Eindeli jk succes voor Kieft SRMAl> Vlissingen start 1 met zege op RBC 1 Pieter Bijl belandt met vertraging in eredivisie JK WERD VEEL TE SNEL DE HEMEL IN GESCHREVEN' SPORT QeidóaQounant maandag 20 augustus 1990 pagi SF Butcher stopt als international LONDEN Terry Butcher heeft de Engelse bondscoach Graham Taylor laten weten niet meer voor de natio nale ploeg te willen uitkomen. De verdediger speelde in een periode van tien jaar 77 keer als internatio nal. Hij nam deel aan drie toernooien om het wereldkampioenschap. Butcher (31), bij het WK in Italië aanvoerder van de ploeg na het uit vallen van Bryan Robson, wilde op zijn hoogtepunt stoppen. „Het was een zeer moeilijke beslissing", aldus de speler van Glasgow Rangers. „Maar een mooier afscheid dan in een halve finale van een wereldtitel strijd kan ik niet meer krijgen". Sportwereld Voetbal Theo Bos, voorstopper van Vitesse, heeft zijn contract met de Arnhemse eredivisieclub ver lengd. De 24-jarige Bos blijft de ko mende vijf jaar zijn huidige werkge ver dienen. Daartoe moest het con tract van de Arnhemmer worden „opengebroken". Voetbal FC Utrecht zal rond de jaarwisseling een commercieel-direc- teur aanstellen- Op die manier den ken de Utrechters meer sponsors te werven dan momenteel het geval is. Voetbal Rick Hilgers gaat begin september onder het mes. De 27-jari- ge aanvaller van Vitesse moet zich op 4 september in het Radboudzieken- huis in Nijmegen melden. Hij dient een operatie aan de linkerlies te on dergaan. Malmö betaalt recordbedrag voor Corneliusson STOCKHOLM Malmö heeft Dan Corneliusson voor 1,3 miljoen gulden overgenomen van het Zwitserse Wet tingen. Nooit eerder betaalde een club uit Zweden zoveel geld voor een voetballer. De 28-jarige Corneliusson speelde voor zijn tijd in Zwitserland onder andere bij VfB Stuttgart in de Bundesliga. In die periode speelde hij geregeld voor de nationale ploeg van Zweden. De laatste jaren kwam hij niet meer voor selectie in aanmer king. Malmö, Zweeds kampioen, is acht speeldagen voor het einde van de competitie op de ranglijst vijfde van onderen. FC Twente klopt Manchester City DEN HAAG Dankzij uitstekend werk van doel man De Koning en een eigen doelpunt van Red mond heeft FC Twente zaterdag de tweede wedstrijd van het internationale toernooi van Real Sociedad met 1-0 gewonnen van Manchester City. Eerder had den de Nederlandse UEFA Cup-deelnemer met 2-0 verloren van thuisclub Real Sociedad. De resulaten van de oefenduels van het afgelopen weekein de zijn: Anderlecht-Feyenoord 4-1 (4-0), Spartaan '20 (2e klasse KNVB)-Sparta 1-2, Quick Boys (le klasse zaterdag)-SVV 1-1 (0- 0), RKC-OFI Kreta 0-1 (0-1), FC Den Haag-Aalsmeer (hoofd klasse zondag) 2-0 (0-0), Vitesse-Lierse SK (Bel) 2-2 (1-0), Wil lem II-Heerenveen 2-0 (1-0), FC Utrecht-SK Beveren (Bel) 1-2 (0-1), Babberich (hoofdklasse)-NEC 0-3 (0-1), Fortuna S.-l FC Ntlrnberg 1-1 (1-1). Toernooi San Sebastian: Real Sociedad-FC Twente 2-0 (1-0), FC Twente-Manchester City 1-0 (1-0). Internationaal toernooi La Coruna: Finale: Barcelona-Benfica 2-0, om de 3e plaats: Bayern München-Deportivo La Coruna 3-2. Vlissingen - RBC Dordrecht '90 - Excelsior Helmond Sport - BW Den Bosch Cambuur - Telstar Haarlem - Veendam Eindhoven - VVV FC Zwolle - Heracles Emmen - Go Ahead Eagles AZ - Wageningen NAC - De Graafschap Prijsvragen Lotto 33: 7-9-12-32-33-37. Reserve: 38. Deelnemers: 503.942. Inleg 2.086,818. Prijzengeld 991.239. Cijfsrspel 33: 019623. Toto 33: 1-1-2-3-3-3-1-3-1-3-2-1. Deelnemers: 13.192. Inleg 64.122. Prijzengeld 