Dn weer houdt deelnemers ietsvierdaagse aan de kant „Ze willen me met z'n allen een oor aannaaien" Extra trottoirs Alphense Brug Raad van State beslist over heropening van Harry's Bar EIDEN OMGEVING EaidwOowiant vr1idag 17 augustus 1990 pagina 11 ibraak in woning klaarlichte dag 1GSTGEEST Girobetaalkaarten, elboekjes, VV V-geschenkbonnen zes bankbiljetten van honderd ■ilden. Dat was de buit van een in- Hjak die gistermiddag op klaarlichte H in Oegstgeest werd gepleegd. De E:ven drongen de woning aan de fdijk binnen via de voordeur, die To met een koevoet of breekijzer heb- 1 opengebroken. Volgens de politie jben ze eerst geprobeerd via de uifpui achter binnen te komen, 19" nt ook daar werden braaksporen A ïgetroffen. Hoewel de inbraak >rdag werd gepleegd en de voor- "®ir vanaf de weg goed zichtbaar is, ;ft geen van de omwonenden iets :ien. Een buurtonderzoek heeft dit gewezen. Stelende schoonmaakster betrapt NOORDWIJK Een 39-jarige Britse schoonmaakster is gister avond op heterdaad betrapt bij een gelddiefstal. Ze stal geld in het bedrijf waar zij schoon maakt. De vrouw haalde het geld uit een niet afgesloten lade. Het bedrijf miste al enke le honderden guldens. Dat was aanleiding om de vrouw in de gaten te houden. De vrouw werd, nadat ze betrapt was door een medewerker, aange houden door de Noordwijkse politie. Ze bekende dat ze in derdaad enkele honderden gul dens had ontvreemd. Jan Steen Feest in de Pieterskerkchoorsteeg LEIDEN Twee cafees in de Pieterskerk choorsteeg houden zondagavond 26 augustus het „Jan Steen Feest". De Blauwe Reiger en Mezzanotte toveren hun steegje, door het te versieren, om tot een feeststraat. Er wordt een buitenpodium neergezet waar onder an dere de tienmans-formatie Chain of Fools optreedt. Het festijn begint om vijf uur met een eiergooikampioenschap op het Pieters kerkplein. Het optreden staat om half acht op het programma. Wekkers gestolen In totaal 810 wekkers werden gisteren rond elf uur gestolen uit een vrachtwagen aan de Bedrijfsweg in Al phen. De totale waarde van de goederen be draagt 5000 gulden. De dieven braken het slot van de vrachtwagen open en versjouw den vervolgens achttien dozen waarin de wakkere uurwerken zaten. DEN HAAG/NOORDWIJK De eigenares van de voormalige Harry's Bar aan de Hoofd straat in Noordwijk, mevrouw P. van de Berg, wil dat de gemeente Noordwijk haar toestem ming geeft de bar te heropenen. Noordwijk weigert. Om die reden diende gisteren een spoedzaak bij de Raad van State in Den Haag. Mevrouw Van de Berg sloot de bar in 1986, om dat de toenmalige exploitant ermee stopte. Ze was van plan de zaak aan haar schoonzoon in beheer te geven, wanneer deze zijn horecadi- ploma gehaald zou hebben. De gemeente stak daar echter een stokje voor. Half juli van dit jaar kreeg de eigenares een aanschrijving van 'burgemeester en wethouders. Ze mag de eerste verdieping van het pand aan de Hoofdstraat niet meer als bar exploiteren. Het pand heeft krachtens het bestemmingsplan de bestemming „woning annex winkel", schreven B en W. Heropening van het café zou in strijd zijn met die bestemming. Volgens woordvoerder F. van Asselt van de gemeente past de aanschrijving van mevrouw Van de Berg in het gemeentelijk horecabeleid. „De gemeente wil de zogenaamde 'harde horeca', bars en bar-dancings, zoveel mogelijk weren", zo lichtte Van Asselt het ge meentelijk beleid voor de Raad van State toe. „Wanneer een bar sluit, bekijkt de gemeente of het betreffende pand nog een horecabestem- ming heeft. Zo niet, dan mag er geen nieuwe horecagelegenheid meer gevestigd worden". Veel belangstelling voor Mariale wagen SASSENHEIM De Mariale wagen op de Gouverneurlaan kreeg gisteren flinke be langstelling. De wagen is een initiatief van de RK Stichting „Koningin van de Vrede", een landelijk orgaan met als basis de Heilige Landstichting te Nijmegen. Trekpleister wa ren de gratis médailles die werden weggege ven met de brochure over de geheimen van de rozekrans. Ook was er interesse voor hetr uiteenlopende aanbod aan fraaie kaar ten, boekjes, afbeeldingen