Ë|H Wie graag gezien wil worden rijdt n Cannes. Hoe gaat het nou? TV-serie belicht ondernemerschap van kunstenaar Voorzitter Bordewij weg bij Veronica F amilieberichten WINNENDE STAATSLOTEN ie TREKKING AUG.'90 „aó sanctos" Donor Codicil KUNST/RTV CeidaeSouoont DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1990 PAG! BI HILVERSUM Het handboek „De kunstenaar als kleine zelfstandige" wordt nooit geschreven omdat daarvoor te veel wegen openstaan die naar te veel verschillende Ro me's leiden. Wel is duide lijk geworden dat het voor een kunstenaar tegen woordig veel moeilijker is dan vroeger het hoofd bo ven water te houden. De kunstwereld is harder ge worden. Dat stelt adjunct-directeur Ste fan van Raay van het Van Gogh-museum naar aanleiding van zijn ervaringen als presen tator van de VAR A-televisie- serie „Kunstwerk". De zes af leveringen van 30 minuten worden vanaf 26 augustus uit gezonden op achtereenvolgen de zondagavonden. Ineke Mid dag tekende voor de research- /produktie en Jeanine van Gooi voor de regie. De samenstellers wilden een antwoord op de vraag hoe kunstenaars zich als „kleine zelfstandigen" in de loop van de jaren hebben weten te handhaven. Zij moeten daar voor functioneren in een net werk van musea, galeries, op drachtgevers uit het bedrijfs leven, verzamelaars, overheid sorganen als de Rijksdienst Beeldende Kunst en critici. De zes geselecteerde kunste naars vertonen weinig over eenkomsten, maar weten zich wel allemaal in dit netwerk te handhaven. Achtereenvolgens komen Jeroen Henneman (eerste grote expositie 1969), Harald Vlugt (idem 1983), Gertie Bierenbroodspot (1966), Cecile van der Heiden (1979), Hans Koetsier (1968) en Sonja Oudendijk (1984) aan het woord over hoe zij hun weg zochten. Daarnaast geven in elke aflevering deskundigen, uit de museum- en galeriewe reld, verzamelaars, kunstcriti ci, opdrachtgevers en een ver tegenwoordiger van de Rijks dienst Beeldende Kunst hun mening over het werk van de kunstenaar en de rol die zij spelen in diens carrière. De „kleine zelfstandige" Ha rald Vlugt blijkt een geoliede public relations-machine voor zichzelf te onderhouden, ter wijl Jeroen Henneman wacht tot de telefoon weer gaat. Er valt kennelijk geen eenslui dend recept voor succes uit te schrijven, al lijken de kwali teit van het werk en de per soonlijke voorkeur van bij voorbeeld een conservator es sentiële elementen. „Met het wegvallen van de beeldende kunstenaarsregeling (BKR) zijn de mislukkingen trouwens moeilijker te trace ren. We hebben ons beperkt tot een gevarieerde selectie van min of meer succesvolle kunstenaars omdat daaruit toch een goed beeld ontstaat van de Nederlandse kunstma chinerie", aldus Van Raay. Ineke Middag: „Ons is in elk geval gebleken dat er geen sprake is van één kunstmafia. De kring geïnteresseerden in kunst is weliswaar klein, maar bestaat uit een per geval wis selende groep." Nederlandse kunst Donaumonarchie in Catharijneconvent UTRECHT *- Nederlandse schilderijen en beelden waren vanaf de late Middeleeuwen zeer geliefd bij buitenlandse verzamelaars. In de 18e en 19e eeuw waren vooral de Honga ren fanatiek collectionneurs. Zij maakten vanaf 1867 deel uit van de Donaumonarchie en net als in Wenen werden er in Boedepast rijke verzamelingen In 1906 opende keizer Franz Joseph daar het monumentale Museum voor Schone Kun sten, waar de verzameling Ne derlandse kunst al meteen een prominente plaats innam. Een deel van de Middeleeuwse verzameling uit deze collectie is momenteel uitgeleend aan het Catharijneconvent en van 