Nederlanders in Golf gebied nuchter en stressbestendig" Onvrede in VN over houding VS Zo spoedig mogelijk terug naar Monrovia Duitse industrie steekt diep in bewapening Iraq BUITENLAND EcidócSouoant DINSDAG 14 AUGUSTUS 1990 PAGINA 5 outerse: regering an beter opstappen IRAMARIBO Legerbevelhebber Desi aaiuterse vindt dat de Surinaamse regering militaire commandant moet aanwijzen i het korps van de burgerpolitie te leiden. 8 s de regering niet met zijn voorstel in- mt, moet zij snel zelf met alternatieven men of opstappen, aldus Bouterse gisteren e8 zijn manschappen. De nieuwe regering moeten bestaan uit een groep „toegewij- jonge kerels" die gedurende vijf jaar een momisch herstelplan moeten uitvoeren, legerleider vindt dat de oudere politici, ne it name de leiders van de regeringspartij- moeten gaan rusten „omdat ze de boel ^U( houden en zitten te slapen". Parlements- eorzitter Jaggernath Lachmon kreeg het vies postzegels te gaan verzamelen of to- iten te gaan planten. Cubanen zoeken toevlucht bij Belgische ambassadeur HAVANA Vier Cubanen tussen de twintig en veertig jaar hebben gisteren hun toevlucht gezocht in de Belgische ambassade in de Cubaanse hoofdstad Havana. De Cubaanse politie heeft in middels de ambassade omsingeld om te voorkomen dat nog meer burgers de wijk nemen naar het gebouw. Sinds en kele weken zitten 18 Cubanen in de Spaanse ambassade. Ook in de ambassa des van Tsjechoslowakije, Zwitserland en Italië zaten vorige maand gedurende korte tijd Cubanen die hun land wilden ontvluchten. De Cubanen in de laatste drie ambassades hebben inmiddels het gebouw weer vrijwillig verlaten toen bleek dat de Cubaanse regering weiger de een uitreisvisum te verstrekken. Spanje en Cuba voeren nog besprekin gen over het lot van de vluchtelingen. Zwitserse gijzelaar in Damascus gearriveerd BAYRUT/GENEVE De Zwit- serse gijzelaar Elio Erriquez is gis teravond overgedragen aan de Sy rische autoriteiten in Bay rut. Ver gezeld van Syrische functionarissen is hij vervolgens naar Damascus ge reisd. Zondagnacht al kondigde de „Organisatie van de Revolutionaire Palestijnse Facties" zijn vrijlating aan. Maar uit de verklaring was niet op te maken of Erriquez al op vrije voeten was of niet. Vorige week werd de Zwitserse gijzelaar Emanuel Christen vrijgelaten die in oktober 1989 met Erriquez in de Libanese havenstad Sidon gegij zeld. Beiden werkten voor het In ternationale Rode Kruis. Barry stapt uit partij WASHINGTON Burgemeester Marion Barry van Washington is uit de Democratische Partij gestapt om als onafhankelijke kandidaat te kunnen deelnemen aan de verkie zingen van november. De 54-jarige Barry, die vrijdag schuldig bevon den is aan het bezit van cocaïne, liet zich vorige maand niet tijdig in schrijven bij de Democratische Par tij om aan de voorverkiezingen van september te kunnen meedoen. De veroordeling van Barry, een van de prominentste en meest omstreden politici van de Verenigde Staten, betekent volgens de wetgeving van Washington niet dat hij van deelna me aan de verkiezingen is uitgeslo ten. Dat was wel het geval geweest als hij wegens meineed veroordeeld was. Mensenrechtengroep kritiseert Roemenië BUKAREST Een internationale mensen rechtengroep die op bezoek is in Roemenië heeft gisteren de regering in Bukarest ervan beschuldigd de individuele vrijheid in het land onvoldoende te beschermen. Het team van de Internationale Helsinki Federatie onderzoekt de toedracht rond het neerslaan van anti-regeringsdemonstraties in juni. De Roemeense regering heeft verzaakt actie te ondernemen tegen de mijnwerkers die de demonstranten hebben geslagen, zo consta teert het team. De delegatie laakte het „tota le ontbreken" van wetten wat betreft de vrijheid van meningsuiting en godsdienst. Volgens de Roemeense autoriteiten echter zal er wetgeving op dat gebied zijn voordat in 1991 de nieuwe grondwet wordt opge steld. ETA plaatst bommen langs Spaanse rails MADRID De naar een zelfstandig