3alen van andalen Lyme-ziekte rukt op in Nederland NO: 'puur natuur' is gewoon volksverlakkerij „Hoge Veluwe verdwijnt niet door verzuring Veertig banen verdwijnen bij onderwijsbegeleiding NNENLAND QeidwOowuvnt DINSDAG 14 AUGUSTUS 1990 PAGINA 3 BOSCH Burgemeester Ed Nijpels van la is er voorstander van dat de mogelijkhe- van een vierde bestuurslaag worden onder- "0,it. „Je hoeft het misschien nog niet zo te derenen, maar op die wijze kun je snel spijkers koppen slaan", aldus Nijpels. De heiligheid de drie bestuurslagen verstikt de discussie de bestuurlijke reorganisatie in Nederland, lij gisteren bij de aanbieding van de nota da ligt goed' aan gedeputeerde A. Brugman de provincie Noord-Brabant. Samenwer- met andere steden acht de burgemeester groot belang. Mede daarom bestaan er be- feili rlijke contacten met Antwerpen om plan- op elkaar af stemmen. Maar naar zijn oor- moet ook met de andere grote steden in iant worden samengewerkt. n w NPAK VAKANTIE - CRIMIN ALITEIT zich jpels wil onderzoek rde bestuurslaag Verkeerde heup: chirurg berispt GRONINGEN Een chirurg uit een zie kenhuis in het noorden is door het medisch tuchtcollege in Groningen berispt omdat hij in maart vorig jaar bij een 79-jarige patiënte de linkerheup in plaats van de rechterheup heeft geopereerd. Hoewel de fout dezelfde dag al duidelijk werd, meldde de chirurg deze pas zes dagen later bij de directie van zijn ziekenhuis. Volgens de chirurg kon de fout ontstaan doordat de patiënte niet, zoals normaal wel gebeurt, met een pleister-rek- verband naar de operatiekamer was ge bracht. De vrouw is een week na het ge beurde opnieuw geopereerd. Een maand la ter overleed zij, maar tussen haar dood en de fout bestaat geen verband. Vleermuis valt jongen (13) aan LOSSER Een dertienjarige jongen uit Losser is terwijl hij bui ten speelde onverwacht aangevallen door een vleermuis. Het beest krabde de knaap in het gezicht, maar diens gealarmeerde vader wist erger te voorkomen door de vleermuis met een ge richte klap met zijn klomp te doden. Hij bracht het dier daarop naar de politie. Onderzoek moet uitwijzen of de vleermuis met hondsdolheid besmet was. Haargroeimiddel mag in winkel DEN HAAG De president van de rechtbank in Den Haag heeft gisteren het door Upjohn-Nederland gevraagde verkoop verbod van het haargroeimiddel minoxidil afgewezen. Volgens de rechtbank-president is onvoldoende aannemelijk geworden dat minoxidil een geneesmiddel is. Upjohn vorderde in kort ge ding een bevel aan de Haagse groothandelaar Du Pont de leve ring van minoxidil aan kappers en drogisten te staken. In de visie van het bedrijf was er sprake van een geneesmiddel en zou de groothandelaar in dat verband de wet overtreden. ENFB: het fietsen fiscaal stimuleren WOERDEN De fietsersbond ENFB vindt dat werkgevers be halve aan reizigers met het openbaar vervoer ook een 'be lastingvrije vergoeding moeten kunnen geven aan forenzen die gebruik maken van de fiets. De bond reageert in zijn brief aan minister Kok van financiën, waarvan ook de ministers Maij en Alders een afschrift hebben ontvangen, op de aftopping van het reiskostenforfait. Volgens de ENFB is daarbij sprake van ontmoediging omdat het ge bruik van het rijwiel fiscaal op één lijn wordt gesteld met het particuliere autogebruik. j^JNHEM „Ik vind het ^a( d hoor", zegt Balthazar e over het initiatief de Zandvoortse politie in de zomer agenten andere korpsen als kaan oerkracht in te huren. har een structurele op- dit ing voor de recreatie- 'ininaliteit is het niet". 