en Maria-beeldjes en -ikonen. Verder vonden de cassette bandjes met Maria-liederen grif aftrek. Vandaag stond de Marialewagen in Noord wijk op het Vuurtorenplein, en volgende week woensdag staat de wagen in Noordwij- kerhout op het Marktplein Dagmarkt van 9.30 tot 17.00 uur. UKEMADE Bijna frhonderd deelnemers de Avondfietsvier- igse in Alkemade dit Gisteravond, de laat- avond van de vier- jgse, gingen echter "Jechts" 281 sportievelin- van start. Een on- ersbui juist op de u likelijke starttijd, weer- d!ld de overigen ervan vierdaagse af te ma- ianks dat velen een incom- vierdaagsen achter de hebben, krijgen alle vier- iderd fietsers een medaille. hebben ze al na drie nden recht op. Rechtheb- den kunnen de medailles alen tegen overlegging van Hal startbewijs bij Tiny van Pre i, Noordeinde 129 in Roe- rendsveen. e hebben alles in de hand, alve het weer" zo ver- irt organisator Ad Oud van ollege iieidschendam i^ngerensoos Tapbra dichthouden Prei JfJlDSCHENDAM B (aW van Leidschendam Je'Jdt dat het huurcontract OLÊ|t Cobra voor het Am- JHhoeve aan het Fluit- 1 (ijderplein moet worden 0): "Jindigd. Het bereidt 181 raadsvoorstel voor to th die strekking. Het jgilege is van mening dat j activitetien van de JJ-jhting Jeugd- en Jon- orcKenwerk Cobra in het di-jergebouw aan de Ko- Julianaweg moeten i9.|rden geconcentreerd. socii c°llege heeft in het ge- our «|rde overleg met de twee FlLbs en de Raad voor Jeugd- Cy Jongerenaktiviteiten JL) het belang van I9«e begeleiding van Igroepjongeren onder- •even. Afgezien van de ^fldjrsubsidie voor Amstelhoe- ,zou het subsidie ter be king blijven voor het Sa- jebouw. jêmeester W. de Vreeze. 9lft eind mei de Amstelhoe- EON|Sesl°ten in verband met ïregeldheden. Over de de- :ieve sluiting zou overleg all (l|den deling ;ens het college is de tijd voor bundeling van de organisaties tot één open Cgerencentrum. Cobra is p zeventiger jaren ontstaan 2n splitsing binnen de Sa- In 1983, 1985 en nu in 199( problemen in verband met itige verstoring van de tbare orde gerezen. Vol- B en W heeft de soos een functie vervuld randgroepjongeren, ook! Cobra-bestuur heeft de ge- iele rnte °nv°ldoende optreden de politie verweten. Twee erfuursleclen van Cobra eis- (gisteren in de betreffende binPscommlssle allereerst van het subsidie 'ng de raad geen uitspraak :t gedaan. Het beteugelen vaif de geluidsoverlast zou its een bedrag van circa ind gulden vragen. e£fnJuismuziek Alplt ■t te rra verwacht grote proble- i van de randgroep-jonge- die in Amstelhoeve „huis- dpuflr maakten en weinig de t|r verhuizing naar De Sater n Gjen voelen. De huismuziek föhn F volgens D66'er H. van soms tot gehoorbeschadi- voor hem reden tot twij- 'oor heropening van Am- ïoeve. Ook de overige imissieleden waren van ing dat eerst maar eens proef met verhuizing naar Sater moet worden geno- ;chut de Stichting Vakantiespelen Alkemade (VAK) opgewekt. Dankbaar is hij voor de hulp van 25 vrijwilligers, die blij moedig vier avonden de start-, finish-, controle- en EHBO- posten en de bezemwagen be volkten. Er waren in totaal vier start/ finishposten, namelijk in de Kaag, Rijpwetering, Nieuwe Wetering en Roelof arends veen. Vanuit de Kaag vertrok ken 24 tourrijders, vanuit Rijp wetering waren het er 96 en vanuit Nieuwe Wetering 25. De overigen, en dat waren er de meesten, vertrokken bij Café Hogeboom op de hoek van de Sotaweg en de Spirea straat in Roelofarendsveen. De familie Hogenboom werkte enthousiast mee. Ze voorzag de organisatoren ongevraagd van koffie en andere heerlijk heden. De deelnemers, waar onder burgemeester A. H. Meerburg en zijn dochter, werden bij de finish enthou siast begroet door familie en bekenden. Veelal hoorde daar een forse ruiker bloemen bij. Heel bijzonder waren de deel nemende „Linkse" dames, die op de melodie van „Brown girl in the rain" van Boney M. een fietsvierdaagselied in elkaar flansten en enthousiast zon gen. Dagelijks werd het schit terende lied met enige couplet ten uitgebreid. Vierdaagselied Onder de deelnemers waren bijzonder snelle, maar ook uit