Aanmeldingen voor hulp bij Budgetwinkel verdrievoudigd J2AÓMI SOU/tCWlt «P STAP OMGEVING/RTV £eidóe(2oti/ia/nt Kanaalweg wordt lindelaan E)to-expositie van suikerwerk in Japan Persoonlijk cadeau j m WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1990 PAGINA 9 BURGERLIJKE /STAND remmers nderen trein schepen DEN Twee Leidse rens van 15 en 16 jaar j ben gisteravond om- cI.jeks kwart voor acht het jepvaart- en treinver- 8 bij de Kanaalbrug be- aerd. De twee waren het zwemmen, doken de brug en gooiden zich de boten die aan kwa- varen. De spoorbrug korte tijd niet worden 11 pend omdat deze door de ens als duikplank werd ruikt. De politie heeft het aangehouden. Herplaatsen personeelsleden EWR loopt op rolletjes LEIDEN Het herplaatsen van ongeveer dui zend personeelsleden bij de Energie- en Water voorziening (EWR) verloopt vlot. De reorgani satie was nodig na de fusie van tal van regiona le nutsbedrijven in de EWR. Uit vele kleine or ganisaties moest een groot bedrijf worden ge vormd. Daarbij vervallen functies en moeten nieuwe functies worden opgevuld. Volgende maand krijgt een grote groep mensen een nieu we functie aangeboden. Volgens directeur J. Haijkens van de EWR worden de mensen in drie stappen herplaatst. „Er is een blauwdruk gemaakt voor de nieuwe organisatie. Vervol gens zijn als eerste de afdelingshoofden her plaatst. Die mensen zijn essentieel voor de rest van de operatie. Ze kennen de mensen en we ten welke functionarissen in de nieuwe struc tuur nodig zijn. Deze groep moet de rest van de herplaatsing trekken. Ze zijn enthousiast aan de slag gegaan". Met de kennis van deze afdelings hoofden wordt een mobiliteitsplen opgezet. Het is de bedoeling dat in september ongeveer 500 mensen een nieuwe functie krijgen aangebo den. Die is vergelijkbaar met de huidige func tie. „We streven ernaar deze groep zoveel mo gelijk een functie te geven die gelijk is of sterk lijkt op de functie die nu wordt vervuld", aldus Haijkens. De overgebleven groep die herplaatst moet worden, krijgt in oktober een nieuwe functie aangeboden. Het gaat bij hen om een in houdelijk nieuwe functie. Volgens Haijkens gaat de reorganisatie vlot, maar veroorzaakt de operatie wel spanning in het bedrijf. „Iedereen is erg benieuwd naar wat de nieuwe functie zal zijn. Mensen vragen zich af ze hun oude functie grotendeels terugkrijgen, op welke plek ze ko men te werken en wie de nieuwe collega's zul len zijn waarmee gaat worden samengewerkt. Ik constateer echter wel dat er veel mensen graag een andere functie willen. We doen ons best de nieuwe functies zo gauw mogelijk aan te bieden. Dan duurt de onzekerheid zo kort mogelijk". Drugs dealer aangehouden LEIDEN De politie heeft gisteravond omstreeks half negen een 23-jarige Leidse man aangehouden in café Gol- drush in de Morsstraat. De man werd verdacht van het verhandelen van softdrugs en had bij zijn aanhouding 145 gram hasj bij zich wat in beslag werd genomen. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. In het café werden verder geen verdovende middelen aangetroffen. Tuinsymboliek in Academiegebouw LEIDEN Het Academisch Historisch Museum besteedt met een tentoonstelling aandacht aan de symboliek van de tuin. De expositie „De tuin van je leven. Een meta foor" is vanaf morgen tot en met vrijdag 28 september te bewonderen in het Academiegebouw aan het Rapenburg. Op de expositie zijn drie hoofdthema's in beeld gebracht. In drie perkjes zijn onschuld, leven en door in hun relatie tot de tuin te zien. De expositie is woensdag, donderdag en vrijdag geopend van 13.