iamen werking tijdens )pen Monumentendag Wedstrijd haring schoonmaken bij Ka twijkse Visseri jdagen Oude tuinmuur in Noordwijk voortaan beschermd monument Eeidóc Gouoant Noordwijks verbod advocaatproduktie in kas terecht Katwijkse pyromaan krijgt half jaar cel - :IDEN OMGEVING DINSDAG 14 AUGUSTUS 1990 PAGINA 11 een full time-wethouders dior gemeente Rijneveld Ie; ZERSWOUDE Wethouders in de per 1 janua- vormen gemeente Rijneveld krijgen geen volle- K" vergoeding van het rijk voor hun werkzaamhe- in het openbaar bestuur. De financiële vergoe- blijft steken op 80 procent van het volledige sa- iqc|s. Het ministerie van Binnenlandse Zaken voelt i, t liets voor om de honorering van wethouders in leenten met 18.000 naar de volle honderd pro- op te trekken, omdat de zwaarte van hun taken in lang niet alle gemeenten van die omvang eiding toe zou geven. Het besluit van het minis- betekent dat er in Rijneveld geen full time- 1.3 houders kunnen worden aangesteld. Rijneveld dt op 1 januari gevormd door de huidige ge- ^nten Hazerswoude, Koudekerk en Benthuizen, en komen de drie dorpen uit op een inwonertal ruim 19.000. Het ministerie hanteert nu een in- iro ertal van 24.000 als drempel voor het volledig len van full time-wethouders. Vliegkamp krijgt centrale keuken VALKENBURG Het marine-vlieg kamp Valkenburg moet het in de toe komst doen met één centrale keuken, in plaats van de drie die er nu zijn. Dat is het gevolg van bezuinigingen. Een van de keukens wordt daartoe gerenoveerd, dat begint in september. In de vakantieperio de maken ongeveer 500 personeelsleden gebruik van de keuken. Normaal zijn dat er 1300. De keukenmedewerkers zijn met name trots op het werk dat werd geleverd tijdens de reünie van de squadrons 320 en 321 en de diendag, op 1 juni van dit jaar. Toen moesten in korte tijd 3000 maaltij den worden opgediend. Het voedingsbe drijf op Valkenburg telt in totaal 65 perso neelsleden. De marinekazerne in Den Haag maakt ook regelmatig gebruik van de diensten van Valkenburg op dit gebied. Katwijks en Urker koor geven concert KATWIJK Een concert van het Urker vis serskoor Crescendo en het Katwijkse koor Ju bilate sluit zaterdag 18 augustus de Dag van de Nederlandse Visserij af. Het Urker en Katwijk- se koor, respectievelijk onder leiding van Mei- dert Kramer en Peter Bontje, treden zowel af zonderlijk als gezamenlijk op in de Nieuwe Kerk aan de Voorstraat 79. Het programma draagt een hoofdzakelijk religieus karakter. De sopraan Femmy van der Weg verleent haar medewerking en Klaas Jan Mulder uit Kampen begeleidt de koorsoli en samenzang op het or gel. Hij voert ook enkele solowerken op het Van den Heuvel-orgel uit en sluit af met een grote improvisatie over een toepasselijk lied. De toegangsprijs (inclusief programma) bedraagt 7,50 (CJP/65-plussers ƒ5,50; jeugd tot 12 jaar 4,-). De Nieuwe Kerk gaat open om kwart voor vier, het concert begint om half vijf. Duitser uit water gered KATWIJK Een 59-jarige man uit het Duitse Leverkusen is gisteren door drie Katwijkse mannen van de verdrinkings dood gered. De zwem mende Duitser kwanr. rond half zes enkele tientallen meters uit de kust in de proble men. Een drietal toe gesnelde mannen wist de man aan wal te krijgen waarna hij naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden is vervoerd. Gereedschap weg NIEUWKOOP Dieven hebben de vorige nacht toegeslagen in het bedrijf Meta Unie aan de Produk- tieweg in Nieuwkoop. Er werd een ruit verwijderd om binnen te komen. Bin nen werd gereedschap ter