Voor iedereen die dit jaar op kamers gaat wonen: zoek het zelf maar uit. „Ik ben veelzijdiger dan die vechtersbaas in 'Wrong bet' EeidócSouxcmt EO wil vergoeding voo p vullen zendtijd STER 50.000 mensen i DDR zien Stone KUNST/RTY DINSDAG 14 AUGUSTUS 1990 PAGINA TT AI JEAN CLAUDE VAN DAMME: BAARN De entourage van het plechtige hotel 'de Hooge Vuursche' in Baarn is niet helemaal in over eenstemming met de op komst van de Belgische filmacteur Jean Claude van Damme, twee dagen in Nederland om, met zijn moeder in de onmiddellij ke nabijheid, de film 'Wrong bet' te promoten die 24 augustus in Neder landse première gaat en zaterdag al her en der in de nachtvoorstelling draait. Breedgeschouderd, losjes in het heupwerk. „Hi pal, nice to meet you". Met het onversneden Amerikaanse accent dat in Los Angeles gebruikelijk moet zijn, de stad waar Van Damrae in middels negen jaar woont. Van Dam me speelt zijn rol van de joviale openhartige Ameri kaan voortreffelijk. Maar nog geen uur later, terugziend op jeugd en aanleiding, legt een moment van ontroering hem een ogenblik lam en een héél uur later is Jean Claude ge woon een vriendelijke Brusse laar die veel te grote happen van zijn sla neemt, nergens mee zit en onderhand zijn hele om geving in zich opneemt. Die ellendige zonnebril blijkt intelligente oogjes te hebben verborgen en als hij nou ook nog eens dat vet uit z'n naar achteren gekamde haar zou ha len, zou Jean Claude van Dam me een heel eind in de richting zijn die hij op wil. Eerst geeft hij toe: „Ik heb maar één held, één voorbeeld: Van Damme. Ik zal altijd mezelf als uitgangs punt nemen en nooit de scha duw van een ander willen zijn". En even later, maar het was, na hardnekkig en op het botte af aandringen: „Liever Belmondo dan Stallone of Schwarzeneg ger. Niet omdat Belmondo Fransman is, maar omdat hij al les kan spelen, vechtersbaas, charmeur, lover en bandiet, hij is gewoon geweldig veelzijdig". Karate Van Damme zal niet de enige acteur zijn, die liever Belmondo is dan Stallone, maar na 'Wrong bet' zal dat de filmlief hebber toch een beetje verba zen en zeker, als die liefhebber enigszins, op de hoogte is met de achtergrond van Van Damme. De Amerikaanse Brusselaar: „Wat kun je nu helemaal van je toekomst weten als je vijftien, zestien jaar bent. Maar ik was vier, toen ik wist dat ik acteur wilde worden. Maar wat zijn je mogelijkheden, als je vier bent? En ik was klein voor m'n leef tijd. M'n vader moedigde me aan karatelessen te nemen, dat wil nog wel eens helpen, als je elf jaar bent, klein en je nogal op je kop krijgt. Die lessen nam ik in me op als een spons, met het gevolg dat ik ook nog eens als beroeps Europees kampioen middengewicht karate werd". Van Damme begon, logischer wijs, een school in vechtsporten en verdiende daar dik geld mee. Maar de droom van film acteur te worden bleef. De Brusselaar ging naar de toneel school en nam, nauwelijks voorstelbaar, balletles. Dit re sulteerde in een rol in de Fran se film Rue Barbar, nauwelijks een stap in de richting Holly wood te noemen. Daarvoor moeten vliegtuigen worden ge nomen en een heleboel weer stand overwonnen. Natuurlijk waren de beginjaren van een Brusselaar die het in Jean Claude van Damme zoals hij nu meestal te zien is: neer kijkend op alweer een versla gen tegenstander. FOTO: PR Amerika helemaal wil gaan maken niet de eenvoudigste. Maar Van Damme bleek een veelzijdig soort vechtersbaas, óók van het soort dat vechten niet