Moskou wil meedoen met internationale troepenmacht 14 finali 35 36 Veiligheidsraad zeer bezorgd over lot van gijzelaars in Irak I Motto Reddingsplan voor laatste Franse beren botsing in kabinet )ver inkomensbeleid oor volgend jaar VANDAAG CURSUSSEN 14 Dagen Gratis Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 112300 AA Leiden, telefoon 071 -122 244, fax 071 -134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Zaterdag 18 augustus 1990 81ste jaargang no. 24805 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 5 nummers f. 1,35 Overwegend veel bewolking en af en toe wat regen. Mid- dagtemperatuur ongeveer 19 graden. Matige wind, uit zuid west tot zuid. VAN ROY c.s ADVOCATEN Rapenburg 55, 2311 GH Leiden. Tel. (071) 122362 eense bejaarden j; aak op dievenpad jPENHAGEN In de Deense jfdstad Kopenhagen blijken 65-plus- s de meeste winkeldiefstallen te ple- i. Dit constateerde de politie in Ko- ihagen bij de bekendmaking van de uitaten van een intensieve campag- tegen winkeldiefstallen. De Deense nfdstedelijke politie arresteerde in de n weken dat haar actie heeft ge ard, 106 bejaarden. In de leeftijdsca- plo orie van 15 tot 25 jaar werden 81 ree sonen aangehouden wegens winkel- ,,Het is werkelijk schandalig grootouders meer uit winkels stelen i hun kleinkinderen. Zij zouden juist goede voorbeeld moeten geven", al- hoofdinspecteur Willy Eliasen van politie in Kopenhagen. Stasi wierf zelfs spionnen van 14 OOST-BERLIJN Zelfs 14- en 15-jarige jongeren werden door de Oostduitse Staatssi- cherheitsdienst (Stasi) aangeworven als ver klikkers. Dat v. op te maken uit een nota van de vroegere mie <er Erich Mielke, die giste ren is gepubliceerd dooi de liberale krant Dit Morgen. Het docum' '1' dateert van januari 19:: en heeft betrekking het inzetten van infor manten tegen de groep rond de liedjesschrijver Krawczyk. (Van onze correspondent Bob van Huët PARIJS Zeer tegen de zin van de jagers in de Pyreneeën heeft de Franse minister voor milieuBrice Lalonde, maatregelen doorgedrukt voor de bescherming van de wilde beren in het gebergte. Om de rust van de laatste exemplaren te garanderen is een algemeen jachtverbod ingesteld in enkele valleien ten zuiden van Pau. In hun protesten tegen het „Pa ri jse diktaat" hebben enkele jagers ge dreigd het berenprobleem „definitief op te lossen Op het laatste nippertje hebben de Fran sen zich dan toch het lot aangetrokken van hun Ursus Arctos, de kleinere neef van de middeneuropese bruine beer. Van de tweehonderd dieren die de westelijke Pyreneeën in de jaren dertig bevolkten zijn er nog maar dertien over. Schaapher ders vergiftigden er heel wat om hun kuddes te beschermen tegen incidentele aanvallen. Anno 1990 hebben de paar overgebleven beren nog steeds geen rust gevonden. Van werkelijke overheidsbescherming is in de afgelegen Pyreneeën-dalen nooit veel te recht gekomen. De bruine beer is de enige beschermde diersoort van Frankrijk zon der beschermd gebied. Op de laatste plaat sen waar hij nog voorkomt gaat de jacht op andere dieren namelijk gewoon door. In de valleien gebeurt dat bovendien op zwijn of hert te zetten. Ook de beren wor den daardoor vaak opgejaagd en ver spreid, wat de kans op voortplanting klein maakt. Ook van ander kanten wordt er geknab beld aan het leefmilieu de beer. Ontwik kelingsmaatschappijen in de Pyreneeën mogen met bulldozers en dynamiet steeds nieuwe paden aanleggen voor de rage van het „natuurverkennen" in vierwielaange- dreven terreinwagens of vanaf crossmoto ren. De al dan niet legale exploitatie van de bergen is in volle gang. Zo werd de burgemeester van het dorpje Laruns on langs op de vingers getikt nadat hij nota- bene in een natuurpark beton stortte voor een ski-station. Tussen al die economisch en politieke belangen is er voor beren weinig plaats. Jongetje (5) stak