„Speciaal onderwijs afschaffen" x x x Heb ik toch nog de koningin gezien l A\ö Grafschennis voor een artistiek doel SAIL )uitser schiet zichzelf neer raanse ;>rder voor fokker is definitief WARME SAIL-ZONDAG OP HET IJ Chemisch afval stroomt over O nvuruo ueL ueee GMW. HOX Mewouu BINNENLAND .itankcode 2 in Rijnmond IK 'TTERDAM De zaterdag afgekondig- e maatregelen om de stankoverlast in jjnmond te beperken zijn vandaag van racht gebleven. )e Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond had iteren in 200 klachten binnen gekregen over mkoverlast. In veel gevallen werd geklaagd over »n gierlucht. De oorzaak van de stank is echter iet te achterhalen. De dienst wijt de overlast aan kt i et huidige weerbeeld. Bij stankcode 2 wordt van Gaz edrijven verwacht dat zij stankhoudende produk- n niet verladen of overpompen, terwijl ook het hoonmaken van installaties moet worden uige- andeld. De provincie Zuid-Holland kondigde zater dag om 12.00 uur voor de gehele provincie smogfa- 1 af. Dit is een voorwaarschuwing. Concrete iaatregelen hoeven in deze fase nog niet te wor- n genomen. CcidócSomunt MAANDAG 13 AUGUSTUS 1990 PAGINA 3' Tweede baby van vijfling gestorven MAASTRICHT Van de een week geleden in het Academisch Ziekenhuis van Maastricht geboren vijfling is zaterdagavond de eerstgeborene, het jongetje Mick, overleden. Het overlijden van Mick, die 'de zwaarste van alle vijf was en 1400 gram woog, heeft het medisch team verrast. Hij maakte het tot voor kort goed. Eén dag na de geboorte van de vijfling stierf reeds de jongste, het jongetje Sten. De nog in leven zijnde baby's ziin meisjes. De ouders maakten het de laatste dagen redelijk goed maar verke ren nu weer, net als na het overlijden van Sten, in mineur. Zwavelschip na aanvaring gezonken DORDRECHT Bij een aanvaring tussen twee schepen op de Merwede bij Papendrecht is zaterdag het met zwavel geladen motorschip Muro dusdanig beschadigd dat het voorschip zonk. Het vaartuig is inmiddels gelicht en overgebracht naar de 2e Merwedehaven in Dordrecht. De Muro lag langszij een bunker schip toen het aan stuurboordzijde werd geramd door het met petroleum en gasolie geladen motortankschip Fony. Er heeft nauwelijks verontreiniging plaats gehad. Eindhovense broeder Frans van der Sande brengt een zaterdag geschon den graf weer in orde. EINDHOVEN De twee jongens die zaterdag in Eindhoven op heterdaad werden betrapt bij grafschennis, blijken in de afgelo pen twee maanden in totaal vijf graven te hebben geschonden. In drie gevallen, waaronder dat van zaterdag, gaat het om gra ven op een particuliere begraafplaats van de Broeders van Lief de op het pensionaat Eikenburg. In de beide andere gevallen be treft het graven op de nabijgelegen algemene begraafplaats. De verdachten, een 16- en een 18-jarige jongen uit Eindhoven, zoch ten een schedel die de oudste jongen wilde natekenen en op schilderen. Hij is leerling van een kunstacademie. In niet alle gevaljen is het gelukt de schedel ongeschonden op te graven. Dat is de reden dat er steeds opnieuw pogingen werden gedaan. Volgens de woordvoerder van de politie is één van de schedels verkocht aan een winkelier. KLEURKOPIEËN v.a. f 1 tm (ex. btw) THE PRINTER AMSTERDAM Een vrouwenstem schalt door de luidsprekers. „Daar hebben we de botters. Deze hier is al 110 jaar oud. Dat is 'm niet aan te zien, hè. Nee, ik bedoel natuurlijk niet de schip per. Wat een plaatje". Hoewel sommige informatie ietwat overbodig is, krijgt het publiek toch veel nuttige za ken te horen over de schepen die zich met behulp van een zacht briesje over het IJ laten blazen. Het is zondagmiddag en druk langs de kant. De zon brandt en korte broeken en blote armen voeren de boven toon. Ook op het water hebben tal van kleine bootjes een mooi stekje gevonden om de vloot- schouw te bekijken. De flesjes bier komen tevoorschijn en de benen gaan omhoog voor een paar uurtjes onderuit gezakt genieten. In een gemoedelijke stoet van ongeveer 7,5 kilometer trek ken de 650 historische schepen voorbij om ter hoogte van het koninklijke jacht de 'Groene Draeck' de fok te laten zak ken. In vroeger tijden was dat het sein dat alles goed was aan boord. Nu is het een groet aan de admiraal die de vloot- schouw afneemt, prins