Groeiende steun voor Husayn „Als flinke vent blijf ik liever thuis' Samenwerking met de Britse marine ligt s voor de hand Tweede Kamer sluit inzet van luchtmacht niet uit Olie al betaald BINNENLAND/BUITENLAND £eidóe Gou/uvnt DINSDAG 14 AUGUSTUS 1990 PAGINI |U] Jordanië houdt zich niet aan VN-embargo AMMAN Jordanië onttrekt zich tot op heden aan het economisch embargo van de Veiligheidsraad tegen Irak. Officiële bron nen op het ministerie van handel in de hoofdstad Amman hebben openlijk toegege ven dat een Iraakse oliepijpleiding naar Jor- danië normaal functioneert en dat in de ha ven van Aqaba het lossen van schepen met goederen voor Irak gewoon doorgaat. De Jordaanse autoriteiten hebben verklaard dat het land van plan is het embargo na te le ven, maar dat de economische afhankelijk heid van Irak een totale boycot niet toestaat. Het is nog niet bekend of de VS van plan zijn deze laatst overgebleven uitweg voor Iraakse goederen ook af te sluiten. Israël heeft Jordanië intussen gewaarschuwd de boycot niet te omzeilen. Baggeraars mogen toch doorwerken DEN HAAG De Nederlandse be drijven Boskalis en Volker Stevin mogen van minister Van den Broek van buitenlandse zaken voorlopig doorgaan met het uitbaggeren van een vaargeul in Irak. Deze activiteit, waarbij ruim honderd Nederlanders betrokken zijn, zou niet in strijd zijn met het VN-handelsembargo tegen Irak. Baggerschepen verlenen dien sten „en die vallen volgens de Euro pese Commissie niet onder het em bargo", aldus de minister. Niettemin heeft Van den Broek inmiddels ad vies gevraagd bij de VN-commissie die op de naleving van het embargo toeziet. Overleg Minister Van den Broek (buitenlandse zaken)en minister Ter Beek (defensie) tijdens de vergadering over de Golfcrisis. FOTO: ANP Marinevrouwen moeten meevaren op Pieter Florisz DEN HAAG De 22 marinevrouwen op het Nederlandse standaardfregat Pieter Florisz moeten meevaren naar de Perzische Golf. Dit zei minister Relus ter Beek gisteren op vragen van het RPF-kamerlid Meindert Leerling. Leerling wilde weten of er vrouwen werkten op de fregatten die worden uitgezonden en of voor hen een uitzonderingspositie gecreëerd kon worden. Maar volgens Ter Beek geeft dat geen pas. „Ook vrouwschappen zijn verplicht om mee te gaan". Alleen de tien dienstplichti gen op beide oorlogsbodems worden op basis van vrijwilligheid ingeschakeld. Het salaris van alle betrokken marinemensen wordt met circa tweeduizend gulden per maand verhoogd. ROTTERDAM De olie van de Iraa|U tanker die gisteren in Rotterdam binn' liep om gelost te worden, is reeds aan r betaald. Daarom doet Nederland er g goed aan de tanker retour afzender te ren, aldus minister Van den Broek gi ren. „Dan zouden we Irak in de geleg 1 heid stellen de olie nogmaals aan een der te verkopen". Van den Broek me dat het feit dat de tanker eerder in Franse Le Havre geweigerd werd, op misverstand berust. Het VVD-kame Weisglas, die kritische vragen over tanker had gesteld, reageerde opgeluL „De koopman kan het in deze zaak e zijn met de dominee, en dat is volgens voor het eerst". DEN HAAG Een vij and verenigt. Die wet blijkt ook in Nederland te gelden. De 'naakte agres sie' van Saddam Husayn tegen het buurland Ku- wayt heeft alle politieke partijen tot de overtuiging gebracht dat ons land ma rineschepen moet sturen om de machtsbeluste dic tator mores te leren. Er was één uitzondering op de regel; het Groen Linkse ka merlid Wilbert Willems. Giste ren vocht hij een eenzame strijd tegen het wapengeklet ter in de Golf. „Wat mij be treft blijven die Nederlandse marineschepen aan de kade liggen", verklaart Willerps na afloop van het overleg tussen Kamer en kabinet. Dat hij zich met dat standpunt in politiek Den Haag geïso leerd heeft, ,heeft hem niet baasd. „Het is altijd verlei delijk om gezamenlijk