Baskenland strevende ETA heeft ver scheidene bommen geplaatst langs drie Spaanse spoortrajecten. Dit heeft de af scheidingsbeweging gisteren meege deeld aan een aantal kranten in Spaans Baskenland. De bommen komen vol gens het communiqué de komende twee weken tot ontploffing. De bommen zou den zijn geplaatst langs de spoorlijnen Madrid-Barcelona, Madrid- Valladolid- León-Oviedo en Madrid-Córdoba-Sevil- la. De ETA legde vorig jaar soortgelijke verklaringen af, waarna de paramilitai re politie twee bommen die waren ge- filaatst langs spoorlijnen in het noorde- ijke gebied Navarre, onschadelijk maakte. fERPLEEGKUNDIGEN WILLEN GRAAG NAAR MIDDEN-OOSTEN EN HAAG Terwijl lel Engelsen en Ameri- nen de benen nemen, Irken de meeste Neder- nders in het Golfgebied voon door. Bouwers, emensen, verpleegkun- en en artsen. „Neder- Èders zijn nuchter en pss-bestendig". trots vertelt directeur P. ialken van Medical Recru- nent Services in Veldhoven slechts twee van de twee- nderd Nederlandse artsen verpleegkundigen in Sau- '-Arabië en de Emiraten te- naar Nederland willen, is wel paniek geweest in ziekenhuizen, maar niet on- Nederlanders, die zijn ?d geïnformeerd en stress- itendig. In de oostelijke pro- Dhagran in Saudi-Ara- een ziekenhuis waar de iele intensive-care afdeling it ligt, omdat het Australi- le, Nieuwzeelandse, Engelse Amerikaanse personeel in niek is weggelopen. Vooral Amerikanen, je hoeft het woord gijzeling maar te laten vallen, of ze zijn weg", meent Schalken. Nee, dan 'wij Nederlanders'. Wij keren na een vakantie in Nederland gewoon weer terug naar Saudie-Arabië met een bij de dump gekocht gasmas ker, zoals een Veldhovense arts, of gewoon met „werk- zin", aldus Schalken. In deze bange tijden oefent het Mid den-Oosten zelfs aantrek kingskracht uit op nieuw me disch personeel. „Er melden zich enorm veel mensen bij ons aan. Normaal krijgen we dagelijks twee, drie aanmel dingen. Vandaag hebben we er dertig gehad". Geld In opdracht van de ministeries van defensie en volksgezond heid in Saudie-Arabië en de Emiraten werft en selecteert Medical Recrutement Services medisch personeel voor zie kenhuizen. Vanuit Nederland zijn nu 160 verpleegkundigen en 40 artsen voor een jaar uit gezonden. Tachtig procent te kent volgens Schalken na een jaar bij. Want het salaris is goed. Een verpleegkundige verdient 3000 tot 3500 gulden schoon in de maand en een arts zo'n 120.000 gulden netto per jaar. Daarbij worden de woonlasten van het personeel vergoed. Maar het is niet alleen het geld dat verpleegkundigen en art sen naar het Midden-Oosten trekt. Schalken: „De werk druk in Nederland is veel te hoog. Veel verpleegkundigen kijken daarom naar iets an ders uit". Voor de achterblij vers wordt de werkdruk daar door nog hoger. Maar daar kan het Veldhovense Medical Re crutement Services niets aan doen. „De mensen willen weg, hoe dan ook. Is het niet via ons, dan wel via één van de zestien bureau's in Londen". Vrouwen en kinderen De werknemers van Ballast Nedam en Shell in Saudie- Arabië willen ook niet terug naar Nederland. „Als ze terug willen omdat ze het benauwd hebben, dat kan dat. Maar nie mand wil terug", zegt een woordvoerder van Shell. Het zelfde geldt voor de 160 werk nemers van Ballast Nedam. „Bouwers zijn een heel nuch ter volk, ze gaan door totdat ze er bij wijze van spreken bij neervallen". De echtgenotes en kinderen van de bouwers en oliemensen zijn wel geëva cueerd. Precies volgens plan. Omdat het er kan spannen, heeft Ballast Nedam voor het Midden-Oosten een soort ram penplan klaar liggen. In alarmfase één worden dien- streisjes afgeblazen, in de tweede fase worden familiele den in veiligheid gebracht en in de derde fase de werkne mers. „Voor evacuatie van het per soneel zijn we natuurlijk ook afhankelijk van onze op drachtgevers. Je kunt niet zo maar een order afbreken. Maar als het er echt om gaat spannen, gaat iedereen terug", aldus een woordvoerder van Ballst Nedam. Maar zover