WilT lem-Alexander. Langzaam vervolgen de botters, jollen en Lemsteraken, in ruiten ge groepeerd, hun weg over het IJ. Sommige bemanningsleden staan driftig te wuiven naar de prins en ontdekken even later ook koningin Beatrix, prins Claus en zelfs mr. Pieter van Vollenhoven op het achterdek. Anderen maken alleen een minzaam knikje in de richting van het koninklijk gezelschap. Het is de meest ideale middag die de Sail-organisatie zich maar kan wensen. Toch blijkt ook nu weer dat Sail pas echt leuk is, als je zelf op het water zit. Alleen dan kun je deel worden van het feest. Op de kades is alles slechts van grote afstand te volgen. De bezoekjes aan de windjam mers vormen daarop een be langrijke uitzondering. Ze ma ken het mogelijk die Onedine- line-achtige sfeer zelf te proe ven en veel toeschouwers la ten de vlootschouw dan ook voor wat-ie is en wandelen rechtstreeks van Centraal Sta tion naar de kolossale drie- en viermasters. „We zitten hier met 200 man aan boord", zegt een beman ningslid in smetteloos wit uni form van het Argentijnse ma rine-opleidingsschip Libertad. „In juni is het schip vertrok ken en we blijven tot decem ber van huis", vervolgt hij. „Straks gaan we naar Bremen voor zes dagen en daarna naar Spanje, Italië, Malta, Israël en Egypte. Een lange reis, maar ik vind het leuk". Op het dek is een stalletje waar souvenirs van de Liber tad worden verkocht. Boeke- leggers, scheepjes in een fles en sweaters met opdruk. Soms is het wat behelpen met de Engelse taal, maar heel wat Argentijnen weten zich be hoorlijk te redden, zeker als er meisjes in de buurt zijn. Op en om het schip lopen een paar stelletjes te flaneren, waarvan de meisjes Engels spreken met een onvervalst Amsterdams accent. Het is hun laatste avond, want vandaag vertrekt de Libertad weer. Op de Tovarisch, een Russisch marine-opleidingsschip met een lengte van 81 meter, blijkt de perestrojka krachtig te heb ben toegeslagen. De sfeer is gemoedelijk en vragen staat vrij. Op het dek is een ten toonstelling ingericht van een vijftiental schilderijen, voorna melijk landschappen. „Geach te dames en heren", staat op het bord ernaast te lezen. „Deze schilderijen zijn ge maakt door een lid van de be manning. Hij is lid van de Russische bond van schilders. U kunt hier uw reactie op schrijven". Een stukje verderop is onder een stuk zeil een tafeltje opge steld met gratis lektuur over de Sovjetunie. Tijdschriften met vrolijke mensen en spee ches van president Gorbatsjov en minister van buitenlandse zaken Sjevardnadze. Ze ziin afgedrukt in kleine boekwerk jes en vinden, voorzien van het stempel van de Tovarisch, gretig aftrek. Dan is er aan het eind van de middag plotseling rumoer op het schip. De bezoekers ren nen met fototoestel in de hand naar de reling. De 'Groene Draeck' heeft besloten nog een ererondje door de IJ-haven te maken. De in 1957 gebouwde Lemsteraak, omstuwd door politieboten en plezierjachten, valt helemaal in het niet bij de grote windjammers. De opwin ding bij het publiek is er niet minder om. „Heb ik toch nog de koningip gezien", zegt een wat oudere vrouw zichtbaar tevreden. CLARISSE BUMA CHIPHOL Fokker e g aat definitief twaalf toe ellen van het type Fok- trijier 100 leveren aan de coipaanse luchtvaartmaat- happij Iran Air. ichil e order lag politiek nog al woelig omdat in de Fokkers merikaanse onderdelen zit- >n verwerkt. Het gaat daarbij soral om geavanceerde cock- itelektronica. Zes van de !ucJvaalf toestellen zullen nog dit u.ciar worden afgeleverd, de tryirste al aan het eind van deze iscltaand. Deze snelle levering is Mogelijk omdat Fokker de toe- Kijellen eerder aan leasemaat- rhappij GPA Fokker 100 TD. had verkocht en onlangs leeft teruggekocht. Vier toe ellen worden momenteel al ireedgemaakt voor afleve- ing aap Iran Air, die de Fok- jers gaat inzetten op het bin- Sadenlandse routenet. Momen- in dtel wordt een aanzienlijk deel in het binnenlandse lucht- irkeer in Iran uitgevoerd et Fokker Friendships en lokker Fellowships. friese epidemie tiekte van Weil JOORDWOLDE In Zuid- nstdriesland is een epidemie van e, he ziekte van Weil uitgebro- pren. De ziekte is inmiddels bij t mensen vastgesteld. Op 3 Jgustus werd het eerste geval an^ntdekt. De bron is zeer waar- te