leidóaQowvcmt Haarlemmerstraat is veilig en gezellig STAD OMGEVING/KUNST/RTV Haast met Verlengde Landscheidingsweg Verse studenten zweten in het LAK aserbedrijf laat cht het werk doen Uit eten DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1990 PAGINA 9 agenaar ngehouden in stolen auto DERDORP Een 36-jari- nwoner van Den Haag is ernacht om half drie in ierdorp aangehouden in gestolen personenwagen. Hagenaar bekende na ver- r het voertuig in zijn eigen nplaats te hebben ont- tmd. De politie hield de i bij toeval aan omdat zij verdacht vond dat de man half drie 's nachts uit de ceergarage van het win- entrum Winkelhof reed. Hagenaar bleek nog meer stallen op zijn naam te )en staan. Man dreigt politie met mes LEIDEN Een 35-jarige Lei- denaar heeft gisteravond in zijn woning aan de Meren- donk twee agenten bedreigd met een slagersmes. De agen ten wilden in het huis van de man een hooglopende ruzie tussen de Leidenaar en zijn ex-vriendin sussen. Toen de agenten niet snel genoeg aan stalten maakten om met de vrouw te verdwijnen, liep de man naar de keuken en pakte een mes waarmee hij de twee agenten bedreigde. Hij kon worden overmeesterd en is ter bedaring naar het bureau overgebracht. Drie ton verduisterd bij Stichting Katholiek Onderwijs LEIDEN Een voormalig admini stratief medewerker wordt ervan verdacht dat hij ongeveer 300.000 gulden heeft verduisterd bij de Stichting Katholiek Onderwijs Lei den. De 43-jarige Hagenaar zou het geld over een periode van enkele ja ren hebben gestolen. De Leidse re cherche is inmiddels begonnen met een onderzoek. De zaak kwam vori ge maand aan het licht toen bij een interne controle bij de SKOL het overkoepelend bestuur van ver schillende Leidse katholieke basis scholen bleek dat de kas niet klopte. De Hagenaar is inmiddels EINDE BOYCOT-ACTIE LEIDSCHENDAM VERWACHT DEN HAAG LEIDSCHENDAM Van nu af aan wordt er haast gezet achter de procedures die moeten leiden tot aanleg van de Verlengde Landscheidings weg die de Rijksstraatweg in Wassenaar met de A 4 Amsterdam-Den Haag moet verbinden. Afspraken die hierover gisteren zijn gemaakt tussen de betrokken bestuurders hebben ook Leidschendam nieuw ver trouwen gegeven in de realisering van de weg. De verwachting is dat B en W van deze gemeente hun be stuurlijke boycot-actie binnenkort zullen beëindigen. De Leidschendamse boycot begon enkele maanden ge leden. Ze hield in dat de gemeente haar medewerking opschortte aan de ontwikkeling van enkele grote re gionale projecten (woningbouw Leizo, vuilverbran ding Prins Clausplein) totdat een nieuw perspectief zou ontstaan op een zo spoedig mogelijke aanleg van de Verlengde Landscheidingsweg. De bereidheid om alles in het werk te stellen voor een zo spoedig moge lijke realisering is gisteren duidelijk gebleken op een vergadering van de „Stuurgroep Verlengde Land scheidingsweg". Hierin hebben vertegenwoordigers zitting van de betrokken gemeenten, de provincie en Rijkswaterstaat. Afgesproken is er naar te streven dat de procedures die moeten worden doorlopen voordat de draglines aan het werk kunnen, niet achter elkaar maar zoveel mogelijk gelijktijdig zullen worden afge werkt. Deze afspraak vergroot de kans dat weg in 1998 in gebruik kan worden genomen. Maar dat is wel afhankelijk van de opstelling van de gemeente Voor burg en van mogelijke tegenstand van milieugroepe ringen. De belangrijkste procedure die nu in gang wordt gezet is het opstellen van een Milieu Effect Rapportage. Deze moet de noodzaak van de weg aan tonen, de verschillende varianten beschrijven en de te verwachten milieu-effecten