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Bonaventuracollege houdt expositie over Dudok LEIDEN De restauratie van het gebouw van het Bonaventuracollege aan de Burggravenlaan is bijna afge rond. De voormalige gemeentelijke HBS werd in 1915 in gebruik geno men. De afronding van de renovatie wordt gevierd met een tentoonstel ling. „Dudok in Leiden" is daarvan het onderwerp. De tentoonstelling wordt 7 september geopend. Het ge bouw dateert uit de beginjaren van de succesvolle architect W. Dudok. Leiden werd de eerste gemeente waarin een aantal gebouwen door hem vorm kregen. Na Leiden (1913- 1915) werd hij aangesteld als stadsar chitect van de gemeente Hilversum. Het Bonaventuracollege is gebouwd onder invloed van de uitgangspun ten van de grote vernieuwer rond 1900, H. Berlage. In het schoolge bouw is een aantal aspecten van deze nieuwe zakelijkheid nog terug te vinden, namelijk een helder materi aalgebruik en een heldere construc tie. Tijdens de expositie worden vier ofiderwerpen belicht: De architec tuur tussen 1900 en 1940; de architect Dudok, met nadruk op zijn Leidse periode, bijvoorbeeld zijn plannen voor een nieuw stadhuis; de restau ratie en de bevolking van de school. Ook is werk van leerlingen te zien. De tentoonstelling wordt geopend door de dochter van de architect, M. Rethmeier-Dudok. Daarna geeft de architect J. Franso een korte inlei ding over Dudok. De tentoonstelling is voor het publiek alleen in de maand september en dan alleen op zaterdagen te bezichtigen van 10.00 tot 16.00 uur. De toegang is gratis. LEIDEN Steeds meer mensen met financiële problemen kloppen voor hulp en advies aan bij de Leidse Budgetwinkel. Het aantal aanmeldin gen is sinds de publici teitscampagne in okto ber 1989 verdrievou digd. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Bud getwinkel over 1989. Volgens budgetconsulent H. van den Berg is het aantal aanvragen op dit moment nog steeds zo hoog als na de publiciteitscampagne. „Ac tief worden ongeveer hon derd klanten begeleid. Dat zijn dus de mensen die een keer per maand terugkomen voor budgetbegeleiding". In 1989 kwamen in totaal 166 aanvragen binnen voor hulpverlening. Uit 1988 res teerden nog 55 cliënten voor budgetbegeleiding en schuldbemiddeling. In totaal werden 211 huishoudens be reikt. De meeste klanten werden doorverwezen door de Gemeentelijke Sociale Dienst en de Gemeentelijke Kredietbank. De gevraagde hulpverlening betrof in de meeste gevallen een combi natie van budgetbegeleiding en schuldbemiddeling. Gezinnen Vooral éénpersoonshuishou dens en huishoudens met kinderen verzochten de Budgetwinkel om hulp. De schulden waren bij veel cliënten opgelopen tot be dragen tussen 5.000 en 25.000 gulden. Persoonlijke lenin gen, huurschulden of rood staan op bank of giro komen het meest voor. In december 1989 waren van de 211 aan vragen er 135 afgehandeld. Over budgetteren in het al gemeen werden 14 groeps- voorlichtingsbijeenkómsten gehouden. Onder meer bij het Centrum voor