zonderlijk trage fietsers. Zo ar riveerden de gebroeders Van Es gisteravond al na drie kwartier aan de finish. Zij hadden toen al de route van veertig kilometer uitgereden. Andere deelnemers, die 31/2 uur na de start bij de finish aankwamen, klaagden hun nood over het ontbreken van kroegen op de fietsroute. Een jongetje van een jaar of tien werd bij aankomst uitgelachen door vriendjes, die veel eerder de finish hadden bereikt. Het bleek dat de jonge laterik bij OPNIEUW 4V2 JAAR GEEIST TEGEN KATWIJKER Leimuiden had vergeten de brug te nemen. Hij was langs de Ringvaart gereden naar de volgende brug tien kilometer verderop bij Aalsmeer. Daar aangekomen merkte hij zijn fout op en fietste terug naar Leimuiden. Dat hij daardoor twintig kilometer teveel had gefietst bleek de tienjarige in het geheel niet te deren. De organisatoren vertelden gisteravond dat de fietsroute duidelijk op papier stond. Zo waren er enige deelnemers uit Scheveningen, die de omge ving van Alkemade in het ge heel niet kenden; zij hadden de routes vier avonden lang foutloos uitgereden. Lekkernijen De EHBO'ers langs de route hebben het redelijk druk ge had, niet zozeer met' pleisters plakken alswel met banden plakken. „Lékke banden ko men het meeste voor bij tour- en racefietsen met smalle bandjes", weten ze te vertel- Deze mensen legden ondanks het onweer het kwartet ritten van de vierdaagse af. len. De VAK'ers van,de con- in leeftijd. De jongste was een tröleposten vertellen na afloop tweejarige, die een dutje deed enthousiast dat zij onderweg door diverse deelnemers wa ren verrast met cake, koekjes en andere lekkernijen. De deelnemers varieerden sterk in een fietsmand achterop en de oudste was de 73-jarige me vrouw De Jong uit Roelof arendsveen. Organisator Ad Oud is enthou siast over de ontspannen en vriendschappelijke sfeer onder deelnemers en medeorganisa toren van de fietsvierdaagse. Zijn woorden worden be krachtigd door luid gejuich van de overige VAK-organisa FOTO: WIM VAN NOORT toren bij aankomst van de laatste deelnemers. „Volgend jaar maken we er een extra leuke Avondfietsvierdaagse van, want dan vieren we het vierde lustrum", zo belooft hij aan wie het maar horen wil. Jan Laan gehuldigd NSL-atleet Jan Laan is giste ren op het gemeentehuis in Noordwijkerhout door het ge meentebestuur gehuldigd. De visueel gehandicapte atleet werd tijdens dè wereldspelen in Assen wereldkampioen op de 5000 meter. Bovendien ves tigde hij daar een nieuw we reldrecord voor visueel gehan dicapten op deze afstand Hij liep de afstand in 15 minuten en 26 seconden. Op de 1500 meter haalde de NSL-atleet het zilver in 4 minuten en 1 se conde. Uit handen van burge meester 't Winkel kreeg hij een oorkonde. A. Smit van de Gehandicapte Sportvereniging De'Sleutels uit Leiden, via welke vereniging Laan was uitgezonden, prees hem als het prototype van ge handicapte sporter omdat het juist de bedoeling is dat min- dervalide sporters aan kunnen sluiten bij de gewone KNAU- verenigingen zoals Laan doet bij de NSL. Laan zelf, die onlangs nog sportman van het jaar werd in Noordwijkerhout, zei dat zijn wereldrecord geen afsluiting is maar juist een begin. Boven dien hoopte hij dat door zijn prestaties ook andere gehandi capten gestimuleerd zullen worden om atletiek te gaan bedrijven. Hij wil zich zelf dan ook meer gaan in zetten voor deze groep sporters. Zo zal hij op 22 september een lezing geven voor ouders van visueel gehandicapte kinderen, de IRIS. FOTO: HENK VAN DEN ENDE CENTRUM BETER BEREIKBAAR ALPHEN AAN DEN RIJN De huidige hulpbrug over de Rijn in het centrum van Al phen wordt op 25 augustus voorzien van twee extra trot toirs van twee meter breed. De trottoirs worden bevestigd om de doorstroming van het win kelend publiek naar het cen trumgebied beter mogelijk te maken. De Alphense winke liers kampen sinds het instor ten van de oude brug op 11 juni van dit jaar met een sterk dalende omzet. De geprefabriceerde trottoirs worden aan weerszijden van de brug bevestigd met bouten. „Een zeer eenvoudige en dus snelle en goedkope