-Plassen in e bosjes is chterhaald Energie besparen met nieuw systeem ïbsidies Vis niet meer dan wegwerpartikel Kleurgroepen gaan zomermode 1991 bepalen Pleidooi voor kansen intiem contact in huizen van bewaring fNENLAND £eicbe@ouxCUtt woensdag is augustus 1990 pagina 3 Jagerskamp uit ijstijd WITTEM/LEIDEN Arche ologen van het Instituut voor de Prehistorie van de Rijks universiteit Leiden hebben in een weiland van het Zuidlim burgse buurtschap Eijserheide, gemeente Wittem, een jagers kamp uit de ijstijd (12.000 jaar geleden) ontdekt. Al eerder zijn enkele soortgelijke kam pementen gevonden, maar in dit geval is het uniek dat de materialen van vuursteen nog in ongeschonden staat verke ren. Ook bevinden de boren en speren zich nog op hun plaats. DELFT De sectie Kou- detechniek Klimaatre geling van de Technische Universiteit in Delft heeft een klimaatbeheersings systeem ontwikkeld waar mee in de winter 16 tot 24 procent energie kan wor den bespaard. ,,En dat met de ramen open", meldt de wetenschappelijke instelling. Het systeem be stuurt, afhankelijk van het weertype, automatisch de ver warming, verlichting, zonne wering, jalouzie, rolluiken en ventilatieramen. Daarmee is het mogelijk een optimaal bin nenklimaat te scheppen, waar bij zoveel mogelijk gebruik wordt gemaakt van het kli maat buiten. Voorts is het sy steem gekoppeld aan een weerstation. Als de zon 's och tends maar een uurtje schijnt en daarna voor de rest van de dag achter de wolken ver dwijnt, 'weet' het systeem dat het beter is de zon onbeperkt toe te laten. Als de zon echter de hele dag blijft schijnen, kan het in een gebouw snel te warm zijn. Dan treft het sy steem maatregelen de zon goed af te schermen. Om werknemers in de gelegenheid te stellen het klimaat in de ei gen werkkamer te bepalen, voorziet het systeem in een controlepaneel waarmee het klimaat op individuele wensen kan worden ingesteld. Gebouwen worden volgens projectleider dr. ir. D. van Paassen steeds meer van de buitenwereld geïsoleerd. Het binnenklimaat regelt men in toenemende mate met com plexe installaties voor verwar ming, koeling en luchtverver sing. „Deze installaties kosten niet alleen veel energie, maar blijken in de praktijk ook na delen te hebben. Steeds vaker hoort men klachten over dui zeligheid en irritaties aan de ogen, slijmvliezen en dergelij ke. Men spreekt van het sick building syndroom". De ziekteverschijnselen wor den veroorzaakt door allerlei gassen die vrijkomen: bijvoor beeld radon uit beton, formal dehyde uit spaanplaat en an dere gassen uit lijmen en kunststoffen. Doordat men geen ramen kan openen, wordt de irritatie versterkt. Met het systeem uit Delft gaan de ramen open als het binnen klimaat dat vereist. mmelig HAAG Instellin- voor hulp aan jonge- psta; verkeren vaak lang in ~"e'kerheid over de tte van de subsidie a, e jaarlijks krijgen van ministerie van WVC. Me 1 he veel instellingen weten het eind van het jaar eniet op hoeveel geld ze en rekenen. Andere in- •engen krijgen daarentegen >or b terwijl nog niet duidelijk e< ze daar recht op hebben, eioncludeert de Algemene unkamer in een rapport, 'iaHingen voor jeugdhulp - c centra, internaten, parti- egelre tehuizen en gezinshui- ïatu krijgen jaarlijks geza- el n ijk bijna een half miljard me m overheidsgeld. Ze n! Nen daarvoor elk jaar een te dating indienen op basis et nivan de subsidie wordt e iwezen in de vorm van eichotten. Na afloop van nmiiaar overleggen de instel- ni n de jaarstukken, waarna definitieve afrekening Het ministerie is traag iet verzenden van formu- n die bij deze gang van za- nodig zijn, aldus de Re- tamer. Daardoor konden icten pas later worden ge- of kon er geen personeel ien aangenomen waardoor ndelingen niet konden gaan. Rekenkamer onderzocht 1988 en 1989 in totaal nstellingen. Daaruit bleek ir ook heel wat mankeert de communicatie tussen Hingen en ministerie. De te centra konden met hun iten nergens terecht. Splijtstof kan niet naar VS DEN HAAG De hoogver rijkte splijtstofelementen die in de onderzoeksreactoren in Petten en Delft bestraald zijn, kunnen voorlopig niet terug naar de Savannah River Plant in de VS. Het gaat om 33 splijtstofelementen