in kaart brengen. Leidse vrouw aangerand LEIDEN Een 24-jari- ge Leidse vrouw is gis ternacht op de Hoge Woerd aangerand door een onbekend gebleven man. De vrouw stopte om ongeveer half drie bij een automaat op de hoek van de Jorissteeg. Naast haar stopte een ongeveer 20-jarige, klei ne, blonde man die haar onzedelijk betastte. Door te duwen en te gillen wist de vrouw de man van zich af te schudden, die vervol gens wegvluchtte. Dertig kratten limonade gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN Onbeken- den hebben deze week 180 kratten Pu- nica-limonade gesto len uit een kelderbox aan het Marsdiep in Alphen. De eigenaar van ontdekte de dief stal gisteren. De die ven braken de kel derbox open. De waarde van de volu mineuze buit be draagt ongeveer zes honderd gulden, in clusief statiegeld. 3NDERZOEKERS: EXPERIMENT VEILIGHEIDSDIENST NIET ZINVOL: LEIDEN Ruim 90 pro cent van de bezoekers van de Haarlemmer straat voelt zich daar vei lig. De winkeliers daar entegen klagen steen en been over het slechte winkelklimaat in de itraat en het wegblijven van het publiek. Oor- winkeldiefstallen, overlast van drugsver slaafden en van jongeren rond de Hartebrugkerk. Uit een enquête van de Leidse universiteit onder winkeliers en winkelend publiek blijkt dat het I reuze meevalt. Het on- derzoek dat vanmiddag gepresenteerd, werd gehouden in opdracht van de gemeente. 'I K „Problemen op de Haarlem- ^nierstraat: feit of fictie?", Ruidt de titel van het verslag. Zeventig winkeliers en 330 ezoekers van de „kilometer Ukoopplezier" werkten aan iet onderzoek mee. Bezoe kers en winkeliers zijn het (^lechts op één punt roerend Tmet elkaar eens: de politie ^surveilleert niet genoeg op de Haarlemmerstraat. Opval lend is ook dat de onderzoe- :ers een experiment met een larticuliere beveiligings- lienst weinig kans van sla- (en geven. Aangezien 90 pro- :ent van de bezoekers de r\^Avinkelstraat veilig vindt, is >'3jextra bewaking ook niet echt 0 "J^podig, 20 concluderen ze. Of de politie meer moet surveil leren, laten ze in het midden, lijna 80 procent van de be- :oekers vindt de winkels en de winkelstraat „gezellig". Slechts 2,4 procent werd ooit gerold, minder dan 1 procent werd slachtoffer van een be roving. Klanten mijden de Haarlemmerstraat niet, zelfs niet na sluitingstijd. Het pu bliek heeft wel last van de groep jongeren rond de Har tebrugkerk. Deze groep valt onder meer één op de vijf vrouwen lastig. En wel met het maken van vervelende, veelal seksistische opmerkin gen en het belemmeren van de vrije doorgang. Beul Klachten over winkeldiefstal worden door de onderzoekers bevestigd. Ruim 62 procent van de winkeliers werd hier van het slachtoffer. De kant tekening die daarbii in het rapport wordt gemaakt, is dat in de helft van de gevallen het gestolen bedrag op jaar basis niet boven de honderd gulden uitkomt. De meldings- en aangiftebe reidheid in geval van win keldiefstal is uitermate laag, constateren de onderzoekers. „De voornaamste reden om niet te bellen is dat men er eenvoudigweg de zin niet van inziet", luidt de verkla ring in het verslag. Als de dief op heterdaad wordt be trapt, treedt de winkelier zelf al op als „politie-agent, offi cier van justitie, rechter en beul tegelijk", aldus het rap port. De winkeliers brengen de winkeldiefstallen in verband met „coffeeshop 't Aapje" waar in drugs wordt gehan deld. Ook vinden de winke liers dat ze „economische Extra surveilleren bij Hartebrugkerk In het verslag „Problemen op de Haarlemmerstraat: feit of fictie?" worden aanbevelingen gedaan om de situatie op de