„Wij gaan voor beetje vrede zorgen" addafi adviseert Saddam Husayn om Amerikanen te gijzelen Rehabilitatie voor boeren onder Stalin iNJ iUITENLAND QeidóaQowuvnt WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1990 PAGINA 5 lebellenleider Johnson iog altijd springlevend MONROVIA De Liberiaanse rebellenleider Prince Johnson heeft zich gistermiddag onder- jouden met journalisten en op die manier be- Jehten over zijn dood, die eerder door zijn ri- aal Charles Taylor waren verspreid, ont- uur] racht. Tom Woewiyu, Taylors woordvoerder n minister van defensie, had eerder op de dag ezegd dat diens rivaal Prince Johnson door anhangers van Taylor was gedood tijdens een oging om uit de hoofdstad Monrovia te ko- len. Ook het Amerikaanse ministerie van uitenlandse zaken liet weten uit betrouwbare ron te hebben vernomen dat Johnson nog in ;ven is. Vanuit Monrovia zijn gisteren drie ederlanders geëvacueerd naar de haven- laats Buchanan. De overige Nederlanders zijn pgeroepen zich snel te melden bij de West- uitse ambassade om van daaruit geëvacueerd worden. Berooide miljonair in cel na bankroof SYDNEY Een Australische rechtbank heeft gisteren een einde gemaakt aan de kortston dige criminele carrière van een ex-multimiljonair. De 50-jarige Michael Mimmo, die vier jaar geleden zijn vermogen verloor, stond terecht voor een bank overval vorig jaar. Gewapend met een mes trachtte Mimmo een bank in Adelaide 1.600 gul den lichter te maken. Hij maakte zich uit de voeten na dat hij slechts de helft van dit bedrag kreeg. Mimmo was er van overtuigd dat de bank ver- antwöbrdelijk was voor het faillissement van zijn beleg gingsmaatschappij in 1986. Doden en gewonden bij geweld in Johannesburg PHOLA PARK Bij gevechten tussen rivaliserende zwarte groe pen zijn gisteren in het zwarte woonoord Phola Park ten oosten van Johannesburg zeker zestien doden en 61 gewonden gevallen. Gedurende de gehele dag kwam het tot botsingen tussen leden van de Zoeloe- en de Xhosa-stam. In de ziekenhuizen heerste een crisi- situatie door de constante stroom doden en gewonden. De gevechten tussen de twee stammen maken deel uit van een bredere strijd tussen de conserva tieve Zoeloe-beweging Inkatha en radicalen binnen het Afrikaanse Nationale Congres (ANC) en het verenigd democratisch front UDF. Indonesische leger in Aceh versterkt BANDA ACEH De Indonesische au toriteiten hebben de afgelopen maand de legertroepen in Aceh (Atjeh) verdubbeld om het verzet te bedwingen. Midden-juli waren er 3.000 militairen in Aceh, nu zijn er meer dan 6.000 manschappen. Een bataljon van 600 man werd zondag gedropt in het noorden en het oosten van de provincie, waar de rebellen zich zouden ophouden. De strijd in Aceh heeft sinds mei aan zeker honderd men sen het leven gekost. De versterkingen zijn enkele dagen voor de onafhankelijk heidsdag gestuurd die vandaag wordt ge vierd. De rebellen van het Nationaal Front voor de Bevrijding van Aceh-Su- matra heeft de bevolking opgeroepen tot een boycot van de festiviteiten. Voormalig KGB-generaal klaagt Gorbatsjov aan MOSKOU Voormalig KGB-generaal Oleg Kaloegin wil Sovjet-president Michaïl Gorbatsjov voor de rechtbank slepen omdat hem zijn onderscheidingen, rang en pen sioen zijn afgenomen nadat hij felle kritiek had geuit op de geheime dienst. De KGB- officier heeft schriftelijk drie aanklachten ingediend bij de rechtbank van Moskou te gen Gorbatsjov, premier Nikolaj Ryzjkov en het huidige hoofd van de inlichtingendienst, Vladimir Krjoetsjkov. Volgens Kaloegin, die de KGB er meerdere malen van heeft be schuldigd nog steeds onschuldige mensen te bespioneren en oude stalinistische trucs toe te passen, is zijh degradatie onwettig. Sovjet functionarissen verklaarden