Zwart geweld slaat over naar Soweto Hetzelfde? „SPD moet uit DDR-regering stappen" 2 3 5 6 7 9 10 11 x. !.C Bush akkoord met 'minimale actie' VANDAAG 14 Dagen Gratis mdM<Sowamt L.ï jmo Sapiens ior Artis de buitenlandse iureaus hebben kooimens in Am- dam ontdekt. Gis- (i ging deze foto L^| Sandra van de y d de wereld rond. 27-jarige vrouw I tot het einde van l.^maand opgesloten en kooi net buiten Amsterdamse die ft Wjark Artis. Zij pro- eert daarmee te- het in kooien hou- van dieren. FOTO: ANP Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Donderdag 16 augustus 1990 81ste jaargang no. 24803 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 3 nummers f. 1,35 HET WEER Wisselend bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur ongeveer 12 graden. Middag- temperatuur omstreeks 19 gra den. Wind uit zuidwest tot west, matig, aan de kust af en toe krachtig, in het Wadden gebied nu en dan hard. i'g, met speciale rubriek ZIE PAGINA van de UIT-bijlage „Alle gijzelaars komen dit jaar vrij" BAYRUT De linkse Libanese krant As- Safir heeft gemeld dat alle veertien westerse gijzelaars in Libanon nog dit jaar zullen wor den vrijgelaten. De gerespecteerde krant schreef dat er in Teheran en andere betrok ken hoofdsteden „geheime contacten" gaan de waren om de kwestie op te lossen. Vol gens de krant heeft de crisis in de Golf als een katalysator gediend en worden in diplo matieke kringen over enkele dagen „positie ve ontwikkelingen" met de betrekking tot de gijzelaars verwacht. Aangenomen wordt dat de meeste gijzelaars worden vastgehouden door sji'itische moslim-extremisten, die ope reren onder de paraplu van de door Iran ge steunde Hezbollah. Lenin slachtoffer beeldenstorm an de communisische partij van de t gereageerd op de golf van „bar- Lenin-beelden in het hele land. MOSKOU De leiding van de communisische partij van de Sovjetunie heeft geschokt baarse" vernielingen van Het politburo-lid Gennadi Janaev zei gisteren tijdens persconferentie in Moskou dat hard moet worden opgetre den „tegen het vandalisme dat onze cultuur en onze kunst treft". De afgelopen maanden ziin in veel steden van de Sovjetunie Lenin-beelden weggehaald, vooral in de Baltische republie ken en in de Oekraïne. In de Georgische hoofdstad Tbilisi wordt een gigantisch Lenin-monument dag en nacht door de politie bewaakt. Aleksandr Dzasokov, die belast is met ideologie in het secre tariaat van het centraal comité van de partij, kondigde voor de Sovjet-televisie maatregelen aan om de beelden te be schermen als culturele en historische monumenten. Hij zei dat er snel een wet moet worden opgesteld ter bescherming van de historische monumenten in het land. Hij vergeleek de aanvallen op Lenin met de vernietiging van kerken en tempels onder Stalin in de jaren dertig. Gevangenen Taiwan mogen vorm van executie kiezen TAIPEI Terdoodveroordeelden in Taiwan mogen, indien zij van plan zijn organen na te laten aan de medi sche wetenschap, in de toekomst wel licht kiezen of zij geëxecuteerd wil len worden door een kogel in het hoofd of in het hart. In een gisteren uitgegeven verklaring stelt het mi nisterie van justitie in Taipei voor dat terdoodveroordeelde gevangenen die organen willen nalaten in de slaap worden geschoten. Op dit moment worden terdoodveroordeeldenmet hun gezicht naar beneden in een bak zand gelegd en door het hart gescho ten. SOWETO Het bloedi ge geweld tussen rivali serende groepen zwarten in Zuid-Afrika is van morgen overgeslagen naar Soweto, de grootste zwarte woonstad