Haarlemmerstraat te verbeteren. De klachten over lastig vallen door jongeren bij de Hartebrugkerk moeten uitermate serieus worden genomen. De onder zoekers adviseren extra surveillance van de politie en adequaat reageren op klachten van winkeliers. Een voorlichtingscampagne over voorzorgsmaatregelen voor winkeldiefstal noemen ze geen overbodige luxe. Bijvooreeld door het bureau Voorkoming Misdrijven. Ook moet de politie de winkeliers overtuigen van het belang van het aangifte doen van winkeldiefstal. Of winkeldiefstallen door het publiek van coffeeshop ,,'t Aapje" worden gepleegd, zoals de winkeliers aangaven, moet serieus worden onderzocht. Aangezien het met de drugsoverlast wel mee valt, is extra politiesurveillance niet nodig, zo stellen de onderzoekers. „De politie zou er verstandig aan doen geruchten als zou de Haarlemmerstraat onveilig zijn, of deze nu leven bij politici op lokaal niveau of bij de media, met kracht te bestrijden", is de laatste aanbeveling in het rapport. schade" lijden vanwege de bezoekers van de koffieshop en vanwege de groep jonge ren rond de Hartebrugkerk. Uit de enquête blijkt echter dat 60 procent van de winke liers zegt geen last te hebben van druggebruikers. Van de winkeliers die in de buurt van koffieshop zijn gevestigd, geeft 30 procent aan wel te lijden onder drugsoverlast. Junks De onderzoekers merken op dat dit deel van de Haarlem merstraat „veruit het onaan trekkelijkste deel" is. Ze slui ten niet uit dat „de winke liers, die er niet in slagen met hun assortiment klanten te lokken" hun slechte resul taten afschuiven op de aan wezigheid van de koffieshop. Toch concluderen de onder zoekers dat de klachten „aangedikt, maar niettemin geworteld zijn in de reali teit". Overigens werden de enquêteurs regelmatig gecon fronteerd met bezoekers die geen idee hadden dat er in de Haarlemmerstraat junks in het wild te bezichtigen wa ren". De economische schade die de jongeren bij de Hartebrug kerk veroorzaken valt even eens mee. Bijna 85 procent van de winkeliers zegt zelf geen last te hebben van de Hartebrugjeugd. Degenen die ver van de kerk af gevestigd zijn, geven even vaak aan last te hebben van de groep als degenen die op een steen worp afstand van de kerk zitten. Onwaarschijnlijk, vol gens de onderzoekers en ze verdenken sommige winke liers van het „meehuilen met de spreekwoordelijke wolven in het bos". FOTO: WIM VAN NOORT Tal van nieuwbakken studenten ontdekten gisteren de gastvrijheid van Annies Verjaardag. LEIDEN Voor de nieu we studenten die gister middag aan de derde dag van de El Cid introductie week meededen, ging het er soms heet aan toe in het gebouw van het Leids Academisch Kunstcen trum (LAK). Daar door liepen zij een programma, waarin zij kennis konden maken met de cursussen die het LAK biedt. De kennismaking gebeurde op een manier die af en toe nogal wat zweetdrup peltjes vergde en vaak ook lef. Vooral bij de Lambada-les die werd gegeven in het theater op de begane grond bleken de heren niet zo moedig als zij doorgaans wel beweren. Aan vankelijk leek het groepje op het toneel nog wat stijf, maar na wat stimulerende aanspo ringen van dansleraar Rob Stoop kwamen de heupen aar dig los. „Je moet vooral zwoel naar elkaar kijken. Laat dat li chaam vanzelf maar gaan. Eén, twee, drie, vier!" galmt het door de zaal. Nog zwetend van de vorige sessies doen de dansleraar en zijn partner het even voor. Terwijl de groep overwegend jonge vrouwelijke deelnemers zijn uiterste best doet om de ingewikkelde sensuele bewe gingen van de Zuidamerikaan- se lambada te leren, wordt de groep