oplossing", verklaart I.R. van Driel, hoofd bureau staal- en werktuig bouw van de provincie Zuid- Holland. De twee trottoirs die aan de hulpbrug worden bevestigd zijn speciaal door het provinci ale bureau voor de Alphense situatie ontworpen. Dat ge beurde nadat de gemeente had laten weten dat de klandizie van de in het centrum geves tigde winkels te veel te lijden had van de smalle hulpbrug die er nu ligt. De hulpbrug is slechts vier meter breed en daar moet ook het busverkeer overheen. De extra trottoirs moeten ervoor zorgen dat de mensen weer makkelijker en in groteren getale in het cen trum hun inkopen gaan doen. De simpele balken- en platen- constructie kost de provincie anderhalve ton, terwijl de ge meente niet meebetaalt. Van Driel: „We zijn als provincie verantwoordelijk voor een goede brugverbinding tussen beide Rijnoevers in Alphen. Als daar iets aan schort, moeten wij dat opknappen". Omdat er haast bij was, heeft Van Driel genoegen genomen met wat er toevallig bij fabrie ken aan bruikbare materialen in voorraad was. Sdmen met de unieke situatie in Alphen noodzaakte dat een nieuw uit gedachte, 'platte' brugcon- structie, die wordt gekenmerkt door tien meter lange dwars- dragers. „Uniek, zo is er geen enkele andere brug in Zuid- Holland", zo meent Van Driel die in de provincie zo'n vijftig bruggen beheert. De definitieve versie van de Alphense Brug die in februari volgend jaar over de Rijn wordt gelegd, wordt evenals haar voorganger tien meter breed. De provincie Zuid-Hol land heeft dat besloten nadat Alphen liet weten geen extra geld voor een bredere brug be schikbaar te willen stellen. Vooral de winkeliers uit het centrum hadden aangedron gen op een verbreding tot veertien meter. Van Driel vindt dat een zaak van Alphen zelf. Hij betreurt het wel dat de brug niet wordt verbreed. „Als zowel Alphen als de pro vincie financieel willen bijdra gen, kan er worden gepraat over het verdelen van de kos ten. Maar Alphen wilde geen extra geld op tafel leggen. Dan houdt het voor ons op. Een brug van tien meter voldoet, alle extra's is meer een belang van Alphen dan van ons", al dus Van Driel, die verder goed te spreken is over de samen werking tussen Alphen en de provincie. DEN HAAG/KATWIJK „Die drie zitten kei hard te liegen. Ze willen me met z'n allen een oor aannaaien door mij die overval in de schoenen te schuiven". Dat verklaarde gistermiddag de 27-jarige Katwijker die andermaal voor de rechtbank moest verschijnen omdat hij ver dacht wordt van onder andere een gewapende overval op een Noordwij- kerhoutse bloemenhande laar. Officier van justitie Van den Broek was niet onder de indruk. Evenals een kleine maand geleden eiste hij 41/2 jaar onvoor waardelijke gevangenis straf. Een maand na de eerste zitting zat de Katwijker opnieuw in het beklaagdenbankje voor de Haagse rechtbank. Omdat de verdachte vrijwel alle hem ten laste gelegde feiten ontkent, werd een nieuwe zitting ge houden waarbij ook getuigen werden opgeroepen. Er ver schenen er drie en ze legden allen voor de Katwijker belas tende verklaringen af. De ver dachte wuifde de woorden weg met de mededeling dat er slechts leugens werden ver teld. De Katwijker wordt onder an dere verdacht van een overval op een Noord wijkerhoutse bloemenhandelaar. Met een andere, al veroordeelde Kat wijker zou hij gewapend met een stengun 's avonds het huis zijn binnengedrongen van de handelaar en zijn zoon. De sla pende bloemenboer werd wakker gemaakt, geslagen en gedwongen een portemonnee met duizend gulden af te ge- Een andere zaak waarbij de man betrokken zou zijn ge weest is de poging tot afper sing van een invalide, Kat wijkse vrouw. Verder wordt hij verdacht van handel in harddrugs en heeft hij inge broken in een bank in Emme- loord, waarbij twee typmachi nes werden buitgemaakt. Al leen de laatste zaak heeft de Katwijker bekend. Schoenen De eerste getuige die werd op geroepen was een 22-jarige Katwijkse. Zij leende haar auto uit aan de twee mannen die daarop de overval in Noordwijkerhout pleegden. Voorts kwamen beide man nen, zo