olksopstand in Irak is mogelijk Irit gedood bij Saudische grens l BARAK HEEFT GEEN HOOP MEER OP VREEDZAME OPLOSSING Golfcrisis voor Turkije geschenk uit de hemel 'ENLAND £eid6c6otrumt MAANDAG 13 AUGUSTUS 1990 PAGINA 5 in honderd moslims ri Lanka gedood DD 1BO Tamil-rebellen hebben vol- i oslimleiders en militaire autoriteiten ,anka zaterdag in het oosten van het |3 moslims gedood. In een vergel- libf tie zijn islamieten een vluchtelingen- latjan Tamils binnengevallen en heb- dertigtal bewoners vermoord. Re- nme ran het LTTE, Tamil Tijgers voor de euw ing van Tamil Eelam, zouden de 3etr 5 met messen, gedoopt in vergif, en ratei schoten om het leven hebben ge- iuiti Onder de slachtoffers zouden veel tw< n en kinderen zijn. Een woordvoer- luitii de LTTE heeft ontkend dat de Ta- iternrers verantwoordelijk zijn voor de artij. Volgens hem zou het Srilan- leger de islamieten hebben gedood e bevolkingsgroep op te zetten tegen lils. Gedode baby aan hond gevoerd NEW YORK Een negentienjarige vader in New York heeft tegenover de politie bekend dat zijn vijf dagen oude baby om het leven is gekomen doordat hij het huilende en plassen de kind op de grond heeft gegooid. Vervolgens sneed hij het kind in stukken en voerde het aan zijn hond. Hij deed dat om zijn daad te verber gen. Aanvankelijk werd ook geloof gehecht aan zijn verklaring, dat de drie jaar oude herdershond de baby 's nachts in de wieg had aangevallen en verscheurd zonder dat de ouders er iets van hadden gehoord. De hond werd doorgelicht, waarbij bleek dat het dier de baby had opgegeten. Na dere ondervraging bracht de waar heid aan het licht. Gorbatsjov verwerpt Estlandse herroeping van Sovjet-grondwet MOSKOU Sovjet-president Michaïl Gorbats jov heeft gisteren de jongste afscheidingsverkla ring van de Baltische republiek Estland veroor deeld en gezegd dat deze ongeldig is volgens de wetten van de Sovjetunie. „Zulke anti-constitu tionele handelingen, eisen en ultimatums zijn nergens op gebaseerd en hebben geen toekomst", aldus Gorbatsjov in zijn door de televisie uitge zonden rede. Afgelopen dinsdag verklaarde de Oostzee-republiek dat zij niet langer meer deel uitmaakt van de Sovjetunie. De verklaring vormt onderdeel van een pakket resoluties dat de basis vormt voor onderhandelingen die de re publiek met het Kremlin gaat voeren over zijn onafhankelijkheidsstatus. Volgens Gorbatsjov zijn de afscheidingsverklaringen van zowel Est land als Letland van „nul en generlei waarde". Op deze archieffoto uit 1979 poseert Gustavo Gaviria Rivero tijdens een race-wedstrijd naast zijn auto. foto: epa Politie Colombia doodt leider Medellin-kartel BOGOTA De vorige week geïnstalleerde Colombiaanse president, César Gaviria, heeft zijn eerste succes behaald in de strijd tegen het drugskartel van Medellin. Zater dag werd Gustavo Gaviria Rivero, de num mer twee van het kartel en neef van leider Pablo Escobar door de politie doodgescho ten. De 41-jarige Gustavo Gaviria zou lei ding hebben gegeven aan de organisatie, nu Escobar voortvluchtig is. Hij werd gezocht voor moord en stond op de lijst om uitgele verd te worden aan de Verenigde Staten vanwege zijn betrokkenheid bij de handel in cocaïne. De maffiabaas werd gedood bij de bestorming door een elitekorps van de politie van een zwaarbewaakt huis in Mede llin waar hij zich schuil hield. Ook een poli tieman kwam bij de actie om het leven. „Tweede Zwitserse gijzelaar in Libanon op vrije voeten" BAYRUT De Organisatie van de Revolu tionaire Palestijnse Facties heeft vannacht de Zwitsere gijzelaar Elio Erriquez vrijgela ten. Dat heeft Artur Bising, een