30.458. Belgische lotto: 3-6-7-19-25-41. Reservegetal: 17. Bijkomende trekking: 2-16-25-28-29-40. Reservegetal: 36. Jokernummer: 1973871. Duitse lotto: 1-4-17-35-37-48. Reservegetal: 3. Splel 77: 2577366. Programma Eredivisie Roda JC-FC Twente Zaterdag SC Heerenveen-Volendam MVV-NEC Zondag Sparta-Vitesse Ajax-Willem II FC Den Haag-Fortuna Sit- tard RKC-FC Groningen Eerste divisie Woensdag RBC-Dordrecht'90 Wageningen-NAC Go Ahead Eagles-AZ SC Heracles-Emmen Veendam-FC Zwolle Telstar-Haarlem VVV-SC Cambuu BW Den Bosch ven Excelsior-Helmori De Graafschap-V Zaterdag Dordrecht'90-Vlisjgroe Kr vai AMS heef eenv „Dai deze keer nieu [twee reldl ring VVV-Haarlem Telstar-FC Zwolle Veendam-Emmen SC Heracles-AZ Go Ahead Eagles Meij Wageningen-De schap Zondag RBC-Helmond Sp Excelsior-Eindhoi BW Den Bosch- DEN HAAG Wim Kieft heeft op de vijfde speeldag van de Franse competitie eindelijk succes gehad. De Nederlandse international maakte bei de doelpunten voor Bor deaux in de met 2-0 ge wonnen wedstrijd tegen Nantes. Het was de eerste overwinning van Bor deaux, dat al na twee wedstrijden zijn trainer Goethals ontsloeg. Het was ook de eerste treffer van Kieft voor zijn nieu we ploeg. Doelman Mar- raud van Nantes en ver dediger Senac van de thuisclub werden vijf mi nuten voor het einde uit het veld gestuurd. Marseille verdedigde met suc ces zijn leidende positie. De ploeg won van Lille met 2-0. Monaco verspeelde terrein door gelijk te spelen tegen Lyon. De tegenstander van Roda JC in het UEFA-beker- toernooi kwam niet verder dan 0-0. Montpellier, binnen kort in het Europese toernooi voor bekerwinnaars tegen stander van PSV, verloor van St.Etienne. Rob Witschge maakte het enige doelpunt. De ex-Ajacied scoorde in de eerste minuut uit een strafschop. Westduitsland Twee clubs uit Bochum, VfL en Wattenscheid, geven na twee ronden in de Bundesliga de toon aan. Samen met VfB Stuttgart behaalden beide out siders, vooraf getipt als kandi daten voor degradatie, het maximale aantal punten. De favorieten Bayern München en Leverkusen kwamen nog niet verder dan twee keer een gelijk spel, 1. FC Köln heeft pas één punt. In de zes wedstrijden die za terdag werden gespeeld kre gen drie spelers de rode kaart. Schulz (Dortmund), Rods (Kai- serslautern) en Wolfgang Fun- kel (Uerdingen) werden het slachtoffer van de strengere aanpak, die ook de Westduitse arbiters hanteren. VfL Bochum, dat zich vorig seizoen moeizaam handhaafde, versloeg op eigen veld 1. FC Köln. Rob Reekers, (oud) Ne derlands international, was de beste man van de wedstrijd. Kuhn maakte zeven minuten voor het einde het winnende doelpunt. Leverkusen, een week eerder goed begonnen door in München Bayern op 1- 1 te houden, kwam tegen het Nürnberg van Arie Haan niet verder dan 2-2. De doelpunten van Leverkusen, in het toer nooi om de UEFA-beker te genstander van FC Twente, werden gemaakt door de Oost- duitse international Kirsten en nieuweling Foda (ex-Kaisers- lautern). Wattenscheid verraste bij Uer dingen. De debutant won met 2-0, door doelpunten van Fink en Tschiskale in de laatste tien minuten. Borussia Dortmund speelde tegen Karlsruhe al van de 24e minuut met tien man, nadat Schulz de rode kaart had gekregen. Deson danks kwam de formatie van Koppel, op de eerste speeldag slecht gestart met een neder laag (0-3) tegen Stuttgart. Kai- serslautern haalde een punt met een man minder. Ein- tracht Frankfurt profiteerde niet van het feit dat Roos al na veertig minuten moest ver trekken. Hij had international Möller een