is het nog niet. Maar waarom dan wel vrouwen en kinderen in veiligheid gebracht? „Mocht het zover komen, dan is het moeilijker om vrouwen en kinderen te mobiliseren dan de werknemers. Werknemers kun je op één en dezelfde plek vinden, vrouwen en kinderen niet". Opvarenden Ook de honderd opvarenden van baggerschepen van Vol- ker Stevin in Irak werken ge woon door. Omdat je niet zo maar een order kunt afbreken maar ook „omdat het soms veiliger kan zijn om door te werken. Onze mensen verblij ven in een dun bevolkt gebied waar geen oorlogssituatie is. Als je ongewenste bewegingen maakt, wordt het misschien al leen maar gevaarlijker", aldus een woordvoerder van Volker Stevin. Werknemers van de Nederlandse Kabel Fabriek (NFK) uit Delft willen wel naar huis. Twee van hen ver blijven in Kuwayt. Van de vijf werknemers die in Baghdad verbleven, zijn er inmiddels twee teruggekeerd. De andere drie proberen via Jordanië naar Nederland te reizen, maar vooralsnog zonder suc ces. MONIQUE VAN DE VEN idia ontkent icident aan e grens met akistan Paki- ?z' tanse troepen hebben 0n aanval van Indiase t z [ereenheden in het ■enfensgebied tussen beide ■~eiiden afgeslagen. Ie ens een bericht van het 'ei kistaanse persbureau APP 0 id het incident zondag be ats in de bestandszone tu- het Pakistaanse en het ^^liase deel van Kashmir, meldde dat de Indiase epen gebruik hadden ge- akt van zwaar artillerie- en rtiergeschut en dat er een lekend aantal slachtoffers ier de Indiase soldaten was 'd rallen. Volgens de Paki- en anse legerleiding was het de ste keer dat India artillerie ette. en New Delhi ontkende een °'ordvoerder van de Indiase ering dat zich een grensin- ent had voorgedaan. „Het is t waar. Wij hebben geen Jival uitgevoerd. Wij hebben hijtn artillerie ingezet. Er zijn rohn slachtoffers gevallen", al- 3elp de woordvoerder. grensincident kwam een na het afbreken van be- ekingen die hadden moeten ien tot vermindering van al maanden heersende oor- A'sdreiging. Door het vuurge- J aan de kunstmatige mslijn tussen het Pakistaan- 1 jjen Indiase deel van het om- °J [den Kashmir, is de span- g tussen beide landen ver- isl opgelopen. De islamitische in Indi- ze Kashmir streeft al jaren ar aansluiting bij Pakistan. In Californië woedt een door bliksem gestarte brand in het nationale natuurpark Yosemite. Zolang de brandweer het vuur niet onder controle heeft, mogen bezoekers het park niet in. FOTO: AFP ARTSEN ZONDER GRENZEN: MONROVIA Artsen zonder Grenzen wil terug naar Monrovia zo snel de toestand in het land dat toelaat. Dat heeft de orga nisatie gisteren laten we ten nadat een 12-koppig team, onder wie drie Ne derlanders, er zondag in slaagden het land te ver- laten. De artsen en verpleegsters slaagden er afgelopen week einde in om het land met een konvooi bestaande uit veertig wagens en ruim vijftig gewon den te verlaten. De gewonden en een aantal weeskinderen zijn achtergelaten in een zie kenhuis ruim 120 kilometer ten noordoosten van Monro via. Het ziekenhuis in Monro via waar de medici werkten, is sinds het vertrek niet meer in gebruik. Het werken in het ziekenhuis was de laatste da gen onmogelijk gemaakt om dat het midden in de vuurlinie van de strijdende partijen be vond. Bovendien raakte de voorraad medicijnen op en was nieuwe toelevering onmo gelijk. Slecht weer heeft gisteren de evacuatie van honderden bui tenlanders uit Liberia verhin derd. Amerikaanse Stallion- helikopters zouden ongeveer vierhonderd vluchtelingen uit de Liberiaanse havenstad Bu chanan naar Freetown, de hoofdstad van het buurland Sierra Leone, brengen. Ge vechten tussen het regerings leger van president Samuel Doe, de rebellen van Charles Taylor en de andere rebellen groepering onder leiding van Prince Yofmie Johnson ver hinderden gisteren dat duizen den vluchtelingen de Ameri kaanse ambassade in Monrovia bereikten. In Sierra Leone zijn intussen troepen aangekomen die zich bij de vredesmacht zullen voe gen die als taak