Crisiscentrum staat nder hoogspanning iabrdelijp. Minister Braks wijst voorstel ontheffing vangstverboden af Eigen bijdrage voor woning gehandicapten Alpiniste verongelukt De Vries neemt het op voor kostwinner "^DERLANDERS AANGERADEN THUIS TE BLIJVEN EVO: willekeur vrachttarieven Specialisten justitie naar Sint Maarten „Wereld snakt naar een tweede Gandhi" iG, [NENLAND CeidócSowant MAANDAG 20 AUGUSTUS 1990 PAGINAL inheads belagen ti-racisten ?rLE PERDAM Enkele leden, van het Al- Nederlands Jeugdverbond (ANJV), men met een vijftiental andere organi- de Kerwin Dummeijer-herdenking vai'andaag voorbereiden, zijn zaterdag in ;rdam lastig gevallen door een zestal «eads. De skinheads vernielden een oeksconstructie op een bakfiets waarop 'ay's waren geplakt met de tekst „Loop n; tegen het opkomend racisme". Ook •materiaal, waarmee het ANJV rond om het publiek op te roepen mee te aan de Duinmeijer-herdenking, werd en in het water gegooid. De Antil- Kerwin Duinmeijer werd op 20 augus- 83 in Amsterdam zonder enige aanlei- ïeergestoken door een skinhead, be eril -»rg< ZERMATT/APEL- DOORN De 20-jarige alpiniste Elisabeth Strebe uit Apeldoorn is eind vo rige week door een val van een berg om het le ven gekomen. Het onge luk gebeurde op de noor delijke kam van de Rimp- fischhorn (4198 meter) in het zuiden van Zwitser land. Een niet stevig ge noeg bevestigde pen zou de oorzaak zijn van de noodlottige val. Strebe was lid van een vereni ging voor bergbeklim mers in Leeuwarden. „ALLEENSTAANDENTOESLAG AFSCHAFFEN" DEN HAAG De al- leenstaandentoeslag moet met ingang van 1 januari volledig worden afgeschaft. Daarentegen valt er wel iets voor te zeggen de inkomens van enige kostwinners met kinderen te verbe teren. Hun inkomenspositie steekt namelijk ongunstig af te genover andere groepen al leenverdieners, zo is de te-, neur van een interne notitie van minister Bert de Vries (sociale zaken) aan het ka binet. De notitie heeft het conflict tussen de regerings partijen over het inkomens beleid voor volgend jaar verder op de spits gedreven. De PvdA-fractie wil de al- leenstaandentoeslag nog een jaar handhaven, maar de CDA-ministers en CDA- fractie voelen daar niets voor. Het CDA-'smaldeel' in het kabinet beschouwt de notitie van De Vries als een steun in de rug. Vrijdag stuitte het voorstel van vice-premier Kok om de inkomens boven 80.000 gulden af te toppen en zo een gelijkmatiger inko mensontwikkeling te creër en op een keihard 'nee' bij Lubbers en De Vries. Ook de CDA-fractie verzet zich fel tegen elke ingreep in het belastingstelsel. De christendemocraten hebben volledig vrede met de ont wikkeling van koopkracht in 1991. Uit ramingen van het Centraal Planbureau blijkt dat niemand er op achteruitgaat. Wel blijven de minima op de nullijn, en gaat tweemaal modaal er één procent op vooruit. Deze week komt Kok met een verdere uitwerking van zijn plannen. Ook zal hij duidelijk maken hoe hij het 'gat' van 500 miljoen gulden op de begroting voor 1991 wil dichten. Bij de onder handelingen over de Voor jaarsnota werd al in princi pe afgesproken dat daar voor fiscale maatregelen mogen worden getroffen. Vreemde versierder APELDOORN Een reeds in mei gepleegde diefstal is op een hoogst merkwaardige wijze opgelost. Drie maanden geleden deed een 38-jarige vrouw aangifte bij de Apeldoornse politie van de diefstal van haar tas. In de maanden daarna kreeg ze van een 59-jarige collega steeds enkele spullen terug. Hij vertelde haar dat hij de voorwerpen dank zij nijver speurwerk had gevonden. De