ten strijde te trekken tegen een modelvijand als Husayn, maar daar doe ik nu niet aan mee. Want ik ben ervan overtuigd dat we deze dictator met ons optreden eerder sterker dan zwakker maken. Bovendien zijn er andere belangen in het spel dan je zo op het eerste oog zou denken". Willems, gebogen over de brief van Van den Broek over de Nedelandse marinesteun, schudt het hoofd en verzucht: „Ik lees hier dat niets minder dan de internationale rechts orde in het geding is. Maar daar geloof ik dus geen blik sem van. Want werden er em bargo's ingesteld toen dezelfde Husayn duizenden Kurden vermoordde? Hoorde je de in ternationale gemeenschap schande roepen toen Engeland de Falklands wilde heroveren en Amerika Vietnam binnen viel? Nee! De reden daarvoor is, dat er toen geen vitale eco nomische belangen op het spel stonden". „Nu liggen de kaarten anders. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Baker heeft het zonder omhaal ge zegd: de olievoorziening van het Westen komt in gevaar en dat moet voorkomen worden. Het zou overigens voor het mi lieu nog geen slechte zaak zijn als de olie duurdér werd, want door die goedkope brandstof hebben we van de wind ge leefd en vrijwel niets gedaan aan energiebesparing en alter natieve energiebronnen". Volgens Willems wordt een es sentiële denkfout gemaakt: de Kuwaytse oliereserves waar Husayn de hand op heeft ge legd zijn niet van hem, maar ook niet van ons. Hij wijst met uitgestrekte arm, in de ting Mekka. „De olie die onder de grond zit, is va[^y Arabieren. Het is aan hèi te bepalen, hoeveel geld zi voor willen hebben. Het taalbaar worden van het te goud kan dus nooit eenens) litair ingrijpen legitimerei 1(je, Het zou de wereldvrede gens Willems zeer ten komen als nu de Verei Naties militair zouden o 1(J den. „Maar helaas hebbe ats westerse landen daar een je voor gestoken door de op eigen houtje te willen len. De Veiligheidsraad vrees ik, er weinig meer voelen om zélf een volg rtje stap te zetten. Een unieke is verbruid". Het Kamerlid is niet ond indruk van het argumen de Veiligheidsraad te lan|ste aarzeld heeft met het inst e^e van een vredesmacht en Ne de Arabische Liga door or ordi linge twisten en angst Iraakse repressies ma; tot een gecoördineerd den kan besluiten. Dat kent nog niet, meent hij ;n a Europa dan maar de rol )n s] politieman op zich moet s de men. t „We maken in de Arab wereld meer vijanden goed voor ons is, terwijl [|en land als Saudi-Arabie dooi a\ r samenwerking met de AiS(jr€ kanen verder geïsoleerd i Nu al zie je dat Husyan zonder succes Arabieren ii dere landen weet te mobecjei ren tegen wat zij zien ali |g t, Amerikaanse, imperialist 0p interventie. Daarom zeg maken Husayn met deze eerder sterker dan zwa u Wat de regering zich o doende realiseert is dat terse bemoeienis in het den juist een rijpe voedii dem heeft gecreëerd voor] damentalistische bewegi en dictators als Husayi Khomeiny". Willems' argumenten h< de andere partijen niet nen overtuigen. „Je weel waar deze reis gaat eindii merkt Willems daarom] zorgd op. „Je kunt op nog zulke mooie afsj maken, een eventuele laat zich niet regisseren' Is het dan tenslotte angsl rij die Willems tot zijn p< tische standpunt heeft] bracht? Hij ontkent het klem. „Ik hoorde gisterei marineman op de radio di ik heb er mijn hele lev« naar verlangd om m'n spi'ijk 1 eens in de praktijk uit telen ten. Ikzelf ben niet uit ting hout gesneden. Je bent 1 per sé een grote vent I naar de Golf te gaan. Als ar r vent blijf ik liever thuis", agt PAUL KOOPI Ty, 0n zgere 'P i epei ''en I Ghei In de Egyptische hoofdstad Cairo geven honderden Egyptenaren zich op als vrijwilliger in de strijd tegen Irak. FOTO: AP NICOSIA Twee Arabi sche leiders hebben giste ren de buitenlandse in menging in de Golfcrisis als koloniaal veroordeeld