Flevo Totaal jaar uitgegroeid tot volwassen muziekfestival fieldt Sowa/tfï brieven van lezei Stichting wil meer aandacht voor leven gestigmatiseerde vrouw kerk wereld Progressieve tradities vormen wenselijke gezicht van de kerk dóe(2owuvnt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE EcidócGouotmt MAANDAG 20 AUGUSTUS 1990 PAG: [N Veertien vrouwelijke religieuzen in Kanton gewijd PEKING Veertien vrouwelijke religieuzen hebben in Kan ton de gelofte afgelegd. Het is voor het eerst sinds de oprich ting van de Volksrepubliek China in 1949 dat er in het bisdom Kanton religieuzen werden gëwijd. De eerste religieuzen in communistisch China werden vorig jaar gewijd. In Peking leefden op dat moment nog 60 vrouwelijke religieuzen, allen ouder dan 70 jaar en nog gewijd voor 1949. China brak in 1957 met het Vaticaan. De 'officiële' katholieken, ongeveer 3,3 mil joen, zijn verenigd in de Patriottische vereniging, die nauwe contacten met de communistische partij onderhoudt en zelf haar bisschoppen benoemt. Daarnaast bestaat er een Rome-ge- trouwe kerk met ongeveer 3 miljoen gelovigen. De laatste tijd is zij weer het doelwit van zware vervolging. ARNHEM Meer be kendheid geven aan het leven van Dora Visser in deze tijd van dalend kerkbezoek en geloofsaf val. Dat is volgens de oud-journa list L.J.M. Kerkhoffs het doel van de stichting 'Vrienden van Dora Visser', die woens dag is opgericht. Van de hand van Kerkhoffs, die in 1965 bij toeval op het graf van Visser in het Gelderse dorp Olbur- gen stuitte, verschijnt eind volgend jaar een boek over het 'mysterie' Dora Visser, een gestigmatiseerde vrouw van wie wordt gezegd dat zij 33 jaar lang bloedde uit een reeks hoofdwonden. Visser leefde van 1819 tot 1876 Zij zou 33 jaar voor haar dood de stigmata (wonden van Christus) hebben ontvan gen. Haar mutsje wordt be waard in het Katholiek Docu mentatiecentrum in Nijme gen. Bij een onderzoek in het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk is gebleken, dat de bruine vlekken op dit mutsje inderdaad bloedvlekken zijn. Op het graf van Dora Visser, die afkomstig was uit Gen- dringen en het laatste deel van haar leven in Olburgen woonde, heeft een vrouw uit Zutphen een paar jaar gele den een marmeren zerk ge plaatst uit dankbaarheid voor de verhoring van haar gebed. De nieuwe stichting richt zich niet in eerste instantie op ,de zaligverklaring van Dora Vis ser. Wel zijn alle gegevens over haar naar het aartsbis dom Utrecht gestuurd. De lei ding van dit bisdom kan het zaligverklaringsproces op gang brengen door een onder zoekscommissie in te stellen. De belangstelling voor Dora Visser is in de ruim honderd tien jaar sinds haar dopd nooit helemaal verdwenen. Zo hoorde Bert Kerkhoffs een paar jaar na zijn pensionering van een familielid die baat had gevonden bij het aanroe pen van Dora Visser op het kerkhof van Olburgen. „Toen ik me daarin ging verdiepen, bleek dat het graf regelmatig bezocht werd en wordt. Le zingen over Dora Visser trok ken volle zalen en alles wijst erop dat er op z'n zachtst ge zegd wonderbaarlijke zaken gebeurd zijn en nog gebeuren. Of het inderdaad 'wonderen' genoemd kunnen worden, zal uit het komende onderzoek moeten blijken," zegt hij. Het graf van Dora Visser werd enkele jaren geleden grondig gerestaureerd, op ini tiatief van de Zutphénse me vrouw M. Finkenflügel-Vosch van Avesaet. Zij is nu een van de bestuursleden van de Stichting Vrienden van Dora Visser. Sinds die restauratie nam het bezoek aan de laatste rustplaats van de gestigmati seerde sterk toe. Penning- meesteresse van de