en zes re- gelstaven in de hoge fluxreac tor in Pettenm, zo heeft minis ter Andriessen van economi sche zaken schriftelijk geant woord op vragen van de PvdA-Kamerleden Zijlstra en Stemerdink. Eind 1988 heeft het Amerikaanse department of energy de terugname van bestraalde, hoogverrijkte splijtstof uit buitenlandse reac toren verboden. Dit hangende Amerikaanse onderzoeken in het kader van de Amerikaanse milieuwetgeving. Mogelijk sluiting na grafschennis LINNEN Op de begraaf plaats van de Sint Martinuspa- rochie in het Limburgse Lin nen hebben grafschenners een grote ravage aangericht. Zeker twintig houten en stenen graf monumenten zijn grondig ver nield. Decoraties, zoals porse leinen engeltjes zijn stukge gooid. Ook enkele kindergra ven hebben het moeten ont gelden. Van de daders, die vermoedelijk in de nachtelijke uren hebben toegeslagen, ont breekt nog elk spoor. Nooit eerder zijn in Linnen graven geschonden. Naar aanleiding van dit voorval overweegt het kerkbestuur sluiting van de RK-begraafplaats. De graf schennis in het Limburgse Linnen is het zesde geval in de provincies Limburg en Noord- Brabant dit jaar. Eis weer half jaar voor hypnotherapeut iftC en Van 't Hek ^ntra Sportpers h0 GIËNE-ACTIE 'BOUWKEET' gei chi maal niks meer met vissen te maken. Hier worden 350 vis sen zomaar opgehengeld en onthaakt, krijgen een zilver draadje met label in de rug ge prikt, worden weer teruggezet, vervolgens weer opgevist en nog eens onthaakt. Zo'n draad je moet bovendien diep aange bracht worden, omdat de zaak anders uitscheurt als de vis er gens tegenaan zwemt. De vis is zo niet meer dan een recrea tief voorwerp en wegwerparti kel. Absurd en verwerpelijk", aldus van Haarlem: Secretaris Chris Lammers van Ons Belang zegt over de nega tieve geluiden uit Den Haag: „Het zijn loze kreten en niet meer dan een publiciteitsstunt met als enig doel de sportvisse- rij in het algemeen en onze vereniging dus in het bijzon der in een kwaad daglicht te stellen. Ik begrijp ook niet waarom ze daar nu mee ko men, terwijl we de wedstrijd tot tien jaar geleden toch ook jaar in jaar uit hebben gehou den. En het sportvissen is nu eenmaal het ophalen van een vis, hem weer terugzetten en hem de volgende week naar alle waarschijnlijkheid weer ophalen en weer terugzetten. Het enige dat daar nu bij komt is dat hij een nummertje krijgt in een gevoelloos deel van zijn huid. Het is een storm in een glas water. In het Twenteka naal zwemmen duizenden kar pers die met nummer en wel zijn uitgezet. Maar ja, dan heet het dat dat gebeurt voor we tenschappelijk onderzoek. Dan mag alles". ITERDAM Moet de bevoegdheid lurnalisten voor sportevenementen e wijzen niet bij kranten komen te 0 De president van de Amster- rechtbank B.J. Asscher stelde vraag gisteren tijdens het kort ge- van de Dagbladunie, uitgeefster n NRC Handelsblad, en de cabaretier 't Hek tegen de Stichting Ne- ete ndse Sportpers Service (NSP). Eén de eisen was een voorschot van gulden op een eis tot schadever- ng voor gemaakte kosten rond de rijging van een A-accreditatie voor columnist Van 't Hek naar de we- eh ampioenschappen voetbal, iraak op 30 augustus. Cabaretier Youp van 't Hek (rechts) is persoonlijk aanwe zig tijdens 'zijn' kort geding tegen de Nederlandse Sport Pers Service. FOTO: ANP (Vervolg van de voorpagina) ZUTPHEN „Schandalig en verwerpelijk", noemt Daan van Haarlem, de visdeskundige van het landelijk bureau van de Dierenbescherming in Den Haag, het op handen zijnde nummertjes-vissen in de Zutphense Grote Gracht. De wedstrijd begint volgende week zaterdag en tijdens de daaropvolgende twee weken zullen naar schatting enkele duizenden mensen hun hen gels in de Grote Gracht uit gooien. De Dierenbescherming bekijkt momenteel of de wed strijd door een kort geding nog kan worden tegengehouden. De Dierenbescherming komt tot haar veroordeling, nadat een van haar inspecteurs deze week in Zutphen poolshoogte nam en met de organisatie heeft gesproken. De henge laarsvereniging Ons Belang heeft daarbij ook te horen ge kregen, dat er vanuit Den Haag alles aan zal worden ge daan om de wedstrijd geen doorgang te laten vinden. „We zijn in principe tegen de