echter dat de voormalige KGB-topman geheime informa tie had onthuld tijdens interviews met ver- Sovjet-media zeggen censuur vaarwel MOSKOU De regeringskrant Izvestia heeft zich gisteren formeel ontdaan van zijn censor sinds op 1 augustus in de Sovjetunie een nieuwe perswet van kracht werd die censuur van massamedia verbiedt. „Vaarwel, Censuur", zo luidde afgelopen 1 augus tus een kop in de Izvestia. De krant volstond giste ren met de mededeling „Izvestia registreert No. 1". Tegelijkertijd verscheen in Moskou het eerste on afhankelijke weekblad dat 'Stolitsa' (Hoofdstad) heet. Het nieuwe tijdschrift zal hoofdzakelijk de problemen van de Moskovieten behandelen, maar ook de belangrijkste ontwikkelingen in het hele land volgen. Volgens de 32-jarige journalist Andrej Malgin, hoofdredacteur van het blad, is 'Stolitsa' een oppositieweekblad dat kritisch bericht over het partij-apparaat. Malgin werkte hiervoor als journalist voor de wekelijkse bijlage van Izvestija. )EN HELDER Een mdgang op'de beide Ne- erlandse fregatten die op 'eg gaan gaan de Golf ;ert, dat er nog weinig ekerheden zijn. Niemand reet nog vanuit welke avens de schepen zullen pereren. Niet duidelijk is nder welk commando zij omen te staan. 'ice-admiraal Van Renesse, hoogste baas van de mari- ziet de Nederlanders het efst onder Brits commando pomen: „We kennen de Brit- pn goed. We moeten even een lag aan elkaar snuffelen, dan ftopt het prima", foor Van Renesse is het een ijzondere week. Vrijdag gaat ij met pensioen. In zijn laat- te dagen als commandant 2 naakt hij een historische ge- eurtenis mee. Van Renesse eeft toe dat de commando- J oering er alleen maar moeilij- er op wordt als meer landen aan samenwerken, zoals via e Westeuropese Unie. „Maar e problemen worden gecom- enseerd door het uitstralings- ffect dat je als internationale nacht hebt". )p de brug van het luchtver- edigingsfregat Witte de With 12taat commandant overste Van er Aa. „Ik verwacht een re- elijk complex geheel in de iolf aan te treffen". Hij be- loelt dat het weieens een rom- neltje kan worden, foor Van der Aa is de defen- ieve taak van de fregatten het ielangrijkst. „Er heerst in de Jolf een uiterst explosieve si- uatie die weieens uit de hand can lopen. We zijn heel goed n staat onszelf en anderen te erdedigen. Tja, en hoe het aat als we moeten aanvallen? lat is een politieke beslissing", fan der Aa is niet bang dat én incident met een aanval 'an Irakees vliegtuig tot een ichte oorlog leidt. „Zo'n ;evecht noemen wij een vijan- lelijke daad. Het kan heel ;oed zo zijn dat er daarna een iele tijd niets gebeurt". En vat als de Irakezen van alle canten blijven aanvallen? ,Dan kan het moment komen vaarop je moet terugvaren". j&ifgas fce commandant en andere to- I (officieren doen hun uiterste (est om aan te tonen dat de regatten volledig zijn bevei- igd. Bij een aanval met gifgas duikt de gehele bemanning de catacomben' in. Met één druk Dp de knop kunnen alle deu ren hermetisch worden geslo ten en gaat een speciaal venti latiesysteem werken. De sche pen kunnen dagenlang door varen zonder dat er iemand lan boord hoeft te komen. [De fregatten zijn uitgerust met verschillende wapensytemen, die één voor één of desnoods allemaal tegelijk kunnen wor den gebruikt. Zo kan de Witte de With een aanval van vier, vijf vliegtuigen keren. Er is voldoende zoet water en voed sel aan boord. De fregaten zijn bijna helemaal 'self-suppor ting' en hebben zelfs een eigen bakkerij. Het optimisme van de marine- leiding wordt genuanceerd door de bemanning zelf. De matrozen hebben weliswaar bewust gekozen voor een loop baan bij de marine, maar toen ze hoorden dat ze naar de Golf gaan, moesten ze toch wel even slikken. Zoals de matro zen Francis