vrouw waarschuwde echter de politie. Te genover de rechercheurs bekende de man dat hij de tas had gestolen. Hij wilde graag een verhouding met de vrouw. Het successievelijk terugvin den van de spulletjes was bedoeld om indruk op haar te maken. Na zijn bekentenis mocht de vreemde ver sierder weer huiswaarts keren. Lijk vermiste man gevonden VLISSINGEN .Op de Noordzee, 40 mijl uit de kust van Zeeland, is zater dagavond het stoffelijk overschot van een 57-jarige inwoner uit Spijkenisse ge vonden. De man werd sinds 10 augustus vermist nadat hij eerder aan boord was gegaan bij het veerschip de „Olau Brittannia". Het lijk van de man werd ontdekt door opvarenden van de coaster „Borgland". Volgens de politie is er geen sprake van een misdrijf. Hoe hij te water is geraakt is voorals nog onbekend. H HAAG Het crisis- 'um van het ministe- achyan buitenlandse za- eein Den Haag staat on- hoogspanning sinds heeft aangekondigd alle buitenlanders strategische locaties gebracht zullen wor- ROTTERDAM De verladersorganisatie EVO verwijt de Ne derlandse reders willekeur bij de vaststelling van hogere vracht tarieven (gemiddeld 20 procent) in verband met de crisis in de Perzische Golf. Voor het transport van 20 voets containers door de Rode Zee wordt een toeslag van 125 dollar berekend, naar de Perzische Golf is dat 200 dollar per container. Daarentegen wordt voor lading naar het Verre Oosten, dat ook door de geva renzone heen moet geen toeslag geheven. „Een vreemde zaak", zo vindt een woordvoerder van de EVO. Overigens ligt het ver voer naar Kuwayt, Irak en Iran volgens de EVO nu helemaal stil. familieleden staan durend in telefonisch ct met ambtenaren van fcninisterie. Velen dringen aan de 84 Nederlanders iwayt zo snel mogelijk in heid te brengen. Ook is ote bezorgdheid over dé :elvoorziening. ins een woordvoerder !en(iet ministerie hebben de ssadeurs in Kuwayt-stad aghdad de Nederlanders braden voorlopig gewoon ee te blijven, contact te hou- t(net de ambassades en niet gen houtje vluchtpogin- ondernemen. Tot van- n waren er geen aanwij zingen dat landgenoten zijn weggevoerd of ondergedoken. Volgens het ministerie is dat laatste praktisch onmogelijk, omdat het voedsel in Kuwayt en Irak op de bon is. Minister Van den Broek bena drukte gisteravond voor de VARA-televisie dat de hoof den van de westerse missies in Irak en Kuwayt nauw contact onderhouden over het te voe ren beleid. De Britse ambassa de liet de BBC-worldservice dit weekeinde omroepen geen gehoor te geven aan de oproep van Husayn om zich in hotels te verzamelen. Van den Broek, die tot 's avonds laat in het cri siscentrum was, gebruikte een uitzending van de Wereldom roep om het medeleven van de regering en Nederlanders over te brengen. Verder gaf hij het advies de instructies van de ambassades op te volgen. De woordvoerder van presi dent Sadam Husayn heeft ge waarschuwd dat westerlingen die zich niet melden door on geregelde elementen omge bracht kunnen worden. Bo vendien werd duidelijk ge maakt dat de westerlingen die de 'gast' zijn van Irak op het zelfde voedselrantsoen zullen worden gesteld als de eigen bevolking. Buitenlandse Za ken neemt deze dreigementen bijzonder serieus. Van een slechte voedselsituatie zou evenwel nog geen sprake zijn. „De Nederlanders komen re delijk aan eten", aldus een woordvoerder vanmorgen. Of ons land een evacuatieplan op stapel heeft staan, wellicht in samenwerking met de ove rige EG-landen en de VS, is niet bekend. Wel kondigde Van den Broek aan dat hij de situatie