riëntatie en Beroepsbeoefe- ning (CBB), op de open dag van het FNV en bij het Psy chiatrisch Ziekenhuis Ende- Bekendheid Dankzij de publiciteitscam pagne is de bekendheid van de Budgetwinkel toegeno men, zo wordt in het jaar verslag geconstateerd. De behoefte aan dit soort hulp verlening is groot. Ook ont stond daardoor een wacht lijst, die door het verkrijgen van extra uren werd wegge werkt. In 1990 kwam het aantal uren van de Budget winkel op ruim 90 uur per week. Die wachtlijst is nog steeds niet nodig, vertelt Van den Berg. „Ik ben na melijk de uitbreiding. Ieder kwartaal wordt bekeken of mijn contract verlengd wordt. Dat hangt af van het aantal aanmeldingen. Maar tot nu toe gaat het goed". LEIDEN Geboren: Lisa May dr. van: B. J. te Kroonle en N. K. Iskandfar; Aaf- ke Rosa dr. van: A. T. Stratlng en E. A. van den Berg; Dennis Anthony en Ri chard Johannes zn. van: D. J. Warde naar en A. D. M. Laan; Clement Alexan der Leonard zn. van: M. P. de Heiden en A. van Soest; Jevon Petrus Johannes zn. van: J. J. van Kampen en H.-C. Sle- val; Klrsten dr. van: A. Kramen en M. Drijfhout; Martina Cornelia dr. van: C. a. G. Doeswijk en A. M. J. M. van Haaster; Debbie Margaretha Maria dr. van: B. J. van Leeuwen en M. M. M. van Schie; Ramón zn. van: I. R. van Weerlee en M. A. Overduin; Sven Robbert zn. van: G. J. van der Vlak en G. c. M. van der Pol; Mandy dr. van: W. Penseel en C. Vis; Laurianne Yu-mel dr. van: M. J. J. GIJ- bels en S. Y. Fung; Nikkl dr. van: J. Scheltens en H. G. Hof; Tom zn. van: R. Stakenburg en C. Pet; Jimmy zn. van: C. I'Amie en K. Domburg; Chui long zn. van: K. L. Wong en M. Xue; Llsette Stephanie dr. van: B. J. Wiellnga en M. Jongkind; Jamie dr. van: J. T. H. M. Zonnenberg en G. W. Bogaard; Thomas Fabian zn. van: J. Wissingh en N. A. van Beest; Margot dr. van: H. T. M. van Eeden en M. C. M. van den Berg; Ro- sanne Bernarda Barbara dr. van: M. H. M. Noteborn en E. M. Schols; Sümeyra Nuran dr. van: A. Kuzu en A. Kuzu; Bart zn. van: A. L. Janson en J. Duinkerken; Llsanne Maria dr. van: P. Broer en P. C. van den Berg. Gehuwd: R. D. van Delft en J. A. G. Schrijvers; J. C. van Putten en I. H. Ha- geman; W. Zaki en J. M. Verhaar; T. van Westbroek en J. Boonstra; E. R. C. B(u- ke en S. M. Hermelijn; J. van Lunsen en M. van Rossen; L. M. van Croonenburg en M. T. Vrind; B. M. Küller en C. Stok- huijzen. Ondertrouwd: M. vanm der Born en F. D. C. Opazo Bauden; J. C. Turk en M. I. V. Autar; J. W. Snik en I. M. van Roon; J. H. G. M. Paardekooper en M. F. Hart- stra; R. E. Dellemljn en J. E. Lampe; A. Massoudzadegan en E. E. C. Schmltt; C. M Zanen en C. A. J. M. Zonneveld; W. P. M. Hoes en A. M. A. Mercx; N. Roor- da en A. C. Veenstra; F. J. B. Broeders en L. E. C. Borgman; R. Kowlesar en M. Poeran; S. Adema en I. F. C. Diersman; R. Padding en A. A. van Houten; M. A. Ebben en J. A. Wille; M. L. van Wijk en S. T. Zegveld; M. C. A. Roelofs en M. C. van Es; A. H. Dlsseveld en J. M. J. Overleden: A. H. Lacrum geb. 1 jun. 1933 man; L. L. Leopold geb. 12 sep. 1972 man; P. G. van der Geer geb. 15 sep. 1936 man; D. F. Devllee geb. 23 mel 1919 man; J. J. Arbouw geb. 9 junl. 1903 man; H. Langerak geb. 7 mel 1915 man; S. L. Maltlmo geb. 3 jan. 1924 ge huwd gew. met: C. F. Bannister; C. Reh- mann geb. 20 mrt. 1922 vrouw; F. van