Kans op VN-macht in Golf 6 Elke dag rak accepteert rede met Iran k95 2 3 4 5 9 10 10 11 £eidóe 6ou/ta/nt Ambassadeur Kuwayt bedankt Voorburger VANDAAG 14 Dagen Gratis Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 112300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071 -134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Woensdag 15 augustus 1990 81ste jaargang no. 24802 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,35 HET WEER Vannacht af en toe regen en een minimumtemperatuur van ongeveer 15 graden. Overdag wisselend bewolkt en enkele buien. Middagtemperatuur omstreeks 19 graden. Vrij krachtige zuidwes- tenwind, aan de kust later op de dag toenemend tot af en toe hard. ioor leidt (ar ETA Baskische reurorganisatie A heeft haar Igement om - t maandag 27 |UStUS - nmen tegen het aanse nverkeer te iruiken Brgemaakt. Op traject Madrid- in ontplofte eren een eveer één iram zware De rails den over een and van twaalf er beschadigd. FOTO: EPA Oude dag alleen in Europa goed geregeld GENÈVE Buiten Europa kunnen maar weinigen na hun vijfenzestigste levensjaar gaan genieten van een rustige oude dag. Vooral in Azië, Afrika en La tijns-Amerika moeten miljoenen mannen en vrouwen uit pure economische noodzaak blijven doorwerken. Dat blijkt uit een onderzoek van het Internationale Bureau voor Arbeid (IBA) dat gisteren in Genève openbaar is gemaakt. In Mocambique moet 91 procent van de mannen en 76 procent van de vrouwen na hun vijfenzestigste doorwerken. In Latijns-Amerika telt Chili de minst economisch actieven na hun vijf enzestigste (28 procent). In Azië springt China er het gunstigst uit (34 procent). In Bangladesh moet 73 pro cent van de 65-plussers gewoon doorwerken. In Euro pa maakt slechts tien procent na hun vijfenzestigste nog dagelijks de gang naar de arbeidsplek. In de Ver enigde Staten ligt het percentage op negentien, in de Sovjetunie op tien procent. Brand in theater Odeon AMSTERDAM De Amster damse brandweer is vanoch tend met veertien voertuigen uitgerukt om een grote brand in het theater Odeon aan het Siugel'en het hotel Waterfront te blussen. Het monumentale pand werd in 1662 door Phi lips Vingboons ontworpen en in opdracht van een rijke koopman gebouwd. In 1838 werd het voorzien van een grote muziekzaal en geopend door Koning Willem I. In 1895 werd Odeon de eerste bioscoop van Nederland. In 1981 werd het opgeknapt en heropend als muziekzaal theater Dierenbescherming wil verbod nummervissen ZUTPHEN De Dierenbescher ming overweegt een kort geding om het nummer-vissen op zaterdag 25 augustus in Zutphen te laten verbie den. Het hengelen naar genummer de vissen is volgens de Dierenbe scherming weerzinwekkend en on aanvaardbaar. Zeker omdat'het fei telijk een ordinaire loterij betreft (één van de te winnen prijzen is een auto). De vissen worden minimaal twee keer aan de haak geslagen: één keer vooraf waarbij ook het num mertje onder de rugvin wordt aange bracht, en dan nog eens tijdens de wedstrijd. Pagina 3: Vis als wegwerpartikel JORDAANSE KONING MET VREDESPLAN NAAR WASHINGTON! NEW YORK De kans is gegroeid dat het bin nen afzienbare tijd komt tot een officiële VN- macht die moet gaan toe zien op de naleving van het handelsembargo te gen Irak. Het Comité van de Chefs van Staven van de Verenigde Naties een orgaan van de Veiligheidsraad toon de zich vannacht voor stander van het creëren van zo'n militair VN- commando. vijf permanente leden van de Veiligheidsraad (de VS, Groot-Brittannië, de Sovjetunie, Frankrijk en Chi na) zullen de komende dagen een nader plan uitwerken. De vorming van zo'n VN- eenheid is in een stroomver- snelling