150.0 rvoor is, zo zegt de cri- gr< ioloog uit Arnhem, een de ^entie-platform nodig. adviesbureau ontwik- bovjje zo'n platform en in- dels wordt daarmee Zeeland tot op de Iden ervaring opge- ïisat 1S °986 begon Beke, als crimi- coniog verbonden aan' de uni- iteit van Nijmegen, oek van het ministerie justitie een onderzoek de vakantie-criminaliteit eeland. Hij zette een eer- provisorisch preventie- ict op, deed in de jaren na verder onderzoek en will'ikkelde zich tot een na- )rva 'al instituut op dit gebied, zomer wordt zijn project twintig recreatiegebieden voerd. Het gaat daarbij iet tegengaan van vanda- en het matigen van alco- ibruik, twee zaken die overigens alles met elkaar te maken hebben. Wie bij de woorden preventie, platform en project onmiddel lijk moet denken aan het huis- aan-huis bezorgen van nutte loze folders, zij gerustgesteld. Beke weet dat dat niet werkt. „In de eerste plaats gaat het erom te onderscheiden wie de daders zijn", zegt hij. „Er is een groot verschil tussen de kleine groep van doelbewuste criminelen en de grote groep van vakantie-vandalen. De harde kern bestaat uit lieden die doelbewust de stedelijke uitgaanscentra opzoeken, die weten hoe de politie zich orga niseert en die zich ook thuis, buiten het vakantieseizoen, schuldig maken aan crimineel gedrag. De grotere groep wordt gevormd door jeugdige vakantiegangers die onder in vloed van extreem alcoholge bruik - zo'n twintig glazen per avond - over de schreef gaan. Ze laten zich meeslepen door de groep, willen stoer doen, hun grenzen verkennen, meisjes imponeren". Balen De aanpak die Beke propa geert is een combinatie van 'lik op stuk' en 'persoonsge richte benadering'. Belangrijk onderdeel ervan is de herin voering van sociale controle. Op Terschelling bijvoorbeeld, In 1986 begon Beke, als criminoloog verbonden aan de universiteit van Nijmegen, op verzoek van het ministerie van justitie een onderzoek naar de vakantie-criminaliteit in Zeeland. waar het project van Beke deze zomer draait, zijn de bur gers bij de preventie ingescha keld onder het motto 'Balen van vandalen'. Wie onregel matigheden signaleert, doet di rect aangifte bij de politie en die onderneemt dan ook daad werkelijk actie. Verkeerscon troles worden niet meer in de nacht gehouden - dan kan de politie het werk al snel niet meer aan - maar in de voora vond. Dat werkt preventief en biedt de politie bovendien de mogelijkheid het wapenbezit te controleren. Beke: „In 6,7 procent van de gevallen wordt inderdaad wa pentuig gevonden en in beslag genomen. De overtreders krij gen direct een boete. Dat werkt goed. Daarom krijgt de politie in het kader van ons project ook uitgebreide trans- actionele bevoegdheden; zij kan vaker boetes uitdelen. Wie op straat staat te piesen, krijgt een boete van negentig gulden". Het resultaat van de campagne van Veilig Verkeer Nederland om het rijden onder invloed tegen te gaan, toont volgens Beke aan dat voorlichting, mits goed gedaan, wel degelijk effect kan hebben. Was het vijf jaar geleden misschien nog stoer om min of meer dronken achter het stuur te kruipen, nu is dat 'not done'. „Het ver schaft status als je fris blijft omdat je nog moet rijden". Iets dergelijks hoopt Beke ook te bereiken met drinken in het algemeen. Twintig biertjes drinken? Dat is stom, niet stoer. Maar hoe vertel je dat een jongen van zestien die vanavond gaarne de blits zou maken? Beke: „Door een heel directe en harde toon. Sommi ge mensen storen zich daar aan, maar het is echt het enige dat werkt. Zo hebben wij een poster gemaakt waarop je een dronken jongen tussen twee meisjes in ziet hangen, met als tekst: „Als je gezopen hebt krijg je alleen je glas nog om hoog. Die boodschap komt over. Wie iets wil bereiken bij de