vertegen woordiger van het Internationale Rode Kruis, in Bayrut bevestigd. Bising verklaar de dat hij van de ontvoerders een bevesti ging van de vrijlating had gekregen. De ont voerders sloten bij de verklaring een foto van de 24-jarige Erriquez bij. „Erriquez is kaalgeschoren en heeft tijdens de ontvoe ring gewicht verloren", zo zei Bising. Vorige week woensdag werd de Zwitser Emanuel Christen vrijgelaten. Erriquez werd in okto ber 1989 met Christen in de Libanese ha venstad Sidon gegijzeld. Beiden werkten voor het Internationale Rode Kruis. olg van voorpagina) DAD Aan de tussen Kuwayt en Arabië heeft een soldaat afgelopen inde een Brit neer ten, die drie Ku- families hielp bij versteken van de che grens. tse ministerie van bui zaken noemde het ieten van de man een se daad die beschouwd orden als moord. „Deze ie dood is een direct ge- n de Iraakse bezetting iwayt. Hier moet een lan komen", aldus het „Wij mobiliseren teel de internationale schap om Irak te be de buitenlanders in en Irak te laten Het ministerie riep de batting 3000 nog in Ku- aanwezige Britten op i ee erdere vluchtpogingen rnemen. ikse minister van bui- se zaken Tareq Aziz <rde gisteren evenwel c buitenlanders in Irak, het Westen als feite- lijzelaars worden be schouwd, veilig zijn. heeft tijdelijke voorzorgsmaat regelen genomen vanwege de Golfcrisis, maar de buitenlan ders bevinden zich veilig en wel in hun huizen en hotels, zei hij op een persconferentie in Baghdad. Irak sloot donderdag zijn gren zen en kondigde aan dat de 2,5 miljoen buitenlanders, uitge zonderd diplomaten, het land niet mochten verlaten. Maar in het weekeinde bereikte Irak overeenstemming met tal van landen, zoals de Sovjetu nie, Hongarije en Polen over de evacuatie van hun onderda nen en zei ook India te begin nen met de evacuatie van zijn burgers uit Kuwayt. Een Iraakse presidentiële woord voerder verklaarde dat Ara bieren en buitenlanders Ku wayt desgewenst kunnen ver laten, maar hij zei niets over buitenlanders die vastzitten in Irak. In Jordanië, waar zich al ze ker 40.000 mensen als vrijwil liger zouden hebben gemeld om te strijden voor Irak, werd het afgelopen weekeinde mas saal betoogd tegen de VS en voor de Iraakse president Sad dam Husayn. Dit gebeurde ook in Libië, Yemen, Sudan en Mauritanië. In de door Israël bezette gebieden sprak de lei ding van de Palestijnse op stand zich ook uit voor steun aan Saddam. President Bush heeft de CIA opdracht gegeven het bewind van Husayn op alle mogelijke manieren te destabiliseren, al leen moord uitgezonderd, schreef het Amerikaanse blad Newsweek gisteren. Het Iraakse staatspersbureau maakte melding van een aan bod per telex van Arabische piloten van de Jules Jammal groep om zelfmoordacties te gen Amerikaanse oorlogssche pen uit te voeren. Jammal voerde in 1956 een zelfmoor dactie uit ten tijde van de Suez-crisis toen Egypte werd binnengevallen door Britse, Franse en Israëlische troepen. Militaire deskundigen hebben berekend dat de inzet van de Amerikaanse strijdkrachten in de Golf ten minste 300 miljoen dollar (540 miljoen gulden) per maand kost. Als er geschoten wordt, kunnen de kosten ech ter verdrie- of verviervoudi gen. Volgens, functionarissen van het Pentagon kostte de zo geheten Tanker-oorlog van 1987, toen Amerikaanse oor logsschepen tankers van Ku wayt door de Golf begeleid den, zo'n drie miljoen dollar per dag. De VS hebben, evenals de EG, geweigerd gehoor te geven de oproep van de Iraakse rege ring om hun ambassade van Kuwayt naar Baghdad over te brengen. Door de inlijving van het oliestaatje ontvalt iedere grond aan het