Meijer (21) en Sa- scha Cocheret (19), twee van de 22 vrouwen van de Pieter Florisz. Zij bedienen het ra darsysteem en zijn ook betrok ken bij de opsporing van vij andelijke schepen en vliegtui gen. Ruim een jaar zijn ze nu in dienst. „Toen we tekenden, dachten we natuurlijk dat we nooit in een oorlog zouden be landen. Wie weet, keren we nooit meer terug. Het zal zwaar worden. Gelukkig zijn we goed in vorm, want we hebben net een oefening in de West achter de rug". De twee matrozen begrijpen heel goed waarom ze naar de Golf gaan. „We gaan een blok kade leggen. Irak is gewoon veel te agressief geweest. Het land is voor een heleboel za ken afhankelijk van het bui tenland. Dus zal onze blokka de heus wel effect hebben. De spanning in het gebied is groot, wij gaan daar voor een beetje vrede zorgen". Voor het tweetal is het belang rijk dat de sfeer aan boord goed blijft. „Ik heb een tijdje op een ander schip gevaren", vertelt Francis Meijer. „Daar kreeg ik met iemand ruzie, en ik wist dat zoiets verkeerd uit pakt. Je moet met z'n allen goed kunnen samenwerken, blindelings op elkaar kunnen vertrouwen. Daarom heb ik gevraagd of ze mij op een an dere boot wilden plaatsen". Sascha Cocheret begint te lachten: „Misschien hebben wij over twee maanden wel een helse ruzie". Beide matrozen zijn het erover eens dat er één ding is dat de sfeer aan boord kan verzieken: verliefdheid. „De marine moet een goed produkt leveren. In timiteiten tussen twee matro zen hebben automatisch gevol gen voor het werk. Dat kan gewoon niet. Daarom moeten we geen koppeltjes aan boord hebben. Die zitten te veel op eikaars lip. Wij zullen aan boord nooit een relatie aan knopen. Het is dan net of je met je buurjongen verkering hebt". ROB SEBES De Witte de With en de Pieter Florisz zijn beide uitgerust met de goalkeeper (rechts), een ultramodern afweergeschut tegen de gevreesde Exocet- raketten. Fregatten voor zes maanden weg DEN HELDER De marineleiding houdt er sterk rekening mee dat de Nederlandse fregatten Witte de With en Pieter Flo risz ongeveer zes maanden in de Perzische Golf moeten blijven. Als het nodig is kunnen beide schepen na een half jaar worden vervangen door andere Nederlandse fregatten, aldus vice-admi- raal Van Renesse. De voorbereidingen voor het vertrek van de Witte de With en de Pieter Florisz zijn in volle gang. Het is de bedoeling dat de schepen maandag uitvaren en na twee weken in het oorlogsgebied aankomen. Mogelijk derde schip naar Golf DEN HELDER Nederland stuurt mogelijk een derde schip naar de Golf, het bevoorradingsschip De Zuiderkruis. Het kabi net wacht met de beslissing tot meer duidelijkheid bestaat over de internationele samenwerking van de vloot in de Golf. Vol gens de marine zijn de twee fregatten voor een bepaalde termijn zelf-voorzienend, maar breekt op den duur het moment aan dat zij moeten worden bevoorraad. Gezien de onduidelijke situatie in de Golf is het dan beter een eigen schip in de buurt te heb ben. Zo kunnen de fregatten flexibel opereren. De twee fregatten, die wel eens maandenlang zouden kunnen wegblijven, worden volgeladen met eten en drin ken. FOTO'S: STEPHEN EVENHUIS Sascha Cocheret (links) en Francis Meijer: „Aan boord moeten we geen verliefde koppeltjes hebben". (Vervolg van de voorpagina) JEW YORK Volgens het merikaanse televisiejournaal BC News laat Irak geen 5/g imerikaan meer vertrekken oordat de Golfcrisis bezwo- 1/2 en is. laarmee is in feit bevestigd at zij als gijzelaars worden I ebruikt. De Libische leider 1/2 luammar al-Gaddafi wees de raakse leider Saddam Husayn [isteren nog eens op deze mo- elijkheid. n Washington hebben woord- 'oerders niet willen reageren I> het bericht. Momenteel zit- n zo'n 2500 Amerikanen vast Kuwayt en ongeveer 600 in ak. In totaal bevinden zich in beide landen meer dan een miljoen buitenlanders. Onder danen van niet-westerse lan den hebben het echter gemak kelijker om het land uit te ko men. Zonder noemenswaardi ge tegenstand stromen dage lijks Arabieren, Indiërs, Ja panners, Filipijnen en Oosteu ropeanen Jordanië en Saudi- Arabië binnen. Sommige vluchtelingen uit Kuwayt hebben verschrikke lijke ervaringen achter de rug. Zij maken melding van bero vingen, verkrachtingen, in braak en plunderingen door Iraakse militairen. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde gisteren dat er steeds meer berichten ko men over toenemend ongedis ciplineerd gedrag en een laag moreel van de Iraakse invasie macht in Kuwayt. Pakistan Pakistan is het eerste niet- Arabische moslimland dat deel gaat nemen aan de pan-Arabi- sche strijdkrachten in Saudi- Arabië. Het besiuit heeft ver ontrusting gewekt bij de fami lieleden van enige honderd duizenden Pakistani die in Irak en Kuwayt werken. Ve len vrezen dat de bloedver wanten het slachtoffer worden nu Pakistan een keuze heeft gemaakt in het Golfconflict. Irak heeft Pakistan echter la ten weten dat Pakistaanse werkers vrij het land mogen verlaten. Intussen melden steeds meer Pakistani zich bij de Iraakse ambassade om aan de zijde van Saddam Husayn te strijden tegen „de imperia listen en zionisten". De annexatie van Kuwayt door Irak heeft ook geleid tot ernstige gevolgen voor de strijd van het Afghaanse ver zet tegen de regering van pre sident Najibullah. De emir van Kuwayt was een voorname geldschieter voor het verzet en betaalde ook vorstelijk mee aan de humanitaire hulp voor Afghaanse vluchtelingen. Deze geldstroom is nu volledig drooggelegd. Een door Kuwayt betaald ziekenhuis in de Paki staanse grensplaats Peshawar heeft zijn deuren al moeten sluiten. Ook andere hulpor ganisaties vrezen dat lot. De Afghaanse verzetsregering denkt eraan de oorlog tegen president Najibullah maar op een laag pitje te zetten. Export Iraks olie-export, goed voor 90 procent van 's lands inkom sten, is nagenoeg opgedroogd door de handelsboycot. Er rij den nog wel vrachtwagens van de Jordaanse haven Al- Aqabah naar Baghdad, maar het zou hierbij gaan om goede ren die vóór de boycot waren ingekocht. Scheepsagenten in Al-Aqabah zeggen duidelijk de effecten te merken van het VN-handelsembargo. „Ons werk ligt nagenoeg stil", aldus een van hen. Veel scheep vaartmaatschappijen hebben naar aanleiding van het em bargo besloten hun schepen op zee of in het Suez-kanaal te la ten liggen, aldus Jordaanse scheepsagenten. Intussen gaat de opbouw van Amerikaanse troepen in Sau- di-Arabië in hoog tempo door. Binnenkort zullen er 50.000 Amerikaanse manschappen gearriveerd zijn met een mo gelijk verdubbeling van dat aantal binnen enkele weken. Volgens diplomaten zijn min stens twaalf Iraakse militairen met tanks gedeserteerd. Zij zouden zondagnacht in Saudi- Arabië zijn aangekomen met verhalen over het lage moreel van de Iraakse troepen die be trokken waren bij de invasie van Kuwayt: Japan is bereid om op verzoek van president Bush aan landen in het Midden-Oosten econo mische compensatie te bieden voor hun deelname aan de handelsblokkade tegen Irak. Bush voerde maandagavond een telefoongesprek met pre mier Toshiki Kaifu, waarin hij deze vroeg om een Japanse bijdrage om de nadelige finan ciële gevolgen die deelname aan de blokkade voor veel Iraakse buurlanden heeft op te vangen. Japan stuurt geen mi litairen of marineschepen naar de Golf, omdat de Japanse grondwet actieve betrokken heid bij een gewapend inter nationaal conflict verbiedt. De VS vinden het daarom niet meer dan redelijk dat Japan, dat meer dan enig ander land