Hhijnlijk het ondiepe zwem- ingöater De Spokeplas bij Noord- n o olde. De plas is voor de rest Zlan het zwemseizoen gesloten, er jaar steken gemiddeld der- g tot veertig gevallen van de ekte van Weil in Nederland kop op. Volgens een woord eerder van het ministerie WVC is het aantal van ïjftien ziektegevallen in een igionale epidemie niet abnor mal hoog. wee doden op A-12 EN HAAG Bij een onge- al op de A-12 van Den Haag de richting Utrecht zijn za- rdag ter hoogte van Harme- n twee inzittenden van een irsonenauto om het leven ge- omen toen een busje hen van weg duwde. De chauffeur het busje, dat met een ïelheid van meer dan 130 ki- meter reed, is vermoedelijk oor slaap overmand. In de ito zat een echtpaar met twee nderen. De ouders zijn ter aatse overleden. De kinde- !n bleven ongedeerd. (ADVERTENTIE) OUDERS NA LEERPLICHT-AFFAIRE: DEVENTER Het hele instituut speciaal onder wijs moet worden afge schaft, is de mening van het echfpaar Van der Sluis, dat vorige week in een conflict met de ge meente Deventer door de kantonrechter in het ge lijk werd gesteld. En schoolbezoek voor Jessica aan het speciaal onderwijs was één van de conflict- punten tussen ouderpaar en gemeente. Hoewel Jessica nu als bijna vijftienjarige de basisschool leeftijd is ontgroeid begon het conflict tussen ouders en ge meente wel op de basisschool toen zij in 1987 naar indivi dueel beroepsonderwijs en vervolgens naar voortgezet speciaal onderwijs werd over geplaatst. In 1988 zat Jessica nog enkele maanden op een basisschool, maar na de zomer vakantie werd terugkeer naar die school door. de gemeente geblokkeerd. Moeder Gerda van der Sluis- Koelewijn verhaalt hoe het hele instituut van het speciale onderwijs bij politici, met name bij VVD-kamerlid Jorr- tisma en staatssecretaris Wal lage van onderwijs, ter discus sie staat. Met deze twee politici heeft het paar gesproken en Wallage heeft zelfs burge meester Waal van Deventer gebeld om te bemiddelen. Gerda van der Sluis: „Wallage en Jorritsma hebben tegen ons gezegd dat het hele speciale onderwijs moet worden opge nomen in het gewone basison derwijs. Zo krijg je een uitste kende integratie. Dan moeten die basisscholen natuurlijk ex tra leerkrachten krijgen om dat op te vangen, maar nu staan er ook veel leerkrachten bij het speciaal onderwijs voor kleine klassen". Zij vertelt verder dat er wel eens is geëxperimenteerd met opname van zeer moeilijk le rende kinderen in het basison derwijs en dat lijkt te slagen. „Maar het gekke is dat de on derwijswereld er niet aan wil dat moeilijk lerende kinderen in het basisonderwijs terecht komen". Voldoening Voldoening heeft sinds vorige week woensdag de overhand bij het echtpaar Van der Sluis. Na een soort individuele schoolstrijd van bijna drie jaar om dochter Jessica op een ge schikte school geplaatst te krij gen besliste de kantonrechter dat het paar geen ontduiking van de leerplichtwet in de schoenen kan worden gescho ven. En daarom ging de vlag uit. „Nu genieten we even omdat het recht zo zijn loop heeft ge kregen. Als andere ouders in soortgelijke omstandigheden terecht komen staat de deur bij ons altijd open voor ad vies", verzekert vader Rienk van der Sluis. Al maanden ge leden werd een groepje van vijf ouderparen in vergelijkba re omstandigheden uit ver schillende delen van het land gevormd na een advertentie in een landelijk dagblad. Kantonrechter mr. D.J. de Geer bepaalde dat de leer plichtwet op drie punten niet zou kloppen. Met als belang rijkste conclusie: strijdigheid met het 'Verdrag voor de rechten van de mens', oftewel het Verdrag van Rome. Daarin wordt aan de ouders het recht gegeven te bepalen naar welke school hun kind gaat. Dat recht wordt in de Nederlandse wetgeving be perkt omdat de gemeentebe sturen bepalen wanneer een kind niet langer op een basis school kan zitten en speciaal onderwijs moet volgen. „Waarom nou op die manier?", vraagt moeder Gerda zich af met de heftigheid die ze in deze kwestie al zo vaak toon de. „Ouders kennen hun eigen kind toch het beste en kunnen bepalen welk onderwijs hun kind moet volgen. Wij zullen Jessica heus niet naar een mavo sturen. Maar wat zo er gerlijk was, is dat wij indivi dueel beroepsonderwijs voor Jessica wilden, maar dat dat niet kon