als levensideaal beschouwt. Opnieuw: men zou dat niet zeg gen na het zien van 'Wrong bet', waarin Van Damme zich van centimeter naar centimeter vecht, om een vermoorde broer vechtend te wreken. Maar het is een filmrol, in een film die in Amerika 1700 bioscopen haalde, met de Brusselaar in de hoofd rol. Voor dit moment geen slecht resultaat voor een 29-jarige die op slag ook geen Vlaams ver staat, behalve dat van zijn moe der; die een Spaanse schone trouwde en thuis behalve vrouw en vader ook een kleine heeft rondlopen van vier. „Die musicus wordt. Hij is heel muzi kaal". Van Damme grinnikt met z'n ogen: „Of playboy. Dat is immers hetzelfde". Er is iets grappigs aan Jean Claude, die te jong is om nu al de volleerde superstar uit te hangen, maar oud genoeg is om precies te weten wat hij wil en hoe hij zijn doel kan bereiken. „Hij haalt het", zegt zijn Neder landse begeleider. „Jean Claude is over drie jaar Stallone en Schwarzenegger voorbij, mis schien eerder". De filmacteur zelf: „Ik heb geen vrienden. In de Ameri kaanse filmwereld heeft nie mand vrienden. Ik ben vier maanden per jaar thuis en als ik aan het werk ben zijn mijn vrouw en m'n zoontje Kristop- her vaak bij me. Natuurlijk mis ik ze, als ze er niet zijn; maar wat wil je. Ik voel me niet thuis in dat wereldje van intriges en echtscheidingen en ik geniet als ik wél thuis ben. Ik heb een goede vrouw en als ik werk, heb ik geen tijd om me met an dere vrouwen te bemoeien, dat is mijn stijl niet". Onderhand geeft Van Damme toe, dat al die belangstelling hem welkom is. „Iedereen is een beetje ijdel en ik kan van mijn succes genieten, zoals ie dereen geniet die resultaat ziet van zijn inspanningen. Daarom kan ik geen antwoord geven op de vraag wie belangrijker in m'n leven is, m'n zoontje of ik. Dat hangt van het moment af; natuurlijk is Kristopher belang rijk voor me; ongelooflijk. En ik probeer, met m'n vrouw, het goede voorbeeld te geven. Maar als ik aan het werk ben voor een film, ben ik belangrijk voor mezelf en kan ik me niet bezig houden met de vraag of het thuis allemaal wel goed gaat. Ja precies; wanneer Mozart schreef dat ieder mens een plekje in z'n hart heeft dat on gevoelig is voor verdriet, dan had hij gelijk. Wanneer ik een rol neerzet, wat voor een dan ook, dan boor ik dat plekje aan en is er geen ruimte voor iets anders dan die rol". Pintje Jean Claude van Damme. Die zich naar de filmtop wil vech ten en ten minste één keer per jaar thuis komt, in Brussel dan en alleen daar tijd heeft voor 'kom, laten we nog een pintje pakken en leve de gezelligheid'. „In Los Angeles is daar geen ruimte voor. Daar wacht de filmgigant Universal, met een rol in de volgende film 'Dus ted'. In 'Wrong bet' mocht hij dan nog een Franse legioensol daat spelen die in Amerika te recht komt en daar taalproble men heeft en daardoor in weer andere problemen verzeild raakt. Die tijd is voorbij. Van Damme knauwt zijn Ameri kaans als een Amerikaan, heeft overal lak aan en vormt een huisvoorbeeld van ruwe bolster blanke pit. Maar hoeveel film acteurs die ster willen worden, nemen moeders mee? En dat maakt Jean Claude sympathie ker dan hij zelf mogelijk wil toestaan. En moeder glimlacht, zoals alleen duidelijk trotse Brusselse moedertjes dat kun nen. En of de krant kan wor den nagezonden; waarvan acte. FRITS BROMBERG HILVERSUM De Evangeli sche Omroep heeft bij het Com missariaat voor de Media aan dacht gevraagd voor de pro grammeringsproblemen