besluit van Irak om de ambassade te sluiten, al dus woordvoerder David Goodde. De EG-landen zeiden vrijdag al dat de verplaatsing van de ambassadeszou neer komen op erkenning van de annexatie van Kuwayt door Irak. Toestemming Twee piloten van de Iraakse luchtmacht zijn overgelopen door hun MIG-toestellen naar een basis in het noorden van Saudi-Arabië te vliegen, zo is door diplomatieke bronnen in het Midden-Oosten bekendge maakt. De Turkse regering kreeg gis teren in Ankara van het parle ment toestemming om indien nodig de noodtoestand af te kondigen, troepen naar het buitenland te zenden en bui tenlandse troepen op Turks grondgebied te stationeren. De Egyptische president Mu barak heeft zaterdag tegen over de pers in Cairo gezegd geen hoop meer te hebben op een vreedzame oplossing voor de crisis rond Kuwayt. Op de vraag of hij een vreedzame op lossing mogelijk achtte ant woordde hij: „Ik ben altijd op timistisch, maar ik zeg het u ronduit, er is geen hoop". De president bekritiseerde de houding van sommige leiders op de bijzondere Arabische top vrijdag in Kuwayt. „Ik heb al aan heel wat Afrikaanse tops deelgenomen, maar ik moet helaas bekennen dat ik nog nooit zoiets heb meegemaakt", aldus Mubarak. „Geschreeuw, rumoer, twee of drie staats hoofden die door elkaar pra ten, anderen die maar wat zeg gen om de besprekingen op te houden". Zoals PLO-leider Arafat, die volgens Mubarak uitvoerig inging op de proble men in Kasjmir en Afghanis tan terwijl die helemaal niet op de agenda voorkwamen. De Italiaanse minister van buitenlandse zaken Gianni de Michelis zal donderdag met zijn collega's uit Ierland en Luxemburg, Gerri Collins en Jacques Poos, naar het Mid den-Oosten vliegen om over leg te voeren over de crisis in de Golf met de regeringen van Jordanië, Saudi-Arabië en Egypte. Italië is momenteel voorzitter van de EG en Ier land en Luxemburg zijn res pectievelijk de vorige en toe komstige voorzitter. Auto in de bus Drie inwoners van de Amerikaanse staat Ohio hebben wel een heel handige oplossing gevonden voor het meenemen van hun oude sportwagen, een Fiat uit 1950. Onderin de laadruimte van hun bus is net plaats genoeg voor de auto. Zo kunnen ze er even op uit trekken, terwijl de bus op de camping blijft staan. foto: ap SCUS - Volgens ir Zebari, woord van de grootste che verzetsorgani- n Ir^k, is het niet oten dat het in Irak opstand tegen pre- Saddam Husayn ïening wordt gedeeld 'aghri Karim, woord van de Djud, het 'ront. Hij is lid van het lleratiecomité van alle verzetsgroepen dat on- rd ingesteld en nu da- bijeenkomt om het on- *)dse werk in Irak col- organiseren. De )t e aanse regering heeft in 1 he us inmiddels contact met praktisch alle or- me|es van het Iraakse ver- Tarvan de meeste een nwoordiging in Damas- iben. De belangstelling Verenigde Staten zou iitgaan naar de Kurdi- rzetsgroepen. adviseur van Massoud 's Kurdische Democra- 'artij (KDP), geeft ver- ,ie voorbeelden die ijzen dat het Iraakse zich begint te roe- *1" e evacuatie-oefeningen JS djaketaanvallen die in de eden van Irak gehou- Yie irden, lijken duidelijk aoeld om de bevolking controle te houden", veT?bari. Verder beginnen me inwoners uit Bagh- de Kurdische gebie- ijgj noor(jen te vluch- Sluiten zich daar aan bij aldus Zebari. In ®:bieden heeft de KDP ini enkele spectaculaire m tegen het Iraakse le- boekt en honderden angenen gemaakt, men inmiddels zijn ge- 192-, il «li tei n. I to', !d- in,le.rd. he Wil Informatie die de KDP uit het noorden van Irak krijgt, be vestigt volgens Zebari de ge ruchten dat er meer Iraakse troepen niet direct naar de Turkse