dames, kan maar beter niet FOTO: ANP dronken worden". Een simpe le confrontatie met de blaas- test is ook heel heilzaam, zo heeft Beke ondervonden. „Wij zetten dan apparatuur in de kroeg en laten de jongens bla zen. Dan zien ze dat ze met vijf glazen bier op echt niet meer kunnen rijden en dat het niet helpt om het laatste half uur alleen maar koffie te drin ken. Dat is de betere voorlich ting, confronterend". In Zeeland, waar Beke vijf jaar geleden zijn eerste project uitvoerde, is de vakantie-cri minaliteit dit jaar twintig pro cent lager dan toen. „Onze aanpak werkt misschien niet onmiddellijk, maar wel op de lange termijn", zegt Beke. rondheid 5T „Bevat geen itmatige geur-, kleur- naakstoffen". Deze en ksoortige opschriften de consument dik- aan op de verpak- van voedings- en ge- niddelen. :oper is blij met deze in- atie, omdat hij ervan uit- dat deze artikelen veiliger Alle pas.geboren dieren in Ouwehands Dierenpark in Rhenen worden momenteel door dierenarts Andries van Foreest op hun gezondheid gecontroleerd en vervolgens ingeënt. Gisteren waren de tijger- en leeuwewelpjes aan de beurt. prvrn. ANP SCHEIDEND DIRECTEUR: HOENDERLOO Het Nationale Park de Hoge Veluwe zal niet verdwij nen door verzuring en aantasting van het milieu. De grote bomen en dieren overleven de aanslag op hun leefomgeving wel. Het zijn hoogstens de kleine organismen die de vervuiling niet zullen overleven, zo is de overtuiging van ir. C.J. Ste- fels, scheidend directeur van het Nationale Park. Stefels gaat op 29 augustus met pen sioen en wordt opgevolgd door ir. H.A. Bruning. „Die verhalen dat al het bos in Nederland zal verdwijnen zijn lariekoek. De natuur past zich wel aan aan veranderde om standigheden, zoals een zuur der milieu. Edelherten en wil de zwijnen zullen altijd op de Veluwe blijven. Het gaat voor al om de kleine, onopvallende organismen - schimmels, mos sen, watervlooien en salaman ders bijvoorbeeld - die voor goed zullen verdwijnen, als er niet zuiniger met het milieu wordt omgesprongen. Maar over die kleine dingen maakt men zich niet druk", weet Ste fels. Hij vindt overigens dat milieu-activisten moeten op passen, dat de bevolking niet overvoerd wordt met alarme rende informatie. Stefels: „Het enige voorbeeld, van geslaagd menselijk ingrij pen in de natuur dat ik ken, is het plaggen van de heidevel den. Dat is een succes: over een jaar of tien zal de Veluwe in de herfst weer paars zijn als voorheen". In 1992 krijgt de Hoge Veluwe een attractie van wereldformaat: het Museon uit Den Haag zal bij het bezoe kerscentrum van de Hoge Ve luwe het eerste ondergronds museum (het Museonder) ter wereld gaan inrichten. voor zijn gezondheid zijn dan soortgelijke produkten die kunstmatige stoffen bevatten. „Onzin", zegt de Utrechtse hoogleraar prof. dr. V. Feron, hoofd van de afdeling Biologi sche Toxicologie van het TNO- instituut voor voedingsonder zoek CIVO in Zeist. „Men kan zich afvragen of hier sprake is van, al dan niet bewuste, mis leiding van de consument, van volks verlakkerij. Elke stof, dus ook elk bestanddeel van ons voedsel, kent zijn eigen giftigheid. Wanneer de hoe veelheid daarvan die in het li chaam wordt opgenomen, een bepaalde grens overschrijdt, kan die schadelijk voor de consument zijn. Daarbij doet het er niet toe of het gaat om een esséntiële voedingsstof, een toevoeging, een van natu re aanwezige of een door de mens gemaakte stof die als verontreiniging in ons voedsel terecht komt". De hoogleraar wil hiermee zeggen dat voe dingsmiddelen zonder kunst matige toevoegingen, die als 'puur natuur' worden aange prezen, per definitie niet ge zonder zijn dan andere