in de gemeente De venter. Maar de gemeente wil de haar wel sturen naar een school voor gewoon lager be roepsonderwijs in Olst". „Wat bij ons altijd het meeste kwaad bloed heeft gezet", vult vader Rienk aan, „is dat wij nooit enig rapportje hebben gekregen van de gemeente waarin wordt uitgelegd waar om Jessica naar het speciaal onderwijs moet. Ik geloof dat ook de rechter zich daaraan ergerde". Wat nu? Twee maanden gele den kreeg het echtpaar van leerproject De Spoorbaan een uitnodiging voor een inschrij- vingsgesprek, morgen. Dan moeten de ouders wel beschik ken over een verklaring van vrijstelling van de leerplicht, omdat bij De Spoorbaan spra ke is van partiële leerplicht. Vader Rienk: „Ik vind het wel verschrikkelijk belangrijk dat Jessica vanaf de eerste school dag er bij is. Dan worden de groepjes gevormd. Jessica heeft een enorme achterstand, in leren, maar ook in contac ten leggen". fENLO Een inwoner 'an Keulen, de 27-jarige ,C., die door de West- luitse politie werd ge- ocht, heeft zaterdagmid- grote consternatie 'eroorzaakt aan weerszij- len van de Nederlands- )uitse grens bij Venlo. ian het einde van een klop- icht, waarbij de man zichzelf het onderlichaam schoot en levensgevaarlijk gewond raak te, kon hij worden gearres teerd. De Keulenaar wilde met de trein vanuit Venlo naar zijn woonplaats vertrekken. Bij controle van zijn reisdocumen ten door de Bundesgrenz- schutz op het Venlose station bleek dat de Keulenaar ge zocht werd, omdat hij nog een gevangenisstraf van drie jaar moest uitzitten voor een over val. De man sloeg daarna de douanebeambte neer en be roofde hem van zijn dienstpis- tooi. Hij dreigde eerst de be ambte neer te zullen schieten en ging er daarna vandoor. In de Puntstraat probeerde de Duitser met behulp van zijn pistool een automobilist zijn auto af te nemen, maar de chauffeur zag kans te vluch ten. Daarop verdween de Keu lenaar te voet in de richting van de Westduitse grens en bleef urenlang spoorloos. Uit eindelijk werd de Duitser op Duits gebied bij Leuth na een schotenwisseling gearresteerd. Koningin Beatrix aan het roer van De Groene Draeck. Het spektakel is nog altijd het best te bekijken vanaf het water, vandaar dat alle beschikbare boten prop vol zaten. Dit kan ook: Sail zonder schip. Deze vikingen raakten te water tijdens de Drake- bootraces. Het VOC-schip blijft één van de grote attracties. Door maatregelen van de organi satie kan het publiek nu vlak langs de Oostindiëvaarder lopen. SAAIBAAI door WILLEM RITSTIER VLAARDINGEN Het afvalverwerkingsbedrijf Rijnmond (AVR) signa leert een onrustbarende stijging van de hoeveel heid chemisch afval. De capaciteit voor het ver werken van zowel ver- brandbaar als niet-ver- brandbaar chemisch afval dreigt op korte termijn ernstig te kort te schieten, zo waarschuwt de AVR. Verleden jaar opende het be drijf op de Maasvlakte een speciale bewaarplaats voor niet-verbrandbaar chemisch afval, de zogeheten C2-depo- nie, met de bedoeling er tien jaar mee te doeri. Maar vol gens directie-woordvoerder L. Chevalier is in de eerste maanden van het bestaan van de bewaarplaats al zoveel af val aangevoerd, dat gevreesd moet worden dat de capaciteit van 230.000 ton bij lange na niet voldoende is. „We willen het nog een aantal maanden aanzien voor we durven con stateren dat het gaat om een structurele toename, maar we hebben wel al sterke aanwij zingen dat dat het geval is", al dus Chëvalier. „Zodra we daar zeker van zijn, zullen we met de overheid om de tafel moeten gaan zitten om te pra ten over de aanleg van een tweede C2-deponie. Dat kan hier op hetzelfde terrein". De AVR slaat deze week de eerste paal voor een derde verbran dingsoven voor verbrandbaar chemisch afval. KLM voor rechter SCHIPHOL/LONDEN Het stadsbestuur van Londen heeft de KLM voor de rechter ge daagd in verband met het overlijden van duizend tropi sche vogels. De vogels werden op 9 december van het vorig jaar dood aangetroffen in een KLM-zending op de Londense luchthaven Heathrow. De KLM had de vogels vanuit Tanzania overgevlogen en Panam zou ze verder vervoe ren naar Miami. Het Londense stadsbestuur baseert zijn aan klacht op de Britse Wet inzake de dierenbescherming.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3