stichting, Anne Gieling uit Olburgen, vertelt dat de bezoekers aan het graf komen uit alle wind streken van ons land. Dat mensen geïnteresseerd zijn in het mysterie van Dora Visser, ondervindt Bert Kerk hoffs aan den lijve. De ver schijning van zijn boek over de Olburgse huishoudster is vertraagd doordat telkens weer nieuwe gegevens wer den aangedragen door veel particulieren. Gebleken is dat de kleding van Dora Visser bewaard is gebleven, alsmede diverse andere voorwerpen en documenten. Ook het dag boek van kapelaan Kerkhoff is er nog en veel van de brie ven die hij schreef aan zijn moeder". Pastoor beschuldigd voor ontucht met vijfjarig meisje BEESEL De ouders van een vijfjarig meisje uit het Noord limburgse dorp Offenbeek (gem. Beesel) hebben aangifte ge daan bij de politie over het mogelijk plegen van ontucht door de 60-jarige pastoor met hun dochtertje. De rijkspolitie deelde mee dat de pastoor op dit moment nog niet als verdachte wordt beschouwd; justitie is gestart met een oriënterend onderzoek. Van de resultaten daarvan hangt het af of er al dan niet wordt overgegaan tot een justitieel vooronderzoek. In verband met de klacht is de betrokken pastoor in overleg met de bisschop van Roermond, dr. J. Gijsen, tijdelijk ontheven van zijn functie. Of hij definitief als pastoor ontslagen zal worden, zal ook het bis dom laten afhangen van de resultaten van het oriënterend on derzoek. Openbaar onderzoek naar dood Kenyase bisschop NAIROBI Er komt een openbaar onderzoek naar de dood van de Kenyase Anglicaanse bisschop Alexander Muge, een verklaard tegenstander van de regering van president Daniel arap Moi. Bisschop Muge kwam vorige week maandag om het leven bij een auto-ongeluk toen hij op weg naar huis was na een verga dering die hij in weerwil van waarschuwingen van de minister van arbeid. Peter Okondo, had bijgewoond. De Anglicaanse geestelijke had kort daarvoor gezegd voor zijn leven te vrezen. Kerkelijke leiders in Kenya hadden vrijdag aangedrongen op een openbaar onderzoek naar de omstandigheden van Muges dood. Onder een blanke bolster schuilt dikwijls een ruwe pit Jean de Boisson VAN ROMANTIEK BIJ BOERENKAR TOT HEADBANGEN OP HEAVY GOSPEL BIDDINGHUIZEN „In ruim tien jaar tijd is de sfeer heel erg veranderd. Toen was het nog een net, lief, christelijk pu bliek. Dat er gedanst werd voor het podium was een unicum. Daar werd schande van ge sproken. Nu is het alle maal veel 'wereldser', veel normaler." Voor de 35-jarige Ko Noord- hoek uit het Brabantse Tete- ringen was het een raar ge voel het afgelopen weekeinde: na twaalf jaar als organisator van het Flevo Totaal Festival was hij op de dertiende editie slechts als bezoeker aanwezig. Als één van de pioniers was hij samen met de beide initia tiefnemers John Oostdijk (43) en Victor van Heusden (42) betrokken bij het opzetten van wat zou uitgroeien tot het grootste vierdaagse gospelfes tival van het Europese vaste- Vier jaar lang werden de ten ten opgeslagen op het Kam perland aan het Veerse meer in Zeeland. Sinds negen jaar is de Flevohof in Biddinghui zen gastheer en even leek het -er dit jaar op dat de organisa tie opnieuw zou moeten uit kijken naar een alternatieve plaats na 'communicatiestoor nissen' met de Flevohofdirec- tie. Charmes 'De prins te rijk', waren de organisatoren van het eerste uur dertien jaren geleden toen het Kamperland Muziekfesti- al dat was begroot op zeshon derd mensen ruim 1700 bezoe kers trok. Charlie Peacock. foto: pr „Het podium bestond uit vier boerenkarren, die ik van een zwager en van boeren in de buurt had geleend", herinnert