der Mark geb. 19 mei 1945 man; D. A. Stokman geb. 25 dec. 1935 echtgenote van: P. A. Rotteveel; A. S. van der Hoe ven geb. 15 dec. 1900 vrouw; C. Brus- see geb. 1 okt. 1916 man; C. van Schie geb. 22 nov. 1950 man; G. H. R. Slek- mann geb. 5 Jul. 1902 man; M. Hou- waart geb. 31 dec. 1905 gehuwd gew. met: W. H. Haasbroek; P. T. Leuerlng geb. 28 mel 1913 man; C. van Leeuwen geb. 3 aug. 1907 gehuwd gew. met: H. van Leeuwen; N. Slegtenhorst geb. 14 okt. 1906 man; F. R. Yorke geb. 10 nov. 1957 man; G. van Dljk geb. 10 okt. 1914 gehuwd gew. met: G. van der Vos; L. A. de Jong geb. 19 dec. 1922 man. Botanisch Laboratorium op de monumentenlijst LEIDEN Het Botanisch Laboratorium aan de Non nensteeg is op de gemeentelijke monumentenlijst ge plaatst. De monumentencommissie noemt het gebouw „waardevol" en „tamelijk uniek" voor Leiden. Het gebouw dat in neo-gotische stijl is opgetrokken, is van de architect Jacobus van Lokhorst, die van 1878 tot 1906 in dienst was als rijksbouwkundige bij binnenlandse zaken. Het laborato rium werd gebouwd tussen 1904 en 1908. De monumentencommissie vindt dat het gebouw nog in goede originele staat is. De commissie noemt het gebouw een goed voorbeeld van de neo-gotiek, hetgeen tamelijk uniek voor Lei den is. Voor een woordvoerder van het Botanisch Laboratorium kwam de plaatsing op de lijst als een „complete verrassing. De gemeen te wilde het ook open stellen voor een rondleiding tijdens de open monumentendag. Maar we hebben het lab gesloten ver klaard. Er staan allerlei installaties in. Dat doen we niet". Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I j Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: iVoorl: I Adres: I Postcode/plaats: J Telefoon: (voor controle bezorging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: I j maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: I Naam: I I Adres: Postcode/plaats: j Op de pen moet komen te staan: II I LH I I EL I E I I NB Indien daartoe aanleiding bei looi, kon een vereoek om een abonnement warden geweigerd De provincie kapte gisteren zes zieke iepen aan de Kanaalweg. EIDSE SUIKERBLAZER MAAKT ZOETE BEELDEN DOOR ZIEKTE GETEISTERDE IEPEN GEKAPT IIDEN De Leidse sui- LEIDEN De provincie heeft gisteren zes „iepen op leeftijd" gekapt aan de Ka- naalweg in Leiden. Morgen worden er vijf weggehaald. Er komen linden voor in de plaats. De iepen waren geveld door de iepziekte. Een ziekte die jaarlijks veel bomen treft in Leiden. De gemeente Lei den heeft deze zomer 55 iepen gekapt. De iepen die bij de Kanaalweg werden weggehaald waren tussen de zestig en tachtig jaar oud. Voor de Kanaalweg heeft de provincie een herbeplan- tingsplan gemaakt. Dat houdt in dat zodra een iep geveld wordt door ziekte en weg wordt gehaald er een linde voor in de plaats komt. In het zuidelijk deel van de Kanaal weg worden binnenkort lin den geplaatst door de provin cie, zo vertelde een woord voerder vanochtend. „Het wordt een lindelaan. Als er ruimte is worden er linden ge plaatst. We gaan niet op voor hand rooien, we wachten echt tot de bomen ziek worden", stelde hij gerust. De iepziekte wordt veroor zaakt door een verstopping in de houtvaten van de boom. Dat gebeurt als een schimmel terecht komt op de onderhuid en op de pootjes van de iepes- pintkever. Bij