van de westerlingen in Irak en Kuwayt morgen wil bespreken bij de vergadering van de Westeuropese Unie in Parijs. Het ziet er niet naar uit dat de westerse landen hun politiek in de Golf in belangrijke mate zullen laten bepalen door de gijzelingskwestie. Voor de VARA-televisie liet Van den Broek daar in elk geval geen misverstand over bestaan: „Sa- dam Husayn speelt een machtsspel over de ruggen van onschuldige burgers. Ik ben niet bereid op deze chan tage in te gaan, want dat lost niets op". Met betrekking tot de ruim Bezorgde familieleden van Nederlanders in Kuwayt en Irak staan voortdurend in telefonisch contact met deze ambtenaren van het crisiscentrum op het ministerie van buitenlandse zaken. foto: Stephen evenhuis 100 baggeraars die voor Vol- ker Stevin en Boskalis in Irak aan het werk zijn, loopt de Ne derlandse diplomatieke dienst op eieren. De Veiligheidsraad bepaalde eerder dat Nederland zelf mag uitmaken of het bag geren al dan niet onder het VN-handelsembargo valt. Vol gens Van den Broek telt op dit moment alleen welke gedrags lijn de veiligheid van de bag geraars het minst op 't spel zet. Alle ambassades in Kuwayt zouden volgens een begin vo rige week gesteld Iraaks ulti matum aanstaande vrijdag ge sloten moeteh worden. Binnen de EG is momenteel intensief overleg gaande over de vraag hoe voorkomen kan worden dat de opheffing van de diplo matieke diensten uitgelegd wordt als feitelijke instem ming met de annexatie van Kuwayt. Nederland tracht in elk geval een vertegenwoordi ging in Kuwayt te handhaven, die kan dienen als vraagbaak voor de landgenoten in het ge bied. De zaterdag aangenomen VN- resolutie waarin hèt in gijze ling houden van vreemdelin gen wordt veroordeeld en Irak wordt opgeroepen op geen en kele wijze de veiligheid en ge zondheid van westerlingen in gevaar te brengen, is op Bui tenlandse Zaken met instem ming begroet. Van den Broek zei te hopen dat de VN-resolu- tie meer internationale druk tegen Husayn zal mobiliseren. Vandaag is de Iraakse ambas sadeur in Nederland opnieuw op het ministerie ontboden. Hij werd daarbij onder meer ge- Voor nog net geen gulden kunt u bij BV&D uw leukste® ■foto laten afdruk- ken op een extra groot formaat, H ,13x18 cm. B Mat of glanzend. 0,99 rdt steeds leuker bij V&D. I: meer besmettingen UW ARDEN Het aantal Hen van besmetting met lacterie leptospier als ge- van het zwemmen in de :eplas bij Noodwolde is dit keinde gestegen van 40 64. De leptospier kan zo- bekend onder meer de te van Weil veroorzaken. Een kapotte ver- grendelaar van een benzineslang is de oorzaak van de brand die za terdagavond een Zeeuws benzine station langs de A58 nabij Arne- muiden in de as legde. Het vuur ontstond toen een vrachtwagen diesel tankte. De schade bedraagt rond de één mil joen gulden KATWIJK Minister Braks van visserij wijst het voorstel af om vissers een ontheffing te verle nen op vangstverboden. De vissers die op het mo ment dat het nationale quotum is volgevist hun eigen contingent nog niet hebben binnengehaald, moeten net zo goed stop pen, vindt Braks. Volgens de minister moet de visserijsector er zelf voor zor gen dat het quotum eerlijk wordt verdeeld. Hij ziet het niet als zijn taak de ving aan te passen en denkt niet dat zoiets in Europees verband is te regelen. „De goedwillende vissers moeten ook sluiten als de kwaadwil lenden dat moeten. De sector moet zelf maatregelen nemen. In de andere sectoren kunnen ze dat ook, dus waarom zou de visserij dat niet kunnen?", zei Braks zaterdag in een reactie op