geraakt als gevolg van de kritiek op het Ameri kaanse machtsvertoon rond de Perzische Golf. Die kri tiek treft vooral de Ameri- Di Vc DEN HAAG Wij danken u hartelijk voor uw inzet in deze voor ons zo moeilijke tijd". Vriendelijke woorden van de am bassadeur van Kuwayt uit Den Haag aan rijksambtenaar Ruud Zwaaf uit Voorburg. Zwaaf lanceerde onlangs een Na tionale Hulpactie om de in ons land verblijvende Kuwayti's te helpen aan gratis logeeradressen. De Kuwayti's barsten van de betalingsproblemen omdat hun creditcards even niks waard zijn, zo luidde het motief. Tot op heden heeft echter geen enkele inwoner van het kleine Golf staatje van de moge lijkheid gebruik gemaakt om bij Zwaaf kosteloos te overnach ten en te eten. Desondanks heeft de ambassadeur grote waar dering voor de betrokkenheid van de Voorburger. Of, zoals hij schrijft: „In deze moeilijke dagen putten we kracht uit het feit dat we duidelijk bemerken in onze strijd tegen het bar baarse regime van Irak niet alleen te staan kaanse waarschuwing dat desnoods met geweld zal worden opgetreden tegen schepen die proberen het em bargo te breken. Van ver schillende kanten is de VS verweten hiermee in strijd te handelen met het handvest van de Verenigde Naties. Voor zo'n daadwerkelijke blokkade zou een nieuw be sluit van de Veiligheidsraad nodig zijn. Maar Washington beroept zich op een verzoek van de verdreven regering van Kuwayt en op artikel 51 van het Handvest, dat lidsta ten toestaat zich te verdedi gen tegen Het zal overigens voor het eerst zijn dat het Comité van Chefs van Staven echt in ac tie komt. Het comité, waarin alleen de vijf permanente le den zitting hebben, komt elke maand bijeen, maar de vergaderingen duren door gaans slechts enkele minuten bij gebrek aan agendapunten, aldus een VN-woordvoerder. President Bush zei gister avond op een pérsconferentie niet onmiddellijk een diplo matieke oplossing voor de Golfcrisis te verwachten. Hij verwacht echter wel dat de economische sancties tegen Irak zo'n oplossing kunnen bewerkstelligen. Morgen ont vangt Bush de Jordaanse ko ning Husayn. Die komt met een vredesplan dat hij heeft opgesteld samen met de Iraakse leider Husayn, bij wie de koning begin deze week onverwachts op bezoek was. De twee Husayns zou den een internationale confe rentie bijeen willen roepen om een Irraakse terugtrek king uit Kuwayt te bespre ken. In ruil daarvoor moeten de VS hun militaire opmars in de Golf afbreken. In Was hington is nog niet op het plan gereageerd. Aan het front rond de Golf hebben de VS inmiddels bij stand gekregen van Marokko en Syrië. Het laatste land staat niet bekend als een vriend van de VS, maar de vijandschap jegens Irak weegt voor Syrië kennelijk het zwaarst. Eerder heeft Egypte al troepen naar Sau- di-Arabië gestuurd. Volgens de Washington Post heeft president Bush in het geheim Egypte voor bijna twee miljard gulden aan mo derne gevechtsvliegtuigen en anti-tank raketten toegezegd. Ook Turkije, Saudi-Arabië, Marokko, Oman, Bahrayn en de Verenigde Arabische Emi raten zouden in ruil voor hun steun- aan de strijd tegen Irak binnenkort van nieuw Amerikaans wapentuig wor den voorzien. Pagina 5: Gaddafi advi seert Husayn Amerikanen te gijzelen COSIA De Iraakse leider Idam Husayn accepteert het drag van Algiers uit 1975 Iran, waarin is overeenge- inen dat de Iraaks-Iraanse ïns dwars door de rivier att-al-Arab loopt. was onvrede met dit drag nog aanleiding om de 'foorlog tegen Iran te be- - nen. Baghdad eiste de vol- soevereiniteit over deze tegisch belangrijke rivier, een verklaring, die werd ezonden door radio Bagh- kondigde Saddam Husayn Lder aan dat vanaf