwe ogen is. De droomman van Ameri kaanse vrouwen heeft kort, donker haar en geen baard. Hij heeft een gemiddeld postuur. Gorbatsjov pleit voor privatisering MOSKOU Sovjet-president Michaïl Gorbatsjov heeft zich voor het eerst openlijk uitgesproken voor privatisering van het eigendom in zijn land. „De hoofdoorzaak van de huidige econo mische crisis is het staatsmonopolie op bezit", aldus de president in een toespraak tot soldaten. „De belangrijkste taak is een fron tale hervorming van de eigendomsverhoudingen via privatise ring en liquidatie van het staatsmonopolie", verklaarde Gorbats jov. Hij pleitte er voor „de geest van het ondernemerschap" op alle terreinen te stimuleren. Russische premier stuurt Solzjenitsyn uitnodiging MOSKOU De premier van de Russische Republiek heeft de in de Verenigde Staten in balling schap levende Russische schrijver Alexander Solzjenitsyn persoon lijk uitgenodigd om een bezoek te brengen aan zijn vaderland. De Russische premier Ivan Silayey stuurde de verbannen schrijver een open brief, waarin hij Solzje nitsyn „de grote zoon van het Russische volk" noemde. Of Solz jenitsyn op de uitnodiging ingaat, is nog niet zeker. De schrijver, voor wie teruggave van zijn bur gerrechten niet voldoende is, zou eisen dat de Sovjet-regering offi cieel haar excuses aanbiedt voor zijn verbanning. Kaping KARACHI Een door elf gevange nen gekaapt Sovjet vliegtuig is vandaag op de luchthaven van de Pakistaanse stad Karachi ge land. De piloot had toestemming gekre gen om te landen omdat hij nog maar vijf minuten brand stof had. De gevan genen hadden het vliegtuig gekaapt waarmee zij vanuit een Siberisch werk kamp naar een an dere bestemming werden overgevlo gen. Amerikanen evacueren mensen uit Libe FREETOWN Amerikaanse mariniers hebben dit weekt meer dan vierhonderd buitenlanders, voornamelijk Liban geëvacueerd naar het buurland Sierra Leone. De evacuees den overgevlogen van de Liberiaanse hoofdstad Monrovia Amerikaanse oorlogsbodems voor de kust en daarna over; ren naar Freetown, de hoofdstad van Sierra Leone. Een g< cueerde Amerikaanse priester noemde de situatie in Mon „verschrikkelijk". „Monrovia is dood", zei hij. eriké eel r Weer bomaanslag op Spaanse spoorwegei >8™ MADRID Bij een bomexplosie is vandaag een deel rails verwoest op het baanvak - León-Gijón in het noordw van Spanje. Het is de vierde aanslag op de Spaanse spoorw sinds de Baskische afscheidingsbeweging ETA een bommen pagne begon. ETA liet op 13 augustus weten dat ze op dri langrijke spoorlijnen die de hoofdstad Madrid met Oviedo, celona en Sevilla verbinden, bommen zou plaatsen in de vi tieperiode van 14 tot 27 augustus. Tot nu toe hebben de bon alleen materiële schade en oponthoud in het treinverkeer oorzaakt. Sovjet-president Gorbatsjov, met witte pet, temidden van soldaten die meedoen aan de militaire oefeningen bij de Zwarte Zee. FOTO: ap MOSKOU Sovjet-leider Michaïl Gorbatsjov wil het Sovjet-leger ingrij pend wijzigen, waarbij mogelijk de dienstplicht zal verdwijnen. „Onze strijdkrachten werden ontworpen om de Koude Oor log aan te kunnen, maar die is nu voorbij", aldus Gorbatsjov vrijdag in een toespraak in Odessa aan de Zwarte Zee, waar hij legeroefeningen bij woonde. Het Sovjet-persbureau Tass zei dat Gorbatsjov volgende maand de Defensieraad wil la ten beginnen met het opstellen van aanbevelingen over mili taire hervormingen, die dan door het parlement moeten worden bekeken. Volgens Gorbatsjov moet de Defensie raad bekijken of het nog wel zinnig is om alle vijf de leger onderdelen leger, marine, luchtmacht, luchtverdediging en de strategische raketstrijd krachten te behouden. De Presidentiële Raad van Gor batsjov zal de Defensieraad op nieuw samenstellen, aldus Tass, maar wie er zitting in zal nemen is nog niet bekend. Ook moet op last van Gorbats jov onderzocht worden of de dienstplicht afgeschaft kan worden en de Sovjetunie het af kan met een vrijwilligersle ger. Legerfunctionarissen heb ben tijdens een recente rond reis langs vier militaire bases laten weten achter de geleide lijke overgang naar een vrij