i i Ik dacht: dat wordt behoorlijk aanpezen' 'Cursus bedrijfsleider gaat nu voor' -Cursus journalistiek leuke opstap voor amateurverslaggevers erry Meijer, havo in twee porties Het salami-diploma Rob van der Zwan, nog één vak voor het vwo-diploma Berry Meijer, 32 jaar, wil officier worden bij zijn werkgever, de Koninklijke Marechaussee. Om zijn cansen te vergroten, heeft hij pe afgelopen vier jaar elke vond geblokt: Engels, ;cheikunde, biologie, 5 Nederlands, Duits en aardrijkskunde moest hij bijspijkeren tot het niveau s=-Van het havo-examen. rjWij hebben een nieuw perso- HOieelssysteem dat de mogelijkheid ~|iedt sneller door te stromen, jlaar dan moest je wel voor 1 no vember van dit jaar een havo-di- »loma hebben. Dat heb ik nu, en jaarmee is mijn kans om officier fe worden ook vergroot". )e Hagenaar wilde na zijn mavo iet liefst bij de politie, maar dat rond zijn vader niet goed die verkte er zelf. Het werd even de inalistenschool, maar dat viel te- (en. Toch maar solliciteren bij de lolitie, afgewezen. Toen via de mi- itaire dienst bij de Koninklijke Marechaussee gekomen, nu wacht- lieester eerste klasse. Vier jaar ge- pden schreef hij zich in bij de ge meentelijke dag- en avondscholen- emeenschap (GDAS). 'kompetitie i Haqje pakt het niet zo maar op. l-36laarom ben ik met drie vakken iegonnen op het niveau 4-havo. Ik door MIRO LUCASSEN Als het is misgelopen met de dagschool, het geld verdienen te vroeg lokte en er later toch behoefte bestaat aan een goede oplei ding, dan biedt de avondschool een herkansing om alsnog het be geerde diploma te halen. Studeren naast een baan is echter zwaar, maar tegenwoordig kunnen veel diploma's in partjes worden be haald. Het eerste jaar doe je bijvoorbeeld examen in Nederlands en Frans, het tweede jaar Engels en wiskunde, het derde aardrijkskun de en biologie. De combinatie levert uiteindelijk het diploma op. Deelcertificaten is de officiële naam, maar er wordt ook wel ge sproken van een 'salami-diploma', in navolging van de salami-tac tiek waarmee onderhandelaars de ene na de andere toezegging van de tegenpartij loskrijgen. Ook voor een salami-diploma moet hard worden gewerkt, blijkt uit de verhalen van twee cursisten aan de gemeentelijke dag- en avondscholengemeenschap in Den Haag. De GDAS is een van de onderwijsinstellingen die de mogelijkheid bieden 's avonds in deel tijd het mavo, havo, vwo of meao-diploma te behalen. Ongeveer de helft van de cursisten gebruikt deze mogelijkheid; de anderen pro beren in één keer het begeerde diploma te halen of ze doen het voorbereidend jaar voor de Haagse Hogeschool; die laatste geluks vogels hoeven alleen de certificaten te halen die de vervolgstudie vereist. Het cursusgeld is afhankelijk van de hoeveelheid vakken en loopt uiteen van 120 tot 685 gulden per jaar. In sommige gevallen is stu diefinanciering mogelijk. De GDAS heeft zes gebouwen waarin les wordt gegeven. Directie en administratie zijn gevestigd in de Boy- lestraat 20, telefoonnummer (070) 392 46 91. keek er heel' erg tegenop, ik dacht: Dat meevallen slaat vooral op de dat wordt behoorlijk aanpezen. resultaten: Meijer slaagde netjes na Maar het viel mee". twee jaar voor de eerste drie vak ken, en nam voor de zomer de cer tificaten voor de andere drie vak ken in ontvangst. Daarmee is het diploma een feit. Toch heeft hij er ook heel wat voor moeten inleve ren. „Je moet elke avond naar school of huiswerk maken, in het week einde moet je leren. Dus je gaat minder naar verjaardagen, je ver liest sociale contacten. Ik speelde handbal bij Hellas in de competi tie, dat schoot erbij in. We train den drie keer per week en dan had je nog de wedstrijden. Nou, ik moest al drie avonden naar school. Ik heb nog wel wat begeleiding gedaan, nu zit ik nog in het jeugd- bestuur". Blokken „Gelukkig werk ik hier op