Noordhoek zich. „Eén van de wagens was nog rot ook", vult Van Heusden grijnzend aan. Het concept van (Bijbel)studie overdag en concerten 's avonds is gedurende het be staan van het festival over eind gebleven. Verder is vrij wel alles veranderd, de sfeer, de bezoekers en vooral ook de muziek, al bestond die ook in het begin al voor een belang rijk deel uit 'rock- en beat- bands'. „De kwaliteit was nog zeer summier', aldus Noordhoek. „Het waren vaak Engelse ge legenheidbandjes die in Ne derland een zomertoer maak ten langs de welig tierende koffiebars van de Youth for Christ. Als afsluiting traden ze dan bij ons op." Adrian Schnell was de klapper weet het drietal nog. Inmiddels is het gospelfestival op de Flevohof volwassen ge worden met een bezoekers aantal van rond de achtdui zend. Daarmee kan het overi gens slechts in de schaduw staan van het twee jaar oude re festival in het Britse Greenbelt, dat jaarlijks rond de dertigduizend gospellief hebbers trekt. Ook de muziek zelf is vol groeid en bestrijkt intussen alle genres uit het wereldse popcircuit, inclusief de rap en de heavy metal. Afgezien van de christelijke teksten zijn de bands niet meer van hun se culiere collega's te onder scheiden, evenals het publiek dat headbangend en luidruch tig meejoelend achter de dranghekken opdringt. „De tijd dat de Youth for Christ- jeugd in slaapzakken gehuld bij het licht van de maan in romantische sfeer aandachtig naar de muziek luisterde, is daarmee voorgoed voorbij', constateren de drie pioniers met weemoed. Droog brood Toch is in Nederland de gos pelcultuur nog maar nauwe lijks ontwikkeld, in tegenstel ling tot landen als Amerika waar een uitgebreid circuit bestaat met 'sterren' als Char ley Peacock. Darrell Mans- field, Larry Norman en de onbetwiste publiekslieveling van het Flevo Totaal. White- cross. Het festival in de Fle- vopolder heeft daar maar weinig verandering in aange bracht, hoewel het de Neder landse gospel wel probeert te stimuleren door het uitreiken van een Podium-prijs, die dit jaar werd toegekend aan Ti mothy Boyd and Band. „Het circuit is hier te klein", meent Victor van Heusden. „Je kunt hier geen betaalde boterham verdienen. Profes sionele musici hebben met uitsluitend gospel geen droog brood te eten." En zijn collega Noordhoek: „In Amerika is het ook veel meer erkend, dat je zowel christelijke als we reldlijke nummers brengt, zo als bijvoorbeeld Cliff Richard en Johnny Cash.' Het drietal is dan ook niet on tevreden dat in Nederland het festival een stabiel aantal be zoekers trekt, al betreuren ze het dat voor dé jongeren het Flevofestival geen begrip is, zoals Pinkpop in Nijmegen of Parkpop in Den Haag. „Maar ja, het is ook geen grote na menfestival.' Achtduizend bezoekers zou daarom een mooi verzadi gingspunt van Flevo Totaal kunnen zijn, menen de pio niers. „Maar je moet blijven werken aan groei, anders gaat het achteruit. Maar als je een prima vierdaags festival neer zet met zoveel bezoekers, dan hoef je jezelf geen onvoldoen de te geven als het niet echt groeit", aldus Van Heusden. Groei van Flevo Totaal is ook niet de eerste zorg die de hui dige eindverantwoordelijke Dik de Jong bezig houdt. Voor hem hoeft het festival niet veel meer te groeien, al zou het leuk zijn als het met tienduizend mensen ooit eens uitverkocht zou raken. Hij zoekt het liever in verbre ding. In het kader daarvan is in de afgelopen paar jaar naast de lezingen van voor aanstaande sprekers, de workshops en de Bijbelstudies uitgebreid plaats ingeruimd voor (christelijke) beeldende kunst. De Jong: „Óp deze ma