willigersleger te staan. KNIN Leden van de Servische minderheid in de Joegoslavische deelre publiek Kroatië hebben gisteren hun stem uitge bracht in een controver sieel referendum dat moet uitmaken of zij hun ge bied onafhankelijk kun nen verklaren. Verwacht wordt een bijna unanieme uitslag ten gunste van au tonomie. De Kroatische regering had de stemming bij voorbaat onwet tig verklaard. De Kroatische autoriteiten beschuldigden de Serviërs van een samenzwe ring en plannen om de macht in. Joegoslavië naar zich toe te trekken. Volgens de Kroati sche autoriteiten werd de volksstemming geleid door de communistische leiders in Ser vië in een poging de publieke aandacht af te leiden van het gebrek aan democratische her vormingen in de Servische deelstaat. Het referendum was georgani- - seerd door de Servische De mocratische Partij die voor de Serviërs in Kroatië een zekere mate van zelfbestuur wil in voeren. De Joegoslavische pre sident, Borisav Jovic, zelf een Serviër, heeft het referendum verdedigd. De legerleiding en hij hebben verklaard alle mid delen te gebruiken om een bloedbad of een burgeroorlog te voorkomen. In de stad Knin ging de bevol king stemmen nadat zwaar be wapende Serviërs wegafzettin- gen hadden geplaatst om de Kroatische politie tegen te houden bij eventueel ingrijpen tegen de volksraadpleging. „We willen met deze stem ming de Kroatische autoritei ten tonen dat etnische Serviërs eenvierde deel van de bevol king van de 'deelstaat uitma ken", zei een van de kiezers. Volgens de officiële cijfers is slechts elf procent van de be volking van Kroatië Serviër. Spion Blake verried 600 Britse agenten LONDEN De voor de Sov jetunie werkende spion Geor ge Blake heeft gezegd zeshon derd Britse agenten aan zijn opdrachtgevers in Moskou te hebben verraden, aldus een artikel in de Britse krant Sun day Express. Blake zei dat de genen die hij had verraden al lemaal in Oost-Europa werk ten voor de Britse inlichtin gendienst MI-6. Blake, die ook voor MI-6 werkte, spioneerde tegelijkertijd voor de Sovjets. Hij werd in 1961 op beschuldi ging van spionage voor de Sovjetunie veroordeeld tot een gevangenisstraf van 42 jaar. Blake ontsnapte in 1966 uit de gevangenis en vluchtte naar de Sovjetunie waar hij nog steeds woont. Een interview met Blake wordt op 19 septem ber op de Britse televisie uit gezonden. Met de speren dreigend omhoog g« aanvallen op huizen van ANC-leden houden Inkatha-aanhangers in Soweto even pau# JOHANNESBURG/SO- WETO Ondanks de in zet van extra politieagen ten en het leger heeft het onderlinge zwarte geweld in Zuid-Afrika in het weekeinde zeker 49 le vens geëist. De afgelopen week zijn in to taal 291 mensen omgekomen doordat de machtsstrijd tussen aanhangers van Inkatha-leider Mangosuthu Buthelezi en de anti-apartheidsbeweging ANC (Afrikaans Nationaal Congres) tot een bloedbad escaleerde. Bij gevechten in het woonoord Thokoza, ten oosten van Jo hannesburg, en omliggende buurtschappen zijn deze week 213 mensen omgekomen. In de miljoenenstad Soweto vielen 78 doden. Ondanks de gespannen rust in de zwarte woonwijken gingen de moorden gisteren op be perkte schaal door. Voor de ogen van verslaggevers zette een twintigtal jongeren in So weto gisteren een Zulu-spre- kende man in brand als illus tratie van het snelrecht in de woonwijken. Sommige slachtoffers in Tho koza waren ritueel gecas- de treerd, terwijl de handenens i afgehakt. Ook trof de|ton tie lichamen aan die zo pak brand waren dat ze nietplem zien of het om een man c vrouw ging. Commentatoren kranten riepen gisteren df ga; ders van Inkatha op vredesoverleg te voerel een eind te maken aaischi strijd tussen de sympathpel ten van hun organisatieije „Sunday Times", de grjvijzi krant van Zuid-Afrika, npat de het gisteren een „afschpag lijke en bloedige vergisjciez: van Mandela dat hij niet de Inkatha-leider wil ^igei ft al LAND EN TUINBOUW SPANJE IS NEDERLAND EEN SLAG VOOR In Nederland zijn er pas voor zichtige initiatieven in die richting ontplooid, maar in Spanje zijn ze al zover: tuin- bouwprodukten een merk naam geven. Om de groothan