en hun uitspraken lijken de mening weer te geven van een groot deel van de Arabische bevolking. „Ons deel van de wereld kent een lange koloniale geschiede nis", zei de Jordaanse minister van informatie Ibrahim Izzed- dine in een radio-interview. „En ik denk dat het niet ver standig is voor welk land dan ook om op deze manier een oplossing te bereiken". Rabah Bitat, president van de Algerijnse Nationale Volks vergadering, zei dat de inter ventie alleen is bedoeld om westerse belangen veilig te stellen. Bijval kreeg Irak gisteren van Jemen. Dit land liet weten zich niet te zullen aansluiten bij de VN-sancties tegen Irak en Saddams vredesinitiatief te steunen. Jemen, zo verklaarde de minister van buitenlandse zaken Abdel-Karim al-Iryani, zal Irak helpen bij de proble men die het land ondervindt door de handelsboycot. De groeiende Arabische steun aan de Iraakse president Sad dam Husayn is gebaseerd op een simpel feit: hij is een Ara bier, terwijl de meeste troepen die tegen hem zijn opgesteld buitenlands zijn. Bijna de helft van de Arabische landen vindt de annexatie van Kuwayt aan vaardbaarder dan de komst van troepen die zij identifice ren met de oprichting van Is raël, koloniale uitbuiting en zelfs de kruistochten in de middeleeuwen. Demonstraties In de Sudanese hoofdstad Khartoum liepen dit weekein de duizenden mensen mee in een protestdemonstratie tegen de Amerikaanse aanwezigheid in de Saudi-Arabië. Zij riepen kreten als „Weg met de VS", „CIA, rot op". De demonstran ten gingen naar de Ameri kaanse ambassade om een pe titie te overhandigen. Behalve in Sudan deden zich ook in Jordanië, Jemen, Mauritanië en in de door Israël bezette ge bieden gewelddadige anti- Amerikaanse demonstraties voor. De afgevaardigden van de hierboven genoemde lan den verwierpen vrijdag het voorstel van de Arabische Liga om troepen naar Saudi- Arabië te zenden en de econo mische sancties van de Vere nigde Naties tegen Irak te res pecteren. Ook Algerije, Tune sië, de Palestijnse Bevrijdings organisatie (PLO) en Irak zelf verwierpen de door de Egypti sche president Hosni Mubarak voorgestelde maatregelen. De Iraakse staatsradio is zaterdag begonnen met speciale voor Egypte bedoelde uitzendingen, waarin wordt opgeroepen tot een opstand tegen de regering van president Mubarak en tot aanslagen op „imperialisti sche" doelen. De PLO, die er niet in is ge slaagd de dialoog met de Vere nigde Staten om te zetten in concrete stappen tot de vesti ging van een Palestijnse staat, heeft de hoop gevestigd op het leger van Irak. Jemen is sinds lang een rivaal van Saudi- Arabië en is deels afhankelijk van hulp van Irak en Libië is, sinds Gadhafi in 1969 aan de macht kwam, een felle tegen stander van de Verenigde Sta ten. Twee maten Onder de Arabische bevolking heerst de wijdverbreide me ning dat de Amerikaanse in terventie meten met twee ma ten is, omdat de Verenigde Staten Israël niet dwingen zich terug te trekken uit de bezette gebieden. Volgens de Jordaanse politieke waarne mer Kamel Abdel Jaber hul len de Verenigde Staten „zich in een duister en verschrikke lijk zwijgen nu Israël, 23 jaar later, nog steeds de westelijke Jordaanoever, Jeruzalem en de hoogvlakten van Golan be zet". Het onafhankelijk Tune sische dagblad As-Sabah schreef: „De Verenigde Staten hebben de Arabieren alleen maar ongeluk gebracht". Het is dit sentiment waarop Saddam Husayn herhaaldelijk heeft ingespeeld. (Van onze medewerker A.H. Lind) DEN HAAG De twee Nederlandse fregatten Hr. Ms. Witte de With en Hr. Ms. Pieter Florisz, die deel gaan uitmaken van de strijdkrachten in en rond de Perzische Golf, zullen een stevige bijdrage leveren aan de internatio nale vlooteenheid. Tot nu toe hebben ze geen an dere taak dan uitvoering te ge ven aan resolutie 600 van de Veiligheidsraad, die opriep