heeft in Libe ria een staakt-het-vuren te be werkstelligen en een tijdelijke regering te installeren. Het wachten is nog op 500 Nigeria- nen en dan is het vredeskorps met 2.500 manschappen op volle sterkte. VI 669 Een uur lang koerst de Astra" onder water, maar ein- sp ijk komt de brug weer boven water. Dan klinken nieuwe beve- te en spoedig ligt het schip stil. Maar Rob valt van de ene ver uit zing in de andere. Waar zijn ze nu beland^ Het schip ligt in bassin en recht vooruit schitteren honderden lichtjes. Het lijt een fabriekshal met al die werktuigen en machines. Kijk, .ls rijdt een smalspoortrein. „Wat moet dat betekenen?" is" agt Rob, die er nu helemaal niets van begrijpt. „Rob", zegt ry, „dit is een grote dag voor je. Je maakt kennis met de grootste gebeurtenis in de geschiedenis van de menselijke be schaving". „Nou, nou", zegt Harries lachend, „maak het niet er ger dan het al is, Larry. Je overdrijft. Komt u maar eens mee, mr. Rob, dan kunt u zien, wat we hier uitspoken. We bouwen hier een tunnel". „Een tunnel? Ja, daar lijtk het ook wel op. Maar met welk doel?" „Het wordt een tunnel", zegt Harries, „die Afrika met Europa zal verbinden, dwars onder de Straat van Gibraltar door!" (Vervolg van de voorpagina) NEW YORK In de Vei ligheidsraad van de Vere nigde Naties is een fors meningsverschil gerezen over de onder Ameri kaanse leiding ingestelde economische blokkade te gen Irak. Een aantal lan den, waaronder de Sovjet unie, Frankrijk en Cana da, is niet bereid om die blokkade met militair ge weld te handhaven. Deze landen delen het stand punt van de VN dat het em bargo tegen Irak weliswaar al leen succes heeft als het wa terdicht is, maar zij willen hun activiteiten in het Golfgebied vooralsnog beperken tot het controleren van schepen uit en met bestemming Irak. Voor de Franse regering komt een blokkade neer op een oorlogs daad, zo is in Parijs vernomen. Het geschil trad aan het licht op een besloten vergadering van de Veiligheidsraad. De VS en Groot-Brittannië verklaren dat zij hun mogelijke militaire acties baseren op verzoeken tot hulp en optreden van de gevluchte regering van Ku wayt. Minister van buiten landse zaken James Baker ci teerde in verband hiermee ar tikel 51 van het VN-Handvest waarbij een aangevallen land voor zijn verdediging andere landen om hulp mag vragen. Ook de Britse staatssecretaris voor buitenlandse zaken Willi am Waldegrave zei dat het be sluit van Londen conform het VN-Handvest is. Volgens hem zijn er geen extra mandaten van de VN nodig om de „eco nomische sancties te doen res pecteren". De VS bestrijden verder dat er verschil van inzicht zou be staan over de goederen die on der het embargo vallen. Presi dent Bush heeft verklaard dat ook koopvaardijschepen die met voedsel op weg zijn naar Irak zullen worden tegenge houden. ^Maar de andere lan den lijken niet veel te voelen voor een systematische uithon- geringspolitiek, waarvan voor al de civiele bevolking in Irak het slachtoffer zal worden. Overigens lijkt de voedselsai- tuatie in Irak al problemen te geven. Het land klopte giste ren bij Brazilië aan voor voed selhulp. Volgens de Braziliaan se regering wordt de voedsel- leverantie overwogen omdat humanitaire hulp niet onder de handelsboycot van de Vere nigde Naties tegen Irak valt. Om tegemoet te komen aan de bedenkingen van de VN heb ben de VS zich bereid ver klaard om alsnog voedselzen- dingen naaf Irak door te laten, als daar een hongersnood ont staat. Maar voorlopig streeft Washington naar een totale boycot die zo nodig met mili taire midelen wordt afge dwongen, hoewel het woord blokkade daarbij angstvallig werd vermeden. Over de be doelingen kan echter geen twijfel bestaan. De VS waarschuwden gisteren dat zij het vuur zullen openen op elk schip dat tracht zich aan het embargo tegen Irak te onttrekken. Ook Groot-Brit- tannië liet weten dat schepen die proberen de sancties te doorbreken gestopt en geën terd kunnen worden door de Britse