grens, maar naar het noorden zijn gestuurd. Volgens Zebari gaat het om drie divi sies die nu voornamelijk wor den ingezet om de oliepijplijn naar Turkije, de oliepompsta tions van de pijplijn en militai re installaties tegen sabotage en aanvallen te beschermen. Arrestatie Een indicatie dat het ook in het Iraakse leger rommelt, is volgens Zebari de arrestatie van hoge militairen van het leger op de dag vóór de invasie van Kuwayt. Onder hen zou den Maher Abder Rashid zijn, de generaal die in de oorlog te gen Iran het eiland Fao op de Iraniërs heroverde, Abdel Ja- ber Danun, de voormalige stafchef van het leger en Ha- mid Shaban, tot voor kort staf chef van de Iraakse lucht macht. De Iraakse regering bevestigde berichten uit Ku- waytse bronnen dat op de dag van de invasie 120 militairen werden geëxecuteerd wegens hun weigering om aan de in vasie deel te nemen. Faghri Karim vertelde dat het coördinatiecomité alles in het werk stelt om de contacten en samenwerking te verbeteren met naar schatting 10.000 hoge officieren en soldaten die zich nog steeds schuilhouden in het moerasgebied ten noorden van Basra. Ze krijgen daar steun krijgen van enkele clans die zich al in de jaren zeventig niet aan het totalitaire b°wind van Saddam Husayns Tekrit- clan wilden onderwerpen. De militairen die in het moerasge bied overleven, zijn ten tijde van de oorlog tegen Iran ge deserteerd. Ze deden dat om politieke redenen, maar ook Demonstranten verbranden de Amerikaanse vlag in de Jordaanse stad Al Mafran om uiting te geven aan. hun ongenoegen over de Amerikaanse aanwezigheid in de Golf. foto: anp omdat bij gifgasaanvallén op Iraanse troepen ook doden en gewonden vielen onder de Iraakse troepen. In oudere be richten werd het aantal deser teurs op minimaal 40.000 ge schat. Er zijn geruchten dat zij enkele weken geleden het slachtoffer zijn geweest van gifgasaanvallen of dat er voor bereidingen werden getroffen om chemische wapens tegen hen in te zetten. Ze houden zich onder meer in leven door voedsel- en wapenkonvooien van het Iraakse leger te over vallen. Sancties Zebari zegt dat de KDP achter de sancties van de VS, de EGH en Japan tegen Irak staat. „De Iraakse bevolking zal eronder lijden, maar er is geen andere weg. In een officiële verkla ring hebben we gezegd ook achter de eis te staan van on middellijke terugtrekking van de Iraakse troepen uit Ku wayt. We hebben er in die verklaring ook op gewezen dat de volken in Irak en de rest van het Midden-Oosten, plus de internationale gemeenschap nu de prijs betaalt voor de ja renlange medeplichtigheid van hun regeringen aan de po litiek van Irak. Zij moeten nu boeten voor het jarenlang doodzwijgen of negeren van Saddam Husayns misdaden te gen zijn eigen volk en tegen de Kurden, inclusief het gébrek aan maatregelen tegen Bagh dad na de gifgasaanvallen op onze mensen". De KDP gelooft dat de strijd van Kurden voor autonomie in Iraaks Kurdistan door het internationale verzet tegen de Iraakse politiek versterkt kan worden. „Wij willen echter niet als opportunisten gezien worden die nu hun kans schoon zien", zegt Zebari. „Wij hebben ons al georganiseerd en zijn al actief in Irak. Toen wij ten tijde van de oorlog te gen Iran campagne bleven voeren tegen de Iraakse rege ring, zagen het westen en de Golfstaten ons niet staan, wa ren zij tegen ons. Uiteraard willen we ons niet weer inter nationale verontwaardiging op onze nek halen. Maar we blij ven vasthouden aan onze on afhankelijke politiek. Wij wil len geen geheime verzetsak- koorden met anderen. Wij wil len openlijk samenwerken, ge baseerd op politieke