vrijdag Iraakse troepen van het idgebied van Iran worden uggetrokken. Bovendien rden alle Iraanse krijgsge- igenen vrijgelaten, de verklaring voor Radio J [hdad wees Husayn erop hij Teheran een veel'om- ll tende overeenkomst aan- id zodat Irak vrij is om „an- en" te confronteren. Daar- verwees Saddam waar- "T"' tjr Kie schijnlijk naar de groeiende militaire aanwezigheid van vooral westerse landen in de Golf. Eerder dit jaar had Saddam al voorgesteld rechtstreekse on derhandelingen te beginnen met de Iraanse president Ali Akbar Hashemi Rafsanjani. Daarmee hadden de menings verschillen moeten worden opgelost die zijn blijven be staan sinds in augustus 1988 een wapenstilstand een einde maakte aan de Iraaks-Iraanse oorlog. De regering in Teheran heeft vanmorgen gezegd optimis tisch te zijn over de nieuwe vredesvoorstellen van Irak. „Iran beziet het laatste voor stel van Irak met optimisme", citeerde het officiële Iraanse persbureau IRNA een woord voerder van de nationale vei ligheidsraad. De woordvoerder zei dat Iraakse diplomateh het voorstel van Saddam vanmor gen officieel in Teheran heb ben ingediend. uurt ontruimd na gifbrand tIMPEN A/D LEK In een loods van-vuilverwerkingsbe- jf Omega in Krimpen aan de Lek heeft gisteravond een grote ind gewoed. gevolg van de enorme rookontwikkeling kregen omwonen- last van braakneigingen. Uit voorzorg werd een aantal hui- in de omgeving ontruimd. De vijftig bewoners werden enke ren ondergebracht in een restaurant. Uit metingen' bleek dat bij de brand blauwzuurgas vrijkwam. De oorzaak van de id (schade een half miljoen) is nog onbekend. Rozen, chrysanten, tros- injers, gemengde boeket en in diverse kleuren... illes deze week maar per bos en... tweede bos ?cjhalve prijs. e aanbieding is geldig t/m zaterdag 18 augustus in de filialen met een bloemenafdeling. Geniet maar lekker van ch De versnaperingen zijn op de Nederlandse marineschepen kennelijk van groot belang. Deze mari neman 'qroet' de chips die achter hem langs aan boord worden gedragen. a FOTO: STEPHEN EVENHUIS Bier, chips en appelmoes mee naar de Golf DEN HELDER Een groepje matrozen leunt ontspannen tegen de rai ling. Lachend kijken ze toe hoe hun schip, de Hr. Ms. Witte de With, wordt volgeladen met tonnen bier, zakken chips en blikken appelmoes. „Ah jongens, dat gaat de goede kant op!", roept één van hen. Een eindje verderop, bij de Hr. Ms. Pieter Florisz, poseren twee vrouwelijke matrozen ge willig voor een fotograaf. Niets wijst erop dat beide fregatten van de Nederlandse marine over een week of drie in een 1 varen. De vaderlandse pers heeft de gelegenheid een kijkje te ne men op de schepen die Neder land in de Perzische Golf zul len vertegenwoordigen. Daar wordt massaal gebruik van ge maakt. Cameramensen wrin gen zich door de nauwe gan gen en glijden bijna van de steile trapjes. De pers mag overal komen, van comman docentrum tot kombuis, maar krijgt van de marinevoorlich ting wel het dringende ver zoek „geen politieke vragen te stellen die onze matrozen later in moeilijkheden brengen". Pagina 5: „Wij gaan voor beetje vrede zorgen" Aquacopter Een helikopter van het Spaanse leger moest er gisteren aan te pas komen om een soortgenoot te redden uit het water bij de Miraflores de la Sierra-dam in de buurt van Madrid. Het kleinste toestel was in een hachelijke positie geraakt toen het water kwam tanken om een bosbrand te bestrijden. FOTO: ANP Percentage rokers niet gestegen DEN HAAG Het percen tage rokers onder de Neder landse bevolking is vorig jaar gelijk gebleven ten opzichte van 1988, namelijk 33. Van de volwassen mannen rookt 36 procent, van de vrouwen 29 