sport- visserij, omdat vissen net zo goed als welke dieren en men sen angst en pijn ervaren. Dat is uit wetenschappelijk onder zoek, waaraan overigens ook de sportvisserij heeft meebe taald, bewezen. De hengelsport wordt echter wettelijk gedekt. Maar dit heeft natuurlijk hele- AMSTERDAM Lange rokken, korte rokken, het maakt niet meer uit. De aandacht gaat steeds meer uit naar het goed op elkaar afstemmen van de kleu ren. Stylist Günther Franck gaf gisteren in Amster dam voor de detaillisten van de Inkoopcombi natie Nederland de trends aan voor de zomer mode anno 1991. De boter-, melk-, kaas- en eie- renkleuren horen bij het Fresco-thema. En, zo verzekert Franck, bij die natureltinten horen melkwitte benen. Vincent van Gogh bliift de gemoederen in de modewereld bezighouden. Uitbundige kleuren combinaties van groen- en geeltinten staan in fel contrast tot de fresco- en poedertinten. Vul- cano doet denken aan gloeiendhete lavasteen, perziken en mango's. Atlantic is niet alleen het blauw van Delfts Blauw maar ook het aqua van de Middellandse Zee. Wit en crème zijn de tin ten die in alle vier de kleurgroepen als kataly sator worden gebruikt. Contrast Nu mogen de lengten en modellen van de kle ding wel niet zo belangrijk zijn, voor de details en het stofgebruik zijn wel degelijk trends aan te geven. Broderie anglaise verwerkt in de pas van een blouse is in. Kragen aan colbertjes zijn uit. Grote knopen blijven, net als de stadsber- muda. Jeans in verschillende kleuren zetten door, maar zijn eleganter afgewerkt en in com binatie met een blouse van gewassen zijde niet meer als de oorspronkelijke 'workman's clo thes' herkenbaar. Die tegenstelling van ver schillende materialen in één set kleren is een trend die zich ook buiten de jeans en zijde af speelt. Gouden en zilveren sieraden kunnen bij elkaar gedragen worden. Meubelstoffen Nieuw is het gebruik van meubelstoffen die rij kelijk bewerkt zijn met renaissance-motieven zoals engeltjes. De romantische leren hand schoen is een belangrijk accessoire. De heren kunnen weer met een wit overhemd voor de dag komen, maar alleen in combinatie met een stropdas met wild bloemendessin. De voering van de colbertjes vormt al net zo'n spannend contrast met het overhemd door het changeant effect. Het 'dikke polster' la Sylvester Stallo ne hoeft niet meer voor de schouderpartij. Die mag nu weer lekker plat. veni iJW HAAG „De werk ers laten plassen in de stu bs is maatschappelijk n h erhaald. Ook op de k*eivplaats behoren goede voorzieningen en schaf tgelegenhe- tot de elementaire za- Maar helaas vormen hygiënische voorzie- ?nt(|en in de praktijk nog (Is het sluitstuk van de rhe oting. Er wordt op ïibbeld wanneer verp begroot moet wor- En dat kan eigenlijk taai hoofdinspecteur me- M. Austen van de ar- e inspectie staat het buiten werkgevers in de bouw- rheid dienen voorwaar- te scheppen voor goedé Inische omstandigheden bouwplaats. Maar de in- bestaat dat dit lang niet gebeurt. Het aantal twagens op plaatsen waar 1 2q ijk bouwketen zouden moeten staan, blijft groeien. Vooral binnen de sector van de zogenaamde kleine woning bouw. Vanaf nu tot 15 novem ber gaat de Arbeidsinspectie landelijk controles uitoefenen op de hygiënische omstandig heden waarin de bouwvakkers dagelijks vertoeven. In acht districten worden in het kader van de actie Bouwkeet 1990 duizend bouwlokaties onder de loep genomen. De Arbeidsinspectie voert de controles uit met de Arbeids omstandighedenwet in de hand. Daarin staat onder meer dat de werkgever bij projecten die niet langer in beslag ne men dan twee maanden en waarbij niet meer dan twintig mensen worden ingeschakeld, kan volstaan met de plaatsing van een schaftwagen. Deze moet aan allerlei voorschriften voldoen, variërend van mini male afmetingen tot de aanwe zigheid van asbak, prullen mand en verbandtrommel. Bij bouwprojecten die langer du ren dan twee maanden be hoort een beter geoutilleerde en ruimere bouwkeet te staan. Het aantal schaftwagens op plaatsen waar feitelijk bouwketen zouden moeten staan, blijft binnen de sector van de zogenaamde kleine woningbouw. De Arbeidsomstandigheden wet stelt bovendien dat er op elke bouwplaats