mooi weer plant de iepespintkever zich razend snel voort. Vanwege het war me en droge voorjaar was de gemeente er al vroeg bij. In juni werden de eerste door iepziekte aangetaste bomen weggehaald. „Maar we zijn nu bij", zegt J. Siebenga van de directie FOTO: WIM VAN NOORT groen. Eerder deze zomer wer den iepen gekapt aan de Lam- menschansweg, Cronesteyn, het Plantsoen, Muiderkring, Jan Luykenlaan en in Leiden Zuid-West. Volgens Siebenga is er ondanks het warme weer geen sprake van een epidemie. „De situatie is vergelijkbaar met die van vorig jaar. Toen waren de iepen aan Lammen- schansweg en Cronesteyn ook aangetast. Vorig jaar was een hele grote iep in het Plantsoen het slachtoffer, de boom had een omtrek van een meter of drie. Jammergenoeg is er dit jaar weer hele mooie oude boom in het Plantsoen gesneu veld. Deze iep had een diame ter van ongeveer anderhalve meter. De rest van de gevelde bomen had een doorsnede vèn dertig a veertig centimeter". De provincie is nog volop be zig met het rooien van iepen. „Ze gaan er achter elkaar uit. We hebben er een paar aan de Voorschoterlaan weggehaald. Daarna is de Horstlaan in Voorschoten aan de beurt. Daar staan wel twintig grote iepen en die zijn allemaal aan getast. In Katwijk zijn we vol op bezig, ik geloof dat ik er wel honderd heb", aldus de woordvoerder van de provin cie. Hij benadrukt dat het er elk jaar zoveel zijn. Al sinds de dertiger jaren wordt gezocht naar bestrij dingsmiddelen tegen iepziekte. Die zijn nog niet gevonden, maar volgens Siebenga wordt er wel geëxperimenteerd met resistente exemplaren. Soorten die zo'n acht tot tien jaar oud zijn en niet vatbaar lijken voor de iepziekte. In Leiden wor den deze bomen mondjesmaat geplaatst, aldus Siebenga. rblazer Koos Gijzenij poseert sinds kort foto's n zijn suikerbeelden in ianse warenhuizen en het Holland-Philips- rp in Japan. Dit dorp is gezet om oude Holland ambachten bekend te aken. Als zijn werk in land van de rijzende n aanslaat gaat de Lei- naar er volgend jaar ar toe om demonstraties geven. jzenij is blij met deze erken- ig van zijn vak. „In Neder- ïd is de suikerblazer ook vrij bekend, maar ik geef dik- jls demonstraties. Ik zou het el leuk vinden om dit vak in het buitenland bekend- d te geven". De Leidenaar één van de drie suikerbla- die Nederland rijk is. Hij kt prachtige eetbare nstwerken. Gijzenij won ee maal de eerste prijs op nketbakkerswedstrijden. rig jaar kreeg hij voor zijn rk de zilveren legpenning de gemeente Leiden. 3 kan eindeloos praten er zijn vak, dat eigenlijk zijn bby is. Van beroep is hij kok de Wagner serviceflat in lorschoten. „Tijd en vocht n mijn grootste vijanden, artegen ben ik altijd aan het chten", zegt hij. Een te hoge ehtigheidsgraad kan uren :rk doen wegsmelten, maar de omgeving droog genoeg %/-vr) gaat een suikerbeeld onge- s^jter vijf jaar mee. „Het is in- rdaad weieens jammer dat je t niet voor de eeuwigheid int bewaren. Je kunt het ook .eten, al is dat niet aan te ra- n, want het is mierzoet. Jlinstwerken van een kok of banketbakker zijn meestal finen een half uurtje ver- Openen", grapt Koos. Hij haalt 'e plakboeken tevoorschijn et foto's van zijn suikerwer- n. De enige manier om ze jaren nog eens te te bekij- n. Hij toont prachtig ge- eurde wintertaferelen