2 september tot en met 4 no vember te zien. De tentoon stelling in het voormalige klooster is aangevuld met top stukken uit het Christelijk Museum van Esztergom, o.m. het ontroerende paneeltje met de 'Man van Smarten' van Hans Memling en een tafereel met 'De verzoekingen van An- tonius' door Jan Wellens de Cock. De tentoonstelling maakt deel uit van het project Boulevard Oost West. AMERSFOORT De Verenigingsraad van Ve ronica heeft gisteravond zes bestuursleden van de Veronica Omroep Vereni ging naar huis gestuurd. Voorzitter mr. W. Borde- wijk is één van die zes. Alleen algemeen directeur Rob Out en bestuurslid Hans Mondt mogen blijven. Out noemde de beslissing van de Verenigingsraad vanochtend 'een volslagen verrassing, het resultaat van een wat impul sief uitgedragen gedachte'. De Verenigingsraad, het machtigste orgaan binnen Ve ronica, eiste gisteravond dat het bestuur de loyaliteitsver klaring aan de overige omroe pen weer zou intrekken. Die verklaring heeft bestuursvoor zitter Bordewijk enkele weken geleden afgelegd op aandrin- gen van de andere omro uss Deze eisten zo'n verkl nar: nadat duidelijk was gew telt dat Veronica zich int |jns heeft bemoeid met de o Jni< ting van de commerciëli |efe der Veronique. )e i De Verenigingsraad ge< jrit: zijn verklaring niet aai m h nu precies de bezwaren z ied< gen de Ioyaliteitsverl >elii Ook een woordvoerder n VOO zei vanochtend and flauw idee' te hebben aak bezwaren zijn. De algemeen directeur v rak NCRV, A. Duijser, verkl vanochtend dat de ontw lingen bij Veronica 'het b f kelijk karakter' van d» In roep aantonen. De uits 'Wij willen de bijl zette de wortels van het omro stel' lijkt weer van kracl dus Duijser. Hij vindt dat zich nu direct uit de NC ganen moet terugtrekken Gaaikema terug in Diligentia DEN HAAG Seth Gaaike- ma zal van 31 augustus tot en met 8 september in theater Di ligentia in Den Haag voorstel lingen geven van zijn nieuwe one-man-show 'De avon van S. Gaaikema'. show zal Gaaikema, mee dan in vorige shows, ge maken van zijn improv talent. Uit de dialoc zaal ontstaat zo elke avon andere show. 'De avon van S. Gaaikema' steeds om 20.15 uur. Rust nu maar uit, je hebt je strijd gestreden Je hebt het met veel moed gedaan Wie kan begrijpen wat je hebt geleden Wie kan voelen wat je hebt doorstaan Diep bedroefd, maar vol bewondering over de manier waarop hij zo blijmoedig zijn ziekte beeft gedragen, delen wij u mede dat, in volle overgave aan God, voorzien van 'het H. Sacrament der zie ken, van ons is heengegaan mijn lieve man, onze zorgzame vader en opa ANDREAS (DRIES) LEONARDUS GRANNEMAN echtgenoot van Elisabeth Theresia Knijnenburg in de leeftijd van 66 jaar. §Jompwijk: E. Th. Granneman- Knijnenburg Zoetermeer: Henk en Conny Daniëlle-Maurice Stompwijk: Theo Leidschendam: André en Lia 15 augustus 1990 Van Santhorststraat 41 2266 HP Stompwijk Wij herdenken hem tijdens de avondmis op vrijdag 17 augustus 1990 om 19.30 uur in de parochiekerk van de St. Laurentius te Stompwijk, waarna gele genheid tot condoleren. De gezongen H. Uitvaartmis wordt voor hem opge dragen in de bovengenoemde kerk op zaterdag 18 augustus om 10.30 uur, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op het R.K. kerkhof aldaar. LIEVE OPA Daniëlle en Maurice Hiermede geven wij u kennis dat na een kortston dig ziekbed rustig van ons is heengegaan onze neef en zwager ALBERTUS WILLEM MEIJERS weduwnaar van Elisabeth Besuijen in de leeftijd van 83 jaar. 15 augustus 1990 Schubertlaan 127 2324 CR Leiden Onze neef en zwager is opgebaard in het rouwcen- trum Soek Zn., Levendaal 103 te Leiden, alwaar geen bezoek. De begrafenisplechtigheid zal plaatsvinden op zaterdag 18 augustus om 11.00 uur op de Algeme ne begraafplaats Rhijnhof te Leiden. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de ter aardebestelling in het „Haagsche Schouw". Geen bezoek aan huis 808e Staatsloterij, le trekking 15 augustus 1990 In deze trekking ruim 446.000 prijzen samen 9.000.000,-. 20 prijzen van ƒ25.000,- op 20 prijzen van 5.000,- op 200 prijzen van 1.000,- 2.000 prijzen van 250,- 2.000 prijzen van 100,- 2.000 prijzen van 100,- 20.000 prijzen van 50,- 20.000 prijzen van 50,- 200.000 prijzen van 15,- 200.000 prijzen van 10,- alle lotnummers 031237 alle lotnummers 056204 op alle eindcijfers op alle eindcijfers op alle eindcijfers op alle eindcijfers op alle eindcijfers op alle eindcijfers op alle eindcijfers op alle eindcijfers 021 465 66 49 9 Zetfouten voorbehouden. De uitslag van de tweede trekking wordt uitgezonden op TV Kijk a s. maandagavond naar Ned. 3, NOS, aanvang 19.54 uur. Epilepsiebestrijding: stoot of valt met uw steun! GIRO 34781 ilionaal Epilepsie Fonds-De Macht van hel Kleine, telefoon (030) 660144. BEGRAFENISSEN CREMATIES LAMMERMARKT 43 - LEIDEN TEL. 071-12 66 18 Zegt een Donor Codicil u pas iets nodig heeft9 Veel mensen vinden 't maar een eng idee om na hun dood weefsels en organen af te staan Totdat ze zelf met de noodzaak van een transplantatie worden geconfronteerd. Een Codicil heeft immers twee kanten: u draagt 't voor iemand anders, en iemand anders draagt 't voor u. Denk erover. Praat erover. En haal een Donor Codicil bij uw huisarts of apotheek. Het Donor Codicil. Van levensbelang De Citroen BX is natuurlijk niet voor niets een for midabel succes. Zijn hydropneumatische vering geeft 'm een ongeëvenaarde wegligging. En hij is zo degelijk gebouwd dat de monteurs hem zelden te zien krijgen. Bovendien bewijst de stijlvolle en opval lend ruime Citroen BX dat het ware rijgenoegen geen bovenmatige investering vergt. Dat geldt natuurlijk helemaal voor de exclusieve Citroen BX Cannes. Uitgerust met een schone 1.4 liter injectiemotor, 5-versnellingsbak en tal van extra's die u CITRUEIM niets extra kosten. Uitgestelde betaling tot 1 juni 1991" achterruit, speciale bekledingsstof en een striping die fraai harmonieert met de glanzend witte lak. Normaal gesproken zou zo'n pakket extra's op tl. 1.500,- komen, maar de Citroen BX Cannes is zo elegant om dat bedrag geheel voor eigen rekening te nemen. En dat bezorgt de zeer aantrekkelijke BX Cannes een zeer aantrek kelijke prijs. Voor fl. 23.990,rijdt u in Cannes en wordt u gezien in een schitterende auto. U bent bij deze uitgenodigd voor een persoonlijke kennismaking met de exclusieve Citroen BX Zoals zonwerend glas rondom, bumpers en wiel doppen in de kleur van de carrosserie, wisser op de Cannes die opnieuw bevestigt dat Citroen rijden formidabel is. Citroën BX Cannes. Nog exclusiever en f1.1.500,- voordeliger. *Autoprijzen exclusief afleveringskosten Prijswijzigingen voorbehouden. "Zonder rente en tussentijdse aflossing. Maximum te financieren bedrag fl 15.000,-. Financiering op basis van de gebruikelijke huurkoopvoorwaarden van Citroën Financiering Nederland Vraag uw dealer naar de voorwaarden Autobedrijf Van der Velde BV, Kennedylaan 118, Leiden. De Jong's Autobedrijf, Van der Mortelstraat 254, Noordwijk. Willem Bakker, Hoofdstraat 133, Sassenheim. De Jong's Autobedrijf, Hoofdstraat 104-106, Valkenburg. bun -rijk

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4