de af deling personeelszaken in kantoor uren. Maar het blijft afzien, voor jezelf en voor je gezin. Ik heb twee kinderen en ik heb me veel moeten ontzeggen, 's Avonds voor de buis zitten is er niet bij. Pas de laatste tijd, toen ik twee dagen educatief verlof kreeg per week, ben ik weer aan het gezinsleven toegekomen". Het diploma is de moeite zeker waard, vindt Meijer. „Dat moet natuurlijk nog blijken, maar ik verwacht het wel. Je steekt hoe dan ook heel wat algemene ont wikkeling op". Zijn vrouw is van plan binnenkort ook te gaan blokken. „Ik heb het alleen kunnen doen omdat zij ach ter mij stond. Nu is zij aan de beurt". or CAROLINE VAN DER MIJLE .Journalist wordt men door .^rvoor in de wieg gelegd te lijn", zo verwoordde Salomon Frederik van Oss, oprichter ran de Haagsche Post, de >elangrijkste eis waaraan een Durnalist moet voldoen. .Verder moet de verslaggever :Ün nenschenkennis bezitten, een [ave hebben om snel tot de kern 'an problemen door te dringen en ten levendige belangstelling heb- len voor al hetgeen gebeurt". Hoe wel hij deze woorden in 1939 schreef, gelden ze nog steeds. Met een eenjarige schriftelijke cursus journalistiek van de Leidse Onder wijs Instellingen (LOI) kom je er niet, tenzij je inderdaad een gebo ren verslaggever bent. Dat staat ook in de inleiding van het introductieboekje van deze cursus: „Een volledige beroepsop leiding kan dit niet zijn, wel een goede opstap voor degenen die een beetje aanleg hebben". In de inlei ding staat verder dat de LOI-oplei- ding vooral geschikt is voor men sen die al in club- of wijkbladen schrijven, voor medewerkers van lokale radio- en tv-stations en voor verslaggevers van kleine regionale dag- en weekbladen. W. Hemelrijk, cursusleidster sectie taalvaardigheid, legt uit: „De cur sus is bedoeld voor mensen die al veel schrijven maar die het ver schil tussen een nieuwsbericht en een reportage nog niet kennen. Wij willen de cursisten de weg wijzen in de journalistiek". De les sen geven een interessant over zicht van de Nederlandse en bui tenlandse pers door de jaren heen. Aan taalvaardigheid en bijvoor beeld interviewtechnieken wordt minder aandacht besteed. Degene die dit onder de knie wil krijgen, verwijst Hemelrijk door naar an dere cursussen die onder haar lei ding vallen. De lessen gaan in op de pers in het algemeen en op de centrale vraag: wat is nieuws? Ook de sportjour nalistiek en parlementaire journa listiek komen uitgebreid aan de orde. Verder wordt aandacht be steed aan de fotojournalist, de free-lancer en de columnist, de Nederlandse tijdschriften en het mediarecht. Drie lessen gaan over het daadwerkelijke schrijven van artikelen. Hemelrijk: „Ik vind het heel leuk dat de lessen geschreven zijn door journalisten zelf. De schrijver van de les over sportjour nalistiek bijvoorbeeld is Eddy Poelman, sportverslaggever bij de NOS. Vanuit zijn eigen praktijk leert hij de cursist het klappen van de zweep in zijn vak kennen". Excursie Bij elke les zitten twee of drie op drachten, waarin de cursist vaak wordt gevraagd een bericht te schrijven voor een bepaalde groep lezers. „Hieronder staat een repor tage uit de Volkskrant. Maak hier van een kort bericht voor een po pulaire landelijke krant", is een voorbeeld van zo'n opdracht. He melrijk: „Het is heel belangrijk bij het schrijven van een artikel reke ning te houden met je lezers. Daar om schrijven journalisten van NRC Handelsblad op een heel an dere manier dan hun collega's bij bijvoorbeeld de Telegraaf". Tijdens de excursies die het LOI verzorgt, kan de cursist zien hoe zijn (toe komstige) collega's in de praktijk te werk gaan. Er wordt bijvoor beeld een bezoek gebracht aan de redactie van een dag- of weekblad. Bij'een bezoek aan de parlements gebouwen in Den Haag wordt de gelegenheid geboden in discussie te gaan met