delaren, detailhandelaren en uiteindelijk ook de consumen ten ervan te overtuigen dat ze een kwalitatief goed produk- ten in handen hebben, gaan negen grote Spaanse telersor- ganisaties in Engeland hun produkten onder een merk naam op de markt brengen. Dat het niet om de eersten de besten gaat, blijkt uit hun aandeel. Samen vertegen woordigen zij ongeveer de helft van de export uit dat ge bied. Het merk (Delcam) wordt als eerste toegepast op de Galia-meloenen. Elke me loen krijgt een Sticker met daarop de merknaam. De in troductie wordt ondersteund door een promotie-campagne, waarvoor 120.000 gulden is uitgetrokken. Na meloenen zijn in het winterseizoen de tomaten en de ijsbergsla aan de beurt onder een merk naam op de Engelse markt te verschijnen. In Nederland blijven ze er voorlopig nog even over na denken of dit marketingprin- cipe ook op de vaderlandse produkten moet worden toe gepast. Plantarium '90: voor vakhandel en tuinbezitters Vanaf volgende week donder dag 23 tot en met zondag 26 augustus wordt in Boskoop voor het achtste achtereenvol gende jaar de boomkwekerij vakbeurs Plantarium gehou den. Evenals de voorgaande jaren is Plantarium '90 spe ciaal gewijd aan de teelt van boomkwekerijgewassen in pot en container. De vakbeurs wordt georganiseerd door de Stichting Vakbeurs voor de Boomkwekerij, die onder au spiciën staat van de Neder landse Bond van Boomkwe kers en de Bond van Planten- handelaren. Plantarium '90 is in eerste in stantie bedoeld voor de vak bezoeker uit binnen- en bui tenland. Gedurende het weekend is echter ook de par ticuliere tuinbezitter welkom. Vorig jaar trok de vakbeurs ruim 12.000 bezoekers. Zij kunnen er 1001 ideeën voor hun tuin of balkon opdoen. Er zijn diverse modeltuinen aan gelegd en er wordt extra aan dacht besteed aan de trend: kuip- en orangerieplanten. Het aantal stands is ruim 160. Voor de eerste maal is Planta rium nu voor buitenlandse deelname opengesteld. Belgen, Engelsen en Schotten zullen aanwezig zijn. Veiling Berkel snelstgroeiende van Nederland Veiling Berkel in Bleiswijk was vorige maand de snelstgroei ende grote bloemenveiling van Nederland. De handel in bloe men en planten steeg met 12,3 procent tot 153 miljoen gulden. Dat is ver boven het landelijk groeigemiddelde, dat 7,5 pro cent bedraagt. De opvallende groei van de Bleiswijkse bloemenveiling is vol gens een woordvoerder vooral te danken aan de toegenomen handel in pot- en tuinplanten. Steeds meer kwekers leveren hun produkten aan de veiling, in plaats van de groothandel. De groei wordt deels ook veroorzaakt door de uitbreiding van het aantal kassen in de omgeving van Bleiswijk. Op dit mo ment zijn bij bloemenveiling Berkel ruim zevenhonderd bloe men- en plantenkwekers aangesloten. Bij de teelt van vroege consumptie-aardappelen komt het op snelheid aan. Hoe vroeger men kan rooien, hoe meer kans dat men de massale aanvoer voor is. Voor de teler be tekent dat in veel geval len een dubbele prijs. In Nederland wordt om streeks vijfduizend hecta re vroege aardappels ge teeld. In de ons omrin gende landen is deze teelt van veel grotere beteke nis en wordt vaak tot tien procent van het totale areaal erdoor in beslag genomen. De Nederland se rassenlijst vermeldt 23 vroege aardappelrassen, waarvan er slechts acht geschikt zijn vodr (bin nenlandse) consumptie. Daaraan is nu de Fries- lander toegevoegd. Het geheim van een geslaagde vroege teelt schuilt voor een groot deel in het voorkiemen. Hoe sterker de kiem is, hoe sneller de start, hoe vroeger kan worden gerooid. En hoe groter de kans is dat men de grote aanvoerstroom een flin ke stap voor is. Moeilijke keus De telers van vroege aardap pelen hanteren als stelregel: „Rooien als je aardappelen hebt, al is het maar vijftien ton per hectare". Het blijft een moeilijke keus. Een weekje later is er vijf ton meer opbrengst, maar de vei- lingprijs kan inmiddels ook drastisch zijn gedaald. Logisch dat de teler van vroe ge aardappelen veel interesse heeft voor een nieuw ras. Als het maar vroegere produktie oplevert. Natuurlijk moeten de andere eigenschappen ook