nier is dit Flevo Totaal Festi val een aanbidding van God ten voeten uit." HENK JAN KARSTEN Gehuwde priesters willen vernieuwing priesterschap DOORN De vernieuwing van het priesterschap en niet de vernietiging ervan. Met dat doel wordt deze week in Doorn het derde congres van de internationale federatie van rooms-katholieke gehuwde priesters gehouden, zo zei voorzitter Bert Peeters zondag in zijn openingstoespraak. De moderne geschiedenis van bevrijding is volgens de Vla ming Peeters aan de Rooms- Katholieke Kerk voorbijge gaan. Zij heeft haar pyramide- vormige structuur met een au toritaire hiërarchie behouden en zij heeft zichzelf als een sa crale gemeenschap gepresen teerd, waarin weinig of geen plaats is voor seksualiteit, vrij heid van denken, levensvreug de en democratisering. Het Tweede Vaticaans Conci lie leerde echter dat de kerk het volk van God is en dat het priesterschap niet in de eerste plaats op de sacramenten ge richt is maar een zichtbaar te ken van dienst aan de wereld De vraag dringt zich op of ge hulde priesters niet een beter antwoord van de kerk op de noden van deze tijd zijn en of het celibaat niet een uitzonde ring moet zijn, een speciale roeping waartoe niemand wordt gedwongen. De voornaamste taak van de priester is dat hij de broeders en zusters dient. Daarom is er volgens Peeters behoefte aan getrouwde priesters die vader zijn en een gewone baan heb ben. Verder zijn er geen theo logische redenen om vrouwe lijke priesters tegen te houden. In zijn welkomstwoord stelde Evert Verheijden, voorzitter van de vereniging van gehuw de en ongehuwde priesters in Nederland, tegenover het af gegrensde en versteende celi- bataire priesterschap „het open en positief gerichte pas torale denken, dat kritisch is ten opzichte van rijkdom, macht en afgoderij" „Ons antwoord en dat van veel ge lovigen zal het versleten en verouderde model van pries terschap, het versteende ver haal van de clericale status, veranderen in de vernieuwing van het ambt." Er nemen ruim 200 priesters, voor een deel begeleid door hun echtgenotes, aan het con gres deel. Sinds de jaren '60 hebben in de gehele wereld tussen de 80.000 en 100.000 priesters het ambt neergelegd, meestal om dat ze wilden trouwen. In Ne derland waren er per 1 januari van dit jaar 2142 priesters uit getreden. Overigens gebeurt dit steeds minder: in 1988 tra den in ons land nog tien pries ters uit, vorig jaar slechts drie. jMM Massaal r dopen In Zuid-Korea groeit de kerk als kool. Dagelijks geven tientallen mensen te kennen zich te willen laten dopen. In de Han-rivier vond afgelopen weekeinde een massale doopdienst van bekeerlingen plaats; zo'n tweeduizend mannen en vrouwen werden gedoopt door onder dompeling. Aan de dienst werkten zo'n vijfhonderd voorgangers mee. BISSCHOP TÖKES: n ii DEN HAAG De progres sieve tradities vormen vol gens bisschop Tökes het wen selijke gezicht van de kerk. „Op haar beste momenten vertegenwoordigde de kerk niet alleen de continuïteit' van Christus' eeuwigheid, maar ook de zaak van vernieuwing van mens en wereld." Dit schrijft Laszlo Tökes, bis schop van de Hervormde Kerk in Roemenië, in de Vre- deskrant 1990 van het IKV (Interkerkelijk Vredesbe raad). Met de vroegere DDR- dissident ds. Rainer Eppel- mann, momenteel minister van defensie, en de Tsjecho- slowaakse priester Vaclav Maly, vorig jaar een van de mensen achter de 'fluwelen revolutie' in dat land, zou Tö kes de opening van de Vre- desweek op 22 september bij wonen. Een ernstig verkeers ongeluk dat hem vorige maand overkwam, houdt hem evenwel aan het bed gekluis