elleboogstoot ver kocht. Het werd 1-1. Hambur ger SV leed zijn tweede neder laag. Fortuna Düsseldorf was op eigen veld te sterk, 2-1. België Met 26 doelpunten in vijf wed strijden kende de voetbalcom- petitie van België een produk- tieve start. De clubs die inter nationals leverden voor de strijd om het wereldkampioen schap in Italië, hoefden nog niet te spelen. Voor de opval lendste uitslag zorgde KV Kortrijk. De ploeg van de Ne derlanders Jansen en Krüzen versloeg FC Antwerp (4-1), dat kansloos was ondanks het ster ke spel van Van Rooy op het middenveld. Standard Luik maakte tegen Beerschot maar liefst zeven doelpunten. De Deen Molnar scoorde vier keer voor de for matie van Kessler. Bij Beer schot werd De Ruyter uit het veld gestuurd. AA Gent won van Sint-Truiden (6-3), dat wordt getraind door oud- bondscoach Walter Meeuws. Germinal Ekeren, met de nieuwelingen Wijnstekers en Tahamata, versloeg thuis Lo keren met 3-0. Charity Shield De wedstrijd om het Charity Shield, tussen de landskampi oen en de bekerwinnaar van het Engelse voetbal, is zater dag op Wembley onbeslist ge ëindigd. Liverpool en Man chester United speelden 1-1. Ze mogen de trofee nu ieder zes maanden in bezit houden. Manchester United, dat vorig seizoen ten koste van Crystal Palace de Cup final won, kwam op voorsprong door een doelpunt van Blackmore. In de interessante en temporijke wedstrijd kwam de landskam pioen gelijk door een benutte strafschop van Barnes. De in ternational was gevloerd door Pallister. ■Rennes 4-0. 5-9. 2. Brest 5- 5-6, Caen 5-6, Oostenrijk Austria Salzburg-Wiener SC 2-1, SC Krems- Admira Wacker 0-0, Alpine Donawitz-St Pölten 4-0, Vienna-Vorwarts Steyr 1-1, Austria Wien-Sturm Graz 0-0, FC Tirol-Ra- Westduitsland Fortuna Düsseldorf-Hamburger SV 2-1, Kai serslautern-Eintracht Franh' her SC-Borussia Dortmund 1-2, Leverku- sen-Nürnberg 2-2. Uerdingen-Wattenscheld Drukte voor het ctoel van Eintracht Frankfurt (lichte shirts) als Kaiserslautern probeert de score te openen. speeld: St. Pauli-Bayern München 0-0, Wer- der Bremen-Borussia Mönchengladbach 3- 0, VfB Stuttgart-Hertha BSC 4-0. Stand aan kop: 1. VfB Stuttgart 2-4, Wattenscheid 2-4, VfL Bochum 2-4, 4. Eintracht Frankfurt 2-3, Kaiserslautern 2-3, FoFtuna Düsseldorf 2-3, itserland 3allen-Aarau 2-1, Young Boys-Lausanne Luzern-Grasshoppers 0-2, Servette-Xa- Neuchatel 0-0, Wettingen-Lugano 0-4, FC Zürich-Sion 1-1. Stand aan kop: 1 Grasshoppers 6-9, Lausanne 6-9, 3. Slon 6- 7, Xamax Neuchatel 6-7, FC Zürich 6-7. Remco van Keeken (links) en doelman Ruud Pennings van Vlissingen verlaten na afloop vP™ wonnen wedstrijd tegen RBC opgetogen het veld. FOTdin JNei J eve DEN HAAG Vlissin gen, getraind door Jo Jan sen, heeft gedebuteerd in de eerste divisie van het betaalde voetbal met een overwinning (2-0) op RBC. Beide doelpunten werden gemaakt door Remco van Keeken. De eerste betaalde wedstrijd op Zeeuwse bodem werd bijgewoond door 4000 toe schouwers, onder wie KNVB-bestuurslid Rinus Michels. „Nieuweling" Dordrecht '90, ging nog sterker van start. Dé nieuwe formatie van trainer Verèl, vorig seizoen nog luiste rend naar de naam DS'79, won met liefst 5-1 van Excelsior. Willaarts, overgenomen van FC Utrecht, viel op door drie doelpunten. FC Zwolle, voor heen PEC Zwolle, verging het minder. De ploeg verloor op eigen veld kansloos van Hera cles met 4-0. Ondanks de scherpe regels gaf geen scheidsrechter op de eer ste speeldag van de eerste di visie een rode kaart. Wel werd 29 keer geel getrokken. Vlissingen-RBC 2-0 (2-0): 1 