miljoenenbrand aan LEEUWARDEN De grote brand die op 28 april enkele historische panden in Leeu warden in de as legde, is waar schijnlijk aangestoken door een 5-jarig jongetje, zo heeft het arrondissementsparket meegedeeld. De brand ont stond in het pand van een kle dingbedrijf. De schade loopt in de miljoenen. Onderzoek heeft uitgewezen dat de brand naar alle waarschijnlijkheid is aan gestoken door het jongetje, dat met zijn moeder en oma in de winkel was. In een onbewaakt ogenblik heeft hij kans gezien met een aansteker brandbaar materiaal aan te steken. Sta I 10 Tag »l 12 )T R F la 10 portf /erpc 07 MOSKOU De Sov jetunie is bereid troe pen naar de Golf te sturen, als de daar al opererende internatio nale troepenmacht on der auspiciën van de Verenigde Naties wordt gesteld. Sovjet-minister van bui tenlandse zaken Edoeard Sjevardnadze heeft dit verklaard op een perscon ferentie in Moskou. Sje vardnadze liet echter in het midden of hij ver wacht dat de VN-Veilig heidsraad daartoe snel zal besluiten. Met zo'n besluit zou ook de controle op het tegen Irak afgekondigde handelsembargo en andere militaire activiteiten in de Golf onder supervisie van de VN worden gesteld. In eerl interview op de Nederlandse televisie heeft de secretaris-gene raal van de Westeuropese Unie (WEU), oud-minister Wim van Eekelen, felle kritiek geleverd op de houding van de Neder landse regering inzake het conflict in de Golf. Met zijn voorstel om de Euro pese schepen in de Golf onder VN-commando te plaatsen ondergraaft Lub bers volgens Van Eekelen het VN-embargo tegen Irak. Dit plan is niet zake lijk en niet realistisch en heeft tot gevolg dat de Iraakse dictator Saddam Husayn aan het langste eind trekt. Beter zou het zijn als Nederland zich schaart achter het beleid van de VS en Engeland, die de aanvoer van goede ren per schip desnoods met geweld willen verhin deren, aldus Van Eekelen. Hij liep vast vooruit op de WEU-vergadering aan staande dinsdag in Parijs. Een bijna spookachtig beeld van boven de Noordzee, waar een helikopter gisteren de Belgische schepen ver gezelde op de eerste mijlen van hun reis naar de Golf. foto: belga op de lidstaten om te ver hinderen dat er handels verkeer plaatsvindt. Al leen maar schepen sturen om een beetje rond te va ren heeft duidelijk geen zin". Intussen hebben de VS gisteren voor het eerst twee Iraakse vrachtsche pen onderschept. Toen de schepen ongeladen bleken te zijn, konden ze hun weg vervolgen. Volgens het Pentagon waren de aange houden schepen op weg naar Irak. Pagina 9: „Barbaar in Bagdad". Pagina 11: Misrekening van Saddam Husayn. De 'Nederlandse regering wil tijdens dat beraad een lans breken voor een geza menlijk optreden in VN- verband. Maar volgens Van Eeke len maakt het plan-Lub- bers weinig kans. „De VN- resolutie geeft de secreta ris-generaal dertig dagen de tijd om te rapporteren over de naleving van het embargo. Als we die tijd voorbij laten gaan, heeft Husayn zich al lang in Ku- wayt ingegraven en kan hij zeggen: die resolutie is een papieren tijger, het stelt niets voor". „De resolutie is heel dui delijk. Hij doet een beroep (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG In het ka- net is een ernstig me- gsverschil ontstaan over it te voeren inkomens- ileid voor volgend jaar. CDA-ministers, onder aan dring van premier Lubbers, aan lijnrecht tegenover vice- emier en minister van fi- anciën Kok en de overige vdA-bewindslieden. Grootste "istpunt is de vraag of de be tegen stingen met name voor de iddeninkomens verhoogd oeten worden. °g gepubliceerde bere- eningen van het Centraal 5. vl lanbureau (CPB) wijzen uit ide krtpt de lonen van verschillende komensgroepen volgend jaar rs uiteen lopen als niet 'ordt ingegrepen. Mensen met !n minimuminkomen gaan er olgens de CPB-ramingen bij voorbeeld niet in koopkracht