waarde van 1300 gulden buitgemaakt. Man onder heftruck LISSE Bij een bedrijf aan de Achterweg is gis teravond een man onder een heftruck gekomen. Hij is met een onbekend rug letsel opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Lijk in singel blijkt inwoner Voorschoten VOORSCHOTEN Het zondag in de singel bij begraafplaats Rosen- burgh in Voorschoten ge vonden stoffelijk over schot blijkt van een 40- iarige inwoner van deze plaats te zijn. Dankzij be richten uit de krant kon gisteravond de identiteit worden vastgesteld. De woordvoerder van de po litie sluit niet uit dat de man tijdens het zwem men onwel is geworden als gevolg van een epi- lepsietoeval. Politie vindt geen illegale werknemers LISSE Een controle bij ze ven Lissese bollenbedrijven op het in dienst hebben van ille gale buitenlandse werkne mers, leverde gistermorgen geen aanhoudingen op. Bij de controle, die werd uitge voerd door de Lissese politie in samenwerking met ambte naren van het ministerie van sociale zaken, werden wel veel buitenlandse werknemers aan getroffen die hun verplichte identiteitspapieren niet bij zich droegen. Alle personen zijn daarop ge controleerd, maar iedereen bleek wel over de vereiste pa pieren te beschikken. IpORDWIJK, NOORD WIJKERHOUT EN LISSE Vi LENSTREEK De leenten Noord wijk, rdwijkerhout en Lisse ien besloten een sa- (werkingsverband aan 14. raan voor de vierde [;rj'n Momentendag die saterdag 8 september dt gehouden. Op deze zullen veel anders on- ankelijke monumen- Pr,in Nederland kunnen 21 den bezichtigd. Het van de Open Monu- tendag is de mensen üjzen op het belang wh monumentenzorg. Ruim 400 comités hebben zich bij de landelijke Stichting Open Monumentendag ge meld. Zij hebben veel eigena ren van monumenten bereid gevonden het publiek een kijkje achter de deuren te gun nen, van 10.00-17.00 uur. De samenwerking in de bol lenstreek bestaat uit het inzet ten van een pendelbus. Deze bus zal op gezette tijden de drie gemeenten aandoen. Hier door kan iedereen die dat wil, zich op een comfortabele ma nier van gemeente tot ge meente laten rijden. Per ge meente zullen enkele in- en/of uitstapplaatsen worden ge creëerd. Tevens ligt het in de bedoeling een gezamenlijke folder (verkrijgbaar bij de VVV) uit te brengen van de monumenten in genoemde ge meenten. Volgens toezegging zullen worden opengesteld: de Agat- hakerk, de Engelenkerk, de Hervormde Kerk, de Gerefor meerde Kerk (vrijgemaakt) in de Prinsessenstraat 1, 't Huys Dever, de Zemelpoldermolen en het Museum voor de Bloembollenstreek. Bollenteelt Dat museum, gratis toeganke lijk op monumentendag, heeft naast de permanente tentoon stelling van cultuur-histori sche voorwerpen een tijdelijke tentoonstelling in huis van oude foto's over de bollenteelt van voor de mechanisatie. Voor het eerst wordt, vanuit de landelijke Stichting Open Monumentendag, een teken wedstrijd georganiseerd voor de jeugd. Ook het plaatselijk comité van Lisse heeft inge haakt op deze wedstrijd en zal per leeftijdsgroep een prijs be schikbaar stellen. De leeftijds groepen zijn: 5 t/m 8 jaar; 9 t mil jaar en 12 t/m 14 jaar. De drie bekroonde inzendin gen dingen mee naar een prijs van de landelijke Stichting. De Stichting Fonds Zomer Postzegels zal van enkele teke ningen een serie kaarten uit geven. isie echtpaar Vis uit Val- viel zondag in de -\n in Tegel en. De en mevrouw Vis be- r-— ïten de Passiespelen in TG e Limburgse gemeente Ud bleken de 25.000ste be uker in het seizoen 1990 ijn. Het echtpaar werd rast met