die zijn ontstaan doordat de STER niet in staat is de reclameblokken tussen de EO-programma's te vullen. Dat zegt mr. G. Riet kerk, hoofd van de afdeling ju ridische en sociale zaken van de EO. Volgens Rietkerk valt hierdoor per uitzendavond een gat -in het programma van gemiddeld 22 minuten, dat door de EO wordt opgevuld zonder dat de omroep daar de normale vergoeding voor krijgt. Om niet 'zwart te gaan' vult de EO die gaten op. Daarvoor zijn drie manieren. Ten eerste kan de omroep zelfgemaakte pro gramma's zodanig monteren dat ze iets langer worden. Nadeel is dat de omroep volgens Rietkerk pas 24 uur van tevoren te horen krijgt hoe groot het gat in de STER-blokken is. Bovendien is die methode erg duur. Ten tweede kan de EO 1 ten een pauzefilmpje of 1 klok uit te zenden, „maarl dat kost extra en boveni| werkt het in de hand dat i sen gaan schakelen naar anil netten waardoor de kijkcijl omlaag gaan". Ten derde J staat de mogelijkheid tende programma's gewooJ vervroegen, maar dan klopl de tijden in de televisier waar veel mensen op af j niet meer. De EO wil dat er voor dit J bleem een 'structurele' sing komt. In afwachting <j van heeft zij het Commissai "auli gevraagd de extra zendtijd de EO nu opvult aan haar tc wijzen. Dat houdt in dat de daar dan ook een vergoei voor krijgt. De standaard 11 goeding voor het vullen 6 een uur zendtijd is ongerlan< 75.000 gulden, aldus Rietkrla™ Het eerste half jaar van zou de EO volgens hem al 9h(. en 48 minuten extra zenif„ir hebben gevuld. el g€ Carreras Een zeldzame foto van José Carreras en familie, gisteren maakt voor aanvang van een concert dat de Spaanse zangei in het Oostenrijkse Klagenfurt. Carreras neemt sinds zijn zijn kinderen vaak mee tijdens zijn toernees, maar porbeei tevens zoveel mogelijk uit het licht van de schijnwerpers te den. FOTO: OOST-BERLIJN De Rol ling Stones hebben gisteren in Oost-Berlijn hun eerste con cert in de DDR gegeven. On geveer 50.000 fans waren afge komen op de Steel Wheels Show. Om alle toeschouwers een goede plaats te bieden, ha hadden de organisatorend aantal kaarten beperkt, dan 100.000 mensen zich aangemeld voor een tje. Degenen die maandaj terecht konden, kunnen avond alsnog terecht. IIOII Matras SG40. Van polyether. Met streepdessin. 80x190cm. 1- Dekbedovertrek. 2-zijdig te gebruiken. In diverse kleuren. Extra lang. 140 x220 cm. 200 x220 cm. 240 x220 cm. 0^ Baddoek. Met bijpas sende washand. In uni en reet streep. In zwart fuchsia en bleu/lila. Baddoek. 50x100cm. Washand. 15x20cm. Lelfheitgasaansteker. VanJ4iWvoor Leifheit blikopener. 9,95 Leifheit allesopener. Van voor g Royale schorten, pannelappen en ovenwanten. Met streep dessin. In fuchsia/zwart en bleu/lila. Schort. 19,95 Pannelap. 3,95 Ovenwant. 8,95 Klaptafel "Simone". Van berkehout. In naturel of zwart. -Tafelblad 140x 80cm. 199 Koekepan. Met anti-aanbaklaag. Vanaf 20 cm doorsnee. Vanaf 12,95 Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 25 augustus of zolang de voorraad strekt De artikelen uit deze advertentie kunt u bij alle V&D-vestigingen kopen. Artikelen waarbij of ©aangegeven staat, kunt u kopen in V&D-vestigingen waar deze letter bij de ingang is vermeld. Tefal hapjespan. Met stoomregelknop. Heeft Granfoulardstof. Te gebruiken als losse lap een doorsnee van 24 cm. Geschikt voor gas. 27,50 Steelpan. Vanaf 14 cm doorsnee. Vanaf IlïWnu vanaf 10,95 't Wordt steeds leuker bij V&D.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 12