pro dukten, waar wel bepaalde stoffen aan zijn toegevoegd om de kleur, geur, of smaak te verbeteren. Het zou zelfs wel eens andersom kunnen zijn. Bij het toelaten van kunstma tige toevoegingen worden zeer ruime veiligheidsmarges ge hanteerd. Wanneer de aange geven grenzen niet worden overschreden, is de gezond heid van de consument niet in het geding. Een dergelijke strenge controle op de zoge noemde gezonde voeding is er niet. „In het algemeen kan je stel len dat het allemaal niets uit maakt. Want alle voedselpro- dukten, met of zonder toevoe gingen, zijn even gezond of ongezond. Zelfs de zogenoem de zuiver biologisch gekweek te voedselprodukten geven geen enkele garantie voor een gezondere voeding". MYSTERIEUZE BEET YAN TEEK DEN HAAG In de Ver enigde Staten is hier en daar al sprake van hyste rie over de Lyme-ziekte, een moeilijk te herkennen ziekte die wordt overge bracht door teken en voor het eerst opdook in het plaatsje Lyme. In sommi ge streken waar de ziekte veel voorkomt wordt al gesproken van de tweede volksziekte na aids. Lang is gedacht dat de ziekte in Nederland niet of nauwe lijks voorkwam. Dat was een misvatting. Diverse onderzoe ken hebben de laatste maan den aangetoond dat er ook hier steeds meer slachtoffers vallen; vermoedelijk gaat het al om enkele honderden men sen. De Lyme-ziekte wordt veroor zaakt door een bacterie, de zo geheten Borellia burgdorferi, die huist in teken. Zodra zo'n teek zich hecht op de huid van een mens, kan de ziekte wor den overbracht. De problemen daarbij zijn ten eerste dat de kenmerken van de ziekte lij ken op die van vele andere ziekten en ten tweede dat mensen die de ziekte hebben zich vaak niet herinneren door een teek te zijn gebeten. Die factoren belemmeren de diagnose en dus de genezing. De ziekte is het best te gene zen kort na de infectie. In dat eerste stadium, drie tot dertig dagen na de infectie, wordt de huid rond de beet rood. Ook kan men zich grieperig voelen en last hebben van hoofdpijn, keelpijn, koorts en vermoeid heid. In het tweede stadium, enkele weken of maanden na de besmetting of de huiduit slag, kan men langdurig last krijgen van beslist niet alle daagse neurologische klachten en hartaandoeningen als uit stralende pijn in armen of be nen, een scheef gezicht, dubbel zien en/of hoofdpijn, neiging tot flauwvallen en hartritme stoornissen. In het derde stadi um, maanden tot jaren na de infectie, kan men te maken krijgen met tijdelijke of blij vende gewrichtsaandoeningen en met loop- of oriëntaties toornissen. Een vaccin bestaat nog niet, dus de ziekte kan niet altijd worden voorkomen. Behande ling is wel mogelijk en dat ge beurt met antibiotifca, wat in elk stadium vrijwel altijd re sultaat heeft. Maar hoe sneller kan worden behandeld hoe beter. Na genezing is niemand immuun, een nieuwe tekebeet kan opnieuw Lyme veroorza- Syfilis Nederlandse artsen hebben de ziekte al vergeleken met syfi lis. Ook bij deze in Nederland vrijwel uitgebannen veneri sche ziekte verlopen de ziekte beelden in stadia, zijn er ver schillende verschijningsvor men, kan de ziekte zich in verschillende organen neste len en is de prognose beter naarmate er eerder behandeld kan worden. In tegenstelling tot syfilis is de Lyme-ziekte echter zeer zelden dodelijk. Hoe ernstig de ziekte ook is, er is geen reden voor paniek, wel reden om voorzichtig te zijn. Ten eerste wordt lang niet ie dereen die zich in bossen of struiken begeeft gebeten door een teek en lang niet elke teek heeft de gevreesde bacterie bij zich. Overal in Nederland be staat de kans op besmetting, maar die varieert van 2 tot 31 procent. In eerste instantie