EeicUe ©oma/fit Irak rooft Kuwayt leeg Supermarkt Lubberding veilig in Saudi-Arabië Marine wil samenwerken met België, Spanje en Italië VOOR MILJARDEN AAN GOUD EN GOEDEREN VERDWENEN VANDAAG 74 Dagen Gratis CeldócSouAOtit Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Dinsdag 14 augustus 1990 31ste jaargang no. 24801 HET WEER Eerst nog opklaringen, maar later meer bewolking en aan het eind van de dag van het westen uit regen. Minimum temperatuur rond 14 graden, middagtemperatuur van 20 graden aan de kust tot 23 gra den in het binnenland. Wind draaiend naar zuidwest tot zuid, geleidelijk toenemend tot matig, aan de kust tot krach tig. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,35 ts1-v* v *x Terwijl de plaatselijke bevolking met paard en wagen over stoffige wegen rijdt, staan op het beton van de luchtmachtbasis Incirlik in Turkije de modernste Amerikaanse gevechtsvliegtuigen paraat. andmacht koopt 195 terreinwagens j RECHT De Nederlandse land- cht krijgt de komende jaren verster- k' g van 3195 vierwiel-aangedreven reinwagens van het merk Mercedes, 'atssecretaris Van Voorst tot Voorst ie vanmorgen in Utrecht zijn handte- ïing onder de order, waarmee 230 joen gulden gemoeid is. Vergeleken t de oorspronkelijke plannen is de ioefte aan 'lichte vrachtauto's' met ntig procent beperkt in verband met gewijzigde Oost-Westverhoudingen, ir dit aantal ,(821 stuks) is een optie omen. De landmacht zal de auto's """In gebruiken voor verkenning, ver leidingen, gewondentransport en de in- le rijopleiding. Ze vervangen de in- Idels verouderde Britse Landrovers. Moskou onder water 'Tropische' regenbuien hebben een groot deel van Moskou onder water gezet. Bij het Kievskaya- station laat deze Russin zich daarom droogjes dragen door haar echtgenoot. FOTO: ANP Touringcars overtreden rijti jdenwet vaker DEN HAAG Het aantal chauffeurs van touring cars dat wordt betrapt op het overtreden van de rijtijdenwet, was in het eerste halfjaar van 1990 on geveer twee keer zo hoog als in de eerste helft van 1989, aldus de rijksverkeersinspectie. In de eerste helft van dit jaar werd 33 procent van alle gecon troleerde touringcarchauffeurs geverbaliseerd. In de eerste helft van 1989 was dat nog maar 15 pro cent. Het betreft hier overigens niet alleen overtredin gen van de Rijtijdenwet maar ook zaken als het ontbreken van een geldig rijbewijs of andere pa pieren. Het is touringcar-chauffeurs verboden per etmaal langer dan negen uur achter het stuur te zitten, waarvan hoogstens vier en een half uur ononder broken. Bovendien zijn de chauffeurs verplicht acht uur achter elkaar te rusten. Foto's van Hubble- telescoop duidelijker dan verwacht WASHINGTON De gedeeltelijk defecte Hubble-ruimtetelescoop le vert duidelijkere foto's dan ver wacht. De onverwacht goede kwa liteit van de foto's kan met behulp van computers zelfs nog worden verbeterd. Wetenschappers lieten na bestudering van foto's van het sterrenstelsel R136 in de Tarantula- nevel weten dat de Hubble-tele- scoop zeker zestig sterren weet te onderscheiden. Op aarde gestatio neerde ruimtekijkers hebben tot nu toe niet meer dan 27 sterren in R135 op 160.000 lichtjaren van de aarde ontdekt. Britse gevangene woonde in Naarden NA ARDEN Het arrestatie team van de rijkspolitie Amster dam heeft gisteren in Naarden een in Groot-Brittannië ontsnap te gevangene gearresteerd. De Engele crimineel was in zijn land tot een gevangenisstraf van 13 jaar veroordeeld wegens het ple gen van een aantal gewapende overvallen. Na zijn ontsnapping hield de man zich schuil in Nederland. De ver dachte woonde in een eengezins woning in Naarden met vrouw en kinderen. Door Groot-Brittannië is officieel om de uitlevering van de 28-jari- ge D.R. verzocht. 