kloppen, maar daar zorgen de wetenschappelijke rassenlijs- tcommissies wel voor. Niet voldoen aan de hoogste eisen betekent niet ingeschreven en niet geteeld worden. Het ech te seizoen voor afzet van pri meurs via de veiling loopt ruwweg van 1 juni tot 15 juli. In het slechte jaar 1987 was de middenprijs op de veiling maar 33 cent per kilo. In 1988 was dat 52 cent en vorig jaar 56. Zo'n middenprijs is een ge middelde van prijzen van meer dan een gulden per kilo en van minder dan een paar dubbeltjes. Het zal duidelijk zijn dat de vroegste aanvoer bij die hoog ste prijs hoort. Daarom kan ook met verhoudingsgewijs weinig kilo's worden volstaan. Maar elke kilo meer bezorgt de teler aanzienlijk voordeel. Vroeg ras Dat kan bijvoorbeeld door het gewas te bedekken met folie. Maar de kosten daarvan be dragen tweeduizend gulden per hectare, terwijl deze me thode de teler veel werk geeft. Een andere methode is de keuze van een zo vroeg mogelijk ras. Zo'n ras is de nu nieuw op de Belgische rassen- lijst toegelaten Frieslander. Een groot aantal professionele telers deed er al ervaring mee op. Dit jaar staat er 33 hectare pootgoed in de keuring, zodat volgend jaar 330 hectare voor de consumptie kan worden uitgeplant. Zo'n vijfhonderd volkstuin ders verbouwen de Frieslan der reeds. Zij kennen het ge noegen om al vanaf zes we ken na het poten vroege aard appelen van eigen tuin te oog sten en kunnen bovendien op hetzelfde perceel nog winter groenten uitzetten. Belangrijk van dit nieuwe ras is de echte Hollandse aardap- pelsmaak. Tenslotte eten we bijna dagelijks aardappelen en de lekkerste komen uit de volle grond. Voor de volks tuinder nog een tip: laat de vroeg gerooide aardappelen enkele dagen besterven. Het komt de smaak ten goede. In de handelspraktijk reg^ty dit zichzelf door de tijd die is ge moeid met transport en distri butie. De Frieslander heeft onder meer sterke kiemen, is onge voelig voor een koud en nat voorjaar en heeft een mooie lange en regelmatige knol. Hij is vastkokend en de grote ma ten zijn geschikt voor de be reiding van vroege pommes De cherry-tomaatjes vallen op door hun bijzondere verpakking. foto: l.n. krul De mini-tomaatjes wor den steeds populairder. Sommigen kennen deze kleinste onder de toma ten onder een andere naam, zoals de kers-to maat, de cherry-tomaat of de cocktailtomaat. Maar het gaat om één en de zelfde: de anderhalve tot twee en een halve centi meter grote (of kleine) wat zoetere tomaat, in rood, oranje of geel, die meestal worden verkocht in doorzichtige bakjes met een inhoud van 250 gram. Het gaat goed met de cherry- tomaten. Het aanbod groeide op de veilingen van 1330 ton (in 1988) naar 3890 ton in (1989). Dat is in één jaar tijd een verdrievoudiging. De ex port naar het buitenland laat ook al een overweldigende toename zien. Was de uitvoer in 1985 nog slechts 14 ton, in 1989 was het al bijna 3500 ton. Meer dan tachtig procent van dit produkt wordt in het bui tenland afgezet. De top valt altijd in de zomermaanden juni, juli en augustus, hoewel er in de rest van het jaar behalve in januari en februari ook aanbod, is. West-Duitsland en Engeland blijken de grootste liefhebbers van ónze mini-tomaatjes (res pectievelijk met 39 en 30 pro cent van de geëxporteerde hoeveelheid). Frankrijk is met aanzienlijk bescheidener aandeel (8 procent) derde op de lijst. Groeiers op deze markt zijn Zweden, Zwitser land en België. Boomkwekerij!10' cursus begint september Westland Berkel Bt menveilingen Hollf begint op dinsdag 18 tember met de Inkopi cursus Boomkwekerijl dukten. De cursus duurt zes we en is telkens 's middags half twee tot vijf uur in restaurant op het veiling rein van Bloemenvei Westland. De inschrijï voor deze cursus sluit oj september. De cursus is bedoeld alle (potentiële) inko van boomkwekerijproc ten. Het doel ervan is vergroten van de praktis kennis op het gebied boomkwekerijprodukten met name op het gebied assortiment, kwaliteit produkt. De cursus kost gulden en wordt afgeskige, met een tentamen. klai 674 lec

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4