verklaarde ze tegen over rechter mevrouw Tim mermans, na hun daad weder om bij haar in huis. „Ze maak ten ruzie over de overval, die kennelijk niet helemaal ge gaan was als gepland en lieten ook hun schoenen en jas bij me achter". De schoenen die volgens de vrouw eigendom van de ver dachte waren, had rechter Timmermans meegenomen. Op haar verzoek paste de Kat wijker er een, die als gegoten bleek te zitten. „Prima schoe nen, geef me die ander ook maar want ze lopen prettig", verklaarde de Katwijker in een poging humoristisch te zijn. Dat het zijn schoenen wa ren, bleef hij ontkennen. „Maat 44, dat zegt dus niets. Er zijn ongetwijfeld meer mensen die deze schoenen passen". Een tweede getuige werd voor de gelegenheid vanuit het huis van bewaring in Schevenin gen naar de rechtzaal overge bracht. Het betrof een 26-jari- ge Katwijker bij wie de ver dachte enige tijd in huis had gewoond. Volgens de getuige had de Katwijker hem verteld over de overval op de Noord- wijkerhouter, waarbij „een vette portemonnee" was buit gemaakt. Ook over de afper sing van de Katwijkse wedu we had zijn toenmalige vriend hem een en ander verteld. „Niet waar, ik heb hem nooit iets verteld", zo reageerde de verdachte. Tenslotte werd vanuit het huis van bewaring in Rotterdam een derde getuige binnenge bracht. Deze 29-jarige, even eens uit Katwijk afkomstige man heeft bekend de overval op de bloemenhandelaar ge pleegd te hebben. Zijn 27-jari- ge plaatsgenoot wees hij als mededader aan. Ook onder schreef hij de verklaring over de auto en de schoenen van de eerste getuige. Ook deze ver klaring werd door de verdach te als een grote leugen van de hand gewezen. Advocate van de Katwijker mr. Bos-Hagen pleitte voor vrijspraak waar het de overval op de bloemenhandelaar be trof. Om twee redenen achtte zij niet bewezen dat haar cliënt bij de overval betrokken was. Ten eerste was dat de verklaring van de Noordwij- kerhouter zelf, die had verteld dat hij was overvallen door een lange man met een sten- gun en een nog langere met een hamer en beitel. De 29-ja- rige Katwijker die al heeft be kend, beweert dat hij de ha mer en beitel vasthield. Zijn handlanger moet daarom vol gens de raadsvrouw kleiner zijn geweest, terwijl haar cliënt een kop boven de eerste overvaller uitsteekt. Een ander argument voor vrij spraak was volgens haar het geheel van tegenstijdige ver klaringen en weer ingetrok ken verklaringen. „In de cri minele wereld worden coali ties gesloten om iemand er bij te lappen. In dit circuit waait men met alle winden mee. Uit al deze verklaringen kan ik de waarheid niet vissen", aldus Bos-Hagen. Gevaarlijk Officier van justitie Van den Broek bleef bij zijn eis van 4x/i jaar gevangenisstraf. „We heb ben hier te maken met een ge vaarlijke overvaller die er schandelijk gedrag op na heeft gehouden en tegen de klippen op staat te liegen". Volgens hem staat echter ieder ander te liegen en is hij de enige die de waarheid vertelt. En het ergste is dat ik denk dat hij het nog zelf gaat geloven ook. Deze man vormt een groot ge vaar voor de maatschappij. Ik vrees het ergste voor de toe komst", aldus Van den Broek. De uitspraak is op 30 augustus. Nieuwe regeling voor opvissen explosieven DEN HAAG De marine en de kustwacht zullen, in het vervolg sneller in ac tie komen om explosieven onschadelijk te maken die door Nederlandse vissers op de Noordzee boven wa ter worden gehaald. Het kabinet heeft hiervoor een nieuwe regeling ontworpen. Tot september vorig jaar kre gen vissers die explosieven op haalden een premie als zij tij dig kustwacht en marine waarschuwden voor deskundi ge hulp. Die regeling werd in getrokken, omdat de ervaring leerde dat vissers de projectie len te lang aan boord hielden met alle risico's vandien. De nieuwe regeling voorziet in snelle bijstand van de marine en de kustwacht om het opge viste explosief op zee over te nemen of ter plaatse onschade lijk te maken. De premierege ling voor het opvissen van mi lieugevaarlijke stoffen blijft ongewijzigd.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11