een goed wer kend toilet aanwezig dient te zijn. Aannemers wier lokaties bij controle niet aan de voor waarden voldoen, kunnen uit eindelijk tegen een proces ver baal aanlopen. Ingenomen Een woordvoerder van de Bouw en Houtbond FNV ver klaart ingenomen te zijn met de actie van de Arbeidsinspec tie. Hij geeft aan dat de de vakbonden al jaren aanlopen achter een verbetering van de hygiënische voorzieningen op de bouwplaats. „Van onze kant is het zeker geen ondergescho ven kindje geweest", zegt hij. Voor arbeidshygiënist R. Dui- ne en bedrijfsverpleegkundige P. van der Meer gaat de bete kenis van hygiëne op de bouwplaats duidelijk verder dan een goedwerkend toilet en een schone schaftkeet. Ook za ken als het omgaan met che micaliën, stof en geluidhinder zijn er in hun ogen onlosmake lijk mee verbonden. En ook op dat terrein schort het er vol gens Duine en Van der Meer wel eens aan. Nog niet eens uit onwil, maar wel omdat de ver antwoordelijke mensen vaak wel iets anders aan hun hoofd hebben, menen zij. A. Willemsen, één van de ge westelijke secretarissen van het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnij verheid (NVOB), geeft op zijn beurt aan dat zijn organisatie bezig is om het planmatig om gaan met zaken die de arbeids omstandigheden en hygiëne op de bouwplaatsen beïnvloeden, te bevorderen. Daarvoor houdt de NVOB met enige regelmaat voorlichtingsbijeenkomsten en groeien. Vooral FOTO: HENK VOORTMAN cursussen. „En daarvoor be staat een goede belangstelling. Ook van de zijde van de klei ne bedrijven", aldus Willem sen. Hij verbindt daaraan de conclusie dat de meeste aanne mersbedrijven positief staan tegenover een verbetering van de situatie op de bouwplaatsen. In het algemeen vindt Willem sen de arbeidsomstandigheden in brede zin een zaak van alle mensen die zich op de bouw plaats bevinden: van werkge vers èn werknemers. Waar mee hij niet wil ontkennen dat de werkgevers de voorwaar den moeten scheppen. De heren kunnen weer met een wit overhemd voor de dag komen, maar alleen in combinatie met een stropdas met wild bloemendessin. Delfts Blauw en Oudhollandse tegeltjes zijn een inspiratiebron voor de zomermode van 1991. lAIBAAI doof WILLEM RITSTIER MMR GG7CT) de STAAT m PIEVSm, LEEK HET ME PUIM VÖlPOENPE DEN HAAG De Nederland se Vereniging voor Sexuele Hervorming (NVSH) en de Gedetineerden Vereniging Utrecht willen dat gevangenen in huizen van bewaring de mogelijkheid krijgen intieme contacten te onderhouden met hun partners. De organisaties hebben dit staatssecretaris Kosto (justitie) en de leden van de Tweede Kamercommissie voor justitie laten weten in een aantal brie ven. De Gedetineerden Vere niging en de NVSH vinden het onterecht dat huizen van bewaring in tegenstelling tot gevangenissen niet voorzien zijn van ruimten waar gedeti neerden en hun partners el kaar in afzondering kunnen ontmoeten, te meer daar het vaak voorkomt dat gedetineer den lang in een huis van be waring moeten verblijven. Dit is bijvoorbeeld het geval als zij in afwachting zijn van behan deling in hoger beroep. Beant woording van de brieven zal nog wel even op zich laten wachten, aldus een woord voerster van justitie. Zij onder streept dat in het verleden duidelijke prioriteit is gegeven aan het scheppen van moge lijkheden tot intiem contact in gevangenissen. Volgens haar levert het in veel huizen van bewaring organisatorische pro blemen op omdat het veelal om oudere gebouwen gaat. AMSTERDAM Procureur- generaal mr. R. Behling heeft gisteren bij het Amsterdamse gerechtshof twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk, geëist tegen een 55-jarige hypnotherapeut wegens verkrachting van en - ontucht met een patiënte. Daarnaast vindt mr. Behling dat de hypnotherapeut de ko mende vijf jaar zijn beroep niet zou mogen uitoefenen. In juni van het vorig jaar werd de man bij de Amsterdamse rechtbank tot dezelfde straf veroordeeld. Er was destijds anderhalf jaar celstraf tegen hem geëist. Hij is in hoger beroep gegaan omdat hij meent destijds ten onrechte veroordeeld te zijn. IN sees-re rnrmis ML& üde eeu Fmv- MDWVOCKOE KOPEK). 8. eEnie

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3