terd. De kerk wordt vaak gezien als burcht van het conserva tisme: als versteend instituut van het verleden of in het beste geval als symbool van het bewaren van traditie. „Slechts heel zelden associë ren we haar naam met het be grip verandering." De transformerende rol die het christendom in het Ro meinse Rijk vervulde, of het belang van de Hervorming die een nieuwe samenleving vorm gaf, verleende de kerk in die dagen een aanzienlijk maatschappelijk en politiek gewicht. Het ziet er volgens Tökes naar uit dat in onze tijd de kerk na een langdurige crisis zichzelf hervindt. „Ze neemt en dat herinnert aan haar beste tradities een gewichtige rol van historisch belang op zich in het leven van de wereld. Dankzij de oe cumenische beweging gaan de kerken voorop bij het vorm geven van een betere toe komst voor de wereld en voor Europa en bij het verwerkelij ken van een omvattende poli tieke ordening waarin vrede en gerechtigheid heersen." Gods Woord en de christelijke waarden kunnen als een werkzame kracht levendi ger dan wat voor ideologie ook tot hun recht komen bij de realisering van een nieuw Europa. De kerk van de oecumene kan naar de me ning van Tökes een morele dimensie verlenen aan een politiek die zijn geloofwaar digheid heeft verloren. Twaalfduizend gegijzelder^ t 06 IN de Golfcrisis heeft opnieuw het vermijden vai and woord, in dit geval de vooral in de VS zwaar beladen gijzelaar, geen enkel effect gehad. Na de sinistere taa vorige week van de Iraakse president Saddam Husayis Vy ook nauwelijks nog worden gehoopt, dat Irak zou n tege waarvoor al sinds de inval in Kuwayt werd gevreesd. DONDERDAG kregen Amerikanen en Britten in beid fjd den opdracht zich te verzamelen in hotels, een eerste st Ker internering. Vrijdag verzekerde de Iraakse dictator dat val van oorlog „duizenden Amerikanen in een doofeei naar huis zouden gaan". En dit weekeinde heeft hij be gemaakt de bijna twaalfduizend burgers uit Ameril-i-*- West-Europa te zullen gebruiken als een menselijk schijfJ_ gen eventuele aanvallen op militair-strategisch belan doelen. Wie nog mocht twijfelen aan de gewetenloze bedoel) en praktijken van de Iraakse agressor, weet sinds dit einde beter. Duizenden onschuldige westerlingen w misbruikt als pionnen in het lugubere schaakspel van dam Husayn. Hun gijzeling druist in tegen het internati recht en tegen elk menselijk gevoel. SNEL reagerend heeft de Veiligheidsraad van de Vere Naties de Iraakse handelwijze scherp afgekeurd en Ira vraagd alle buitenlanders te laten vertrekken. Dat dit beurd is van groot belang met het oog op eventueel vei eensgezinde stappen van de Veiligheidsraad tegen Iral gelijkertijd is het een illusie te denken, dat Saddam H aan die oproep gehoor zal géven. In de westerse wereld, die steeds vaker het slachban wordt van gijzelingsacties, heeft zich de laatste jaren ee ii eensgezind standpunt gevormd dat zwichten voor dez menselijke vorm van chantage slechts een averechts kan hebben. Ook nu zullen de landen waarvan burg» Irak en Kuwayt gijzelaars zijn geworden in het Golf co niet toegeven aan de eisen van Baghdad. Daarentegen mag verwacht worden dat het gij van de buitenlanders de eensgezindheid in de Veilig raad om tot gezamenlijke maatregelen tegen Irak te k ct~* slechts zal vergroten. De aarzeling om de economische t iini van Irak in stand te houden door een desnoods krachtc controle van de scheepvaartroutes, zal nu waarsch1 sneller worden overwonnen. frelv De wat bedachtzamer houding van de Amerikaanse dent Bush, die zich door het gijzelen van drieduizentiet zijn landgenoten voor een groot moreel dilemma zii plaatst, zal de kansen daarop belangrijk vergroten. De lijkheid is nu aanwezig, dat Saddam Husayn spoedig ee der één vlag verzamelde internationale strijdmacht tnet over zich zal vinden. 