tot de economische boycot van de gehele wereld jegens Irak. De vraag is echter wat die sche pen precies gaan doen en on der wiens leiding zij zullen opereren. De fregatten zijn oorspronke lijk bedoeld om als onderdeel van een escortegroep op te tre- den tegen onderzeeboten. Het luchtverdedigingsfregat Hr. Ms. Witte de With kan daarbij bescherming bieden te gen luchtaanvallen. Het be schikt over een bewapening waarmee dat al op zo'n grote afstand kan worden gedaan dat een aanvallend vliegtuig nog vrijwel geen kans heeft gehad een raket af te vuren. Naast de uitrusting voor deze specifieke taken beschikken beide schepen over geleide wapens voor oppervlaktedoe len en over het Goalkeeper- systeem van Nederlandse ma kelij, waarmee zij zich zelf kunnen beschermen tegen raketaanvallen. Dit wapen is van groot belang omdat de Iraakse luchtmacht onder meer over de gevreesde Exo- cet-raketten van Franse ma kelij beschikt. Gascitadel De twee Nederlandse fregat ten zijn bovendien uitgerust met een modern stuk geschut, dat met geautomatiseerde richtmiddelen werkt en op af stand bediend kan worden. Dit geschut zou indien de taak wordt uitgebreid een rol kunnen spelen bij hét even tueel aanhouden van schepen. De schepen hebben voorts een zogeheten 'gascitadel', die het mogelijk maakt dat het fregat bij aanvallen met chemische wapens of gifgas blijft functio neren. Vanuit de veiligheid van de hermetisch gesloten leggen. Daartoe hebben zij niet of nauwelijks de actieradius. Gezagsverhouding De coördinatie ter plekke in de Golf hoeft geen groot pro bleem te zijn. De meeste een heden zijn afkomstig van wes terse landen, die lid zijn van de NAVO en over min of meer gestandaardiseerde ver bindingsmiddelen en codes be schikken, die de onderlinge contacten aanzienlijk eenvou diger maken. Bovendien be staat er niet of nauwelijks een taalbarrière. De gezagsverhouding zal wel licht een probleem kunnen vormen, dat niet een, twee, drie kan worden opgelost. Een gezamenlijk optreden onder leiding van de VN-organisatie zou het meest wenselijk zijn, maar dat lijkt op korte termijn niet meer mogelijk. Een nieu we resolutie van de Veilig heidsraad zou echter heilzaam kunnen werken en de nodige legitimiteit aan de operaties geven. Opereren onder een NAVO- vlag is onmogelijk, omdat het NAVO-verdrag nu eenmaal operaties buiten het NAVO- verdragsgebied verbiedt. Res teert een optreden onder het gezag van de Westeuropese Unie (WEU), zoals dat tijdens het Irak-Iran-conflict ook het geval was. Daarbij opereerden de Nederlandse mijnenvegers onder tactische leiding van de Engelse marine. Een intensief contact op staf niveau van deze beide marines zou ook nu de coördinatie bij de deelname aan bepaalde operaties kunnen begeleiden, als daarom van Amerikaanse of andere zijde wordt ge vraagd. De Nederlandse mari ne-autoriteiten behouden dan echter het recht de schepen al dan niet beschikbaar te stellen. De samenwerking tussen de Nederlandse en Engelse mari ne is altijd zeer hecht geweest, zodat een dergelijk samengaan nauwelijks problemen behoeft op te leveren. Deze samenwer king zou bovendien niet be perkt hoeven te blijven tot die van de Engelse en Nederland se marine, maar uitgebreid kunnen worden tot die van de marines van de overige WEU- landen. Minder voor de hand Opereren onder Amerikaanse leiding zou moeizamer verlo pen, omdat de scheepsmacht van de VS hoofdzakelijk uit het gebied van de Pacific stamt. De staven en het kader van deze eenheden zijn min der op samenwerking met NAVO-eenheden afgestemd. Op die manier zou Nederland te allen tijde het recht behou den deelname aan bepaalde operaties te vermijden, maar in principe zijn schepen be schikbaar stellen voor een ge zamenlijk optreden met de En gelse marine. Coördinatie tus sen de staven van marines van de