mannelijke toeschou wers steeds groter. Maar mee doen, ho maar! Eén enkele moedige jongeman die het waagt om zich door een meisje te laten uitnodigen. Hij doet mee en heeft zichtbaar plezier. Koor Twee verdiepingen hoger in het gebouw klinkt eveneens muziek. Maar het zijn klanken van een geheel andere aard, want hier staan in het muziek- lokaaal zo'n vijftig jonge da mes en heren te giechelen ter wijl een zanglerares laat horen hoe het moet. „De dames zin gen: tsjingelinge, tsjingelinge padieeeeeee! En dan zingen de herenDe pianist onder steunt haar betoog met ritmi sche klanken. Een jongeman kan zichzelf er niet toe brengen om mee te doen. „Dit is niets voor mij, ik kan helemaal niet zingen", verzucht hij. Twee anderen willen hem nog lachend terug halen, maar hij laat zich niet vermurwen. „Ik zie jullie straks in de kroeg!", roept hij terwijl hij vlug het lokaal uit loopt. De overigen hebben het niet eens in de gaten. Beneden in de hal wordt nog 'ns lekker nagepraat. De één is naar de dansles geweest, de ander naar de boetseerlessen. Weer een ander naar de te ken- of schilderles. Het ziet er naar uit dat voor de Zuidame- rikaanse danslessen de meeste animo is, verbazend genoeg ook bij de heren. Maar een en keling kan het niet laten om droog op te merken: „Ik kom hier toch om te leren, niet om met mijn heupen te zwaaien". fDEREEN VINDT HET ALTIJD MOOI" )EN Naast verfijnde sche doelpinden, de ruim- irt en bruut discogeweld een Leids bedrijfje aan >torm Buysingstraat nog mogelijkheid van laser- creatief benut. Door ■snelle beweging van mi- lile, computergestuurde eitjes wordt een lichtbun- :o af- en omgebogen dat aties ontstaan. Het jfsleven en organisatoren liverse evenementen we- Laserpromotions steeds r te vinden voor het ma- van een presentatie of een v". „Iédereen vindt het mooi", aldus directeur Timmermans, die over- is van het succes van zijn jf ook in de toekomst. Hermans, zelf grafisch erper, startte in 1986 met vriend, Laserpromotions. )en al vanaf 1975 met la- Jezig, maar toen waren er leen goede computers. Al legreep ik dat je met laser kon doen dan alleen dis- fecten", aldus Timmer- die in zijn jonge jaren al licht aan de slag ging: „Ik jonnen met dat jaren >ul. Van die verschillende "en vloeistoffen waarmee is feestjes de muur werd Eleurd". Na tien jaar in •edrijfsleven te hebben ge- •t vond Timmermans vier geleden de tiid en de tt rijp om de volgens hem '?rensde mogelijkheden laserlicht te gelde te ma- »Men dacht bij het horen het woord laser alleen in stralen en niet in pro 's of animaties. Daardoor en we een eigen markt Hen opbouwen". tede poot rondleiding door een malig kleuterschooltje op In de zomerrubriek „In Be- drijf"_wordt een aantal Leid se, niet alledaagse bedrijven of ondernemers belicht. In deze vierde aflevering staat „Laserpromotions" centraal. de grens van het oude en nieu we Morskwartier leert dat er voornamelijk jonge mensen bij Laserpromotions werken. Drie ontwerpers zijn afkomstig van de Rietveld-academie in Am sterdam. In een verduisterde ruimte bedenken en ontwer pen zij, meestal in samen spraak met de klant, door mid del van computers, nieuwe lichtshows, waarna deze op floppy-disc wordt vastgelegd. In andere kleine klaslokaaltjes wordt met soldeerbouten, prints en een veelheid aan meetapparatuur driftig aan de bouw van computers gewerkt. „Dat is de tweede poot onder het bedrijf. We ontwerpen de computers en de softweare zelf zodat we daar ook inkomsten uit kunnen halen", aldus Tim mermans. Een grote reeks van bedrijven Op directeur Timmermans wordt voor de foto wat