bloemen, een sek< eaubon, gratis ereplaat- op de eerste rij, een dleiding en allerlei snaperingen. CPJ ncert laatste concert van de ■zi6l|eravondserie die door Stichting Orgelcentruh. de Grote Kerk t( eink ordwijk-Binnen wordt rganiseerd, wordt don- ag 16 augustus ver- el door Klaas-Jan Mui- Het programma is sa- te nngesteld uit verzoek- waarvan vragen in de loop van seizoen zijn binnenge- afdfe/J. Uit de vele ver ken heeft Mulder Pal ctie gemaakt en een gramma samengesteld, aanvang is om 20.15 ,'eth kar) tie jjks het kader van de va- tie-e ven em en ten )rhout gaat de jeugd derdag zwemmen in Bollenbad in Noord- [8-3Jf Deelnemers moeten in bezit zijn van een i', mdiploma. Vrijdag dt in De Speleweij pree i gedraaid voor alle |t<; I tijden. Mn. asa 'Ikpakken 17j )rawijkerhout h eeft zich doen spreken tij- de melkpakkenrace vorige week in De Fle- of is gehouden. Bij de se 6 en 7 jaar ging Tim Zeist uit Noordwijker- als eerste over de 'l ep. Broertje Rick legde ji a§ °P de tweede plaats. patii aid van Zeist zegevier- Ba in de klasse 8 en 9 jaar, neet Viji in de klasse 10 en teVaar No ord wijk erh outer Spt cent van Remundt als lerkli ede door de finish en f. De meermansklasse raak na8enoeë geheel een Bezo )rdwijkerhoutse aange- oJfnheid. Het team Ro- I van Zeist/Vincent Remundt werd eerste, „zilver" in deze klasse voor Rick en Tim van iws «n zwaan in reparatie J! bronzen zwaan, het eni- istwerk in Rijnsaterwou- de H.L. Breenkade is de gemeente opnieuw jderd omdat de sokkel for'' is. Het beeld verdween Ier omdat het na de offi- plaatsing nog moest wor- ing» afgewerkt. De zwaan over enige tijd het dorps- blijvend gaan sieren. DEN HAAG/NOORD- WIJK Het ziet er niet naar uit dat de gemeente Noord wijk teruggefloten wordt voor een aanschrij ving die zij in 1988 naar de Noordwijkse advocaat producent A. Zwaan stuurde. Dit bleek giste ren bij de behandeling van het beroep van Zwaan tegen de aanschrij ving door de afdeling rechtspraak van de Raad van State. De gemeente gelastte de pro ducent om de illegale advo caatproduktie in éen kas aan de Achterweg in Noordwijk te staken. Zij liet Zwaan daarbij weten nooit te zullen instem men met een dergelijk bedrijf in een gebied waarin alleen maar agrarische activiteiten zijn toegestaan. Het feit dat Zwaan vorig jaar zijn bedrijf verhuisd heeft naar het Drentse Diever is voor de gemeente extra reden om aan te nemen dat de aan schrijving terecht was. Dat verwoordde gemeentewoord- voerder A. van der Craats gis teren opnieuw. „Zwaan is zich ervan bewust geworden dat zijn bedrijf niet past in het agrarisch gebied en dat de ge meente nooit aan legalisering van zijn bedrijf zou meewer ken. Met name omdat het ex plosief is gegroeid en hij ver dere uitbreidingsplannen had. Het bedrijf had op een gege ven moment een jaarproduktie, van 10.000 liter. Dat had na tuurlijk gevolgen, vooral voor het milieu. De gemeente kreeg klachten van boeren uit de omgeving over lozingen van afvalwater van het bedrijf in een sloot. Het ging om veront reinigende lozingen, waardoor de sloot ook nog dichtslibte", aldus Van der Craats. Craats liet eveneens weten dat de gemeente wel bereid was om Zwaan aan een andere lo catie in Noordwijk te helpen. „Helaas bleek dat hij zelf al iets anders had gevonden." Zwaan zelf was niet aanwezig bij de behandeling. Uitspraak over enkele maan- DEN HAAG/KATWIJK De Katwijkse pyromaan die twee weken geleden voor de rechtbank moest verschijnen vanwege het stichten van een groot aantal branden en brandjes