14 PAGINA'S Balen van vandalen „Als flinke jongen blijf ik liever thuis" Artsen willen snel terug naar Liberia Nationale- Nederlanden doet bod op Borg- Maatschappij „Leids referendum is ridicule vertoning" Reconstructie glastuinbouw ,ja Nieuwveen ||I afgewezen IV Nagelkerken favoriet voor J a tennistoernooi Leidse Hout IV Samenwerking van gemeenten j j tijdens Open 11 Monumentendag I I Nijdam heeft meer last dan lol van leiderstrui Ze doen hun boodschappen altijd in een grote su permarkt, Jan en Nelly W. te P. Daar worden ook kranten verkocht, dus wat is gemakkelijker dan er af en toe eentje te kopen? Prima, natuurlijk, maar soms zijn ze uitverkocht of helemaal niet te krij gen. Andere klanten van de supermarkt komen dan thuis en vinden daar dagelijks de krant op hun mat. Jan en Nelly alleen hun hond. „We hebben nu de Leidse Courant gekocht en het lijkt ons zo'n aardige krant, dat we hem eens een tijdje willen proberen". Akkoord, de bezorger is al onderweg. Nog even, en hij is dat ook naar het gauw eventjes door u hieronder net zo goed toch duidelijk lees baar ingevulde adres. I I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, I gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. I Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. I Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 I I I Straat: I Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar I de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071 122 244 (L0) I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. II IiiUiiiilIlIHll RIYAD In Kuwayt verzetten burgers zich nog steeds gewapenderhand tegen de troepen van Irak. Bovendien weigeren de Kuwayti's massaal aan het werk te gaan, zo meldde de Nederlandse journalis te Hetty Lubberding van ochtend vanuit de Saudia- rabische hoofdstad Riyad, waarnaar zij gisteren heeft weten te ontkomen. Nadat zij de eerste dagen na de inval van Irak in Kuwayt nog in contact wist te treden met Nederlandse, Britse en Ameri kaanse media - zo was zij on der meer te horen in tv-uit- zendingen van de BBC en CNN - werd de afgelopen week niets meer van haar ver nomen. Vanochtend liet zij voor het eerst weer van zich horen in KRO's Brandpunt. „Gisteren deden opeens ge ruchten de ronde dat de grens met Saudi-Arabië open zou zijn"t vertelde Lubberding. „Hele horden buitenlanders zijn toen naar het zuiden ge trokken en wij ook, maar de grens bleek gesloten. We zijn daarop nog wat gaan rondkij ken in het grensgebied, dat be zaaid is met Iraakse militairen, en raakten de weg kwijt. We kwamen alleen nog maar Ira kezen tegen en die wezen ons, merkwaardig genoeg, heel vriendelijk de weg naar de Saudische grens. We hebben gewoon geluk gehad". Lubberding zei de indruk te hebben dat de Iraakse militai ren in Kuwayt zich in het al gemeen fatsoenlijk gedragen. „Ze waren vriendelijk en had den duidelijk de opdracht geen schade aan te richten, al hoor den we natuurlijk ook wel be richten over plunderingen en verkrachtingen". Volgens de journaliste had het Irakese le ger de hoofdstad Kuwayt al na enkele dagen verlaten. Heel opvallend nóemde ze het dat het verzet nog steeds doorgaat en dat de Kuwayti's demon stratief thuis blijven. „Alleen in de voedselwinkels wordt gewerkt, verder ligt het land helemaal plat". De Nederlan ders in het land, volgens Lub berding 85 in getal, maken het goed. „Ze hebben veel contact met elkaar, de sfeer is uitste kend. Overigens heeft volgens mij nog een handvol Neder landers gisteren het land we ten te verlaten". (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR IF.PRAIN&IEI3S Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p. dag HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 De Witte de With verliet gisteren voortijdig Sail '90 om in Den Helder te worden klaargestoomd voor het werk in de Perzische Golf. FOTO: ANP van de WEU, maar volgens delsschepen. De Britse marine groen Defensie worden momenteel voerde toen het commando, alle opties onderzocht. De ma- De Belgen sturen nu drie sche- rines van Nederland en België pen. werkten in 1987 al samen bij Gisteravond zetten de kamer- de bestrijding van mijnen in commissies van Buitenlandse de Golf en de escorte van han- Zaken en Defensie het licht op de Nederlandse operatie in de Golf. Alleen Groen Links was tegen. Pagina 3: Kamer sluit inzet luchtmacht niet uit. Wilbert Willems tegen 'wapengeklet ter'. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De twee Nederlandse fregatten die binnen een week afvaren naar de Perzische Golf zullen zo mogelijk samen werken met marinesche pen van België, Spanje en Italië. Ook Groot-Brittannië is kan didaat voor deelname aan een 'Europese' vloot, maar het re cente Amerikaanse-Britse op treden in de Golf heeft bij het Nederlandse kabinet voor aar zelingen gezorgd. In de VN- Veiligheidsraad is onenigheid over de vraag of bij de embar go's tegen Irak en Kuwayt mi litaire dwang is toegestaan, zo als de VS en de Britten van mening zijn. Andere landen zijn hier tegen. Het kabinet wil nu voorkomen dat onze marine onder eventueel Brits commando meegezogen wordt in een oorlog. „Onze schepen hebben een louter defensieve taak. Daar ligt de waterschei ding met de Britten", aldus een woordvoerder van Defen sie. Komende vrijdag wil ons land tijdens een vergadering van de West Europese Unie (WEU) in Parijs nadere af spraken maken over de mari ne-operaties in de Golf. Spanje is weliswaar geen lid NEW YORK Irak heeft sinds de invasie van Kuwayt op 2 augus tus voor een bédrag van tussen de zes en acht miljard gulden aan goud, vreemde valuta en goe deren in geroofd uit fi nanciële en commerciële instellingen in Kuwayt. De reserves van Irak zijn' hierdoor aanzienlijk toegeno men, zo bericht vandaag de New York Times op gezag van Arabische bankiers in Londen en de Golfregio. De invasie heeft Irak ook talloze burger- en militaire vliegtui gen, nieuwe auto's en grote hoeveelheden machinerie, voedsel en andere goederen 'opgeleverd. „Wij hebben het over goud, contant geld, au to's, vliegtuigen, tankers en veel militair materieel dat op de eerste dagen van de inva sie in de handen viel van de Iraki's", aldus één van de bankiers die anoniem wilde blijven. Volgens de Iraakse ambassa deur in de Verenigde Staten zal zijn land alle buitenlan ders spoedig laten vertrek ken. Hij noemde het tijdstip van vertrek „slechts een kwestie van tijd". „Wij laten iedereen vertrekken die het land willen verlaten", zo zei ambassadeur Mohammad al- Machat. In Irak en Kuwayt bevinden zich nog duizenden burgers uit westerse landen en nog veel meer inwoners van Arabische en Aziatische landen. Elke dag ontsnappen honderden van hen grenzen naar Jordanië en Saudi-Ara bië. Volgens het ministerie van buitenlandse zaken is het moreel onder de in Irak en Kuwayt verblijvende Neder landers goed, maar hun situa tie wordt in een aantal indi- viduele. gevallen bemoeilijkt door zaken als hoge tempera turen, dreigende voedselte korten, de instabiele veilig heidssituatie en onzekerheid over de toekomst. De Iraakse leider Saddam Husayn heeft moeten consta teren dat zijn vredesvoorstel van het afgelopen weekeinde niet echt is aangeslagen bij de wereldleiders. Egypte noem de het voorstel „volstrekt on duidelijk" wat betreft de po sitie van Kuwayt.' In de Egyptische pers werd Sad dams voorstel afgedaan met „bluf" en „lege woorden". De Sovjetunie noemde Saddams vredesinitiatief „niet con structief" en „niet te verwe zenlijken". Saudi-Arabië heeft opnieuw benadrukt dat het niet zal dienen als spring plank voor aanvallen op Irak. De aanwezigheid van de Amerikaanse troepen is een puur defensieve zaak, al dus woordvoerders, mede omdat Saudi-Arabië geen en kel vertrouwen heeft in be loftes van het Iraakse régi me. Pagina 5: Irritatie in VN over optreden VS over topdrukte Sail van Sail losten het tekort aan prullebakken op een manier op door hun afval in dit op de straat gepar- sloepje te gooien, n dd F0T0: anp De tall ships zijn vandaag weer het uitgevaren, Sail '90 is afgelopen. Naar de Parade terug naar IJmuiden keken ongeveer 500.000 Amsterdamse politiewoordvoerder Klaas Wilting schat fraai het totale aantal bezoekers aan het meerdaagse zeil- ^ostJ nement in Amsterdam in de buurt van de zes miljoen ligt. dat bij de Nederlandse Spoorwegen en bij streek- Centraal Nederland met de nodige ehoord. veel bezoekers mogen de auto dan hebben thuis gela- zo stelt een NS-woordvoerder, in de treinen zaten ze ze niet en al evenmin in de pendelbussen waarmee automo- vanaf de speciale parkeerterreinen naar de haven vervoerd. vervoerde tot en met gisteren 'slechts' 510.000 passa-

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1