oorlogsbodems in het gebied. Inmiddels is de eerste tanker die poogde olie te laden bij een Saudische terminal aan de Rode Zee door Saudi-Arabië teruggestuurd, zo is uit Saudi sche bronnen vernomen. Daarmee mislukte de eerste grote poging van Irak aan de door de Verenigde Naties afge kondigde sancties te ontko men. Doordat Saudi-Arabië zelf het tankschip, de Al-Qadi- siyah, terugstuurde hoefden geen Amerikaanse schepen in te grijpen. De aanvoer van Amerikaanse troepen en militair materieel naar Saudi-Arabië gaat intus sen in hoog tempo voort. Een woordvoerder van het Penta gon zei dat elke tien minuten in Saudi-Arabie Amerikaanse vliegtuigen landen met man schappen en materieel. Er zou den momenteel al zo'n 50.000 Amerikaanse militairen in Saudi-Arabië zijn aangeko men. VS-minister van defensie Dick Cheney gaat eind deze week weer naar de gespannen Golfregio waar hij de Ameri kaanse troepen zal bezoeken en verder overleg zal voeren met de leiders van Saudi-Ara bië. Intussen heeft Pakistan aange kondigd zich aan te zullen sluiten bij de vredesmacht van de Arabische Liga die Saudi- Arabië moet gaan beschermen tegen een aanval van Irak. Egypte was tot nu toe het eni ge land dat al troepen had ge stuurd. Syrië zou van plan zijn een „symbolische militaire macht" te sturen. (Van onze correspondent Rink Drost) BONN Volgens het vredesonderzoeksinstituut Sipri in Stockholm komt de Bondsrepubliek Duits land pas op de twintigste plaats in het rijtje verko pers van oorlogstuig aan Iraq. Maar vermoedelijk heeft geen ander land het bewind van Saddam Hu- sayn zo aan gevaarlijke wapens geholpen als die zelfde Bondsrepubliek. Een groot aantal Westduitse ondernemingen en de bulk daarvan bestaat waarachtig niet uit obscure bedrijfjes heeft Iraq in beslissende mate geholpen aan materialen en vooral kennis voor de ver vaardiging van zogenaamde ABC-wapens en raketten waarmee die wapens naar hun doel kunnen worden gebracht. De letters A, B en C staan voor 'atomair', 'bacterieel' en 'chemisch'. Het weekblad Der Spiegel, in de praktijk zo'n beetje het ge weten van de Bondsrepubliek, heeft deze week een onthul lend vervolg gegeven op het toch al schokkende verhaal in het vorige nummer, over de betrokkenheid van het Duitse bedrijfsleven bij de bewape ning van Iraq. De regering heeft zich inmiddels gehaast te ontkennen dat de buitenlandse geheime dienst van de Bonds republiek, de Bundesnachrich- tendienst (BND), in de schan dalen verwikkeld is. Maar al heeft de regeringswoordvoer der gelijk, dan blijft de rest van de Spiegel-publikatie ver ontrustend genoeg. Veel transacties van Westduit se ondernemingen met Iraq hebben zich formeel afge speeld binnen de strenge Duit se wettelijke kaders. Maar wetten kunnen nog zo streng zijn, wanneer niet of onvol doende wordt gecontroleerd halen ze weinig uit. Bovendien moet in twijfelgevallen in het voordeel van de exporteur worden beslist. Wanneer goe deren zowel civiel als militair kunnen worden gebruikt, moet derhalve de vergunning worden afgegeven. Ondanks het nodige elastiek in de exportbepalingen is een aantal ondernemingen op mis dadige wijze over de schreef gegaan. Het openbaar ministe rie koestert tenminste zo veel verdenking dat het bij inmid dels tientallen ondernemingen een gerechtelijk onderzoek is begonnen. Op de drie belangrijkste pro- duktieplaatsen van chemische wapens in Iraq hebben Duitse bedrijven en deskundigen meegewerkt aan de opbouw van installaties en de produk- tieprocessen. Irak beschikt mede daardoor nu over het grootste arsenaal chemische wapens in het Midden-Oosten. In het militaire onderzoekcen trum Saad 16 gaven de afgelo pen jaren deskundigen van niet minder dan 38 Duitse on dernemingen opleidingen en instructies. Daaronder waren bedrijven van reuzeconcerns als Messerschmitt-Bölkow- Blöhm (MBB), Degussa, Carl Zeiss, Deutsche BP, wapenfa brikant Mauser en Rheinme- talL

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5