6er H. gde brad te 1 Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezor stukken te bekorten. Last van sport Ik heb de laatste tijd in toene mende mate last van sport. Als het mooi weer is ga ik graag naar het strand en aangezien ik geen deel wens uit te ma ken van een mierenhoop fiets ik, bij Kijkduin aangekomen, een eindje verder zuidwaarts. Over een rijwielpad, fraai ge legen in het blonde duinland schap. Hier krijst slechts de meeuw en ruist het helm. Zo zou het althans moeten zijn. Maar helaas: hier racet ook de sportfietser, op dikke dan wel dunne banden. En wel en mas se. Met hoge snelheid razen ze over dit prachtige fietspad en aangezien het sportlieden zijn, zijn zij ongenegen hun snel heid te matigen ten behoeve van de mensen die er (ook) voor hun plezier fietsen. Een bijkomend nadeel is het transpireren, dat door sportlie den uitbundig wordt beoefend. Menigeen die van een boswan- delingetje houdt wordt vergast op de aanblik van doorweekte, briesende knekelhuizen op ni- kes. Deze joggers verspreiden vaak een lucht die associaties oproept met het nijlpaarden- verblijf in Blijdorp en tot over maat van ramp zijn het ook nog eens spugers. Onbe schaamd mikken zijn hun flui men in rododendron en braamstruik. Men kan denken dat ik hier een overdreven beeld van de werkelijkheid heb geschetst. Dat is niet zo. Misschien zijn er „sportievelingen" die dit lezen. Ik ga er niet van uit dat zij hun gedrag hierdoor zullen veranderen. Dat geeft niet. Het doet mij genoegen dat zij dan op zijn minst weten hen als onsmakelijke, ndi inschikken genegen mei gers beschouw. En ik niet de enige te zijn dii over denk. P.Th.J. Boekhoven, DEN HAAG. Golf versus Liberia Er lopen geen met olie naar hier vani beria. Ook de handel m land zal waarschijnlijk een klein percentage zij de totale wereldhandel, daar nu gebeurt hebbe via onze communicatien len kunnen zien: mensei moorden elkaar op de gruwelijke wijze. De Sti< Artsen zonder Grenzen de vrijwilligers die de o venden van de slach verzorgden, terug moetei pen. Met bloedend hart ben die uit eigen lijfsb de slachtoffers moeten a laten. De inzet van de w machten om aan die schrikkelijke broeden een einde te maken blij terwijl in de Perzische een oorlog wordt uitgelo scheldpartijen over en Er zal wel een goede voor deze handelwijze zij voorbeeld het zich niet gen in binnenlandse aai genheden. Zodra er grote economische (of belangen op het spel sta er altijd een reden ingrijpen te vinden. Jami dat! Waarom? Omdat Liberia om mensen g helaas minder waard olie. C. Orleans-Angenent, LEIDSCHENDAM. Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers) Kantoor Apothekersdijk 34. Leiden. Telefoon 071-122 244 Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. van 8 30 tot 17 00 u Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van i Nabezorging Telefoon. 071-122 248 van ma. t/m vr van 18.00 tot 19 00 u. op za van 14.00 tot 15 00 Abonnementsprijzen (inclusief 6BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girok; per maand 24,85 per maand 2 per kwartaal 74,10 per kwartaal f. 7 per jaar f. 284,50 per jaar f. 28 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 -122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswij 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 rdt: AA 9*1

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2