politieke verslagge vers. Bij een gemiddelde van vier taken per maand duurt de studie onge veer één jaar. De student moet dan rekenen op ongeveer acht studie uren per week. Daarnaast moet de cursist elke dag een krant lezen. De duur van de studie kan men zelf bepalen door meer of minder dan vier taken per maand te ma ken. Bij een gemiddelde van vier taken per maand kost de cursus 1140 gulden. Voor elke cursus wordt 30 gulden inschrijfgeld gere kend. Voor meer informatie of voor in schrijving: Leidse Onderwijs In stellingen, antwoordnummer 1, 2300 VB Leiden. Telefoon (071) 45 1885. Usistent-bedrijfsleider Rob van der Zwan (rechts) en medewerker Bart Didden (40, avondcursist aan de sociale academie) op de groenteafdeling. Van verkoopmedewerker tot filiaalchef: Rob van der Zwan is er bijna, en dat chefschap ziet de 25-jarige Hagenaar nog niet als het eindpunt van zijn carrière bij Albert Heijn. „Nee, het is niet verplicht om vwo te hebben als je bedrijfsleider wilt worden. Maar het zegt wel iets over je niveau. Je moet een hbo- niveau aankunnen. Ik heb de test voor bedrijfsleider net gemaakt en het is goed gegaan. In het najaar begint mijn opleiding". Van der Zwan stopte in 1983 met de havo, waar hij na het behalen van het mavo-diploma even aan begonnen was. „Mijn vrienden hadden allemaal geld en ik zat nog op school. Daar had ik geen zin meer in. Ik stond zaterdags toen al bij de Konmar, maar die bood me niet meer dan vierentwintig uur werk aan. Bij Albert Heijn kon ik voor veertig uur aan de slag". Hij begon op de groenteafdeling, zonder de behoefte om carrière te maken. Ging in dienst, en kwam terug in de groente. „Toen kreeg ik toch het idee: ik wil meer dan ik nu heb. Ik heb de avondschool gebeld en gevraagd of ik havo kon doen. Bij het tweede gesprek had ik geld bij me en zo ben ik begon- Huiswerk Van der Zwan nam gelijk zes vak ken en ging dus vier avonden per week naar school. „Ik at onder weg, ging gelijk door na het werk. Ik was op mezelf gaan wonen, had geen vriendin toen. Je gaat door omdat je graag wilt. We stimuleer den elkaar op de avondschool. Het zijn allemaal mensen die meer wil len. Je hoort bij elkaar, al was ik wel de enige die zes vakken tege lijk deed". Tijdens de twee jaar studie promo veerde hij bij zijn werkgever tot afdelingschef vers-1 (de zelfbedie ning, vooral groente en fruit). „Ze zagen wat in me en boden de ruimte om naar school te gaan. Ik kon eerder weg als dat nodig was, en tijdens tentamenweken kon ik vrij nemen. Er was natuurlijk ook huiswerk, maar dat maakte ik niet veel. Ik ging wel heel consequent naar de lessen". Het succes smaakte naar meer, en Van der Zwan ging door voor het vwo-diploma. Eerst biologie, ge schiedenis en Engels, direct in de zesde klas en in één keer geslaagd. „Toen heb ik datzelfde met wis kunde, natuurkunde en Neder lands geprobeerd, maar dat bleek te hoog gegrepen. Ik heb wiskunde snel laten vallen, maar uiteindelijk slaagde ik alleen voor Nederlands. Het afgelopen jaar heb ik wiskun de op het niveau van de vijfde klas gedaan en natuurkunde in de zes de. Daar ben ik voor geslaagd, dus nu moet ik alleen nog wiskunde doen voordat ik het diploma heb". Lestijden Inmiddels is hij chef-houdbaar en assistent-bedrijfsleider in de Al- bert Heijn aan de Theo Mann Bouwmeesterlaan. „Iets aan je pri- véleven doen is lastig. Ik woon sinds twee jaar samen, en dat is een van de redenen waarom ik minder vakken tegelijk ben gaan volgen. Vroeger maakte het alle maal niet uit, maar mijn vriendin vindt het vervelend als ik alleen met werk en studie bezig ben". De cursus voor bedrijfsleider zorgt waarschijnlijk wel voor uitstel van het vwo-diploma: de lestijden zit ten elkaar in de weg. „Ik zou elke twee weken een les missen, dus ik denk niet dat ik nu met wiskunde

Leidse Courant | 1990 | | pagina 27