van Zuid-Afrika, aan de rand van Johannesburg. Bij gevechten in drie andere woonwijkken nabij Johan nesburg zijn de afgelopen da gen al zeker 150 mensen om het leven gekomen en meer dan 320 gewondgeraakt. Vol gens de Zuidafrikaanse poli tie zal het dodental nog ver der oplopen. De strijd gaat tussen aanhan gers van de anti-apartheids- beweging ANC (Afrikaans Nationaal Congres) en het daaraan gelieerde UDF (Ver enigd Democratisch Front) enerzijds en volgelingen van de Inkatha-beweging van Zulu-leider Buthelezi ander zijds. De afgelopen vier jaar heeft de machtsstrijd tussen beide groepen in de provincie Na- tal aan meer dan vijfduizend mensen het leven gekost. Sinds kort heeft de strijd zich echter uitgebreid naar de omgeving van Johannesburg. Voor volgende week staan besprekingen op het pro gramma tussen ANCf'UDF en de Inkatha-beweging, maar het doorgaan daarvan geweld twijfelachtig gewor den. Intussen zijn duizenden in woners van de zwarte woon wijken rond Johannesburg met hun vaak magere bezit tingen voor het geweld op de vlucht geslagen. De gevech ten van vanmorgen braken uit op een brug bij een van de stations van Soweto. De aanleiding was de vondst van vier lijken. De politie tracht te met traangas een einde te maken aan de gevechten. Het was vanmiddag nog niet dui delijk of er opnieuw doden waren gevallen. Gisteren werd de hulp van het leger ingeroepen om de strijdende partijen van elkaar Een van de slachtoffers van het geweld probeert zich, terwijl zijn kleren in brand staan, in veiligheid te stellen. FOTO: AFP te scheiden in Tokoza, Kath- van de slachtoffers op gruwe- gebruiken messen, speren en lehong en Vosloorus. Volgens lijke wijze om het leven ge- kapmessen. Ook zijn mensen 1 ooggetuigen is een groot deel bracht. De strijdende partijen levend in brand gestoken. de achtergrond een vrachtwagen zijn weg zoekt naar de grens tussen Irak en Jordanië sjokt deze kameel wat in het I dier is zich van geen oorlogsdreiging bewust. WASHINGTON De Amerikaanse president George Bush heeft de commandanten van de Amerikaanse oorlogssche pen in de Golf vandaag officieel toestemming ge geven „minimaal noodza kelijk geweld" te gebrui ken bij het handhaven van het VN-embargo te gen Irak. De instructies van Büsh be treffen een stapsgewijze bena dering, waarbij de comman danten de schepen die zij wil len tegenhouden eerst moeten vragen te stoppen alvorens over te gaan tot drastischer maatregelen als het blokkeren van de doorvaart of het geven van een schot voor de boeg. Deze opdracht weerspiegelt de vastberadenheid van Amerika op dit moment. President Bush gaf gisteren in een toespraak al aan dat hij rekening houdt met een langdurig verblijf van schepen en troepen in de om geving van de Golf. De opstelling van de VS vormt een probleem voor de Jor daanse koning Husayn. Hij wordt later vandaag door Bush ontvangen in diens vakantie- FOTO: AP huis te Kennebunkport in de staat Maine, waar hij een brief zal overhandigen van de Iraakse leider Saddam Hu sayn. Kroonprins Hassan, de broer van koning Husayn en diens politieke adviseur, zei in een interview met de Ameri kaanse televisie dat de koning niet op reis zou gaan zonder een constructief Iraaks voor stel op zak. De VS zijn uiterst ontstemd over de houding van Jordanië, dat weigert deel te nemen aan het VN-embargo tegen Irak. Bush heeft Jordanië al finan ciële hulp aangeboden als compensatie voor de schade die het land zou lijden door deelname aan de blokkade van Irak. Verder heeft de re gering het Congres