het voorstel van voorzitter Langstraat van het Produkt- schap voor Vis en Visproduk- ten tijdens de Dag van de Ne derlandse Zeevisserij in Kat wijk. Volgens Langstraat kan de te veel gevangen vis het jaar daarop in mindering wor den gebracht op het quota van de vissers die de regels omzei len en meer vangen dan is toe gestaan. Respect Braks trok fel van leer tegen de vissers. „Ik moet constate ren dat ik onevenredig veel tijd moet besteden aan de re gelgeving in de visserij. Ik wordt geconfronteerd met praktijken die niet door de beugel kunnen. Bij de vangst van tong en kabeljauw zijn de vissers fors met overschrijdin gen van de quota bezig en dat is niet acceptabel". De minis ter wees er op dat de Neder landse visserij in Europa aan zien verliest. „Wie regelmatig de regels blijft overtreden, dwingt geen respect af". Een manier om de vangstover schrijdingen terug te dringen, is het beperken van de overca paciteit van de schepen. „Dat is de kern van wat er in de zeevisserij staat te .gebeuren", volgens Braks. „Maar de ver vanging van de oude schepen door nieuwe betekent in feite een capaciteitsuitbreiding. De nieuwe technologische ont wikkelingen dragen daartoe bij". Braks zei zich zorgen te maken over de visstand, die de bedrijfstak in de toekomst in fevaar kan brengen. 'agina 9: Katwijk viert feest met langste vistafel ter wereld tAIBAAI door WILLEM RITSTIER DEN HAAG Gehandi capten die hun woning willen aanpassen moeten daarvoor vanaf 1 januari 1991 een eigen bijdrage gaan betalen die kan op lopen tot 1500 gulden, zo meldt de Gehandicapten raad die zegt de hand te hebben gelegd op een no titie van staatssecretaris Heerma van volkshuisves ting. Voorzitter Van Ditmarsch van de Gehandicaptenraad noemt de plannen van Heerma in een vandaag verstuurde brief aan de Tweede Kamer onaan vaardbaar. Volgens de voorzit ter wil Heerma over de eerste drieduizend gulden aanpas- :n een eigen risico gehandicapten die op bijstandsniveau leven zou een uitzondering gemaakt worden. „Maar hoe hij dat denkt te realiseren is nog on duidelijk en bovendien wor den mensen die net boven de grens zitten de dupe". Sedert 1978 worden alle aan- passingskosten voor woningen door de gemeenten vergoed krachtens de Regeling Gelde lijke Steun Huisvesting Ge handicapten. In 1989 kostte deze voorziening het Rijk 218 miljoen gulden. Voor dit jaar werd een uitgavenpost van 201 miljoen begroot, maar als gevolg van een forse stij ging van het aantal aanvragen komt Heerma met dat geld niet uit. De grootste fracties in de Tweede Kamer hebben ernsti ge bedenkingen bij het voor stel. Volgens het VVD-kamer- lid Annemarie Jorritsma zijn er tal van andere mogelijkhe- dert om op de begroting van Volkshuisvesting te bezuini gen. CDA-kamerlid Ton de Kok heeft er problemen mee dat alleen de gehandicapten een rekening gepresenteerd krijgen. PvdA-woordvoerder Wilfried de Pree suggereert dat andere ministeries moeten bijspringen om de geldnood van Heerma te lenigen. Winst Rabobank 10 procent hoger UTRECHT Bij de Rabo- bankorganisatie is in de eerste helft van dit jaar de omzet en het resultaat gestaag toegeno men. Zowel bruto- als netto winst stegen met 10 procent tot respectievelijk 1002 mil joen en 488 miljoen, zo heeft de Rabo vanmorgen bekend gemaakt. Voor het tweede halfjaar moet volgens de bank rekening worden gehouden met hoogst ongewisse omgevingsfactoren. De bank gaat uit van enige af vlakking in het groeitempo van middelen en uitzettingen. Toch wordt ook over heel 1990 een krachtige expansie