op vooruit. Modale inkomens stijgen daarentegen reëel met een half procent en werkne mers met een salaris van twee maal modaal krijgen zelfs 1 procent meer te besteden. Minister Kok vindt deze scheefgroei onaanvaardbaar. In het kabinet heeft hij gister avond nog geen definitieve voorstellen op tafel gelegd, maar in kleinere kring is al te verstaan gegeven dat inkor ting van de eerste belasting schijf zijn voorkeur verdient. Belastingbetalers zouden dan al eerder voor het hogere ta rief van vijftig procent worden aangeslagen. Een andere mo gelijkheid om de inkomens meer gelijk te trekken ligt in de premiesfeer. Het CDA is fel tegenstander van fiscale ingre pen. Pagina 3: Veranderingen aan 'Oort' voor CDA niet be spreekbaar Schuimtapijt op Malieveld Hoogtepunt van het jaarlijkse politie- en een omvangrijk schuimtapijt door de festijn trok naar schatting twintigduizend brandweerfeest op het Malieveld in Oen brandweer. Tientallen kinderen lieten zich bezoekers. Haag was gistermiddag het leggen van bedelven onder de zomerse 'sneeuw'. Hei foto; Stephen evenhuis NEW YORK De Vei ligheidsraad van de Vere nigde Naties heeft zijn grote bezorgdheid uitge sproken over het lot van de buitenlanders die in Irak en Kuwayt vastzit ten. Aan secretaris-gene raal Javier Perez de Cuel- lar is gevraagd alle nodige stappen te ondernemen om hen te helpen. Nog steeds weigert Irak de duizenden westerlingen die in Irak en Kuwayt zijn gestrand naar huis te laten gaan. De vrees groeit dat zij in feite als gijzelaars worden vastgehou den, hoewel deze term slechts voorzichtig wordt gebruikt. Vannacht verklaarde Irak of ficieel dat de buitenlanders niet mogen vertrekken zolang Irak wordt bedreigd met oor log. De secretaris-generaal van de VN is door de EG al ge vraagd een gezant naar Irak en Kuwayt te sturen om gege vens te verzamelen van de buitenlanders. De EG heeft bovendien de Arabische Liga in Tunis gevraagd te helpen garanties te krijgen voor de veiligheid van de EG-onder- danen in Irak en Kuwayt. Washington maakt zich vooral zorgen over het lot van 35 Amerikanen die twee weken lang in een hotel in Baghdad waren opgesloten maar ver volgens door de Irakezen naar een onbekende plaats zijn ge bracht. Intussen zijn meer dan zestien duizend vermoeide mensen uit Irak en Kuwayt via de grens post Ruwaished naar Jordanië gevlucht. Veel vluchtelingen zeiden honger te hebben en zich dagen niet te hebben kun nen wassen. Zij klaagden ero ver dat Iraakse soldaten al hun geld en waardevolle bezit tingen hadden afgenomen. De genen die uit Kuwayt komen zijn verbitterd over het lot van het land, waar „plunderen een manier van leven is gewor den". De Nederlandse journa liste Hettie Lubberding sprak bij aankomst in Nederland gis termorgen over het zorgwek kende lot van de honderddui zenden wanhopige Aziaten in Kuwayt, die „nu op straat wo nen en onder tentdoeken sla pen". In paling bij Rotterdam te veel dioxine IJMUIDEN Paling uit het Rotterdamse havengebied en de Volgermeerpolder bevat erg veel dioxine, een extreem giftige stof. Deze paling is daarmee niet direct gevaarlijk voor de volks gezondheid, maar het is verstandiger er niet te veel van te eten. Paling uit deze gebieden bevat tot 30 nicrogram (ng) dioxine per kilo, terwijl de internationaal'aanvaardbare norm op 20 ng ligt. De dioxine in paling uit andere wateren, alsmede in alle andere vissoorten in Nederland blijven ruim onder deze norm. Dit staat in een gisteren gepubliceerd rapport van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek in IJmuiden. Traangas moest er aan te pas komen om in de zwarte woonstad Soweto rivaliserende groepen uit elkaar te houden. Desondanks vielen er bij het geweld tientallen doden. foto ap Weer vele doden bij geweld Zuid-Afrika JOHANNESBURG Voor de vijfde achtereen volgende dag hebben