gevraagd goedkeuring te verlenen aan de verkoop van gevechtsvlieg tuigen en andere wapens aan Egypte. Ook andere bevriende landen in het Midden-Oosten zouden kunnen rekenen op snelle levering van nieuwe wapens. De Verenigde Staten staan verder nogal sceptisch tegen over het Iraakse vredesaanbod aan Iran. Irak ging gisteren akkoord met alle voorwaarden die Iran de afgelopen jaren had verbonden aan een beëin diging van de staat van oorlog tussen de beide landen. rinkhanenplaag DGEVEEN De wijk L lfsbos in Hoogeveen kampt een sprinkhanenplaag. In kruipruimten onder onge- r honderd woningen be den zich talloze kassprink- i die 's nachts de wonin- binnenkruipen en de iten van de bewoners aan- NA ONTSLAG VIER OOSTDUITSE MINISTERS OOST-BERLIJN De voorzitter van de Oost- duitse SPD, Wolfgang Thierse, wil dat de soci- ot aapje in handen ministerie N HAAG Een Hagenaar mag ziin zwartoor-penseelaap is verzorgen mits het ministerie van landbouw daarvoor een gunning geeft, zo heeft de rechtbank in Den Haag vanmor- beslist. De man werd veroordeeld tot 250 gulden boete voor overtreden van de Wet bedreigde uitheemse diersoorten. De i had aapje Truus het land binnengesmokkeld en bij hem is had Truus twee jongen gekregen: King en Kong. Vorig werd het drietal door de algemene inspectiedienst uit zijn ling gehaald en overgebracht naar de stichting Aap in Am- veen. Daar overleden de twee jongen. De kans dat de man vergunning krijgt is niet erg groot. Tijdens de zitting ver arde een medewerkster van het departement dat slechts zel- i een ontheffing voor het houden van apen wordt verleend. ius zal dus wel in een dierentuin terecht komen. aal-democraten uit de coa litieregering van Lothar de Maizière stappen. Hij zei dit daags na het ont slag gisteren van de mi nister van financiën, de SPD'er Walter Romberg. hij het ontslag van landbouw minister Peter Pollack en mi-, nister van justitie Kurt Wun- sche. Beiden zijn partijloos, maar Pollack is op voordracht van de SPD in de regering op genomen, terwijl Wunsche destijds uit de liberale partij is Enkele uren voor de beslissing van De Maizière hadden dui zenden woedende boeren in Oost-Berlijn het ontslag van Pollack geëist en hem met eie ren en tomaten bekogeld toen hij de boeren \*alde toespre ken. De akkerbouwers en vee- w houders zitten met grote voor avond geheel onverwacht raden' vlees, eieren, graan en „Persoonlijk kan ik me niet voorstellen dat we doorgaan met deze premier, wiens reac ties steeds onvoorspelbaarder worden", zei Thierse voor de Westberlijnse radio. De Maizière stuurde gister- Romberg en de minister van economische zaken, Gerhard Pohl van* zijn eigen CDU, de tal van andere produkten die zij aan de straatstenen niet kwijt kunnen. Na de openstel- laan uit. Tevens aanvaardde ling van de grertzen werd de DDR overspoeld met de meer gewilde landbouwprodukten uit het Westen. De Oostduitse collectieve landbouwbedrijven werken met verouderd mate rieel en kunnen de concurren tie met de gemechaniseerde landbouw in West-Duitsland niet aan. Volgens deskundigen zijn zo'n 400.000 boeren ge doemd zonder werk te gera ken. De regering-De Maizière, een brede coalitie van christen-de mocraten, socialisten en libe ralen, staat aan heftige kritiek bloot nu de economie van de DDR op een regelrecht bank roet afstevent in de aanloop naar de politieke samenvoe ging met de Bondsrepubliek. Nieuwe beschuldigingen over medewerking met de Stasi, de Oostduitse geheime dienst, doen de regering ook geen De algemeen secretaris van de