van het bedrijf voorzien. De rentemarge zal naar ver wachting van de bank toene mend onder druk komen te staan en de groei van de kos ten zal versnellen. Niettemin lijkt een duidelijk hoger resul taat dan in 1989 haalbaar (net towinst ƒ898 miljoen), al zal de groei ervan waarschijnlijk eni germate achterblijven bij de winstgroei over de eerste zes maanden, aldus de bank. DEN HAAG Minister Hirsch Ballin van justitie heeft besloten de strijd aan te binden met de ma fia op het eiland Sint Maarten. Nog dit jaar wordt een ploeg van vijftien Nederlandse spe cialisten overgevlogen om een eind te maken aan de beroeps- misdaad op het eiland en om een bezem door de bestuurlij ke chaos te halen. Al enige tijd doen verhalen de ronde dat de Italiaanse mafia de Antillen gebruiken voor cocaïnetran sporten naar Europa en voor het witwassen van drugsgeld. De activiteiten zouden zich concentreren op Sint Maarten, dat zijn deuren voor buiten landse investeerders wijd opengezet heeft. Naar verluidt heeft het be stuur van Claude Wathey zijn greep op de geldstromen op het eiland vrijwel geheel ver loren. Deze maand zijn al zes Nederlandse belastingambte naren afgereisd om de belas tingdienst op het eiland nieuw leven in te blazen. Naast de re cent benoemde officier van justitie wordt een hulpofficier Hirsch Ballin wil het bestuur lijk en het gerechtelijk appa raat op St Maarten versterken voordat het eiland volgens het nieuwe koninkrijksstatuut 'centrum' wordt van de drie bovenwindse eilanden (Sint Maarten, Sint Eustatius en Saba). De minister brengt 8 september een werkbezoek aan de Antillen. DEN HAAG De wereld snakt naar een nieuwe lei der. Geen Amerikaanse Bush die denkt met wa pengekletter de crisis in de Golf te kunnen bezwe ren, maar een tweede Gandhi, 'n Jezus, een Martin Luther King. „Bij deze drie, Gandhi, Jezus Christus en Martin Luther, is het tot nu toe helaas geble ven", zegt R. Ramsaran, de or ganisator van de eerste Gan- dhi-herdenking die dit week end in Den Haag is gehouden. Met de Gandhi-herdenking wil Ramsaran niet alleen de grote leider herdenken, maar ook mensen weer meer bewust maken van een andere ge weldloze wereld, een andere manier van denken. Hindoe Ramsaran, leraar maatschappijleer op de kmbo De Sprinter in Zoetermeer en Voorburg, kijkt met tranen in de ogen naar de ontwikkelin gen in Irak en Kuwayt. „Gan dhi is iri een vergeethoekje te recht gekomen. Naast de be kenden van deze aardbol lijkt hij verdwenen te zijn. Maar hij heeft zo veel betekend voor de wereld. Hij is nooit uit per soonlijk belang zoals de Amerikanen nu wel doen opgetreden voor de vrede. Daarbij heeft hij altijd het as pect van de geweldloosheid benadrukt. Gandhi, evenals Jezus en Martin Luther, heb ben door zelfloutering, door zelf te lijden de macht van de ander doorbroken. In de Golf laten de mensen weer zien hoe sterk ze zijn, maar daar komen ze geen steek verder mee. Pas door zelf te lijden, breekt de macht van de ander", aldus Ramsaran. Ramsaran: „Ik ben erg, erg verdrietig omdat de jeugd, en dat merk ik dikwijls, zo ver schrikkelijk materialistisch is ingesteld. Ze zien het nut niet in van maatschappijleer, van recht en politiek. Alleen infor matica en geldverdienen telt. Het enige onderwerp dat hun daarnaast boeit is seks, dat past in hun wereld van genie ten. Ik vind dat erg, omdat ik weet van enkele groten van deze aarde dat er meer is. Je tijd op deze aarde is kostbaar, die moet je heel bewust door brengen".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3