Van Keeken 1-0, 27. Van Keeken 2-0. Scheidsrechter: Overkleeft. Toe schouwers: 4000. Gele kaart: Magitó, Van Keeken (Vlissingen), Molenaar, Yilmaz, Kerskens, Voets (RBC). Dordrecht '90-Excelsior 5-1 (2-0): 4. Willaarts 1-0, 12. Willaarts 2-0, 68. Wilsterman 3-0, Rietbroek 4-0, 87. Willaarts 4-0, 90. Van Buren 5-1. Scheidsrechter: Egbertzen. Toeschou wers: 3100. Gele kaart: Pronk (Excel sior). Helmond Sport-BVV Den Bosch 2- 1 (0-1): 44. Laisina 0-1, 50. Wijers 1-1, 72. Kraus 2-1. Scheidsrechter: Blom. Toeschouwers: 2500. Eindhoven-VVV 0-3 (0-1): 37 Dries- sen 0-1, 46. Driessen 0-2, 85. Geres- tein 0-3. Scheidsrechter: Van Riel. Toeschouwers: 2300. Gele kaart: Kraay, Vroomans, De Leeuw, Van Costanje (Eindhoven), Gerestein, Boere, Korsten (VVV). Plo [de Cambuur-Telstar 1-1 (0-1): Pad den Hoogenband 0-1, 53. Kneg (strafschop) 1-1. Scheidsvan Nienhuis. Toeschouwers: 481k, kaart: Wijnker (Telstar). jf*da Haarlem-Veendam 1-1 (l-l)hee Jong 1-0, 43. Koorman 1-1. jgee rechter: Wegereef. Toesclju: 600. Gele kaart: De Jong (Hf) Fühler (Veendam). FC Zwolle-Heracles 0-4 (Igoe De Vries 0-1, 47. De Vries [jw Velten 0-3, 82. Velten 0-4. rechter: Luyten. Toeschouwer Gele kaart- Beerthuizen (HeiPn Emmen-Go Ahead Eagles 2|ploi 6. Heering 0-1, 29. Marbus 0-2w„- 1-2, 65. Van'Oostrum 2-2 Wö- rechter: Merks. Toeschouwe Gele kaart: Coopal (Emmeii Hulshoff (Eagles). AZ-Wageningen 3-1 1-0, 26 Buskermolen 2-0, huis 2-1, 30. Den Turl rechter: Van Dijk 3000. Gele kaart: Ophuizej" Snel, Oosterhuis, Van der Laj| flAcSê' Graafschap 2-2 i Schapendonk 1-0, 58. Ten I 68. Hofstede 1-2, 76. Schapen 2. Scheidsrechter: Bakker. Ti wers: 4600. Gele kaart: Van (L brièls (NAC), Ten Hag, Trd] (De Graafschap). ize-a jer UTRECHT Pieter Bijl treedt met enige vertra ging de eredivisie binnen. Werd hij zo'n zeven jaar geleden gebombardeerd tot een grote belofte, to- taan de afgelopen zomer vertoonde hij Zijn kunsten in het shirt van Heeren veen. „Ik was aan wat an- ders toe", zegt de midden velder, voor wiens komst FC Utrecht 450.000 gulden uittrok. „Ik heb er geen spijt van", meldt Bijl over zijn transfer, die werd afgerond voordat Heerenveen zich via de na- competitie zeker stelde van promotie. „Met Heerenveen had ik ook wel in de eredivisie willen spelen. Maar je kunt geen twee dingen tegelijk doen. Promotie was eerder in het seizoen niet aan de orde. Ik heb in elk geval een prach tig afscheid gehad. Ik had niet op een mooiere manier weg kunnen gaan". Op de tweede speeldag van de competitie staat Bijl een pikan te ontmoeting te wachten. FC Utrecht treft in de eerste thuiswedstrijd Heerenveen. „Natuurlijk is dat iets speci aals", beaamt de 25-jarige nieuweling in de Domstad. „Je moet gewoon winnen, net als altijd. Ik hoop dat Heerenveen het dit seizoen goed doet, van mij mogen ze 32 keer winnen. Datzelfde zeiden ze daar tegen mij, toen bekend was dat ik zou vertrekken. Overigens vonden de meeste mensen daar die transfer gewoon leuk voor mij. Er was altijd al spra ke van dat ik op hoger niveau zou gaan voetballen". Topclub FC Utrecht was de eerste club waarmee Bijl onderhandelde over een transfer. „Heeren veen heeft altijd goed zijn best gedaan om me te behouden. Men liet me daar goed verdie nen, ik behoorde tot de best betaalde spelers". Bijl werd een bepaald andere loopbaan voorspeld toen hij zeven jaar terug debuteerde bij de Friese eerste-divisieclub. In korte tijd, heette het, zou hij de kost verdienen bij een topclub in het buitenland. „Ik was nieuw, ik deed het goed en dat viel op", blikt