WEU-landen vormt dan het samenwerkingspatroon en de (Engelse) marinecomman dant zou de operatie ter plaat se leiden. De weken die zullen verstrijken voordat de Neder landse fregatten in het gebied van de Golf aankomen, geven ons land volop de tijd om al deze zaken goed te regelen. (De auteur is kapitein ter zee b.d.) DE KLEINE POSTRUITER handelsembargo's tegen Irak", alsmede „verdere agressie van Irak te ontmoedigen". Het overgaan tot oorlogshan delingen zal een apart besluit van het kabinet vereisen. Van den Broek beloofde gisteren dat de Kamer in dat geval op nieuw geraadpleegd zal wor den. De regering hoop de ko mende weken in overleg met de acht overige WEU-partners en de VS nadere afspraken te kunnen maken over de com mandovoering en de onderlin ge taakverdeling. Een kamermeerderheid van CDA en VVD wilde tijdens het mondeling overleg aange tekend zien dat Nederland in een later stadium desnoods ook mariniers en onderdelen van de luchtmacht naar het Midden-Oosten moet kunnen sturen. Volgens VVD-woord- voerder Weisglas kan het noodzakelijk zijn lucht- en landmacht in te schakelen als het conflict verder zou escale ren. Alle kamerfracties gaven er verder de voorkeur aan dat de Nederlandse fregatten ope reren onder vlag van de Vere nigde Naties. Van den Broek zei echter weinig optimistisch te zijn over de kans dat de VN-Veiligheidsraad al op kor te termijn overeenstemming bereikt over de inzet van een vredesmacht. VVD en D66 kritiseerden het volgens hen wat lauwe optre den van minister Andriessen van economische zaken, direct na de inval van Irak in Ku wayt. Van den Broek nam An driessen evenwel in bescher ming en benadrukte dat Ne derland „met grote voortva rendheid" heeft gereageerd. Wilbert Willems, Tweede-Kamerlid voor Groen Links. FOTO: DlJKSjp WILBERT WILLEMS: afmetingen lengte: 130.5 meter breedte: 14.6 meter hoogte 4.3 meter aandrijving snelheid twee Rolls Royce Olympus 30 Knopen TM3B gasturbines actieradius twee Rolls Royce Tyne 8500 km RM1C gas turbines twee schroeven wapens 8 Harpoon raketten Nato Sea Sparrow raketten 1 Goalkeeper snelvuurkanon 32 torpedo's tegen onderzeeboten 'gascitadel' binnen in het schip kunnen de operaties dan wor den geleid en de wapensyste men bediend. De twee fregatten zullen, met de Nederlandse vlag in de mast, de solidariteit van ons land met de uitvoering van de resolutie van de Veiligheids raad in de Golf onderstrepen. Bij een eventuele uitbreiding van die taak zijn zij ook uitste kend uitgerust om, bij een al gehele uitvoering van de boy cot, zonodig ook in actie te ko men als het tot een blokkade- taak komt. Dat zal overigens niet zonder risico zijn, omdat een blokkade nu eenmaal agressie kan uitlokken bij de tegenpartij. De Iraakse marine is klein en vormt geen partij voor de veelal moderne schepen van de westerse marine-eenheden. Het gevaar dreigt echter meer uit de lucht, tenminste in de Perzische Golf. Wordt buiten de Golf, bijvoorbeeld in de Rode Zee geopereerd, dan is de dreiging vanuit de lucht van minder betekenis, 'gezien de grote afstand die de Iraakse vliegtuigen zouden moeten af- SUSKE EN WISKE (Vervolg van de voorpagina) Hec//iet vptfaan, Jerom, dal Je pat io maar niet aan ons DEN HAAG In Den Helder is vandaag begon nen met het maximaal be voorraden van beide fre gatten met wapens, voed sel en brandstof voor hun reis naar de Perzische Golf. Met betrekking tot de taak, commandovoering, de duur van de operatie en het te be strijken gebied bestaat nog veel onduidelijkheid, zo bleek gisteren tijdens het overleg tussen de minister Van den Broek en Ter Beek met de Ka mer. In een brief geeft de Ne derlandse regering wel aan dat de internationale inspanning tot doel heeft „steun te geven aan de uitvoering van de VN-

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4