gegoocheld met laser-licht. heeft bij opening, (produkt)- presentatie of congres reeds gebruik gemaakt van een laseruitvoering van het Leidse bedrijf. Timmermans noemt de PTT „ook op het jour naal geweest" Albert Heijn, Coebergh, Mexx, diverse beur zen, congressen, TV-program- ma's van onder andere de VARA en Veronica en pop concerten waaronder onlangs nog dat van Gloria Estefan. „Een logo zoals dat van de PTT moet indrukwekkend worden gepresenteerd zodat men het zich herinnert. Daar om werden wij aangetrokken en hebben dat logo op een groot gebouw geprojecteerd. Het was kort, krachtig en spectaculair en men was dui delijk onder de indruk". Op dit moment werken de la serkunstenaars met man en macht aan het grootste project tot nu toe. Een stand van een Duits audio-bedrijf op de Fira- to in de Rai krijgt een „dak" van laserlicht en -animaties: „Dat wordt een perfecte recla me" Doorzichtig gaas Voor het technische gedeelte van zo'n laserpresentatie komt heel wat kijken. In een busje worden stellages, computers en laser geladen en twee, drie dagen worden uitgetrokken om alles op te zetten, uit te lij nen en de spiegels te plaatsen. Nadeel is dat het effect van een „beweegbare" laser alleen in het donker goed tot zijn recht komt. Daarom wordt veelvuldig gebruik gemaakt van rook en doorzichtig gaas wat de indruk geeft dat de beelden in de lucht zweven. „Alles is constant ih beweging. Niets staat langer dan een hal ve seconde stil", klokt Tim mermans. Voordeel van een laser is de lichtsterkte: „Je kunt dus op grote afstanden werken. In feite kun je ook op het wol kendek projecteren maar het Nederlandse weer laat dit lang niet altijd toe". Volgens Tim mermans kleven er geen geva ren aan het werken met lasers. Alleen als je dicht bij de bron zit en je recht in de straal kijkt, kan dat gevaar opleve ren. „Maar aangezien we meestal over mensen heen projecteren en alles beweegt, is er geen gevaar", stelt hij ge rust. Goedkoop is een ontworpen laserprogramma zeker niet: „Een beetje laser kost 150.000 gulden en is in drie jaar op", weet Timmermans. Bij een prijsindicatie is de kleinste FOTO: WIM VAN NOORT „stralen en effectenshow, syn chroon met muziek" vanaf 6500 gulden voor één dag ver krijgbaar. Wenst men echter een „komplete maatwerkpre- sentie" dan lopen de kosten al gauw op in de richting van de 40.000 gulden. Concurrentie „De Markt is nog steeds groei ende. Steeds grotere bedrijven weten ons steeds beter te vin den. Bang voor concurrentie in de toekomst is Timmermans echter niet. „Er zijn in Neder land nog twee bedrijven die zich bezig houden met lasers maar die doen alleen disco- werk. Verder moet ie het zo zien; iedereen kan fotografe ren of een video bedienen Studenten verkopen loten Zonnebloem LEIDEN Leden van studentenvereniging Minerva verkopen deze maand loten voor de nationale Zonne bloemloterij. De aankomende studenten zullen tot het eind augustus van deur tot deur gaan om de loten te verkopen. Voor ƒ2,50 per lot kan men een kans maken op de hoofdprijs van 25.000 gulden. Tege lijkertijd wordt hiermee het werk van De Zonnebloem gesteund, die zich inzet voor langdurig zieken, lichamelijk gehandicapten en hulpbehoevende ouderen. De trekking van de loterij is op 26 november. Deze handige mini picnic-set, ver pakt in een etui, wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank de mini picnic-set naar: J Naam: Adres: j Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar ^Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. £cid^6ou4a/rii T~

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9