Oostduitse CDU, Martin Kirc- hner, is gisteren door het Westduitse weekblad Stern er van beschuldigd dat hij vijf tien jaar op de loonlijst heeft gestaan van de Stasi. „Deze beschuldigingen ziin vals, ik heb ze in maart al ontkend", verklaarde Kirchner telefo nisch vanuit zijn vakantiever blijf in Eisenach. Kirchner wist eerder soortgelijke aantij gingen te overleven, maar dit keer werd de op een na hoog ste CDU-functionaris binnen enkele uren na het uitkomen van het weekblad hangende een onderzoek geschorst. Philips schrapt publiek feest bij 100-jarig bestaan EINDHOVEN Philips heeft besloten alle publie ke festiviteiten naar aan leiding van het 100-jarig bestaan van het bedrijf te schrappen. De Eindhoven- se multinational bestaat in 1991 honderd jaar. Volgens de plannen zouden er onder meer popconcerten en straatfestivals plaatsvinden om het jubileum te vieren. Die ac tiviteiten zouden enkele tien tallen miljoenen guldens heb ben gekost. Begin juli maakte Rresident J. Timmer van Phi- ps bekend dat de verliezen over 1990 twee miljard zullen bedragen en dat er 10.000 ar beidsplaatsen zullen verdwij nen bij de reorganisaties. „Ge zien de situatie van het con cern vindt Philips het niet passend geld uit te geven aan dergelijke festiviteiten", aldus woordvoerder Van Schagen. Hij is niet bang dat het besluit van het concern zal worden uitgelegd als een teken dat er geen geloof meer bestaat in ei gen kunnen. Onlangs werd er al een centennialbureau opge richt dat alle activiteiten met betrekking tot het jubileum zou moeten coördineren. Dat bureau wordt weliswaar niet gesloten, maar de activiteiten wordeT wel sterk ingekrom pen. Bij het 75-jarig bestaan, in 1966, bouwde Philips het Evo- luon, waarin een doorlopende tentoonstelling werd gehouden van ontwikkelingen op tech nisch gebied. Van Schagen: „Het bedrijf moet ondanks al les ook nu in staat zijn om van het 100-jarig bestaan een stijl volle herdenking te maken". Het Evoluon werd vorig jaar overigens gesloten voor het publiek. .(ADVERTENTIE) T35T t> èc^e Oe e,nC^ »°°e* authorised dealer Wagenstraat 39 Den Haag Tel: 070-3639686 ia^r COMPUTERS YSTEM5* 14 PAGINA'S Geneeskrachtige Bonifatiusbron trekt veel bezoekers Helikopter- personeel NAM kopje onder in simulator „Oliemeer waard dan mensenrechten" Verenigingsraad Veronica stuurt bestuur naar huis Winst Hoogovens scherp gedaald Haarlemmer straat is veilig en gezellig Vier landskampioenen op toernooi van DIOK Lasten stijgen fors voor inwoners van Sassenheim Kilo goud onbereikbaar voor vermoeide atleten GEESTELIJK LEVEN/OPINIE2 BINNENLAND 3 BUITENLAND5/6 KUNST/RTV6 ECONOMIE7 LEIDEN/REGIO9/10/11 SPORT 12 RTV PROGRAMMAS13 WEER/PUZZEL/MENU13 Op verjaardagen hoor je het wel eens. „De Leidse Courant? Dat is toch gewoon hetzelfde als 'die en die' krant?" Wie op de Leidse Courant is geabon neerd, weet wel beter. Hij vertelt dan al gauw over is, met een heel andere redactionele formule. Ge waardeerd om zijn binnen- en buitenlandse nieuws, maar ook om zijn uitstekende nieuwsvoorziening uit Den Haag en omgeving. Vooral ook sport en kunst vindt hij te waarderen. U ook, wellicht, als u er eens veertien dagen kennis van neemt. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f17,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Naam: Voorl.: I I I I I I I I I I I Straat: Postcode/Plaats: Telefoon: OF BEL: 071 -122 244 (voor controle op bezorging) n verzoek om een proefabonnement CcidócSouiairt laaua.wiimi

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1