bloedige gevechten tussen rivaliserende groeperin gen in zwarte woonoorden rond Johannesburg (Zuid- Afrika) gisteren mensen levens geëist. In Soweto kwamen gisteren 21 mensen om het leven en raak ten 200 mensen gewond. Daar mee is volgens de politie het dodental van deze week opge lopen tot 173. De strijd speelt zich af tussen leden van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) en leden van de Zulu- beweging Inkatha. Politie en leger hebben tot nu toe geen eind kunnen maken aan de onderlinge gevechten. Krijgsgevangenen worden in Iran als helden verwelkomd TEHERAN In Iran zijn de eerste duizend krijgsgevange nen aangekomen die door Irak zijn vrijgelaten. De Iraanse te levisie toonde beelden van bussen vol krijgsgevangenen die door uitzinnig blije landge noten met bloemen overstelpt werden. De duizend Iraniërs vormden de eerste groep die dank zij het Iraakse vredesaanbod aan Iran uit Iraakse krijgsgevan genkampen is vrijgelaten. Als tegenprestatie liet Teheran ook duizend Irakezen vrij. De uitwisseling van krijgsgevan genen gebeurt onder auspiciën van zowel het Internationale Rode Kruis als de vredes macht van de Verenigde Na ties die in het gebied is om toe te zien op het staakt-het-vuren in de Golfoorlog. Volgens VN- functionarissen heeft Irak 35.000 Iraniërs krijgsgevangen genomen en zouden er in Iran 70.000 Iraakse gevangenen verblijven. De vrijlating van de gevangenen was een van de beloftes van de Iraakse presi dent Saddam Husayn, eerder deze week aan Iran. Een ande re toezegging was de terug trekking van Iraakse troepen van Iraans grondgebied. Ook daarmee is gisteren een begin gemaakt. Naar schatting 400.000 Iraakse manschappen bezetten een Iraans gebied van 2.600 vierkante kilometer, sinds in 1988 de Golfoorlog na acht jaar eindigde met een be stand. Baghdad heeft laten we ten dat de evacuatie van Iraakse militairen uit Iran over vijf dagen voltooid zal zijn. 36 PAGINA'S Inkomsten MIVA 0 lopen terug m Het langzame p sterven in de k Oekrarie V Jeugd FC Den dk Haag boekt II knappe zege V Misrekening van Q Saddam Hussayn V „Leuk om samen met beroemde collega's op te kunnen treden" Heilige koe is een tweewieler 'T— co „Ik mis het overstijgen van de dagelijkse waan" CM CO Spoorzoeken in Rotterdam CO CO De nieuwe overval slachtoffers Stervende Hofnar wacht op koper GEESTELIJK LEVEN/OPINIE2 BINNENLAND 3/5 BUITENLAND 7 ECONOMIE9 KUNST/RTV 11 SPORT 16/17 LEIDEN/REGIO 13/14/15 RTV PROGRAMMAS 18 WEER/PUZZEL/MENU 19 CURSUSSEN 21 1/ 30 FINALE 31 t/m 36 EXTRA (ADVERTENTIE) VANMIDDAG NA 17.00 UUR IS DE NIEUWE WOONINFO UIT Neem mee uit de wooninfo-box bij de etalage aan de Zonnebloem van ons kantoor of bel Van Beukering Bfl Makelaardij -««• A Zonnebloem 72 Leiden, 071-214521 Karolusgulden 44 Leiderdorp Alles heeft zijn motto. Zo presenteert een bekend supermarktconcern zich als „vers, vriendelijk, voor delig". Kijk maar in de advertenties van de Leidse Courant. Een andere zaak nodigt je uit om eens langs te komen „als ook de prijs belangrijk is". Ook is er een bedrijf, dat „alles voor uw huis" biedt. En wie is het er niet mee eens als hem „ze kerheid voor alles" wordt geboden? Een ander houdt misschien meer van „grenzeloos genieten", terwijl er misschien nog meer te porren zijn voor „zekerheid en kwaliteit voor de laagste prijs". Als een paal boven water blijft echter staan, dat kiezen voor de Leidsé Courant betekent kiezen voor: „meer dan nieuws alleen". Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 17,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Naam. Voorl.: r i i i i i i i i i i i i I Straat: I I Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 250t VC Den Haag OF BEL: 071-122 244 ao> I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. II CcidócSouaant

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1