heeft voor zijn da den een gevangenisstraf van twaalf maanden gekregen. De helft van deze straf is voorwaardelijk. De 29-jarige Katwijker krijgt bovendien begeleiding om van zijn alco holverslaving af te komen. Tegen de Katwijker was an derhalf jaar cel geëist. De man heeft twintig brandjes bekend, maar de politie houdt het er op dat hij minstens veertig maal actief is geweest gedurende een periode van twee maan den. De man stak onder ande re in een flat aan de Boslaan in zijn woonplaats een stapel kranten in brand. Verder hield hij bij twee schuurtjes in de Nachtegaallaan een aanste ker bij de gordijnen en stak hij in dezelfde straat een aan de waslijn hangende deken in brand. De man is volgens rapporten van een psychiater en de re classering verminderd toere keningsvatbaar. Hij stichtte de branden altijd na overmatig alcoholgebruik. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Bij de School voor de Zeevisvaart streden de haringschoonmakers gisteren om d( KATWIJK R. Lucas- Regtop uit Coevorden heeft gisteren in Katwijk de haringschoonmaak- wedstrijd gewonnen. Hij slaagde er in om binnen tien minuten 35 haringen schoon te maken. Lucas- Regtop won daarmee niet alleen in de categorie de tailhandel, maar leverde er de beste prestatie van de wedstrijd mee. Het was de zesde keer dat de wed strijd werd gehouden bij Katwijkse School voor de Zeevisvaart. Het evene ment luidde het begin in van de Katwijkse visserij- dagen, die tot en met za terdag duren. Onder de 52 deelnemers niet alleen Katwijkers, maar ook Noord wijkers, Spakenburgers, Vlaardingers en Schevenin- gers. Grote afwezige was Kat wijker Dirk Berheij. Berkheij won vier van de vijf voor gaande wedstrijden. Eén keer maakte hij binnen tien minu ten zelfs 54 haringen schoon. Dit jaar zag hij echter van deelname af om de andere deelnemers ook een kans op een overwinning te gunnen. Een jury met vertegenwoordi gers van het Produktschap voor Vis en Visproducten en ,de Rijkskeuringsdienst voor Vlees en Vis nadrukkelijk op de kwaliteit van het werk. De haring mocht na het schoon maken geen verontreiniging of graten meer bevatten, op drie centimeter graat in de staart na. Winnaar Tweede in de categorie detail handel werd na R. Lucas- Regtop B. van Krieken uit Helmond met 32 haringen (een afgekeurd). Derde was M. Aarts uit Vught met 31 schoongemaakte vissen (drie afgekeurd). De beste in de categorie fa- brieksharingsnijders was Kat wijker D. Klok met 33 goedge keurde haringen. De strenge jury keurde er twee af. Twee de in die categorie werd J. Freke met 29 vissen (allemaal goedgekeurd) en derde J. Pij pers met 27 stuks. Deze ha ringschoonmaker uit Spaken burg behaalde vorig jaar even eens een derde plaats en viel dit keer vooral op door zijn enorme snelheid. Op de kwali teit lette hij niet zo, want van de 42 behandelde haringen keurde de jury er 15 af. Hij was niet de enige die zo te werk ging. Eén deelnemer slaagde er zelfs in al zijn 27 schoongemaakte haringen door de jury te laten afkeuren. Van de 2400 haringen die de organisatie voor de wedstrijd in buis had gehaald, werden er uiteindelijk 2000 min of meer schoon gemaakt. Het zeeban ket werd na afloop onder het publiek verloot. Haringloop 's Avonds was het de beurt aan de hardlopers. Atletiek vereniging Riinsoever organi seerde de jaarlijkse haringloop over een afstand van 5 zeemij len, ongeveer 9,6 kilometer. Het parkoers liep van de ere- boog in de Princestraat over de Boulevard, de Koningin Wilhelminastraat en de Bad- straat