met rten, een grote „rieten" and met rozen en ranke 'ievaars die op één suiker- 'ot balanceren. „Er gaat een hoop werk in zit ten. Bijvoorbeeld een simpel ooievaartje, een opdracht die ik vaak krijg bij geboortes, kost toch al snel vier uur werk. Voor grotere opdrach ten ben ik soms drie avonden bezig. Maar het is m'n hobby, ik vind het leuk om te doen". Oude rot Het liefst maakt Koos bloe men, en sierlijke vogels zoals zwanen. „Die zijn heel moei lijk te maken, omdat het alle maal zo rank is. Je moet ont zettend veel geduld hebben. Lukt het niet, gooi het dan maar weg en begin opnieuw, dat is de enige manier waarop het uiteindelijk gaat". Koos leerde het suikerblazen van een oude rot in het vak. „Acht jaar geleden was ik op een culinaire wedstrijd in Am sterdam. Daar zag ik voor het eerst een suikerblazer aan het werk. Ik was er zo van onder de indruk, dat ik naar de man, die winnaar werd, toe ben ge stapt en heb gevraagd of hij het mij ook wilde leren. Na vier jaar lessen, kon ik het ook. Er is niet alleen vakman schap voor nodig, je moet ook artistiek zijn. Je moet goed kunnen tekenen en boetse ren". Koos maakt zijn kunstwerken niet thuis, maar op zijn werk. „Ik zou eventueel ook thuis kunnen werken, maar deze hobby neemt veel ruimte in. Op mijn werk heb ik al de be nodigdheden klaar staan en kan ik zo beginnen. Je hebt ten eerste al een goede kook plaat nodig, want het mengsel waarvan ik de beelden maak, suiker, water, blanke stroop en wijnsteenzuur, moet tot 148 graden verhit worden. Verder heb je grote warmtelampen nodig om het mengsel op tem peratuur te houden als ik aan het boetseren en het blazen ben. Als het afkoelt wordt het te hard om mee te werken. Blaaspijpje Zodra het beeld klaar is, moet het wel zo snel mogelijk af koelen, anders zakt het weer in elkaar, dus heb ik ook ven tilatoren nodig. Verder heb ik allerlei instrumenten zoals blaaspijpjes, spateltjes en mes jes. Het blazen is te vergelijken met glasblazen. Mijn beelden zijn dus ook hol van binnen. Daardoor is het wel heel breekbaar, als je er met je vin gers tegenaan tikt, springt het uit elkaar. Ik werk in principe alleen in de winter, als er wei nig vocht in de lucht zit. Dat moet ook wel, want als ik het suikermengsel met mijn blote handen ga boetseren, is het nog ongeveer 80 graden. Bij een te hoge vochtigheidsgraad gaat de suiker aan mijn vin- Kok Koos Gijzenij toont een mand vol schit terende rozen van suikerwerk. FOTO: WIM VAN NOORT gers plakken. Dan krijg ik bla ren en trek ik soms de vellen van mijn handen af. Koos werkt veel voor op drachtgevers. Zo maakte hij in opdracht van de overheid een tafereel van een paar ooie vaars op klompen voor een di ner in de RiddeTzaal op Prins jesdag. Voor Martinair maakte hij een vliegtuig. Maar hij werkt ook voor particulieren die een beeldje willen hebben voor bruiloften, geboortes en andere feestelijke gelegenhe den. Koos: „Dit is een machtig vak. Ik vind het jammer dat de suikerblazer in Nederland bijna uitgestorven is. In Frankrijk en België leeft het veel meer". Omdat Koos het vak in Neder land weer opnieuw leven in wil blazen, geeft hij sinds kort cursussen. Belangstellenden kunnen hem bellen, 071- 311678. CAROLINE V.D. MIJLE

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9