lopen voor al mensen extra risico die voor hun werk (vrijwel) dagelijks in een groene omgeving moeten zijn, zoals boswachters en medewerkers van de plant soenendienst. Zij doen er beter aan passende kleding aan te trekken oftewel kleding die volledig afsluit. Daarbij gaat het vooral om de benen, omdat teken voornamelijk huizen in vegetatie tot ongeveer een me ter boven de grond. Voor re creanten is het veelal voldoen de bij een tocht door zo'n ge bied de broek in de sokken te stoppen, een lichte broek te dragen (waarop de eventuele teken goed zichtbaar zijn) of de kleding in te smeren met een insectenwerend middel; het bekende Autan voldoet hier zeer goed. Na de wande ling is het verstandig goed te kijken of er ergens op het li chaam misschien toch een teek zit. Rood Het gevaar op een tekebeet be staat hoofdzakelijk in de maanden april tot en met ok tober, de rest van het jaar zijn de beesten niet actief. Eenmaal op het lichaam van een gast heer/gastvrouw zoekt de teek eerst een plaats om bloed te zuigen. Een teek die op de sok van bijvoorbeld een wandelaar is terechtgekomen, kruipt vaak naar boven en zuigt zich vast op het bovenbeen of in de lies. Daarbij dringt een deel van de monddelen de huid binnen. De huid reageert door rood te worden rondom de plaats van de beet. In de eerste dagen wordt die plek iets gro ter, tot ongeveer de grootte van een moedervlek, om daar na weer langzaam te verdwij nen. Hoe langer de teek vast zit, hoe groter de kans op be smetting. Heeft een teek zich vastgebe ten, dan dient deze zo snel mo gelijk te worden verwijderd. Met een watje moet olie, alco hol, ether of iets dergelijks op de teek worden gesmeerd, waarna die er voorzichtig met een pincet of tussen duim en wijsvinger worden uitgetrok ken zodat de kop niet achter blijft. Daarna moet het wondje worden gedesinfecteerd. Soms laten teken ook los in een heet bad of onder een hete douche. Het is verstandig de datum van de beet te noteren en in de gaten te houden of er ver schijnselen optreden die op de Lyme-ziekte kunnen wijzen. DICK HOFLAND Wie wandelt in streken waar de door teken overgebrachte Lyme- ziekte veel voorkomt, kan beter geen korte broek dragen. ZOETERMEER/DEN HAAG Bij achttien on derwijsbegeleidingsdien sten (obd's) in ons land zijn begin dit jaar meer dan veertig arbeidsplaat sen verdwenen. De plaatsen verdwenen door een vermindering van de sub sidies die de diensten krijgen van de gemeenten. De onder wijsinspectie noemt de terug gang in arbeidsplaatsen een gevoelige reductie. De betref fende begeleidingsdiensten hebben hun activiteiten voor de scholen moeten beperken, terwijl vaak juist om een uit breiding van die activiteiten werd gevraagd. In de afgelo pen jaren verminderden nogal wat gemeenten, die zelf moes ten bezuinigen, hun bijdrage aan de begeleidingsdiensten. Begin dit jaar gingen 26 obd's er daardoor financieel op ach teruit. Bij achttien van de 26 diensten resulteerde dat in een verlies aan arbeidsplaatsen. In totaal zijn er 64 begeleidings diensten, die samen ongeveer 2300 arbeidsplaatsen tellen. VNZ: esthetische chirurgie niet meer vergoeden UTRECHT De Vereniging van Nederlandse Zorgverzeke raars vindt dat esthetische of correctieve chirurgie niet lan ger moet worden vergoed. De meest voorkomende ingrepen zijn borst- en buikwandcorrec ties Volgens de VNZ krijgt de beoordelingscommissie steeds meer adviesaanvragen voor heroperaties van verzekerden die ontevreden zijn over het resultaat van de eerste in greep. door WILLEM RITSTIER (teroo<CirGO<5TE RWeeA). OM óE VMMT.IC TB rauweu Raaew, nel..

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3