afhankelijk is van Arabische olie, inspanningen verricht op een ander terrein. tegen het moederland en het Sovjet-volk". De meeste personen die een rol gespeeld hebben tijdens de opbouw van de Sovjetunie en die onder Stalin waren veroor deeld waren al stukje bij beetje gerehabiliteerd sinds 1985, toen Gorbatsjov aan de macht kwam. Maar dit gold niet voor dè talloze naar schatting tussen de drie en dertien mil joen anonieme slachtoffers van de gedwongen collectivi satie van de landbouw in de Sovjetunie. Goroatsjov heeft de centrale regering en de regeringen van de republieken verordend voor 1 oktober voorstellen in te dienen waarin wordt aange geven hoe de rechten van on derdrukte burgers kunnen worden hersteld. De Tsjechoslowaakse regering maakte gisteren bekend dat zij ongeveer 220.000 mensen gaat rehabiliteren en financieel compenseren die onder het communistische regime ten onrechte zijn veroordeeld. Zij zullen waarschijnlijk ander half miljard .kronen (170 mil joen gulden) schadevergoeding mogen verdelen. De compen satieregeling geldt voor schade die de mensen hebben geleden onder het communistisch bewind, dat van 1948 tot 1989 heeft geduurd. De slachtoffers krijgen genoegdoening voor de tijd dat ze in de gevangenis hebben gezeten, maar ook voor het verlies dat ze hebben geleden omdat ze na hun vrij lating gedwongen werden mindere baantjes te aanvaar den. )N670 Met hun vieren - ook Harries' secretaresse, miss Mona s er bij - lopen ze dan een lange gang in. Tjonge, wat een werkl -ekoiR°b kijkt zijn ogen uit. Hier moeten ze al maanden, misschien it kiwe' jaren aan werken. En wat moet dat alles niet kosten? Wie betaalt dit alles? Het zijn alle vragen, die Rob voorlopig nog niet tan beantwoorden. Kijk, hier is de tegelwand al aangebracht, maar verderop is het nog rommelig en nat. Daar komt een inge nieur naar mr. Harries toe. Hij groet het gezelschap eerbiedig en HET GEHEIM VAN DE TUNNEL MOSKOU Sovjet-president Michail Gorbatsjov heeft deze week bij decreet de rechten hersteld van alle slachtoffers van de Stalinistische repressie. Volgens Gorbatsjov dragen nog miljoenen onschuldige mensen „een smet van on- In het decreet maakt Gorbats jov alle beschuldigingen onge daan die tijdens de collectivi satie van de landbouw zijn ge formuleerd tegen de boeren en herstelt hij hen „volledig in hun rechten". De beschuldi gingen tegen de boeren uit de periode van de collectivisatie noemt Gorbatsjov „onwettig en onverenigbaar met de nor men van de beschaving". Hij veroordeelt eveneens als on wettig de onderdrukking van „alle burgers op politieke, soci ale, etnische en religieuze gronden in de periode van de jaren twintig tot het einde van de jaren vijftig". De collectivisatie, die tegen het einde van de jaren twintig in de Sovjetunie begon, leidde tot hongersnood, waardoor miljoenen mensen om het le ven kwamen. Miljoenen ande ren werden naar werkkampen gezonden of als „vijanden van het volk" doodgeschoten. In het decreet wordt ook aan gedrongen op eerherstel voor geestelijken en burgers die vanwege hun religie zijn ver volgd. Een uitzondering wordt gemaakt voor degenen die „in de Tweede Wereldoorlog en in de jaren daarna wettig zijn veroordeeld wegens misdaden vouwt een biauwdruk open. „Hoe gaat het werk?" informeert mr. Harries. „Niet zo goed als we wel zouden willen, meneer", ant woordt de ingenieur, „we zijn op zeer harde rotslagen gestuit, die onze boormachines bijna niet aan kunnen. Is daar niets op te vinden?" Mr. Harries mompelt iets. Rob hoort scherp toe. Boor machines? Wacht eens, waar heeft hij indertijd ook weer van die prachtige machines gezien, waarmee je door de hardste aardla gen kon boren!

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5