terug naar de Prince straat. De lopers moesten het rondje negen keer afleggen voor ze onder de poort van ha ringtonnen mochten finishen. De hoge temperatuur maakte de haringloop extra zwaar voor de atleten. Bij de heren liet Peter Veldhuis in een tijd van 29 minuten en 38 secon den al zijn concurrenten ach ter zich. Alle negen ronden bleef hij aan de leiding. Twee de werd Willem Paardekooper en derde Bert van de Plas. Vo rig jaar won Theo van der Veer in 28.30, maar toen was het minder warm. Bij de dames won Regina van Duyn voor Conny Kamp en Auketien Dijkstra. Vick Zon neveld won bij de veteranen en versloeg Martin Hogeboom en Teun Bak. Een half uur voordat de volwassenen van start gingen, liep de jeugd tot 14 jaar twee rondes. Bij de jon gens werd Rob Verdoes win naar en bij de meisjes Marlies Vooys. Annie Bink een van de eigenaren bij de uit de 17de eeuw stammende tuinmuur aan de Voorstraat 109 in Noordwijk. FOTO: HENK VAN DEN ENDE DEN HAAG/NOORDWIJK Minister D'Ancona van cul tuur (WVC) heeft op grond van artikel 3 van de Monu mentenwet 1988 een oude, ge metselde tuinmuur in Noord- wijk-Binnen aangewezen als beschermd monument. De muur, aan de Voorstraat 109, is een van de elf objecten in Ne derland die door de minister zijn aangewezen. De Rijks dienst voor de Monumenten zorg heeft dit vrijdag bekend gemaakt. De circa 25 meter lange en twee meter hoge muur scheidt de tuinen van de huizen aan de Voorstraat 109 en 111 in Noordwijk-Binnen. Volgens de eigenaar, de familie Bink die op nummer 109 woont, is niet precies bekend wanneer de muur is gemetseld, maar dat het bouwsel uit de zeventiende eeuw stamt is zeker. „Het is een prachtige muur, die een beetje kronkelt en pri ma past bij de tuin", vertelt J. Bink. De eigenaar vindt het een prima zaak dat de muur aangewezen is als monument. „Het is een bijzonder aardig object dat we graag voor het nageslacht willen behouden", aldus Bink. De muur is vanaf de openbare weg niet te zien. Maar dit be tekent niet dat Noordwijkers die de muur eens willen zien, daartoe nooit de gelegenheid hebben. Bink: „Eens per jaar worden hier de Open Tuinda gen gehouden. Dan stellen wij ook altijd onze tuin voor het publiek open. Uiteraard is het niet de bedoeling dat een voortdurende stroom bezoe kers onze tuin binnengaat om de muur te bekijken". Het verzoek de muur aan te wijzen als bescherm monu ment is afkomstig van het col lege van burgemeester en wet houders van Noordwijk. Het woonhuis van de familie Bink, die circa vijftien jaar in Noordwijk woont, werd al eerder tot monument bestem- Als een bouwwerk tot be schermd monument is aange wezen betekent dit dat het verboden is een dergelijk ob ject te beschadigen of te ver nielen. Zonder speciale, onder de monumentenverordening vallende, schriftelijke vergun ning mag een beschermd mo nument bovendien niet wor den hersteld of gebruikt op een wijze waardoor het wordt ontsierd of in gevaar gebracht. Naast de muur in Noordwijk wees D'Ancona onder andere een 17de-eeuwse comman deurs-woning in Nes (gemeen te Ameland), de stoommachi nes met toebehoren van de ko ren- en pelmolen De Wachter in Zuidlaren, een vermoedelijk 19de-eeuwse grafkelder voor de familie Van Pallandt op het landgoed Eerde bij Ommen en een 19de-eeuwse vakwerk- schuur in Mechelen (gemeente Wittem) tot monument aan. Verder is een 18de- of 19de- eeuwse put van Bentheimer zandsteen bij een reeds be schermde boerderij in Schoon- ebeek aangewezen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11