procent, zo meldt de Stichting Volksgezondheid en Roken in het jaarverslag. Na de sterke daling van het aantal rokers in 1988 (van 37 naar 33 procent) vreesde de stichting dat het percentage rokers in 1989 weer met en kele procenten zou stijgen. Dat bleek niet het geval. De verkoop van sigaretten en shag bedroeg in 1989 32,8 miljard stuks. Sinds 1984 schommelt de totale com- sumptie rond dit getal. Liechtenstein 160e VN-lid NEW YORK De Veilig heidsraad van de Verenigde Naties heeft het vorstendom Liechtenstein gisteren met al gemene stemmen voorgedra gen als 160ste lid van de vol kerenorganisatie. Met een be volking van nog geen 30.00 zielen en slechts 161 vierkante kilometer oppervlakte is Liechtenstein het kleinste land dat ooit tot de VN is toegetre den. Na de aanbeveling van de V-raad moet de aanvraag van Liechtenstein in september nog worden bekrachtigd door tweederde van de leden van de Algemene Vergadering. Eerder dit jaar werd Namibia als 160ste lid tot de VN toege laten, maar omdat de zetels van Noord- en Zuid-Jemen werden samengevoegd was het ledental weer op 159 gekomen. Dollar op Europese valutamarkten naar nieuw dieptepunt AMSTERDAM De koers van de Amerikaanse dollar is vanmorgen op de Europese valutamarkten tot een nieuw na-oorlogs dieptepunt gedaald als gevolg van aanhoudende vrees voor een economische recessie in de VS. In Amster dam werd om 10 uur een koers genoteerd van f 1,7585, bijna anderhalve cent minder dan de slotkoers van f 1,7725 giste ren. Het vorige dieptepunt werd op 6 augustus bereikt met-een slotkoers van f 1,7710. De dollar wist zich daarna iets te herstellen onder invloed van de crisis in het Midden- Oosten. De goudprijs, die de afgelopen dagen flink profi teerde van de crisis in de Golf, was vanmorgen aanzienlijk la ger. In Zürich werd geopend op 401,50 dollar per ounce (31,1 gram), ruim 11 dollar minder dan de slotprijs giste ren. KLM en SLM bespreken samenwerking SCHIPHOL De KLM en de Surinaamse luchtvaartmaat schappij SLM hebben vandaag opnieuw besprekingen ge voerd over mogelijkheden van samenwerking op de route Amsterdam-Paramaribo. Deze dienst wordt voor de SLM mo menteel gevlogen door de Amerikaanse maatschappij To wer Air. 12 PAGINA'S KRO-programma praat op „kroegse manier" over de kerk Bouwkeet '90: plassen in de bosjes is achterhaald Videotheken binden strijd aan met malafide huurders Gorbatsjov rehabiliteert boeren onder Stalin Discipline nog steeds sleutelwoord van Boskov Leidse suikerkunst op exposities in Japan „PvdA- wethouder maakt eigen partij monddood" „Meester" van Rijn op cruciaal moment in de fout Steeds meer mensen doen beroep op Spoedhulp GEESTELIJK LEVEN/OPINIE2 BINNENLAND 3 ECONOMIE4 BUITENLAND5 SPORT 6/10 LEIDEN/REGIO9/10/11 KUNST/RTV10 DIENSTVERLENING11 RTV PROGRAMMAS15 WEER/PUZZEL/MENU15 Wie de Leidse Courant in de losse verkoop wil be machtigen, kan nog wel eens misgrijpen. Geen wonder, want een krant met zoveel nieuws uit bin nen- en buitenland, stad en regio, sport en kunst, kerk en wereld blijft niet lang in de rekken liggen. Waarom zou u stad en land blijven aflopen om toch een exemplaar te bemachtigen, terwijl het zo eenvoudig kan? Met evenveel plezier bezorgen wij de krant bij u thuis. Als u wilt elke dag weer. Zo blijft u op de hoogte van het grote en het kleine nieuws. En van alle advertenties. Gewoon eens pro beren. Veertien dagen gratis. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Naam: Voorl.: Straat: Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071-122 244 <io> Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. i1

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1