principes en overeenstemming over onze doelen". Fruit en groenten Zowel Karim als Zebari zeg gen dat de economische crisis in Irak zeer ernstig is. Zebari: „In het verleden kwam een groot deel van het fruit en de groenten voor de Iraakse markt uit Kurdistan. Maar door de systematische vernie tiging van Kurdische dorpen, de massale deportatie van Kurden en de Arabisering van Kurdische gebieden is de land bouw ontregeld of vernietigd". In de Iraakse pers geeft de re gering de schuld voor de dage lijkse problemen van de Iraak se bevolking momenteel ge heel aan het buitenland, aldus Karim. Het is weer het oude liedje, zegt hij. „Als Husayn grote interne problemen heeft gaat hij de oplossing buiten Irak zoeken". Zebari zegt dat verandering in de huidige situatie toch waar schijnlijk van verzet in het Iraakse leger moet komen. „Helaas zullen de militairen het waarschijnlijk weer moeten doen. Een opstand is mogelijk, ondanks de terreur tegen alles wat naar oppositie riekt. Er kan een situatie ont staan waarin het verzet zich kan verenigen en het Iraakse volk voor nog meer ellende kan redden. President Saddam Husayn begrijpt niet meer wat de gevolgen zijn van zijn poli tiek en met de hele wereld te gen hem kan hij niet winnen. De Golfstaten hebben nu aan gekondigd dat zij hem ten val willen brengen". Steun Karim van het Coördinatie-co mité zegt: „Er is verzet in het leger, zelfs in de partij. Ook Iraki's die niet in het verzet zijn georganiseerd, kunnen wat doen. We hopen dat er m^er begrip komt voor wat zich momenteel in Irak af speelt. Wij van onze kant be groeten elk soort steun of sa menwerking die rekening houdt met wat er in Irak door Iraki's zelf al aan verzet wordt gepleegd. We willen niet dat geprobeerd wordt over hun hoofden de situatie te veran- In de visie van het Coördina tie-comité moet Saddam Hu sayn ook veroordeeld worden omdat deze crisis de aandacht van de Palestijnse opstand en alle problemen in de bezette gebieden afleidt. Met zijn mili taire actie heeft Saddam, aldus Karim, de Arabische landen van de Liga nog verder ver deeld. „De laatste weken is weer bewezen", zegt hij, „dat alle problemen met onderhan delingen opgelost hadden kun nen worden. Het is belachelijk dat Husayn zich nu, oog in oog met Amerikaanse interventie, opwerpt als verdediger van onze nationale onafhankelijk heid. Hij heeft de Amerikanen uitgedaagd om te komen. We hopen dat het buitenland dat begrijpt en de zaak niet verder laat escaleren in de richting die Husayn wil". MONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET GEHEIM VAN DE TUNNEL ziei 8 Ja, de „Astra" is wél een onderzeeboot. Dat wil zeg- jdemet schip is zo ingericht, dat het zowel kan zeilen als duiken! en is zOvingespannen bezig, dat hij nauwelijks op Rob let. Harries is ook uit zijn kajuit gekomen en staat naast Larry op de brug. Dan kan Rob zijn nieuwsgierigheid niet langer bedwingen. „Wat... waar gaan we eigenlijk heen?" vraagt hij met hese stem. „O ja, Rob", zegt Larry spottend, ,,ik heb je dat nog niet verteld hè? Nu, kijk zelf maar eens". En turend door de telescoop ziét Rob, dat de „Astra" een diepe grot binnenkoerst. Zulke grotten zijn hier veel langs de kust, maar deze is wel bijzónder lang en „Gezamenlijke oefeningen voor Sovjet-troepen en Duits leger" WEST-BERLIJN De Westduitse regering wil Sovjet eenheden die nu nog in de DDR gestationeerd zijn na de eenwording deel laten nemen aan oefeningen van het nieuwe Duitse leger. Dit meldde gisteren de West- Berlijnse krant Berliner Morgenpost. Volgens de krant maakte het voorstel deel uit van een plan van de Westduitse minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher dat de stationering en de aftocht van de Sovjet-militai ren uit Duitsland regelt. Een woordvoerder van het ministerie van defensie ontkende gisteren echter dat er plannen bestaan om Sovjet-eenheden deel te laten nemen aan oefeningen van een verenigd Duits leger. Moskou heeft de bezwaren tegen een eventueel NAVO-lidmaat- schap van Duitsland laten varen en is overeengekomen te on derhandelen over de terugtrekking van de 370.000 man Sovjet militairen die riu nog gestationeerd zijn in Oost-Duitsland. De Sovjet-eenheden houden nu nog regelmatig oefeningen op Oost duits gebied, maar na de eenwording zouden de Sovjet-militai ren alleen mogen oefenen binnen de basis waar de troepen gele gerd zijn. Sommige eenheden zouden op uitnodiging deel kun nen nemen aan oefeningen van het nog te vormen Duitse leger, aldus de krant. ATHENE De crisis in het Midden-Oosten zou wel eens een geschenk van God of, toepasselijker gezegd, van Allah kunnen zijn voor Turkije. Juist op het moment dat door de beëindiging van de Koude Oorlog de strategische be tekenis van Turkije met zijn lange landsgrens met de Sovjetunie leek te ver bleken, maakt het land een come-back op het we reldtoneel. Turkije, dat als een brug tus sen Europa en het Midden- Oosten ligt, blijkt van onschat bare strategische waarde. Dit blijkt uit het bliksembezoek van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Baker aan de Turkse leider özal na de invasie van Kuwayt door Irak. Baker liet zich daarna in Brussel bij de NAVO uit over de medewerking die Turkije de Verenigde Staten had toe gezegd. Leden van de delega tie van Baker zouden in Brus sel hebben gezegd dat de Vere nigde Staten er bij de regerin gen van de EG-landen op zou den aandringen hun houding ten aanzien van Turkije te wij zigen en de toetreding van het land tot de EG te bespoedigen. Turkije loopt enorme financië le schade door de blokkade van Irak. Een belangrijk deel van de Irakese olie loopt na melijk via een pijplijn over Turks grondgebied naar de kust van de Middellandse Zee. Hoewel Turkije positief staat ten aanzien van de westerse sancties tegen Irak, zit Ankara in een moeilijke positie. Er moet behoorlijk gemanoeu vreerd worden om munt te slaan uit de situatie. Irak be schikt over machtige repre saillemogelijkheden. Met ra ketten kunnen de kostbare Turkse hydro-elektrische in stallaties in de rivieren Eufraat en Tigris worden ver woest. Ook kunnen de Irake zen de Koerden in Zuidoost- Turkije militair gaan steunen. Zoals bekend heeft Ankara al genoeg moeilijkheden met de opstandige Koerden in dat ge bied.-Ook zouden de enorme Turkse constructiebedrijven in Irak, waar 50.000 Turken wer ken, voorgoed de deur gewe zen kunnen worden. Toch ziet ziet het er naar uit dat Turkije zonodig alle gebruik van faci liteiten, zoals luchtbases, aan het Westen zal geven. T egenprestaties Turkije hoopt daarbij op be langrijke tegenprestaties. Be halve de Amerikaanse steun voor een spoedigere toetreding tot de EG, ook meer militaire Amerikaanse steun. Turkije zou zijn oog hebben laten val len op de duizend tanks en mi litaire voertuigen die zouden verdwijnen uit Midden-Euro- pa. Noteringen van maandag 13 augustus 1990 (tot 10:45 uur) 89/1.85 89/8.- 89/2.90 86/87 5% st 89 /265 89/90 1424 89/5.60 89/3.50 89/2.75 88/89 1.85 89/1.80 86/1.75 89/1.30 89/3.50 89/5.75 89/2.- 89 3.60+cl. 88/89 1.80 89/2.40 89/7.65 89/3.- 89/3.30 89/2.75 89 10.00 89 6.60+cJ. 89/2.00 89/3.32 116.20 128.00 10200 41.30 41.30 146.30 146.50

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5