de inwoner van het nabij Emmeloord gelegen dorpje Espel terug. „Ik werd de hemel in geschreven. Veel te snel, zoals dat wel vaker gaat met jonge voetballers. Overdreven. Maar wat kon ik eraan doen?" Bijl kreeg een terugslag. „In het begin ging het van een lei en dakje, daarna kreeg ik aan passingsproblemen". Logisch voor een speler die in bliksem- tempo doorstootte van afde lingsclub Espel naar het eerste team van Heerenveen. „Ik heb een paar jaar niet denderend gespeeld. In 1987 begon het er weer op te lijken. Maar toen kreeg ik een zware knieblessu re. Ik kon van maart tot no vember niet spelen". Ook het afgelopen voetbaljaar had voor Bijl aanvankelijk weinig goeds in petto. De middenvelder raakte opnieuw in het ongere de, moest een binnenmeniscus laten verwijderen en kwam daardoor pas na de winterstop aan spelen toe. Bovendien vielen de resulta ten tegen. Heerenveen, al ja ren smachtend naar de eredi visie, hield op de ranglijst niet meer dan drie clubs onder zich. Wel werd beslag gelegd op een ticket voor de nacom- petitie. De deelname aan het toetje van het seizoen draaide uit op een succes en dat ver goedde alles. „We hebben ons helemaal gericht op de nacom- petitie", zegt Bijl. „We zijn on der Fritz Korbach vaker gaan trainen. Het was de enige kans om nog wat van het seizoen te maken". Tijdens de nacompe- titie werd bekend dat Bijl Friesland zou verlaten. De transfer hield voor Bijl on der meer een statuswijziging in. Was hij bij Heerenveen een semi-prof die zich ook bezig hield met het verbouwen van aardappelen, de middenvelder stapt bij FC Utrecht als full- prof door het leven. „In prin cipe is het leven van een semi- prof zwaarder. Als fullprof kun je je beter concentreren, kun je meer rust pakken. Wil je het goed doen, dan moet je rusten wanneer dat nodig is". FC Utrecht speelde in de voor bereiding meestal met twee aanvallers en vier middenvel ders. Met Rob Alflen vormde Bijl het hart van de middenli nie. „Ik denk dat ik ook ge haald ben voor een rol op de as van het veld. Incidenteel wil ik wel op een andere plaats spelen, als dat het beste is voor het team, maar op de as kom ik het best tot mijn recht". Werd Bijl in het verleden ge hinderd door overspannen verwachtingen, het geld dat FC Utrecht voor hem op tafel heeft gelegd zal hem niet ach tervolgen. „Dat legt geen druk op me. Ik ben door de jaKen heen anders gaan redeneren. Ik weet nu dat ik bepaalde kwaliteiten heb, die worden gewaardeerd. Ik heb niet het gevoel dat ik me per se moet waarmaken. Je moet je niet druk maken om de mening van anderen. Die fout wordt vaak gemaakt. Je doet voor honderd procent je best en ben je niet goed genoeg, dan houdt BAS KUIT Pieter Bijl FOTO: DIJKSTRA Voormalig politieman rc schiet ff arbiter dood ppc |ho< MOTRIL Een g<P° sioneerde politieifai heeft zaterdag in [In Zuidspaanse Motriljpei 32-jarige arbiter Floijgel no Duenas, die op djkai bune zat, doodgeschn^^ De 68-jarige politic* vuurde vijf schoten I een handgemeen me: voormalige voorFri van FC Motril, Jose'du. zano. Het incident bgei toen Lozano tijdenkoi vriendschappelijke de strijd Motril-Calahvai de trainer van de o club begon uit te s|gje den. De politiemanpje ruste verliet de trinan en haalde thuis zijnWa tooi. Terug in het stana. daagde hij LozanoLe' zijn beledigende opLej kingen te herhalen(ze twee kibbelende ma|teri gingen vervolgens ane( vuist. De agent tro%e pistool en haalde Le, keer de trekker Een van de kogels! het slachtoffer in §e hart. Wa jde

Leidse Courant | 1990 | | pagina 12